LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 26 September 1936 BINNENLAND De strijd in Spanje LUCHTVAART PRINS BERNHARD BIJ DE NED. HANDEL MAATSCHAPPIJ. Zooals reeds gemeld Is. heeft Prins Bern- hard zijn werkzaamheden bij de Neder- landsche Handel-Maatschappij te Amster dam aangevangen. Gisterochtend te tien uur arriveerde de vorstelijke gast in ge zelschap van zijn secretaris, jhr. Röell op het kantoor der maatschappij, waar hij door den president-directeur mr. D. Crena de Iongh werd verwelkomd. Na ln de direc tiekamer ontvangen te zijn, heeft de heer Crena de Iongh met den Prins een rond gang gemaakt door de verschillende af- deelingen van de Handelmaatschappij, tij dens welke de chefs der afdeellnger. aan hem werden voorgesteld. Vooral de archief-afdeellng trok de aan dacht van den Prins. Donderdag was per rondschrijven van de directie aan alle leden van het personeel der Nederlandsche Handelmaatschappij mededeeling gedaan van het feit, dat Prins Bernhard met het doel economische studies te maken eenlgen tijd op de bank werk zaam zou zijn. De Prins zal tijdens zijn verblijf bij de bank van de chefs der afdeellngen alle be- noodlgde inlichtingen ontvangen, terwijl tevens in het rondschrijven mededeeling wordt gedaan ook andere inlichtingen te verstrekken. Voor Prins Bernhard is op de directie- afdeeling een speciale werkkamer ingericht. Gistermiddag om half vijf vertrok de Prins weer en werd afgehaald door zijn secreta ris. Toen hij in zijn auto stapte ging er uit het talrijke publiek, dat zich bij den hoofd ingang had opgesteld een luid hoera op. WIJZIGING VAN DE ONGEVALLENWET. EEN VOORONTWERP IN VERBAND MET INTERNATIONALE ORGANISATIE. Zooals reeds gemeld heeft de Minister van Sociale Zaken een voorontwerp van wet tot wijziging van de Ongevallenwet 1921 en een voorontwerp van wet tot wijziging van de land- en tuinbouwongevallenwet 1922 bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt. Deze voorontwerpen worden thans gepubliceerd Aan een commissie uit den Raad zal wor den opgedragen omtrent deze voorontwer pen prae-advies uit te brengen Wij ontleenen aan de toelichting tot deze voorontwerpen het volgende: Bij de wet van 22 Juli 1935 heeft de Ko ningin zich de bevoegdheid voorbehouden om toe te treden tot het in de achttiende zitting der algemeene conferentie van de vertegenwoordigers der leden van de inter-, nationale organisatie van den arbeid van den Volkenbond aangenomen ontwerp-ver- örag betreffende gedeeltelijke herziening van het verdrag (Genève 1925) betreffende schadeloosstelling voor beroepsziekten. In de memorie van toelichting op het ontwerp van deze wet werd medegedeeld, dat onze ongevallenwetgeving aan de bepalingen van vorenbedoeld ontwerpverdrag moet worden aangepast en dat de ratificatie van het ver drag zal kunnen plaats hebben, zoodra de noodige wijziging van de ongevallenwetten tot stand gekomen en ln werking zal zijn getreden. De onderhavige ontwerpen beoogen deze noodige aanpassing te bevorderen. Van de geboden gelegenheid is tevens ge bruik gemaakt om de regeling, welke hoofd stuk 9a der ongevallenwet 1921 bevat, be treffende beroepsziekten, te herzien in ver band met leemten en onvolkomenheden van de thans geldende wettelijke regeling, waar op de practijk het licht heeft doen vallen. Als gevolg van de redactie van het eerste lid van artikel 87a is de verzekering tegen geldelijke gevolgen van de beroepsziekten beperkt tot de werklieden, die zelf de in ar tikel 87b aangewezen werkzaamheden ver richten. Indien personeel eener onderne ming. dat niet zelf die werkzaamheden verricht, doch dat in verband met de dienst betrekking niettemin aan de inwerking der gevaarlijke stoffen of gassen is blootgesteld, door een beroepsziekte zou worden getrof fen. kan derhalve naar de geldende wette lijke regeling aan dat personeel geen schadeloosstelling worden verleend. Daarom