NA DE MILLIOENENNOTA Het einde van het Alcazar te Toledo LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 19 September 1936 Derde Blad No. 23463 Zou ze eindelijk open gaan 77sfe Jaargang i BUITENL. WEEKOVERZICHT LAND- EN TUINBOUW EEN BEELD VAN VERWOESTING CORRESPONDENTIE DE MOEILIJKHEDEN VAN DEN VREDE. Europa is weer ln volle deining en het Is ondoenlijk te voorspellen, wat daaruit te voorschijn zal komen. Ieder voor zich zegt den vrede te willen, doch de moeilijkheden ran den vrede zijn niettemin vele! Om te beginnen heelt Engeland reeds de uitnoodiging om 19 October te Londen te komen praten over een Locarno moeten terugnemen tot tijd en wijle. Engeland was dus te voorbarig, doch gevaar was er dit maal niet bij, waar Engeland het zeil blijkbaar geheel beschouwde als een proef ballon zonder meer, doch met de bedoeling zoodoende de zoo belangrijke kwestie aan de orde te stellen en zooveel mogelijk te bespoedigen. Zonder het mes op de keel te zetten, meent Engeland toch zoodoende te dwingen tot kleur-bekenjien en misschien is dat nog niet zoo verkeerd gezien! Een her innering kan soms geen kwaad. En te minder, waar allerlei aangelegen heden zich schuiven tusschen de Locarno- gedachte en op zijpaden voeren. Welke be- teekenis moet b.v. worden toegekend aan de zeldzaam scherkpe actie tegen het bolsjewisme op het Nazi-congres te Neu renberg? Is dat allemaal inderdaad alleen bestemd voor btnnenlandsch gebruik, hoewel leder het er over eens zal zijn, dat Duitschland wel het allerminst wordt bedreigd door den „vijand nummer een"? Te meer, waar daarnevens zeer nadrukkelijk wordt vast gelegd, dat een bezit van de Oekraïne Duitschland onafhankelijk zou maken van het buitenland ten aanzien van de voedsel voorziening. Het lijkt zeer onwaarschijnlijk en geeft slechts nieuw voedsel aan degenen, die Locarno niet willen zonder uitbreiding naar de vraagstukken van het Oosten. Trouwens in Duitschland schijnt men toch Ietwat geschrokken te zijn van de uitwer king in het buitenland van die anti- bolsjewistische propaganda door dik en dun, zonder eenige maat, want de slotrede van den Fuehrer poogde eenigszins in te binden, Neurenberg trachtte nog eens te overtuigen, dat er beslist moest worden tusschen natlonaal-socialisme en bolsje wisme, alsof er geen andere keus meer zou zijn, n.l. die van een gezonde democratie, gelijk ln Engeland om een voorbeeld te geven. Het Is een gevaarlijke mentaliteit, zij het passend in het beeld van het Derde ■Rijk. Onwillekeurig werkt het Spaansche voor beeld ten gunste der Duitsche these en gaat ook het verloop van zaken in de Fransche binnenlandsohe politiek in die richting. Trots de belofte der regeering, ln den Senaat zeer uitdrukkelijk afgelegd, dat in den vervolge bezetting van fabrieken bij stakingen niet meer zou worden geduld, gaat deze bezetting kalm door, zonder dat de regeering blijkbaar den moed heeft in te grijpen. Het toont op allerduidelijkste wijze aan, hoever de bolsjewistische strijd wijzen reeds moeten worden aanvaard, wil men de ineenstorting van het Volksfront voorkomen en dat vormt een ernstige be dreiging voor het kabinet Blum, dat juist op buitenlandsch terrein op ongekend suc ces kan bogen. Het is immers gelukt, Polen weer terug te brengen in Fransch vaarwater, nadat een scheiding onafwendbaar leek. Het felle der Duitsche propaganda heeft ontegen zeggelijk het zijne daartoe bijgedragen. Wanneer het natlonaal-socialisme het bolsjewisme Inderdaad te lijf wil, moet dat gaan over Poolsch gebied en dus Polen maken tot strijdgebied En deze wending ln de Poolsche politiek heeft weer een voor Frankrijk ernstige ommekeer ten gunste bevorderd in de politiek der Kleine Entente, waarvan spe ciaal Zuid-Slavië een twijfel-nummer