CHIEF WHIP 'n 100°/ sigaret in alle opzichten LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 26 September 1936 TELEGRAMMEN De strijd in Spanje DE BIOSCOPEN HET EEUWFEEST DEK FIRMA BERNARD. CHRISTELIJKE-HISTORISCHE UNIE. Op 1 October a.s. „Ecu firma met een honderdjarig ver leden, aie nochtans den last dier jaren niet vertoont en energiek aan de tweede eeuw van haar bestaan begint". Aldus ge tuigen wij gaarne van de firma Bernard, die zooals reeds eerder gemeld, as. Don derdag 100 jaar bestaat en sinds 1 jaar is gevestigd Breestraat 55. Den len October wordt dan het feit her dacht. dat 100 jaren geleden deze bekende ijzerhandel werd opgericht en daarna in de perceelen Vischmarkt hoek Koornbrug- steeg tot grooten Woei kwam: 99 jaren lang hebben onze voorouders en ouders uit stad en omgeving bij de fa. Bernard op de Vischmarkt met volle tevredenheid hun inkoopen gedaan; immers zonder dat kan een Zaak niet tot zoo'n eerbledwaardigen ouderdom geraken. Hadden de firmanten gehoopt ln dat ..stamhuis" eens het eeuwfeest der oprich ting te mogen vieren, de loop der gebeur tenissen heeft het anders gewild. De felle brand, die in een kouden Februarl-nacht den Leldenaars hun prachtig stadhuis ont nam. zou later blijken nog verder om zich heen te hebben gegrepen dan men eerst vermoedde. De panden van de thans jubileerende firma vielen, na de vele bekende weder waardigheden. den slooper ln handen, die ruim baan maakte voor een nieuw stad huis. Na verbouwing van het winkelhuls Bree straat 55 mochten we een jaar geleden ln ons blad de heropening beschrijven van de geheel modem Ingerichte zaak in luxe- en huishoudelijke artikelen, haarden, kachels, ijzerwaren en gereedschappen, de artikelen waarmee de firma oud en.... groot werd. Niet alleen onze stadgenooten. doch ook de klanten uit de omringende gemeenten hebben sindsdien getoond dit van ouds bekende adres niet uit het oog te hebben verloren. De tegenwoordige leider der zaak is opvolger van wijlen de heeren J. C. Ber nard en A. J. Bernard, die ieder een reeks van Jaren de zaak gedrevén hebben en die allen een vasten band wisten te behouden tusschen de zaak en de klanten, zoowel binnen onze gemeente als ln den verren omtrek daar bulten. Aangezien nog betrekkelijk kort geleden bij de heropening der zaak de sympathie van vrienden en leveranciers deze bijna op een rijk voorziene bloemententoonstelling deed gelijken, ligt het in de bedoeling om dit jubileum slechts op bescheiden wijze te herdenken. Wel kuhnen we verklappen, dat het in de komende dagen ook naar buiten uit zeer goed merkbaar zal zijn. dat deze dagen voor de firma Bernard toch bijzon dere zijn. Ons is het aangenaam in een tijd vol onzekerheid en wisseling, zooals wij thans beleven, melding te kunnen maken van het honderdjarig bestaan eener zaak. die tot in wijden omtrek een ouden en ver trouwden naam heeft. Moge zij nog vele jaren haar eervolle plaats temidden van onzen Leidschen win kelstand blijven innemen. Bij dit eerste eeuwfeest onzerzijds een hartelijk „proficiat". Opening der wintercampagne. Met een bijeenkomst ln gebouw „Predi ker" opende de afd Leiden van de Chr.