LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 22 September 1936 TUINDERS DEMONSTREEREN IN DE RESIDENTIE SCHEEPSVERBINDINGEN De strijd in Spanje Groofe protestvergadering in den Dierentuin FAILLISSEMENTEN Kamerleden spreken over den noodtoestand in den tuinbouw SPORT REVUE 'T IS ALLES HUTSPOT Hutspotjes-30ctobertjcs N. RIJN 43 AGENDA UIT DE OMSTREKEN Van 't front. In het hoofdkwartier van de nationale troepen te Valladolid acht men het niet uitgesloten, dat de rooden, nu de ring rond Madrid steeds nauwer wordt, een vertwij felde poging zullen ondernemen, om er doorheen te breken. In nationalistische kringen is men van ineening, dat de Madrileensche regeering alle hoop heeft opgegeven, den Noord- Spaanschen steden nog hulp te kunnen brengen. Inmiddels hebben de nationale troepen op het Gulpuzcoa-front weer eenige plaat sen bezet. Na een hardnekklgen strijd wer den Zumarraga, Azpeitla en Azcoitia ge nomen. Generaal Mola heeft het bekende ulti matum aan de steden Bilbao en Santan der nog eens herhaald. Hij geeft den roo den tot Vrijdagnacht twaalf uur den tijd. om zich over te geven. Anders zullen beide steden met geweld worden genomen. In een officieel comunique der zuidelijke legers wordt medegedeeld, dat de op- marsch der nationalisten aan het front van Toledo voortduurt. Zij maakten zich meester van het dorp Maqueda na verbit terden tegenstand van de regeerlngstroe- pen. die zeer aanzienlijke verliezen leden. In de provincie Badajoz maakten de na tionalisten zich meester van Jerez de los Caballeros, het laatste steunpunt der re- geeringstroepen, die zestig dooden ver loren. In Barcelona zou een opstandige bewe ging tegen president Companys zijn uitge broken. die zich. volgens een mededeeling van radio-Sevilla, over geheel Catalonië zou uitbreiden. Naar radio-Tetoean meldt, zou president Azana de gevangene van de communisten zijn. Iedere bezoeker, die Azana wenscht te zien, moet daarvoor speciaal verlof heb ben van de communisten. Eenige links republikeinen. die zich met gemeld toe gang wilden verschaffen tot het presiden- tieele palels, zouden zijn gedood. De vroegere minister van binnenland- sche zaken, Salazar Alonso. is wegens deel neming aan het verzet tegen Madrid door een krijgsraad ter dood veroordeeld. De coördinatie-commissie opnieuw bijeen. De coördinatie-commissie voor de niet- inmenging heeft gisteren op het departe ment van bultenlandsche zaken te Londen voor de derde maal een vergadering ge houden. over het verloop waarvan het vol gende offlcieele bericht verspreid is: In den loop van de besprekingen inzake den invoer van gasmaskers naar Spanje bleek uit alle tot nog toe ontvangen antwoor den, dat de betrokken regeeringen een zoo- danigen uitvoer niet als verboden beschou wen. Wat betreft de gedragslijn, te volgen in geval van schending der overeenkomst van niet-inmenglng werd de commissie het erover eens. dat een klacht over zulk een schending door de commissie slechts kon worden onderzocht, Indien zij was inge diend door een regeering. die zelf deel nam aan de overeenkomst en door deze regeering van dien aard geacht werd, dat zij mocht veronderstellen, dat na onderzoek de schending inderdaad zou blijken te heb ben plaats gehad. De commissie vernam voorts met voldoening, dat afschriften van de maatregelen door de verschillende re geeringen ter uitvoering van het accoord genomen bij het secretariaat waren inge