Een halve eeuw getrouwd 7ste jaargang VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1936 No.. 23468 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Dlf nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 els. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque^ en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden I.2.3& per weet ...'1f. 0.1S Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) AFSCHEID BU DE NED. SPOORWEGEN. Zaterdag 3 October a s. zal de heer J. van Bitterswijk, brugwachter der Ned. Spoor wegen, dienstdoende op de spoorbrug over (het Galgewater na den diensttijd van ruim 37 jaar dezen dienst met pensioen verlaten. De heer Bitterswijk, die ook belast is met de bediening der overwegboomen op den Morschweg staat bij de weggebruikers evenals bij de schippers wegens zijn wel willendheid zeer goed aangeschreven. VEREENIGING „KONINGINNEDAG". Afscheid van mr. Romijn. In de gisteravond gehouden vergadering van de Vereeniging „Koninginnedag" heeft het bestuur afscheid genomen van zijn voorzitter mr. Romijn. die benoemd is tot burgemeester van Winschoten. De heer L. Boekkooi, die den scheiden den voorzitter toesprak, drukte zijn spijt over dit vertrek uit en schetste mr. Romijn als een goed voorzitter en hard werker voor de vereeniging De belangen dervereeniging. aldus spr., zijn mr. Romijn altijd zeer ter harte gegaan. Ten slotte sprak spr de hoop uit. dat het mr. Romijn in zijn nieuwe functie goed moge gaan. Met enkele woorden dankte mr. Romijn voor dit afscheid. DE VERBETERING VAN DE SPOORBRUG IN DEN HAAGWEG. Naar wij vernemen zijn in verband met de verbetering van den Haagweg tusschen ïiet Gemeentebestuur en de directie der Ned. Spoorwegen onderhandelingen gaan de over de verbetering van de ouden spoor brug in dien weg. De directie is bereid de brug aan de gemeente over te doen, mits de brug dan ook door de gemeente bediend en onderhouden zou worden, wat ook nog een bezuiniging voor de Ned. Spoorwegen beteekent daar nu de brug door de spoor wegen onderhouden en bediend wordt. De directie heeft voorts uitdrukkelijk be dongen, dat in verband met het verkeer in de spoorweghaven geen vaste brug mag worden gebouwd, zooals over de Morsch- singel het geval is. Daar ook de Ned. Spoor wegen bereid zijn bij te dragen in de kosten (tot een bedrag als zij nu jaarlijks aan onderhoud uitgeeft) en ook de K.N.A.C. in de kosten van verbetering wil bijdragen is de verwachting gewettigd, dat de oude smalle spoorbrug spoedig tot het verleden zal behooren. DE GEWIJZIGDE STEUNREGELING EN DE WONINGHUREN. MILITARIA. In het tijdvak van 28 September21 October a.s komen bij het 6e regiment Veld-ArtilLerie alhier de navolgende reserve officieren onder de wapenen voor het vol gen van een cursus voor reserve-majoor: de res. kapts. van Wachem, Hubert van Bleijenburgh, mr. Loke en van Tilburg. De 2de luitenant Bunschoten van het 6e regiment Veld-Artillerie alhier zal van 5 October28 November een gascursus volgen bij de Militaire Gasschool te Utrecht. Maatregelen voor huurverlaging. Het bestuur van den Leidschen Chr. Besturenbond heeft aan B. en W. dezer ge meente het volgende schrijven gezonden: Naar aanleiding van de in de week van 14 tot 19 September j.l. ingevoerde gewij zigde steunregeling voor de georganiseerde arbeiders, verzoekt het bestuur van den Leidschen Christ. Besturenbond beleefd doch dringend aan Uw