HET ALCAZAR BEZET AKKERTJES 77ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 24 September 1936 Derde Blad No. 23467 MEN VERWACHT SPOEDIG EEN AANVAL VAN ALLE KANTEN OP MADRID De opmarsch naar Toledo; overal wordt hevig gestreden. BINNENLAND Die schele Hoofdpijn NAAR Reuter meldt hebben de regeeringstroepen het Alcazar te Toledo na een hevigen strijd bezet. Het Spaansche telegraaf agentschap Fabra deelt mede, dat vier honderd man der regeeringstroepen een aanval op de resten van het Alcazar deden. Vroeg in den middag waren de opstan delingen, die zich verschanst hadden in de eetzaal en de keu kens, tot weerloosheid gebracht. De minister-president heeft zich naar Toledo begeven, om de regeeringstroepen geluk te wenschen. Aan het front van Toledo rukken intusschen de nationalisten snel op. De troepen van Franco zijn, na de verovering van Torryos, nog 21 K.M. van Toledo verwijderd. f" Tegenstrijdige berichten. Het radiostation Teneriffe deelt mede, dat de leiders van de Madrileensche re geering naar Frankrijk gevlucht zouden zijn, terwijl in Barcelona een opstand tegen Companys zou zijn uitgebroken. Verder zou het garnizoen van Lerlda zich bij de op standelingen van Huesca willen aansluiten. Ook zou in het regeeringsgebouw van Bar celona een schietpartij hebben plaats ge vonden tusschen communisten en anar chisten. Kolonel Sandino deelt echter mede, dat de regeeringstroepen in den sector van Huesca zijn opgerukt en het strategisch punt Casa del Frances, dat dicht bij Hues ca ligt, hebben bezet. De regeerlngsstrijd- krachten, hebben alle aanvallen der op standelingen op Castillo, Monte Aragon, en den Quinto Cernes afgeslagen. Bij het dorp Qulncena heeft een hevig gevecht plaats gehad. Een groep opstan delingen, welke een levensmiddelentran sport escorteerde, probeerde onder bescher ming der artillerie van Huesca de linies der regeeringstroepen te passeeren. De colonne werd voorafgegaan door drie met mitrailleurs gewapende tanks. De opstan delingen werden verspreid. Zij moesten een tank en verschelden geweren achterlaten. Vooruitgang der Nationalisten. Generaal Queipo de Llano heeft o.a. nog het volgende medegedeeld: „Aan het Noord-Oostelijk front hebben de nationalisten zich vrijwel geheel van de provincie Guipuzcoa meester gemaakt en op het oogenblik bevinden zij zich op 5 K.M. van Eibar, dat volgens de regee- ringsaanhangers een vesting van het hoog ste belang vormt." De nationalisten hebben zich voorts mees ter gemaakt van Durango, terwijl de troe pen in Galicië bezit genomen hebben van Trubia in Asturië. De radioclub van Teneriffe meldt dat de luchtmacht der opstandelingen met succes Andujar, Jaen en Ciudad Real gebombar deerd heeft. Het deelt voorts mede, dat Madrid talrijke troepenversterkingen naar het front van Talavera blijft zenden. Vijf tig vrachtauto's zijn uit de hoofdstad ver trokken om de militietroepen naar Toledo te vervoeren. Een aanval, die de regeeringstroepen aan den rand van Toledo hadden ingezet, zou met zware verliezen afgeslagen zijn. Mededeelingen van de regeering. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft gisteravond per radio het volgende bekend gemaakt: Aan het noordelijk en nood-westelijk front heeft de luchtvaart vanochtend het fort Le Ferrol gebombardeerd, terwijl zij in den middag Valladolid bombardeerde en de spoorlijn over een kilometer vernielde, waarbij tevens een met munitie geladen trein vernietigd werd. Aan het front van lAragon vonden eenlge kleine gevechten plaats, alsmede lichte bombardementen. Aan het Zuidelijk front doorstonden de regeeringstroepen een gevecht van twee uur. De vijand trok zich met belangrijke verliezen terug, en werd op zijn vlucht door de luchtvaart gebombardeerd. Aan het cen trale front heeft de artillerie de vijande lijke stellingen op de Guadarrama gebom bardeerd. Aan het front van Talavera en Samta Ollala heeft de luchtvaart met suc ces de vijandelijke stellingen gebombar deerd. Van de overige fronten valt niets