BLAUWLAND STELT EEN ULTIMATUM LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 21 September 1936 BINNENLAND De strijd in Spanje HET ONTWERP-RIJTIJDENWET. Een adres der Ned. Werkgevers. Het Verbond van Nederlandsche Werkge vers heeft de Eerste Kamer eenige be schouwingen aangeboden over het wets ontwerp, houdende bepalingen tot het tegengaan van oververmoeidheid van be stuurders van motorrijtuigen (ontwerp- rijtijdenweti. Voorop gesteld wordt, dat het bestuur van het verbond sympathiek staat tegenover het voornemen van den wet gever om maatregelen te treffen, die het voorkomen van ongelukken ten gevolge van oververmoeidheid van bestuurders van motorrijtuigen beoogen. Dit sympathieke doel van het ontwerp- rljtljdenwet mag echter naar de meening van adressant doen voorbijzien, dat de regeling, zooals zfj thans is ontworpen, veel verder gaat dan met het oog op dit doel noodig is en voorts in haar uitwerking be zwaarlijk is te aanvaarden. Niet tegen het beginsel, doch tegen de uitwerking daarvan richteii zich derhalve de bezwaren der leden van het verbond, die in de practljk met de ontworpen wet en haar uitvoerings maatregelen te maken zullen krijgen. Het wetsonwerp bepaalt zich niet tot de beveiliging van het verkeer, doch heeft nog een tweetal andere onderwerpen in zijn werkingsfeer betrokken, die daarmede slechts in zijdelings verband staan. Uit de gewisselde stukken en de mondelinge be raadslaging in de Tweede Kamer valt Immers af te leiden aldus het adres, dat het aanhangige wetsontwerp een drievou dige strekking heeft, t.w. le. bevordering van de veiligheid van het verkeer (tegengaan van ongevallen ten ge volge van oververmoeidheid) 2e. arbeidsbescherming, zulks in navol ging van de Arbeidswet; 3. coördinatie van het verkeer. Naar onze wijze van zien, heet het ver der, betreft het hier drieërlei onderwerpen van zeer uiteenloopenden aard en betee- kenls. Vandaar, dat het naar onze meening aanbeveling zou verdienen, voor zoover men beide laatstgenoemde onderwerpen wette lijk zou willen regelen, daarvoor afzonder lijke wetsontwerpen in te dienen. Nu echter deze onderwerpen alle drie in één en dezelfde regeling zijn betrokken, is deze regeling onoverzichtelijk en in haar consequenties moeilijk te pellen geworden. Wat de wetgever precies beoogt, is immers uit het ontwerp-rijtijdenwet zelf en uit de daarop gegeven toelichting bezwaarlijk af te leiden. Het betreft hier weder een zeer algemeen gestelde machtigingswet, waar van de consequenties in de practljk niet zijn te overzien. Hetgeen Inmiddels bekend is geworden omtrent de voornemens tot uitvoering van deze machtigingswet doet echter vreezen, dat men in de practijk te maken zal krijgen met uitvoeringsmaatre gelen. die tot verwarring en wel haast on overkomelijke bezwaren aanleiding zullen geven. Dit wordt veroorzaakt door het feit. dat de wetgever naar hun aard heterogene maatregelen in een en dezelfde wet en daarop gebaseerde algemeene maatregelen van bestuur heeft willen samendringen. Dit is een wijze van wetgeving, die wel tot on bevredigende consequenties moet leiden. Het college wordt o.m. op dezen grond verzocht, het ontwerp te willen terugwijzen onder aanbeveling aan de regeering een nieuw ontwerp te willen indienen, dat zich uitsluitend bepaalt tot het tegengaan van oververmoeidheid van bestuurders van motorrijtuigen ter voorkoming van ver keersongevallen. Ter nadere toelichting worden in het adres over elk der drie genoemde punten nog enkele opmerkingen gemaakt. ZAANDAMS BURGEMEESTER MET PENSIOEN. Hij vestigt zich te Wassenaar. Burgemeester K. ter Laan van Zaan dam, die onlangs 65 jaar werd