- Hist. Unie haar wintercampagne. De voorzitter, de heer J. Tymstra. las bij opening Ps. 148. om vervolgens een opwek kend woord te spreken. Hij herdacht aller eerst de verloving van het Vorstelijk Paar. Vervolgens bracht hij het overlijden van den heer J. B Meijnen in herinnering, aan wien ook de plaatselijke afdeeling veel dank is verschuldigd voor de groote trouw, waar mede hij gediend heeft. De winterwerkzaamheden. aldus de voor zitter. zullen staan in het teeken van de verkiezingen van 1937. Geen kleine kwesties zullen bij die verkiezing aan de orde ko men. het zal gaan om de vrijheid van de Kerk, van de school, van vereeniging, ook om persoonlijke vrijheid. In andere landen spitsen zich de verhoudingen steeds meer toe op rood of zwart; belde bewegingen, hoewel punten van overeenkomst aanwezig mogen zijn. staan als doodsvijanden tegen over elkander. Hier in ons land behoeven wij niet te kiezen. Wij kunnen optrekken onder eigen vaandel, met eigen idealen en wenschen. Maar persoonlijke trouw zal noodig zijn om ook voor de toekomst dit ideaal ongerept te bewaren: liet beginsel der Unie is waard, om alle lauwheid te laten varen De heer C. Kijne van Hillegom, bestuurs lid van den Statenkring Leiden der Unie, sprak daarna over: „Geschiedenis en ka rakter van het Chr. Onderwijs, in verband met den Bijbel op de openbare school." De heer Kijne toonde aan. dat het onder werp steeds een bron was geweest van veel zorg voor kerk en overheid. Hij sprak voorts over de glorie en het verval van het onderwijs en zeer uitvoerig over het vraag stuk of de Bijbel een plaats moest hebben op de Openbare School. Dit vraagstuk, dat in onderwijskringen zoozeer de belangstelling heeft, werd van alle kanten belicht en de gestelde vragen uitvoerig behandeld. De heer Jac. Wilbrink sloot deze geani meerde vergadering met gebed, nadat en kele verzen van het Wilhelmus waren ge zongen. o DE ONTVANGST VAN MR. KOMIJN. EXAMEN ZIEKENVERPLEGING. BIJ het op 16, 17 en 22 September j.l. gehouden examen ter verkrijging van het diploma ziekenverpleging A zijn geslaagd de navolgende zusters, die allen haar op leiding hebben genoten In het Academisch Ziekenhuis alhier: A. W. J. Beck, A. A. W. Boogaart, E. J. Dingelhoff. E. A. J. van Oils. J. J. Grooten- haar, H. Gunnink, G. A. R. Hartland M. S. Kaan, J. M. Koelet, W. Neijs, J. S. Schreuder. I. J. Stierman, H. P. H. Würtz, S. Witte, A. Bouwman, J. L. Durkstra, W. J. Griffioen en B. H. v. d. Wal. VER. TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. DE HEER A. LANGEVELD EXIT. Op 1 October a.s. zal de heer A. Lange- veld, assistent 1ste klasse op het postkan toor alhier, den dienst met pensioen ver laten. Dientengevolge zal hij binnen enkele we ken. de functie van voorzitter van de afd. Leiden en Omstreken van den Ned. R.-K Bond van P T.T.-personeel „St. Jan", neer leggen. Hem komt de eer toe, tot de op richters van de afdeeling te behooren. HIJ was de eerste voorzitter en heeft deze functie 18 jaar lang en tot op den dag van heden met veel ijver en toewijding vervuld. Moge hij nog zeer veel jaren in goede ge zondheid van deze welverdiende rust ge nieten. Als Burgemeester van Winschoten. Nader vernemen wij nog, dat het pro gramma der feestelijkheden ter gelegenheid van de Intrede van mr. Romijn als burge meester van Winschoten op Woensdag 7 October, als volgt is bepaald: 6 uur ont vangst en Installatie; 7—9 uur: défilé; 9—10 uur receptie met gezellig samenzijn. Verder ligt het in de bedoeling om tijdens de win kelweek aldaar, van 915 October, een speclalen middenstandsdag te organiseeren. welke hoofdzakelijk gehouden wordt ter eere van den burgemeester. Teneinde ook den middenstand in de ge legenheid te stallen met den. nieuwen ma gistraat kennis te maken, zal ook'déze'dag met een feestavond worden béslöten. DE ZWEMINRICHTINGEN. De zweminrichting „De Zijl" wordt heden gesloten. De zweminrichting „Poelmeer" blijft tot nader aankondiging geopend. OPLEIDING TOT BEGINNEND DIENSTBODE. Evenals het vorige jaar organiseert de Commissie voor Ontwikkeling en Ontspan ning wederom voor werklooze meisjes een cursus voor de opleiding tot beginnend dienstbode. Hieraan kunnen meisjes van 16—24 jaar deelnemen tegen de wel zeer lage