DEVALUATIE VAN DEN FRANSCHEN FRANC LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 26 September 1936 Vierde Blad No. 23469 De Fransche beurs tot Dinsdag gesloten CAl.cn HET KIND EN DE MODE MENU bij VLASVELD 77ste Jaargang MENU VOOR DE WEEK NUTTIGE WENKEN NADAT reeds drie maanden was onderhandeld tusschen Frankrijk, Engeland en de Vereenigde Staten, is besloten tot een stabilisatie van franc, pond sterling en dollar, waarbij de koers van den franc zal worden gedevalueerd. Hoeveel deze zal bedragen is nog onzeker. Men spreekt van 100 frs. op 1 p. st. (thans pl.m. 77 frs.) doch nader zal dit nog precies worden ge regeld. Het Fransche parlement is tegen Maandagmorgen 9 uur bijeen geroepen. en de Fransche effecten- zoowel als goederen-beurzen zullen tot Dinsdag a.s. gesloten blijven. Ook de wisselmarkten van Londen en New-York zullen vandaag en Maandag gesloten zijn. Verklaring der Fransche regeering. De Fransche regeering, na tot overeen stemming te zijn gekomen met de regee ringen van de Vegeenigde Staten en Engeland, geeft tezamen met hen, uit drukking aan den wil den vrede te hand haven, de vestiging van voorwaarden te begunstigen die het best kunnen bijdragen tot herstel van de orde in de internationale economische betrekkingen en een politiek te volgen, die ten doel heeft den voorspoed in de wereld te bevorderen en het leven der volkeren te verbeteren. De regeering der Vereenigde Staten van Amerika en de regeering van Groot-Brittannië moeten in hun internationale monetaire politiek na tuurlijk ten vólle rekening houden met de eischen van binnenlandschen voorspoed der Amerikaansche republiek en van het Brit- sche Empire, evenals de Fransche regeering natuurlijk rekening zal houden met soort gelijke overwegingen ten aanzien van de economie van het moederland en de over- zeesche bezittingen. Zij grijpen met genoe gen de gelegenheid aan. die hun is gebo den om opnieuw te bevestigen, dat zij de politiek willen voortzetten die de laatste jaren gevolgd is en waarvan een der voort durende doelstellingen is, een zoo groot mogelijk evenwicht op de wisselmarkt te handhaven en niets te verzuimen, om te voorkomen, dat door een Amerikaansche of Brltsche monetaire actie dit evenwicht wordt verstoord. De Fransche regeering deelt met de regeering der Vereenigde Staten van Ame rika en de regeering van Groot-Brittannië de overtuiging, dat de voortzetting van deze gecoördineerde politiek dienstig zal zijn voor de algemeene doelstellingen, die alle regeeringen zouden moeten nastreven. De regeering, van meening zijnde, dat de gewenschte stabiliteit tusSchen de voornaamste valuta's niet op soliede grondslagen verzekerd kan worden, zonder dat van tevoren de duurzame verhouding tusschen de verschillende staatshuishoudingen is hersteld, heeft tot dit doel besloten aan haar parle ment een herziening van haar devies voor te stellen. De regeeringen van de Ver. Staten, van Groot Brittannië heb ben, in de hoop dat zoodoende hechtere grondslagen voor de stabiliteit der internationale economische betrekkin gen gevormd zullen worden, dit besluit gunstig ontvangen. De regeeringen van de Ver. Staten, Groot Brittannië en Frankrijk verklaren, dat het hun doel Is. gebruik te maken van de juiste maatregelen waarover zij beschik ken. om zoo veel mogelijk fe vermijden, dat de nieuwe grondslagen der wisselkoersen die het resultaat zijn van de beoogde her ziening. ondermijnd worden. Tot dit doel zullen de noodige besprekingen worden ge voerd met de twee andere