Geacht College, de tot standkoming van maatregelen tot compensatie van de toegepaste verlaging van den huurbijslag, zooveel mogelijk te bespoedigen. Volgens een bericht in de plaatselijke pers. worden door of vanwege Uw College dergelijke maatregelen voorbereid en is Uw College in overleg getreden met beide par tijen. Waar een der partijen gevormd wordt door de steuntrekkenden. zoo verzoekt ons bestuur dan ook in dit overleg te betrekken de Vakcentrales, die toch aangemerkt kun nen worden als de vertegenwoordigers van de steuntrekkenden. Als maatregelen en huurverlaging te be vorderen, meent het bestuur te mogen wijzen 1. op intrekking of verlaging van de straatbelasting 2. op verlaging van de tarieven der Leidsche Duinwater Maatschappij: 3. aanbouw van goedkoope arbeiders woningen. Met instemming nam het bestuur kennis van.de mededeeling in de pers, dat Uw College streeft naai' een spoedig mogelijke invoering van een bevredigende regeling. w.g. A. J. SCHONEVELD. voorz. W. VEERMAN, secretaris. Het raadslid, de heer J. H. SchüUer, heeft den Raad toestemming verzocht, de volgend0 vragen aan Burgemeester en Wethouders te mogen stellen: 1. Hebben Burgemeester en Wethouders kennis genomen van de Ministerigele cir culaire d.d. 31 Juli 1936 Afdeeling Vh. No. 6650 M P. betreffende woninghurén. 2. Indien bovenstaande vraag bevesti gend wordt beantwoord, willen Burgemees ter en Wethouders den Raad dan mede- deelen, welke maatregelen zij reeds geno men hebben, of voornemens zijn te nemen om aan het gestelde, vervat in vernoemde circulaire, tegemoet te komen. 3. Indien Burgemeester en Wethouders van oordeel zijn, dat voor wat betreft de Gemeente Leiden aan het verzoek van den Minister niet kan of behoeft te worden voldaan, willen Burgemeester en Wethou ders den Raad dan mededeclen welke mo tieven en feiten hen daartoe hebben ge bracht? 4. Willen Burgemeester en Wethouders den Raad mededeelen, welke omstandig heden, respectievelijk overwegingen er toe hebben geleid, om nog geen uitvoering te geven aan het bepaalde in de art. 29. 29a, 29b, en 29c van het woningbesluit (K.B. d.d. 9 Januari 1935 Staatsblad 7). HET FEESTTERREIN OP HET SCHUTTERSVELD. Het bestuur der 3-October-Vereeniging heeft besloten om op Vrijdag 2 October, wanneer het Kermisterrein op het Schut tersveld des middags om 3 uur geopend wordt, den toegang tot 6 uur des middags geheel vrij te stellen en eerst na des mid dags 6 uur een entree van f. 0.10 te doen heffen. Foto Van Vliet, Leiden. BIJZONDERE SAMENKOMST f LEGER DES HEILS. Commissioner Davis en commandant Vlas spreken. De plaatselijke afdeeling van het Leger des Heils had gisteravond in haar gebouw aan de Hooigracht een bijzondere heili gingssamenkomst belegd, waarin als spre kers optraden de commandant van het L. des H. In ons land, Bouwe Vlas en de Amerikaansche opwekkingsprediker G. Davis. Uit den aard der zaak bestond voor deze bijeenkomst groote belangstelling, zoodat de zaal geheel gevuld was. Na een inleidend woord van den Divisie officier, brigadier Buiterman en gebed, las adjudant Salomons, secretaris v. d. com mandant uit Mattheus 5 de verzen 116, de zgn. Zaligspreking. Vervolgens richtte commandant Vlas een woord van welkom, in het bijzonder tot commissioner Davis, die in opdracht van de Generaal momenteel een tournée van 10 maanden door een groot deel van de wereld maakt om het Evangelie te verkondigen aan