lo.. TRIUMPH LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 19 September 1936 'n Triomf van Smaak OFFICIEEL! KENNISGEVING De Koninklijke Familie passeert Leiden. DE BIOSCOPEN |0^ VIRGINIA CIGARETTES •Dringenden uitbouw, wanneer volgende geslachten eenmaal besluiten tot verbree ding der Maarsmanssteeg en slooping van de aangrenzende perceelen. waartoe alsdan ook de thans te bouwen conciërgewoning zal behooren Gelijk gezegd had op 26 Juni jl. de on- dershandsche besteding van den betonnen bovenbouw plaats, welke werd opgedragen aan de N.V. Wernink's Betonfabrieken al hier. De betonconstructie moet over een jaar geheel gereed zijn, zoodat men dan in staat zal zijn zich een denkbeeld te vor men van den toekomstlgen hoofdvorm van ons nieuwe Stadhuis. Immers deze con structie bepaalt zich niet tot de indeeling der verdieping, maar geeft ook de lijnen van de daken en den toren weel'. Om het betonframe komt tenslotte de bekleeding, welke de eigenlijke architectuur van het gebouw vormt. De constructie, hoe be langrijk overigens ook, blijft dienend ele ment in de vormgeving doch is daarmede in harmonisch evenwicht gebracht. Het nieuwe gebouw wordt opgetrokken in roode baksteen afgewisseld met natuur steen. De restauratie van den ouden gevel vormt een afzonderlijk geheel, hoewel er vanzelfsprekend een nauwe samenwerking beslaat met den ontwerper van den nieuw bouw. Als adviseur treedt voor de Commis sie voor Rijksmonumentenzorg op ir. J- van Heeswijk, bij wien de leiding van dit on derdeel van den bouw berust. De dagelijk- sche leiding is in handen van den opzich ter. den heer Bom, terwijl aan prof. ir. Odé uit Delft speciaal de zorg voor het beeld houwwerk is opgedragen. Op het afgeschoten gedeelte van het Pie terskerkhof is men druk in de weer de in tact gebleven gevelfragmenten en de over blijfselen van de topgevels aan elkaar te passen, te reccmstrueeren en aan te vullen met Oberkirchener zandsteen. Uit den aard der zaak zijn de dwarstop- gevels wederom betrokken in de organisa tie van den nieuwbouw. Op deze reconstructie-werkzaamheden hopen wij nader terug te komen. Nog een enkel woord over den toren. Deze zal dezelfde „slanke lijn" vertoonen als zijn verwoesten voorganger; alleen komt hij niet op dezelfde plaats te staan, maar meer naar het hart van het Stad huisterrein. In het project is rekening ge houden met het aanbrengen van een ca rillon, zoodat in,, de betonconstructie vol doende ruimte is uitgespaard om ook de grootste klok, de zg.n- Bourdon met een middellijn van ruim twee meter, naar boven te kunnen transporteeren. De op stelling van een klokkenspel is echter niet in de bouwsom begrepen. Wel is bij ver schillende gieterijen prijsopgave gevraagd. waaTblj is komen vast te staan, dat de kosten f.30 a f. 35.000.— zullen bedragen. Wie van onze stadgenooten neemt het initiatief om Leiden's stadhuis wederom een carillon te geven Van de oude klokken is er geen enkele meer bruikbaar, behalve als smeltmate- riaal, z.g.n. „spijs" voor de nieuwe klok ken Alleen de Bourdon is in zooverre in tact gebleven, dat zij zou kunnen dienen als gietvorm voor een Bourdon III Al valt het den leek moeilijk uit 't hui dige stadium zich een denkbeeld te vor men van de toekomstige indeeling, toch zijn daarvan thans reeds de hoofdpunten tc onderkennen. Het representatieve deel van het Stadhuis is gelegen op de eerste verdieping aan de Breestraatzljde. Via de monumentale trap en het bordes bereikt men de hall met ter linkerzijde de ver trekken van den burgemeester en de wet houders en rechts de groote trouwzaal. Rechtuitgaande