N AT IO N A L E l LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 25 September 1936 SCHEEPSVERBINDINGEN VISSCHERIJ-BERICHTEN VERZEKERINGTOET WINST LEVENSVERZEKERING-BANK ROTTERDAM BUITENLAND SPORT De strijd in Spanje IAAT/TE BERICHTEN CONCERT IN „ENDEGEEST". Gisteravond gaf het muziekgezelschap „Orpheus", directeur de heer W. Chr. de Vries op veelvuldig verzoek wederom een concert voor de patiënten en het verple gend personeel van Endegeest. Onder de aanwezigen merkten wij o.m op mevrouw Stuurman, de geneesheer-directeur en dr. Jelgersma. Dr. Stuurman bedankte ..Orpheus" voor het gebodene, hetwelk door de talrijke aanwezigen op hoogen prijs gesteld werd. o LEIDSCHE DOOFSTOMMENVEREENIGING „DE SLEUTELSTAD". Voor de eerste maal sinds de oprichting der Leidsche Doofstommenver. „De Sleutel stad" is er een jaarvergadering gehouden, welke geslaagd mag heeten. Men dient te weten dat Leiden maar één vereeniging als deze telt, welke ten doel heeft alle dooven en doofstommen bij elkaar te brengen. Het is bewonderenswaardig te zien, hoe sterk de vriendschapsband is. Dit blijkt wel uit het feit. dat leden uit Woubrugge. Lei- muiden en Wassenaar- het de moeite waard vinden om deze vergadering te bezoeken. DE ALGEMEENE TOESTAND. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Na- (uurkunde op proefschrift getiteld: ..Highly ohenylated Hydrocarbons", de heer S Th. Bowden. geboren te Cwmavon. Port Talbot. Wales. Geslaagd voor het artsexamen le gedeelte mei. S E. van Aarem (Oegstgeesti en de heer A. M. Laterveer (Wassenaar). Bevorderd tot arts: de heeren Th. J. S. Locher (Elberfeld), W. Kerpel (Leiden' en F. D. Carels (Brussel). OP DE HERTENJACHT. Korten tijd na het transport van eenige herten van den Leidschen Hout naar ebn particuliere hertenkamp nabij den Rijns- burgerweg, is een der dieren erin geslaagd te ontsnappen. Gistermiddag zag de ver pleger B. tot zijn groote verwondering in den tuin van „Endegeest" een hert wan delen Na een inspannende achtervolging slaagde men erin den vluchteling te grij pen. waarna het dier naar zijn nieuwe verblijfplaats werd teruggevoerd. De Stscrt. no. 186 bevat de statuten betreffende de N V. Mode Magazijnen War- necke, alhier. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van Ds. Verwaal, van de Kaag. die in den Jeugddienst der Ned. Herv. Gemeente op Zondagavond a.s. te 6 uur in de Mare- kerk hoopt op te treden, een nationale her denkingspreek te houden in verband met de nationale feesten, welke gevierd werden eir de aanstaande 3 October-viering. Hij koos daartoe als onderwerp: „Vier uwe vier-da- gen." ROND DEN VOLKENBOND. De Volkenbondsvergadering heeft zes vice-presidenten gekozen, die met de door de groote commissies gekozen presidenten het Bureau der Volkenbondsvergadering vormen De zes gekozen vice-presidenten zijn: Frankrijk, dat 49 stemmen verwierf, Engeland met 47 stemmen, Zuid-Slavië met 44 stemmen. Canada met 39 stemmen, Rus land met 35 stemmen en Italië met 32 st. Dus ook Italië, al is het niet vertegén- woordigd Men heeft thans zekerheid verkregen, dat Italië niet als lid van den Volkenbond zal aftreden. Overigens verluidt, dat Rome een nog grootere reserve tegenover den bond zal aannemen dan tijdens de toepassing der sancties het geval was. De eerste commissie van den Volkenbond heeft met algemeene stemmen op die van Lange, den gedelegeerde van Noorwegn, na, zich vereenigd met het voorstel van de door den Volkenbondsraad genoemde