regeeringen, als mede tusschen de bevoegde instituten. De Fransche regeering is bovendien even als de regeeringen van de Ver. Staten en Groot-Brittannië overtuigd, dat het wel slagen van de hierboven aangegeven poli tiek samenhangt met de ontwikkeling van den internationalen handel. In het bijzonder acht zij het van het grootste belang, dat onverwijld maatrege len zullen worden genomen om geleidelijk de huidige stelsels van contingenleering en controle op de wisselkoersen in te krimpen met het oog op de uiteindelijke afschaffing er van. De Fransche regeering doet evenals de regeering van de Ver. Staten en van Groot Brittannië een beroep op de medewerking der andere landen, om te komen tot ver wezenlijking der politiek, zooals deze in' deze verklaring ls geformuleerd. Zij rekent er op, dat geen enkel land zal trachten een onredelijk valuta-voordeel te behalen en daardoor het streven, dat de regeeringen van de Ver. Staten, Groot Brittannië en Frankrijk willen volgen, teneinde meer stabile economische betrekkingen in te voeren, tegen te werken. De ministerraad heeft deze verklaring, zooals er eveneens een te Londen respec tievelijk te New York is gepubliceerd, goed gekeurd en tevens zijn goedkeuring ge hecht aan het onderwerp van een mone taire wet. waarvan het voornaamste oog merk is de waarde van den franc, aan te passen aan den huldigen economischen toestand. Krachtens deze wet zal het gehalte van den franc komen te liggen tus schen 49 en 43 milligram goud van 900/1000 fijn. Vóór de devaluatie be vatte de franc 65 milligram goud, zoo dat de waardevermindering gesteld kan worden op ongeveer 1/3 en de koers gebracht is op ongeveer 100 francs per pond sterling. Engelsche verklaring. In Engeland is een communiqué van ge lijke strekking uitgegeven, waarin o.m. nog wordt gezegd: dat de Brltsche regeering in geen enkel opzicht verantwoordelijk is voor de monetaire maatregelen, die de Fransche regeering besloten heeft voor te stellen. De besprekingen hadden betrek king op de houding, die de Brltsche regee ring zou aannemen, ingeval eener herzie ning van de waarde van den franc. Nood zakelijkerwijze zijn deze besprekingen beperkt tot de drie landen, die op het oogenblik de Internationale centra van financieele transacties zijn. Geen enkele wijziging van de Britsche monetaire politiek vloeit eruit voort. Het pond sterling zal een vrij devies blijven, dat niet aan het goud of aan eenlg ander devies is gebonden. Wij willen, aldus gaat het communiqué voort, duidelijk doen uitkomen, dat de Britsche regeering niet opzettelijk als te genmaatregel tegen de door Frankrijk voorgestelde monetaire maatregelen het pond sterling zal deprecieeren Het communique besluit met er op te wijzen, dat geen volledig herstel van den internationalen handel mogelijk is zonder geleidelijk loslating van het tegenwoordige contingenteeringsstelsel en van de con trole op de wisselkoersen, en de Britsche regeering acht het van het grootste be lang. dat alle landen zoo spoedig mogelijk iets tot dit doel doen. De financieele voorstellen die Vincent. Auriol den Franschen ministerraad voor legde, werden met algemeene stemmen aangenomen. Je,; Het wetsontwerp zal aan de Kamers wor den voorgelegd, die tevens de noodzakelijke maatregelen zullen moeten aangeven, om de nationale munt te beveiligen. De financieele commissie uit de Kamer zal Zondagmiddag reeds bijeenkomen. Toelichting van Vincent Auriol. Te 1.15 uur vannacht heeft de minister van financiën Vincent Auriol. de