loopt men door een ro yale corridor van 5 meter breedte en 18 meter lengte, welke den dienstingang rechthoekig kruist. Op het kruispunt ver heft zich het trappenhuis. De raadszaal ter grootte van lO'/i x 15l/i meter bevindt zich eveneens op de eerste verdieping en grenst aan een flink plein, dat wordt be grensd door Vischmarkt en Koornbrugsteeg Op den plattegrond is ook reeds duide lijk de plaats zichtbaar, welke niet zal worden bebouwd, doch die de functie zal vervullen van binnenhof, vooral belangrijk voor de lichtvoorziening. Op dien binnen hof is bereids een veertig meter diepe put geboord met een vermogen van 60 kubie ke meter per uur, dienende om de ven- UITLOTING GELDLEENING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat bij de op 16 September 1936 gehouden uitlottng zijn uitgeloot 51 obligation ad f. 1.000.en 9 obligatiën ad f. 500.van de 4 geld- leening van 1933. Deze obligatiën worden 2 Januari 1937 met de tot dien datum verloopen Tente, afgelost en houden met dien dag op rente te dragen. De lijst van de uitgelote nummers ligt ter inzage op de financiëele afdeeling van de gemeente-secretarie. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 18 September 1936. 9400 Ulatie van koelwater te voorzien. De dienst lokaliteiten bevinden zich gelijkvloers aan de Aalmarktzijde. Op de plaats, waar het vorige jaar nog de diepe bouwput was, vindt men thans de groote kelder voor de centrale verwarming, plaats biedende aan vier ketels, waarvan de stookplaatsen automatisch worden voorzien van kolen uit de bunkers, die op hun beurt gevuld kun nen worden vla den dienstgang tusschen het Stadhuis en de conciërgewoning. Zoo groeit, langzaam maar zeker en voor nagenoeg alle Leidenaars nog onzichtbaar, achter de houten schutting aan de Bree- straat ons nieuwe Stadhuis. Lang zal het evenwel niet meer onzicht baar blijven; weldra zal het betonskelet boven het houten staketsel uitsteken en ieder in staat stellen zich te overtuigen van de vorderingen in den Stadhuisbouw. Moge deze verder ongestoord verloopen! DE LEMVOG. Geen surséance van betaling aangevraagd. In tegenspraak met sommige berich ten verzoekt mr. Bolsius ons mede te deelen, dat het gerucht als zou door de N.V. Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen surséance van betaling zijn aangevraagd, on juist is. Het volgens mr B. onjuiste bericht, zou zijn grond vinden in het volgende; Zooals bekend, hebben de houders van f. 243.000 nog uitstaande 5'/i°,» obligaties uitstel voor den tijd van 3 jaren verleend, doch de moeilijkheden schuilen bij de 6 en 6Vs o obligaties, waarvan in totaal ca. 40.000 gulden uitstaan. Deze olbigaties zijn buiten trustverband en de houders kunnen dus bij in gebreke blijven van de debitrice beslag leggen op een of meer huizen, in het bezit van Lem- vog en deze doen executeeren, waardoor echter de andere crediteuren zouden wor den benadeeld. Om dit te voorkomen zou het bestuur surséance van betaling hebben aange vraagd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijving: Oliehandel „O.V. E.M.", Wijborchstraat 21, Katwijk a. Zee. Vennooten: A. J. Meyers. Noordwijk- Binnen en P. Parlevliet, Katwijk a. Zee. Wijzigingen: N.V. Maatschappij tot Ex ploitatie van Heeren- en Kinderkleeding voorheen Firma Peek en Cloppenburg (f). Breestraat 78/80, Leiden, hoofdzaak: Gr. Marktstraat, 's-Gravenhage. Uittredend beheerder filiaal Leiden: L. Pastoor. Leiden, dd. 14 Sept. Nieuwe Beheerder filiaal Leiden: W. van Zuiden, Leiden. A. Pouw (en Café „De Volharding"), Haven 40, Leiden, thans: Heerengracht 6, schildersbedrijf, café. Het Cafébedrijf o/d. naam: Café „De Volharding" is dd. 1 Sept. 1936 opgeheven. N.V. Sassenheimsche Motorreederij, Oost- hav;n, Sassenheim. N.