komen. Portugal's houding. Montelro, de Portugeesche minister van buitenlandsche zaken, geeft in de „Jour nal De Genève" een uitvoerige motiveering van de houding van zijn land in den Spaanschen burgeroorlog. De Portugeesche regeering, zoo betoogt hij, heeft met de grootste nauwgezetheid de overeenkomst omtrent nlet-inmenging in den Spaanschen burgeroorlog nageleefd. De bijzondere si tuatie van Portugal ten opzichte van de gebeurtenissen in Spanje had zijn toetre den tot het accoord echter zeer bezwaar lijk gemaakt. De regeering had zijn toe stemming slechts gegeven, omdat Groot- Brittannië en Frankrijk haar verzekerd hadden, dat door de overeenkomst ernstige internationale complocatles vermeden wer den en dat zou er toe bijdragen om de vijandelijkheden te bekorten. Bij haar toetreding tot de overeenkomst had de Portugeensche regeering zich ook bereid verklaard aan de deelnemende re geeringen mededeelingen te doen omtrent de door haar getroffen maatregelen ter uitvoering van het wapenembargo. Thans is echter te Londen een controle- of coördinatie-commissie ingesteld. Toen men de Portugeesche regeering uitnoodig- de tot deze commissie toe te treden, had zij verklaard, dat de instelling ervan noch uit den geest, noch uit den letter van het accoord voortvloeide. De Portugeesche re geering kan niet deelnemen aan het werk van een controle-orgaan, waarvan zij de competentie en werkwijze niet kent. Dat Portugal niet deelneemt aan den arbeid der commissie verhindert het echter niet zijn aangegane verplichtingen nauwgezet na te komen. Intusschen tracht men thans te Genève nog Portugal tot andere gedachten te brengen. Spaansche bijzonderheden. Naar wij vernemen, wordt de censuur in Madrid zoo streng toegepast, dat alle ar tikelen in de bladen tevoren de censuur moeten passeeren. Scherp wordt dan na gegaan of ze niet gewijzigd is bij de publi catie. Is dit geschied, dan wordt de schrij ver eenvoudig gefusilleerd. Blijkt de schrij ver niet de schuldige, doch de krant, dan wordt de uitgever gefusilleerd. Te Sevilla laten de nationalisten één maal per week de vrouwelijke communis ten op een marktplein komen. Daar wor den dan hun haren geknipt, zoodat zij kenbaar zijn! Hedenmiddag vergaderde de R.K. Boe ren- en Tuindersstand ln de zroote zaal van den Dierentuin te Den Haag in ver band met den noodtoestand ln de tuinbe- drljven. De bijeenkomst stond onder leiding van den heer G. W. Kampschoer. lid der Tweede Kamer der Staten Generaal en voorzitter van het Hoofdbestuur. De be langstelling was zeer groot, daar alle kaar ten. die de plaatselllke afdeellng ter ver spreiding onder de leden hadden ontvangen waren uitgedeeld. Na een kort woord van welkom zette de voorzitter, de heer heer G. W. Kampschoer, in het kort het doel dezer bijeenkomst uit een. Spr. wees erop dat. nu een groot deel van de leden in uitersten nood verkeert, het noodzakelijker geworden is een dringend beroep op de Regeering te doen. Moge de woorden, die hier gesproken worden door klinken tot alle lagen der bevolking en tot diep in de Mlnisterieele Departementen. Rede G. W. Kampschoer. De voorzitter hield vervolgens een Inlei ding: De beteekenis van den tuindersstand en den tuinbouw voor volk en staat. Na de snelle uitbreiding, die zich in den tuinbouw voltrok, is het thans nuttie nogmaals ln het bijzonder den nadruk te leggen op de beteekenis en de belangrijkheid van den tuinbouw voor ons