journa listen ontvangen en daarbij de volgende toe lichtingen gegeven od de monetaire maat regelen der regeering: Na zijn dank te hebben uitgesproken aan de regeeringen te Londen en Washington, en meer in het bllzonder aan Morgenthau en Neville Chamberlain zeide de minister: ..De totstandgekomen overeenstemming is het gevolg van besprekingen, die onze re geering sedert Juli 1.1 heeft gevoerd. Zii bevestigt de denkbeelden, die wij reeds voor de beide Kamers hebben uiteengezet, geen eenzüdige devaluatie, welke slechts een vorm is van monetajren oorlog en geen regeling zonder veiligheid daar deze slechts een andere vorm van eenzijdige devaluatie is. De overeenkomst, die wij hebben ge sloten. vormt den aanvang van een mone- taireh vrede, welke de voorwaarde is voor den economische en den menscheliiken vrede. De overeenkomst tusschen de drie democratische regeeringen, waarbij zich weldra andere landen, met name België, naar ik overtuied ben. zullen aansluiten, zal door maatregelen onzer drie groote centrale banken worden voltooid en zal leiden tot een evenwicht van den econo mischen toestand. Hiertoe moesten wii echter onze munt aanpassen aan het niveau van anderen. De internationale gevolgen heb ik u reeds uiteengezet. Het binnenlandsche ge volg zal ziin. een herleving van ons bedrijfs leven en wij zullen er de inconvenienten van trachten tot een minimum te beperken. De regeering wenscht sociale onrechtvaar digheden te vermijden en den socialen vrede te consolideeren. Om aan zorg van moreelen aard het hoofd te bieden, zal de regeering aan het parlement voorstellen, het goud tegen den dagkoers op te eischen. alsmede maatregelen ten behoeve van de kleine renteniers en oud-striiders en kleine nensioentrekkers te nemen als ook de loo- nen aan de kosten van levensonderhoud aan te passen Zij zal alles doen om een ongerechtvaar digde prijsstijging te voorkomen en daarbij met name gebruik maken van haar be voegdheden op het gebied der douane rechten. Ik ben er van overtuigd, dat deze oproep tot economischen vrede diepen terugslag in de wereld zal hebben. De regeering is er van overtuigd, dat parlement en openbare meening met terzijdestelling van zorgen van binnelandsch-politieken aard haar zul len heioen in haar taak van economisch herstellen bij haar vredeswerk, om zoo doende de hoop der volken te bevredigen. Meeningen uit Amerika. Volgens de meening van Wallstreet zal oo een devaluatie van den franc geen sterke reoatrieering van Fransch kapitaal volgen. Men is n.l. van oordeel, dat de Fransche gaat steeds welgemoed naar zijn cliëntèle. Dag in, dag uit, overal CALOR-kolen. tegen lagen prijs en vlug op tijd geleverd. Bestel nog vóór 1 October a.s. Uw kolen tegen de lage ZOMERPRIJZEN afname desgewenscht vóór 15 Octo ber a.s. 9662 C ALOR Hooge Morschweg 148 Telef. 2760 (2 lijnen) Leiden In ieder ZUINIG huisgezin, gaan CALOR-kolen de kachel in! (Ingez. Med.) kapitalisten, die hun geld in het buitenland hebben, bevreesd zijn deze gelden naar Frankrijk terug te brengen en daardoor het gevaar loopen. dat deze door de communis ten worden geconfisceerd. Afgezien hiervan zouden er nog andere oorzaken ziin. die de Fransche kapitalisten doen besluiten hun tegoed in het buitenland te laten. Ten eerste rekent men algemeen op een alge meen herstel in Amerika en ten tweede bestaat er vrees voor een oorlog in Europa. Men is van meening dat Frankrijk de toenemende crisis reeds lang overwonnen zou hebben indien het niet economisch en politiek steeds