-uwe Commissaris: Mr. J. Pel, Wasse- OP DOORREIS NAAR HET LOO. OPONTHOUD IN DE FORD-GARAGE. Gistermiddag te ruim 3 uur passeerde H. M. de Koningin met gevolg in hofauto's onze gemeente, terwijl een klein half uur later H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard in de bekende grijze Ford-two- seater volgden. Prins Bernhard bestuurde de auto zelf. Algemeen was gedacht, dat de Konink lijke Familie eerst hedenochtend onze stad zou passeeren, zoodat langs de Bree straat en Hoogewoerd van eenige. bijzon-: dere drukte niets te bespeuren was. De weinigen, die de vorstelijke voorbij gangers herkenden, waren veelal te ver baasd om te juichen. Wie daarvoor nog den tijd vond, kreeg zoowel van de Prinses als van den Prins een vriendelijken armzwaai! terug. De Prins was wederom blootshoofd, de Prinses droeg een bontmantel met grijs hoedje. (Bovenstaand bericht werd nog in een gedeelte van onze vorige oplage opge nomen.) Onderweg op Leldsch grondgebied deed zich nog een grappig incident voor. Op den Hooge Rijndijk n.l. ter hoogte van de Fordgarage van het Motorhuis zwenkte de auto, waarin de Prinses en de Prins ge zeten waren, plotseling rechtsaf en reed de garage binnen. Terwijl hij uit den wagen stapte vertelde de Prins den bedrijfsleider, den heer M. Hartog, dat zijn Verloofde hem onderweg opmerkzaam had gemaakt op een onaan gename lucht en op het feit. dat de ampère- meter niet werkte. De heer Hartog stelde een onderzoek in, waarbij bleek, dat een draadje van de dynamo was losgeraakt. De bedrijfsleider deelde den Prins zijn bevinding mede. waarna deze verzocht het euvel voorloopig te herstellen in afwachting van de definitieve reparatie op de plaats der bestemming. De heer Hartog voldeed daaraan, waarna het mankement binnen enkele minuten was verholpen. De Prins vroeg, daarna naar de kosten, doch de heer Hartog weigerde eenige beta ling te accepteeren. De Prins stak hem daarop spontaan zijn hand toe om hem te bedanken, waarop de heer Hartog, wiens handen niet direct schoen waren, den prins besoheidelijk zijn in overall gehulden on derarm aanbood. De Prins deed echter alsof hij die be doeling niet begreep en schudde den tech nicus hartelijk de hand. hem tevens dan kende voor zijn goede hulp. Daarop stapte de hooge bezoeker in den auto en snorde weg in.de richting Utrecht, luide toegejuicht doot,fie inmiddels samen gestroomde menigtéh*- Een lid van het gêvolg kwam den heer Hartog ook nog de hand drukken, welke deze niet met leege handen liet staan. „De Prins sprak verrassend goed Hol- landsch", aldus verzekerde ons de heer Hartog. VECHTPARTIJ TE HILLEGOM. In de Leidschestraat te Hillegom zijn gisteren twee stadgenooten, een koopman en een muzikant, slaags geraakt. Een van hen, J. de J., bracht zijn tegenstander S. K. met een mes eenige steekwonden in arm en schouder toe, zoodat de getroffene zich op het politiebureau moest laten verbin den. De dader kreeg schaafwonden in hei gelaat en is, na door den burgemeester te zijn verhoord en verballseerd. naar huis gezonden. o Bij Kon. besluit is de kapitein P. C. Taconis van het 6de regiment veld-artil- lerle alhier benoemd tot majoor. Voltanamelk zoo „De Landbouw" U biedt Per flesch en per Liter, vindt ge elders niet. „DE LANDBOUW" - LEIDEN - TEL. 218. 