volksbestaan. De Neder - landsche tuinbouw heeft een zeer groot aandeel in de bebouwde oppervlakte van ons land. niet zoozeer in een orocents- gewilze verhouding, doch meer in de inten siviteit, waarmee de tuinbouw wordt be oefend en de bodem wordt geëxploiteerd. Deze intensiviteit komt vooral tot uiting ln de sterke toename van de oppervlakte, bezet met kassen platglas. waarvoor naar verhouding veel meer arbeid noodig is. Het bedrag, dat jaarltiks in den tuinbouw ver toond wordt, is f. 55 millioen. Tegen een weekloon van f 17 geeft dit aan ruim 60.000 arbeiders werk Ondanks de catastrophale daling der laatste jaren zijn de omzet cijfers van zoodanige beteekenis dat de volkswelvaart grootendeels van den tuin bouw afhankelijk is. Toen onze uitvoer naar het buitenland steeds stUgende was. be leefde onze tuinbouw een tijd van vooruit zang en breidde hij zich aanmerkelijk uit. Thans is echter deze bedritvigheld stop gezet. tengevolge van de moeilijke omstan digheden welke het stichten van nieuwe bedrijven bijna onmogelük maakt. Door de groote vermeerdering der tuin bouwproducten werd de export een levens- factor. De ontzettende teruggang van onzen export deed zich oo de eerste plaats voelen ln de tuinbouwstreken, doch ook voor vele andere groepen der bevolking is het nadeel groot. De spoorwegen, scheepvaart, auto bedrijven en transportarbeiders, hebben den teruggang aan den lijve gevoeld. Voor de voedselvoorziening van het eigen land heeft de Nederlandsche tuinbouw een bijzondere taak. daar aan de bevolking voor ongeveer 30 millioen gulden geleverd wordt. De tegenwoordige omstandigheden hebben den tuinbouw nog een andere taak ge geven. Nu onze export zoo sterk is vermin derd. vinden de overtollige producten ook hun weg via de distributie naar de werk- loazen Vervolgens wees spr op de groote sociale beteekenis van den tuinbouw. Het tuinders- vak is een nationaal bedrijf dat reeds van oudsher hier wordt uitgeoefend. De tu'n- ders vooral zün menschen die geheel zijn ingesteld oo werken en op wederzijdsche hulp. De ellende, die oo het platteland heerscht zal voor de toekomst zeer nadeelige gevolgen hebben Het platteland heeft toch immers door zijn aanwas en bepaalde levenswijze gezonde personen aan de stad geleverd In sterke bewoordingen schilderde spr. de ontzettende noodtoestand die in deze tak onzer bevolking heerscht. Met den wensch dat de regeering die maatregelen zal nemen, noodig om den Ned. tuinbouw en tuindersstand voor den ondergang te be sparen. besloot spr zijn met groote aan dacht gevolgde inleiding. Rede mr. H. v. Haastert. Mr. H. v. Haastert. secretaris van den R.K. Boeren- en Tuindersstand sprak ver volgens over: „De ontwikkeling van den tuinbouw voor de ramp 18901930". Met uitvoerig cijfermateriaal gaf sor. een over zicht van de ontwikkeling van den tuin bouw tusschen 1890 en 1930. Tusschen deze jaren valt het begin van de groote land bouwcrisis In 1886 verrichtte de landbouw- commlssie utstekend werk en bewees den Nederlandschen landbouw in de overgangs periode uitstekende diensten Nadat verschillende cijferreeksen den groei van den Nederlandschen tuinbouw hadden aangegeven releveerde spreker, dat het aantal tuinbouwers ln 9 jaren tltds met 30 gestegen was. terwijl de geteelde op pervlakte een stijging aanwees van ruim 25 Van de totale productie-waarde werd ln 1923 43 uitgevoerd. De bedrllfslntensl. veering maakte door betere arbeids- en