ziek was geweest. De termij nmarkt voor francs is gisteren reeds bij het begin der beurs volkomen In gestort: de markt was geheel en al gede moraliseerd De nominale noteeringen voor éénmaands francs waren 50 punten onder de contante noteering en driemaands francs 75 punten. De directeur van een der drie grootste banken gaf als ziin meening te kennen, dat een devaluatie van de franc de beste oplossing is. want daardoor zou de weg gebaand worden voor een sta biliseering. die over de geheele wereld ont spanning zou brengen. J(tiN/T IN ItTTt BACH-AVOND IN DE HOOGLANDSCHE KERK. De heer Feike Asma en ir. L. van Gel deren (viool), de laatstgenoemde bekend door zijn meerdere malen optreden voor de A.V.R.O.-microfoon, zullen op 14 Oct. a.s. een Bach-Avond in de Hooglandsche Kerk geven. Van een speciale kinderkleedlng was eigenlijk voor pl.m. 1750 geen sprake en als we bedenken, dat de geschiedenis van de kleeding zoo oud is als de menschheid zelf is het, goed beschouwd, nog maar 'n heel korten tijd, dat de menschjes in wording aanspraak kunnen maken op 'n eigen klee ding, zelfs op 'n eigen mode. Zooals we op de vele oude schilderijen kunnen zien, wa ren de kinderen vroeger gekleed als mi niatuur groote menschen, wat trouwens nog het geval is bij vele boeren- en volksdrach ten. Zijn b.v. de jeugdige Volendammers, Markers en Spakenburgers, de kinderen uit Beieren, den Elzas, Thiirlngen, enz. in hun kleeding niet 'n afspiegeling van hun respectieve vaders en moeders, voor zoover ze nog niet „als in de stad" gekleed zijn? Jammer genoeg, maar aan den anderen kant weer zoo begrijpelijk, worden die volksdrachten steeds minder gezien. Het drukkere verkeer, dat al zoo veel tradities omver wierp, de mogelijkheid om zelfs uit de kleinste gehuchten gemakkelijk naar de grooter plaatsen te komen, brengt ook op kleedinggebied meer egalisatie. Typisch, dat daarentegen in geheel Duitschland door vele vrouwen tusschen de vijf en de vijftig en die grenzen zijn nog niet eens ruim genomen tegenwoordig weer heel vaak het „Dirndlkleid", de speciale boeren- kleeding uit Beleren en Tirol, als „de" Dultsche dracht wordt gedragen. Maar in het grootste deel van onze „be schaafde wereld" verschillen toch tegen woordig de kleuren van de kinderen niet weinig van die der volwassenen. En wist u. dat het Engeland geweest is, dat hiertoe den stoot heeft gegeven? In 'teind der 18e eeuw zien we daar 'n streven om de kin derkleedlng losser en eenvoudiger te ma ken, waarmee het dus, hoe vreemd het ook klinkt, op kleedinggebied democratischer was dan Frankrijk omstreeks de groote Revolutie. Toch was die „losse kinderklee- ding" in 't begin meer naam dan werke lijkheid; en zelfs als we kinderportretten zien uit het eind van de vorige eeuw, de hoeden, onkinderlijk getooid met veeren, de overdadig versierde jurkjes, en we ver gelijken ze met de tegenwoordige jeugd, dan valt die vergelijking wel zeer in 't voor deel van de laatste uit. De kinderen van nu zijn heel wat flatteuser en wat meer zegt: eenvoudiger en gemakkelijker gekleed. Hoe kunnen kinderen spelen en ravotten, als de kleeren hen hinderen! Natuurlijk zien we dus ook niet meer (of zou het nog wel eens voorkomen?) dat de kinderen bij bijzondere gelegenheden, zelfs bij kin derpartijtjes, zoo prachtig zijn uitgedost, dat ze zich diep ongelukkig moeten voelen, omdat ze als maar aan hun kleeren moeten denken. Alleen bezorgden zulke stumpers hun moeders voldoening, te kunnen con- stateeren, dat geen enkel kind in de omge