IEIDSC DAGBUD - Eerste Blad Woensdag 23 September 1936 MA1KÏ LAND- EN TUINBOUW INDISCHE KRONIEK BEURSO VERZICHT WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 775. Hedenmiddag 3 uur: 772. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol Instituut te De Bildt. Hoogste stand 771.3 te Maastricht. Laagste stand 764.3 te Vardö. Verwachting tot den avond van 24 Sept.: Meest zwakke veranderlijke wind. Nevelig tot licht of half bewolkt. Waarschijnlijk droog weer. Weinig verandering in tem peratuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Blldt. Het weer in Centraal Europa en op de Britsche Eilanden wordt nog steeds be- heerscht door het gebied van hoogen lucht druk, dat zich met kernen in Midden- Duitschland en Engeland uitstrekt van de Balkan tot Groenland. Geheel Scandina vië is onder invloed van een diepe depres sie in de Poolzee. De krachtige Noordwes telijke winden aan de achterzijde dezer depressie, brachten een koude-lnval met sneeuw in Lapland. Op IJsland steeg de barometer sterk en brachten polaire win den eveneens koude. De diepe depressie op den Oceaan is thans tot 30 graden Westerlengte en 53 graden Noorderbreedte genaderd, doch schijnt te zullen opvullen en het mooie herfstweer niet te zullen verstoren. Op het vasteland heerscht bij zwakken wind overal mist en morgennevel. De tempera turen in de bovenlucht blijven hoog en op het Jungfraujoch is de temperatuur nau welijks onder nul, met zeer groote droogte en onbeperkt zicht. Voorloopig is nog weinig verandering in het weer te wachten. WEERSOMSTANDIGHEDEN HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: Windrichting: windstil. Wind kracht: Temperatuur: 12 gr. C. Alge- meene weerstoestandmist. blauwe lucht zichtbaar London (Croydon)resp. windstil, 12 gr. C., zware mist. - Berlijn: resp. West, zwak, 13 gr. C., fra zonnig weer. Marseille: resp. windstil, 18 gr. C., fra zonnig weer. Genua: resp. windstil, 20 gr. C., zwaa bewolkt. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 15 er. C. (59 gr. E.) 12 uur 'smldd.: 15l/t gr. C (60 gr. F.). 3 uur nam.: 16 gr. C. (61 gr. F.) IIOOGWATERTIJDF.N TE KATWIJK ZEE Voor Donderdag. V,m; te 8 u. 41 min.: n.m. te 9 u. 19 min. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting .,De Zijl". 'sMiddags 12 uur: 16 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Woensdag: 7.26 nm. tot 6.20 n.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 23 Sept.: op: 14 u. 54: onder: 22 u 35". DE BURGEMEESTER VAN HAARLEM IN CASSATIE De burgemeester van Haarlem zal in cassatie gaan van het vonnis van het ge rechtshof te Amsterdam, waarbij hij we gens het veroorzaken van dood door schuld is veroordeeld tot f. 2500.boete, subsi diair 50 dagen hechtenis. DOODELIJK ONGEVAL TE HEEMSTEDE. Hedenmorgen is de aannemer Hoekema, wonende in de J. C. van Oostzanenlaan te Heemstede, van een stelling gevallen. In zeer ernstlgen toestand werd het slacht offer naar het diaconessenhuis te Haarlem vervoerd, waar hij eenige uren later is overleden. o STADSNIEUWS. DE TREINENLOOP MET 3 OCTOBER A.S. Ter gelegenheid van de 3 Octoberfeesten zullen de Ned. Spoorwegen tusschen Am sterdamHaarlem—LeidenDen Haag Rotterdam 35 vóór- en volgtreinen laten loopen; bovendien zal te Leiden en Den Haag een extra treinstel met personeel in reserve staan om naar behoefte nog extra treinen te laten loopen. zoodat er een 10 minutendienst tusschen Den Haag en