commissie van advies. Dientengevolge zal de Volken bondsraad voor de periode van September 1936 tot September 1939 samengesteld zijn uit vijftien leden in plaats van veertien, zooals tot dusver. De groote mogendheden Engeland. Frankrijk, Italië en Rusland zul len ieder natuurlijk hun permanente zetel behouden, terwijl er voorts elf niet-perma- nente zetels zullen zijn. n.l. de negen niet- permanente zetels die reeds sinds 1926 be staan, plus een tijdelijke zetel voor de zoo genaamde groeplooze staten en een tijde lijke zetel voor de Aziatische staten in ver band met het uittreden van Japan uit den Volkenbond. Tengevolge van dit besluit zullen de vol gende week dus. indien de Volkenbondsraad zich althans met het besluit van de Volken bondsvergadering vereenigt, hetgeen niet te betwijfelen is, vijf niet-permanente raads leden moeten worden gekozen. De Zweedsche regeering heeft zich reeds officieel candidaat gestéld voor de door het aftreden van Denemarken opengevallen vacature. Bolivia en Nieuw-Zeeland zullen waarschijnlijk de twee andere gewone nlet- permanenten zetels verkrijgen ter opvolging van Argentinië en Australië, terwijl ver moedelijk Letland en China voor de nieuwe tijdelijke niet-permanente zetels gekozen zullen worden. De Fransche minister van buitenlandsche zaken. Delbos, heeft het presidium der Volkenbondsvergadering medegedeeld, dat hij voornemens is de bijeenroeping van de bestuurscommissie van de ontwapenings conferentie te vragen. De navolgende schepen zijn morgen radio- telegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen Radio: Aagtekerk. Alchiba. Alcyone, Aldabi, Almkerk, Alwaki, Bloem fontein, Chr. Huygens, Colombia, Crijnssen. Grootekerk, Hoogkerk, Indrapoera, Jagers fontein. Johan de Witt. Kertosono, Kota Gede, Meerkerk. Oranje-Nassau, Poelau Bras. Poelau Tello. Randfontein. v. Rensse laer, Rotterdam (H.A.L.), Sibajak, Simon Bolivar. Spaarndam, Springfontein, Staten dam. Streefkerk, Veendam .Venezuela en Volendam. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. Telegrammen worden aangenomen door alle telegraafkantoren en door Radio Hol land IJMUTDEN. 25 Sept. Tarbot per KG. f. 0.85—0.52, Griet Der kist van 50 KG. f.22—17 Tongen per KG. f. 1.15—0.86. Groote Schol per kist van 50 KG, f.25. Middelschol f.23—17. Zetschol f.20—16.50. Kleine Schol f. 17—4.70, Schar f.3 10. Kleine Schelvlsch f.2615, Gullen f. 235.50, Lengen per stuk f. 2.13 Wilting per kist van 50 K.G. f. 4.50—1.40. Makreel f. 7.50—5. Aangevoerd: 772 kisten versche haring. Priizen f. 5.404.10 per kist 20 kantjes steurharing f. 9.20—8.90 per kantje. Aangekomen 2 Stoomtrawlers: LTM 70 met f.1296, IJM. 19 met f.3861; 1 logger. KW 76 met f. 1066. Praairapport Hr. Ms. „Jan van Brake!". 23 September. Tusschen 55 gr 5,6' en 54 gr. 43 5' Nbr, en 3 gr. 38' en 4 gr. 29' Ol. GDY 189 75 kantjes: SCH 79, 40 kantjes; SOH 81. 37 kantjes; SCH 130, 220 kantjes; SCH 210, 110 kantjes: SCH 254. 395 kantjes; SCH 289. 280 kantjes: SCH 297. 15 kantjes: KW 14 30 kantjes; KW 32. 100 kantjes; KW 33. 195 kantjes; KW 39. 60 kantjes: KW 134. 60 kantjes; KW 149, 140 kantjes: KW 153 50 kantjes; KW 176. 85 kantjes; VL 89. 520 kantjes; VL 112. 201 kantjes; VL 193, 250 kantjes; VL 207. 