Ingrijpende verbouwing der Leidsche Universiteit 77sfe laargang MAANDAG 21 SEPTEMBER 1936 No. 23464 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het uiterlijk aspect van het Academiegebouw blijft onveranderd In den loop van 1938 moet het werk gereed zijn Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor aflvertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor al)e andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3S per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> De klacht over gebrek aan ruimte in de Leidsche Academie dateert niet van gisteren of eergisteren. Reeds jaren geleden hebben curatoren het vraagstuk onder oogen moe ten zien op welke wijze tegemoet ware te komen aan het steeds nijpender gebrek aan collegezalen. De inrichting van de voorma lige Kweekschool voor Zeevaart en een ge deelte van het vroegere Academisch Zieken huis als zoodanig gaven daarvoor slechts een tijdelijke en allerminst bevredigende oplossing. Thans heeft de technische staf van den Rijksgebouwendienst de plannen ontworpen voor een Ingrijpende verbouwing, waardoor de zoo vurig begeerde expansie wordt ver kregen en de oplossing van dit vraagstuk, althans voor de eerste jaren, schijnt ge waarborgd. Deze plannen hebben bereids de goedkeuring van curatoren en den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen verkregen, zoodat vermoedelijk nog in den loop van deze week de aanbesteding zal plaats vinden. Deze verbouwing strekt zich niet uit tot het eigenlijk Academiegebouw, doch voorna melijk tot de perceelen Rapenburg 67. 69 en 71. tot voor kort als Ethnografisch Mu seum en Sinologisch Instituut in gebruik. Toch hebben in de afgeloopen maanden ook in het oude gebouw ingrijpende veran deringen plaats gehad, vooral in de omge ving van het klein-auditorium. De studenten, die dezer dagen voor het eerst den drempel onzer Alma Mater over schrijden, zullen er niets vreemds in vin den. wanneer zij, teneinde het klein-audito rium te bereiken, niet halverwege de uitge sleten eikenhouten wenteltrap linksaf moe ten slaan en na een houten trap met een bordes de zaal betreden, doch nu rechtuit via een steenen trap op een breeden gang terechtkomen om dan door een nieuwe deur het klein-auditorlum te bereiken. Ouderejaars en de ontelbare oud-studen ten, die af en toe hun oude universiteit nog eens komen opzoeken, zullen ongetwijfeld in den beginne neiging vertoonen om tóch de tochtdeuren door te gaan. waardoor zij dan uitkomen op het houten portaal, dat toegang geeft tot zweetkamertje. Senaats kamer. pedellenbureau en, vroeger ook tot het klein-auditorium. Ze zullen dan even staan als de bekende kat in het onbekende pakhuis, want de houten toegangspoort naar het klein-auditorium. die vroeger rechts in den hoek placht te staan, bevindt zich nu in het midden van den muur, meer naar de richting van den Senaatskamer en de smalle verhooging met de drie treedjes naar het zweetkamertje is uitgegroeid tot een eerbiedwaardig podium. Ter rechter zijde van de trap is een aantal rekken ge plaatst. bestemd als garderobe. Onwillekeurig voelt ge als oud-student de neiging in u opkomen de trap op te wippen en een kijkje te nemen in, wat ge veronder stelt, het klein-auditorium te zijn. Mis, arme, ge betreedt niet het klein-auditorium, maar de zoogenaamde Leeskamer, een vertrek van zeer bescheiden afmetingen. Wilt ge toch de zaal zien, waaraan voor u zoovele herinne ringen verbonden zijn. dan moet ge eerst terug naar de hoofdtrap, dan linksaf een steenen trapje op en vervolgens wederom linksaf door een corridor, welke eens tot het bureau der pedellen behoorde, via een nieu wen doorbraak in den zijmuur naar het doel van uw bezoek. Maar is dat het klein-audi torium, zooals gij en vele studentengerea- ties met u het hebben gekend? Toch, ziet maar naar de ramen, bekijkt den eiken ka theder. Inderdaad, maar dat is dan ook het eenige wat hetzelfde is gebleven. Er ls een nieuwe eiken dekvioer gelegd, de muren zijn in een lichtgroene kleur geschilderd, het plafond is veranderd, het eigenaardige hou ten hok bij de deur weggebroken en het losse meubilair verwijderd. Och, die losse stoelen en tafels; als die eens konden spreken! Hoevelen hebben met hun pennemes in het tafelblad niet de een of andere toepasselijke Latijnsche spreuk gegrift of het meer of minder ge lijkend conterfeisel van een hoogleeraar. Welk een schat van kostelijken studenten humor was hierin neergelegd. De lange tafels, die vroeger langs de zijmuren ston den, zijn eveneens verdwenen en alle ver vangen