Lelden zal zijn. De motortreinen tusschen Gouda—Alphen a. d. Rijn—Leiden zullen door Dieseltrelnen vervangen worden. Van Leiden zal dit jaar één extra nachttrein naar Utrecht CS. vertrekken; deze trein yertrekt om 0.14, stopt aan alle stations en is om 1 uur 's nachts in Utrecht C S., ter wijl bovendien ln aansluiting met dezen nachttrein vanaf Alphen aan den Rijn een extra trein zal loopen naar Eoskobp, Wad- dinxveen en Gouda, aankomst te Gouda 0.51. Ook zal de laatste trein 1190 van Lei den naar Amsterdam C.S. op verzoek op alle tusschengelegen stations en halten stoppen. Alle treinen tusschen Leiden Utrecht zullen met drie extra rijtuigen ver sterkt worden. Alle dagretours zullen op deze nachttreinen geldig zijn. UIT NED. OOST-INDIË. VERDRONKEN. SOERABAJA, 23 Sept. (Aneta). In een baai aan de Zuidkust van Java is de 20- Jarlge heer van Duinen, employé van de onderneming Bandealit, die sedert kort uit Nederland was, tijdens het visschen ver dronken. o DE AANWERVING VOOR HET MILITAIRE RESERVE-CORPS. MALANG, 23 Sept. (Aneta), De aanwer ving voor het mlUtaire reservecorps ont moet hier zeer groote belangstelling. Voor Malang zijn 118 man benoodlgd, de aan meldingen overschrijden dit. aantal echter verre. Onder de liefhebbers bevinden zich een kapitein, en meerdere onderluitenants. (Hierbij moet echter worden opgemerkt dat Malang een plaats is waar vele gepen- sionneerden en rustenden verblüfhc'den). PENSIOEN AANGEVRAAGD. BATAVIA, 23 Sept. (Aneta). De „Java- Bode" meldt, dat .resident Moggestorm tegen ultliho Februari 1937 pensioen aan vroeg. Een waarlijk goed automobilist maakt van zijn claxon slechts een matig gebruik. OOGSTEN EN BEWAREN VAN VRUCHTEN. Wij zijn volop in den oogst, vooral wat betreft de appels en peren. En hoewel de verschillende soorten een bepaalden pluk tijd hebben, loopt deze in opeenvolgende jaren soms nog sterk uiteen. Zoo komt het voor dat hetzelfde soort het eene jaar soms een week eerder wordt afgenomen dan we gewoon zijn en staat dus vast, dat naar omstandigheden dient gehandeld. Daarom moet men aan de vruchten kun nen zien, of geoogst moet worden. Laat men te lang de appels en peren aan den boom, dan Is de kans groot dat de vruch ten afvallen, zelfs bij volkomen windstil weer. Dit afvallen wordt veroorzaakt, doordat zich een kurklaagje vomit tusschen de steel en het punt van aanhechting aan den boom. De verbinding is dap verbroken en de vrucht moet vallen. Dit afvallen dient le worden voorkomen want zulke vruchten zijn steeds gekneusd en deze gebroken ellen gaan ln enkele dagen tof rotten over n de vrucht is waardeloos. We merken lerbij vooral op dat de plukrijpe appels i peren in de meeste gevallen nog niet „.schikt zijn voor het gebruik, gewoonlijk is zulk fruit nog steenhard. Het dient daarom ln een geschikte bewaarplaats ge bracht om na te rijpen. Hiermede gaan soms enkele dagen, soms weken of wel evenveel maanden gemoeid. Om nu den tijd van boom-rijpheid te kunnen vaststellen verdeelen we de vruch ten ln zomer-, herfst- en winter-soorten. Onder de eerste verstaan we die, welke in Juli en Augustus worden geplukt. Bij al deze wordt de pluktijd verraden door de kleur, déze wordt n.l. lichtgroen en meestal geel en alle. vruchten kunnen afgenomen. Sommige zijn al direct eetbaar, toch moe ten de meeste nog een paar dagen liggen narijpen om sappig en geurig te worden. Voor al deze vroege soorten geldt, dat