IBIS SHAG DE LAATSTE DAG DER MANOEUVRES AKKERTJES LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 25 September 1936 Burgerlijke Stand van Leiden RECHTZAKEN GEMENGD NIEUWS Dobbelffiflmn lekker ...man! BELANGSTELLING DER KONINKLIJKE FAMILIE WERD HOOGELIJK GEWAARDEERD ZIJN DOCHTERTJE MISHANDELD. In een schuur opgesloten. Begin Juli van dit jaar kreeg de politie van Velsen kennis van een ergerlijk geval van mishandeling In den Spaarndammer- polder Bij onderzoek vond zij ln een schuurtje bij de woning van den 55-jarigen machinist C B. een 17-jarig meisje, dat in zeer vervuilden toestand verkeerde. Hoewel het in het schuurtje vochtig en tochtig was. had het kind bijna geen kleeren aan. terwijl het lichaam vele sporen van mis handeling vertoonde. De machinist stond gisteren voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de man voor de tweede maal getrouwd was. Zijn tweede vrouw was niet bijster met het mismaakte en achterlijke meisje ingenomen en daar om werd het kind in het schuurtje opge sloten. Toen zij op 12 Juli het slot van het schuurtje had vernield, ranselde verdachte het kind met een gummistok af Buren, die het gekerm van het meisje reeds eerder 'hadden gehoord, waarschuwden de politie, met het gevolg dat de vader werd aange houden. Het meisje werd in een inrichting te Zandvoort ondergebracht. De officier van justitie mr. A R. An- dringa, zeide in zijn requisitoir, dat ver dachte verschillende malen gepoogd heeft zich van zijn kind te ontdoen Spr eischte orie maanden gevangenisstraf. Mr. M. van Vugt uit Amsterdam vroeg een nader onderzoek. De rechtbank willigde dit verzoek in en wees de zaak terug naar den rechter commissaris. o DE INBRAAK IN HET BELASTINGKANTOO TE HAARLEM. Op 23 April hebben vier beruchte Amster- camsche inbrekers ingebroken in het be lastingkantoor te Haarlem. De politie was echter van hun plan op de hoogte, zoodat het viertal betrapt werd toen het met een snijbrander bezig was, 't slot van de kluis uit te branden. Ook arresteerde ae politie den 24-jarigen chauffeur M. C. B die in dienst was bij een Amsterdamsche taxi- ondememing. cn die de vier mannen met zijn taxi naar Haarlem had vervoerd, daar vermoed werd, dat hij met de plannen van zijn passagiers bekend was geweest. Wegens gebrek aan bewijs voor zijn medeplichtig heid werd hij echter weer op vrije voeten gesteld. Later werd hij opnieuw gear resteerd en na eenige dagen in voorarrest gezeten te hebben, bekende hij op de hoogte geweest te zijn van de plannen der inbrekers. De chauffeur stond gistermiddag voor de Haarlemsche rechtbank terecht. In ver band met zijn blanco strafregister eischte de officier van justitie drie maanden ge vangenisstraf. Mr. Coopman uit Amsterdam betoogde, dat niet van medeplichtigheid gesproken kon worden en vroeg vrijspraak, subs, de uiterste clementie. Uitspraak 8 October. HAAGSCHE RECHTBANK. DREIGBRIEFSCHRIJVER GEARRESTEERD. Holl. Stoomboot Mij. tegen den Staat. In I9léf is het stoomschip „de Berkel- stroom". .van de N.V. Hollandsche Stoom boot Maatschappij te Amsterdam door een Duitsehe duikboot getorpedeerd, voor welk feit Duitschiand tot een schadever goeding van 750.000 mark werd veroor deeld Dit bedrag is indertijd door de Nederlandsche Regeering namens de Hol landsche Stoombootmaatschappij geïnd. Pas in 1921 heeft de regeering het bedrag aangeboden aan de maatschappij, maar toen was de gedeprecieerde mark prac- tisch niets meer waard, zoodat de maat schappij hiermede geen genoegen nam. Bij de Haagsche rechtbank stelde de maatschappij