was geworden. De jongste bijeenkomst van dit lichaam te Brabislawa heeft opnieuw ge adopteerd voor de Fransche politiek en dit bekrachtigd door de aankondiging van een economisch-militaire politiek tegen het streven van enkele landen naar teniet- doening van grensbepalingen, waarmede speciaal Hongarije wordt bedoeld. In dit verband trekt weer de aandacht het bezoek van Oostenrijksohe ministers aan Italië, om te zwijgen van het nog on officieel gemelde bezoek van Horthy aan het land van den Duce, en vooral van de aangekondigde ontmoeting van de mi nisters van buitenlandsche zaken van Italië, Oostenrijk en Hongarije te Weenen. Is dat een tegenzet welke waarde dient daaraan te worden toegekend? In midden-Europa is wel alles in bewe ging! Van een vertrouwelijk samengaan van Duitschland en Italië schijnt in ieder geval geen sprake, al kwamen zij elkaar nader. Een lichtpunt te midden van deze ge- beurttnissen, die zorg baren, al verzekeren de leiders der politiek nog zoo nadrukkelijk, dat zij den vrede warm voorstaan, is. dat tusschen Duitschland en Frankrijk een zekere ontspanning merkbaar wordt. Van beide zijden Is thans in ronde taal ver zekerd, dat de kwestie, hoe leder land zelf geregeerd wil worden, het andere niets aangaat en dat, al bestaat in Duitschland een dictatuur en in Frankrijk een Volks front, dit niet behoeft te beletten, dat een regeling tot stand komt. Parijs heeft zich bereid verklaard tot iedere gewenschte be spreking en dat Is een groote stap in de goede richte. Het bezoek van 'n Fransch minister aan Berlijn, zij het ook van korten duur, toont deze ontspanning wel aeer duidelijk. Niettemin heeft Frankrijk eveneens scherp geaccentueerd, dat het niet van zins f verdrag met de sovjets te annuleeren, gelijk in sommige Duitsche kringen als Wcnschelijk naar voren was gebracht. Van Sovpet-zijde heeft men de Duitsche Philippics kalm over zich heen laten gaan en er alleen in zooverre op gereageerd, dat uitgesproken, dat de Sovjets geheel ge leed zijn voor een oorlog ter verdediging ber Russische landsgrenzen. De Duitsche dreiging is echter een aansporing te meer ™or de Sovjets, de bewepenlng nog aan- ®enlijk op te voeren. Inderdaad, de moeilijkheden voor den Trede zijn vele en groot Trm-'"•"'""rders. h*.-l*nkt dat uw voetbei een eenvoud'? waarschu- w"igssignaal en geen slagwerk is. STAND LANDBOUWGEWASSEN. Gistermiddag is de republikeinsche vlag geheschën op de puinen van het Alcazar van Toledo, hoewel nog een honderdtal opstandelingen weerstand boden. Toen 20 Juli de regeeringstroepen Toledo binnendrongen, trokken ongeveer 1500 na tionalisten met een aantal non-combat tanten zich in het Alcazar terug. Niettegenstaande de bemiddelingspogin gen stemden zij er niet in toe deze non combattanten te laten vertrekken. De artillerie en de vliegtuigen van de regeering vernielden dat deel van het Alcazar, dat bij het Zocodover-plein iag, vervolgens werden onder het andere deel mijnen gelegd en gisterochtend gaf het oppercommando bevel de krachtigste te laten springen. De ontploffing werd tot ln Getafe, een voorstad van Madrid gehoord, een enorme rookzuil verhief zich en was kilometers in den omtrek zichtbaar. Het grootste deel van het Alcazar stortte ineen. De bevolking van Toledo was uit de stad verwijderd en had zich van de bebouwde kom teruggetrokken. Na de ontploffing bestormden regee ringstroepen de rookende puinen waar zij in levendig gevecht raakten met de over levenden van de verdedigende troepen, die een toevlucht hadden gezocht in de kel ders. De regeeringstroepen slaagden erin nog verscheidene kinderen levend uit de puinen te halen. Men schat het aantal nationalisten, dat nog tegenstand biedt op een honderdtal. Nader wordt nog gemeld: Voor de