door vaste tafels met klapstoelen. Héél netjes en héél practisch, want het aantal plaatsen met schrijfgelegenheid is hierdoor vergroot van 123 tot 164. De zaal ziet er, wat men noemt, keurig netjes, bijna modern uit; het eenige bezwaar is, dat het het vroegere klein-auditorium niet meer is. De sfeer is weg, een stukje historie of. wil men, traditie verdwenen, opgeofferd aan den eisch van nuchtere zakelijkheid. De eerlijkheid gebiedt echter mede te deelen, dat de behoefte aan meer ruimte niet het eenige motief dezer verbouwing is geweest. Ook de veiligheids-factor speelde in deze een rol. Met het oog op het brand gevaar werd het nj. noodig geoordeeld aan het klein-auditorium een ruimen, vrijen uitgang te geven naar den nieuwen vleu gel van het Academiegebouw, vanwaar een ijzeren noodtrap onmiddellijk in de vrije lucht voert. De eigenlijke, groote uitbreiding wordt verkregen door verbouwing van de percee len Rapenburg 67. 69 en 71, welke met de Academie verbonden zijn middels een gang boven de poort, welke toegang geeft tot den Hortus Botanicus. Deze gang wordt over een breedte van drie meter verdiept. Een deel der aldus verkregen ruimte, aan de Hortuszijde, wordt benut voor de in richting van een faculteitskamer, welke met drie ramen uitzicht geeft op den Aca- demietuin. Bij de verbouwingsplannen heeft de ge dachte op den voorgrond gestaan, dat het stadsbeeld zoo weinig mogelijk mocht wor HET ACADEMIEGEBOUW AAN HET RAPENBURG, DAT EEN GROOTE UITBREIDING ZAL ONDERGAAN. I den aangetast. De gevels van de hiervoor genoemde panden zullen zelfs zooveel mo gelijk in hun oorspronkelijken vorm wor den gerestaureerd, zoodat zij uiterlijk vol komen het aanzien hebben van deftige patriciërswoningen. Het perceel Rapenburg 67. de vroegere woning van prof. Scholten blijft ook in wendig vrijwel onaangetast; ook de oude wandbekleeding met kostbare behangsels wordt in den ouden stijl teruggebracht. Zoowel gelijkvloers als op de eerste ver dieping, wordt een doorgang gemaakt naar het belendend perceel. Het voormalige Prentenkabinet is ge deeltelijk bestemd als custoswoning; de gevels van de panden aan het Rapenburg alsook ter rechterbijde van het Academie plein blijven geheel intact. De voorkamer van Rapenburg 67 wordt Ingericht als een vergaderzaal voor het college van curatoren; daarachter komt de werkkamer van den secretaris, mr. P. J. Idenburg; de voorzijde van Rapenburg 69 Is gereserveerd voor het Bureau van cura toren. Daarachter, ongeveer op de plaats, waar thans in den Hortus de serre van het vroegere woonhuis van den hortulanus staat. dus nabij de paimenkas, is een groote collegezaal geprojecteerd, plaats biedende aan 200 personen; gelijkvloers komt dan nog een tweede, kleinere collegezaal voor 100 personen, welke wij ook op de eerste verdieping zullen vinden. Bovendien ko men hier kleinere vertrekken voor kleine colleges, tentamen-, examen- en faculteits kamers voor de hoogleeraren. De ingang van dezen nieuwen vleugel bevindt zich op het Academieplein recht tegenover den be- staanden ingang tot de Universiteit. Het ligt in de bedoeling, dat door deze uitbreiding het geheele onderwijs in de ju ridische. theologische en litteraire facul teit zal worden geconcentreerd zoomede het zuiver theoretisch onderwijs in de natuur- philosofische vakken, zooals bijv. wiskunde. De vergaderzaal van curatoren zal ook worden gebruikt voor recepties, e.d. De vrijkomende tuinen, gelegen achter de huizen aan het Rapenburg, zullen in de toekomst deel uitmaken van den Hortus, hetgeen ons opnieuw en temeer het besluit van den minister doet betreuren, dat de prachtige Boeddha-groep niet op haar oude plaats is gehandhaafd, maar is overge bracht naar het Rijksmuseum voor Vol kenkunde!! Zooals reeds gezegd, zullen de werk zaamheden reeds de volgende maand aan vangen. De gereed gekomen zalen zullen geleidelijk in gebruik worden genomen, terwijl het werk in den loop van 1938 moet zijn voltooid. Naar de administrateur bij het college van curatoren, de heer A. van Hoogstra ten, die ons het bovenstaande uiteenzette, mededeelde, is bij den opzet de grootst mogelijke soberheid betracht. DE ORANJE-GARDE. Het uittreden van ds. H. Thomas cn den heer E. Raams uit den B. V. L. Het Septembernummer van het orgaan der Oranje-Garde in Nederland publiceert de correspondentie, gevoerd naar aanleiding van het uittreden van ds. H. Thomas, 2de voorzitter der Garde en van den heer E. Raams. landelijk commandant dier garde uit de plaatselijke afdeeling van den Bijzon deren Vrijwilligen Landsorm. Naar