toen eep vordering in tegen den Staat van f. 160.000 in verband met den koers van 1919. De rechtbank heeft toen een- bedrag van f. 15.000 toegewezen. Van beide zijden-is men in-hooger beroep gegaan en heden zijn voor het Haagsche Gerechtshot de pleidooien ln deze zaak ge houden. Voor de N V. Hollandsche Stoomboot maatschappij trad op prof. mr. F. A. Molster uit Amsterdam, voor den Staat mr. J. Wolterbeek Muller te 's-Graven- hage. Prof. Molster zette uiteen, dat de Neder landsche regeering slechts optrad bij wijze van bemiddeling. Tn Februari 1921 ontving de maat schappij pas bericht van de regeering, dat het bedrag ontvangen was en ter beschik king stond van de maatschappij. Voor deze nalatigheid is de Staat aansprakelijk. Welke rechtnormen moeten hier nu wor den toegepast? De Staat stelt de niet-ont- vankelijkheid voor, onder meer op grond, dat de grondslag der vordering niet be- heerscht wordt door het Burgerlijk Wet boek. Deze stelling bestreed pleiter. De Staat is hier als ieder burger opgetreden. Pleiter zeide verder aan de hand van het B. W„ dat de lasthebber onmiddellijk de ontvan gen chèque had moeten verantwoorden. De chèque was zoek. zegt de Staat. Die had de Staat dus niet meer kunnen af geven. Op 9 Maart 1920 is om het geld ge vraagd. De rechtbank zegt nu, dat de Staat tot dien datum niets heeft behoeven te betalen. Pleiter is het hiermede niet eens. De Staat trad wel belangeloos op, maar dit ontsloeg hem niet van de ver plichting om direct af te rekenen na ont vangst van de chèque. De Staat oordeelt, dat hier publiekrecht van toepassing is. Dit aangenomen, is er geen geschreven recht, dat zegt, hoe in zoo'n geval gehandeld moet worden, Het is echter onmogelijk een regel te formuieeren volgens welken het er niet toe zou doen hoe de Stant handelt maar hij steeds vrij uit zou gaan. Mr. Wolterbeek Muller wees erop. dat toeD in 1919 de Hollandsche Stoomboot maatschappij het verzoek aan de Neder landsche regeering deed. de vrede er nog niet was. Van een normale verhouding tusschen l?.-t"pvr er. lasthebber is hier geen sprake. Ot, ao Januari 1Die kwam een chèque van er regroriu" pre on het Neder- je.nc'che -.-^ntsc'--" getrokken op de Dub rhe RUksban1- Veertien maanden later kwam de maatschappij op deze zaak terug. Zij was de heele kwestie vergeten geweest. Hij had nog meer op zijn kerfstok. De gemeente-politie te Kapelle a. d. IJsel, heeft gearresteerd den 23-jarigen chauffeur J. Ngedomicilieerd te Ouder kerk a. d. IJsel. die heeft bekend aan het meisje G. de J. uit Ka pelle a. d. IJsel. met wie hij enkele jaren geleden omgang had gehad, een met doods koppen en revolvers geïllustreerden dreig brief te hebben geschreven. Tevoren was bij de politie de klacht ingekomen, dat B. het meisje, dat eenige jaren met een an der verloofd was. herhaaldelijk lastig viel. De politie is B. op het spoor gekomen, doordat hij gelijktijdig werd gezocht door de gemeentepolitie te Hillegersberg. waar hij een meisje, waarmede hij verkeering had gehad bedreigd had en op straat te gen den grond had geworpen. Bij onderzoek bleek B voorts nog te worden gezocht door de oolitie te Gouderak. als verdacht van oplichting van een houder van een ben zinepomp. Hij is na verhoor opgesloten in het huis van bewaring te Rotterdam. o MOTORRIJDER DOOR TREIN GEGREPEN. Op een cnbewaakten overweg onder Zwollerkerspel. Op den onbewaakten overweg te Zalné. gemeente Zwollerkerspel, is gistermiddag omstreeks vijf uur een motorrijder, de heer Biersma uit Dalfsen, toen hij naar zijn woonplaats terugkeerde, door