77ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 28 September 1936 Vierde Blad No. 23470 BINNEl^AND RADIO J(IJN/T EN LETIERENL OORZAKEN VAN DE TOE- NEMING DER WERKLOOSHEID. NOTA VAN DEN MINI6TER AAN DE TWEEDE KAMER. De minister van Sociale Zaken heeft aan de Tweede Kamer een nota doen toekomen in verband met de toezegging, welke hij in de Kamer gedaan had tot het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van de toeneming der werkloosheid ln de laatste jaren. De beschouwingen en mededeellngen, in deze nota vervat, gaan uit van de gege vens, welke verzameld zijn door den heer A. B. Velthuisen, referendaris bij den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling. De uitkomsten van zijn berekeningen over den omvang der werk loosheid ln de laatste jaren zijn gepubli ceerd in het tjjdschriift van den Ncder- landschen Werkloosheidsraad, jaargang 1635, afl. 11 en Jaargang 1930, aflevering 6. Die uitkomsten zijn in de nota samenge vat ln een staat, waaruit blijkt, dat het aantal geheel werkloozen i zonder landar beiders) in den zomer 1930 bedroeg 60 000 en in den zomer 1935 gestegen was tot 308,000 .In den winter 1930/1931 bedroeg dit aantal 162.000. dat in den winter 1935/1936 gestegen was tot 435.000. In den winter 1930/1931 waren bovendien 108.000 landarbeiders werkloos, welk aantal in 1935/1936 vermeerderd was tot, 128.000. Voor de gedeeltelijk werklooze arbeiders (eonder landarbeiders) zijn deze cijfers als volgt: zomer 1930 25.000 zomer 1935 83.000 winter 1930/1931 56.000 winter 1935/1938 92.000 Voor de landarbeiders: winter 1930'1931 38.000 winter 1935/1936 25.000 Het aantal werkloozen onder de Inge schrevenen bij de organen der arbeidsbe middeling was als volgt: zomer 1930 56.000 zomer 1935 352.000 winter 1930/1931 123.000 winter 1935/1936 440.000 Bij de vaststelling van deze staten zijn bulten beschouwing gelaten het overheids personeel. het personeel bij spoor- en tram wegen. in huishoudelijke diensten en bij het onderwijs an den godsdienst, het ge neeskundig en verplegend personeel, de advocaten, accountants, ingenieurs, enz., onder wie zeker ook een aantal werkloozen moet zijn. Ook moet worden opgemerkt, dat in de berekening bovenbedoeld de aantallen werknemers zijn genomen, naar de uitkomsten der beroepstelling-1930 ina her_ groepeering). De bevolking is sindsdien met 7 pCt. toegenomen. Voorts blijkt uit de verzamelde gegevens een gemiddelde seizoenwerkloosheid van 57.400 geheel en 10.000 gedeeltelijk werk loozen. Rekening houdende met den bevol kingsaanwas. zou men kunnen zeggen, dat de seizoenwerkloosheid onder hen, die niet landarbeider zijn, ruim 60.000 geheel en 11.500 gedeeltelijk werkloozen omvat. De seizoenwerkloosheid heeft blijkbaar gerin- geren omvang dan in den tijd, toen de al- gemeene werkloosheid minder groot was. De vermeerdering van het aantal niet tengevolge van seizoeninvloed werkloozen is te stellen op 329.000 geheel en 55 000 ge deeltelijk werkloozen. Het is een sinds jaren waargenomen ver. schijnsel, dat het percentage der bevol king in den productieven leeftijd stijgt en er dus vergelijkenderwijze in die leeftijds groep een teveel ontstaat, waarin een oorzaak van werkloosheid kan schuilen. Aan wijziging ln den bevolkingsopbouw kan een vermeerdering van het aantal werkloozen met 50.000 mannen en 14.000 vrouwen, te zamen uitmakende een aantal van 64.000 geheel werkloozen geweten wor. den. Neemt men aan, dat deze 64.000 werk loozen zijn begrepen in de eerstgenoemde 329,000, dan zouden de overblijvende 265,000 geheel en 55.000 gedeeltelijk werkloozen het gevolg van andere oorzaken moeten zijn. Een