77sfe Jaargang DINSDAG 22 SEPTEMBER 1936 No. 23465 OFFICIEELE KENNISGEVING GOUDEN HUWELIJKSFEEST. HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zUn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque^ en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden (.2.35 per week f.0.18 Franco per post 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) VERZETTING MARKTEN OP 3 OCTOBER. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de algemeene dag-en avondmarkten, de boter markt en de boom- en blocmmarkt, welke gehouden zouden worden op 3 October a.s. in verband met de feestviering op dien dag, op Vrijdag 2 October zullen worden gehou den. zullende de botermarkt te 10 uur v.m. en de algemeene dagmarkt te 11 uur v.m. aanvangen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. 9476 ADRESSEN AAN B. EN W. Inzake halvecring van den huurtoeslag. Aan het College van Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leiden zijn on derstaande adressen gezonden: Geett. beleefd te kennen het Bestuur van d<n Leidschen Bestuursdersbond Dat de halveering van den huurtoeslag, ingegaan op Zaterdag 19 Sept., tot moei lijkheden heeft geleid, en zeer zeker tot nog grooter moeilijkheden zal leiden t.us- schen huurders en verhuurders van wo ningen dat het gevolg hiervan zal zijn. dat ver huurders van woningen zich tot liet ge meentebestuur zullen wenden met het ver zoek hun medewerking te willen verleenen tol Inning der huren; dat het de bedoelig Is van den minister dat het gemeentebestuur hiertoe eerst kan overgaan, wanneer de huur met een rede lijk bedrag is teruggebracht; dat het ons gewcnscht voorkomt, dat, voor de beoordeeling van dit redelijke be drag door Uw geacht College een Commis sie wordt benoemd, waarin ook zitting zul len hebben de vertegenwoordigers der plaatselijke vakcentralen dat daarom adressant Uw College be leefd doch dringend verzoekt, onverwijld tot instelling dezer Commissie over te gaan 't Welk doende, (w.g.) J. M C. de ROO, Voorzitter (w.g.) C. SNEL. Secretaris. De Verhuurdersbond voor Leiden en om streken richtte onderstaand schrijven tot het College: Gelijk Uw College bekend is, verzocht ons Bestuur Uw College bij brief van 4 Sept. j 1., om een onderhoud terzake van de toen van Regeeringswege in uitzicht gestelde af schaffing c q. vermindering van den hum- bijslag aan ondersteunden. Bij brief Uun 16 September j.l. ontvingen wij bericht dat de Wethouders van Fabricage en Sociale Zaken ons op een nader te bepalen tijd stip zouden kunnen ontvangen. Dit nader bericht bereikte ons tot op heden nog niet. Waar onzerzijds zoo direct het initiatief is genomen om met U tot een regeling ln deze aangelegenheid te komen, treft het ons des te pijnlijker dat de houding van de ondersteunde werkloozen zelf op advies van de zijde van hun organisatie, het con flict zoodanig dreigt te verscherpen, dat aan resultaten van een bespreking in der minne moet worden getwijfeld. Immers kwamen bij ons bestuur reeds tallooze brie ven binnen, geschreven overeenkomstig het bijgevoegde gedrukte voorbeeld, waarin als een afgedane zaak eenvoudig wordt mede gedeeld. dat de betrokken werklooze huur der het gekorte bedrag op de huurbetaling in mindering brengt. Blijkens het verslag in het Leidsel! Dagblad van Zaterdag j.l- is op de vergadering van den Leidschen Bestuurders'oond door het gemeenteraads lid Snel in dcnzelfden geest geadviseerd.