aanleiding van zekere geruchten stelt het moderamen van het hoofdbestuur der Oranje-Garde in Nederland aan de Gew. Landstormcommissie Zuid-Holland West de vraag of dit uittreden als een eer vol ontslag kan worden betiteld. Het dagelljksch bestuur van genoemde commissie antwoordt daarop o.m. als volgt: „Dat Ds. H. Thomas en de heer E. Raams niet op eervolle wijze de B.V.L. te Leiden zouden hebben verlaten, is een gerucht, dat geen enkelen grond heeft, en slechts op achterklap en kwaadspreken kan berusten. In verband met een reorganisatie van de plaatselijke landstormcommissie van Leiden, zijn enkele heeren, die buiten Leiden woon achtig waren in verband met betreffende regelen te dezer zake aan de georgani seerde plaatselijke landstormcommissie van Leiden, ontvallen. Tot- deze heeren behoorde ook de heer E. Raams. Hier zij direct aan toegevoegd, dat de heeren Raams en Ds. Thomas gaarne hun advies gegeven hebben voor de vorming van de georganiseerde plaatselijke commissie, welk advies in algemeene trekken in derdaad door ons Dagelijksch Bestuur ge volgd is. Dat Ds. Thomas, die lid was van de georganiseerde plaaselijke commissie, voor zijn lidmaatschap bedankt heeft, vindt zijn oorzaak in het feit, dat. Ds. Thomas zich in een enkel opzicht niet kon vereenigen met de zienswijze van de georganiseerde plaatselijke commissie. Wanneer er van „ontslag" sprake kan zijn van de heeren. die uitgevallen zijn uit de georganiseerde plaatselijke commissie van Leiden, die allen zonder onder scheid gaarne de Landstormbeweging blijven steunen, dan is dit ontslag, ook van de heeren Ds. Thomas en E. Raams, natuur lijk volkomen eervol". BINNENLAND. Overdracht van het rectoraat aan de Leidsche Universiteit. (3e Blad). Ingrijpende verbouwing en uitbreiding van 't Academiegebouw te Leiden. (Stads nieuws, le Blad). De oefeningen der Lichte Brigade. (3e Blad). Rijtoer van Prinses Juliana en Prins Bernhard door Apeldoorn. (2e Blad). Meerdere boerderijen zijn afgebrand. (Gemengd, 3e Blad). Een vrouw vermoord te Rotterdam. (Ge mengd, 3e Blad). BUITENLAND. Voortzetting der diplomatieke besprekin gen. (Buitenland, 2e Blad). De Abessijnsche kwestie te Genève baart moeilijkheden. (Buitenland, 2e Blad en Tel. 2e Blad). Hailc Selassie per vliegtuig naar Genève. (Tel.. 2e Blad). De bekende vliegenier Campbell Black, winnaar van de race Londen-Melbourne, is bij Liverpool verongelukt. (Luchtvaart, 3e Blad). Toenemende wrijving tusschen China en Japan. (Buitenland, 2e Blad en Tel. 2e Bl.) Winst voor links bij de verkiezingen in Zweden. (Buitenland, 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. ORGELAVOND FEIKE ASMA. Het programma der wekelijksche orgel avonden in de Hooglandsche Kerk door den heer Feike Asma te geven, zal ditmaal niet Woensdag-, doch morgen-. Dinsdagavond, v/orden uitgevoerd en bevat alleen ver zoeknummers w o. Doodenmarsch en Enge lenzang van Guilmant; Allegro Vivace van Widor: Koraal- en Liedbewerkingen. MARKTKRAAM IN BRAND. Zaterdagavond omstreeks kwart voor negen is op het marktterrein een fruit- kiaam van M. V. tengevolge van de ont ploffing van een benzinelamp in brand ge vlogen en gedeeltelijk verbrand. Eenige kisten bananen gingen eveneens verloren. Het vuur werd door de marktbezoekers ge- 'oiuscht, zoodat de brandweer nog slechts de nablussching behoefde te verrichten. V. was niet verzekerd. M. T. G. S. 6 R.V.A. NAAR BREDA Morgenochtend om 8.34 voorm. vertrek van het station der Ned. Spoorwegen S.S. Witte Poort alhier per extra trein het 6e R.VA. naar Breda voor het houden van jnilitaire oefeningen aldaar. Zaterdag j.l. organiseerde de Leidsche H.B.S.-vereeniging M. T. G. S. een grooten druiventocht naar het Westland, welke een groot succes genoemd mag worden. Met met minder dan twintig tandems be gaven de talrijke deelnemers zich naar hun doel. waar de kassen werden bezich tigd en rijkelijk van de druiven werd ge noten. 's Avonds vond in 't „Nut" een alge meene ledenvergadering plaats waar het nieuwe bestuur voor het jaar 19361937 werd gekozen. Dit is als volgt samengesteld: A. Prins, voorzitter; H. Boom, vice-voorzitter; J. Krom. secretaris; E. Cancrinus, penning meester; T. Mandemaker, 2e secretaris- penningmeester; mej. H. de Blaauw en D. Ravelli, assisteerende bestuursleden. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen Maandag 14 Sept. 49 volwassen personen; Dinsdag 15 Sept. 48; Woensdag 16 Sept. 50; Donderdag 17 Sept. 49; Vrijdag 18 Sept. 51; Zaterdag 19 Sept. 50 volwassen personen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1