ving mooier en duurder gekleed was! Maar wat 'n kind nog meer verfoeit zijn de mode-excessen, die het zouden doen afsteken bij zijn soortgenootjes, 'n eigen aardig verschil met vele volwassenen. Ter wijl de vrouw het als 't toppunt van heer lijkheid beschouwt, wanneer ze iets draagt, dat niemand anders heeft, de geamuseerde belangstelling voor haar uitzonderlijke kleeding juist als 'n compliment opvat en met de neus in de lucht voortstapt in 't besef, dat ze tóch goed gekleed is haar verschijning veroorzaakt zelfs een sensa tie! daar hecht het jeugdige menschen- kind er niets aan een eigen kenmerk te dra gen. Integendeel, zoo gauw 'n kind oog krijgt voor z'n kleeding vooral kleine meisjes, als echte vrouwen in den dop. krij gen dat soms verwonderlijk gauw toont het 'n uitgesproken meening over wat het wel en wat het niet prettig vindt om aan te doen. En bijna altijd verzetten ze zich tegen kleeren. die anders zijn, dan ze van de vriendjes of vriendinnetjes zien. Nog sterker wordt dit als ze naar school gaan; men weet het: de kinderleeftijd kent geen medelijden en men zegt, dat de tegenwoor dige jeugd al zeer critisch is tegenover hun ouders en opvoeders, let maar eens op hun gesprekken in schooltrams en -trei nen! maar ze zijn zeker niet minder wreed en onbarmhartig in hun oordeel over hun klassegenootjes. Voor zoover het de kleeding betreft: alles wat afwijkt van wat zij voor normaal houden, wordt afge keurd en belachelijk gemaakt. En dit is voor 'n gevoelig kind niet minder dan een telkens terugkeerend verdriet, misschien grooter dan wij beseffen. Kijk maar eens naar het verschrikte gezicht van een klei nen man. als de jongens in de klas tegen hem zeggen: ,.Jö, wat 'n rare schoenen heb jij aan; 't zijn meisjesschoenen!" Ouders, met voorkeur voor 't exhorbi- tante mogen ook wel eens bedenken, dat hun kroost gewoonlijk nog niet veel voelt voor het kunstzinnige. Ik denk aan het kunstenaarsdochtertje. dat ongetwijfeld zeer artistiek gekleed was, maar dat als 'n schuw vogeltje de klas in sloop, als ze weer 'n nieuw jurkje droeg, gefabriceerd uit 'n sarong of 'n Indische shawl, en dat wel heelemaal in 't niet wilde verdwijnen, als 'n paar banken verder hoorbaar gefluis terd werd: „Wat heeft ze weer 'n gekke Jurk aan. hè!" Zoo iets onthoudt 'n kind heel lang; als 't niet vervelend werd, zouden we naar aanleiding hiervan een boom kunnen op zetten van minderwaardigheidsgevoel, het stokpaardje, dat wel om geringere redenen van stal wordt gehaald. Trouwens, ook zonder zulke groote woor den gelat voor de kinderkleedlng: hoe eenvoudiger, hoe mooier; waarmee dus van zelfsprekend mode-excessen in den ban ge. daan zijn. Kinderen kiezen graag zelf mee uit en hoe jonger ze hieraan wennen, hoe beter het is: het ontwikkelt den smaak en een eigen oordeel. Maar de leiding van de oudere is noodig om ze tevens te leéren maat te houden. Vooral meisjes bedelen vaak telkens om wat nieuws; het zijn niet de sterkste persoonlijkheden en de intel ligentste menschen, die „aan alles mee doen" en ..elk nieuwtje achterna loopen". Vaak komt het voor. dat de jongedame in kwestie met alle geweld eenzelfde jurkje of mantel wil hebben als de hartsvriendin, terwijl het twee absoluut verschillende kindertypen zijn. En 'tzijn niet alleen de kinderen, die deze factor over 't hoofd zien! 'n Ruige jas van Engelsche stof zal 'n flink robust kind goed staan, maar 'n leer, fijn gebouwd meisje verdwijnt, er in: 't. menschje wordt dan overheerscht door de kleeding. 