wordt wijziging van de redactie van het eerste lid van artikel 87a voorgesteld, waar door vorenbedoeld onbillijk gevolg wordt voorkomen. Volgens de nieuw voorgestelde redactie zal aanspraak hebben op schade loosstelling ieder werkman, werkzaam of werkzaam geweest ln een bedrijf, waarin werkzaamheden worden verricht, die tot een der in de wet genoemde beroepsziekten kun nen lelden, bij wien zich een beroepsziekte openbaart, voor zoover niet blijkt, dat dit zich openbaren geen verband houdt met de dienstbetrekking van den betrokken ar beider. In het bijzonder is bij deze wijziging ge dacht aan kantoorpersoneel, dat door zijn werkzaamheden in het bedrijf aan de in werking der gevaarlijke stoffen of gassen kan zijn blootgesteld, hoewel het niet rechtstreeks met die stoffen of gassen om gaat. DE MALVERSATIES IN HET ZUIDEN. Vragen van mr. Mendels. De heer Mendels heeft de volgende vra gen gesteld aan den minister van Binnen- landsche Zaken: Heeft de minister zich od de hoogte ge steld van de malversaties die zich hebben voorgedaan bii het beheer van de geldmid delen van den Biizonderen Vrijwilligen Landstorm ln de gewesten Limburg en Zeeland? Is de Minister in staat en bereid inlich tingen te verstrekken omtrent aard en omvang dier malversaties met mededeeling tevens van de voorschriften, regelende het beheer van de geldmiddelen van genoemd lnst<tuut en van de wijze en frequentie der controle, die OD dal beheer werd uitge oefend? Heeft de Minister in het voorgevallene aanleiding gevonden te overwegen of in dat beheer en in die controle wijziging ware aan te brengen? BELASTINGDRUK IN NEDERLAND 1S36/1937. Door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek te 's-Gravenhage zijn wederom de nieuwste gegevens op belastinggebied ver- eenigd tot een publicatie, die onder den naam van .Belastingdruk ln Nederland 1936 1937" zoo juist het licht heeft gezien. De tabellen met gegevens betreffende elke belasting, die door het rijk, de provinciën of de gemeenten over dit jaar worden gehe ven. stellen in staat voor elk willekeurig in komen of vermogen na te gaan hoeveel be lasting hiervoor in elke der 1.063 gemeenten verschuldigd is. De inleiding somt allereerst op. welke wij zigingen in de jaren 1932 tot en met 1936 in de belastingen gebracht zijn. Behalve van de invoering van nieuwe of van opcenten op bestaande belastingen wordt melding gemaakt van de wijzigingen in de tarieven dezer belastingen, die meerendeels verzwa ring. doch soms ook vermindering van den belastingdruk ten gevolge hadden, van de opheffing van het leeningfonds en de in stelling van het gemeente- en het werk- loosheidssubsidiefonds. Blijkt uit de vermel ding van alle bovenbedoelde wijzigingen reeds, dat de belastingdruk sinds 1932 aan zienlijk ls verzwaard, aan de hand van uit voerig in de Inleiding voorkomend cijfer materiaal wordt dit nader aangetoond. Het aantal gemeenten, waarin geen op centen op de gemeentefondsbelasting recht streeks worden geheven, ls gedaald van 183 over 1932/1933 tot 26 over 1936/1937. terwijl het aantal gemeenten met het hoogstmoge- lijk aantal opcenten ln dit tijdvak ls geste gen van 115 tot 664. Verder blijken verscheidene gemeenten, die zich met betrekking tot deze belasting voor 1932/1933 ln de eerste, resp. tweede klasse hadden gerangschikt voor volgende jaren naar de tweede, resp. derde klasse te zijn overgegaan. Van 1932/1933 tot 1936/1937 is het aantal gemeenten der eerste klasse dientengevolge 119 en dat der tweede klasse 176 kleiner geworden, terwijl het aantal ge meenten der derde klasse 282 grooter ls ge worden. Opgemerkt zij, dat door deze ver andering van klasse onder overigens gelijke omstandigheden een grooter aantal perso nen in de gemeentefondsbelasting valt, waardoor een hoogere belasting-opbrengst wordt verkregen. Voor de overige belastingen zijn de ver schillen ook belangrijk. Zoo is het aantal