betaling van 10 cent lesgeld per week. Blijkens een advertentie in dit Blad wordt de inschrijving een dezer dagen open gesteld. Mogen vele meisjes ertoe besluiten om hun vrijen tijd op deze wijze productief te maken en aldus hun kennis van het huis houden op degelijke wijze te verrijken. De eerste winterbijeenkomst. Gisteravond werd de eerste bijeenkomst gehouden in het Nutsgebouw De presidente, mevr. T. Kranenburg Siemens opende te acht uur de bijeenkomst. Een half uur daarvoor was er gelegenheid tot het probeeren van verschillende ge- hoorinstrumenten, Daartoe was de heer Giebel van het centraal magazijn te Am sterdam ovérgekomen met de allernieuwste apparaten. Dit kan vanzelfsprekend maar éen keer gebeuren, doch degenen, die nog gaarne een nieuw instrument willen pro beeren, gelieven dit op te geven aan het bestuur. Van deze gelegenheid werd veel gebruik gemaakt en de presidente bracht den heer Giebel hartelijk dank voor zijn aanwezigheid. De opkomst was schitterend, vele oude bekenden gaven weer blijk te waardeeren. wat op de bijeenkomsten geboden wordt. Ook veel nieuwe gezichten merkten we op. Mevr. Kranenburg heette allen hartelijk welkom, inzonderheid mej. I. Timmerman, die zingen zou. Weldra werd haar dan ook het woord gegeven en 'zij ving aan met Hollandsch Vlag. waarna we op het doek eenlge foto's te zien kregen van H. K. H. Prinses Juliana met Z H. Prins Bernhard, waarop spontaan het Wilhelmus gezongen werd. Nog een viertal liederen liet mej. Tim merman hierop volgen, waarbij zij liet hooren over welk een goede stem zij be schikt. Mej. M. Drlessen ving daarna aan met liplezen, waarna de presidente het woord weer nam om te spreken over de oprich ting van een timmerclub voor mannen, onder leiding van den heer Sermondt. Hier voor bestond niet veel ambitie. Een hand- werkclub voor dames sloeg beter ln. een twintigtal dames gaf zich hiervoor direct op. Na het gebruik van een kopje thee met toebehooren. verratte mej. Timmerman ons nogmaals met «enige mooie zangnum mers en gaf een der meest slechthoorende dames haar reisindrukken weer van een Zwitserschen bergtocht, dien zij met een eveneens hardhoorenden gids in den afge- loopen zomer ondernam. Zij deep dit aan de hand van zeer mooie lichtbeelden op, een aangename, humoristische wijze. Het, doel dezer korte,.-dóch zeer geestige voor dracht v^as, haar medeslechthocggnden te 'laten zién en voelen,'cjat er ook op ditige- bled nog veel voqt .'iien te bereiken valt, waarmede zij volkomen staagde. Na afloop hiervan bracht de presidente mej. Tlmmernfan namens de vergadering hartelijk dank voor haar moOlen zang, ■hetgeen zij vergezeld deed gaan van een bloemenhulde; zij deelde vervolgens nog mede dat de volgende bijeenkomst op 23 October zal 'plaats vinden en sloot daarna dit eerste, zeer druk bezochte en gezellig samenzijn. 9659 (Ingcz. Med.) Bij K B. is met ingang van 1 October a.s. op zijn verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den reserve eerste luitenant mr. W P. van Llndonk van het 6de regiment veldartillerie alhier. De heer P. Kanteb^en heeft hedenmid dag ln het voormalige pand van de „Voor uit", Vrouwenkerkkoorstraat 3, een sigaren winkel geopend, genaamd „Succes". In de. In een nieuw kleed gestoken winkelruimte vinden we alles wat een rooker maar ver langen kan; ruime sorteeringen sigaren, sigaretten, tabak, pijpen enz. Op 3 Oct. Hutspot en de overige 364 dagen VOLTANAMELK van „DE LANDBOUW" per fl. en per L. 9694 „De Landbouw" - Lelden - Telef. 