100 kantjes. Alles wel. DAMMEN. LEIDSCHE DAMVEREENIGING. Een geslaagde jeugdavond. De gisteravond gehouden simultaan- wedstrijd voor jonge dammers, is een groot succes geworden; 16 deelnemers trachten het den heer Kleer zoo moeilijk mogelijk te maken met als resultaat dat een 3-tal van hen hun partij in winst wisten om te zet ten. Winnaars werden W. Hulsman, K. Schlpaanboord en F. H. Klinkenberg Jrf "eer Kleer speelde In zeer snel tempo (tijdsduur per partij 5'/, minuut). ook voor de leugdclub der L.D.V. werd een succes geboekt, in den vorm van een 6-tal nieuwe leden. Dus een alleszins geslaagde avond. BELGIË. De wapenievcring. Het parket van Brussel heeft bij een maatschappij te Vilvoorde, welke een con tract had gesloten met de vertegenwoor digers van een Jmitenlandsche mogendheid voor.de levering van 2Q.000 granaten, een onderzoek ingesteld. Het contract was gesloten voor Mexico, maar men weet nog niet de definitieve be stemming. Eveneens heeft men een onderzoek inge steld in een ijzergieterij te Haren, waar men den laatsten tijd onderdeelen van granaten maakte, zoomede bij een onder neming te Berchem St. Agatha. Er was geen uitvoervergunning ge vraagd. De machinerieën zijn in beslag genomen, terwijl het gefabriceerde materiaal is ver beurd verklaard. Te Ostende zijn aan boord van het s.s. „Raymond" wapens tot een bedrag van 2 millioen francs ontdekt. In verband hier mede heeft de rechter van instructie uit Antwerpen den algemeenen secretaris van den socialistischen transport arbeidersbond, de Witte, gehoord, daar gebleken is, dat de Witte de Raymond" had gecharterd. Bovendien zijn ten huize van de Witte en in de lokalen van den Antwerpschen trans portarbeidersbond huiszoekingen gedaan. Verder zijn huiszoekingen verricht bij zekeren F., die bestuurder is van de Mij. „Armat" waaryan de kantoren gevestigd zijn in het Antwerpsche torengebouw. Het was aan het licht gekomen, dat de kleine machine-geweren, die enkele dagen gele den te Ans ln beslag genomen zijn. bestemd waren om te Antwerpen in entrepot le worden opgeslagen ten name van F. De huiszoekingen hebben echter tot dusver, voorzoover bekend, niets opgeleverd. DUITSCHLAND. Protesten van Tsjecho-Slowakije en Roemenië. De zaakgelastigde van Tsjecho-Slowakije te Berlijn heeft zich naar het ministerie van buitenlandsche zaken begeven en staatssecretaris Dleckhoff een protestnota overhandigd tegen door Goebbels en Ro senberg op het congres van Neurenberg tegen Tsjecho-Slowakije gerichte verkla ringen. Het protest richt zich met name tegen de bewering, dat ln de nabijheid der Dult- sche grenzen vliegvelden werden aange legd en dat officieren van het sovjet-Rus sische leger ln Tsjecho-Slowakije plannen voorbereiden van operaties tegen Duitsch- land. Deze sedert verscheidene maanden door de Duitsche pers verspreide beweringen werden herhaaldelijk door Praag officieel tegengesproken. De zaakgelastigde van Tsjecho-Slowakije heeft de aandacht van den staatssecretaris gevestigd op het feit, dat deze herhaalde aanvallen de tusschen belde staten bestaande betrekkingen van goede nabuurschap zouden kunnen ver storen. Anderzijds loopt het gerucht, dat de Roemeensche gezant van zijn kant een soortgelijken stap heeft ondernomen en mondeling heeft geprotesteerd tegen de door de Duitsche pers tegen Roemenië ge uite beschuldigingen met betrekking tot den beweerden aanleg van strategische wegen, die Rusland met Tsjecho-Slowakije over Roemeensch grondgebied verbinden. Tijdens zijn onderhoud met den Duitschen staatssecretaris zou de gezant van Roeme nië hebben verklaard, dat de aanvallen, die ondanks herhaalde tegenspraken blij ven aanhouden, den Indruk wekten, dat men de publieke opinie