De groote legeroefeningen. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 23 September 1936 Derde Blad No. 23466 ^°r 77ife Jaargang BINNENLAND Instantine De strijd is begonnen. VRAGENRUBRIEK DE EXTRA UITKEERING VAN f. 2.50. ZIJ KOMT GEHEEL VOOR REKENING VAN HET RIJK. Dc Minister van Sociale Zaken deelt mede, dat dc regeering heeft besloten dc extra-uitkccring van f. 2.50, welke in verband met de verloving van H. K. H. de Prinses door de gemeentebesturen aan ondersteunde en bij een werkver schaffing geplaatste arbeiders is ver strekt, geheel voor rekening van het Rijk te nemen. Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat de kosten van eventueele aan armlastige verstrekte extra-uitkeeringen, evenals de gewone kosten van armenzorg, ten laste der ge meenten komen. Voorts heeft de regeering besloten de extra-uitkeering van f. 2.50 eveneens te ver strekken aan die dienstplichtigen, die op dit oogenblik voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst zijn en die zoowel in de laatste week voor als in de eerste week na de herhalingsoefeningen in de steunrege ling waren of zullen zijn opgenomen en bij de werkverschaffing waren en zullen zijn geplaatst. De extra-uitkeering zal aan deze perso nen worden verstrekt over de week, volgen de op hun terugkeer van herhalingsoefe ningen. o GEWESTELIJKE LANDDAG VAN DEN NED. CHR. VROUWENBOND. ONGEVEER 700 AANWEZIGEN. Deze jaarlijksche landdag, die ditmaal te Katwijk Zee gehouden werd, is schitterend geslaagd. Had het bestuur van de afd. Kat wijk aanvankelijk gedacht de bezoeksters te ontvangen in de Oranjezaal van het Jeugdhuis, spoedig bleek deze veel te klein te zijn, zoodat vergaderd moest worden in de Zaal voor Prot. Belangen, welke om 11 uur geheel bezet was. Het aantal bezoek sters bedroeg naar schatting 600 a 700. Aanwezig waren de afd. uit Alphen a. d. Rijn. Barendrecht, Bodegraven. De Bilt, Dordrecht. Gorkum. Gouda, 's-Graven- zande, Den Haag. Hellevoetsluis, Katwijk aan Zee. Monster, Hillegom. Leiden. Maas. sluis, Middelharnis, Naaldwijk, Rotterdam, Rijswijk, Sassenheim. Scheveningen, Schie dam, Voorburg en Mijdrecht. De voorzitster van den bond, mevr. J. M. WesterbrinkWirtz opende naar aanlei ding van Hebreen 11 13-17. waarin zij dui delijk liet uitkomen tot welke groote daden het geloof in staat is. Het leven van den mensch is gericht naar twee zijden. Er is een leven van de daad en een der gedach ten. een idealistische en een materialisti sche wereldbeschouwing. Er is een leven voor ons zélf, of een medeleven met min derbedeelden. Dit laatste beïnvloedt ons leven, doch het geeft geen richting hieraan. De tweespalt in ons leven wordt alleen op geheven in het Koninkrijk Gods: het ma nifesteert in ons leven, het is binnen u. zegt Christus Evenals Abraham moeten ook wij een altaar oprichten voor God. een altaar, dat naast onze man in het huis houden, onzichtbaar staat opgericht. Wij moeten zorgen, dat steeds het vuur blijft aangewakkerd en dat hierop geen onheilig vuur wordt gebracht. Het werk der opvoe ding is zwaar, maar mooi. Ook zij Abra ham ons een voorbeeld als voorbidder. Wij hebben ook een taak van voorbidder in deze wereld voor hen, die van ons zijn afgedwaald en voor de wereld zelf. Wij we ten uit Gods Woord, dat het gebed dei- rechtvaardigen veel vermag. De nood tot bidden brengt ons dichter tot God. Na dit inleidend woord van de voorzit ster werd het Bondslied gezongen, waarna het Chr. Dameskoor ..Looft den Heer" on der leiding van zijn directeur Paul Pul uit Den Haag eenige liederen zong. De voorzitster van de afd. Katwijk, me vrouw TomSpaanderman, sprak dan over „Overgave". Zij achtte dit onderwerp in nauw verband staand met de critiek, om dat bij het zich geheel