te vermelden. Het ministerie van oorlog deelde mede, dat aan het N. W. front de voorhoede van de regeeringstroepen de voorhoeden van de opstandelingen te Oviedo hebben aan gevallen. De artillerie onderhoudt een on onderbroken vuur. De belegerde soldaten deserteeren in steeds grooter getal. De re geeringstroepen versterken de stellingen, welke zij kort geleden hebben ingenomen. Te Sietamo hebben de regeeringstroepen een aanval van de nationalisten afgesla gen, de aanvallers leden zware verliezen. Aan het zuidelijk front in Estramadura vielen de regeeringstroepen Cuesta las Abezas aan en bereikten alle stellingen, welke men wilde bereiken. De regeerings troepen bezetten eveneens Pinier. 400 op standelingen werden omsingeld en gedeci meerd. Bij Somosierra vierden de regeerings troepen het succes, dat zij behaalden. Het te Madrid verschijnende blad „El Mundo Obero", meldt, dat de levensmid delenvoorziening der volksfrontmilities aan het front op groote moeilijkheden stuit. Generaal Mola heeft zijn ultimatum aan Bilbao en Santander herhaald. Een te Badajoz gepubliceerd officieel communiqué meldt, dat de voorhoeden, die aan het front van Talavera opereeren en trachten de lijken te ldentificeeren, 4000 lijken hebben gevonden. Largo Caballero heeft zich naar Toledo begeven en aldaar een onderhoud gehad met den bevelhebber der troepen in dien sector. Vervolgens heeft hij zich naar het Talaverafront begeven. Bij zijn terugkeer te Madrid verklaarde hij een zeer gunsti- gen indruk te hebben opgedaan van den loop der gebeurtenissen. Het grondbezit. De onteigening en verdeeling van het grondbezit in dat deel van Spanje dat nog in het bezit van de regeering is. wordt in versneld tempo doorgevoerd. Gisteren heeft het bureau voor agrarische hervorming 70 bezittingen in de provincie Madrid en 50 in de provincie Guadalajara, waaronder be zittingen van den bisschop van Madrid en van graaf Romanones, tot staatseigendom verklaard, en overgedragen aan de bonden van landarbeiders ter bewerking. Naar vernomen wordt, heeft de anti fascistische commissie te Puigzerda een Franschman. een Fransche vrouwelijke journaliste en twee Italianen gearresteerd. Radio-Jerez heeft meegedeeld, dat de bemanning van de duikboot Galicië te San tander in arrest is gesteld en wegens spion- nage terecht zal staan Radio-la Coruna deelt mede. dat de rechtsche troepen in Gulpuzooa Vergera en in de provincie Cordova Torre Cabrera be zet hebben De troepen in den sector Toledo zullen grootendeels de omsingeling van de stad voortzetten. Radio-Sevilla heeft doen weten, dat de Unkschen bii de bezetting van Torijos 84 dooden hebben verloren, onder wie den commandant Palamo. Bij Maquedo heeft men de lijken van honderden regeerings- aanhangers gevonden. Dinsdag is een vrachtschip met levens middelen. dat door de regeering naar San tander is gezonden, aan de ingang van de haven op een miin geloopen en gezonken. Het schijnt, dat niemand van de opvaren den zich heeft kunnen redden. Een oorlogsbodem van de opstandelingen heeft een visscherschip aangehouden, dat met een lading levensmiddelen aan boord op weg naar Bilbao was. dat zich eveneens nog in handen van de regeeringstroepen bevindt. De opvarenden werden gevangen genomen. Volgens draadlooze berichten rekent men erop, dat de opstandelingen spoe dig aan alle fronten een aanval op Madrid zuien doen. Naar verluidt ver schenen Dinsdag 25 vliegtuigen van de opstandelingen boven Madrid, om de bevolking te waarschuwen dat een aanval spoedig zal komen. Britsche spoorweg in beslag genomen. De Great Southern Spain Railway Com pany te Londen deelt mede dat de spoor lijn van de maatschappij in Zuid-Spanje in beslag is genomen door de arbeiders met eoedkeuring van de regeering te Madrid. De Britsche employe's van de maat schappij werden gedwongen het land te verlaten. De Britsche zaakgelastigde heeft gepro testeerd. Git Tanger wordt vernomen, dat het Fransche s.s. ..P.L.M. 17" op zee den vleu gel van een Spaansch