in Duitschland en Hongarije voor wilde bereiden op een vijan delijke houding tegen Roemenië. FRANKRIJK. Rede van Churchill Actie tegen Volksfront. In een drukbezochte vergadering sprak de vroegere kanselier van de schatkist Win. ston Churchill over de betrekkingen van Frankrijk en Engeland. Hij begon met de mogendheden in te deelen in drie klassen: zij. die geregeerd worden door natlonaal- socialisten. zij die geregeerd worden door bolsjewisten en zij. die zichzelf regeeren. Deze laatste regeeringsvorm verzekert vol gens Churchill niet alleen de rechten van den burger, doch geeft de volkeren ook een grootere materieele welvaart. Vervolgens besprak Churchill de maatrege len. welke het moreel en de idealen van de beide democratieën Engeland en Frankrijk kunnen steunen. Als eerste maatregel wenscht. hij, dat beide mogendheden teza men blijven voor vrede en vrijheid. Zij zijn niet zoo zwak en zonder verdediging als sommigen wel denken. Churchill noemt het Fransche leger het mooiste ter tgereld en van de Britsche vloot verklaart hii. dat deze sterker is dan in 1914 en zij zal dit blijven in de toekomst. De luchtvaart moet nog nader bestudeerd worden. Verder zelde Churchill, dat het ideaal van collectieve veiligheid moet worden ge handhaafd. dit is het ideaal van de „groote massa". SDrekend over Spanje verklaarde Chur chill. dat de Spaansche regeering een fout beging, toen zii de verantwoordelijkheid op zich bleef nemen, toen zij de macht niet meer uitoefende. Hierdoor wordt het hand haven van een strikte neutraliteit nog meer gerechtvaardigd. Nogmaals kwam spr op de collectieve veiligheid en hii verklaarde, dat aan twee voorwaarden moet worden voldaan: de vreedzame landen mogen niet ontwapenen, zoolang de makers van den oorlog nog hun wapens smeden en hun regimenten vormen en vervolgens waneer wil deze collectieve veiligheid zoeken voor onszelf, moeten we deze ook ernstig aan de anderen aanbieden. „Engeland en Frankrijk vragen voor zich zelf eeen enkele garantie voor veiligheid en onafhankelijkheid, welke zij niet bereid zijn aan het Duitsche volk aan te bieden, waarmee wii allen wenschen in goede ver houding van vrede en welwillendheid te leven". Tenslotte ees Churchill nog on de geva ren. welke een klassegeest oplevert voor de collectieve veiligheid en hij veroordeelde de Interventie in binneniandsche aangele genhelden en propaganda, welke een ern stige provocatie vormen. De beide rechtsche Kamerleden Bouisson en Batallle hebben besloten een beweging od touw te zetten, welke tegen het Fransche volksfront ls gericht, ui alle provincies zal propaganda worden gemaakt om binnen afzlenbaren tijd een krachtige beweging te organiseeren. ZWEDEN. Agrariërs in de «jeuwe regeering? De bladen melden, dat de sociaal-demo cratische kabinetsformateur Hansson ver schelden portefeuilles zou hebben aange boden aan de agrariërs. Sommige bladen spreken van de porte feuilles van landbouw, justitie, landverde- diglng en verkeerswezen De minister-presidertt der afgetreden re geering zou minister vain landbouw worden. TSJECHO-SLOWAKIJE. Fabriek te Brno door stakers bezet. Vierhonderd arbeiders eener textielfa briek te Brno zijn in staking gegaan en hebben de werkplaatsen bezet. De politie acht de bezetting der fabrieken onwettig en heeft derhalve verboden, de arbeiders voed sel te verstrekken. De directeuren der fa briek weigeren besprekingen te openen, voordat de werkplaatsen zijn ontruimd. CHINA. De 50ste