overgeven, niet meer het initiatief van ons uitgaan. Als wij in beginsel onze wil, ons verstand en ge voel aan God hebben overgegeven, dan komt eiken dag weer de eisch van God, om ook in de kleine dingen van ons leven, ons aan God over te geven. Gemeenschappelijk stemmen we dit gaarne toe, maar persoon lijk komt er niet veel van terecht en dan komt ook de critiek los, hetzij opbouwend of afbrekend. Spr. stond stil bij de figuren uit den Bijbel Maria en Martha, de actieve en de peinzende. De ijverigen moeten soms wat geremd worden, de luisterenden heb ben soms een duwtje noodig. Ook onze plannen moeten wij aan God overgeven. Onze heerschzucht zet ons vaak buiten de vereeniging op een eilandje. Daar dit ka raktereigenschappen zijn, is het vaak moeilijk ook deze aan God over te geven. Wil het waarlijk goed bij ons wezen, dan zullen wij ook de belijdenis van Paulus tot de onze moeten maken, als hij zegt: „Ik leef, doch niet meer ik. maar Christus leeft in mij". Tot slot werd 'nog gezongen Ps. 119 17. In de middagvergadering sprak ds. Vun- dorink uit Zeist over: „Moeilijkheden in de puberteitsjaren". De menschen denken, aldus spr.. dat de puberteitsjaren de be langrijkste zijn van het leven; dit ls echter niet juist Deze opvatting dient men nood. zakelijk te herzien. Van 4 tot 5 jaar is de kinderziel véél meer ontvankelijk. Het her inneringsbeeld blijft dan leven en be- heerscht het verdere menschelijke zijn. Wel stelt de puberteitsleeftijd ons voor conflic ten. Toch zijn de meesten hiervan weer terug te leiden tot den kinderleeftijd van 3 tot 4 jaar. De toestanden in het kinder leven zijn dan ook vaak reproductie van het leven der ouderen; de eerste indrukken zijn beslissend. Véél wat in het onbewuste is. komt later weer boven. Het herinne ringsbeeld blijft voortleven; daarom géén scènes in huis, waar kleine kinderen bij zijn. De puberteitsleeftijd is daarom niet de beslissende periode van ons leven; wél zijn er dan veel moeilijkheden en conflic ten aan te wijzen. Het is op dezen leeftijd een heen en weer slingeren. Vaak zegt Vader dan: „Ik begrijp mijn kind niet; het 9492 sfilt en voorkomt (Ingez. Med.) is zoo gesloten voor mij" En van de zijde der kinderen wordt de klacht vernomen, dat zij zoo alleen staan. De puberteit staat niet op zichzelf, ze is een overgangsphase. Spr. gaf vervolgens een ontwikkelingsschets van het kind van de geboorte af tot op den leeftijd van 5 a 6 jaar, zoowel licha melijk als geestelijk. Het kind ontdekt dan pas de wereld. Het wordt meer critlsch en gelooft niet meer zoo wat de ouders zeg gen. Dan volgt de periode van 6 tot 10 jaar. De kinderen hebben dan nog geen oordeel; wat vader beweert is dan altijd waar, latei- wordt dit echter anders. Dan wordt vader „de oude heer". Nu volgt de periode, dat het kind zichzelf gaat redden; deze begint bij 16 jaar. Volgens sprekers oordeel staan in de puberteitsjaren de ouders de kinde ren in den weg. De kinderen weten het alleen; zij zijn vaak kitteloorig. ze leven dan wat men noemt in een „protestphase". Van de zijde der ouders zullen offers ge bracht moeten worden. Het is verkeerd veel dwang op het kind uit te oefenen; geloof en vertrouwen zijn hierbij belangrijke dingen. Het is ook een periode van prikkel baarheid. Het is in de ziel van den jongen een ware revolutie; hij ligt met zichzelf overhoop. Wat in het kind nog sluimert, wordt nu ontwaakt, ook op sexueel gebied. In deze periode wordt ook de „club" ge vormd. vriendschap gesloten, enz. Ook is er de valsche schaamte tegenover God en het verlaten van de Chr. levensbeschouwing der ouders; verder wordt men bewust, dat het leven eindigt in den dood. Naast de hoogste idealen, die men koestert, doet men de gekste dingen. Het