den trein, welke even tevoren uit Zwolle in de rich ting Coevorden was vertrokken, aangere den. De motor werd ongeveer een twintig meter meegesleurd, terwijl de heer B. over den afstand van tien meter werd wegge slingerd. Ernstig gewond bleef hij langs de rails liggen. Hij is naar het Sophia- ziekenhuis te Zwolle overgebracht, waar bleek, dat hij beide beenen en een arm had gebroken en voorts hoofdwonden en inwendige kneuzingen had opgeloopen. Hoewel de oorzaak van het ongeval nog niet is vastgesteld, vermoedt men. dat de motorrijder niet voldoende heeft opgelet, of er een trein naderde, daar het uitzicht ter plaatse zeer goed is. Het motorrijwiel werd geheel vernield. De trein had onge veer 15 minuten vertraging. o IN EEN PUT MET WARME ASPHALT GEVALLEN. Gistermiddag is aan den Moerdijk een tienjarige jongen in een put geraakt waar in het asphaltbeton voor de deklaag van den achterdijk onder Zevenbergen wordt gereed gemaakt. Het asphalt wordt eerst op vrij groote hitte gebracht en dan met het beton gemengd De jongen zakte tot den hals in de war me massa. Hij kon echter door ijlings toe geschoten hulp worden gered. Nadat hem de kleeren met moeite van het lichaam waren verwijderd! bleek dat hij alleen aan de knieën en handen brandwonden had opgeloopen. Vad. Als Ge U rillerig gevoelt, als Ge begint te niezen, oi Uw keel voelt dik worden, dan weet Ge dat Ge hebt kou gevat. Neem dan dadelijk zoo'n "AKKERTJE". Morgen zijt Ge weer fit! AKKER-CACHETS Koker met 12 stuks 52 ct. Zskfloósje. 3.gtuks 20 ct. 9593 ttnsez. Med.) GEBOREN Ingrid, d. van S. Verbeek en T. de Jongh Boe Tjhiang, z. van B. H. The en H. N. Yo Betje Helma. d. van H. Meijer en C. E. Bannet Grietje, d. van C. v. Muyen en C. Vogelenzang. o ONDERTROUWD. W. Mals jm. 25 j. en M. C. Duyverman jd. 27 j. L. Neuteboom wedn. en M. J. Heskens jd. o OVERLEDEN. S. C. Cleutjens d. 24 j. R. A. M. Ver meulen m. 85 j. Intusschen bleek, dat aan het gezant schap de chèque zoek was. Nimmer is verzocht het bedrag in gul dens om te zetten. De Staat had dit niet uit eigen beweging kunnen doen, want dan zou hij gespeculeerd hebben. Men wil nu de schade, ontstaan door het zakken van de mark schuiven op den Staat der Neder landen. Pleiter wierp nu twee vragen op: le Is het Burgerlijk Wetboek hier van toepassing? 2e. Zoo ja, hoe moet het worden toe gepast? Pleiter bestreed de beschouwingen van prof Molster over den aard civiel en publiek recht en haalde o.m. aan-het be kende strooppotarrest van den Hoogen Raad. volgens hetwelk art. 1401 B.W. alleen van toepassing is op het gewone verkeer tusschen burgers en tusschen burgers en den Staat voorzoover de Staat ook als bur ger is opgetreden. Gesteld echter, dat pleiters betoog onjuist zou zijn, wat zou dan de consequen tie zijn? Er zou een ingebrekestelling moe ten zijn geweest, maar die was er niet. De maatschappij had zelf ook de heele zaak vergeten. Ten slotte weersprak pleiter hetgeen prof. Molster zeide over het ongeschreven publiek recht. Men kan niet met scherpte van rechten optreden tegen den Staat, die het beroep van Incasseerder niet als beroep uitoefent. De president bepaalde de uitspraak op 29 October. 