9373 (Ingez. Med.) 9352 (Ingez. Med.) EXAMENS INSTRUMENTMAKER EN GLASBLAZER. Van de examens In het instrument- maken en glasblazen, welke ln het Kamer- lingh Onnes-laboratorium alhier zijn ge houden, luiden de uitslagen als volgt: Leerling-instrumentmaker: Geslaagd de heeren M. K. J. Bon, H. H. Goddijn, J. van der Linden, H. de Geus, M. H. J. Popken, allen te Leiden; Chr. Bode, H. J. C. Nieu- wenhoven, J. van Leeuwen, C. Snel, E. C. Boshuis, A. J. van Noord, allen te Am sterdam; J. K. van Cooten, J. J. Wichers, G. W. A. van den Broek, allen te Utrecht; P. Bonefaas te Delft; H. Tabbernée te Scheveningen; C. J. Sanders te Den Haag; B. Kuyper te Wageningen en M. v. d. Ban te Eindhoven. Gezel-instrumentmaker: de heeren K. Kwestro en H. R. A. Nater, beiden te Lei den; en W. Jongsma te Amsterdam. Leerling-glasblazerjde heeren G. Sproet te Amsterdam, T. C. van Asperen te Delft; J. H. Blote, L. M. Speet, M. van Zeyl, T. Titzlng en W. Brinks, allen te Leiden. DE VAN SCHOOTENS IN DE LUTHERSCHE KERK. Ruim een week geleden is reeds in dit Blad medegedeeld, dat op Zondag 20 Sep tember, 's ochtends te half elf, de negen gerestaureerde paneelen door de Restau ratie-commissie aan de Luthersche Ge meente zullen Worden overgedragen. Ds. Chr. de Meyere heeft daarbij als stof ter overdenking gekozen: „De negen Bijbel - sche voorstellingen op de paneelen".. Wij kunnen verder onthullen, dat de paneelen, niet meer. of althans zeer tijde lijk op hun oude plaats onder de balustra de der galerij over het orgel zullen worden geplaatst. Het is de bedoeling ze in te lijsten in den trant van de schutterstuk- ken van Joris van Schooten in de Laken hal, dus in zwarte lijst met gouden bies. Op deze wijze gehangen tegen de witte vakken van den kerkmuur, zullen de werken veel beter tot hun recht komen dan op hun voormalige plaats. Ook dit ls een gelukkig voorstel van den heer A. Coert geweest. o VOORDRACHTEN LEIDSCHE VOLKSHUIS Een mooi programma. De voordrachten-serie 1936'37 ln het Volkshuls zal Maandag 28 Sept. geopend v;orden met een prachtigen filmavond van het dierenleven in „Artis". Het is weer de heer Verkruysen. die er met zijn filmtoe stel op uitgetrokken is en er in is geslaagd zeldzaam interessante beelden vast te leggen van de verschillende bewoners van Artis. We zullen zien de eigenaardigheden van de zwaan en pinguïn; we komen bij de leeuwen, tijgers, de merkwaardige Wi sent,?, het grootste wild van Europa met hun jongen, de Giraffen enz. En een bij zonder moment is het bezoek bij de drie mensch-apen: de twee oerangs „Pim en Piet" en de jonge Gorilla „Jaapje". Als we daarbij nog vermelden, dat de groote dierenvriend en -kenner van Artis, de heer Portielje de filmstrooken van tekst voorzag, dan weet men, dat deze avond iets zeer goeds zal brengen. Voor dezen avond zijn afzonderlijke toe gangskaarten verkrijgbaar, doch wie de andere voordrachten ook wil bijwonen, zal goed doen met een kaart te nemen èt f. 1.-, welke toegang geeft tot de geheele serie. Hieronder vallen de volgende avonden: „Muziek en dans ln den Indischen Archi pel" met lichtb.. gramofoonplaten en voor dracht van lnheemsche melodieën door den bekenden musicoloog Jaap Kunst; een avond van dr. Van der Wielen over Werk kampen en Volkshoogeschool te Bakkeveen (Fr.). Voorts spreekt onze stadgenoot dr. Wlersma over „De vreugde in het kinder leven", J. van der Kieft over: „De Indu strialisatie van het Oosten". Dan volgt een mooie filmavond over „Het Vogelleven", toegelicht door den heer Ter Pelkwljk. De heer Otto van Tussenbroek komt aan de hand van een tentoonstelling vertellen van „Volkskunst en Kunstnijverheid", de heer De Blanken demonstreert hierbij het vormen en draaien van sieraardewerk, ter wijl de serie gesloten wordt met de won dermooie lentefilm