gemeenten, waarin geen opcenten op de vermogensbelasting worden geheven, die rechtstreeks aan de gemeente ten goede komen, gedaald van 404 over 1932/1933 tot 89 over 1936/1937. daarentegen is het aantal gemeenten met het hoogst mogelijk aantal opcenten op deze belasting gestegen van 581 tot 923. Het aantal gemeenten met het hoogste aantal opcenten op de grondbelasting ls van 1932 op 1936 gestegen van 811 tot 1.040voor gebouwde en van 841 tot 1.049 voor onge bouwde eigendommen, terwijl het aantal gemeenten met 200 of meer opcenten op de personeele belasting in dit tijdvak is toege nomen van 68 tot 582. Het aantal gemeen ten, waarin -geen opcenten op deze belas ting'werdén geheven, daaldè van'157 tot' 9. Verder is" het-aantal gemeenten met éeri wegen-, straat-, vaart- öf rioolbelasting ge stegen van 201 over 1932 tot 340 over 1936. In hetzelfde tijdvak nam het aantal ge meenten met een baatbelasting toe van 75 tot 110 en het aantal gemeenten met een belasting op tooneelvertooningen en andere vermakelijkheden van 427 tot 553. Daaren tegen is het aantal gemeenten met een za kelijke belasting op het bedrijf gedaald van 91 tot 76. terwijl nog slechts enkele ge meenten een belasting heffen op de verze kering tegen brandschade, op openbare aankondigingen of op bouwterreinen. Een logeergastenbelasting is tot dusver én geen enkele gemeente Ingevoerd Over de jaren 1931/1932 tot 1936/1937 wordt verder in een grafiek een vergelijking gemaakt tusschen den totalen belasting druk voor een inkomen van f. 5.000 in de verschillende gemeenten. Hieruit blijkt, dat over 1931/1932 en 1932/ 1933 in de gemeente met den laagsten druk, gevormd door de inkomsten- en gemeente- fondsbelasting in hoofdsom en opcenten, 4 83 pet. van dit inkomen betaald moet wor den en in de gemeente met den hoogsten druk 8.07 pCt. Over de Jaren 1933/1934 en 1934/1935 zijn deze bedragen resp. 5.55 en 8.80 pet. en over 1935/1936 en 1936/1937 resp. 6,57 en 9.19 pet. Uit het verloop der lijnen, die op de grafiek tusschen deze uitersten getrokken zijn, is duidelijk te zien, dat in den loop dezer ja ren een groot aantal gemeenten moest over gaan tot wijziging der classificatie en ver hooging van het aantal opcenten op de ge- meentefondsbelastiflg. waaruit opnieuw de invloed van de ongunstige tijdsomstandig heden op de financiën der overheidslicha men merkbaar is. In een tweede grafiek wordt verder een vergelijking gemaakt tusschen den totalen belastingdruk voor enkele groepen van ge meenten. waaruit onder meer blijkt, dat in verhouding- tot de andere groepen de be lastingdruk voor de groep gemeenten bene den 2.001 inwoners in het algemeen het laagst en voor de groep gemeenten van 5.00110.000 inwoners het hoogst is. Ten slotte komen in de inleiding nog en kele gegevens voor, waarbij de progressie tot uitdrukking wordt gebracht, die voor de inkomsten-, gemeentefonds- ert verdedi gingsbelasting geldt. Zoo betaalt een ge huwde zonder kinderen bij een inkomen van f. 800 minstens 0,45 en hoogstens 1.66 pet. van dit inkomen aan inkomsten- en ge meentefondsbelasting te zaaien, terwijl bij een inkomen van f. 500.000 minstens 35,48 en hoogstens 43.72 pet. van dit inkomen moet worden betaald Bij een vermogen van f. 20.000 moet aan vermogens- en verdedi gingsbelasting tezamen minstens 0,13 en hoogstens 0,16 pet. van dit vermogen be taald Worden, terwijl bij een vermogen van f. 12,5 millloen dit het geval is voor resp. 0.86 en 0,83 pet. van dit vermogen. o DANK AAN DE BURGERIJ VAN AFELDOORN. Van Prinses Juliana en Prins Bernard. Prinses Juliana en Prins Bernard heb ben den burgemeester van Apeldoorn, jhr. dl. C. G. C. Quarles van Ufford, gemach tigd aan de burgerij Hun dank over te brengen voor de hartelijke ontvangst Hun op 19 September bereid. H.K.H. heeft Haar bewondering over de straatversiering uit gesproken en den burgemeester verklaard, dat deze dag voor Hen onvergetelijk