Engeland's herbewapening De Spaansche Nationalisten blijven langzaam vorderen. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 23 Sepfember 1936 Haar ontstaan en haar geschiedenis SPORT LUCHTVAART O Door WICKHAM STEED, den bekenden Engelschen journalist. De psychologie van de Britsche herbe wapening is in sommige opzichten inte ressanter en wellicht belangrijker dan dat gene, wat op het oogenblik gedaan wordt ter versterking der Engelsche defensie. Van de reeds genomen en nog te nemen maatregelen, die ten doel hebben de Brit sche luchtmacht, de vloot en tot op ze kere hoogte het leger in staat te stellen aan ieder mogelijk gevaar het hoofd te bie den, ls weinig positiefs bekend of kan be kend zijn. Snelheid en geheimhouding zijn ln dit opzicht van het hoogste belang. Maar er behoeft geen geheimhouding te zijn over de redenen, die niet zoo heel lang geleden den minister van oorlog. Duff Cooper, er toe geleid hebben te verklaren, dat hij het de plicht van eiken autoriteit achtte het land zooveel mogelijk schrik aan te jagen. Tot April 1935. toen Sir John Simon (die toen minister van buitenlandsche zaken was) en Anthony Eden den heer Hitler ln Berlijn opzochten, hadden de Engelsche ministers gedachteloos voortgeleefd. Zij waren door menschen. die de tendenzen van Nazi-Dultschland hadden bestudeerd, bij herhaling gewaarschuwd, dat Engeland in een uiterst gevaarlijke positie begon te geraken; en dat, als de Britsche buiten landsche politiek werkelijk op het Vol kenbondsverdrag en Locarno gegrondvest was. geen tijd verloren mocht worden om Engeland in staat tc stellen zijn verplich tingen van beide internationale overeen komsten na te komen. Voor deze waarschuwigen waren de heer Baldwin en zijn collega's doof. In October 1934 verzekerde Baldwin het Lagerhuis, dat Groot-Brlttannië in de lucht aanzienlijk sterker was dan Dultschland. In Februari 1935 herhaalde Sir Philip Sassoon. onder staatssecretaris voor de luchtvaart, deze verzekering in het parlement. In April 1935 vertelde Hitler ronduit aan den verbaasden Sir John Simon, dat Duitschland's lacht- macht al veel sterker was dan die van En geland. Dit geschiedde na de Duitsche schending van de militaire, maritieme en luchtvaartclausules uit het verdrag van Versailles- Hoe is deze officieele Engelsche blind heid te verklaren? Is het aan te nemen, dat de Britsche ministers, terwijl zij of ficieel herhaaldelijk de vervulling der Lo- carnopllchten door Engeland bevestigden, zich nooit hebben gerealiseerd, dat elke toeneming der Duitsche bewapening zon der overeenkomstige uitbreiding van En- gelands weermacht, voor hun land een steeds grooter wordende belemmering bij het nakomen der Locarnoverplichtlngen beteekende? Het eenlge antwoord is „Credo quia absurdem est"*). Dezelfde maatstaf moet worden aangelegd bij de beoordeeling van den zoowel door de ministers als de Labourlelders veelvuldig geuite drogreden, dat Engeland „ontwapend" had of zijn de fensie verwaarloosde, met het doel een goed voorbeeld te geven, een voorbeeld, dat de andere naties ongelukkigeiwijs ver zuimden te volgen. Dit wanbegrip, dat zich zeer sterk ver breid had. verklaart de nutteloosheid van de Britsche politiek ter ontwapeningscon ferentie en het vergeefsche streven naar internationale ontwapening zonder inter nationale veiligheid tegen den oorlog. Ik ben absoluut niet van meening. dat wijlen Arthur Henderson, de voorzitter der ont wapeningsconferentie, of de Britsche gede legeerden ter conferentie hypocrieten wa ren. Zij geloofden ln wat zij zeiden. Maar achter hun geloof lag een overdreven