zal op 1 Jan, 1937 zijn ambt neerleggen. Hij zal zich te Wassenaar vestigen, waar hij dezer dagen reeds een huis heeft gekocht. De heer Ter Laan werd in 1871 te Slochteren geboren en was aanvankelijk werkzaam bij het onderwijs. In 1901 kwam hij in de Tweede Kamer en hij was lid van den Haagschen Raad van 1905 tot 1914, toen hij benoemd werd tot burgemeester van Zaandam. Tel. HANDELSBESPREKINGEN MET DUITSCHLAND. Tevens onderhandelingen over het betalingsverkeer. De voor de tenuitvoerlegging van de Ne- derlandsch-Duitsche handelsovereenkom sten door de Nederlandsche en Duitsche regeering ingestelde regeerlngscommissies zijn Zaterdag te Hamburg samengekomen voor een van haar regelmatige zittingen. Daarop aansluitend zal tusschen de beide delegaties een eerste gedachtenwisseling plaats hebben omtrent de verlenging en wijziging van de overeenkomst nopens het Nederlandsch-Duitsche betalingsverkeer van 5 December 1934, welke op 31 Decem ber 1936 afloopt. De duur van deze eerste etappe der besprekingen zal één tot twee weken bedragen. De Nederlandsche delagatie staat onder leiding van dr. H. M. Hirschfeld, direc teur-generaal van Handel en Nijverheid, de Duitsche delegatie onder die van Geheim- rat Benzier van het departement van Bui- tenlandsche Zaken te Berlijn. HET TANDEMVRAAGSTUK. De A. N. W. B. stelt zich ten aanzien van het tandemvraagstuk op 't standpunt, dat alleen centrale, voor het geheele land gel dende voorschriften hier afdoende verbete- r'ngkunnen brengen. Het bestuur heeft daarom, na op de bestaande verwarring te hebben gewezen, in een adres aan den mi- lister van Waterstaat aangedrongen op het inlasschcn in de bepalingen van het Motor- en Rijwielreglement, van voor schriften betreffende het vervoer van per senen buiten den bestuurder, op een tijwiel. VERDIENSTEN VAN SCHEPELINGEN BIJ DE HARING- EN TRAWLVISSCHERIJ IN 1935. Tot de verschillende loonenquètes, wel ke het Departement van Sociale Zaken in samenwerking met het Centraal Bureau voor de Statistiek Instelt, behoort ook een onderzoek naar de verdiensten van sche pelingen bij de haringvlsscherij en bij de trawlvisscherij. De resultaten van het on derzoek over 1935 zijn opgenomen in de 8e aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek- Opgaven werden verkregen betreffende de beiuanumg van in totaal 231 schepen van reeücrijen in Katwijk. Sckeveningen, Vlaardingen en Maassluis. In het Maand schrift worden afzonderlijk voor de ha ringvlsscherij en voor de trawlvisscherij het gemiddeld totaal uitbetaald bedrag aan gage en emolumenten, de gemiddelde vaartijd in weken en het gemiddelde week- inkomen voor elk der verschillende beroe pen in dc genoemde gemeenten vermeld. De gemiddelde totaal-verdiensten in 1935 waren bij de haringvisscherlj voor de vol wassen schepelingen naar verhouding het laagst ir. Katwijk, het hoogst te Vlaardin- gen-Maassluls. lager dan die van de an dere plaatsen. Voor de matrozen bedroegen de gemiddelde weekverdiensten bij de ha- ringvisscherij te Katwijk f. 17.43, te Sche- veningen f. 17.41 en te Vlaardingen-Maas- sluis f. 15.82, bij de trawlvisscherij te Kat wijk f. 11.89 en te Scheveningen f8 32. Contractueel is aan de schepelingen bij de zoutharingvisscherij in 1935 voor den duur der teelt door de reeders een loon gegarandeerd van f. 14.per week voor matrozen en voor andere beroepen een loon naar verhouding. In de gevallen dat ge middeld Per week minder verdiend was, is zooals aan het Bureau werd medege deeld het ontbrekende bedrag bijbe taald. o JAARVERGADERING ALG. MILITAIREN PENSIOENBOND. De algemeene militaire pensloenbond heeft te Haarlem zijn jaarvergadering ge