zal blijven. ALS DE HUISARBEIDSWET IN WERKING TREEDT. Waarmee belanghebbenden rekening moeten houden. Op 1 October a.s zullen de Hulsarbelders- wet 1933 en het daarop gegronde Huls- arbeidsbesluit 1936 ln werking treden. In verband hiermede volgt hieronder een beknopt overzicht van eenlge bepalingen, waarmede werkgevers en hulsarbeiders reeds direct rekening hebben te houden. Als huisarbeid worden o.a. beschouwd de navolgende werkzaamheden, welke voor een onderneming worden verricht ln open of besloten ruimten, welke geen deel uitmaken van die onderneming te weten: Het plakken van gummi-artikelen en het bewerken, sorteeren en verpakken van cel- lulold-waren. Het vervaardigen/herstellen en afwerken van onder, en bovenkleedlng. daaronder begrepen schoeisel en hoofdbedekking. Het vervaardigen, herstellen en afwerken van hulshoudgoed. zooals lakens, sloopen. servetten en dergellike. Het vervaardigen en afwerken van lam- oekappen en van vormen voor lampekappen. Het schoenstlkken. Het op kaartjes naaien of op andere wijze bevestigen van knoopen Het strijken en opmaken van waschgoe- deren. Het behandelen van vuil waschgoed. Het behandelen van lompen en anderen afval. Het schoomaken van fruit en het lezen van peulvruchten en koffieboonen. Iedere werkgever, die werk ln huisarbeid doet verrichten, is verplicht zich te voor zien van een hulsarbeldersreglster een loonlijst en een loonregister. Deze zijn tegen betaling bij de Algemeene Lands drukkerij te 'sGravenhage verkrijgbaar en kunnen door tusschenkomst van de post kantoren worden besteld. De werkgever moet voorts zorgen, dat de huisarbeider voorzien ls van een loonboekje. Deze loonboekjes worden door of vanwege den burgemeester uitgereikt en kosten f. 0.50 oer stuk. Voor personen beneden 18 jaar worden geen loonboekjes afgegeven Gelden bovenstaande bepalingen alleen voor huisarbeid, de in artikel 3 der wet neergelegde bepalingen ten aanzien van de bestritdlng van gevaar voor de gezondheid, de zedelijkheid of het leven gelden niet al leen voor huisarbeiders maar voor alle on dernemingen. waar bovenvermelde werk zaamheden worden verricht. Deze bepalingen ziin nader uitgewerkt in de artikelen 3 tot en met 10 van het huls- arbeidsbesluit. Daarin worden allerlei eischen gesteld ten aanzien van de ruimten, waarin de werkzaamheden worden verricht. Voor de verschillende werkzaamheden loopen deze eischen uiteen. Zoo mag. om een voorbeeld te noemen, het strijken en opmaken van goederen niet geschieden in lokalen, waarin zil het ook op andere gedeelten van den dag geslapen wordt. Verscheidene andere werkzaamheden, waarvoor hetzelfde voor schrift geldt: zijn bovendien verboden ln lokalen, waarin, zij het ook op andere ge deelten van den dae.l.gegeten. gekookt of gewoond wordt. Door of namens den Minister van Sociale Zaken kan van de hierbovengenoemde ver- bodsbepaligen vrijstelling worden verleend. Voor nadere inlichtingen omtrent deze nieuwe wettelijke bepalingen kan men zich richten tot de districtshoofden der arbeids inspectie. o CONTINGENTEERING CEMENT. Wordt verlengd met negen maanden. Men verzoekt ons mede te deelen, dat. naar maz worden verwacht, de contlngen- teering van cement per 1 October voor den duur van negen maanden zal worden ver lengd. waarhii het percentage op 40 van het bruto-gewicht zal worden gehandhaafd, terwijl 1931 en 1932 als basisjaren zullen geiden. De aandacht wordt erop gevestigd, dat genoemd percentage alleen betrekking heeft op de autonome landencontingenten derhalve niet op de "bii handelsverdrag verleende contingenten, welke ln vele ge vallen hooger zijn. DE VOORSTELLEN TOT GRONDWETS HERZIENING. Meerderheid voor persvrijheid? Naar de „Stand." verneemt, heeft het aideelingsonderzoek van de Regeerings- voorstellen tot herziening van de Grond wet, dat op 22 September J.l. plaats vond. een vlot verloop gehad, zoodat verwacht mag worden, dat