ze maar kort eetrijp blijven, dus spoedig overrijp of beursch worden en dus voor de consumptie ongeschikt. Herfstsoorten worden geoogst in Sep tember.. De kleur verandert aan den boom maar weinig, zoodat deze voor het oogsten geen maatstaf kan zijn. Wanneer deze soorten plukrijp zijn, dan voelt de schil glad aan en de -steel zwelt daar, waar hij aan den boom is gehecht, sterk op. Wan- nee rmen zoo'n vrucht optilt of een halven slag omdraait, laat de steel gemakkelijk van den boom los. De steel mag hierbij niet breken en nog minder uit de vrucht wor den getrokken. Gewoonlijk moeten herfst- appeien en -peren 10 a 14 dagen liggen vóór zg eetrijp zijn. Bij de peren kan men bij het stëeleind probeeren een putje te drukken en zoo vaststellen dat de vrucht geschikt is voor het gebruik Bij appels ver andert de kleur gewoonlijk. Deze wordt lichter en de vrucht wordt meestal geurig. Late soorten laat men zoo lang mogelijk aan hét hout hangen. Toch is het zaak, dat in de maand October ook het laatste fruit naar binnen gaat. Wanneer de be ruchte najaarsstormen zich doen gelden, dient ailes veilig opgeborgen. Daarom hou den wij voor regel dat we ongeveer half October alles in veiligheid hebben ge bracht. Een enkele peersoort, als Comtesse de Paris, dient tot eind October aan het hout te blijven. Anders wordt deze peer, die eetrijp is pas in Januari taai en onge schikt voor het gebruik. Maar dat is een uitzondering. Uit bovenstaande valt op te maken dat vruchten, die men wil bewaren tot ze eet rijp zijn, voorzichtig dienen te worddn geplukt, stuk voor stuk. Men verzamelt ze in manden of kisten, waarvan de wanden zijn bekleed en ook stuk voor stuk worden ze in de bewaarplaats uitgelegd. Bij hooge boomen is dit plukken soms lastig en daar bij kan men vaak zeer nuttig gebruik ma ken van een zoogen. vruehtenplukker. Dit nuttig gereedschap bestaat uit een stok, waaraan aan het eind een zakje is beves tigd. Hiermede kunnen lastig hangende exemplaren gemakkelijk worden afgeno men zonder dat ze kneuzen. Als bewaarplaats doet het best dienst een kelder. Om zeer veel vruchten te kun nen bergen kan men langs den kant rekken boven elkaar maken De vruchten moeten n.l. in de bewaarplaats geregeld worden nagezien. Men legt dus in enkele lagen uit. Dit brengt evenwel mee dat er veel ruimte noodig is. Niet alleen moeten geregeld de OVER VACANTIE EN VREEMDELINGEN. BATAVIA Juli is vacantlemaand in Indië, veel woningen in de steden leeg. de berghotels en hooggelegen villaparken vol Zaterdags rijden de „treinen van de eenzame man nen" naar de koele oorden. In de week wordt het huls alleen bewoond, de bedien den moeten den heer des huizes, maar ver zorgen. Zaterdag begint het weekend, door te brengen bij het gezin in de hoogte en wie zoo na 12 uur op Zaterdag in een trein ziet, die uit de vlakte omhoog gaat kruipen, moet een vrouwelijke passagier werkelijk met een lantaarntje zoeken, zelfs als de Indische zon op zijn hoogst staat. Maan dagmorgen rijdt de trein met eenzame mannen, weer naar de warmte terug. Bleeke kinderen uit de warme kustplaat sen krijgen in deze dagen boven ln korten tijd kleur, het vel-om-been wordt van een opvulsel voorzien; bruine armen en bruine beenën toonen de inwerking van de bergzon. Indië wordt steeds meer bewoonbaar. Goede verbindingen van kust naar de ber gen stellen in staat afstanden af te leggen, waarvoor eertijds dagen noodig waren. Eenvoudige