geboortedag van president Tsjang-Kai sjek. De Chineezen uit Malakka en de Straits hebben 150.000 pond bijeengebracht voor het geschenk dat alle Chineezen der ge- heele werend den 29sten October aan maar schalk Tsjang-Kai Sjek. bij gelegenheid van zijn SOsten verjaardag zullen aanbieden en dat zal bestaan uit 50 vliegtuigen voor de Chineesche militaire luchtmacht. Het geld voor 35 vliegtuigen is hiermede bijeen. De weuwe van Soean Yat Sen, den eer sten president der Chineesche republiek, heeft aan de regeering te Nanking verzocht dienzelfden dag een uitgebreide amnestie voor politieke vergrijpen te willen afkondi gen. o UIT HET VERRE OOSTEN. DE CHINEESCH-JAPANSCHE WRIJVING. Te Sjanghai zijn verder versterkingen van de Japanners aan land gezet, zoodat zich thans 3500 man Japansche troepen ln de stad bevinden. Naar verluidt, willen de Japanners hun landingsdivisies verdrievou digen. In politieke kringen acht men het waarschijnlijk, dat de Japanners de zilver eilanden willen bezetten, welke de Jang Tse Klang beheerschen. Generaal Matsoemoero. de politieke ver tegenwoordiger van het Japansche garni zoen in Noord-China, heeft in een Inter view verklaard, dat Japan Noord-China kan helpen. Daarom wenscht het een sta biele regeering, welke aan geheel China ten voorbeeld kan worden gesteld. Matsoe moero stelde de Kwo-Ml-Tang verantwoor delijk voor de voortdurende onrust onder het Chineesche volk. Hij acht thans den tijd gekomen voor een scherpe en gevoeli ge les. De Chineesche regeering verklaart Inzake het Incident van Sjanghai, dat men haar niet de schuld hiervan kan geven, aange zien het Incident plaats had in de Inter nationale concessie. In verband met de ernst van de kwestie heeft zij evenwel het stadsbestuur op- TEGEN LAGE PREMIE 9599 VRAAGT INLICHTINGEN! (Ingez Med.) (Vervolg van het 4e Blad). Radiomededecling van generaal de Llano. Generaal Queipo de Llano heeft voor radio Sevilla medegedeeld, dat de rechtsche troepen twee plaatsjes ln de buurt van Cordova hebben bezet. De toestand te Madrid zou volgens den generaal dagelijks slechter worden. De militaire gouverneur van Madrid heeft opdracht gegeven de watervoorraden aan te vullen, ten einde een afsnijden van den watertoevoer door de nationalisten zonder uitwerking te doen zijn. Volgens vertrouwelijke mededeelingen uit Madrid, aldus generaal Queipo de Llano is Largo Cabailero van plan het opperbevel over de regeeringstroepen op zich te nemen. Voor het offensief op Bilbao en Santander. Het door generaal Mola tot Bilbao en Santander gerichte ultimatum is vannacht om 1 uur geëxpireerd. Gisteravond hebben de radiozenders, welke zich in handen der nationalisten be vinden een laatste beroep op de bevolking gedaan, waarbij zij mededeelden, dat de militaire actie vandaag zou beginnen. De troepen van Mola hebben het dorp Arechavaleta bezet. Zij zijn daarmede tot 38 K M. Madrid genaderd. 4c andere afdeelingen hebben intus sen, _n versterkte posities betrokken. Terechtstellingen te Ronda. Reuter meldt uit Gibraltar, dat volgens een uit Ronda aangekomen Britsch onder daan in de twee weken, voorafgaande aan de komst der nationalisten meer dan 800 rijke burgers van Ronda door aanhangers der regeering zijn terechtgesteld. De regeeringsstrijdkrachten houden Gan- cinarriete en andere stadjes in den omtrek bezet. Tal van kinderen zouden van honger en dorst zijn versmacht, evenals duizenden stuks vee. Medicamenten voor het Roode Kruis. Horace Barsey is