bedrijfsmethoden een loonende cultuur mogelijk .vooral door de samenwerking en het veilingwezen. Sor. meende, dat op den duur onze tuinbouw een zeer groote plaats zal blijven innemen. Een groote fout is echter dat de tuinbouw alles oo een kaart gezet heeft. n.l. de buitenlandsche kaart. Dit was des te gevaarlijker, omdat men het buitenland in het geheel niet in de hand heeft. Een tweede fout is. dat men uitslui tend den blik oo dien export gericht hield, waardoor de binnenlandsche markt over het hoofd gezien werd Productie en export waren bijna dezelfde begrippen geworden. Het is aldus spr. onze plicht te streven naar een economisch en maatschappelijk stelsel, dat al moge het dan al niet uit zicht bieden op groote winsten en veel geld ons een rustiger en gelukkiger leven zal waarborgen. Rede Jac. Groen. Vervolgens hield de heer Jac. Groen, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal een inleiding over: .De tuinbouw in de rcisls. hoe hij geslagen werd en aan den rand van den afgrond gebracht en wat er gedaan moet worden om van den tuin bouw nog te redden wat er te redden is". Spr. zette in zijn betoog uiteen, dat ziin voornaamste doel was. middelen aan te geven, waardoor weer herstel, althans op leving mogelijk zou zijn. Omtrent de oor zaken van de crisis in den tuinbouw heerscht geen verschil van meening Zit. die reeds voor 1929 nauwkeurig het autar kisch optreden van Dultschland en andere landen hebben gadegeslagen, begrepen toen reeds met welk een gevaar onze tuinbouw werd bedreigd. In 1925 werden de tuin bouwproducten reeds met enorme tarieven belast en er ontstond een wedstrijd tusschen diverse staten die deze producten met de zwaarste tarieven zou kunnen treffen Met een terugblik oo en met aller waardee- rine voor hetgeen voor verruiming van export is gedaan, dringt zich echter de vraag op of niet tildiger en meer drastisch tegen de felle aanslagen had moeten wor den opgetreden. Onder de meest noodlge verbeteringen, welke zullen moeten worden toegepast, rekende sor. allereerst een beduidende ver hooging van minimumprijzen. Een dringend beroep deed sor. oo de Regeerlnz en de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale om zorg te dragen dat zoo spoedig mogelijk de zoo hooge noodzakelijke uitkeerlngen worden gedaan doch dan tot den vollen richtprijs. Het Is de plicht der overheid te voorkomen dat de tuinder zlin laatste ar beiders zal moeten ontslaan. Voor hen. die door de crisis en door het onvoldoend nemen van maatregelen door de overheid, van de bedrijven zün verdwenen wenschte sor. en afdoenden socialen steun. De Regeering zal bij voortduring moeten Üveren voor een krachtige bevordering van een loonenden tuinbouwexport. niet alleen door verruiming van de uit te voeren hoe veelheden. doch ook voor een handels- en transfer-politiek, die er oo gericht is dat ook een loonende oriis voor den uitvoer wordt verkregen De huidige deflatie-poll- tiek brengt mede dat de overheid het vaste- lastenprobleem voor den tuinbouw tot een bevredigende oolosslne brengt KORFBAL. NOORDERKWARTIER-ALGEMEENE. De wedstrijd tusschen de eerste twaalf tallen van bovengenoemde vereeniging is na een spannenden strijd in een 11 ge lijk spel geëidigd. Doordat de daaraan voorafgaande ontmoeting tusschen Noor- derkw. II en Algemeene II en ni-comb„ eveneens na een zeer spannenden strijd, een 10-zege voor de kantoormenschen opleverde, legde