factor, welke van invloed is op den omvang der werkloosheid, ls de vestiging ln ons land en het vertrek uit ons land. Uit de beschikbare cijfers blijkt, dat een aanzienlijk aantal personen meer ons land is binnengekomen dan er uit ls vertrokken. Ook hieraan moet een gedeelte van de stijging van het aantal werkloozen worden toegeschreven. Bij deze cijfers is o.m. buiten beschou wing gelaten het personeel in huishoude lijke diensten. Indien de maatregelen, welke den laat- sten tijd ten aanzien van het werken van vreemdelingen zijn genomen en die thans ook van toepassing zijn op dienstboden e.d., er toe zouden leiden, dat het aantal per sonen van vreemde nationaliteit in huis houdelijke diensten zou afnemen, zou dit dus niet rechtstreeks van invloed zijn op de werkloosheid, waarvan tot nu toe een beeld is gegeven. Het ls echter mogelijk, dat een grootere vraag naar Nederland- sehe dienstboden leidt tot vermindering van het aantal vrouwen, die een bestaan hebben of zoeken In anderen werkkring, en dus tot vermindering van de werkloos heid. Ook doordat daarin tot nu toe door vrouwen ingenomen plaatsen zouden kun nen worden bezet door mannen. In meergenoemde berekeningen ls in elke bedrijfsklasse tot grondslag genomen het aantal werknemers na hergroepcering van de resultaten der beroepstelling-1930. Een volgende in de nota opgenomen staat vermeldt in de eerste plaats deze aantallen en bevat vervolgens voor elke klasse het resultaat van de berekening van het aantal geheel en gedeeltelilk werkloozen in den zomer van '930 en 1935. benevens de foe®mlne (of afneming) In dit 5-jarig tijdvak, afzonderlijk voor de geheel en voor de gedeeltelijk werkloozen. HET ONDERWIJS EN HET NATIONALE HULDEBLIJK. Een landelijke organisatie gevormd. Zaterdag heeft een vergadering in Den Haag plaats gehad van vertegenwoordigers van gymnasia, middelbare scholen van het openbaar en het bijzonder onderwijs. Op eenige scholen was gebleken, dat bij de jeugd behoefte bestaat, een geschenk aan Prinses Juliana aan te bieden bij ge legenheid van haar a.s. huwelijk. Om ver snippering te voorkomen, is op deze ver gadering de wenschelijkheid overwogen, deze bij de jeugd opwellende gevoelens samen te voegen tot één groote daad van de Nederlandsehe jeugd en dus te komen tot één landelijke organisatie. De vergadering besloot een commissie te benoemen, waarin bereids dr. Joh. H. van Burkom, iAdelheldstraat 227, Den Haag) tot voorzitter werd gekozen, terwijl dr. W. van der Wijk het geldelijk beheer werd toevertrouwd. Verder zal de commisse be staan uit ouders en uit leerlingen. Deze commissie zal provinciale commis sies in het leven roepen, om de geheele jeugd te omvatten, d.w.z. de gymnasiale en nljverheidscholen. enz., zoodat het geheele openbaar en bijzonder onderwijs hierbij betrokken wordt. Uitdrukkelijk is besloten, het geschenk te kiezen met goedkeuring van het Koninklijk Paar en In overleg met het nationale co mité zoodat het geschenk van de jeugd een onderdeel van het nationale huldeblijk zal kunnen worden. D elnzameling van gelden, die per hoofd laag zullen worden gehouden, zal plaats hebben op één te voren vastgestelden dag op één bepaald uur. De geheele Nederland sehe schooljeugd zal dus op één oogen- bllk een bewijs van haar aanhankelijkheid aan het Oranjehuis kunnen geven. HYPOTHEEKWEZEN KLAAGT ZIJN NOOD. Een telegram aan den Ministerraad. De vereeniging van directeuren van hypotheekbanken heeft Zaterdagmiddag een telegram aan den ministerraad gezon den, waarin uitvoerig wordt uiteengezet dat het hypotheekbedrijf ln de laatste Jaren ln het gedrang is gekomen door diverse wettelijke en