houden onder voorzitterschap van den heer D. F. Brandwijk, die uitvoerig de pen sioenkortingen besprak en zich afvroeg, of in ons land het recht plaats heeft moeten maken voor de macht. HIJ noemde de pensioenkortingen onrecht en critiseerde het feit, dat pensioenen boven de f 4000 intact blijven, doch die beneden dit be drag gekort worden. De oud-militairen hebben beter verdiend en de regeering ver geet blijkbaar, dat zij het zijn, die Neder land gemaakt hebben tot een der grootste koloniale mogendheden. Nadat de ontsla pen leden van den bond waren herdacht, werden de verschillende jaarverslagen goedgekeurd. Mevr. Cremers, een der ener giekste werksters van den bond, werd ge huldigd. Zij ontving het eerekruis eerste klasse. De aftredende bestuursleden werden herbenoemd en in de vacature P. A. Carol werd gekozen de heer J. Nel uit Amster dam. Besloten werd een „procesfonds" te stich ten. dat ten doel heeft zooveel mogelijk te voqrzien in dé; kosten van een te voeren proces tegen den staat inzake de pensioen korting. Tenslotte werd een motie aangenomen, waarin o.a. wordt verklaard dat geen over leg met den bond is gepleegd inzake de vaststelling en de voorgenomen korting der pensioenen en dat deze korting moet wor den beschouwd als een aantasting van be staande rechten. Ook werd een motie aan genomen, waarin de bond zich uitspreekt tegen devaluatie. AMSTERDAMSCHE DIAAIANT- TENTOONSTELLING. In tegenwoordigheid van vele autoritei ten, waaronder de commissaris van de Ko ningin in de provincie Noord-Holland, jhr. mr. A. Roëll, burgemeester dr. W. de Vlugt, vele leden van het Amsterdamsche ge meentebestuur en van den gemeenteraad, vertegenwoordigers der organisaties van Juweliers, diamanthandelaars en diamant bewerkers, en vele anderen is Zaterdag avond in de beurs voor den diamanthan del aan het WeesperPlein te Amsterdam een diamanttentoonstelling geopend, die is ingericht naar aanleiding van het 25- iarig bestaan van het beursgebouw. BEZWAREN TEGEN HET WETSONTWERP TOT REGELING DER ZIEKEN VERPLEGING. In een extra nummer van het corres pondentieblad worden door de Federatie van Vereenigingen voor Ziekenhuisverple- ging in Nederland een aantal bezwaren naar voren gebracht tegen het ontwerp van wet tot regeling der Ziekenverpleging. Het hoofdbezwaar der vereeniging is, dat de nieuwe wet de inrichting en de werking der ziekenfondsen tot in bijzonderheden in 25 artikelen van de wet wil regelen, doch zich t.a.v. de ziekenhuisverpleging bepaalt tot twee artikelen, die bovendien slechts schematisch aangeven wat de bedoeling is. Neemt men daarbij in aanmerking, dat in art. 5 en in art. 7 van het ontwerp wordt aangenomen, dat de ziekenfondsen worden belast met „bevordering der ziekenhuis verpleging", dat slechts in één, zeer be paald in art. 7 omschreven, geval de Mi nister vrijstelling daarvan kan verleenen, dan ligt de conclusie voor de hand: dat die fondsen de vereeniging het werk uit de handen zullen nemen. Dit zal worden ver gemakkelijkt door de omstandigheid, dat vrijwel alles wat de ziekenhuisverpleging betreft, zal worden geregeld bij algemeenen maatregel van bestuur, zoodat de rechts positie der vereeniging geheel afhankelijk wordt van het wisselend inzicht der el kaar opvolgende ministers. Een ander bezwaar is dat de mogelijk heid opengesteld wordt dat de plaatselijke geneeshceren de helft van het aantal be- stuursplaatsen bezetten en dus medezeg genschap zullen krijgen over de door de verzekerden op te brengen gelden. Volgens het wetsontwerp zou de veree niging de geneeskundige behandeling in het ziekenhuis door een huisarts, benevens de voorziening van