pensions leggen prijzen aan, welke voor een zeer middelmatige beurs te betalen zijn; de tijden hebben bewoners van hooggelegen plaatsen er meer en meer toe gebracht in de vacantiemaand menschen in huis te nemen. De groote hotels moesten met hun prijzen sterk omlaag, wilden zij een voldoende bezetting krijger. Een paar weken naar boven om een kouderf neus te halen is geen luxe meer, alleen voorbehou den aan meer gefortuneerden, maar een uitspanning geworden, voor wie niet al te krap in zijn duiten zit En zulk een verblijf is noodig. Aan een ding kunnen de Europea nen hier, of liever de vertegenwoordigers van het Europeeseh gedeelte der bevolking maar niet wennen: aan het niet werken in een Europee1"*' —mo Wii bewegen ons hier te snel, denken te snel, leven te snel, maar daarem moet een groot gedeelte van ons op regelmatige tijden, de koude in en om de zooveel jaar naar Europa. De inlan der doet alles rustiger aan en blijft. Hollanders, met jaren tropenervaring kunnen zich nog soms ergeren aan de wijze van zich bewegen van inlanders, maar deze Hollanders zullen nooit tot de blijvers gaan behooren, die Indië lief hebben gekregen en het verblijf hier stellen boven dat in het oude en koude land. Niet omdat zij verin- landsch zijn, verre van dien, maar zij heb ben zich aangepast aan de twee soorten van leven in Indië. Zij gaan met het te snelle tempo door en accepteeren dat van den vruchten met rotte plekken worden ver wijderd, ook de eetrijpe moeten gemakke lijk te zien en uit te nemen zijn. Wanneer geen kelderruimte aanwezig is wordt ook vaak een schuur of kamer gebruikt. Een zolder Is meestal ongeschikt voor vruch tenbewaarplaats. Op mooie najaarsdagen kan het daar erg warm zijn, terwijl de atmosfeer meestal te droog ls. Een en ander is oorzaak dat de vruchten gaan rimpelen nog vóór ze eetrijp zijn. Is een bewaarplaats daarentegen te vochtig, dan kan men door het plaaisen van schaaltjes met chloorcalcium de lucht van het over- toUige water zuiveren. Bij voorkeur wordt de bewaarplaats voor dat het fruit wordt ingebracht droog schoongemaakt en flink gelucht. Zijn de vruchten binnen dan wordt weinig gelucht en ook het daglicht wordt buitengesloten. Met behulp van een lantaivn worden de vruchten nagezien, In de laatste Jaren maakt men voor dit doel kleine gebouwtjes, meestal met dub bele houten muren en voorzien van een rieten dak. Hoewel bij uiterst strenge vorst niet geheel vorstvrij zijn deze be waarplaatsen zeer geschikt en voldoen uitstekend. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto Tuinbouw". WERKZAAMHEDEN IN KLEINE TUINEN. Najaar in den groententuin. Nog steeds plukken we boonen voor in maak en direct gebruik Wie mooie boonen wil plukken moet vooral regelmatig oogsten dus de boonen niet te lang laten hangen, daar ze anders hard worden. Ook moet steeds met de noodige voorzichtigheid wor den geplukt, daar bloesem en jonge boon tjes anders licht worden afgestooten. Bij droog weer binden we andijvie on en dit doen we in opvolging, telkens een gedeel te opdat we ook in opvolging kunnen oog sten. We oogsten ook reeds sluitkool en daarvan nemen we eerst diegene, die gaan bersten daar deze anders spoedig waarde loos zijn We kunnen dit bersten eenigs- zins tegengaan door de exemplaren die neiging tot bersten vertoonen een slag te draaien waardoor een grool gedeelte der wortels wordt afgebroken en vocht en voedseloname