regeerlngsmaatrege- len, terwijl thans door de circulaire van den Minister van Sociale Zaken d.d. 31 Juli 1936 forceering van huurverlaglng ge schiedt, waardoor de debiteuren van het hypotheekbedrijf, die niet als het gemeen telijk woningbezit of het door de overheid gesteunde huizenbezit de exploitatie tekor ten steeds weer ten laste van de publieke kas kunnen brengen, in ondraaglijke mate in de knel zijn geraakt. Concessies aan de debiteuren in rente en aflossing zijn reeds ln zoodanige mate verleend, dat het hypotheekbedrijf bij ver dere verzwakking van de positie zijner debiteuren niet alleen de hoognoodige re serves tegen waardedaling der onderpan den niet zal kunnen vormen, doch ook eigen verplichtingen niet meer volledig zal kunnen nakomen, aldys de directeuren ln hun telegram. waarin;-zij dan den minis terraad dringend verzoeken, ten einde de verdere ontreddering van het Nederland sehe hypotheekwezen waarbij het gaat om een bedrag van zes milliard gulden aan ingeschreven hypotheken waarvan 950 millioen zijn ingeschreven ten name der hypotheekbanken met alle verdere gevolgen voor spaarders en beleggers te voorkomen 1. Op korten termijn maatregelen te treffen tot verlaging van overheidslasten op onroerend goed daaronder begrepen straatbelasting, gemeentelijke waterleiding en electriclteitstarieven en van erf pachtcanons. 2. Te verhinderen, nieuwen aanbouw mei overheidssteun van woningen in de groot ste steden, waar duizenden voor bewoning geschikte woningen in de huurklasse van f. 2.50 tot f. 6 per week leeg staan, zoodat verdere aanbouw met overheidssteun slechts tot meerdere ontwrichting van de bestaande woningmarkt kan lelden. 3. Met het tot stand brengen van de door den Minister van Justitie toezegde nood- vullingswet der crlsls-hypotheek-aflos- singswet, den meest mogelijken spoed te betrachten en onmiddellijke inwerking treding te bevorderen. PRIJSVRAAG VOOR EEN GEDENKTEEKEN. Het Honswijck-comité tot oprichting van een gedenkteeken, dat de herinnering zal levendig houden aan de hoogere eenheid waarin de Nederlandsehe natie ln haar ge heel en ln al haar geledingen in alle deelen van het Rijk, zich in 1914 in de ure des gevaars eensgezind om H. M. de Koningin heeft geschaard, stelt zich voor, in over eenstemming met de algemeene regelen voor prijsvragen, een nationale prijsvraag uit te schrijven voor een gedenkteeken voor 1 Augustus 1914. De besturen van de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst, de Bond van Nederlandsehe Architecten, de Nederland sehe Kring van Beeldhouwers en de Veree niging voor Ambachts- en Nijverheids kunst. zijn uitgenoodigd elk een vertegen woordiger aan te wijzen, die met lr. Joseph Cuypers te Roermond, honorair architect van de Rijksmuseumgebouwen te Amster dam. en met een vertegenwoordiging van het Honswijckcomité, de jury voor de prijs vraag zullen vormen. Het ontwerp van de oud-gemobiliseerde bezetting zal als voorontwerp den grond slag vormen van het op te zetten pro gramma, hetwelk in overleg met de perma nente prijsvraag-commissie zal worden vastgesteld. o LANDDAG VAN DE R.K. STAATSPARTIJ VOOR ZUID-LIMBURG. Gistermiddag is te Heerlen een landdag gehouden door de R.K. Staatspartij voor Zuid-Limburg. De bijeenkomst werd geopend door jhr. W. Mlchiels van Kessnich, voorzitter van den Limburgschen kiezersbond. Nadat ge zamenlijk gezongen was, sprak de voorzit ter een gelukwensCh uit aan het vorstelijk huls,. Vervolgens werd het woord gevoerd door dr. Kortenhorst, die een rede hield over de werkloosheid. Nadat het Wilhelmus was gezongen, sprak de voorzitter een slotwoord. 