van den heer Ver kruysen. In het programma van het Leidschê Volkshuis staat vermeld een cursus na tuurkunde, uitgaande van het Kamer- lingh Onnes laboratorium. Ditmaal zal door de heeren Gerritsen en Mulders be handeld worden „Electriciteit en haar toe passingen". Daar de avonden gegeven wor den in de groote collegezaal van het Lab., kan een groot aantal interessante proeven het gesproken woord verduldelijken. De mogelijkheden om den electrischen stroom ln huis en bedrijf toe te passen, worden voortdurend uitgebreid, zoodat dit voor velen een mooie en leerzame cursus zal zijn. O. L. S, DUIVENBODESTRAAT. Leden van oudercommissie bouwen nieuwe speelplaats. Toen destijds de school in de Duiven- bodestraat gesplitst werd, raakte een deel der leerlingen zijn speelplaats kwijt. Direct daarna werden door het hoofd dier school, den heer Van Schaick en de oudercommissie pogingen in het werk ge steld om de gemeente te bewegen een klein stukje grond, dat in eigendom aan de gemeente toebehoort, als zoodanig ge reed te maken. De slechte tijden en speciaal de niet- rooskleurige stand der gemeentefinahciën waren echter de reden ,dat dit plan niet uitgevoerd kon worden. De Oudercommissie zat echter niet stil en opperde het plan om de werkzaamheden zelf met materiaal van de gemeente uit te voeren. Naar aanleiding van bij dergelijke gelegenheden opgedane ervaringen, voelde de gemeente hiervoor aanvankelijk niet veel. doch tenslotte stemde zij toe. Twee werklooze leden der Oudercommissie togen aan het werk en in de ruim 3 weken, dat zij nu bezig zijn, hebben zij bergen werk verzet. Het bedoelde terreintje, dat vlak bij de school ligt, werd gebruikt voor vuilnisbelt; alles wat de buurtbewoners vlug kwijt wilden raken, werd hier gedeponeerd. Al deze oude rommel is nu opgeruimd, een oude muur is afgebroken en 'n nieuwe staat reeds overeind. Nu moet 't terreintje nog worden betegeld en dan zal dit bui tengewoon sympathieke en geheel belang- looze werk der beide werkloozen beëindigd zijn. Zij kunnen ervan overtuigd zijn. dat hun werk, waarmee zij voor den dag kun nen komen de gemeente-opzichter stak zijn waardeering niet onder stoelen of banken door de ouders van de leerlin gen der Duivenbodestraatschool hoogellijk gewaardeerd zal worden. Een dezer dagen kreeg een der werkloo zen een gToote betonpaal op zijn voet, waardoor dit lichaamsdeel ernstig werd gehavend. Hopelijk zal hij zoo spoedig hersteld zijn, dat hij nog kan helpen de laatste hand te leggen aan dit van goeden gemeenschapszin getuigende karwei. L|do-Thcater Na een actueel en uit breid journaal waarin een korte reportage van de opening der Staten-Generaal is ln- gelascht, draait deze week in Lido vóór de pauze de ln Vlaanderen spelende film „De hond van Vlaanderen" De hoofdrollen worden vervuld door Helen Parrish en Frankie Thomas, terwijl de regie van Ed ward Sloman is. Na de pauze draait een film van een heel ander genre en tegelijkertijd van ge heel ander gehalte, één van René Clair's topprestaties n.l. „Spook te koop". „Spook te koop" is de eerste film van René Clair in dienst van een Engelsche maatschappij vervaardigd. Het is een ge heel ander soort film dan b.v. Clair's meesterwerken „A nous la liberté" en „Sous les toits de Paris". De hoofdrollen worden vervuld door Ro bert Donat en Jean Parker. Robert Donat is in zijn dubbelrol, als spook en afstam meling van het oude Schotsche geslacht Gloürie meesterlijk, terwijl Jean Parker voor, hem een uitstekend tegenspeelster bliilft te zijn. i De inhoud van de film vormt een felle satire op de Amerikanen en hun gewoon ten. Een