218. (Ingez. Med.) DE DEVALUATIE VAN DEN FRANSCHEN FRANC. Morgenthau over den maatregel. WASHINGTON, 28 Sept. (Reuter i. „Ik ben van meening, dat dit het beslissende oogenblik zal 'zijn voor den wereldvrede",, verklaarde Morgenthau met een toespe ling op de' devaluatie van den franc. „De internationale monetaire stabilisatie is het fundament, dat gelegd moet worden alvorens wij een duurzamen vrede en een werkelijk herstel kunnen verwachten. Ik voorzie geen enkele wezenlijke wijziging in verband met den dollgr en het pond ster ling en men spreke niet van een neo- devaluatie van den dollar Morgenthau antwoordde bevestigend op de vraag, of de Vereenigde Staten gebruik zouden maken van het stabillsattefonds. De houding van Zwitserland. BERN. 26 Sept. IReuter). De Zwit- sersche bondsraad is hedenmorgen bijeen gekomen om te beraadslagen over den toestand, die is geschapen door de deva luatie van den Franschen franc. Het Zwit- sersche Telegraaf Agentschap meldt, dat de Zwitsersche regeering dezelfde beslis sing nam als de Nederlandsche, d.w.z. den gouden standaard te handhaven. De Duitsche meening. BERLIJN. 26 September. (A.N.P.) De Duitsche ochtendbladen, die melding ma ken van de maatregelen der Fransche regeering ten aanzien van den franc, hech ten zeer groote beteekenis aan de inter nationale monetaire overeenkomst, geslo ten >chen Frankrijk, Groot Brittannië en dé Vereenigde Staten. Zij schrijven, dat de Fransche regeering tot energieke maat regelen is overgegaan ter controleering van de devlezenposltle en tegen de onge oorloofde kapttaalvlucht. De „Deutsche Allgemelne Zeltung" schrijft: „Het feit alleen, dat een verbond tot stand is gekomen tusschen de verdedi gers van twee monetaire systemen zal een besllssenden invloed hebbetv' op de ko mende evolutie der wereldeconomie Tot nu toe heeft de Bank van Engeland het prin-| cipe van „de vrijheid van het pond" ge handhaafd tegen elke officieelc stabilisatie. De nieuwe houding van de Bank van Enge land heeft een politieke nuance want houdt rekening met don binnenlandscnen polltleken toestand van Frankrijk. In den loop van het laatste onderhoud van Eden met Blum heeft Eden verklaard, dat Enge land ten zeerste geïnteresseerd Is bij sta biliteit in de t nnenlandsche politiek van Frankrijk". Het Duitsche blad herinnert er aan, hoe omgekeerd in 1931de Bank van Frankrijk Engeland heeft geholpen. Canada tevreden. OTTAWA, 26 September. (Reuteri De leden der Canadeesche regeering verklaren dat zij de maatregelen tot aanpassing van den Franschen franc als zeer constructief beschouwen en dat deze er toe zullen strekken, de valuta's te stablliseeren en den internationalen handel te bevorderen. Engelsche persstemmen. LONDEN. 26 September. (Reuter) De Engelsche bladen juichen alle de Fransche (Vervolg van het 3e Blad). Azana vraagt asyl in Argentijnschc ambassade. President Azana en verschillende an dere persoonlijkheden zouden om asyl hebben verzocht in de Argentijnschc ambassade te Madrid. Dit bericht wordt officieel door het Argentijnsche ministerie van buiten- iandsche zaken te Buenos Aires beves tigd. De strijd om Toledo. Per radio Coruna is officieel medege deeld, dat de troepen van Franco hun op- marsch naar Toledo voortzetten en nog slechts vijf kilometer van de stad verwij derd zouden zijn. Aan het front van Gui- puzcoa werden verschillende gevechten ge leverd, voornamelijk In de omgeving van Eibar en Mondragon, dat gisteren ln den vooravond in handen der nationalisten is gevallen. Per ïadio heeft meii te Teneriffe het bericht ontvangen, dat een groot aantal belegerden uit het Alcazar te Toledo van een hevig noodweer heeft gebruik gemaakt om het Alcazar te verlaten, zich in de stad van groote voorraden levensmiddelen meester te maken en daarna het Alcazar weer te bereiken, zonder door den vijand gemoeid te zijn. Berichten van rcgeeringszijdc. Het