tegen half October reeds het verslag van de Commissie van Rappor teurs zal verschijnen. Naar gebleken is, werd ln groote lijnen Instemming betuigd met de voorstellen der Regeering. Gelijk evenwel verschil van meéning bleek te bestaan in de Staats commissie over bepaalde ingrijpende wij zigingen, o.a. Inzake de persvrijheid en revolutlonrralre volksvertegenwoordigers, zoo openbaarde zich ook alt verschil van inzicht bij de besprekingen in de afdee- lingen. Intusschen beteekent dit nog niet, dat inzake punten, waarin de Regeering de voorstellen van de Staatscommissie niet overnam, b.v. art. 7 van de Grondwet, van de zijde der Kamer voorstellen zijn te ver wachten, om deze toch in de herziening te betrekken. Ook binnen de verschillende Kamerfracties bestaat ten aanzien van een belangrijk vraagstuk als het preventief toe zicht op de pers-uitingen geen eenstemmig, heid Overigens bleek, dat bij een bepaalde zijde een verdergaande herziening van de Grondwet wenschelijk werd geacht. DE WET OP HET AFBETALINGSBEDRIJF. Staatsblad No. 645 vermeldt een Kon. be sluit tot uitvoering van artikel I, tweede lid, van de wet op het afbetalingsbedrljf. Daarbij worden als zaken in den zin van artikel 1. tweede lid, van deze wet aange wezen de zaken, waarvan de geheele koop prijs, als bedoeld in artikel 1579c, tweede lid, van het burgerlijk wetboek, een bedrag van vijftig gulden niet te boven gaat. ONDERNEMERSOVEREENKOMSTEN. In het Staatsblad No. 646 ls opgenomen een Koninklijk besluit van den 14den Sep tember 1936 tot uitvoering van artikel 12, tweede en vierde lid, van de wet op het algemeen verbindend en onverbindend ver klaren van ondernemersovereenkomsten 1935. Daarbij is met Ingang van 27 Septem. ber 1936 ingesteld de commissie, bedoeld in artikel 12 voornoemd. De commissie bestaat uit tenminste zes leden, die door de Kroon op voordracht van den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, worden benoemd voor een tijdvak van vier Jaar, na afloop waarvan zij terstond opnieuw kunnen worden be noemd. De commissie en de door haar bij uit drukkelijke en speciale schriftelijke vol macht daartoe aangewezen personen zijn gerechtigd, Inzage te nemen van alle boe ken en bescheiden voor het Instellen van onderzoek. DE REGELING VAN HET VRIJ VERVOER BIJ DE SPOORWEGEN. De nieuwe regeling van het vrij vervoer voor het spoorwegpersoneel dat 1 Januari 1937 Ingaat, zal f. 700.000 of zeven ton JaarlUks opbrengen. o HANDELSVERDRAG MET JOEGO-SLAVIË ONDERTEEKEND. Gisteravond ls te Belgrado het handels verdrag tusschen Joego-Slavië en Neder land onderteekend. o CONGRES R.K. FABRIEKS ARBEIDERS BOND. Gisteren is in hotel Central te 's-Gra- venhage het drledaagsche congres van den Nederlandschen R.-K. Fabrieksarbeiders- bond St. Wlllebrordus geopend. De voorzitter, de heer P. J. Kleys. opende de vergadering met een rede, waarin hij de afgevaardigden verwelkomde, in het bijzon der den heer De Bruyn, voorzitter van het R.-K. werkliedenverbond. Spr. leverde critlek op het regeerlngs- beleid. De regeering speelt met de aan passing, volgens spr., hoog spel. Vervolgens gaf spr. een overzicht van het verloop van het ledental van den bond. De achteruitgang van het ledencijfer is nog niet tot staan gekomen. Spr. wees op de noodzakelijkheid, dat ook de fabrieksmeisjes zich organiseeren en hekelde het natlonaal-soclalisme, dat het heidendom propageert. De adviseur van den bond, pastoor Mol- ler, deelde mede, dat de paus den bonds voorzitter, den heer Kleys, het gouden eerekruis pro ecclesia et pontlflce heeft geschonken. De secretaris, de heer Fred. Brussel, deed mededeeling, van een reeks felicitaties ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den bond. BIJ de algemeene beschouwingen over het beleid van het hoofdbestuur klaagde de af- deellng Gouda o.m. over verplaatsing van de arbeiders uit de chemische groep naar de groep olie- en