'n Effen mantel van gladde stof zal haar meer tot haar recht doen komen. MAANDAG: Gepaneerde kalfslapjes Appelmoes, aardappelen Warme griesmeelpudding Recept: Warme griesmeelpudding. Breng een halve liter melk aan de kook met drie vierde ons boter, doe er zes eët- lepels suiker en zes eetlepels griesmeel bij en laat alles onder voortdurend roeren zoolang koken tot het een dikke massa is. Voeg wat geraspte citroenschil bij, een ons gewasschen en "gedroogde Sultane-rozijnen, een ei en twee eidooiers en ten slotte het stijfgeklopte eiwit van twee eieren. Smeer een warme puddingvorm goed in met boter aan alle kanten, bestrooi de wanden met paneermeel en doe hierin de pudding; zorg dat de vorm voor niet meer dan drie kwart gevuld is; zet deze in een pan met kokend water en laat de pudding l'/i uur zachtjes koken; zorg dat het water steeds 1 c.M. onder den rand blijft; giet zoo noo dig water bij. Laat de pudding voor het opdoen even drogen voor ovendeur of open raam. DINSDAG: Gemarineerde runderlappen (2 dagen) Andijvie, aardappelen Chocoladepudding Recept: Gemarioneerde Runderlap pen. Wasch twee pond runderlappen, klop Zoo zijn er kinderen, voor wie de losse sportieve kleeren als geknipt zijn, maar die er als aangekleede aapjes uitzien, als ze 'n z.g. „mooie" jurk aan hebben. Dat tegen de harmonie der kleeren vaak gezondigd wordt, behoef ik u niet te ver tellen. Er wordt blijkbaar nog te veel ge dacht: „Kleuren behooren bij de jeugd, dus kinderen kunnen alle kleuren dragen." Eenzelfde kleur groen b.v. staat het eene kind uitstekend, maar maakt, dat het andere kind er flets en een derde er boersch uitziet. Met de tint van de huid, maar niet minder met die van haar en oogen moet rekening gehouden worden. Voor jongens is de keus gewoonlijk niet zoo moeilijk; de variaties van grijs, bruin en blauw zijn practisch en het meest ge liefd bij deze heeren, omdat ze daarin het minst afwijken van de „massa". Als ze maar voldoende zakken hebben 'n broek met één zak geldt in hun wereld als 'n over blijfsel van de kleuterschool en als ze maar zoo nu en dan een nieuw détail aan hun kleeding krijgen, dat op zoo'n moment „alle jongens uit de klas" hebben. Nu eens is het 'n Olympiadespeldje op hun das, dan een riem, waaraan je je mes kan hangen, of, zooals 'n zesjarige zei, toen hij z'n moeder bedenkelijk zag kijken bij dat „mes": „Nou ja. je kan er ook je huis sleutel aan hangen, maar iedereen heeft zoo'n riem. Mam, dus je begrijpt wel, dat het gek ls, als ik 'm niet zou hebben!" En zoo maakt het kind in z'n eigen wereld z'n eigen mode. minstens even wisselend als die der volwassenen en waar. aan het zeker even trouw gehoorzaamt. CRITICA. VOOR HET AARDAPPELEN direct besteld 8769 OUDE TIMGEL 120 Tfu 7*tJ OOEZOfTBOOr 22 TIU1S23 LElOEft (Ingez. Med.) ze wat uit en wrijf ze in met wat peper en zout; maak een mengsel van een kwart liter water en een kwart liter azijn, doe hierbij wat laurierbladen, schijfjes ui, kruidnagelen en een stukje Spaansche pe per en laat in dit mengsel de lappen 24 uur staan. Keer ze af en toe om en be druip ze met het vocht. Braad ze daarna gewoon als runderlappen. WOENSDAG: Tomatensoep Runderlappen, bloemkool, aardappelen Vruchten Recept: Tomatensoep. Wasch tien tomaten en snijd ze in stukken; zet ze op met ruim een liter kokend water met een eetlepel zout of bouillon, een paar laurier bladen, peperkorrels en drie in stukken ge sneden uien en laat dit alles een half uur koken. Wrijf alles door een paardeharen zeef. maak een