Algemeene dus beslag op de uitgeloofde medaille. ZEILEN. WEDSTRIJD TE NIEUWKOOP. Het faillissement van B G. J. H. Voor- ham, Nachtegaallaan 16 te Leiden, dat tijdens diens uitstedigheid was uitgespro-I Klasse C: 1. P. Boer; 2. E. Augustinus. ken, is ingetrokken. I Klasse D; 1. Th- Akerboom; 2. N. de Pater Op de Noordeinderplas te Nieuwkoop werd door de Watersportver. „Noord-Zuid" een zeilwedstrijd gehouden. De uitslag hier is als volgt; Klasse A: 1 P. Haak; 2. A. van Koert. Klasse B: 1 W. Verlaan; 2. H. v. d. Bosch DUIVENSPORT. DE ZWALUW (VOORSCHOTEN). Wedvlucht van Mons (België), oude en jonge duiven, afstand van eerste prijs winnende vogel 188 KM. en 840 meter. In vrijheid gesteld te 8 uur 20 min. met Zuid-Oosten wind. Tijdens de vlucht was er veranderlijke wind. De eerste duif is ge constateerd te 11 uur 55 min. 1 sec., snel heid 877.63 meter per minuut, de laatste prijswinnende duif werd geconstateerd om 12 uur 1 min. 57 sec. G. A. v. Adrichem le; J. Caspers, Stomp- wijk 2e; F. le Mair 3e, 8e; J. Verhoeven 4e, Te; J v. d. Burg 5e; G.J. Zwaan 6e. DE VRIENDENCLUB. Door de L.P.V. de Vriendenclub wordt op Zondag a.s. ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan een Jubileumkringcon- cours georganiseerd voor vereeniglngen binnen een cirkel van 20 K.M. om Lelden. De vlucht die gehouden wordt ten bate van de T B C vereeniging wordt gehouden van Quilwain (België) af. Reeds 15 vereeniglngen hebben inge schreven. Een groot aantal prijzen is be schikbaar gesteld. Zaterdag 24 October zal het le lustrum feestelijk worden herdacht in Zomerlust. 1886 3 OCTOBER 1936 Vanaf heden verkrijgbaar ons nieuwste koekje 9448 20 CENT PER ONS W. F. v. d. REMDEN Jr. BANKETBAKKERIJ AUTOMATIEK (Ingez. Med.) TOURISME. DE HUTSPOTTOCHTEN OP 3 OCTOBER. Voor de hutspottochten op den 3en Oct., ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der 3 Oct. vereeniging, is de gelegenheid tot inschrijving verlengd tot en met a.s. Zaterdag. Vele deelnemers gaven zich op, vooral het aantal wielrijders en wandelaars schijnt zeer groot te zullen worden, ter wijl thans ook voor beoefenaars der wa tersport de mogelijkheid tot deelneming geopend is ln verband met diverse verzoe ken daaromtrent. MOTORSPORT. KNOBELRIT LEIDSCHE H. D.-CLUB. De door de Leldsche H. D.-Club gehou den Knobelrlt is een succes geworden. Be gunstigd door prachtig weer en in 't voor uitzicht 1 van de 21 mooie prijzen te kun nen winnen, startten om 2 u. 43 ingeschre ven deelnemers. In verband met 't groot aantal deelnemers was reeds vóór 2 uur ge knobeld waar men het eerst naar toe moest en had zoodoende om 2 uur de massa start plaats van de 43 deelnemers te gelijk, hetwelk vanzelfsprekend een imposant ge zicht was. Groote, kleine, zware en lichte motoren .alles was vertegenwoordigd en men reed met bekwamen spoed weg om te trachten de 6 controlestations te bezoe ken. en daar dc controlekaart af te laten teekenen Te omstreeks 4 uur kwamen de eerste deelnemers Café Royal weder bin nen rollen, en toen de klok 5 uur sloeg en het parcours gesloten werd. waren 42 rij ders weder binnen. De 43e kwam om 5.10 uur binnen, maar werd gediskwalificeerd wegens te laat binnen komen, wat niet aangenaam was. want het door hem afge legde aantal K.M. was 115. en den 2en prijs ontging hem nu. Te omstreeks 6 uur wer den de namen der prijswinnaars vastge steld naar gelang het door hen afgelegd aantal K.M- le. Baas. Haarlem, 118; 2e. Ochuizcn. Den Haag 111.6: 3e. Kapaan. Leiden 110; 4e. Voskuil. Lelden. 