oud kasteel .met spook" ln Schot land wordt ontdekt door een Amerikaan- sche jongedame. Haar vader, een groot zakenman ziet er een middel in om recla me te maken koopt het. laat het sloopen en in Florida weer opbouwen. Het spook mag zijn kasteel niet verlaten en verhulst mee. Groote consternatie brengt dit te weeg aan boord van de boot. In Amerika wordt van de aankomst veel ophef ge maakt en heel aardig is b.v. de leege auto met t opschrift ..Reserved for the Ghost" die in den stoet meerijdt! Het spook, dat wraak moet nemen voor een beleed'glng. die men zijn familie eenige honderden jaren geleden heeft aangedaan, blijkt een zwak voor de vrou wen te hebben. Telkens wanneer hij daar aan echter teveel toegeeft, klinkt somber en onheilspellend de vermanende stem van zijn vader. Tenslotte weet hU zijn op dracht te vervullen en is het hem veroor loofd zich bli ziin vaderen te voegen. Het is een buitengewoon geestige film, vol spanning en actie grappige en griezelige momenten, kortom een film, René Clair volkomen waardig! Luxor-theater. - Een' hoogtepunt van het seizoen is zij genoemd, deze vertoo ning van de film „De koerier van den Tsaar" en zij is inderdaad een groot film- gebeuren! Wie kent niet de verhalen van den befaamden schrijver Jules Verne, wie herinnert, zich niet z'n boeienden vertel trant, z'n origineele onderwerpen, die zoo prachtig de fantasie tot haast ongekende hoogten weten op te zweepen, z'n realisti sche beschrijvingen, welke vergeten doen dat het slechts een boek is dat men leestI „Michael Strogoff, de koerier van den Tsaar", een boek. dat men niet licht ver geet! Welk een dankbaar gegeven dus voor een film hier door Tobis vervaardigd en welk een stof voor een grootsch opge zette actie en fantastische massa-scenes, saamgebundeld tot één sterk geheel door een belangwekkende en boeiende intrigue! Neen, het zal niet noodig zijn, hier den inhoud nog eens in den breede te verha len. Zoovelen immers kennen deze avon turen van den moedigen kozakken-rit meester Strogoff, die door den Tsaar wordt uitgezonden om in verband met een Tartaren-opstand dwars door het be zette gebied aan den hroeder van den Tsaar de berichten te brengen omtrent de opmarschplannen van de Russische reser ves. Zij herinneren zich de vreeselijke moei lijkheden. waarmede hij te kampen heeft en de tegenactie van den vijand, die van zijn komst op de hoogte ls en er in slaagt hem gevangen te nemen. En in hun memorie zal terugkomen het verhaal van den lijdensweg, welke de koerier, die blind geworden heet te zijn, aan de hand van een jong meisje heeft af te leggen voordat hij tenslotte arriveert in Irkoetsk z'n einddoel waar inmiddels een der leiders der Tartaren (een gedegradeerd officier) de bedriegelijke rol van den koerier is gaan spelen teneinde de opstandelingen gele genheid te geven een verrassenden aanval op de stad te doen. Michael Strogoff is in deze film: Adolf Wohlbrück, een acteur van het eerste plan, die deze romantische geschiedenis ten volle voor ons leven doet. Deze knappe creatie alleen reeds is een gang naar Luxor waard; zij is in haar resultaten als een weerga loos vuurwerk met vele hoogtepunten en fantastische effecten, dat den toeschouwer overdonderd en stil maakt.Alexander Golling past zich daar uitstekend bij aan in de rol van den verrader Ogareff. Welk een kostelijke tafreeltjes schilderden ver der de beide journalisten (Theo Lingen en Kurt Vespermann) ons. Te rechter tijd komen zij weer in actie en hun humor en flegma t.e midden van den moorddadigen strijd zijn wel buitengewoon grappig. Van het bijprogramma