als gedelegeerde van het internationale comité van het Roode Kruis met 27 kisten medicamenten naar Barcelona vertrokken om deze zending aan te bieden aan het Spaansche Roode Kruis. Een dergelijke zending zal over enkele dagen worden gestuurd aan dr. Brocard, den gedelegeerde van het comité te Burgos, ten behoeve van het Roode Kruis der na tionalisten. Deze zendingen zijn bekostigd uit een schenking van het Amerikaansche Roode Kiuis in antwoord op het beroep, dat ge daan ls op alle nationale Roode Kruis- comltés. Hulp uit Rusland. Het telegraaf-agentschap der Sovjet- Unie meldt, dat gister te Moskou 'n bijeen komst is gehouden, welke door 100.000 per sonen werd bijgewoond, om uitdrukking te geven aan solidariteit met het Spaansche volk. Er werd een delegatie gekozen, welke be last is met het verzenden van levensmid delen naar Spanje. De verzending zal per schip uit Odessa geschieden. De artikelen zullen worden betaald uit de daartoe door de arbeiders af te dragen gelden. dracht gegeven de Japansche autoriteiten bij het onderzoek zooveel mogelijk te steu nen. De correspondent van de „Asahi Sjim- boen" deelt telefonisch mede, dat op het oogenblik de toestand te Sjanghai nog niet zoo gespannen is. dat reden bestaat te vreezen voor een tweede Sjanghai-incident, zooals zich dat in het begin van 1932 af speelde. De Japanners zijn wel verontwaar digd. doch zij toonen zich gereserveerd, terwijl de plaatselijke Chineesche pers zich afkeerig toont van de anti-Japansche uit barstingen. De conferentie der Japansche ministers van buitenlandsche zaken, marine en oor log, welke na de Incidenten van Sjanghai op 23 dezer, ls bijeengekomen, heeft beslo ten de onderhandelingen met de Nanklng- regeerlng voort te zetten tot algemeene regeling van het Chineesch-Japansche ge schil. De conferentie heeft niettemin het de partement van marine gemachtigd krach tige maatregelen te nemen om het leven en de bezittingen van de ln China wonen de Japanners te beschermen. Een gezelschap Japansche journalisten, dat Woensdagavond uit Peking was ver trokken, miste bij aankomst te Tientsin een van zijn leden. Gisteren ls een onderzoek Ingesteld en het lijk van den vermiste werd gevonden, liggend langs de spoorlijn bij het laatste station voor Tientsin. Het onderzoek duurt nog voort. De Britsche gezant te Tokio heeft een bezoek gebracht aan den Japanschen mi nister van buitenlandsche zaken Arlta. Hii verklaarde, dat alle geruchten om trent een geheime overeenkomst van Brit sche autoriteiten te Hongkong met Tsjang Kal Sjek Inzake Britsche interventie on juist zijn. De Britsche regeering ls niet voornemens zich te mengen in de Ja- pansch-Chlneesche betrekkingen. BINNENLAND. EEN BELANGRIJK AFZET GEBIED VOOR NEDERLAND VERLOREN DE NIEUWSTE MAATREGELEN DER GRIEKSCnE REGEERING. De Nederlandsche zulvelproducenlen. in het bijzonder zij, die met Grieksch klan ten contracten 'nebben aangegaan, ten aanzien van dc levering van gecondenseer de melk en melkpoeder, hebben door dc nieuwste maatregelen, welke de Grieksche regeering tc dien aanzien heeft getroffen, een belangrijk afzetgebied voor hun pro ducten vrijwel geheel verloren. De Grieksche regeering heeft deze maand besloten, dat de invoer van ge condenseerde melk en melkpoeder al leen aan die landen is toegestaan ten opzichte waarvan Griekenland een actieve handelsbalans heeft cn dan nog slechts op compensatiebasis' Voor Nederland komt deze maatregel neer op een mvocrverDoa. immers: Griekenland heeft ten opzichte van ons land geen actieve handelsbalans en bovendien, al ware znlks wel het ge val, dan zou het nog zeer moeilijk blij ken te zijn, toestemming tot particu liere compensatie te krijgen. Deze maatregel, welke een nieuwe en ernstige bedreiging van onzen toch al zoo geslonken export beteekent, is zoo kwam ons ter oore het gevolg van een reeks van besluiten door de Grieksche regeering in den loop van 1936 genomen. In Mei van dit jaar heeft de Grieksche minister van economische zaken aan de Kamers van Koophandel in zijn land een rondschrijven gericht, waarin belangheb benden werd aangeraden, geen bestellin gen ln het buitenland te doen ln verband met een op komst zijnde wijziging in de invOerreglementeering, welke op 1 Juli 1936 van kracht zou worden. De Grieksche pers meende, dat deze aan gekondigde wijziging zou neerkomen op een beperking van den invoer in dien zin, dat producten, die tot dusverre vrij kon den worden ingevoerd, thans aileen tegen ruil zouden kunnen worden geïmporteerd of wel naar hoeveelheid, of naar waarde, zouden worden gecontingenteerd. Het bleek, dat de pers juist had gezien en dat de wijziging in de invoerreglemen- teerlng inderdaad het karakter had, dat hierboven omschreven is De maatregel be paalde voorts nog. dat de invoer van pro ducten. welke reeds voor de inwerkingtre ding van dit besluit gecontingenteerd wa ren, afhankelijk zou worden gesteld van de handelsbalans van het betrokken land. Voor gecondenseerde melk en melkpoe der werd een halfjaartijksch contingent van 800.000 K.G. cn voor margarine een contingent van 85.000 K.G. toegestaan. De tot dusverre geldende vrije Invoer van deze producten werd zoodoende tot een beperkten invoer gereduceerd. Bovendien was de vaststelling dezer contingenten be langrijk beneden de normale invoercijfers. De Invoer in Griekenland van geconden seerde melk bedroeg 1.110.000 K.G., waar van Nederland 970.000 KG. invoerde. Thans werd de invoer van dit product van hoogerhand op 600.000 K.G. bepaald. In de afgeloopen maand is de Grieksche regeering tenslotte nog een stap verder gegaan op den door haar ingeslagen weg, door te besluiten, dat invoer alleen ls toe gestaan uit landen ten opzichte waarvan Griekenland een actieve handelsbalans heeft en dan nog slechts op compensatie- basis. Door dit invoerverbod kunnen onze zuiveibereiders niet meer in staat worden geacht hun verplichtingen tegenover Grieksche klanten na te komen. Een belangrijk afzetgebied voor onze zuivelproducten zal verloren gaan, wanneer voor deze moeilijkheden geen oplossing ge vonden wordt HANDKAR IN BOTSING MET VRACHTAUTO. Hedenmorgen omstreeks elf uur heeft op den Heerenweg te Groningen een ernstig ongeluk plaats gehad. Een vrachtauto uit Rotterdam, bestuurd door K. H. C. M„ kwam daar ln botsing met een handkar, welke werd voortgeduwd door zekeren K. uit Groningen. Met een hevlgen smak viel K. tegen den grond. Hii is met een inwendige verbloeding naar het in de nabijheid zijnde militaire hMPitaai vervoerd en vervoleens naar het R.K. zie kenhuis overgebracht. Zijn toestand ls hopeloos. TAXE-GEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Nederlandsche zulvelcentrale. 27 Sep tember t/m. 3 October, consumptiemeix regeerlngscontract, taxegedeelte 6.25 cent. eventueel verhoogd met premie, of vermin derd met afdracht voor de kwaliteit, over- melk regeerlngsmlnlmumprijs 4.50 Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2