9744 GEEN TENTOONSTELLING AMSTERDAM? TE Nadat de commissie, die de mogelijk heden van het houden van een tentoonstel ling van groot formaat te Amsterdam in een der eerstvolgende jaren heeft onder zocht, reeds voor eenigen tijd de mede- deeling van de Regeering had ontvangen, dat geen toestemming kon worden gegeven voor een geldloterij en toen in aansluiting daarop aan de regeering had gevraagd een rijksbijdrage van "voldoenden omvang te mogen verkrijgen, werd thans vat) de zijde der Regeering aan de commissie bericht, dat daar de Regeering meent geen vrijheid te kunnen vinden om een volgend kabinet te binden aan een belangrijke financieele toezegging als die. welke door de commis sie was gevraagd, zij niet heeft kunnen besluiten tot het verleenen van een sub sidie. De commissie betreurt deze beslissingen levendig. Immers, gelijk de ervaring bij soortgelijke tentoonstellingen in het buitenland opge daan, leert, is de financiering van een der gelijke tentoonstelling niet mogelijk zonder dat een zeker bedrag a fonds perdu be schikbaar wordt gesteld. Gebruikelijk daar voor is het middel van een geldloterij, waardoor het staatsbudget niet of niet al te zeer behoeft te"Worden belast, terwijl door de propaganda, die van een dergelijke loterij gedurende eeiilge jaren uitgaat, een tentoonstelling kan worden tot een waar lijk nationale zaak. Onder deze omstandigheden moet. naar wij vernemen, aldus het „Hbld.". ernstig rekening worden gehouden met de moge lijkheid. dat de commissie haar pogingen om tot verwezenlijking van de plannen te komen, zal moeten staken. rO RUILTRANSACTIE MET DENEMARKEN. Bloembollen voor vleesch. Uit Kopenhagen bereikt de „Tel." het bericht, dat de Deensche vleesch-expor- teurs en de Nederlandsehe bloembollen exporteurs tot overeenstemming zijn geko men over de reecis lang voorbereide rull- transactie van 806.000 K.G. vleesch naar Nederland tegen 380.000 K.G. bloembollen naar Denemarken. Hcewel wij in kringen van de bloem bollencultuur nog geen officleele bevesti ging van dit bericht konden krijgen, had men. gezien den stand van de onderhan delingen en de in Den Haag gehouden besprekingen tusschen beide partijen, alle reden aan te nemen, dat de transactie inderdaad een feit is geworden. o DE DOORNENBURG WORDT GERESTAUREERD. In den raad der gemeente Bemmel heeft de burgemeester, de heer A. J. Hercken- rath aan den heer J. H. van Heek te Lon- neker den dank der gemeente vertolkt voor zijn schenking, die het de dezer dagen opgerichte „Stichting tot behoud van den Doomenburg" mogelijk maakt tot aan koop van dit historisch bouwwerk over te gaan en het voor verval te behoeden. De heer Van Heek heeft n.l. de geheele aan koopsom er voor beschikbaar gesteld. o WAARSCHUWING TEGEN NICOTINE VERGIFTIGING. De directeur-generaal van den arbeid heeft In een schrijven ernstig gewaar schuwd tegen de gevaren, verbonden aan het gebruik van nicotine ln kweekerljen e.d. Ter voorkoming van vergiftiging moet worden gezorgd dat: 1. Huid of slijmvliezen niet ln aanraking komen met nicotine ln vloeibaren vorm, In zonderheid niet met z.g. zuivere nicotine, maar ook niet met verdunningen, zooals bij het bespuiten van planten worden ge bruikt. 2. Handen of haren mogen niet in aan raking komen met nicotine bij het men gen van rookpoeder voor nlcotineberooking ln kassen. 3. Het Inademen van de gemakkelijk verdampende nicotine bij dat mengen worde vermeden en eveneens bij het be spuiten van planten. BIJ het bespuiten ln de open lucht dient men daarom voor den wind af te werken, in kassen passe men tijdens het bespuiten een zeer sterke ventilatie toe of gebrulke men een werkelijk doelmatig masker voor neus en mond. 4. Wanneer nlcotine-oplosslng op de huid mocht zijn gekomen, deze onmiddellijk met veel water wordt afgespoeld, wanneer nlcotine-oplosslng op de kleeding mocht zijn gemorst, het bemorste kleedlngstuk snel wordt verwijderd. R.