9595 ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG (lngez. Med.) AVONTUREN VAN EEN AUTO. De heer F. K. te Bussum, moest gister middag om zes uur, toen hij met den trein uit Amsterdam kwam. vaststellen, dat zijn auto, die hij eiken dag in den tuin van hotel Nieuw Bussum laat parkeeren, ver dwenen was. Terwijl hij. by een kellner In formaties inwon, kwam een kennis, vertel len. dat hij den groen-grijzen auto iets verder op den 's-Gravelandscheweg des middags had zien staan. De heer K. spoed de zich er heen. maar de villabewoners wisten van niets. Hij belde de garage op, die de auto gifteren zou hazien. De auto was om drie uur' naar hotel Nieuw Bus sum gebracht, hetgeen bleek te kloppen. Maar de garagehouder vertelde hem te vens, dat hij omstreeks half zes de auto, die een bijzondere groen-grijze kleur had. te Weesp had zien staan. Hij dacht, dat de heer K daar een boodschap moest doen en had op het geval verder geen acht ge slagen. Maar hij had de auto beslist her kend. De heer K. deed aangifte bij de politie en toen hij tegen zeven uur in zijn woning aan de Breelaan thuiskwam, zat er de heer P. uit Arnhem te wachten, die met hem de schade wenschte. te regelen van de aanrij ding. die hij s middags met den heer K. tusschen Bussum en Hilversum had gehad. De heer K. zette groote oogen op en kreeg het volgende verhaal te hooren: de heer P was omstreeks vijf uur aangereden van achteren door een grijs-groene auto, die evenals hij. in de richting Hilversum reed. De automobilist zeide de schade te willen regelen en haalde uit de auto. de wegenkaart, zoodat de heer P. het adres kon noteeren. Zoo zat dus deze bij den heer K.. die aldiis zelfheid had gekregen, dat zijn auto ergens, jnct een ingedrukten bumper aan he.t fijeftn ygs en dat hij een aanrijding had geglad dicht bij Hilversum en daarna te Weesp Was gesignaleerd. De politie te Bussum stejele zich met die van Weesp in verbinding en hoewel de auto nog niet is geyonden. tneent men te Weesp den dief op het spoor te'zijn. (N.R.Ct.j VROUW IN BRAND GERAAKT TE ARNHEM. Gisteren is in de Driekoningenbrugstraat te Arnhem een 43-jarige vrouw in brand geraakt. Zij was in de keuken bezig met het wasschen van kleedingstukken, terwijl een petroleumtoestel brandde. Plotseling vatten haar kleeren vlam en hevig gillende liep zij de deur uit. Zeer ernstig gewond werd de vrouw naar het gasthuis overgebracht. Haar toestand is zorgwekkend. Hbld. DERTIEN KORENMIJTEN VERBRAND. Gistermorgen omstreeks twaalf uur ont dekten arbeiders, die op de grens Ap pelschaSmilde bezig waren met machi naal dorschen. dat brand was ontstaan in een korenmijt. De vlammen sloegen weldra ook op de andere korenmijten over, zoodat in weinig tijd dertien korenmijten, behoo- rende aan zes verschillende eigenaars, brandden. Alle dertien mijten, in totaal twintig H.A. koren, verbrandden. Hiervan was éen H.A. niet verzekerd. De brandweer van Appelscha had nog geruimen tijd noqdig om den brand te blusschen. MOTORONGEVAL TE MAARTENSDIJK. Gisternacht omstreeks half twee vond ln ae kromming tusschen Hollandsche Ra ding en Maartensdijk- een motorongeval plaats, waarbij twee Inwoners van Utrecht zoodanig werden verwond, dat hun over brenging naair het Stads- en Academisch Ziekenhuis noodzakelijk bleek. Door niet opgehelderde oorzaak, kwamen de beide slachtoffers zoodanig te vallen, dat een hunner een hoofdwonde en de ander een gebroken been bekwam. Per ziekenauto van den Utrechtschen Geneeskundigen Dienst werden zij naar Utrecht vervoerd De politie stelt een onderzoek in. Naar wij vernemen waren de slachtoffers op weg naar huis, dus rijdend in de richting Utrecht. U.D. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE TREINRAMP BIJ LOURDES. Het aanta! dooden bit het spoorweg ongeluk nabij Lourdes is tot 15 gestegen 8 reizigers zlin zeer zwaar gewond opgege ven; 15 reizigers minder zwaar gewond: 35 bekwamen lichte kwetsuren. De machinist van den personentrein, die op den sneltrein inreed is gearresteerd. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het spoorwegongeluk ook ten deele te wiiten 's aan een telefoniste van het station Lourdes. die Der abui= aan der stationschef liet weten qat de boemeitrein kon vertrekken. Door de justitie ondervraagd, zou de telefoniste die uiterst terneer geslagen is, dit feit bekend hebben. Zii werd vrijgelaten, met het oog od haar gezondheidstoestand. (Van onzen reis-redacteur). Is er Iets heerlijkers te bedenken dan een lekker warm bord soep op een kouden morgen in de vroegte, wanneer men al ruim een uur op stap is en de herfstzon juist de overwinning behaald heeft op de kille nevelen, die de aarde bedekken? De legerleiding weet wel, wat goed is voor de soldaten en het was me een oprechte vreugde, daarvan te mogen medeprofitee- ren in den ochtend van den laatsten dag van deze legeroefeningen. De troep was er al mee verkwikt, doch de menagemeester had nog wel een dampend bordje over. Wie dicht er eens een ode aan de heete soldatensoep met zijn substantieelen rijs tebrijberg en de lokkende stukjes vleesch. die er als sappige heerlijkheden in rond drijven? Meestal vormt soep niet het meest begeerde maal in den morgen, maar in om standigheden als deze zou men niets beters kunnen denken. Iets voedzaams en warms smaakt tijdens de manoeuvres. Nu was het wel erg vroeg geweest, toen de soep gereed was, want de beide partijen waren al voor zonsopgang in de weer. De menagemeesters hebben het waarlijk niet minder druk, dan de aan den strijd actief deelnemende sol daten. want nauweüjk is des avonds aan den laatste koffie verstrekt, of de soep moet al weer worden gereed gemaakt. Zoo hebben ook zij en het geheele personeel der keukenwagens twee nachten achtereen geen rust gekend. De manoeuvres zouden immers onafge broken 36 uur duren, van middernacht tusschen Dinsdag en Woensdag tot Don derdagmiddag 12 uur. Maar den laatsten nacht Is de strijd niet even intensief voort gezet als overdag. Om beurten hebben de soldaten wat kunnen rusten, doch er moest toch geregeld voeling worden gehouden met den vijand, waarbij nog wel eens een schot gelost is ten teeken van waakzame aanwezigheid. Beide partijen hadden be hoefte aan rust en zoo werd de strijd pas eerst goed met zonsopgang hervat. In den nacht hebben de soldaten in hun „honden hokjes" geslapen, de zeiltjes, die als een persoons-tentje kunnen worden ingericht en die sinds kort tot hun uitrusting be- hooren. Een rustige nacht is 't voor niemand geweest. Daarvoor zorgden de vlieg tuigen van dc luchtvaartafdeeling, die aan deze oefening ei», ten getale van ongeveer dertig 'deelnamen. In deien maanloozen sterrennacht bleef steeds het dreigende gerucht de lucht vervul len. Als meteoren bewogen de sterren lichtjes der jagers en verkenners langs den hemel, zoeklichten speelden met hun felle stralen zoekend door de ruimte, die plotseling soms in helle klaarheid tot in grooten omtrek ver licht werd door sterke lichtbommen. Neen, rustig is het voor geen van beide partijen geweest dezen nacht. Terwijl in den prillen morgen de nevels langzaam voor het zwakke zonlicht weken, was men op den weg tusschen Etten en Roosendaal al weer met den strijd begon nen. De blauwe partij rukte op uit het Westen en hernam langzamerhand het terrein, dat de anderen den vorlgen dag hadden veroverd. De soep had de mannen verkwikt, zoodat ze met nieuw entrain hun taak weer opvatten. Over den weg trokken infanteristen een batterij van 6 