dus belangrijk wordt be lemmerd Van de vollegrondstomaten snij den we nu de bladeren half door en ook worden alle zijscheutjes nog steeds gere peld weggebroken. Het is de bedoeling om de nu volgegroeldc vruchten zooveel mo gelijk van de zon te doen profiteeren op dat ze nog rijp worden. Veel valt er nu nie' meer te zaaien, maar toch kunnen wij den vrijkomenden grond ook nu nog benut ten We kunnen nog winterspinazie zaaien, die dan in het late najaar, tot in den winter kan worden geoogst. Op 't vrij komend land kan men ook veldsla zaaien, die op dezelfden tijd kan worden geoogst. Deze twee gewassen geven ons dan in den winter nog versche bladgroenten. Verder zaaien we thans bloemkoolweeuwen, dit is gewone bloemkool, die als jonge planten worden overwinterd en in het vroege voor jaar dienen als plantmateriaal voor glas- en vollegrondsculturen. Ook sommige sluit- koolsoorten zouden we thans kunnen zaaien voor vroeg zomergebruik. Vooral een vroege wittekoolsoort, n.l de suikerbroods kool komt hiervoor in aanmerking, De planten worden buiten gezaaid en onder plat glas, dicht bij het glas, overwinterd. Ook gedurende den winter wordt zooveel mogelijk gelucht, opdat de planten ge drongen en krachtig blijven Van het droge •■veer maken we een ijverig gebruik om den moestuin nog eens terdege van onkruid te zuiveren. Greppels en kanten worden daar bij niet vergeten. Het tuinafval wordt aan een hoop gezet en tot compost verwerkt. Zaaddragend onkruid wortelonkruiden en door ziekten aangetaste plantendeelen ko men daar echter niet op. deze worden wanneer ze voldoende droog zijn verbrand. inlander in filosofische rust. Aan regen en wind is toch ook niets te veranderen? Zij kiezen zich een woonplaats in de kou, om dat de neerdrukkende warmte aan de kust den Europeaan noopt tot een krachtsin spanning. welke op den duur te groot voor zijn zenuwen wordt Toen trein en vooral de auto het binnenland nog niet opgelegd hadden en een verblijf in Indië gelijk stond met een wonen aan de kust. trok het moe derland ook omdat het daar koeler was. In deprimeerende zware hitte vestigen zich geen blijvers, maar nu door de vele gerief lijkheden, welke de moderne techniek heeft gebracht, het binnenland gemakkelijk be reikbaar werd en een sterk Europeeschen inslag bij het leven daar behouden kon blijven, raakte het moederland verder af, vooral indien de kinderen hier te lande een werkkring hadden gevonden. Zeker, velen gaan nog, als de tijd van het pensioen is aangebroken, met de eerste boot naar Hol land. Banden trekken dan te veel, of een langdurig verblijf in dit land heeft nimmer tot de juiste waardeering mogen brengen Het aantal gepensionneerden in Holland is nog groot, doch indien eens een statistiekje kon worden aangelegd, van de menschen, die hun ouden dag hier wenschen te slijten, dan zou blijken, dat er een verschuiving plaats heeft, die nog sterker zal worden als de pensioenen verder worden gekort, want een bedrag, hetwelk in Holland dwingt tot stille armoede waarborgt hier een behoor lijk bestaan. De „drang naar de koelte" in de vacan tiemaand en de kalme gang van ouderen van dagen in dezelfde richting, als de tijd van rusten is aangebroken, zijn evenzoovele bewijzen voor het uitbuiten van de techniek en van het doorwerken van betere begrip pen omtrent het bewaren der gezondheid. De crisis heeft ons geleerd, eenvoudiger te leven, ons gedwongen tot het kritiser