vliegtuig heeft ge vonden. waarop twee mannen tegen de elementen streden, die aan boord werden genomen. De beide geredden, die gezond en wel zijn zullen te Port Debouc aan land worden gezet. Naar zij verklaarden, hebben hun beide metgezellen gisteravond het wrak verlaten om te trachten, met een klein bootje land te bereiken. De directeur van de Banco de Bilbao del Cervera is gearresteerd, omdat hii een luitenant-kolonel en vier geestelijken in zijn woning had ontvangen. Dc houding van Portugal. De minister-president van Portugal heeft een nota gepubliceerd, waarin de mo tieven voor de houding van Portugal met betrekking tot de gebeurtenissen in Spanje worden uiteengezet. Deze nota is in acht afdeeltngen verdeeld en behandelt meer in het bijzonder de gebeurtenissen in den Spaanschen burgeroorlog en de reserves der Portugeesche regeering ten opzichte van het Fransche voorstel tot niet-inmen- PRINS BERNHARD EN HET BEDRIJFSLEVEN. Prins Bernhard zal binnenkort voor eeni- gen tijd werkzaam zijn op het hoofdkan toor van de Nederlandsche Handel-Maat- schappij te Amsterdam, teneinde zijn ken nis van het economische leven van ons land te verbreeden. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ROTTERDAM. Geen dcfilé, wel een rijtoer door de straten. De ontvangst van de Kon. familie op 9 October te Rotterdam zal geschieden ten stadhuize. Van een defile in het Feyenoord- stadion moest worden afgezien, omdat de toegangswegen tot het stadion een ver keer, als bij dit bezoek mag worden ver wacht, niet zouden kunnen verwerken. Op den Coolsingel zal niet kunnen ge defileerd worden, omdat dan het verkeer geheel ontwricht zou worden. De vorste lijke personen zullen na de ontvangst ten stadhuize evenwel een rijtoer door de stad maken. Vele vereenigingen hebben het voornemen opgevat zich met hun vaandels op te stellen langs den weg dien de stoet zal volgen. Hbld. o WIJZIGING DER STEUNREGELING. Berekening van huurbljslag bij huurverlaging. Indertijd werd tegenover den minister van Sociale Zaken gewezen op een e.v. on- gewenscht gevolg van de wijziging der steunregeling. Indien n.l. de betrokken werklooze huurverlaging zou krijgen, zou Maatschappelijke Steun den huurbijslag opnieuw moeten vaststellen met het nieuwe huurbedrag als basis, zoodat het voordeel voor den werklooze vrijwel geheel teniet zou worden gedaan. De Minister heeft thans, naar de „Stan daard" meldt, per circulaire aan de ge meentebesturen medegedeeld, dat voor de gevallen, waarin de huiseigenaar de huur verlaagt in verband met de vermindering van den huurbijslag, deze bijslag voor de huurders-werkloozen ook in het vervolg berekend zal worden op den grondslag van het oude huurbedrag. ITALIË EN NEDERLAND. „De traditioneele betrekkingen met Nederland moeten herzien worden" aldus zegt Gayda. Havas meldt uit Rome: Naar aanleiding van het standpunt der Nederlandsche regeering en de werkzaam heid van mr. Limburg in de verificatie- commissie, die een onderzoek heeft inge steld naar de geldigheid der Abessijnsche volmachten, schrijft de bekende Italiaan- sche journalist Gayda: „Wij noemen Ne derland onder de staten, ten opzichte waar van Italië het zich tot taak zal stellen de traditioneele betrekkingen te herzien". ging. In de nota verklaart de minister president o.a. dat het van belang is het wezen van de Spaansche onlusten en de politieke beteekenis van de overwinning van de eene of de andere partij vast te stellen Het is volkomen duidelijk, dat de strijd slechts gaat om het communisme in Spanje, ook al heeft het er eerst den schijn van gehad, dat deze ging tegen de parle mentaire democratie. Hierdoor hebben de Spaansche gebeurtenissen ondanks het na tionale terrein van den strijd, een inter nationale beteekenis gekregen. Frankrijk echter niet het Frankrijk van de „Quai d'Orsay" heeft de kwestie op interna tionaal terrein overgebracht, door de plicht tot materieele hulpverleening aan de roode militietroepen te motiveeren met de kwestie der veiligheid