zuivelbereiding; de af- deeling Eindhoven, bracht de kwestie der grensverschlllen ter sprake; de af deeling Utrecht protesteerde tegen verdere loons verlaging. Het Eerste-Kamerlld De Bruyn heeft een rede gehouden waarin hij er o.m. op wees dat niets wordt nagelaten, om de mate- rieele toestanden voor de arbeiders zoo goed mogelijk te doen zijn. Maar hij, die beweert, dat het verbond alle verslechtin gen had kunnen tegenhouden, misleidt de arbeiders. Als het moet schroomt ook het verbond niet voor het middel van de sta king. Wanneer het gelukt bedrijfsraden in het leven te roepen met groote bevoegd heden. aldus spr.. dan zijn wij een stap in de goede richting gekomen. Spr wekte ten slotte allen op. een hechte eenheid te vor men, waartegen het nationaal-socialisme zich te pletter zal loopen. In de avondvergadering zijn eenlge huis houdelijke aangelegenheden, o.a. de be grooting, afgedaan. o MARINIERS BEZICHTIGEN DEN „DE RUYTER". Het korps mariniers heeft eergisteren een marsch gemaakt van Rotterdam naar Schiedam, waar de manschappen bii Wil- ton-Ferienoord den kruiser ..De Ruyter" hebben bezichtigd. Later heeft het korps gedefileerd voor den burgemeester van Schiedam, mr. v. Ha aren. HET 10.960STE SCHIP IN DEN NIEUWEN WATERWEG. Het gisteravond om 7 uur 23 min. aan gekomen Nederlandsche stoomschip ..Po seidon". van Amsterdam naar Rotterdam, was het 10.000ste schip, dat in dit jaar in den Nieuwen Waterweg is aangekomen. Verleden jaar is het 10.000ste schip op 23 Oct. in den Nieuwen Waterweg aange komen. (Vad.) o AFWIKKELING ACHTERST ALLIGF HANDELSVORDERINGEN OP DUITSCHE DEBITEUREN. In de week van 21 tot 26 September 1936 is door de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks R.M. 600.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Verrechnungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De num mers van deze posten liepen van 92.382 82.824. Het totale bedrag van de op het Sonder. konto uitstaande posten, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks R.M. 5 millloen. De Sonderkonto-posten waarvoor koersfixee- ring is verkregen, zijn hieronder begrepen. Aan Treuhaenderkonto-posten is door de Nederlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van ongeveer R.M 450.000 met de begunstigden afge rekend. Het hoogste afgerekende volgorde nummer was 31.345. Het totale bedrag van de op het Treu- haenderkonto Niederlande uitstaande vor deringen, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik om streeks R.M. 8 millloen. De Treuhaender konto-posten, waarvoor koersfixeerlng ls verkregen, ztjn hieronder begrepen. Toledo is thans geïsoleerd. Radio-Sevilla, de zender der nationalis ten, heeft medegedeeld, dat de rechtsche troepen de verbindingswegen hebben afge sneden, waardoor de aanvoer van troepen uit Madrid om mede te helpen aan de ver dediging van Toledo onmogelijk is ge maakt. Verder heeft het radiostatldn nog medegedeeld, dat de troepen die het Alca zar belegeren, verminderd zijn, zoodat de vrijgekomen troepen aan de verdediging der stad kunnen deelnemen. ..Bewust van den ernst van het oogen blik. zoo wordt voorts gezegd, hebben de kadetten, die het Alcazar verdedigen, de vrouwen en kinderen weggezonden. De mllitletroepen hebben uit dezen maatregel begrepen, dat de kadetten vastbesloten waren, tot den dood tegenstand te bieoën, en ongetwijfeld tot uiterste maatregelen zullen overgaan". Aanval op Bilbao geopend. Gisterochtend om 9 uur is een lucht bombardement van Bilbao begonnen en om elf uur geëindigd. Het was buiten gewoon lievig. Acht vliegtuigen wier pen bommen. Er zijn dooden en gewon den te betreuren en in de stad zijn verscheidene branden uitgebroken. De speciale correspondent van Havas meldt: het Noorder station staat in brand. Men weet nog niet hoeveel gebouwen ver woest werden, doch het is zeker dat noch Irun. noch San Sebastian ooit zoo hevig gebombardeerd