vrees voor een nationale afkeerigheid der Brit ten. deugdelijke maatregelen voor collec tieve veiligheid tegen den oorlog te willen steunen. Teruggebracht tot zijn eenvoudig- sten vorm heeft hun argument dezen in houd: „Bewapeningen brengen oorlog voort; laten de naties haar bewapeningen dus verminderen en de oorlog zal verdwij nen". Ten tijde van de snelle herbewape ning van het fascistische Italië en Nazi- Duitschland begon dit argument een hollen klank te krijgen in ieder's ooren, behalve die der Britten. Tegen den zomer van 1935 werd de holheid zelfs hoorbaar in officieele Britsche kringen. Omstreeks dien tijd had Lord Robert Cecil's vredesreferendum den ministers er van overtuigd, dal een over- groote meerderheid van het vol): onder steuning van het Volkenbondsverdrag door de regeering wenschte. en dat wel wat meer dan precies de meerderheid bereid was een militaire actie tegen een aanvaller binnen het kader van den Bond te steunen. Ge sterkt door deze uitspraak en in de hoop, dat „collectieve veiligheid" (zonder even redige bewapeningen in de plaats zou ko men van de voorafgaande politiek van be wapening minus veiligheid, maakten Sir Samuel Hoare en zijn collega's in Septem ber Jl. te Genève bekend, dat Engeland be reid was deel te nemen aan een collectief optreden tegen de Italiaansche verovering in Abessynië. Het ongelukkige resultaat is te goed be kend om nog in herinnering te worden ge bracht. De Engelsche ministers ontdekten, ol zeiden te hebben ontdekt, dat de Brit sche strijdmacht in de Middelllandsche Zee en in Noordoost-Afrika niet sterk genoeg was om Mussolini's uitdaging te aanvaar den. De Britsche vloot hield er een andere opvatting op na. Naar mijn meening was de regeering niet bang voor Mussolini. Wat zij vreesde, was het voordeel dat Duitschland zou kunnen trekken uit com plicaties in de Middellandsche Zee en Noord oost-Afrika want tegen dien tijd begon zij de beteekenfs te begrijpen van de Duit sche herbewapening en in tc zien. dat een onvoldoende verdedigd Engeland Hitler in ernstige verleiding zou kunnen brengen. Toen begonnen de besprekingen en de arbeid voor de Britsche herbewapening. Stappen werden gedaan om de luchtmacht te versterken, ofschoon deze In het geheel niet zoo zwak was ais zij er mogelijk op Papier uitzag. Plannen werden gemaakt om den munitievoorraad tot oorlogsniveau op te voeren, de vloot uit te breiden en het dienstnemen bij het leger aan te moedigen. Een speciaal ministerie werd pischapen ter coördineering der drie takken van de fensie en om in al hun nooden ce kunnen voorzien. De industrieele productie werd gereor ganiseerd op basis van een mcgelijken oor log. In April 1.1 verhoogde de kanselier van de Schatkist de Inkomstenbelasting om aldus het grootste deel der'uitgaven voor de herbewapening te kunzen bekostigen. Een reusachtige fabriek wïrd gebouwd en ingericht voor het fabriceeren van „het volmaakte gasmasker", dat Engelsche technici beweren te hetben uitgevonden. Dagelijks wordt er geoefend voor de ver dediging tegen luchtaanvallen. Tegen het einde van het jaar, zco wordt gefluisterd, zal Engeland in staat zijn iederen aanval te weerstaan of zi/n vol aandeel te ne men als lid van eer internationaal anti oorlogsfront. Niettemin is er jen vraagstuk, dat den ministers en het betrekkelijk gering deel der bevolking, dai wat van den Europee- rchen toestand afweet, met zorg vervult. Het is de vraag, of Groot-Brittannie nog voldoende tijd zal hebben om zijn bewa peningsmaatregelen te voltooien. De wensch om tijd te winnen is duidelijk. Zou die doorzichtigheid