108.7; 5e. De Brunette- Rochefort. Leiden 108.66e. Koopman. Lei den. 108.37e. Llngbeek. Den Haag, 107.5: 8c- Pronk. Den Haag. 106.7; 9e. Zalm, Den Haag. 105.9; 10. Zuur. Den Haag. 103.3; 11e. de Graaf. Leiden. 101.2; 12e. Zaalberg. Leiden. 100.9; 13e. van Gangelen. den Haag 99.3; 14e Lagendijk Leiden. 98.4; 15e Hem mes, Leiden 98; 16e Offenberg. Rotter dam 98: 17e. Spoort, Dpn Haag, 96.8; 18e Hoen, Den Haag. 96.8: 19e. van Rooyen Leiden, 94.9; 20. Slegtenhorst. Leiden, 94.9 en de 21e. Petersen, Leiden, 94.7. DE INTERN. ZESDAAGSCHE. Van Dinter is uitgevallen. De vijfde dag van den internationalen zesdaagschen motorwedstrijd is zeer zwaar geworden. De route voerde vanuit Gar- misch eerst naar Stadelberg, waar de mid dagpauze werd gehouden. Gisteren ging het vervolgens over Ammerbruecke en Schoeffau weer naar Garmisch terug. De bekende Duitsche rijder Ernst Henne, een van de leden van het Duitsche Trophy- team, liep in den snelheidsproef twee straf- punten op doordat hij met een motorde fect had te kampen. Hier blijft momen teel alleen het Engelsche team strafpunt- vry voor de Internationale Trophy over. Wat betreft den strijd om de zilveren vaas, is de toestand van ons Nederlandsche teamVan Hamersveld, De Ridder en Moejes wederom verbeterd, doordat eer gisteren bleken uitgevallen te zijn, het Ier- sche team en een van de Oostenrijksche teams. Op het oogenblik zijn dus voor de zilveren vaas nog in de running twee En gelsche teams, een Oostenrijksch team en ons Nederlandsche a-team. Onze overige landgenooten hebben het er vrij goed afgebracht. Alleen in Van Din ter hebben we een uitvaller te betreuren. Hij heeft het verstandiger geoordeeld om 20 K.M. voor het etnde van het 362 K.M. lange traject op te geven, daar hij met te veel pech te kampen had. Geen der overige Nederlandsche rijders liep gisteren straf- punten op en de kans is dus groot, dat Nederland niet minder dan zes gouden en vier zilveren medailles zal kunnen ver overen. Tenslotte kwamen 173 deelnemers weer te Garmisch Partenkrichen aan, die heden voor de laatste étappe zullen starten. De navolgende schepen zijn morgen radlotelegrafisch te bereiken via het kust- statton Seheveningen-Radio: Aagtekerk. Alchiba. Alcyone, Aldabi, Almkerk, Alwakl, Bloemfontein, Chr. Huy- gens, Colombia. Crijnssen, Dempo, Groote- kerk, Hoogkerk. Indrapoera, Jagersfon tein, Joh. de Witt, Kertosono, Meerkerk, Oranje Nassau, Poelau Bras, Poelau Tello, Randfontein, Van Rensselaer, Rotterdam (H.A.L.), Sibajak, Simon Bolivar. Spring fontein, Statendam. Streefkerk, Veendam, Venezuela en Zuiderkerk Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen-Radio te bereiken Telegrammen worden aangenomen door alle telegraafkantoren en door „Radio- Holland", HEDEN. Morschweg 59Stadsevangelisatie te a uur nam. Harmonie: Openbare vergadering Kap perspatroons en Personeel. 9 uur. Vrije Evang. Gem.: Bidstond te 8 uur nam. Woensdag. Katwijk aan Zee: Zaal v. Prot. Be langen. Geref. Bond ds. R. v. d .Berg, 8 u. Zaterdag. Stadszaal. Concert „Nieuw Leven" en „Inter Nos". 8 uur nam. DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot half vier Inenting tegen dlphterle 4-5 u. nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten 8 uur nam. s Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg, 8 uur nam „De Koerier van den Tsaar". Woensd., Donderd. en Zaterd. nam. 2 u Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur Dagelijks 11 uur voorm.