allen, die naar de Boodschap willen luisteren. Inderdaad, zeidc de commandant, nooit is er in de geschiedenis der wereld een moment geweest, waarin de behoefte aan den geest van Jezus Christus zoo sterk werd gevoeld als nu. De gansche wereld ziet ^reikhalzend uit naar de openbaring van het waarachtig Christendom. Steeds dringender wordt de noodzaak ons geeste lijk leven te verdiepen en ons bewust te worden, dat alleen in Jezus de kracht ge vonden kan worden om alle moeilijkheden te overwinnen. Alleen hij. die vervuld is van Gods geest, zooals deze zich open baarde in den Heiland, is tot groote dingen in staat. De prediking van het Evangelie leert ons Zijn stem kennen en spreker zal ook gaarne in de woorden van commissio ner Davis beluisteren wat Christus vermag. Commissioner Davis prees allereerst op humoristische wijze den Holiandschen landaard en bracht, vervolgens de persoon lijke groeten over van Generaal Booth een zeer ..wijze" generaal, zei spr.l, die hem had verzocht den Holiandschen broeders en zusters de verzekering te geven van haar oprechte belangstelling in uw werk. Ais uitgangspunt voor zijn rede koos spr. het woord uit Mattheus 5:8: „Zalig zijn de reinen van hart, want, zij zullen God zien." Jezus richtte deze woorden niet tot „de scharen", zooals wel wordt verondersteld, doch tot den kleinen kring van Zijn eigen discipelen, menschen dus, die ook nog slechts gedurende korten tijd doordrongen waren van den geest Gods. Er zijn in het dagelijksch leven velen, die zich aangetrok ken gevoelen tot dien geest en den Heer gaarne willen belijden, doch nochtans schuilt er geen overtuiging in hun getui genis en geen kracht in hun gebed. Dientengevolge zijn zij ook niet in staat een plaats in te nemen in de rijen van hen, die andere zielen weten te redden en uitbreiding geven aan Gods Koninkrijk. Zij zijn op den goeden weg. doch niet voldoende doordrongen van het besef, dat God Zich niet zal vergenoegen met hen hun vroegere zonden te vergeven, maar hen ook wil toerusten met de bezielende kracht, welke alleen uit Hem is. Hij neemt niet alleen de zondige handelingen weg, maar roeit ook hun oorsprong uit. Jezus, die kwam om de werken des dui vels te verbreken en Zijn volk vrij van zonden te maken, zeide „Zalig zijn de rei nen van hart" en erkende dus daarmede, dat er inderdaad reinen van hart waren. De God. Die is van alle tijden, onvergan kelijk en onpersoonlijk, leeft nog in ons midden. Vraagt en gij zult ontvangen: klopt en u zal worden opengedaan, ook op dit oogenblik. Het is met het Kruis als met het vaandel van een regiment: niet het vaandel moet worden neergehaald tot het peil van de troep, doch de troep moet worden gebracht op de hoogte van het vaandel. Spr. eindigde zijn klemmend betoog met een intensieve opwekking om niet langer blind te blijven voor den glans, welke het Kruis uitstraalt, WERKLIEDENVERBOND PATRIMONIUM. Dit voorrecht valt op 6 October a.s. te beurt aan onze stadgenooten Johannes Lepelaar en mej. Adriana van der Nat, wonende Driftstraat 52. - De bruidegom, die evenals zijn echtgenoote 72 jaar oud is, was ruim 20 jaar in de sajetfabriek van Clos en Leembruggen en vervolgens vele jaren als los werkman werkzaam, totdat hij ongeveer 7 jaar geleden den arbeid moest neerleggen. Uit hun huwelijk werden 9 kinderen geboren, die te zamen aan 25 kleinkinderen het leven schonken. Moge het gouden echtpaar een