niet voor anderen een prikkel kunnen zijn hun aanvalsplannen ten uitvoer te brengen voordat Engeland gereed is? De regeering is zich van deze mogelijkheid volkomen bewust. Het feit. dat Hitler in gebreke bleef bij de beant woording van de Britsche vragenlijst, is de oorzaak geworden van veel twijfel, die door de Duitsch-Oostenrljksche overeen komst (met de goedkeuring van Italië) niet verminderde. In dit opzicht slaagden de Duitsche propaganda en de pogingen van den heer Von Rlbbentrop en de fanatieke Britsche aanhangers der Britsch-Duitsche vriendschap er niet in de verantwoorde lijke figuren ervan te overtuigen, dat Hit ler's pacifistische verzekeringen naar haar nominale waarden konden worden beoor deeld- De Berlljners doen er verstandig aan. wanneer zij waken tegen een misleiding door eigen propaganda en tegen een oor deel over de Britsche openbare meening, dat hun vermoedelijk door flnancieele en andere bewonderaars ln Engeland wordt verschaft. Hitler's voorgangers vergisten zich in 1914 en volgden daardoor een tactiek, die den wereldoorlog met zich meebracht. De toestand van het oogenblik moge niet pre cies gelijk zijn aan dien van 1914, er ls ln ieder geval veel overeenkomstigs aan te wijzen. Het ls mogelijk, dat Groot-Brittan- nlë niet zoo volkomen gereed staat voor een actief optreden als toen; maar mijn waarschuwing aan ieder, die er zich bij be trokken voelt, is, dat men een ernstige misrekening maakt, wanneer men zich voorstelt, dat het Britsche volk een her haling op grooter schaal zou tolereeren van de blunders, die door de Engelsche re geering bij de Itallaansch-Abessynische tragedie gemaakt zijn. Ik geloof het, ofschoon 't ongerijmd is. (Nadruk verboden) VOETBAL. LEIDSCHE VOETBALBOND. Wat er gespeeld is. Zaterdagcompetitie: le kl: ARC 1— Rijnsb. B 1 4—1: Katwtlk 1—SCO I 3—1; LRC 1SLF 1 01; O. ClubjeQuick B. 1 17: Noordwijk 1—Ter Leede 1 7—3. 2e kl. A: SCO 2—ARC 2 2—5; Ter Leede 2 Noordwltk 2 11; Sleutels 1Woubrugge 1 3—4; Weter. B. 1—Quick B 2 3—6. 2e kl. B: Quick B 3—A.R.C. 3 7—2; Rijnsb. B. 2—F. Pacta 5—0: SLF 2—LRC 2 56; ASCNoordwijk 3 42. 3e kl.: Katwijk 3—0. Clubje 2 2—4; Ter Leede 3SCO 3 1—3: Woubrugge 2Quick B. 4 1—0: MSV—Weter. B. 2 7—0. 4e kl.: LRC 4—Sleutels 2 8—1: SCO 4— ARC 4 3—9. Adsp.: Noordwijk—Ter Leede 6—0; Quick B.ARC (b) 13-0: Rouwkoop—Katwijk 6-1. Zondagcompetitie: le kl. UVS 3Rouw koop 1 01: Alphen 3Sportman 1 22; LFC 3Zuiderkw. 1 24; Alphia 3 LDWS 2 3—3 (protest LDWS) 2e kl. A: DVS 2—Alphen 4 2—1: DSO 2— Rouwkoop 2 63: Lugd. 4Roodenburg 2 43; Sportman 2UVS 4 34. 2e kl. B: Zuiderkw. 2—LDTS 1 2—3; ASC 3—Lugd. 5 1—2: LDWS 3—Rouwkoop 3 15—1: Leldsche B. 2—TONA 2 1—4. 3e kl. A: LFC 5—DVS 3 6—3: Morschkw. 1—Lugd. 6 4—4: ASC 4—Oost 1 1—7; LDTS 2—UVS 6 1—4 3e kl. B: Alphia 4—DLWS 4 2—5: Lugd. 7ASC 5 2—5; Roodenburg 3DSO 3 31; Leidsche B. 3—Morschkw. 2 41. 4e kl. A: Lugd. 8Alphen 5 1—5; Zuider kwartier 3—ASC 6 7—1; LDTS 3—Sport man 4 110: Rouwkoop 4UVS 7 60. 4e kl. B: Sportman 5LDWS 5 72; Oost 2Zuiderkw. 4 27; Roodenburg 4 DSO 4 1—2. Juniores: AlphenSportman 161: Lugd. IA)—UVS (A) 7—2; Lugd. (B)—UVS (B) 6—3. Adsp. A: UVS faASC 4—0; LFC— Lugd (a) 111: LDWSSportman (a) 3—1; Rouwkoop—UVS (b) 4—1. Adsp. B: UVS (cl— DVS 1—5: Lugd. (b) Morschkw. 62; Sportman (b)—Rooden burg 1—3; Zuiderkw.