is alles onbe- heerscht en zonder verband. Wèl erkent men in dezen leeftijd een leider, niet een opgedrongen leider al is het zelfs een do minéé, maar iemand, die hun hart heeft. Verder is er de jacht naar het avontuur lijke; ze willen wat beleven. Uitvoerig stond spr. stil bij dc critiek der jongeren op Kerk, Christenen en dominéé. Ze ge- looven niet meer op gezag. Ze marchandee- ren niet en ze hebben een fijn gevoel voor wat écht is. Wij grooteren, moeten hen laten voelen, dat wij de kinderen in deze moeilijke periode begrijpen, en dat we niet als prediker moeten staan. Ze gevoelen dan: „er staat iemand achter ons, die niet commandeert". Dit kost een offer van de persoonlijkheid: we moeten dan van ons troontje. Gelukt de puberteit niet. dan groeien er geen flinke persoonlijkheden uit, maar verwende menschen Wij zijn naar Gods beeld geschapen. Als ouderen willen wij onze kinderen maken tot beelden van ons. Wij zijn niet de norm voor het volmaakte van onze kinderen. Alleen als wij ons werk biddende doen zal het vruch ten dragen. Met een kort woord van de presidente werd daarop deze landdag gesloten. DE RIJKSWEG 's-GRAVENHAGE— ROTTERDAM. Eind 1937 geheel gereed. De Rijksweg 's-GravenhageRotterdam, waarop volgens de in 1935 gehouden 24- uurs-tellingen op een zomerdag 7500 moto rische voertuigen en 13.000 rijwielen passee- ren, vertoont in haar normale gedaante van 4-baans autoweg met vrijllggende rijwielpaden nog enkele hiaten, welke naar verwacht voor het einde van volgend jaar zullen worden aangevuld, zooals uit door den Hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat aan de K.N.A.C. verstrekte inlichtingen blijkt. In Overschie moet het verkeer zich nog immer behelpen met twee smalle brug getjes over de Schie en de daarbij aanslui tende tijdelijke wegen. Daartusschen ver rijst inmiddels het groote viaduct, dat be houdens onvoorziene omstandigheden tegen het einde van 1936 zal worden open gesteld. Het zal gescheiden rijbanen van 6.75 breedte elk verkrijgen, benevens rij wielpaden van 2.25 M. De totale lengte van het in uitvoering zijnde werk bedraagt ruim 600 meter. Een ander obstakel in dezen snelverkeers- weg vormt het wegvak langs den smallen Oostsingel te Delft, dat ook slechts een tijdelijk karakter draagt. In de omlegging beoosten Delft begint thans teekening te komen. De verschillende kunstwerken als bruggen, viaducten en duikers zijn alle ge reed; aan de aarden baan wordt gewerkt. Het ligt in de bedoeling in den zomer en het najaar van 1937 het wegdek aan te brengen, zoodat dan tegen het einde van 1937 ook dit gedeelte in gebruik genomen zal kunnen worden. Voegt men daar nog bij, dat het in het voornemen ligt, de direct aan den rijweg liggende rijwielpaden naar de parallelwe gen te verplaatsen om zoodoende opstel ruimte te verkrijgen voor stilstaande auto's naast de rijbaan, dan kan tenslotte het eindstadium van den eersten Nederland- schen autosnelweg tusschen twee groote steden geacht worden te zijn bereikt nog met de beperking dat deze weg aan weers zijden bij de steden vast loopt op weer andere obstakels. Eenerzijds bij Rijswijk op de Hoornbrug, een zeer smalle draaibrug anderzijds te Rotterdam op den in onvol doenden staat verkeerenden Abraham van Stolkweg. DE KWESTIE-VRIJMAN. Dc oud-rijksbouwmeester bedankt voor een „onbelangrijke" opdracht. Zooals men zich wellicht herinneren zal, heeft de Tweede Kamer inzake de kwestie- Vrijman den wensch uitgesproken, dat de oud-rijksbouwmeester bij wijze van eer herstel zou worden belast met 't uitvoeren van een belangrijke opdracht. Thans blijkt, dat Min. Oud hem heeft aangeboden zich als architect te belasten met den bouw van het postkantoor te Vlaardingen. De heer Vrijman