-K. FABRIEKSARBEIDERSBOND ST. WILLIBRORDUS. In de voortgezette algemeene vergadering van den R.-K. fabrieksarbeidersbond „St. Willibrordus" is een aanvang gemaakt met de behandeling van de voorstellen van af- deelingen. De afdeellng Meerssen verdedigde een voorstel om de hoofdbestuursverkiezing te laten geschieden door de algemeene verga dering. De vergadering heeft zich met het afwijzende praeadvies van het hoofdbestuur vereenigd. Dezelfde afdeellng stelde voor, dat de algemeene vergadering een uitspraak zou doen, hoe zij denkt over de invoering van de 40-urige werkweek. Het hoofdbestuur meende, dat het tot verkorting van den arbeidstijd moet komen. Of het gewenscht is, vast te houden aan het getal van 40 uren is een vraag, waarover men van mee ning kan verschillen Verscheidene afdeelingen hadden voor stellen ingediend om te komen tot contri butieverlaging, gratificatiën en vergoedin gen. De voorzitter betoogde, dat inwilliging van deze voorstellen jaarlijks f. 72.000 zou vorderen. De vergadering vereenigde zich met het advies van het hoofdbestuur. In de middagvergadering was het woord aan pater mr. dr. D. Beaufort, die een rede heeft gehouden over: „Vragen van onzen tijd". Vervolgens werd de behandeling van de afdeelingsvoorstellen voortgezet. Het hoofdbestuur zegde naar aanleiding van een voorstel-Groesbeek toe, dat het di ligent blijft om misbruik van het verstrek ken van overwerkvergunningen zooveel mo gelijk te voorkomen. Vele afdeelingen hadden voorstellen in gediend met betrekking tot de werkloozen. kas. Het praeadvies van het hoofdbestuur luidde, dat het alle voorstellen moest af wijzen. Enkele buitenlandsche gasten, die de ver gadering bijwoonden, hebben het woord gevoerd en het bestuur met het 25-jarig bestaan van den bond gelukgewenscht. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan is in hotel Centraal in Den Haag een druk bezochte receptie gehouden, waarop o.m. verschenen oud-minister Aalberse, de deken van Den Haag, pastoor Tuijn, het Tweede Kamerlid Engels, de heer Hacke. directeur-generaal van den arbeid, de aal moezenier van den arbeid uit Maastricht en voorts vertegenwoordigers van de Bel gische vervoerarbeiders van het R.K. werk liedenverbond, den R.K. Volksbond, den R.K. Bond van overheidspersoneel St. Fau- lus, den Ned. R.K Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphael, den R.K. Bouwvakarbeidersbond, den R.K. Bakkers- gezellenbond, den R.K. Textielarbeiders- bond St. Lambertus, den Ned. Kath. Grafi- schen bond, den R.K. Metaalbewerkers- bond en den Ned. Slagersgezellenbond St. Joris en vele anderen. Na afloop der receptie vereenigden de deelnemers aan het congres zich aan een gemeenschappelijken maaltijd, eveneens in hoM Central. VERKEER EISCHT STEEDS MEER SLACHTOFFERS. In 1935 werden 755 personen bij ongevallen ter plaatse gedood. Blijkens de voorlooplge cijfers over 1935 van het Centraal bureau voor de statistiek, aldus schrijft de A.N.W.B., bedroeg het aantal verkeersongevallen in dat jaar niet minder dan 43.127, waarbij 755 personen ter plaatse overleden. Deze cijfers toonen wederom een ver meerdering ten opzichte van 1934 aan, terwijl de kolommen verkeersongevallen ln de dagbladen weinig hoop geven, dat over het loopende Jaar een verbetering zal kun nen worden geboekt. De A.N.W.B. ls van meening, dat als een der voornaamste middelen ter bestrijding van de