—TONA 1—3. Overzicht. Het eerste treffen In den L.VS. heeft plaats gehad en direct valt te constateeren. vooral in de eerste klasse der Zaterdag middagcompetitie. dat de bekende elftallen die steeds tot den sterk'ten gerekend wor den, niet aan kracht hebben ingeboet en weer een pittig nootje te kraken geven. Quick Boys 1 b.v. kwam ditmaal van Ons Clubje met een 7—1 overwinning thuis, terwijl Riinsb. Boys 1 met 14 de vlag voor ARC 1 moest strijken. Noordwijk 1. dat het vorig laar de competitie zoo goed inzette, geeft binken met haar 7—3 overwinning op Ter Leede 1 opnieuw een kansie te wagen. Katwijk 1 won van het goed spelend SCO 1 met 3—1. terwlil SLF 1 uit tegen LRC 1 een 1—0 zege wist te be vechten. De eerste klasse der Zondagcompetitie bracht voor Rouwkoop 1 een zege zll het met 10 tegen UVS 3. Sportman I wist het uit tegen Alphia 3 niet verder dan een 22 eellik snel te brengen. Zuiderkwartier debuteerde in de eerste klasse met een 42 overwinning op LFC 3. Evenzoo speelde LDWS 3 met 3—3 tegen Alphia 3, waar tegen LDWS protesteerde. Jammer genoeg deden zich reeds enkele onregelmatigheden voor en kan toe strafcommisste reeds nu met haar werkzaamheden aanvangen ELFTALLEN VAN C. V. S. Voor den wedstrijd tegen Unitas I ls het elftal van U.V.S. als volgt samengesteld: Doel: Kramp: achter: Delfos en Burgij; midden: Regeer, Wallaart en v d. Reijden; voor: Kamphues, Platteel. v. Goor. v. Ho ven en Den Daas. U. V. S. II komt tegen A. S. C. II als volgt uit: Doel: Onderwater; achter: Altlng en Ouwehand; midden: v. Duljl, Hansen en Schippers; voor: v. Bovenen, P. Onvlee, v, d. Laan, Arbouw en J. Onvlee. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN RIJNSB. BOYS. De door R. B. uitgeschreven nederlaag- wedstrijden hebben het volgende resultaat. In afdeeling I verwierf S.C.O. den eer sten. Sportman den tweeden. Terleede den derden prijs; in afdeeling II S.C.O. den eersten, Q.B, den tweeden en L.D.W.S. den derden prijs: in afdeeling HI Quick Boys den eersten prijs, terwijl om den tweeden en derden prijs geloot moet worden door L.D.W.S. en Terleede. De prijsuitreiking zal binnenkort plaats vinden. K.R.V. (KATWIJK BINNEN). De heer J. C. v. d. Berg heeft bedankt als voorzitter van de K.R.V. (Katwijk aan den Rijn). LAWN-TENNIS. HEMMES WINT TE BERLIJN. Gisteren ls onder druilerig en regen achtig weer op de banen van de Tennis club Rot Weiss te Berlijn een aanvang ge maakt met de wedstrijden om het inter nationale Duitsche kampioenschap voor professionals, waaraan ook onze landgenoot Hemmes deelneemt. Op dezen eersten dag had onze landgenoot het niet al te moei lijk, want hij kwam tegen den Duitscher Warkalla uit, dien hij met 61, 60, 62 versloeg. Scolz, Tsjecho-Slowakije, sloeg den Duitscher Wendland met 62, 62, 6—1, terwijl in het dubbelspel Najuch en Nuessleln gemakkelijk wonnen van Kurz- weg en Rottenberger met 62, 61, 60. MOTORSPORT. DE INT. ZESDAAGSCHE. Engeland wint de trophy en de zilveren vaas. Gisteren is op een vrij kort traject van 190 K.M. met de snelheidsproef de interna tionale motorzesdaagsche beëindigd. De internationale trophy werd, nadat het Duitsche team eergisteren door pech van Henne twee strafpunten had opgeioopen, door Engeland gewonnen, terwijl ook de zilveren vaas door het Engelsche B-team in de wacht werd gesleept. Het Nederlandsche A-team, bestaande uit de rijders van Hamersveld. de Ridder en Moejes, leverde hier een schitterende presta tie, door den geheelen wedstrijd zonder strafpunten te rijden. Slechts in de snel heidsproef, waarin door de Nederlanders buitengewoon goed werd gereden, wisten de Engelschen, die over speciale T.T.