*) Indien werkelijk deze houding algemeen mocht worden aangenomen, zal dit niet anders dan betreurenswaardige gevolgen kunnen hebben en een toekomstige rege ling in gevaar brengen. Teneinde te voorkomen dat de beden kelijke adviezen hierboven bedoeld ver dere moeilijkheden veroorzaken en de ge volgen voor de huiseigenaren, onder wie er verscheidene zijn die al geruimen tijd ge leden eigener beweging de huren op een alleszins redelijk peil hebben teruggebracht ernstiger gaan worden, verzoeken wij Uw College met klem, onder mededeeling van het feit, dat overleg tusschen U en ons hangende is, publiek bekend te maken, dat het volgen van de voormelde gewraakte adviezen heillooze gevolgen met zich kan sleepen en de ondersteunden goed zul len doen met de resultaten van hel be doelde overleg af te wachten. Waar van het advies van het gemeente raadslid Snel in de plaatselijke pers mel ding werd gemaakt veroorloofden wij ons eveneens publicatie van dit schrijven te verzoeken, teneinde de ongunstige uitwer king nog zooveel mogelijk te neutraliseeren Inmiddels in afwachting van Uw nadere berichten Noot van do redactie. Naar ons Is ge bleken bevatte het'ons door een der aanwezigen toegezonden verslagje van de bedoelde bijeen komst eenlge onjuistheden. In de eerste plaats is door den heer Snel niet het woorö gevoerd ln z(Jn kwaliteit van lid van den gemeenteraad, doch als secretaris van den Leidschen Béstüurdersbond. Sprekende over de houding dér christelijke en r.k. Kamerfracties, zelde de heer Snel er zich niet over te hebben verwonderd, dat het voorstel om de Interpellatie Kupers niet' toe te staan van phristelijk-hlstoiische zijde kwam, maar wél ovei het feit. dat de r.k. fractie dat voorstel steunde en daardoor haar eigen werkloozen ln den steek liet. Ten aanzien van het advies dat de heer Snel den werkloozen zou hebben gegeven, n.l. om den huiseigenaren mede te deelen. dat zij het ge korte bedrag van de huur zullen aftrekken, merkt de heer Snel op, dat hij zulks niet heeft betoogd Hij heeft slechts den werkloozen ge adviseerd aan hun huiseigenaren een gemoti veerd verzoek te richten om het bedrag van den verminderden toeslag van de huur af te trekken. Daarmede, aldus de heer S., wordt ook gehandeld ln den geest van den minister, die zich op het standpunt stelt, dat de vermindering van den huurtoeslag aanleiding behoort te zijn to* een huurverlaging. WIJ meenen hiermede de zaak tot de juiste proporties te hebben teruggebracht. Red. L. D. Morgen zal het 50 jaar geleden zijn, dat onze stadgenooten Jacobus Schouten en mej. Elisabeth van Steenbergen, wonende lste Gortestraat Nr. 37, zich in den onder trouw begaven, terwijl zij op 6 October a.s. hun gouden huwelijksjubileum hopen te herdenken. De gouden echtelieden zijn respectie velijk 70 en 69 jaar oud en mogen zich bt den nog in het bezit van een goede ge zondheid verheugen. Uit hun huwelijk wer den 13 kinderen geboren, waarvan er nog 11 in leven zijn. De verdere nakomeling schap bestaat uit 31 klein- en 3 achter kleinkinderen. Schouten was bjjna een halve eeuw als bleekersknecht werkzaam, waarvan onge veer 30 jaar bij de firma Dingjan aan den Lage-Rijndijk en ruim 17 jaar bij de firma Spronk aan den Witte-Singel. Drie jaar geleden werd hij lichamelijk ongeschikt verklaard voor verderen dagelijkschen ar beid, zoodat hij sindsdien tot werkloosheid is .gedoemd. Mogen zij nog vele jaren voor elkaar ge spaard blijven in het keurige huisje, dat zij reeds gedurende bijna een halve eeuw bewonen. SAMENSTELLING ACADEMISCHE SENAAT. Het bestuur van den Senaat der Leid- sche Universiteit is voor den nieuwen academische cursus samengesteld als volgt: prof. dr. J. v. d. Hoeve, rector-mag- nificus; prof. dr. J. A. J. Barge, secretaris: prof. dr. N. J. Krom, pro-secretaris: prof. dr. B. D. Eerdmans. prof. dr. A. J. Wen- sinck, prof. mr. E. M. Meijers en prof. dr. W. v. d. Woude, assessoren. Plaatsvervangende assessoren zijn: prof. dr. N. J. Krom. prof. mr. D. van Blom, prof. dr. J. J. Blanksma en prof. dr. J. A. J. Barge. Archivaris is prof. dr. L. Knap pert Jzn. o CHR. MEISJESVEREENIGING „LIEFDE VINDT WERK". De Chr. Meisjesvereeniging „Liefde vindt Werk" hield gisteravond in het gebouw „Prediker" met leden en belangstellenden haar jaarfeest. Zooals alle voorgaande jaarfeestvieringen kenmerkte ook deze zich door een prettige sfeer. De bijeenkomst, welke onder leiding stond van mej. B. Betgen, werd geopend met het zingen van Ps. 103 en het lezen van dezen psalm. Na een hartelijk woord van welkom, bracht mej. Van Duuren het jaarverslag uit, dat een nauwkeurig overzicht gaf van alle vereenigingszaken. Een aantrekkelijk programma, waaraan ook de tractaties niet ontbraken, werd ver volgens afgewerkt. Een tableau „Het noodige Kruis", vorm de een zeer passelijke afsluiting van een weigeslaagden avond, welke besloten werd met het zingen van den Avondzang. o EEN STUDENTENGRAP! „Mincrva" ais koestal. Men zal zich herinneren, dat onlangs een der aandachttrekkende koeien, die ter gelegenheid van de Vebo op verschillende plaatsen in onze stad waren neergezet, plotseling spoorloos verdwenen was. Som migen vermoedden, dat deze koe wellicht op het 3 Octobcrfeest haar vroolijk rentrée zou maken, maar zij die zoo dach ten zijn in dit opzicht teleurgesteld. Want het verdwenen houten koebeest is door de politie inmiddels opgespoord en wel in de Studentensociëteit Minerva". Toen de Hermandad het stomme dier in beslag nam en het zich gedwee liet weg voeren, voerden de studenten er eerst nog een opgetogen rondedans bij uit. De koe is intusschen „gehalsterd" en zal nu wel niet meer op snoode wijze van plaats kunnen verwisselen JAARBOEK DER UNIVERSITEIT. Bij H. E. Stenfert Kroes's Uitgevers-Mij. N.V. te Leiden en Amsterdam verscheen het jaarboek der Rijksuniversiteit alhier 1936. De indeeling van den inhoud wijkt niet af van die van vorige jaargangen. Het 250 bladzijden tellende boekwerk is onmis baar voor hen, die een volledig overzicht willen hebben van de samenstelling van alle academische colleges en commissiën, den personeelsstaf van laboratoria, klinie ken en musea, de mutaties in het docen tencorps in het afgeloopen academiejaar, de geschiedenis der Universiteit in dat tijd vak. w. o. de gisteren uitgesproken rede van den afgetreden rector-magnificus prof. mr. A. S. de Blécourt en van de zelfstan dige instellingen ter bevordering der stu die, zoowel stichtingen en vereenigingen als beurzen. Ook zijn opgenomen een ledenlijst van het Leidsch Universiteitsfonds, benevens tal van opgaven betreffende de overige universiteiten en hoogescholen in Neder land en Nederlandsch-Indië. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Leidsche Handelsdrukkerij, Hooigracht 35, Leiden. Overleden eigenaar J. Karstens, d.d. 14 Sept. 1936. Den lstcn October zal de N.V. voorh. fa. Bernard. Breestraat 55. den dag her denken, dat 100 jaar geleden deze firma werd opgericht. Gistermiddag ontdekte de controleur, die op de brug nabij het Station dienst deed. dat rook uit den vloer van de brug opsteeg, weïke rook weldra door vlammen gevolgd werd. Met behulp van een brandblusch- apparaat, dat op de brug aanwezig is, wis ten de controleur en een bediende van de kioskonderneming de vlammen te dooven. Waarschijnlijk is de brand ontstaan door dat een reiziger achteloos een brandende sigaret heeft weggeworpen. Aan de Leidsche Glashandel Fa. W. van Dam en Co. alhier is de levering van al het benoodigde glas opgedragen voor den bouw van een klooster met kapel te Drachten (Friesland), een flatgebouw aan de Apollolaan te Amsterdam en een win kel van. de Fa. P. de Gruyter te IJmuiden. Op 1 October a.s. herdenkt de heer G. A. Sluis alhier, opzichter van Weg en Werken bij de N.Z.H.T.M. alhier, den dag waarop hij vóór 25 jaar bij genoemde maat schappij in dienst trad. Op 2 October zal de heer A. van Dijk, wagenvoerder hier ter stede, hetzelfde feit herdenken. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Abessijnsche kwestie te Genève. De commissie voor de verificatie der vol. machten is gistermiddag direct bijeenge komen onder voorzitterschap van Tudela (Peru). Om den arbeid van de Volken bondsvergadering niet te vertragen, be sloot zij nog denzelfden dag een rapport voor te leggen betreffende de niet-bestre- den volmachten. Zij gaf verder als haar meening te kennen, dat er geen juridisch middel bestaat om te verhinderen, dat de Abessijnsche delegatie in de vergadering blijft tot deze zich over de Abessijnsche volmachten zal hebben uitgesproken. De commissie bestudeert deze kwestie grondig. De volmachten van 44 delegaties zijn on betwistbaar, die van 8 delegaties behoeven aanvulling. De onbetwistbare volmachten werden reeds door de vergadering goed gekeurd. Onze Neöerlandsche gedelegeerde mr. Limburg, heeft, gelijk aangekondigd, het denkbeeld geopperd, dat-de Assem- bleé het advies van het internationale gerechtshof te Den Haag zal inwinnen over twee prealabele rechtskwesties in zake Abessynië: ten eerste: bestaat er nog een onafhankelijke staat Abessy nië? Ten tweede: zoo ja. zijn de aan gewezen gedelegeerden als de recht matige vertegenwoordigers van dien onafhankelijken staat te beschouwen? De kans zou groot zijn, dat de ge noemde commissie aan de voltallige vergadering zal voorstellen, het advies van het Haagsche Hof over de twee door mr. Limburg gestelde vragen in te roepen. Het is waarschijnlijk, dat alleen reeds het enkele besluit om een beroep te doen op het Hof, Mussolini voldoende zal zijn, uit Genève weg te blijven. Zooals verwacht werd. is de Argentljn- sche minister Saavedin Lames met 44 van de 49 stemmen tot president van de Volkenbondszitting gekozen. Hedenmorgen heeft weer een zitting plaats. De Negus is gisteren te 17 uur 35 met zijn gevolg op het vliegveld Cointrin bij Genève aangekomen. Er was 'n uitgebreide ordedienst georganiseerd. De Negus werd verwelkomd door mr. Martin, den leider der Abessijnsche delegatie. De Abessijnsche legatie heeft een com muniqué gepubliceerd, waarin verzekerd wordt, dat tweederden van het Abessijn sche gebied nog niet door de Italianen be- heerscht worden. Het meerendeel der 36 provinciën, die dus nog onafhankelijk zijn. hebben aldus het communiqué ver tegenwoordigers naar de regeering te Gore gezonden en hun trouw aan den keizer be tuigd. De legatie blijft berichten ontvangen van het leger van Ras Desta in Sidamo, van dat van Bajiron Fekribellasto in Aroessi. van dat van Bayennamadrid in Bali en van het leger van Aserrakasa in Sallali. Al deze legers staan onder het op perbevel van Ras Imroe, die te Gore ver blijf houdt. BELGIË. Het parlement half October bijeen? IVapcnleveranties. Er zou sprake van zijn, dat het parle ment tegen 15 October voor een buiten gewone zitting bijeengeroepen wordt, ten einde voor den aanvang van de gewone zitting op den tweeden Dinsdag in Novem ber. het vraagstuk der nationale verdedi ging te behandelen. De betrokken minister zou een verhoo ging willen voorstellen van den diensttijd, die voor de infanterie gebracht zal wor den op 18 maanden en voor de overige wapens op 12 maanden. In verband met het ontdekken van docu menten, door een Spaansch officier in den trein vergeten, heeft het parket van Brus sel een aantal huiszoekingen gehouden. Hierbij zijn een aantal depots vin pistolen en revolvers ontdekt, alsmede plannen tot levering van mitrailleurs, bommen, vlieg tuigen, pantserwagens en kanonnen aan 't Spaansche Volksfront. Reeds heeft een schip met geweren en munitie de haven van Antwerpen verla ten, te Ostende is een schip aangehouden. Cok een geheime wapenfabriek is ontdekt, doch waar en hoe