ruetigen en onbezorgden levensavond beschoren zijn. Rede van den heer C. Smeenk. Op uitnoodiging van de afd. Leiden van het Ned. Werkliedenverbond Patrimonium sprak gisteravond in het Gebouw Patri monium de bondsvoorzitter, de heer C. Smeenk, lid der Tweede Kamer, over: „Donkere wolken". De voorzitter, de heer J. Slegtenliorst, opende deze samenkomst op gebruikelijke wijze, waarna hij. nadat een gedeelte uit Lukas 12 was gelezen, allen welkom heette. Spr. toonde voorts de noodzakelijkheid aan om in dezen donkeren tijd het licht van de beginselen te laten schijnen op het maatschappelijk erf. De heer C Smeenk, die hierna gelegen heid kreeg zijn inleiding te houden, reide, dat. wanneer men den internationalen toestand beschouwt, bange vrees ons nart vervult. Inderdaad dreigen donkere wol ken. Zien wij naar den Volkenbond, dan zien wij de principes opzij de gezet. De prin- cipieele kracht van den Volkenbond lijkt als verbroken. Duidelijk wordt ook dat in versclie'der.e landen van Europa het communisme met groote kracht woedt. Ook het nat.-socialis- me komt sterk opzetten. Spanje en Frank rijk zijn heden ten dage voor ons tref fende voorbeelden van den funesten in vloed van beide stroomingen. Een andere donkere wolk aan den horizon is dê toe spitsing van de tegenstellingen Rusland— Duitschland en RuslandJapan. Al deze verschijnselen, aldus spr., staan sterk een economisch herstel in den weg. Rust en vertrouwen zijn hiertoe noodig en beide zijn heden ten dage ver te zoeken. Dat Nederland dit ook aan den lijve ondervindt, valt te begrijpen als wij ons realisecrcn, dat onze handel, landbouw, industrie en scheepvaart voorheen groote betrekkin!"" hadden met het buitenland. Ook heeft de oorlog het zijne er toe bijgedragen om de moeilijkheden op economisch gebied to vergrooten. De landbouw bleef bij de ln- dustrieeie ontplooiing in de meeste landen ten achter, waardoor ook de landbouw be schutting vroeg tegen de gevolgen van de wereldmarkt-beweging. Heel sterk valt dit in Duitschland te constateeren. Men ging streven naar autarkie voor wat betreft de agrarische producten. Objectief dient er kend. dat het streven naar eigen wel vaartsbronnen niet verkeerd mag worden geacht, maar men mag daarbij de econo mische waarheden niet uit het oog te ver liezen. Doet men dit, dan is zooiets nood lottig. Zie naar Duitschland waar de ex port zoo goed als doodgeslagen ligt. Ook in andere landen is men deze rich ting oogegaan met het gevolg, dat onze landbouw-export sterk is ingekrompen. Dat hierdoor een prijsval van agrarische oroducten ontstond, ligt voor de hand. Wanneer onze regeering dan ook geen maatregelen had genomen, was de land bouwbevolking volkomen verarmd. Ai hel mogelijke wordt gedaan om den export van land- en tuinbouwproducten uit tc brei den. Niet alleen de landbouw lijdt onder dezen toestand, maar ook handel, in dustrie en scheepvaart. Ook deed de ver warring oo monetair gebied zeer veei na deel aan onzen handel en industrie waar door men zich tegen valuta-concurrentie moest te weer stellen- En te midden van al deze moeilijkheden zien wij, dat de in komsten van het rijk dalen, waartegen over staat een stijging van uitgaven, waar aan zeker de werkloosheidsvoorziening niet vreemd is. Spr. wees er voorts op, dat wij het her stel van den economischen toestand niet in onze hand hebben. Dit hangt te voel af van internationale omstandigheden. Wan