heeft hiervoor bedankt, omdat de opdracht niet belangrijk genoeg is en zij in omvang verre achter staat bij dien van de bouwwerken welke door hem zijn uit gevoerd in de laatste vijf jaren dat hij nog rijksbouwmeester was. Hij heeft in over weging gegeven op andere wijze tot een bevredigende oplossing te komen. (Van onzen reisredacteur). Tusschen Breda en Roosendaal wemelt het dezer dagen van militairen. Officieren en minderen van alle wapenen, die daar deelnemen aan de groote legeroefeningen onder leiding van den commandant van het veldleger. In den nacht van Dinsdag op Woensdag, precies om twaalf uur, zou het aanvalsein worden gegeven; wanneer deze courant dus onder de oogen van de lezers komt, is de strijd al begonnen. Voordat het zoover was, zijn er natuur lijk heel wat voorbereidende maatregelen genomen, ten einde alles zoo goed mogelijk te doen verloopen. Want het is geen kleinig heid om zooveel militairen daar voor eenige dagen te concentreeren. Aan den vooravond van deze legeroefeningen. die aansluiten op ae zoo juist beëindigde oefeningen van de lichte brigade, ben ik eens het gebied rond gegaan, om een kijkje te nemen bij al die werkzaamheden, die voor den goeden gang van zaken noodig zijn. Terwijl ik dit zit te schrijven, gaat onder mijn raam een detachement huzaren voor bij, klikklakkend in matigen draf over het asphalt en nagestaard door belangstellende voorbijgangers. Zoo is het in deze streek al den geheelen dag geweest: telkens trekken er troepen beredenen óf onberedenen voor bij, motoren grommen langs de wegen, stuk ken geschut en wagens bolderen over de keien, het is een gedraaf en geloop, die een groote gebeurtenis aankondigen. Op drie plaatsen zijn Maandag de troe pen van deze legeroefeningen geconcen treerd. In Breda liggen artillerie uit Utrecht, Leiden en Den Haag, infanterie uit Arn hem en Nijmegen en de ponton- en pio- niersafdeellng van de lichte brigade uit Utrecht. Bergen op Zoom verleent gastvrij heid aan een verbindingsafdeeling en een afdeeling infanteriegeschut uit Utrecht, aan de grenadiers en jagers uit Den Haag en aan infanterie uit Maastricht. En tenslotte zijn in Roosendaal gelegerd infanterie uit Venlo en afdeelingen infanteriegeschut uit Amersfoort Bovendien ligt in Breda en om geving de gansche lichte brigade, die zoo juist met de eigen oefeningen gereed is ge komen en nu, met eenige versterking, de roode partij zal vormen. Den geheelen morgen hebben lange trei nen de manschappen en het materiaal aan gebracht. Op de stationsemplacementen van Breda, Bergen op Zoom en Roosendaal is het een drukte geweest, als de spoorwegen in dagen van hoogconjunctuur zich nauwe lijks hebben durven droomen. Infanterie- regimenten stegen uit en formeerden zich langs de wegen, geschut en wagens werden uitgeladen, paarden werden voorzichtig uit de wagens geholpen en zoo heeft overal groote drukte geheerscht. Al die militairen kunnen onmogelijk in de beschikbare kazerneruimten worden on dergebracht. Daarom zijn op verschillende plaatsen tentenkampen ingericht, waarin zoowel manschappen als paarden een leger plaats vinden. Zoo is bijvoorbeeld het ge- heele terrein van de Chassé-kazerne in Bre da door een agglomeratie van tenten ge vuld. Daarenboven zijn in plaatsen in de omgeving talrijke onderdeelen ingekwar tierd, die er goed onderdak vinden. Want eens te meer blijkt ook nu. hoe uitstekend de militairen zich hier met de burgers ver staan. De Brabander is gastvrij en de be woners trachten het hun gasten naar den zin te maken. Aan den anderen kant too- nen de soldaten het goedgunstig onthaal te waardeeren, zoodat hier aan beide zijden tevredenheid heerscht en overal opgewekte gezichten zijn te zien. Maar hoe moet het nu, wanneer