onveiligheid op den weg een sterke uitbreiding van het verkeerstoezicht gebo den is, daar alleen dan een behoorlijke na leving van de wettelijke bepalingen, die deze veiligheid beoogen, gewaarborgd is. Ook al zullen hiermede groote uitgaven gepaard gaan. dan nog moeten deze voor dit doel volkomen verantwoord worden ge acht, temeer waar een verhoogd verkeers toezicht eveneens een meer economisch ge bruik van den weg zal bevorderen. De A.N.W.B. heeft zich in verband hier mede in een adres tot den minister ge wend, met het verzoek, het totstandbren- gen van een Intensief verkeerstoezicht te willen bevorderen. DUITSCH-NEDERLANDSCHE BESPREKINGEN. Verlenging van de clearing-overeenkomst. De Duitsche en de Nederlandsehe delega tie, die sedert 17 September te Hamburg over de verlenging van de eind van dit jaar afloopende clearing-overeenkomst van 5 December 1934 hebben onderhandeld, zijn naar Berlijn, resp. Den Haag teruggekeerd, nadat zij het eerste gedeelte dezer bespre kingen volgens programma hebben be ëindigd. De besprekingen zullen zoo spoe dig mogelijk in een andere plaats worden voortgezet. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR LUCHTBESCHERMING. Erkend als eenige algemeene landelijke vereeniging. Onder voorzitterschap van den heer P. L. de Gaay Fortman, burgemeester van 1 rdrecht, heeft de Nederlandsehe Veree- jing voor Luchtbescherming een alge meene vergadering gehouden. De voorzit ter deed mededeeling vian een brief van den Minister van Binnenlandsche Zaken, blijkens hetwelk de Nederlandsehe Veree niging voor Luchtbescherming door de Regeering is erkend als de eenige algemeene landelijke vereeniging op dit gebied, waarbij plaatselijke organisaties zich kun nen aansluiten. In de plaats van den heer De Gaay Fort man, die het voornemen had te kennen gegeven als voorzitter af te treden, werd gekozen de heer P. C. A. van Lith. oud directeur binnenlandse!) "-'stuur in Ned- Indië, te 's-Gravenhage. Secretaris der vereeniging is mr. H. Bogaardt, penning meester de heer J. W. Klein, belden te 's-Qravemhage. VOOR DINSDAG 29 SEPTEMBER. Hilversum I, 1875 M AVRO-Uitzen- ding 6.30RVU 8.00: Orgelspel 8.20. Gr.pl. 10.00: Morgenwijding Gr.pl. 10.30: Ensemble „Romania" 11.00: Kookpraatje 11.30: Vervolg concert 12.30: Omroep-orkest en Gr.pl. 2.00: Gr.pl. 3.00: Omroeporkest en solist 4.00: Zang en piano 4.30: Radio-Kin derkoorzang 5.05: Kinderuurtje 5.35: De Palladians 6.30: RVU. Het werk der volksuniversiteiten 7.00: Voor de kinde ren 7.05: Causerie over de a.s. kniples- sen 7.10: Dansmuziek 8.00: Berichten ANP. 8.10: AVRO's Bonte Dinsdagavond- trein 10.15: Or.pl. 11.00: Berichten ANP 11.10—12.00: Dansmuziek. Hilversum II, 301 M. KRO-Ultzending 8.00—9.15 en 10.00: Gr.pl. 11.30—12.00: Godsd. halfuur 12.15: KRO-Orkest, en Gr.pl. 2.00: Vrouwenuur 3.00: Gr.pl. 3.15: KRO-Orkest 4.00: Gr.pl. 5.05: KRO-Melodis*en en zang 5 45: Geluk- wenschen 6 00: Gr.pl. 6.15: Vervolg van 5.05 7.00: Berichten 7.15: Reli gieuze causerie 7.35: Sportpraatje 8.00: Berichten ANP. Mededeelingen 8.15: KRO-Troubadours, en Gr.pl. 9.15: Gr.pl. 10.00: KRO-Symphonie-orkest 10.30: Berichten ANP 10.35: Vervolg van 10.00 11 1512.00: Gr.pl. Droitwich, 1500 M, 11.20—11.50: Gr.pl. 12.10: Het Birminghamsch Theatre Royal Orkest 12.50: Het BBC-Northern-Ire- land Fanfare-orkest en solist 1.502.20: Kwintet-concert en solist 4.20: Cause rie over Abessinië 4.40: Het Hungaria- Zlgeunerorkest 5.05: Gr.pl. 5.35: Het Victor Olof Sextet 6.20: Berichten 6.45: Het varlo-Trio 7.20: Dansmuziek - 8.05: „This freedom of ours", causerie 8.20: BBC-Symphonie-orkest en zang. 10.00: Berichten 10.30: Quatremains 11.00: Voordracht 11.20—12.20: Dans muziek. Radio Paris, 1648 M. 7.20 en 8.20: Gr.pl. 11.20: Orkestconcert 2.50 en 4.20: Gr.pl 4.50: Planorecital 5.05: Gr.pl. 5.50: Orkestconcert 9.05: Ra- diotooneel 11.0512.35: Dansmuziek en populair concert. Keulen. 