—2 uur nam. Jullana-programma. Lido-Theater, Steenstr. 39. 8 1/4 u. n.m, „Spook te koop". Woensdag en Zaterdagnam. 2'/t uur. Zondag nam. 2 uur, 4>/> uur en 8 u. 15. Het Nieuwe Roxy. Haarl.str 7 uur nam, „Vergeet mij niet". léderen middag 2'/« u., Zondag v.af 2 u. Casino-Theater, Hoogewoerd, 8 uur nam. „Verraad". Woensdag en Zaterdagnam. halfdrie. Zondag nam. 4 en 8 uur. Doorloopende voorstelling van 10 uur v.m. tot 7 uur nam. Verloving Prinses Juliana. Nova-Theater, Katwijk aan Zee. Door loopend van 8 uur af „Modern Times". De apotheek Hooigracht 48 is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld" echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdlenst der Apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 Sept. a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steen straat 35, telef. 136; A. J. Donk. Doezastr. 31, telef. 1313 en J. Doedens Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, telef. 274. HAARLEMMERMEER. De Bruggenbouw. Het ls den aannemer van den bouw van het bruggencomplex over de Hoofdvaart en Llssertocht ln den Llsserweg ondanks door Instorting van een der betonnen dek ken ondervonden tegenspoed mogen gelukken met dit groote werk reeds zoo ver gereed te komen, dat de in gebruikne ming van deze bruggen vóór de a.s. bie tencampagne zal kunnen plaats hebben. Met het afwerken van de opritten Ismen thans druk bezig. HILLEGOM. De heer Casper Ludwlg. t In de Marlastlchting te Haarlem over leed de heer Casper Ludwlg. bloemist al hier. De overledene, die den leeftüd van 68 jaar bereikte, ls Indertijd bestuurslid ge weest der afd. Hillegom van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur; als tuinarchitect en bekwaam kweeker was hU menigmaal adviseur van Bloemententoonstellingen, terwijl hij ook vele jaren lid was van dc commissie voor den tulnbouw-wintercursus hier ter plaatse. Drie schooljongens speelden glstermldJ dag midden op de Weeresteinstraat en gooiden met steentjes. Toen zij gewaar schuwd werden en de vlucht namen naar het voetpad, kwamen zü precies voor een passeerende vrachtauto terecht. De be stuurder wist door remmen en uitwijken de jongens juist op het nippertje te spa ren, maar er ontstond een botsing met een andere vrachtauto. Een van de twee moest zelfs een eind op het voetpad rij den. Beide wagens waren licht beschadigd. De jongens hadden intusschen het hazepad gekozen. De heer Jac. Zwaan te Haarlem heeft bedankt als dirigent van de Chr. Gem. Zangvereenlging „Asaf". Als opvolger is be noemd de heer Alex Schellevis in Den Haag. die daar dirigent van het Bachkoor en orkest der Bethlehemkerk ls. KATWIJK. Benoeming directeur der Arbeids bemiddeling. Door B. en W. is tot directeur van de Arbeidsbemiddeling benoemd de heer J- Pluimgraaff, tot nu toe waarnemend direc teur, als opvolger van den heer Taat. LISSE. ADRES AAN DEN RAAD. Inzake de Gastaricven. De volgende plaatselüke vereeniglngen hebben een adres aan den Gemeenteraao gezonden, n.l. de R.-K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond, de R.-K. Vereeniging van den Handeldrij venden en Industneeien Middenstand „De Hanze", de 1B0" van Groote Gezinnen, de Ned. R.-K voik-- bond: ten deze domicilie kiezende huize van den heer J w Stobbe, Stations- weg 7' 2-2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6