Spaansche ministerie van oorlog deelt mede: de regeerlngsgetrouwe troe pen, die Ovledo belegeren, bevinden zich op een afstand van twee kilometer voor de stad. Op het front in Aragon is het ge vecht in de buurt van Sietabo gisteravond geëindigd met een overwinning der regee- ringstroepen. De nationalisten verloren 20 Booden en veel oorlogsmateriaal. „Wat rijden al die menschen ge vaarlijk vandaag", dacht u immers vanmiddag achter het stuur. (Hoe zegt men dat ook weer van dien splinter,dien belk en uwoog7..,) monetaire maatregelen toe en begroeten deze als het begin van de opleving van den internationalen handel. De „Times" con stateert dat Frankrijk in technlschen zin den gouden standaard heeft losgelaten en voortaan een gecontroleerde valuta heeft. ..Financial News'" acht het weinig waar schijnlijk dat de Fransche regeering het Belgische voorbeeld volgt en de franc on middellijk revaloriseert op een lager ni veau. De „Daily Express" verwacht, dat groote hoeveelheden Fransch zilver uit Londen naar Frankrijk zullen terugvloeien. Luxor-Theater. „Een zonderlinge gast" is een detective-film van de goede soort! Het is waarlijk een vreemde gast, die van tijd tot tijd een bezoek brengt aan het kleine hotelletje in de schilderachtige volksbuurt, waarin dit drama zich af speelt. Men ziet hem komen en men ziet hem gaan. doch alles wat men van hem opmerken kan is een slanke gestalte ln een zwarte pelerine met donkeren gleuf- hoed, welke het gezicht bijkans geheel verhult en alleen nog even uitkomen doet dat de man een puntbaardje draagt. Wat hij doet ln het hotel, waar hij korte be zoeken brengt aan een dame die als me vrouw Morone geboekt staat, weet nie mand, zoomin als de andere gasten hoogte krijgen van het doen en laten van het echtpaar Morone, dat overigens een aller minst betrouwbaren Indruk maakt. Er zijn trouwens meer vreemde figuren in deze entourage, zooals de amateur-fotograaf, die bij voorkeur opnamen schijnt te maken bij deuren, waarachter gesproken wordt, en de huisknecht, wiens brutaliteit ietwat ge forceerd lijkt te zijn! Sfeer en omgeving zijn aldus geschikt voor de duistere gebeurtenissen, welke zich daarna ontwikkelen. We vernemen dat mevrouw Morone vermoord is gevonden. We wisten reeds dat zij vroeger gehuwd was met een kunsthandelaar, dat zij van hem geld geëischt heeft onder bedreiging anders door bekendmaking der vroegere betrekkingen het aanstaande huwelijk van de dochter (dus ook haar dochter) van den handelaar te doen mislukken, we za gen intusschen eveneens dat Morone een collier wegnam dat het meisje des avonds dragen moet op haar verlovingsfeest (om dat een traditie zulks elscht) en we kon den tenslotte nog vaststellen dat de kunst handelaar de man met de puntbaard zich gereed heeft gemaakt om te trachten nog tijdig voor het verlovingsfestijn het collier terug te krijgen.... Bij deze reeks van verwikkelingen, die aan de speurende detectives slechts heel geleidelijk duidelijk worden, komen nog meerdere andere en men vraagt zich met verbazing af hoe men hieruit een oplos sing zal weten te destilleeren, en vooral: wie de dader van den moord zal blijken te zijn. Men verdenkt elkaar in het hotel, niemand wordt vertrouwd en leder schijnt ook ln meerdere of mindere mate verdacht en de bioscoop-bezoeker volgt met intense belangstelling het onderzoek der politie. Verrassingen ontbreken daarbij natuurlijk niet en de sensationeele onthulling wordt ten laatste gevolgd door een genoeglijk famiiie-tafreeltje, waarbij alle gevaar voor het geluk van het jonge paar afgewend is en dat den toeschouwer de gewenschte vol doening schenken zal. Gerhard Lamprecht regisseerde dit detective-verhaal uitste