staan tegenover hetgeen ons geboden wordt. Geld is in Indië altijd rolbaar geweest. Wie het had gaf het uit en wie maakte zich zorg over een paar gulden meer? Wat hebben wij tot voor enkele jaren ons eigenlijk laten afzetten! Wie wil thans nog een dikken gulden toegang betalen voor een café, alleen omdat er een slecht or kestje speelt? De toko, waar een dertig gulden gevraagd werd voor een paar ge wone schoenen, zou geen klant meer krij gen Dassen van 7 en meer gulden zijn uit den omloop verdwenen. We weten wat een behoorlijk huls aan huur moet doen en den ken er niet aan, een 60 of 70 cent neer te leggen voor een eenvoudig paitie, zelfs niet in een duur hotel. We hebben 3e klas lee- ren reizen en als een bioscoop voor een gewone plaats nog f. 2.— vraagt, loopen we door We betalen een huisbediende geen f 40 en een chauffeur geen 60 of meer guldens per maand. We hebben ons moeten bekrimpen, leerden met ons geld woekeren en vonden dikwijls tot onze onuitspreke lijke verbazing, dat het leven op lager plan ook te dragen was. ja, we hebben wei eens de ondervinding opgedaan, dat met minder geld, bij oordeelkundig beheer, méér te be reiken viel. nu alle prijzen zoo omlaag zijn gegaan .Indië is ongetwijfeld armer ge werden, maar tevens gezonder. We leven nog en bevinden ons er behaaglijk bij. De moeilijkheden komen echter in toene mende mate voor hen, die leven onder om standigheden welke het aanpassen beletten en niet minder voor de middenstanders die zich in den haussetijd hebben ingericht en nu op lasten zitten, waarvan de rente en aflossing uitgaat boven hetgeen thans als een normale winst wordt beschouwd. De grootste slachtoffers zijn waarschijnlijk wel de eigenaars van de dure hotels. Toen het publiek in de dagen dat het geld niet op kon dwaas-hooge eischen stelde, zijn paleizen verrezen, berekend op een topbezoek. Nu wordt om een gast gevochten en wie de jaarverslagen leest van de groote hotels, zal overal den mineurtoon aantreffen. Of een behoorlijke afschrijving moet achter wege blijven, óf de post verlies ondergaat een bedenkelijke stijging, wat in beide ge vallen op hetzelfde neerkomt. De „dure" Hollander begint hier uit te sterven en „dure" vreemdelingen treffen we niet meer in kudden aan. Toeristenschepen voeren wel geheele scharen tot ons, maar niemand wordt van dezulken rijk. Als middel om verbetering ln den toe stand te brengen, is aangegeven het op groote schaal maken van reclame in het buitenland. Het officieele Toeristenbureau, wiens taak dit, zou zijn, krijgt echter per jaar een f. 20.000 subsidie en de gelijk namige vereeniging op Hawaii 500.000 dol lar! Daarbij is voor vreemdelingen, die vaak komen om een verstrooiing te hebben en voor Wie het landschap en de bewoners pas gelden als aan het vermaak is voldaan, niet veel te genieten. Alles wat op een „nacht leven" lijkt moet met een zeer helder licht gevend lantaarntje worden gezocht, anders blijft alle moeite zeker vruchteloos. De klacht onder vreemdelingen is dan ook algemeen, dat Ned. Indië verbazend mooi is, met prachtige wegen en vele interessante bezienswaardigheden, maar daarbij „deadly dull", om welke reden aan vrienden en kennissen wordt aangeraden, elders te gaan reizen. Deze klacht mag niet heelemaal overdre ven genoemd worden. Wie bijv. in Batayia na 12 uur nog wat wil geselven, moet óf naar Priok naar een inrichting, waar ma trozen verder zoeken, óf