neer wij bijv. niet kunnen exporteeren, dan is de werkloosheid niet geheel op te lossen. In dit verband besprak de heer Smeenk de verkorting van den arbeidstijd tot veertig uur. Wil men hetzelfde loon behouden bij een veertigurige werkweek als bij een 48-uriee. dan zullen de productie kosten stijgen, iets wat voor Nederland funest zou zijn want dan zouden wij op de wereldmarkt met onze producten ge heel niet meer kunnen concurreeren. Ook cp onze binnenlandsche markt zou de koonkracht zeker afnemen. Zou men het loon bij een 40-urige werkweek terugbren gen, dan zou dit neerkomen op een loons verlaging van 16'/.'/o, iets wat uitgesloten moet worden geacht. Spr. ziet in het mid del van de 40-urige werkweek dan ook geen oplossing. In 't groot gezien moeten wij, naast inspanning van alle krachten om landbouw, industrie, handel en scheep vaart er weer boven op te helpen, ijveren voor de uitbreiding van onzen wereldex port, de urijzen aangepast aan die der we reldmarkt- Zien andere groepen weer uitkomst in het middel van het uitvoeren van groote werken, spr. kan mededeelen, dat in de laatste 15 jaar 1500 millioen gulden aan groote werken is uitgevoerd. En nog steeds gaat onze regeering voort groote werken aan te besteden. Spr.'s voornaamste grief tegen het plan van den arbeid is, dal men hierbij aan het vraagstuk van de produc tiviteit der aan te besteden werken geen aandacht heeft besteed. Ook in emigratie genoemd werden Canada, Argentinië en Zuid-Afrika ziet ■spr. nog een kleine oplossing aihoewei di rect gezegd moet worden, dat een lande lijke bevolking zich hier weer beter voor leent dan een stedelijke. Voortgaande toon de spr. als een eerste noodzakelijkheid aan om in de maatschappij te prediken de christelijke beginselen; alleen op dezen grondslag kan de solidariteisgedachte zich cp de juiste wijze ontplooien. Met nadruk waarschuwde spr. tegen de instelling van een staatsdictatuur, waar door de volksinvloed volkomen wordt uit gesloten. Hiertegen helpt geen volksfront, doch veeleer christelijk-sociale voorlich ting- Groote activiteit zullen de christenen hierin betrach*en. Tegenover de princi- pieele ondermijning dienen wij sterk te staan en onze beginselen uit te dragen, dan kan ook deze tijd rijke beteekenis hebber, voor de komst van het Koninkrijk Gods. Een uitgebreide discussie volgde op deze inleiding, waarna de voorzitter nog enkele mededeelingen van huishoudelijkèn aard c'eed. BINNENLAND. De laatste dag der legermanoeuvreseen dagorder van den commandant van het veldleger. (3e Blad). Verspilling bij landbouwcrisis-organen. (4e Blad). Belangrijke wijzigingen van het ontwerp- automatenwet. )3e Blad). Gunstige resultaten van den postchèque- cn girodienst. (Binnenland, 3e Blad). De minister over de maatregelen om ver nietiging van groenten tegen te gaan. (Binnenland, 3e Blad). Belangrijk afzetgebied van zuivelproduc ten dreigt voor Nederland verloren te gaan (Laatste Berichten, le Blad) DE WERKLOOSHEID. Bij de gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3, Be hangers 18, Betonvlechters 43, Betonwer kers 66, Fundeeringwerkers 1, Glazenwas- schers 9. Granietwerkers 12, Grondwerkers 74, Metselaars 159, Opperlieden 110, Polijs ters 1, Schilders 110, Sloopers 10, Straat makers 2, Hulp-Straatmakers 3, Stuca- doors, Witters 96, Timmerlieden 271, Uit voerders 6, Voegers 23, Ongesch. Bouwarb. 