aan de grens der Pyreneeën en de verbindingen met Noord- Afrika. Portugal heeft in het daarop gebaseerde Fransche voorstel tot niet-inmenging on der voorbehoud toegestemd. Ofschoon de mogendheden de door Portugal gemaakte reserves stilzwijgend voorbij gegaan zijn, hebben deze daardoor toch niet hun be teekenis verloren. Portugal heeft zijn ver plichtingen, voortvloeiend uit de princi- pieele toetreding tot de overeenkomst van niet-inmenging getrouwelijk vervuld. Des ondanks is een groote hetz-campagne tegen dit land op touw gezet. Twee kwesties zijn voor Portugal van belang: le. hangt van het resultaat van den grooten slag op het Iberisch Schiereiland het lot van Europa af; 2e. zou een omwenteling in Portugal voor het Iberische communisme van grooter waarde zijn dan de wapenleve ringen naar Madrid, daar hierdoor de op standelingen-legers in den rug zou kun nen worden bedreigd. De vrees, van de Portugeesche regeering is niet van romantischen aard. doch komt slechts voort uit de verdediging van de vrijheid. De minister-president geeft ver der uiting aan zijn vertrouwen, dat Enge land de houding van Portugal zal kunnen begrijpen, zooals dit altijd het geval was, wanneer Portugal zoo overtuigende argu menten wist aan te voeren. Voor staking der vijandelijkheden. Professor Cartilejo van de Universiteit van Madrid vertoeft op het oogenblik in Londen, waar hij bij persoonlijkheden uit de politieke, kerkelijke en universitaire wereld wil pleiten voor vreedzame bemid deling van Engeland om een einde te ma ken aan de vijandelijkheden in Spanje. Russisch dementi. Het telegraaf-agentschap der Sovjet- Unie ontkent formeel het bericht van een Duitsch blad, volgens hetwelk tweehonderd sovjet-vliegtuigen te Barcelona zouden zijn afgeleverd en 70.000 geweren naar Madrid zouden zijn gezonden. Tass verklaart: „De Duitsche fascisten, die voortgaan met hun leveringen aan de Spaansche fascisten, probeeren de schen ding der overeenkomst tot niet-inmenging in de Spaansche aangelegenheid te camou- fleeren door hun toevlucht te zoeken tot absurde anti-sovjet-Russische verzinsels". TIENDE BONDSDAG VAN HORECAF TE GRONINGEN. HET VREEMDELINGENVERKEER IN NIEUWE BANEN. Vandaag wordt te Groningen de tiende Bondsdag van de vereeniging Horecaf ge houden. Nadat de morgenuren besteed wa ren voor een vergadering van den alge- mecnen bestuursraad, opende de bonds voorzitter, de heer Th. N. van Stigt uit Utrecht den bondsdag- Na de openingsrede hield de heer Jan Schilthuis, directeur van de Centrale vereeniging voor den gedistii- leerdhandel een inleiding over de orde ningsgedachte in het hotel-, café- en res taurantbedrijf. Een korte pauze volgde, waarop de heer L. Neher, directeur van den gemeentelijken telefoondienst te 's-Gra- venhage het telefoongebruik in het hotel besprak. Mr. P. J. Mijksenaar, gemeentelijk com missaris voor het vreemdelingenverkeer te Amsterdam hield als laatste spreker een causerie over „Het vreemdelingenverkeer in nieuwe banen". Spr. ging allereerst na, hoe het toeris tenverkeer zich in een vrij korte spanne tijds tot een belangrijke industrie heeft ontwikkeld. Voor 1914 was het vreemde lingenverkeer uitgesproken een luxe be drijf. Na 1918 veranderde dit alles snel. Di verse oorzaken werken daartoe mede. De snelle groei van het toerisme heeft tot di rect gevolg, dat in die landen, wier be talingsbalans een ongunstig karakter ver toont, aanstonds meer en meer aandacht wordt geschonken aan de economische zijde van dit verschijnsel. In toenemende mate gaan de regeeringen van diverse landen in den toerist iemand zien, die „ex porteert naar het binnenland- De econo mische crisis sinds 1929, was oorzaak, dat tallooze landen met nog meer energie, met tallooze faciliteiten het toeristenverkeer trachtten aan te moedigen. Het devies werd: groote massa's tegen lage prijzen. Dit heeft zijn invloed op het hotelbedrijf gehad. Mr. Mijksenaar ziet de ontwikke ling zóó: Eenerzijds het selecte hotel, an derzijds het