-machines beschikten, onze landgenooten te slaan, die dus de tweede plaats bezetten voor het En- Van 't front. Het voornaamste gedeelte van de troe pen van generaal Mola bevindt zich nog tusschen Zumaya en Azpeltia, dit is ruim 60 kilometer van Bilbao en zij hebben daar opnieuw eenlge strategische punten bezet. Zij wijten den langzamen opmarsch aan de moeilijkheden van het terrein, doch blij ven voornemens Vrijdag in den vroegen morgen Bilbao in te nemen. Vliegtuigen hebben gisteren boven deze stad en boven Santander gevlogen en biljetten uitgewor pen, waarin de bewoners worden aange spoord zich ten spoedigste over te geven. Oviedo en Huesca, van welke plaatsen reeds bij herhaling gemeld is. dat zij wel dra den regeeringstroepen in handen zou den vallen, worden nog steeds bezet door hun tegenstanders en de commandant van Oviedo heeft afwijzend geantwoord op het verzoek der regeering te Madrid de vrou wen en kinderen de stad te doen verlaten. Een aanval der rechtsche troepen om Huesca te ontzetten is volgens een com muniqué uit Barcelona, afgeslagen. In het kamp der opstandelingen wordt de inneming van Maqueda als van het grootste belang beschouwd, omdat het het laatste groote bolwerk der regeeringstroe pen vormde op den weg naar Madrid. Het was daarom in een bijzonder krachtigen staat van verdediging gebracht Er waren drie linies loopgraven aangelegd en ma chinegeweren opgesteld ingemetseld in ge wapend beton. Nog kort te voren had de president der republiek een bezoek ge bracht aan dit gewichtige punt. De bezet ting ervan moet tevens verschillende ver bindingswegen van de hoofdstad met het Zuiden des lands hebben afgesneden. De inneming van Maqueda is in versneld tempo geschied. Na een bliksemsnelle ma noeuvre der colonne onder Castejon, dron gen de nationale troepen de stad bij het aanbreken van den dag binnen vanuit het noorden. Het zwakke verzet der verdedi gers verkeerde weldra in een overhaaste vlucht. De legionnaires en regulares richt ten hun mitrailleurs op de groepen vluch telingen. die een gemakkelijk doelwit vorm den en waarvan lijken den grond over een afstand van 2 K M bedekten. De re geeringstroepen zouden naar men zegt, 900 dooden verloren hebben. De nationale voorhoeden zetten hun actie voort en naar het noorden zijn zij reeds naar Quismondo en in zuidelijke richting naar Torrljos on derweg. Het Alcazar te Toledo houdt nog steeds stand, al bericht de regeering te Madrid geregeld, dat verdere vorderingen werden gemaakt. Handelsverkeer tusschen Fransch- en Spaansch Marokko stopgezet. De sultan van Marokko heeft, op verzoek van de Fransche regeering, den handel tusschen de Fransche en de Spaansche zone tot nader order verboden. Het ge wone handelsverkeer tusschen de grens- stammen blijft geoorloofd. Tot dezen maatregel is overgegaan, na dat Frankrijk tevergeefs verschillende eischen had gesteld ln verband met de executie van den Franschman Aguilard. De autoriteiten te Tetoean hadden daarop slechts een uitstellend antwoord gegeven. Uruguay verbreekt betrekkingen met Madrid. Sedert tien dagen had men niets ge hoord omtrent het lot van drie zusters van den vice-consul van Uruguay te Ma drid. Gisteren werd het stoffelijk overschot van de drie vrouwen gevonden tusschen de slachtoffers van 'n communistische moord partij. Gebleken is, dat de vrouwen een band om den arm droegen met de kleuren van haar land en voorzien waren van een be hoorlijk door de autoriteiten gewaarmerkt vrijgeleide. Een onderdaan van Uruguay, die zich naar het lijkenhuis begaf, kon de lijken der vermisten nog herkennen, juist op het oogenblik, dat men zich gereed maakte om deze op heimelijke wijze te begraven. Het bewijst nogmaals de anarchie, die er te Madrid heerscht! Uruguay heeft terstond de betrekkingen met Spanje verbroken. Een decreet be paalt: 1. De legatie van Uruguay te Madrid is gesloten en de diplomatieke vertegenwoor diger teruggetrokken tot aan het oogen blik. dat Spanje waarborgen kan geven, dat het gezantschap zijn arbeid kan voort zetten; 2. De zaakgelastigde van Uruguay te Madrid zal aan den minister van bui tenlandsche zaken een protest overhandi gen en schadevergoeding eischen. 