naar de „kleine Rus", een kroegje van soms bedenkelijk gehalte op de grens van oude en nieuwe stad. De eigenaar is werkelijk een Rus, een ras- en wasch-echte en het adjectief dankt hij aan zijn lengte, die even den meter zal passeeren. In Bandoeng en Semarang ls het heelemaal dood in de pot en alleen Soera- baia biedt iets wat op een „nachtleven" ge lijkt. Maar daarvoor doet werkelijk geen vreemdeling onze kust aan. Uit vreemdelingenverkeer zal Indië wer kelijk in de eerste jaren geen geld trekken en de aandeelhouders in de groote hotels hebben reden om in de toekomst niet te veel vertrouwen te hebben. Deze hotels kunnen niet beneden een zeker niveau gaan, willen zij op een gast niet toeleggen, maar de gemiddelde prijzen zijn nog steeds te hoog voor het doorsnee publiek, dat bij een langer verblijf in de steden den weg zoekt naar behoorlijke pensions. Het is geen toeval, dat, en dit geldt ook voor pensions in het landelijke en in de bergen, in die pensions wel geld is voor moderniseeren, bijbouwen. uitbreiden van terrein, enz. Het kan dan ook niet anders of groote ■■otel-ondernemingen zullen moeten komen tot afschrijving van kapitaal. Verliezen van 30 000 tot 40.000 gulden per jaar kunnen vet altijd uit de reserve bestreden worden. AMSTERDAM, 23 Sept. Na vaste opening eenige reactie. Kalme handel. Koninklijke Olie door Parijs ge kocht. Fransche renten vast. Amerikanen goed prijshoudend. Beleggingsmarkt wei nig veranderd. De invloed van de situatie op de valuta markt deed zich in het effectenverkeer van heden in sterke mate gevoelen. De hernieuwde vrees welke voor de positie van den franc is ontstaan, heeft de be langstelling van Parijs wakker geroepen voor arbitragewaarden die zich daardoor weer in stijgende richting bewogen. Evenals op de Londensche markt was het echter in hoofdzaak Koninklijke Olie welke druk gekocht werd en daardoor een vrij. belangrijk koers-avance kon boeken. De ODening was bijna 6 pet. hooger onder levendige affaire, waarna eenige reactie volgde. Voor de andere arbitragefondsen was de stemming kalmer en de koersver- heffing minder geprononceerd. Zoo lagen Amsterdam rubber 2 pet. hooger bli kalme affaire. H.V.A. verbeterde 2% en ook de specifie ke suikerwaarden zetten hun koersstijging voort, alsmede aandeelen Koloniale Bank. Philips bleef door de opwaartsche bewe ging practisch onbeinvloed. Van de overige industriewaarden bleef Aku aan den vasten kant. gestimuleerd door de extra dividend- uitkeering van de North American Rayon, welk fonds eveneens hooger was. Het hoog ste punt der Amerikaansche kunstzijde papieren bleef echter niet gehandhaafd. Unilever was l°/o hooger op de stijging van het Engelsche pond. De tabaksmarkt lag verlaten en prijshoudend. De scheep vaartmarkt was goed gedisponeerd. In de Amerikaansche afdeeling was de omzet iets geringer dan gisteren. De meeste aandacht ging uit naar Cities Service, die prijshoudend lagen, maar toch eerder met luieren ondertoon, evenals Commonwealth, aangezien het betwijfeld wordt of de regee- ringsbemoeiingen voor de Utility bedrijven wel succes zullen hebben. De petroleum- markt bleef goed gedisponeerd. Zoowel voor Shell op 14 als voor Continental oil en Tidewater, waarvan de laatste op 117/8 kwam. Spoorwegen lagen algemeen hooger maar kalm. Staalwaarden volgden 't hoo- gere niveau van Wallstreet. Koperfondsen alsmede International Nickel bleven vrijwel onveranderd. In