massahotel. De tusschengroep zal op den duur procentsgewijs sterk af nemen. Wat ons land noodig heeft is een krachtige, landelijke centrale, behoorlijk van financiën voorzien, nauw in contact met het vreemdelingenbedrijfsleven en met onze buitenlandsche handelsvertegen woordigingen, statistisch goed voorgelicht. Vele bedrijven van overheid en parti culier zullen veel scherper aandacht moe ten gaan wijden aan het begrip „service". Met de leidende figuren uit het Nederland sche hotel- en restaurantwezen, wachten tallooze overig geinteresserden op een snel en afdoend ingrijpen, liever vandaag, dan morgen. In onze groote steden zal men in de toekomst dienen te beschikken over een uitstekend geoutilleerd bureau, gevestigd op een in het oog vallende plaats Bedriegen de teekenen niet, dan zal de hoofdstad in deze spoedig een voorbeeld geven. Een bloeiend toeristisch verkeer zal ons zeker niet als een geschenk in de schoot worden geworpen. Er zal om moeten wor den gevochten, hardnekkig, onder het de vies „Nihil volentibus arduum", niets is onbereikbaar voor hen, die willen. Om half zes hedenavond worden de con gressisten ten stadhuize ontvangen. DRUKKE TIJD VOOR TELEGRAAF DIENST. Gelukwensch-telegram aan het Koninklijk Huis van 8000 woorden. Het medeleven met het heugelijk gebeu ren van de Prinselijke verloving heeft zich o.m. geopenbaard in een stroom van telegrafische gelukwenschen. waarvan het meerendeel op luxe-formulier werd aan geboden. Van 8 tot en met 21 September J.I., dus een tijdvak van 14 dagen na de verloving, zijn aan het adres van het Koninklijke Huis 4.194 telegrafische gelukwenschen ontvangen. Een dier telegrammen bevatte niet min der dan 8.000 woorden: het was afkomstig uit Amsterdam, waar de bezoekers van de herdenkingsbijeenkomst in het Vondel park allen hun handteekening op het aan vraagformulier plaatsten. Als men in aanmerking neemt, dat zeker 60 procent dier telegrammen, doordat zij in morse werden ontvangen of op luxe for mulieren moesten worden overgebracht, een dubbele bewerking moesten onder gaan. kan men zich voorstellen, dat het Haagsche telegraafkantoor een bijzonder drukke periode achter den rug heeft VERSCH BROOD BU ONTBIJT IN HOTELS Proeftijd wordt met een jaar verlengd. Naar het Hbld. verneemt mag aangeno men worden, dat binnenkort het besluit afkomt, waarbij de proefneming met het verstrekken van versch brood aan hotels met meer dan twintig kamers reeds des morgens om acht uur. met één jaar ver lengd wordt. De proefneming zou op 1 October a.s. eindigen. Officieel heeft het bestuur van Horecaf van de verlenging nog geen be richt ontvangen, maar officieus is reeds bekend, dat tot deze verlenging besloten is. GEHAKT IN BLIK VOOR ONDERSTEUNDEN. Gelijk bekend is, konden tot voor korten tijd alle ondersteunde of bij een werkver schaffing geplaatste werkioozen en arm lastigen in aanmerking komen voor het ontvangen van door de regeering beschik baar gesteld gehakt in blik tegen lagen prijs. Reeds in Juni van dit jaar, toen met het nieuwe gehakt een proef werd genomen en dit naar de voorschriften der regeering feitelijk alleen bestemd was voor de groep werkioozen, hebben B. en W. van Amster dam er bij de Regeering op aangedrongen, de armlastigen daarvan niet uit te sluiten. Nu de proef is geslaagd en dezer dagen met de beschikbaarstelling van het gehakt op ruimer schaal een aanvang is gemaakt, blijkt, dat de Regeering ook thans nog dit gehakt, althans voorloopig, uitsluitend voor de werkioozen bestemd wil zien. Wij ver nemen, dat B. en W. van de hoofdstad zich opnieuw tot de Regeering hebben gewend, met het dringende verzoek, dezen maat regel ook op de armlastingen toe te passen. die telkens Uw dag vergalt «oo'n migraine, die U ongeschikt maakt voor Uw werk, die Uw geest versluiert en U het denken onmogelijk maakt, daar door behoeft Ge U niet te laten kwellen- Gebruik daarvoor nu eens één of twee "AKKERTJES" en dat ellendige gevoel zal optrekken als 'n grauwe mist voor de