kend, terwijl onder de artisten bekende namen worden aangetroffen als Hermann Speelmans, Fritz Odemar. Elisabeth Wendt en Alfred Abel. Voor de pauze ziet men een fantastische film. getiteld „Inferno" en een kluchtige geschiedenis met Buster Keaton in de hoofdrol! Casino-Theater. „Hoera, de tijd wordt beter!" en om deze uitspraak waar tema ken, heeft de president van de V. S. een lumineus idee Volgens zijn zeggen in deze film althans is éen van de bron nen, waaruit de crisis ontstaan is, de vrees, welke de menschen vervult, om geld uit te geven. Wat is hiertegen de beste reme die? Vrees kan niet bestaan, waar vroo- lljkheld heerscht, dus: verschaf den men schen plezier, is zijn devies. Om dit doel te bereiken, heeft hij een ministerie van amusement ingesteld, met een theater directeur van Broadway, als minister van amusement, wiens taak het is, het volk ontspanning en genoegen te brengen. De minister zet nu een groote amusements campagne op touw, waarbij van elk soort vermaak gebruik gemaakt wordt. In de eerste plaats wordt er een afdeeling voor de kinderen opgericht, want zijn de kinde ren gelukkig, dan zal hun vroolijkheid overslaan op de ouders. Natuurlijk krijgt ook deze minister met moeilijkheden te kampen, die hem bijna boven het hoofd gloeien. Doch met de hulp van zijn ijve rige secretaresse wordt beider werk ten zeerste gewaardeerd en met een zegetocht over de overwonnen crisis eindigt de film Dit is tevens één der eerste films, waarin Shirley Temple voor de camera gestaan heeft en deze dreumes heeft toen reeds op vierjarigen leeftijd haar onmiskenbare gaven gedemonstreerd. De hoofdrol van den minister wordt goed vertolkt door Warner Baxter, die tegader met Madge Evans de crisis uit het land helpt. Het voorprogramma wordt in beslag ge nomen door de spannende rolprent „Agent van den geheimen dienst", met hoofdrollen van Mary Brian en Bruce Cabot en door eenige kleinere films. Summa summarum: een afwisselend geheel met goede kwali teiten. Het Nieuwe Roxy-Theater. De Shir-ley Temple-film „Krullekopje" vereenigt alle elementen ln zich, welke het grootsche ta lent van deze kleine filmster tot volle ont plooiing kunnen brengen. Met haar onge dwongen, natuurlijke kinderlijkheid en haar gebaren, die ieder détail In de ge beurtenis op de Juist aangevoelde manier accentueeren, doch bovenal door haar zon- nigen kinderlach, die van dit glanzende gezichtje afstraalt en alom vreugde brengt treft dit sympathieke, parmantige en schattige Zondagskind ons voortdurend. In „Krullekopje", waaraan een prachtig slui tend scenario ten grondslag ligt,, vertoeft zij met haar oudere zuster Mary (Rochelle Hudson) in een weeshuis. Hier beleeft zij ai dadelijk haar avonturen, wanneer zij haar pony binnenhaalt en op de slaapzaal brengt. Direct daarop volgt opnieuw een sublieme scène in de eetzaal, naar onze meening een hoogtepunt ln de film, als zij het bekende liedje „Animal crackers in my soup" zingt en acteert op een weergaloos knappe wijze, waarbij men vol bewonde ring. maar tevens met groote verwondering over zoo'n unieke prestatie, dit gebeuren gadeslaat. En zulke scène's komen er nog meer in voor. b.v. wanneer zij „When I grow up" zingt en vooral acteert met een uitdrukkingsvermogen, dat telkens weer verbaast. Ze stelt dan achtereenvolgens een kind, een bruid en een oud vrouwtje voor, de eene creatie nog voortreffelijker dan de andere, en een climax vindend in het oude vrouwtje, dat met bril, pruik en donkere kleedij, raak getypeerd wordt. Ook ln de tafereeltjes met John Boles, den rij ken regent, die haar met Mary tezamen adopteert, waardoor de handeling zich naar Zijn huis verplaatst, is haar spel van de zelfde