werden. Het bombarde ment heeft sterken Indruk gemaakt en een deel der bevolking eischt openlijk den dood van zekere gijzelaars. Men vraagt zich af. in hoeverre de Baskische nationalistische autoriteiten ln staat zullen zijn de orde te handhaven en of de extremistische ele menten niet tot represaillemaatregelen zul len overgaan. Er werden reddingsploegen gevormd die de pulnhoopen van verschil lende huizen doorzoeken, waaronder per sonen bedolven zouden kunnen zijn. Alle brandspuiten zijn in actie om het vuur te bedwingen. Drie rechtsche colonnes rukken op Bilbao aan, één daarvan bevindt zich op 5 K.M. van Bilbao. Ook bij Oviedo zouden de llnk- schen een echèc hebben geleden. Ex-koning Alfonso naar Gibraltar? Naar vernomen wordt, zal ex-koning Alfonso vanavond met het mailschip „Rex" uit Italië te Gibraltar aankomen. Bevestiging lijkt ons gewenscht! Twee Engelschen gearresteerd. De Spaansche autoriteiten hebben twee Britsche onderdanen gearresteerd onder verdenking een hoeveelheid zilveren peseta's van La Llnea naar Gibraltar te hebben willen smokkelen. Zuster van generaal Queipo de Llano gearresteerd. Leden der Volksfront-militie hebben in een huls te Madrid de zuster van generaal Queipo de Llano den opstandelingenleider, gearresteerd. Bij haar arrestatie verzocht zij de leden der militie haar te dooden zonder haar te doen lijden. De arrestante werd naar de vrouwen-gevangenis over gebracht. Gevaar voor gijzelaars. Graaf de Mery Telval, die gedurende vele Jaren gezant van Spanje te Londen ls geweest en die op het oogenblik te Biarritz vertoeft, geeft in de „Evening Standard" een beschrijving van het lot van vele ge vangenen, die zich in handen der regee- ringsaanhangers bevinden. Vele leden der Noord-Spaansche aristocratie worden vol gens deze mededeellngen, op schepen gevangen gehouden, voorzien van groote ladingen dynamiet. Zou het aan de rechtsche troepen gelukken Santander of Bilbao in te nemen, dan zal men deze schepen in de lucht laten vliegen. Voor zoover ik weet, zegt graaf de Mery Telval, bevinden zich vijf dergelijke schepen in de havens van Noord Spanje. Op de schepen moeten de gevangenen zeer zwaren arbeid verrichten en ten deele aan dek in de open lucht slapen. BRITSCH VLIEGTUIG VERMIST. Het vliegtuig „Boadicea" van de Impe rial Airways wordt vermist. Het toestel is gistermiddag 12 u. 44 van Croydon naar Farijs vertrokken met enkel post en vracht aan boord. De bemanning bestond uit een piloot en een marconist. Het laatste bericht van het toestel werd te 13 u. 08 ontvangen en luidde, dat het vliegtuig de Britsche kust verliet. Omstreeks 16 uur werd uit Parijs ge meld, dat het toestel nog niet was aange komen. Omstreeks 18 uur werden een aantal toestellen uitgezonden om naar het ver miste vliegtuig te zoeken. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen te zes uur is de „Edelvalk" van Schiphol vertrokken voor de vlucht naar Indië. Geboekt hebben de volgende passagiers: een Amsterdam-Singapore, e'en A'dam-Calcutta. twee A'dam-Karachi en een A'dam-Bushir. Medegenomen ls 242 KG. briefpost, 53 K.G. pakketpost, en 176 K.G, vracht. De „Nachtegaal" vertrok heden van Tjllilitan met medeneming van 137 K.G. post, 5 K.G. pakketpost en 41 K.G. goede ren, w.o. zich o.a. 600 meter filmopnamen bevinden, welke door het Alg. Ned. Indisch Filmsyndicaat zijn vervaardigd van den vlootdag te Tandjong-Priok. Voor tusschen- trajecten werden 9 passagiers geboekt, terwijl één passagier de reis van Batavia naar Amsterdam medemaakt. Voor tus- schentrajecten moesten vijf passagiers we gens plaatsgebrek worden geweigerd. UIT NED. OOST-INDIE. HET ALGEMEEN WEERMACHT-COMITÉ. In ons bericht van gisteren over het Alge meen Weermacht-Comité is een fout ge slopen. Waar gesproken wordt van de Ned.- Duitsche belangen wordt natuurlijk bedoeld: Ned.-Indische belangen. 2—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10