c.M. veld geschut, die anders door paarden of moto ren wordt voortbewogen. Zoo kon het stuk echter sneller in stelling worden gebracht om bij den opmarsch op het gewenschte oogenblik te kunnen ingrijpen. Door de velden slopen andere soldaten nader, grijze mannen ln gebukte houding voortschrij dende met het geweer in den aanslag. Flarden van damp bleven om hun heen hangen en onttrokken hen zoo nu en dan bijna geheel aan het oog. Flauw teekenden hun figuren zich af tegen den pitoresken achtergrond van groene houtwallen en weiden. Toen het zicht een beetje beter werd, begon ook de artillerie een woordje mee te spreken. Achter de fronten waren hou witsers en zware stukken veldgeschut op gesteld, die de troepen aan de voorste linies moesten steunen. Boomtakken dienden als camouflage voor eventueele luchtaanvallen en over de batterijen van 't nieuwe 10 c.M. veldgeschut, dat tot op 17 kilometer doel. weet te treffen, waren netten gespreid, al naar gelang van de omgeving met 'n zand kleurige of groene bedekking. Het bleek thans ook weer opnieuw, dat deze camou flages het geschut voor vliegtuigen on zichtbaar maken. Ook actief werden de luchtaanvallen bestreden. Op verschillende plaatsen waren batterijen luchtafweergeschut opgesteld, die hardnekkig de onder haar bereik ko mende vliegtuigen van den vijand aanvie len. Het zijn stukken geschut van 7 c.M. of 8 c.M., die op hun onderstellen blijven staan en ln korten tijd in stelling kunnen worden gebracht. Tot op 5500 meter hou den ze zich de vliegtuigen van het lijf. als ze met oorverdoovende knallen hun wel gemikte projectielen de lucht in braken. ..Vliegtuig", roept de waarnemer, wan neer wederom een gevaarlijke vogel aan den hemel verschijnt. Soldaten aan den afstandsmeter nemen den luchtvijand ln hun vizier. Zij draaien met de snel bewegende machine mee, on derwijl de lenzen instellende om zoo den afstand, welke hen ervan scheldt, af te lezen. Tot op 10 kilometer ls zoo dezen afstand nauwkeurig te meten. Het resul taat wordt snel medegedeeld. Tegelijker tijd heeft ook de centrale post, het vuur leidingstoestel, het beeld van den zwen- kenden en manoeuvreerenden vijand in de brandpunten van zijn lenzen opgevangen. Telefonisch worden de manschappen aan de stukken met korte bevelen, als ln code onderricht, zoodat zij zuiver kunnen rich ten. Dan barsten tegelijk de schoten los op het centrale bevel, vurige stralen spuwend in de richting van den ronkenden vogel daarboven, die in oorlogstijd door grana ten wordt bestookt. Zoo kunnen de batterijen, die telefo nisch met de centrale post zijn verbonden, 10 schoten per minuut afgeven, waarvan er een of meer met zijn in de lucht uit- eenspringende scherven de vliegmachine letsel zullen toebrengen. De moderne bat terijen van 8 c.M. zijn electrisch met de centrale post verbonden en daarmee kan men elke 2 seconden per kanon een gra naat de lucht in slingeren. Ook deze heb ben aan de oefeningen meegedaan. Dan verdwijnen de ronkende mechanische vo gels weer ln de verte. Een luchtaanval is afgeslagen. Het slot van deze legeroefeningen heeft nog tot enkele hardnekkige gevechten ge leid. Een batterij houwitsers van de blau wen werd onverhoeds door een patrouille van de rooden met een mitrailleur bij Sprundel overvallen. Tja. de blauwen kon den niet zou gauw den mitrailleur, dien ze te hunner bescherming bij zich hadden, in stelling brengen en met een houwitser kan men alleen maar met een boog op grooten afstand raken. Dus werden deze zware stukken geschut triomfantelijk door de infanteristen