zuivere en zonnige allure. Wat het verhaal verder betreft: tenslotte worden de regent en Mary een paar. doch niet eerder, dan nadat Shirley eenlge moeilijk heden uit den weg geruimd heeft. WD. die alle Shirley Temple-films gezien hebben, mogen deze „Krullekopje" als haar beste rolprent betitelen en wij zouden daarom een leder deze film ten zeerste willen aan raden. Voor de pauze draalt een echte Harold Lloyd-film „Movle Crazy", waarin deze koning van den lach ons danig heeft ge amuseerd. Een programma derhalve, dat een druk bezoek zal trekken! Lido-theater. Drie Amerikaansche ster ren van eerste grootte zün vereenlgd ln de pakkende comedie .Vrouw.of secreta resse" n 1 Clark Gable. Mvrna Loy en Jean Harlow Wat zij in deze film. die een moei lijk probleem uiterst vlot behandelt, pres- teeren. wekt ln velerlei opzicht bewonde ring: het vloeiende tempo, het beheerschte soel en de frlssche dialoog vormen het vol gen van dit boeiende gegeven, dat uiteinde. lUk zulk een bevredigende oplossing biedt, tot een waar genot! Myrna Loy als de bekoorllike vrouw van Clark Gable, komt Inderdaad voor een netelig geval in haar overigens zoo voor treffelijk huwelitksleven te staan. Wat zoudt git doen mevrouw, ln haar geval? De kwestie is, dat haar man een alleraar digste secretaresse heeft, die hll haast geen moment, haast geen minuut voor zlin werk kan missen. Het spreekt vanzelf, dat de vrienden en vriendinnen niet nalaten te insinueeren dat dit charmante meisje voor hem méér beteekent dan secretaresse al léén. Maar de echtgenoote hecht geen ge loof aan lasterpraatjes, want zli weet. dat haar huwellik gebaseerd ls op wederzlldsch vertrouwen en zij ontvangt voortdurend treffende bewlizen van de groote liefde van haar man. Toch spelen er zich gebeurtenis sen af die gerechtvaardigd wantrouwen gaan wekken, terwül er toch werkellik van „ontrouw" geen sprake ls en slechts het drukke werk van den man oorzaak is. dat zlin secretaresse voortdurend ln de nabij heid van haar chef moet zijn. óók od plaat sen. waarvan degenen, die niet van het Intensieve zakendoen. dat dikwiils de strengste discretie verelscht od de hoogte zlin. De oogenschltnlltke treffende bewlizen van ontrouw stapelen zich op. met een aan. vankelilke toch wel zeer begrlipelllke breuk tusschen man en vrouw ais gevolg. Gelukkig komt tenslotte alles ln orde, dank zij de toewiiding van de secretaresse (Jean Harlowi. die haar eigen diepere ge voelens voor haar directeur volledig od zit zet. om zlin gelukkig huwellik te redden, wetend hoe zeer hll van zlin vrouw houdt, wetend ook dat de ..secretaresse" slechts onmisbaar ls voor zlin werk. maar de „vrouw" onmisbaar voor zlin waarachtig levensgeluk. Ziet: dit netelige gegeven wordt char mant en dikwijls luist gevoeld vooral door de twee vrouwen gespeeld, zoo dat men er gaarne naar klikt en* zich verheugt over het goede einde van een noodlottige samenloop van omstandigheden, die ge makkelijk tot een noodlottige afloop, tot een levensdrama had kunnen lelden De secretaresse bliift bil haar vriend die haar door alles heen trouw bleef en die het ten slotte nog eens zoo iuist zegt: een gelukkig huwelijksleven moet rusten op „vertrou wen". welke twijfel er ook mag rlizen" Onder Clarence Brown's superbe regie heeft het trio Gable-Lov-Harlow van dit alles een levensechte vertolking gegeven. Voor de Dauze gaat een Interessant iour- naal en de levendige film „Vliegende dui vels" waarin Jack Holt en vele anderen duizel'newekkende staaltjes van durf ten beste geven. Trianon-Theater Naar wli vernemen zal het Trianon-Theater Vrijdagavond a.s. onder de nieuwe directie heropend worden. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2