geneesmiddelen moeten voorzien. Hierdoor zou de vereeniging aan sprakelijk worden gesteld voor de honoree ring dier huisartsen en de betaling dei- geneesmiddelen. wat thans de ziekenfond sen doen. Het ziekenvervoer wordt in het ontwerp (Van onzen reisredacteur). Het blijft voortdurend geharrewar tus schen Roodland en Blauwland. Het kan niet anders, of het loopt op een oorlog uit. De internationale toestand is zeer gespannen, beide partijen weten van geen wijken, ze winden zich op over futiliteiten en nu heeft Blauwland aan Roodland een ulti matum gesteld dat te middernacht van Dinsdag op Woensdag afloopt. Worden de eischen van Blauw niet door Rood aan vaard. dan beschouwd Blauw zioh als te zijn in oorlogstoestand met Rood Beide partijen bewaken de grenzen De scheidingslijn looDt ongeveer over Rhenen naar Ochten dan langs de Waal tot Ros- sum, de Maas. de Amer. het Hollandsch Dien. over Zevenbergen en vandaar over Sprundel vriiwei recht naar het Zuiden. Daar ontmoet deze grenslijn een neutraal Zuldland. welke begrenzing niet geheel toevallig samenvalt met de grens tus schen Nederland en Bèlgië. Om verwarring te voorkomen, haasten We ons. in dit verband evèn mede te deelen. dat het Roodland en het Blauwland. die nu met elkaar overhoop liggen, niets te maken hebben met de roode én blauwe partijen, die sedert Vrijdag j.l. een eindje verderop hun ruzie uitvechten In naam zijn zij slechts gelijk. Dat geschiedt namelijk ook wel in Noord-Brabant, maar deze twee partijen, die vrijwel uitsluitend uit lichte troepen bestaan, zullen luist vandaag weer vrede sluiten. Ter symboliseering daarvan defileeren zii hedenmiddag voor hun ge- meenschappeliiken leider, den commandant der lichte brigade generaal-majoor H. A. C. Fabius. Daarvan zullen we morgen nog het een en ander vertellen. Na dat défilé zullen deze lichte troepen zich vereenigen en wel gemoed aan den nieuwen strijd tusschen Blauwland en Roodland deelnemen. Want dat het daarbij op vechten zal uit draaien. staat thans wel vast. Wat in de diplomatieke geschiedenis nog maar zelden is voorgevallen gebeurt hier: we kunnen nu reeds als belangrijke primeur onzen lezers mededeelen. dat Roodland het ulti matum niet zal aanvaarden. Blauwland zaï zoo vriendelijk zijn een welwillendheid, die niet meer geheel in overeenstemming schijnt mett den hedendaagschen .meer en meer gebruikelijken weg" om te wachten tot het afloopen.van den gestelden termiin, doch dan zal onherroepelijk de strijd ont branden. Hun hoofdgroepen hebben de twee in conflict ziin landen geconcentreerd ten Noorden van de Maas Van deze strijd zal men niets merken Een tweede groep heb ben beide partijen in Noord-Brabant. Daar zal het gevecht straks in al ziin felheid op laaien. Bij Blauwland, dat Westelijk van de bovengenoemde grenslijn is gelegen, zal dit zijn een versterkte dlvisiegroep (min één divisie) en bii Roodland de versterkte lichte brigade. De slag zal worden geleverd tusschen Breda en Roozen-daal. Strijd van 36 uur. Onafgebroken za) de strijd duren van middernacht od 22/23 Seotember tot Don derdagmiddag 24 September om 12 uur. Dit beteekent echter niet, dat de troeo slechts 36 uur in actie is Zooals men weet. oefent de lichte brigade reeds sedert 1.1. Donderdag De ter versterking daarbii ingedeelde troe pen komen aan oo 22 Seotember; deze te zamen zuilen de in Noord-Brabant agee- rende legeronderdeeien van Roodland vor men. Het daartegenover gestelde leger onderdeel van Blauwland concentreert heden en morgen. Na afloop van het ge vecht vertrekt reeds een klein deed der troepen in den avond van Donderdag het gros evenwel oo Vrijdag. Voor het eerst sedert 