het verdere verloop kwam op de locale markt in alle afdeelingen eenig aanbod los, en liepen de koersen iets terug. Koninklijke kwam op 305 3/4. Scheep vaartunie op 54 3/4, Amsterdam rubber op 147. Fransche waarden waren voor de gul dens onveranderd of iets lager, voor de renten in sympathie met Parijs vast. Ne- derlandsche beleggingen prijshoudend, de 3 pCt. iets aangeboden. WISSELKOERSEN. Londen 7.49 3/4 (7.47 1/8). Berlijn 59.36 (59.27). Parijs 9.73V: (9.71). Brussel 24.97 (24.911. Zwitserland 48.14 (48.04). Kopen hagen 33.47'A 33.37Vi)Stockholm 38.65 (38.55). Oslo 37.67'/:. New-York 1.47 7/8 (1.47'/.). Praag 6.10 (6.10). Prolongatie 11/4; Part. disc. 13/16: Dag geld 1/4. Registermarken 33; Crediet Sperrmarken 13 5/8; Effectensperrmarken 13 1/4; Reis marken 42'/.; Bankpapier 37'/.. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. AMSTERDAM. 23 Sept. Veemarkt. Aan gevoerd 239 vette kalveren le kw. 4856, 2e kw. 4048 3e kw. 3240 ct. per K.G. levendgewicht 48 nuchtere kalveren 711 Der stuk. 248 varkens: vleeschvarkens we gende van 90110 K.G 448, zware var kens 4647 vette varkens 4445 ct. per K.G. slachtgewicht. BOSKOOP, 22 September. Coop. Ver. „De Boskoopsche Veiling". Rozen per bos: August. Noack 1518 ct.; Briafclifl 1629 ct.; Pechtold 31—60 cent; Rosalandia 1422 ct.; Else Poulsen 1530 ct.; Hadley 2433 ct.; Florex 2936 ct.; Talisman 15 ct.; Gloria Mundi 26—30 cent; Wendland 40—60 ct.; Dr. Kraus 49—65 ct.: Edith Helen 37—50 ct.; Rosa Mundi 34-^6 ct.; Butterfly 1117 ct.; Claudius Pernet 1832 ct.; Jules Bouché 915 ct.; Ellen Poulsen 1619 ct.; Paul Grampel 2024 ct. KOUDEKERK, 22 September, Eieren- veiling „Koudekerk Rijndijk". Aanvoer 2123 eieren. Kipeieren I. 4.204.80; Eendeieren f. 2.90—3.20 per 100 st.; Boter 6367 cent; Kaas 1523 ct. per pond; Kippen 4070 cent; Hanen 5061 cent per stuk. NAALDWIJK, 22 September. Alicante- druiven 1722 ct Colmandruiven 26 cent; Gros Maroc 21 ct.; Golden Champion 22 26 ct., alles per kg.; dubbele boonen 45—95 ct. per bak; netmeloenen 1013 ct.; suiker- meloenen 1214 ct. per stuk. NOORDWIJKERHOUT, 22 September Veiling „De Eendracht". Dubb. heerenboo- nen 1 0.351.30; Snijboonen f. 0.351.95; Enkele z. dr. f. 11.60; Enkele m. dr. f. 0.60 1.30; Stokheerenb. f 1.101.15, alles per zak van 10 KG. De aanvoer is nog steeds van zeer goede kwaliteit. VEUR, 22 September. Engelsche kom kommers le soort f. 2—3.10; 2e soort f. 1.50 1.80; 3e soort f. 11 30; Gele komkom mers le soort f. 2.40—2.80; 2e soort f. 1.50 2.30; 3e soort f. 11.30; Kropsla le soort f. 0.50—0.80; Peen f. 2.40—4.10; Bloemkool le soort f. 3.10—5.90; 2e soort f. 1.50—2; Tomaten, midd. f. 1.501.80: groote ronde 1.1.802; 2e soort f. 1.50; 3e soort f. 1; bon ken f. 1—'.30: Andijvie per 100 f. 0.50—0.80; Spinazie per 4 kilo 834 cent; Postelein f.2—3.90; Snijboonen f. 10—24; Spercie- boonen f 14—15: Prei f. 1.60—2.30; Seldery f. 0.30—0.60; Appelen f. 4.30—11.50; Peren f. 3.2014; Meloenen f. 718: Druiven f. 10.5011.80. V/ESTLAND. 22 September. Veilingen van den Bond Westland, Export. Alicante-druiven 16—24 ct.: Colmandrui ven 20—27 ct.; Gros Maroo 20—26 ct.: Gol den Champion 2027 ct., alles per kg.; dubbele boonen f, 0.40 1 oer bak; meloe nen 1025 ct,; 2e soort 5 -19 ct. per stuk. WOERDEN 23 SeDt Aanvoer 422 Dar- tijen kaas le kw f, 21.50—23.50 met rijks- merk le kw. f. 18—20. Handel matig. 3—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 3