zon. Dan zult Ge U weer verjongd en als her boren gevoelen, vol werk- en levenslust. "AKKERTJES" bevatten een zeer bijzondere samenstelling van geneesmiddelen, bereid, volgens recept van Apotheker Dumont en zijn onschadelijk. "AKKERTJES" zijn ook ongeëvenaard door hun snelle en prompte werking bij allerlei aandoeningen zooals Griep, Kou, Spierpijn, Zenuwpijn, Rheu- matische pijnen. Lendenpijn, Migraine Vrouwenpijn, Kiespijn en Lusteloosheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept wn Apotheker Dumont AKKER.CACHETS 9556 (Ingez. Med.» KAMPEN VOOR JONGE WERKLOOZEN. Minister Slingenberg op bezoek. De Minister van Sociale Zaken heeft gisteren een inspectietocht gemaakt naar eenige kampen van Jonge werkioozen op de Veluwe. Het eerste bezoek van den Minister, die rondgeleid werd door Ir. J. Westhoff, en die vergezeld was van den heer Meijer de Vries, hoofdinspecteur voor de werkverschaffing, gold het kamp te Beekbergen. Vervolgens werd gereden naar het kamp op den Kemperberg, gelegen op de terrei nen van de „Hooge Veluwe". terwijl het laatste bezoek werd gebracht aan het kamp „Het Wijde Veld" nabij Ede. De Minister heeft zoowel het werk, dat de jongens verrichten, als de inrichting van de kampen in oogenschouw genomen. Gaven, wat de inrichting betreft, de leiders van de kampen voorlichting, voor wat de werkzaamheden aangaat, was de heer Wolters, hoofdopzichter van de Ne derlandsche Helde-Maatschappij aanwe zig om den Minister in te lichten over den arbeid, welke door de jonge menschen in de bosschen wordt verricht. Deze arbeid bestaat in hoofdzaak in het aanleggen en verbeteren van boschpaden en het maken van zgn. brandsingels, ter wijl de arbeid op het terrein van de „Hooge Veluwe" voorloopig nog in hoofdzaak be staat uit het inrichten van het kamp en het in orde maken van de naaste om geving. MOBILISATIE-SLACHTOFFERS. Naar aanleiding van het feit, dat de re geering voorstelt de post op de Rijksbegroo- ting betreffende de mobilisatie-slachtoffers weer met f.30.000 te verminderen (reeds eerder is de post van f. 800.000 met f. 40.000 verminderd), heeft het bestuur van de Bond van Mobilisatie-Invaliden en van hun na bestaanden een adres tot de Tweede Ka mer gericht. Hierin voert het aan, dat de voorstelling van de Regeering, dat de voor gestelde vermindering geen schade zou toe brengen aan de betrokken slachtoffers, niet juist en aan ernstige bedenkingen onder hevig is. Zij verwijst in haar toelichting naar het feit, dat de oorspronkelijke post reeds bij lange na niet toereikend was, wanneer de wet op richtige wijze werd uitgevoerd. Dit meent het bestuur met de uitkomst van het onderzoek en het rapport van de Commissie Aalberse te kunnen aantoonen. Het herinnert er aan. dat de toenmalige minister ter wille van de financieele gevol gen het rapport Aalberse niet wenscht uit te voeren. Voorts wijst het er op. dat in den loop der jaren honderden bona fide mobilisatie slachtoffers onrechtmatig zijn afgewezen, zonder dat de belanghebbenden hiertegen in beroep kunnen gaan, daar een beroeps instantie ontbreekt en de minister belang hebbenden of hun doktoren inzage van zeer belangrijke stukken i zooals de afkeurings rapporten) onthoudt. In de conclusie protesteert het bestuur dan ook ernstig tegen de voorgestelde ver mindering en vraagt het de Kamer maat regelen te treffen de stelselmatige ver slechteringen tegen te gaan, hetgeen z. i. alleen door wetswijziging kan worden be reikt. UIT NED. OOST-INDIË. AARDBEVING. BENKOELEN, 24 Sept. (Aneta). Gemeld wordt, dat heden een aardbeving plaats had bij Tandjongsaktie, welke liep in de richting West-Oost. De duur bedroeg on geveer 5 seconden. De autoweg van Tand jongsaktie naar Manna Ls door een aard storting en beschadiging van een tweetal bruggen gestremd. BATAVIA, 24 Sept. (Aneta). Het obser vatorium te Batavia registreerde te 6 uur 40 Java-tijd een lichte bevingg, op een af stand van ongeveer 390 K.M.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9