1931 worden hier te lande thans weer leceroefenlngen od deze schaal gehouden. De eraan verbonden kos ten hebben dit al die jaren verhinderd, maar eindelijk heeft men toch gemeend, dat het zoo niet langer ging In totaal be schikken beide partlien over elf regimenten infanterie zes regimenten veld-artlllerie, alle thans in dienst zijnde cavaleristen, wielriiders en batterijen rijdende artillerie, een afdeeling genie, een afdeeling lucht doelartillerie. het corps motordlenst. het vrijwillig landstormcorps motordlenst en dertig vliegtuigen der luchtvaartafdeeling te Soesterberg. Het spreekt vanzelf, dat in vredestijd een dergelijke oefening veel voorbereiding vergt. Onze wetgeving kent nu eenmaal niet (zooals de Duitsche) de bepaling dat daar voor de benoodigde terreinen kunnen wor den opgevorderd. Met verschillende eigena ren van gronden moesten besprekingen, worden gevoerd, waarmee de betrokken, gemeentebesturen zich hebben belast, en. voor de legering is de beschikbare ruimte opgenomen Bovendien zijn eenige tenten kampen opgeslagen. De maand September is wee- gekozen, omdat er nu zeer weinig gewassen te velde staan, doch sommige jachtterreinen zullen er misschien niet zon der schade voor de fachtgerechtigden af komen Over medewerking hebben de leger- autorlteiten. naar ons met grooten nadruk en erkentelijkheid is verzekerd, evenwel niet te klagen gehad. geheel buiten beschouwing gelaten. De vereeniging komt tenslotte tot de conclusie dat het ontwerp kennelijk wil waken voor de belangen van den medi- schen stand en dat niet voldoende reke ning is gehouden met de historisch ge groeide positie der ziekenhuisverplegings- vereenlgingen. VERSPREIDE BERICHTEN. In den ouderdom van 72 jaar is op huize „Middelaer" te Mook overleden dr. W. J. H. Leuring, de bekende leider van den medischen dienst bij de internationale vier- daagsche afstandsmarschen. De Vereeniging voor Nationale Vei ligheid heeft een adres gericht aan den Raad van Ministers, waarin het voor de economische en industrieele verdedigings voorbereiding de instelling vraagt van één permanent centraal orgaan onder leiding dei regeering. In verband met het leit, dat Prins Bernhard zur Lippe—Biesterfeld den wensch heeft uitgesproken om zich voor- loopig eerst rustig te wijden aan een stu die van de Nederlandsche cultuur, heeft de Uitgevers-maatschappij W. de Haan N.V. te Utrecht het toepasselijk gevonden het eerste exemplaar van de zoojuist ge reed gekomen „Kunstgeschiedenis der Ne derlanden" in een sPecialen, donkergroen lederen band gebonden als huldeblijk aan den Prins aan te bieden Het werk oe- schrijft voor 't eerst de Nederlandsche Kunst in al haar rijke schakeeringen en is als zoodanig zeer waardevol voor ieder, die zich een beeld van onze kunst wil vormen. De gewone audiëntie van den minister van Sociale Zaken zal op Woensdag 23 September niet worden gehouden. UIT NED. OOST-INDIË. DE VRIJWILLIGERSCORPSEN. BATAVIA. 21 Sept. (Aneta). In ver band met de binnenkort op te richten vrij willigerscorpsen van oud-militairen kan nos 't volgende worden gemeld: de corpsen zullen niet worden ingedeeld bii het veld leger doch zullen worden bestemd voor de handhaving van orde en rust. de olaatse- litke verdediging, enz. Voor de toetreding tot deze corpsen zullen slechts oud-militai ren worden toegelaten. De leeftijdsgrens zal worden vastgesteld od 55 jaar. Verbinte nissen zullen kunnen worden aangegaan voor den tiid van een en drie iaar. Het ligt in de bedoeling od 1 October a.s. te Batavia tot de oprichting van deze vrijwilligers corpsen over te gaan. In verband hiermede zullen te Batavia vergaderingen worden gehouden, n.l op 24 September met de Europeesche oud-mili tairen. die hiervoor in aanmerking komen, en od 25 September voor de Inlandsche oud-militairen die tot deze corpsen kunnen toetreden. o DE AARDBEVING VAN ZATERDAG. Zeventien dooden. MEDAN. 