456 M. 6.50 en 12.20: Orkest concert 135: Sachsen-orkest 2.35: Gevar. concert 4.20: Omroepkleinorkest 6.20 en 7.00. Gr.pl. 8.30: Dansmuziek 9.20: Omroeporkest (tot 10.20). Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20: Gr.pl. 12.50: Dansmuziek 1.30: Om roeporkest 1.502.20: Gr.pl. 5.20: Salonorkest 6.50 en 7.20: Gr.pl. 8.20: Omroeporkest en zang 10.3011.20: Gr.pl. 484 M.: 12.20: Gr.pl. 12.50: Om roeporkest 1.30: Dansmuziek 1.50 2 20: Gr.pl. 5.20: Voordracht en piano recital 6.35: Gr.pl. 6.50: Salonorkest 8.20: Gevar. programma 9.35: Salon orkest 10.3011.15: Gr.pl. Deutschlandsender, 1571 M. 8.30: Ilja Livschakoff's orkest en Blaasorkest - 10.20: Berichten 10.50: Kwartetconcert 11.05 Weerbericht 11.20—12.20: S. Wagner- concert. (Gr.pl.). GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Dinsdag 29 September. Ie programma: lederen dag van 824 uur: AVRO. VARA. enz. 2e programma: lederen dag van 824 uur: KRO. NCRV. enz. 3de programma: 8.00: Keulen - 8.45. Di versen - 10.05: Keulen - 11 20: Parijs R. - 12.20: Keulen - Plm. 13.15: Brussel VI. - 14.20: Keulen - 15.20: Parijs R. - 16.20: Keulen - 17.20: Brussel VI. - 18.50: Parijs R - 19.50: London R. 20.20: Keulen - 21.20: Berlijn - Plm. 22.15: Brussel VI. - 22.30: Droitwich - 23.00: Berlijn. 4de programma: 8.00: Brussel VI. - 10.35: London Fr. - 12.10: Droitwich - 14.25: Lon don Reg. - 16.40: Droitwich - 18.20: Diver sen - 18.45: Droitwich - 19.00: Tuinpraatje door den heer J. Jonker, chef afd. Gein. Plantsoenen - 19.30: Droitwich - 22.00: London Reg. Wijzigingen voorbehouden. JO VINCENT SOLISTE TE WEENEN. Naar wij vernemen, zal Jo Vincent op 28 en 29 November in de uitvoeringen van Beethoven's Missa Solemnis, onder leiding van den beroemden dirigent Arturo Tosca- nini, te Weenen, als soliste medewerken. CONFERENTIE INZAKE DE GOLFLENGTEN. Nieuwe bijeenkomst over eenige weken. Naar wij vernemen, zegt het „Hbld.". is de internationale conferentie te 's-Graven hage Inzake een nieuwe regeling van de „hooge" omroepgolven en den scheeps- band geëindigd. Na elndelooze discussies is, vernemen wij, overeenstemming bereikt omtrent het prin cipe van de opschuiving van den scheeps- band, waarbij vooral de bereidwilligheid van Engeland den doorslag heeft gegeven. De gedelegeerden zullen thans omtrent de Haagsche besprekingen verslag aan hun P.T.T.-administraties uitbrengen, waarna de beslissing bij die administraties, c.q. regeeringen berust. Gaan deze met de Haagsche plannen accoord. dan zal men over 2 a 3 weker, opnieuw in Den Haag bijeenkomen, teneinde tot definitieve resul taten te geraken. Men mag verwachten, dat alsdan een goede oplossing voor de kwestie KootwijkBod zal worden gevonden! o VERSPREIDE BERICHTEN. In een der nieuwe magazijnen van de Artillerie-Inrichtingen aan de Hembrug heeft Zaterdagochtend de heer D. Rijnders, president-directeur van de Artillerie- Inrichtingen, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, afscheid van het gezamenlijke personeel genomen. De minister van Staat, minister van Defensie a.l. heeft den kapitein luitenant ter zee L. G. L. van der Kun onder eer volle ontheffing van de betrekking van sous-chef van den marinestaf, den 3' n October 1936 ter beschikking gesteld en heeft met genoemde betrekking belast den kapitein-luitenant ter zee J. "w. Termij- telen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13