ontploffing van de mijn heeft de artillerie der regeeringstroepen des nachts de overblijfselen van het Alcazar gebombar deerd, dat beschenen werd door het licht van groote schijnwerpers. De mijngang liep van een naburig huis onder de kelders van het Alcazar door. Drie zijden van het Alca zar stortten door de ontploffing in. Groote stukken steenen werden door de ontploffing in de straten der stad geslingerd. Het ach terstuk van een auto, die door de nationa listen op een binnenplaats der vesting be waakt werd, werd op het dak van een brandweerkazerne geslingerd op 200 meter afstand van de vesting. De regeeringstroe pen drongen na de ontplofing de ruïnes binnen, doch aarzelden een oogenblik ,in de verwachting van een tweede ontplofffing. Hiervan maakten de nationalisten gebruik om een tegenaanval te ondernemen met j granaten en mortieren. De regeeringstroe- I pen wisten zich echter in de ruïnes te hand haven. Een projectiel van een mortier ont plofte vlak bij de plaats waar zich een luite nant-kolonel Barcelo, de regeeringsleider, bevond. Deze werd licht aan de beenen ge wond, evenals zijn ordonnans-officier. Ver volgens kregen de regeeringstroepen op dracht de ruïnes te verlaten. De artillerie deed er nog steeds haar granaten op rege nen. Verschillende huizen in de nabijheid van het Alcazar en de overblijfselen van het paleis vlogen na de ontploffing in brand. Ondanks den brand wisten de nationalisten langs ondergrondsche wegen in het laatst overgebleven gebouw binnen te komen, waar zij door de stoottroepen en volksfrontmilltie met granaten werden aangevallen. Men verklaart dat de verliezen der natio nalisten honderd dooden bedragen. Aan de zijde der regeeringstroepen zijn de verliezen zes dooden, twaalf zwaargewonden en dertig licht gewonden. Vandaag schijnt men den aanval met lichte batterijen te willen voortzetten. La Linca beschoten. Twee regeeringsschepen naderden gister ochtend in dichten mist La Linea en losten een 20-tal kanonschoten, waarvan enkelen de muren van het ziekenhuis raakten. Eenige vrijwilligers werden gekwetst. Tengevolge van den mist konden de schepen niet beschoten worden, enkele vliegtuigen van de rechtschen wierpen bommen, doch de schepen werden niet ge troffen. Onder de bewoners van Guaidiaro la Tunara brak een paniek uit. Sommigen vluchtten naar La Linea, anderen naar Gibraltar. Muiterij? Volgens berichten uit het hoofdkwartier der nationalisten te Algeciras zou net pant serschip der regeering „Jaime Primero" van Malaga naar Melilla zijn vertrokken, waar de bemanning zich aan de opstande lingen wil overgeven. Uit dezelfde bron OP 14 SEPTEMBER, In den stand der od 14 September j.l. nog te velde staande landbouwgewassen, is blijkens het gister ln de Staatscourant ge publiceerde overzicht sedert het vorig oogstbericht betrekkelijk weinig verande ring gekomen De weersomstandigheden waren over het algemeen vrii gunstig, zoodat de land bouwers. die bij het binnenhalen van den oogst eenig geduld aan den dag hebben gelegd .de meeste producten nog behoorlijk droog hebben geoogst Enkele dazen van zwaren regenval waren voor de verdere ontwikkeling van producten als aardappe len. suikerbietenzaad en stamboonen niet bevorderlijk. De stamboonen vertoonden in den laat- sten tijd een vrii uiteenloopenden stand. In Zeeland werden perceelen bruine boo- nen aangetroffen waarin de vetvlekken ziekte voorkwam, terwijl de witte boonen dit jaar vrii ernstig te lijden hadden van de mozaïkte. zoodat dooreengenomen de stand slechts vrii goed kon worden ge noemd. Dit gewas is intusschen reeds ge trokken. Ten aanzien van het klaverzaad hebben de weersomstandigheden evenmin mee gewerkt: de opbrengst zal klein uitvallen en minder goed van kwaliteit zijn. Het