21 Sept. (Aneta). Uit thans binnengekomen berichten blijkt, dat de aardbeving van Zaterdag toch een ramp veroorzaakte, n.l. in de Karo-landen. waar een tengevolge van de aardbeving ontstane aardschuivlng zeventien inheemschen bedolf die op de sawahs aan het werk waren, en die allen werden gedood. Tot dusver zijn vier lijken geborgen. Aanval op Madrid aanstaande? De nationalisten zijn thans nagenoeg ge reed met de laatste toebereidselen voor het offensief tegen Madrid. Elk oogenblik kan het sein tot den aan val worden verwacht, aldus Burgos. Zaterdag hebben de nationale strijd krachten na een hevig gevecht, Navafria bezet; zij zijn de vallei van Lozoya binnen gedrongen en maakten zich daar meester van het voornaamste waterreservoir van de Spaansche hoofdstad. De regeeringstroepen verloren in den strijd 200 man en vier kanonnen. De nationalisten rukken thans langs twee wegen op: één deel langs den grooten weg Talavera-Toledo, een ander langs een weg. 30 K.M. ten Noorden hiervan gelegen, welke langs Arenas San Pedro en San Martin loopt. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat te Madrid nog geregeld versterkingen uit Barcelona en Valencia aankomen. Het grootste deel hiervan wordt echter naar het Toledofront gezonden. In de overige gevechtsgebieden is de toe stand vrijwel zonder verandering. Aan het Guipuscoa-front rukt een colonne op in de richting van Bilbao, langs de Orio. De dor pen Ornalztegul en Gaviria zijn door de nationalisten bezet. Ten Zuiden van Santander hebben de natlonalen een achttal dorpen bezet en zijn zij de Ebro overgetrokken. Uit Palma wordt vernomen, dat de na tionalisten opnieuw het eiland Ibiza heb ben bezet. De Catalanen hebben zich te ruggetrokken na een vergeefsche poging op Palma te landen. Generaal Mola waarschuwt Bilbao en Santander. Generaal Mola heeft door vliegtuigen boven Bilbao en Santander een proclama tie doen uitwerpen, waarin hij de bevol king dezer steden waarschuwt. Om bloed vergieten te voorkomen, wil hij tijd geven, opdat vrouwen en kinderen in veiligheid kunnen worden gebracht. Op 25 Septemebr zouden de troepen overgaan tot een mili taire actie. De strijd om het Alcazar. Volgens te Londen ontvangen berichten, wordt te Toledo nog steeds verbitterd ge streden om het bezit van de ruïnes van het Alcazar, waar de nationalisten voortdu rend nog tegenstand bieden. Zij hebben een gedeelte der ruïnes moeten ontruimen in verband met de hevige beschieting door de artillerie en de talrijke granaten en dynamietpatronen, die zonder ophouden door de regeeringstroepen worden gewor pen. Vanuit de lucht zijn de verdedigers op nieuw van levensmiddelen voorzien. Overigens bepalen zich de berichten van weerszijden tot het vermelden van de ge bruikelijke succesjes en het melding ma ken van een slechte stemming onder de troepen, gekleurd naar gelang van de bron van herkomst. Generaal de Llano meldt nog: Te Valencia is een vrachtschip met 37 vliegtuigen van Sovjet-Russische afkomst aangekomen. Ook te Barcelona zijn vlieg tuigen voor de volksfrontroepen gelost. Te Alicante is voorts een transport Belgisch oorlogsmateriaal aangekomen, dat eigenlijk voor Argentinië bestemd geweest zou zijn. Tenslotte heeft generaal de Llano mede gedeeld dat een torpedojager der recht- sche troepen een duikboot der regeering tot zinken gebracht heeft. 3—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11