3. Men zal aan Argentinië verzoeken de belangen van de onderdanen van Uruguay in Spanje te behartigen. 4. Aan den Volkenbond zal mededeellng worden gedaan van het be sluit. Dc houding van Portugal. De Portugeesche minister van buiten landsche zaken heeft te Genève weer een onderhoud gehad met Eden. Tijdens dit onderhoud werd voortgegaan met de be studeering van de formule, die de mede werking van Portugal aan de coördinatie commissie te Londen mogelijk zal maken, en waarbij tegemoet gekomen wordt aan de door Lissabon gestelde voorwaarden. De voorzitter van de commissie, Morrison, was aanwezig bij het laatste gedeelte van het onderhoud. Portugal zou o.a. elke controle op zijn grondgebied weigeren, door een commissie, waarin de sovjets zijn vertegenwoordigd. Italiaansch protest. Uit Barcelona wordt gemeld, dat een groep gewapende communisten de auto van den Italiaanschen consul aldaar heeft aan gehouden en deze. hoewel de consul on middellijk zijn papleren kon toonen. heeft doorzocht. De consul heeft naar aanleiding hiervan bij de Catalaansche autoriteiten geprotes teerd. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen tc 6.10 uur is de „Djalak" van Schiphol vertrokken voor de reis naar Indië. Geboekt hebben de volgende passa giers: Twee AmsterdamBangkok, een AmsterdamRangoon, een Amsterdam- Allahabad. een AmsterdamJodphur, een AmsterdamKarachi, een MedanBatavia en drie Singapore—Batavia. Medegenomen is 252 K.G. briefpost, 4 K.G. pakketpost en 152 K.G. vracht. EEN VERZOEK VAN AMY MOLLISON. Nu gebleken is dat de Miss Liverpool bij de ongelukkige botsing die Campbell Black het leven heeft gekost, slechts weinig be schadigd ls, heeft mevr. Molltson aan den eigenaar gevraagd of zij het toestel in den luchtwedstrljd naar Johannesburg die vandaag over 8 dagen begint mag besturen. Een antwoord op dit verzoek is nog niet gekomen. gelsche A- en het Oostenrljksche B-team. Ook onze individueele rijders weerden zich geducht en het waren Persoon, Roest en Bakker Schut, die ieder een gouden me daille wisten te veroveren, terwijl Zuur, van der Voort, Sybrandi en Fyma ieder nog een zilveren medaille behaalden. Van de 15 af gevaardigde Nederlanders behaalden er dus 6 een gouden en vier een zilveren medaille. Heden zal de officieele uitslag in alle on- derdeelen worden bekend gemaakt, terwijl dan tevens de prijsuitreiking zal plaats vinden. Van de 246 gestarte rijders gaven er 75 op. WATERPOLO. ZWEMLUST BLIJFT EERSTE KLASSER. Ofschoon drie van de vijf polo-commissie leden hadden besloten de kwestie omtrent het al dan niet uit of over spelen van S.V.H.Zwemlust schriftelijk af te doen. vergaderde de commissie wederom te Am sterdam in Hotel Neuf ter bespreking en afdoening. De commissie heeft in meerderheid be sloten S.V.H.