deze troepen zich gedurende de manoeuvres ver plaatsen? Daarvoor is in verscheidene dor pen de legeringsgelegenheid opgenomen, zoodat men is voorbereid op een komende invasie. Een goede oefening voor een even tueele mobilisatie, waarbij ook plotseling groote groepen militairen onderdak moeten vinden in plaatsen, die er niet voor zijn in gericht. Dat is echter niet genoeg. In de omgeving van de dorpen Hoeven, Rucphen en Schijf zijn in totaal zes tentenkampen opgebouwd door de genie uit Utrecht, die hier in korten tijd heele dorpen van linnen onderkomens voor soldaten en paarden als het ware uit den grond heeft gestampt. Deze tenten zijn alle afkomstig uit het centraal magazijn te Woerden. Er is voor het Noordelijkste kamp een speciale water leiding aangelegd door de Brabantsche wa terleiding-maatschappij, een leiding, die in de toekomst zal moeten dienen voor de wa tervoorziening van Rucphen en later dan ook zal worden doorgetrokken. Daarom is nu reeds de aanleg op solieder basis ge schied, dan anders voor een tijdelijk doel als dit noodig was geweest. Ons leger heeft nog altijd witte tenten, die uit de lucht een prachtig doelwit vormen. Groene tenten zouden zonder twijfel beter in overeenstem ming zijn met de moderne krijgsopvattingen maar de vernieuwing ervan is wel wat duur, omdat de tenten van het Nederlandsche le ger van zulk een uitnemende kwaliteit zijn. In een oorlog worden zulke onderkomens evenwel nooit meer gebruikt, dus is de op zichtige kleur gelukkig niet zoo erg. V ^ee „n lO c,\ec* i\\ <^ef® ve^»a9"tl' eve°3 locY* V OÜ. 9493 PARKEERPLAATSEN LANGS DE WEGEN. Moreele verplichting om er gebruik van te maken. Steeds meer, zoo schrijft ons de A.N.W.B., worden langs onze groote wegen parkeer plaatsen aangebracht, welke het den auto mobilisten en in niet mindere mate ook an deren weggebruikers mogelijk maken ter zijde van den weg, dus zonder gevaar of hinder voor het overige verkeer op te leve ren, hun voertuig voor een rustpoos of een reparatie tot stilstand te brengen. Ondanks het feit evenwel, dat dus met den aanleg van deze parkeerplaatsen een groot verkeersbelang is gediend, blijken tal rijke weggebruikers er nog niet voldoende van doordrongen te zijn, dat men op we gen, waarlangs parkeerplaatsen aangelegd zijn, niet dan bij hoogste noodzaak op den rijweg zelf moet stilstaan. Herhaaldelijk treft men op den weg AmersfoortApel doorn en op het traject ArnhemEde om slechts enkele voorbeelden te noemen nog auto's, bakfietsen en andere vervoer middelen aan, welke op den weg zelf par keeren, terwijl op luttele meters afstand een behoorlijke parkeerplaats een veilige stand plaats biedt. Veilig, zoowel voor den be stuurder zelf als voor de andere wegge bruikers. Tot nu toe is geen stopverbod op de be sproken wegen uitgevaardigd, dus in wette- lijken zin zijn dergelijke verkeerszondaars geen overtreders, maar de A.N.W.B. vestigt er nog eens de aandacht op, dat ook zonder wettelijke voorschriften zooveel gedaan zou kunnen worden ter bevordering van de ver keersveiligheid, wanneer de weggebruikers elkander maar wilden helpen door een juist gebruik van den weg en hij roept daarom ook in dit opzicht de medewerking in van allen, die op van parkeerplaatsen voorziene wegen willen stilstaan, met hen te verzoe ken. dit niet op den weg zelve te doen. doch op de daarvoor bestemde bermgedeelten. DE WIJZIGING DER GRONDWET. Mondelinge behandeling voorloopig niet aan de orde. Naar wii aldus het UjD. uit door gaans goed geïnformeerde bron vernemen, zal de mondelinge behandeling in de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal van de bereids ingediende voorstellen tot wiizi- gine der Grondwet nog geruimen tijd op zich laten