spinaziezaad is reeds geoogst. In de provincie Groningen was de opbrengst goed. in Zeeland vrii goed. Ten aanzien van het suikerbietenzaad kan worden vermeld, dat in den goeden stand.'die op 17 Augustus kon worden ge constateerd, sindsdien een achteruitgang is gekomen. Het gewas heeft n.l geleuen van het slechte weer gedurende het begin van Augustus. Op verschillende plaatsen is het tegen den grond geslagen, met het gevolg, dat zich nieuwe zaadstengels heb ben ontwikkeld. Men verwacht, dat het zaad wat fijn zal bliiven. De stand van de consumptieaardappelen kan. voor zoover deze nog te velde staan, nog goed worden genoemd .Vrii algemeen wordt geklaagd over het optreden van phytophtora De kwaliteit der aardappe len wordt bü de vroegere soorten op ver schillende plaatsen ongunstig beoordeeld. Al naar gelang de ligging van de percee len en de doorlaatbaarheid van den grond blijkt de kwaliteit noga! uiteen te loonen. Van de fabrieksaardappelen zijn de knol len klein gebleven, terwiil naar enkele monsters te oordeelen het zetmeelgehalte dit iaar aan den lagen kant zal zijn. De uien zijn thans geoogst en de op brengst daarvan is goed. De suikerbleten vertoonen tot dusver een goeden stand. In Noord-Holland lijden eenige perceelen aan roest, terwiil even eens versohünselen optreden, die op ver- gelingsziekte wiizen De stand van de voederbieten kan goed worden genoemd. Koolrapen en spurrie vertoonen een vrij goeden, de herfstknollen een goeden stand. Als gevolg van den vrii overvloedigen regenval hebben zoowel ionee als oude klaver zich goed ontwikkeld. De opbrengsten van het lucerne klaver- hooi en van het roode klaverhool konden goed worden genoemd. Ten slotte zli nog vermeld, dat de stand van het welland nog steeds zeer goed is. De voedselvoorziening voor het vee op dit tiidsttp is grooter dan zulks in iaren het geval was. Indien de weersgesteldheid medewerkt, zal het vee tot laat in den herfst buiten kunnen bliiven. VOORSCHOT TUINBOIHVSTEUN 1936. Zeer waarschijnlijk zal binnenkort een voorschot-uitkeering plaats vinden op den Tuinbouwsteun 1936. Aan de veilingadministraties zijn de benoodigde gegevens hiervoor opgevraagd. G. R. te H. Voor een zoodanige per soonlijke klacht dient u zich te wenden ter officieele plaatse. „Wat rijden al die menschen ge vaarlijk vandaag", dacht u immers vanmiddag achter het stuur. (Hoe zegt men dat ook weer van dien splinter,dien balk en uw oog?...) wordt gemeld, dat andere schepen der regeering bereid zouden zijn, het voorbeeld van de „Jaime Primero" te volgen. Wij geven dit echter onder het grootste voorbehoud evenals nieuwe berichten uit Madrid over onrust in Marokko. Men zegt, dat de ontevredenheid onder de manschappen van het vreemdelingen legioen en de inlandsche soldaten toeneemt. Op 7 en 14 September werd hun geen soldij uitgekeerd, zoodat de officieren thans ongeregeldheden vreezen. Revolte in Malaga. De toestand in Malaga is ernstig. Acht honderd miliciens hebben meegedeeld, dat zij niet langer tegen de rechtsche troepen wilden vechten en hebben op de commu nisten en leden der arbeidersorganisaties geschoten. Honderden zou hierbij gedood of gewond zijn. De gouverneur heeft aan Madrid dringend verzocht versterkingen te zenden. Diplomatieke vertegenwoordigers blijven voorloopig buiten Spanje. Naar de speciale correspondent van Havas meldt, hebben de diplomatieke ver tegenwoordigers die op het oogenblik aan de Fransche Baskische kust verblijven met betrekking tot het verzoek der regeermg te Madrid om naar de Spaansche hoofdstad terug te keeren, besloten in den bestaanden toestand geen verandering te brengen en in de komende dagen eerst den gang van zaken af te wachten.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9