papje van drie eetlepels mayzena en een paar eetlepels melk en bind hiermede de soep. Zet ze op een asbestplaatje en smelt er een half ons boter in. DONDERDAG: Varkenscarbonade Stoofsla, aardappelen Vanillevla met gember Recept: Vanillevla met gember. Kook gebonden vanillevla van een halve liter melk, een ei, drie afgestreken eetlepels mayzena of custard en drie eetlepels sui ker. Laat ze even bekoelen. Snijd een ons gember in kleine stukjes en roer ze door de vla. doe ze in de vlasohaal en giet er het gembervocht over. VRIJDAG: Gebakken paling Worteltjes, aardappelen Appelbeignets Recept: Gebakken paling. Snijd drie pond schoongemaakte paling in rechte mootjes, wasch ze zorgvuldig en droog ze af. Haal ze even door wat bloem en bak ze in heete boter bruin; keer ze telkens om en om; ze moeten pl.m. een kwartier ge bakken wordenGeef er indien gewenscht mayonnaise of ravigottesaus bij. ZATERDAG Rolpens, roode kool, aardappelen Citroenrijst Recept: Citroenrijst. Kook twee on» rijst gaar in zes kopjes water met dun ci troenschilletje en een theelepel zout; ver wijder het schilletje, neem de pan van het vuur en roer door de rijst het gezeefde sap van drie citroenen en een half pond basterdsuiker. Doe alles in een omge spoelde puddingvorm en geef er desge wenscht slagroom of vanillesaus bij. ZONDAG: Groentesoep Gevulde eend met compote Ananas met slagroom Recept: Gevulde eend. Wasch een jonge eend, nadat ze goed schoongemaakt is en wrijf ze in met peper en zout. Laat in een braadpan l'/i ons boter bruin wor den, doe hierin de eend, leg ze op de rug en laat ze onder voortdurend bedruipen gaar braden, pl.m. l'/s uur. Houd steeds deksel op de pan. Wil men de eend gevuld, dan kookt men drie ons gekruiste kastan jes, tot de schilletjes loslaten, daarna in een weinig bouillon verder gaar en doe ze met wat uitjes en peterselie, alles zeer fijn gehakt, als vulsel In de eend. Eenvoudig menu. Kop bouillon Omelette met champignons, appelmoes Beschuit met kaas Daar de champignons op het oogenblik veel minder duur zijn en zeer voedzaam geef ik ze vandaag nog eens. De bereiding vindt men twee weken geleden duidelijk vermeld. Een vuile, vettige gootsteen krijgt men onmiddellijk prachtig schoon door bij het zeepsop een paar druppels eucalyptusolie te voegen. Kastplanken kan men heel aardig zelf beschilderen: men heeft dan geen papier of zeil te gebruiken; het mooist is afsteken de kleuren te gebruiken voor de plank en de voorkant; ook de achterwand kan ge schilderd worden; dit geeft bij een goede kleurenkeuze een fijn effect. Hard geworden voorwerpen van leer, als: koffers, tasschen, dikke handschoenen enz. worden weer soepel, als men ze inwrijft met een mengsel van I deel azijn en 2 dee- len lijnolie; wrijf het er stevig in, herhaal het zoo noodig, laat goed indrogen en wrijf na met was in de kleur van het leer of witte was. Een vilten hoed kan men reinigen mét een stukje van de alerfijnste soort, schuur- een stukje van de allerfijnste soort schuur- doek na. Als het middageten om onverwachte reden eenigen tijd uitgesteld moet worden, is het een heele toer om de aardappelen mooi droog en kruimig te houden; leg een schoone oude badhanddoek tegen de deksel van de pan en sla de punten om de boven kant van de deksel heen. Zet de pan op een asbestplaatje en de aardappelen blijven zoo wel een uur goed. Het vocht, dat ver dampt. trekt allemaal in de doek, waar door de aardappelen niets glazig worden.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13