11. Totaal 1028. BUITENLAND. Het werk van den Volkenbond. Trots af wezigheid Italië in het bureau gekozen. (Buitenland, le Blad). Een rede van Churchill. (Buitenland, le Blad). Protesten van Tsjecho-Slowakije en Roe menië te Berlijn. (Buitenland, le Blad). Hoewel de spanning in het Verre Oosten aanhoudt, verwacht men toch geen gewa pend ingrijpen van Japan. (Buitenland, le Blad) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Fabrieksarbeiders: Bleekers 14, Lompen sorteerders 16. Vellenblooters 5, Steenfabr. Arb. 121, Zeepfabr.Arb. 5, Ongesch. Fabr. Arb. 49. Totaal 210. KantoorpersoneelKantoorpersoneel 93, Reizigers. Colp. 47, Winkelbedienden 35, Etaleurs 1. Incasseerders 13, Musici 6, On derwijzers 9, Overheidspersoneel 9, Verple gers 5. Totaal 218. Hotel-Café-Pers.: Huispersoneel 11, Kell- ners 43. Kok 8. Totaal 62. Houtbewerkers: Beddenmakers 2, Hout bewerkers 60, Kistenmakers 8, Kuipers 9, Lijstenmakers 3. Mandenmakers 2, Meubel makers 29, Meubelstoffeerders 21, Politoer- ders 1, Ongesch. Arbeiders 25. Totaal 160 Kleermakers: Kleermakers 84, Kappers 12, Schoenmakers e.a. 12. Totaal 108. Land- en Tuinarb Bloemisten 27, Land arbeiders 23, Tuinlieden 30, Warmoeziers 14, Ongesch. Landarb. 9. Totaal 103. Metaalbewerkers: Bankwerkers 125, Blik- bewerkers 20, Burgersmeden 33, Electri- ciens 44, Gasfitters 13, Gereedschapmakers 4, Instrumentmakers 7, Isoleerders 8, Kern makers 3, Kettingsmeden 43, Klinkers 15, Koperslagers 2. Lab. Bedienden 3. Las- schers 9, Loodgieters 66, Machinisten 30, Metaalboorders 9, Metaaldraaiers 16, Me taalschavers 2, Metaalslijpers 2, Monteurs 25. Pianostemmers 1. Polijsters 1, Ponsers 4, Rijwielherstellers 15, Scheepstimmerl. 10, Scheepsschilders 2, Stokers 23, Tegenhou- ders 19, Verw. Monteurs 10, Voorslaanders 9 Voorwarmers 9, Vulcaniseurs 1, Vuurwer kers 10, Wagenmakers 6. IJzerwerkers 47, Zandspuiters 2. Zandvormers 2, Ongesch. Arbeiders 45. Totaal 695. Sigarenmakers: Sigarenmakers 7, Sig. Sorteerders 1, Strippers 3. Totaal 11. Technici, Opzichters: Apothekersass. 7, Ingenieurs 2. Technikers 6. Teekenaars, Opz. 15, Werkmeesters 19. Totaal 49. Textielarbeiders: Hekelaars 17, Katoen drukkers 26, Kluwers e.a. 8, Luikers 23, Plaatsnijders e.d. 21, Schrobbelaars 2, Spin ners 57, Spoelers 5, Staaldraaddraaiers 16, Stekers 2. Strijkers 12, Wevers 117, Wolbe werkers 40, Ongesch. Textielarb. 70. Totaal 416. Transportarbeiders: Chauffeurs 124, Em- balleurs 5, Exp. Knechten 24. Koetsiers 15, Loopknechten 36. Schippers 99, Magazijn knechten 66, Spoor- en Trampers. 17, Wa kers 5. Transportarbeiders 70. Losse Arbei ders 439. Totaal 900. Typografen: Boekbinders 30, Boekdruk kers 20. Fotografen 2, Hulp-Vakarbeiders 3, Letterzetters 34. Steendrukkers 3. To taal 92. Voedingsmiddelenarb.Bakkers 80, Mole naars 1. Ovenisten 5, Slagers 58, Suikerwer kers 23. Wijnkooperskn. 11, Zoutzieders 2, Zuivelbereiders 4, Ongesch. Fabrieksarb. 25 Totaal 209. Vrouwen: Apothekersass. 2. Bakers 1, Strijksters 1, Naaisters 20, Kinderjuffrou wen 3, Linnenjuffrouwen 1, Boekbindsters 1, Maasters 1, Winkeljuffrouwen 20, Kan toorbedienden 39, Kapsters (leerl.) 3, Ver pleegsters 6, Huisel. Diensten 158, Fabr. Arbeidsters 22. Onderwijzeressen 4, Teeke- naressen 1, Bedrijfsleidsters 1. Totaal 284. Alg. Totaal 4545; 26 Sept. 1935 4062; 27 Sept. 1934 3496. Ben. 49 gedeeltelijk werltloozen en 7( werkverschaffing.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1