wordt nog geheim ge houden. -o FRANKRIJK. Dc stakingsbeweging. Het departement du Nord schijnt door een nieuwe stakingsgolf te worden be dreigd. De machinisten en stokers van het textielgebied van Roubaix-Tourcoing eischen een loonsverhooging en dreigen 23 dezer in staking te gaan, als geen gevolg wordt gegeven aan hun eischen. Hierdoor zullen dan 60.000 textiel-arbeiders tot werkloosheid worden gedwongen Intusschen hebben 30.000 textielarbeiders in Rijssel en omgeving, na tien dagen ge staakt te hebben, in alle fabrieken het werk hervat. BINNENLAND. Een onverwacht en bijna niet opgemerkt bezoek van Prins Bernhard aan Amster dam. (Binnenland, 3e Blad). De rechtspositie van den handelsreiziger. (Binnenland. 3e Blad). Vlootdag te Batavia. (Uit Ned. Oost- Indië, 3e Blad). Een interview met dr. Maria. Montessorï. (3e Blad). Tuinders demonstreeren te Den Haag. (2e Blad). De laatste dag van de oefeningen der Lichte Brigade. (3e Blad). Jongeman te Broek op Langendijk door politie-brigadier doodgeschoten. (Gemengd, (3e Blad). BUITENLAND. Genève en de Abessijnsche moeilijkhe den. (Buitenland en Tel., Ie Blad). Wapen-smokkel in België voor Spanje. (Buitenland. Ie Blad). Een nieuw belastingprogram in Japan. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. ENGELAND. Chamberlain voorloopig regecringschef. De minister van Financiën. Neville Chamberlain, is te Londen teruggekeerd om de leiding der regeering od zich te nemen gedurende de afwezigheid van den minister-president. De geregelde zittingen, van het kabinet zullen, naar men verwacht, weer gehouden worden na den terugkeer van Eden uit Genève. ZWEDEN. Morgen treedt de regeerjng af. Morgen zal de Zweedsche regeering af treden tengevolge van de successen, die de sociaal democraten bii de verkiezingen be haald hebben. Over den formateur van het nieuwe kabinet is nog niets bekend. De geheele Zweedsche Ders legt den na druk od de stembus-overwinning der socia listen die 10 nieuwe zetels hebben ver overd en biina 300.000 stemmen hebben gewonnen. Bii deze verkiezing is gebleken dat de socialisten over meer dan een millioen driehonderdduizend stemmen beschikken, of over 46 pet van het geheele kiezerscorps. Het aantal stemmen op de gezamenlijke burgerlijke candidaten uitgebracht bliift 4000 beneden dit cijfer. De nat.-socjalisten hebben 20.000 stem men gekregen, zonder een mandaat te kun nen bemachtigen. OOSTENRIJK. Weer Communistische organisatie ontdekt- De politie heeft te Salzburs een geheime communistische organisatie ontdekt. Alle leiders hiervan zijn gearresteerd. Een aanzienlijke hoeveelheid documen ten werd in beslag genomen. Hieronder zijn uitgewerkte plannen en pamfletten, welke aansporen tot opstand. Het schijnt, dat de organisatie van Moskou uit gelden betrok. PALESTINA. In afwachting der troepenversterkingen. In Palestina zijn thans alle voorberei dingen getroffen voor de detacheering der nieuwe troepenversterkingen, welke uit Engeland komen. De eerste suppletietroe pen worden vandaag të Haifa verwacht. Deze stad ziet er thans uit als een leger kamp in oorlogstijd. De opperbevelhebber, luitenant-generaal Dill zal uit Jerusalem overkomen, om de troepen toe te spreken. De spoorwegen in Palestina staan onder controle der militaire autoriteiten. Zij zul len de volgende dagen voor een belangrijk deel voor troepentransporten worden ge bezigd. Overal zijn militaire maatregelen genomen om treinaanslagen van Arabieren te verhinderen. In de buurt van Jerusalem zullen twee infanteriebrigades worden gestationneerd. Vier andore brigades zullen onderscheiden lijk te Jaffa, Nazareth, Haifa en Nabloes worden gelegerd. Het Britsche hoofdkwartier zal voorloo- pig te Jerusalem blijven.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1