—Zwemlust als uitgespeeld te beschouwen. Zwemlust blijft dus ln de eerste klasse. H. D. DUIVENSPORT. DE BLAUW KRAS. Wedvlucht met oude en jonge duiven van uit Mons (België), afstand 193 K.M. In concours 44 vogels. Deze werden te 8.20 met Zuid-Oosten wind ln vrijheid gesteld en be reikten hun hokken als volgt: Abr. v. Roijen 1, 9; A. v. Heeren 2, 6; C. J. V. Rooden 3, 7; H. J. Nljskamp 4: A. v. Dijk 5; P. v. d. Leek 8. Eerste duif 11.54.32 uur. snelheid 902.26 Meter per minuut. Laatste prijswinnende duif 12.6.54 uur, snelheid 853.12 meter per minuut. Hiermede is de navlucht afgeloo- pen. Kampioenen zijn A. v. Heeren le kam pioen met 4305.78 meter. A. v. Dijk, 2e kampioen mét 4291.40 meter. Abr. v. Roijen 3e kampioen met 4155.02 meter. „DE VRIENDENCLUB". Het laatste station Mons (oud en jong) is wederom achter den rug en hiermede is het einde voor de serieprijzen 1936 bereikt. Met voldoening kan de vereenlging op dit vliegseizoen terugzien, want de spanning zat er Immers bij iedere vlucht ln. Voor de vlucht op Mons waren 185 duiven ingekorfd welke om 8.20 uur met Zuidoosten wind en heldere lucht ln vrijheid werden gesteld en als volgt werden geconstateerd: P. v. d. Berg 1 en 23; G. A. L. v. d. Reijden 2 en 7; Joh. Vogelenzang 3, 10, 12, 20, 21, 26 en 30, aldus een zeer goed einde maakte. F. Hofman 4 en 15; L. v. d, Nieuwendijk 5, 16, 19, 28 en 37, welke met dit station 2 plaatsen op de serle- lljst naar boven ging. A. P. v. d. Voort 6, 8 en 29; A. Slngeling 9 en 35; H. Trouwee 11 en 22: L. Gijsman 13, 25, 32, 33. 36 en 39, dus de Radoer beker is weder voor een jaar op geschoven; S. N. v. Leeuwen 14; J. Phllippo 17; Joh. Neuteboom Jr. 18; H. Rol 24, 42 en 44; C. Vlaardingerbroek 27 en 38; Chr. v. d. Pluym 31. 34, 40 en 41; A. Piket 43: J. Jan sen 45 en F. Delsasso 46. De le duif werd geconstateerd om 11 uur 44 min. en 47 sec. en maakte 944,37 meter per minuut, de laat ste puntenwinnaar der leden om 12 uur 10 min. en 56 sec. en maakte 840.22 meter per minuut. De afstand was gemiddeld van 192.76 K.M. tot 194,39 K.M. hemelsbreedte. Het le kampioenschap oud en Jong werd behaald door A. Slngeling met 168.30ste pt.; het 2e door A. P. v. d. Voort met 155,22ste punt en het 3e door L. v. d. Nieuwendijk met 145.65ste punt. Het le kampioenschap-generaal werd be haald door A. P. v. d. Voort met 805,54ste punt; het 2e door L. v. d. Nieuwendijk met 742,25ste punt en het 3e kampioenschap- generaal door Joh. Vogelensang met 737.91e punt. De donateursbeker werd gewonnen door P. v. d. Berg met 103,01 pnt. met als tegen stander J Jansen met 84,65ste punt. Vrijdag van 7 tot 8>/s uur inkorven voor het Jubileums T.B.C.-Krlngconcours. DE GEVLEUGELDE VRIENDEN (WASSENAAR). Zondag hield de P.V. de Gevleugelde Vrienden een wedvlucht met oude en jonge duiven vanuit Mons. Afstand pl.m. 191 K.M. De duiven werden in vrijheid gesteld te 8 uur 20 min. met Z.-Oosten wind en heldere lucht. De le duif bereikte het hok te 11 uur 32 min. 49 sec. en had het traject dus afgelegd met een berekende gemiddelde snelheid van 979,68 Meter per minuut. De laatste prijs winnende vogel bereikte het hok te 11 uur 57 min. en 33 seconden en had gevlogen met een gemiddelde van 876.93 Meter p. minuut. De uitslag was: 1, 8, 16 en 22 K. I. Waas dorp; 2, 24 en 25 K. Scheffer; 3, 19 en 23 J. H. Groeneveld4, 5, 9, 10, 18 en 26 W. Flo- russe; 6, 13, 15, 20 en 27; J. H. M. Brouwer: 7 A. l'Aml; 11. 12, 14 en 17 U. de Vries; 21 W. Steffhaan. DAMMEN. SPRINGER—VAESSEN TE ALPHEN. De ontmoeting betreffende de match Springer—Vaessen zal vermoedelijk te Al phen plaats hebben op 6 Oct. a.s„ wanneer de 4e partij zal worden gespeeld. LEIDSCHE DAMVEREENIGING. Door de L.D.V. is besloten om ter ope ning van het speelseizoen een simultaan- wedstrijd te houden voor jonge dammers. Hiervoor heeft zich beschikbaar gesteld de heer Kleer, kampioen der Rijnstreek 1936. Jeugdige dammers van 10 tot 17 jaar. uit Leiden en omgeving kunnen deelnemen en moeten morgen te 7 uur aanwezig zijn in „Zomerlust". De deelneming is vrij. 3—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11