wachten. PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD NAAR 'S GRAVELAND. Gistermiddag om 5 uur zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard in gezelschap van jhr. ir. W. Roëll oer auto van Het Loo naar Sperwershof te 's Graveland vertrok ken in verband met een verlovingsdiner aldaar van jhr. Roëll. HET FEEST VAN DEN TOREN TE OLDEBOORN. Gisteren werd te Oldeboorn het 200-jarig bestaan van den toren feestelijk herdacht. Het geheele dorp was met vlaggen getooid en de voorbereiding was van dien aard, dat het comité, bestaande uit burgemeester jhr. mr. P. M van Baerdt van Sminia. twee predikanten en het hoofd der school alle eer van zijn werk gehad heeft. Des avond gaf het muziekcorps ..Concordia" van den toren af eenige nummers ten beste, waarna zich een groote menigte in de doopsgezinde kerk verzamelde waar ver schillende sprekers het woord voerden. Na afloop hiervan begaf men zich naar buiten om den toren, die door schijnwer pers verlicht was. te bewonderen. Aan den voet van den toren waren drie zangver- eenigingen en een muziekcorps opgesteld, welke onder leiding van den heer P. Fol- kertsma een aan den toren gewijd lied uit voerden. Hierna had een fakkeloptocht plaats, waaraan vele plaatselijke vereeni- gingen en schoolkinderen deelnamen. UIT NED. OOST-INDIË. HUISZOEKINGEN DOOR DEN POL1T1EKEN INLICHTINGENDIENST. SEMARANG, 23 Sept. (Aneta). In de af- geloopen dagen verrichtte de politieke in lichtingendienst huiszoekingen bij bekende extreme elementen. Deze huiszoekingen had den tot resultaat, dat te Semarang de voor zitter van Partai Nasional Indonesia, Soe- karman, en twee inheemsche vrouwen wer den aangehouden, terwijl andere personen, welke eveneens aangehouden waren, latei- op vrije voeten zijn gesteld. De huiszoekingen vonden plaats in ver band met het schrijven van lectuur, val lende onder art. 153 bis van het wetboek van strafrecht. AUTO REED IN HET NOORDZEE KANAAL. Het rijk betaalt schadevergoeding. Men herinnert zich wellicht, dat op 12 Augustus 1934 een auto in het Noordzee kanaal stortte, doordat de punt te Velsen te vroeg wegvoer. De auto stond half op de pont en half op den aanlegsteiger. Toen de pont wegvoer gleed de auto van de pont in het water, daarbij verdronken twee in zittende dames. Uit de Staatsbegrooting 1937 voor het Verkeersfonds blijkt thans, dat in verband met dit ongeval door het Rijk een schadevergoeding van f. 7337.99 is betaald. GEEN R.A.I. Naar het Hbld. verneemt heeft het be stuur van de Rijwiel- en Automobiel industrie besloten in Februari de iaarliik- sche auto-tentoonstelling in het R A.I.- zebouw aan de Ferdinand Bolstraat te Am sterdam niet te doen olaats vinden. Eén van de hoofdmotieven is wel. dat de druk od den autohandel door algemeene belas tingen zoo groot is geworden, dat de na- deelen daarvan sterk ziln ondervonden. Iedere automobilist kan u dadelijk vertellen, hoeveel kilometer per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meter ze wel noodig hebben om met die vaart te stoppen! Mevr. U. te L. In Turkije bestaan officieel geen harems meer. Wel in Afgha nistan en omliggende landen. A. N. te L. Er bestaat hier ter stede een accordeonclub D.V.V. Het secretariaat is ons niet bekend. J. v. d. W., te L. Het Leidsche Crisis comité, onderafdeeling van het Nat. Crisis- comitc, is opgeheven Een andere crisis instelling op dit gebied bestaat niet. Een uitgetrokken werklooze gaat over naar Maatschappelijk Hulpbetoon, geves tigd in de Arbeidsbeurs. Extra-verdiensten moeten worden opge geven bij Maatsch. Hulpbetoon en worden in mindering gebracht van de steunuitkee- ring. I Dit laatste geldt in nagenoeg alle g«- I meenten van ons land.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9