bult gemaakt, die er wel iswaar niet maar zoo mee konden weg wandelen. doch er wel voor zorgden, dat ze de hunnen geen kwaad meer konden doen. Vlak voor Etten werden tegen het mid daguur onder groote belangstelling der be volking de laatste gevechten geleverd. Voor het laatst knetterden hier de geweren en ratelden de mitrailleurs. Een stuk veldge schut van 6 c.M. spuwde zijn. schotc# oyer den grooten rijRsweg met zulke knallen, dat een klein poesje in de nabijheid er telkens schichtig van ineen kromp. Tus schen de kerktoren van Etten, waaronder een der regimentscommandanten zijn bu reau had, en een molen, in welks nabijheid een bataljonscommandant was gelegerd, flikkerden de stralen der lichtseinen on ophoudelijk heen en weer. In de verte dreunden de kanonschoten en erboven bromden vliegtuigen in de grijze lucht. En toen, om twaalf uur, was de oefening beëindigd. De soldaten zoowel als de offi cieren, die aan beide zijden met groot en- train en een zichzelf niet ontziende plichts betrachting eraan hadden deelgenomen, hadden de rust wel verdiend. De belang stelling van de Koningin en van Prinses Juliana en Prins Bernhard, over wier be zoek gisteren reeds uitvoerig is gemeld, heeft aan dezen laatsten dag een bijzon der karakter gegeven. Deze belangstelling werd overal hoogelijk gewaardeerd; zij heeft de militairen tottnieuwe inspanning aangespoord en zoo is nu ook weer geble ken, hoe ons leger in al zijn gejédingen den plicht tot getrouwheid aan vaderland en vorstenhuis niet als een ijdel woord opvat. o DAGORDER VAN DEN COMMANDANT VELDLEGER. NA BEËINDIGING DER MANOEUVRES. De leider van de iegeroefening, luitenant generaal jhrr. W. Roëll, commandant van het veldleger, heeft gisteren uit het hoofd kwartier Frincenhage de volgende dagor der doen verspreiden: „Bij het einde der iegeroefening betuig ik allen daarbij ingedeelden troepen en anderen daaraan medegewerkt hebbenden militairen mijne bijzondere tevredenheid voor de toewijding en opgewektheid, bij de van hen gevergde diensten en vermoeie nissen betoond. Ik gedenk met weemoed den kameraad, bij de uitvoering van zijn dienst gevallen, en zijn gezin, en ik spreek mijn besten wensch uit voor het herstel van hen, die ongeval of ziekte bellepen. De hooge eer. welke Hare Majesteit de Koningin ons heeft willen bewijzen, de Iegeroefening in tegenwoordigheid van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana en Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld, gedeelte lijk bij te wonen en te bezichtigen, zal het geheele veldleger een aansporing te meer zijn, op den weg van trouw aan het Huis van Oranje, plichtsbetrachting en dienst ijver voort te blijven gaan. Leve de Koningin. Leve het Huls van Oranje." EEN CHILEENSCH DORP AFGEBRAND. Woensdag is het dorp Cuba de Atacama i Chili i bijna geheel in de asch gelegd door een brand, welke ontstaan was na een ben zineontploffing. ZEVEN DOODEN BIJ EEN AUTO-ONGELUK. Uit Bilbao wordt gemeld, dat een auto car tusschen Dondarrao en Motrico in een ravijn gestort is. Zeven inzittenden werden gedood, acht gewond. NIEUWE BERGSTORTINGEN IN DE NORDFJORD. Gisteren in den nacht hebben nieuwe bergstortingen plaats gehad bli Loen (Noor wegen) Steenmassa's vielen van 900 meter hoogte in de fiord cn veroorzaakten een vloedgolf, die tot het plaatsje Nesdal door drong. De bevolking vluchtte naar de hoo- eer gelegen welden De v!er wor",""cr> u Loen. die nog niet verlaten waren. 7,11 thans op last van de politie ontruimd. 2-3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10