is natuurlijk de film betreffende de vorstelijke verloving de voornaamste. Zij geeft beelden uit het verleden, toont de aankomst van het jonge paar in Den Haag, de kerkgang, het défilé, zoowel in de Residentie als in de hoofd stad. geeft opnamen van een wandeling door de tuinen van het paleis, besteedt volop aandacht aan Prinsjesdag en is niet enkel zeer goed opgenomen, maar dikwijls ook uiterst origineel. Een stampvolle zaal volgde in gespan nen aandacht de vertooning en er was luid applaus na afloop! Casino-Theater In „Verraad" wordt Ierland ln de laren van den oostand ge schilderd. met den strijd van revolution- fiairen tegen' het gezag. John Ford heeft deze Iersche sfeer met meesterhand uit gebeeld. men ruikt als het ware de mist ln de natte benauwde stad. die in de eansche film hangt en men ondergaat mede de angst en vrees, die de bevolking voelt. Dat is het verbluffende resultaat, waarmee John Ford verrast heeft. Doch er is nog meer: we bedoelen de prachtige typeering van Victor Mac Laglen. den dommen ver twijfelden en toch goedhartigen verrader. De figuur van Gypo heeft hij levend gemaakt tot in de kleinste details. Gypo, die om de vrouw van ziin liefde tegen schande te bewaren, één van ziin vrienden aan de regeeringstroepen verraadt en daarvoor het uitgeloofde geld verkrijgt. Gypo, domme verrader, die zich eerst be wust wordt van de gemeene streek wan neer hij ziin daad volbracht heeft. Gypo. wiens verraad gewroken moet worden, uit angst, dat hij de geheele beweging zal aan brengen En hij. de verrader, verbrast het Judasgeld, wordt door ziin vrienden ten doode opgeschreven en tijdens een ver woed verweer, neergeschoten, Gypo. de domme. vertw»f«lde De film mag zich in een rauwe sfeer af spelen. dit verhindert niet. dat zil groot- sche momenten bevat en een sterken in druk achterlaat, terwijl Victor Mac Lag- len's spel niet spoedig uit de herinnering zal vervagen. Vóór de pauze draait een spannende rol prent, getiteld „Wie is de schuldige" met goed spel van Shirley Grey en Ralph Bel lamy. Al met al een program, dat tot een be zoek noodigt, temeer daar ook de laatste feestelijkheden o.a van heden af huldi ging te Amsterdam van ons Koninklijk Gezin te zien zijn. Het Nieuwe Roxy-Theater - Bij het feest programma, dat ter gelegenheid van Nleuw- Roxy's éénjarig bestaan vertoond wordt, be hoort een film, die ln het kader van dit heugelijke feit past en daarom lijkt ons de keuze van „Vergeet mij niet", de eerste rol prent van het zangwonder Benj amino Gigli, den opvolger van Caruso, zooals hij terecht genoemd wordt, een bij uitstek voortreffe lijke. Nog nimmer hebben we een dergelijke, prachtige stem gehoord, zoo vol gloed en met een zoodanig geacheveerd timbre, als van dezen meester van het „bel canto". We beluisteren Gigli achtereenvolgens in een reeks operafragmenten en liederen van zijn succesvol repertoire en het is een waar ge noegen, dit verrukkelijke stemgeluid in zich op te nemen. Nu moet men hieruit niet op maken, dat alleen maar Glgli's stem te hoo- ren is en „filmspel" bijzaak is. Het is verre van dat, want buitendien bezit de film groote cinematografische kwaliteiten, zelfs duurt het bijkans een half uur, aleer men Gigli's stem te hooren krijgt. Een onder houdende liefdesgeschiedenis van twee jonge menschen, die door een misverstand elkan ders harten breken, gaat vooraf. Het gedes illusioneerde meisje leert nu den grooten zanger kennen en zij gaat alles voor hem beteekenen. Doch daar komt eensklaps de vroegere geliefde terug en zij komt voor de keuze te staan. In een hevigen, innerlijken strijd, gevoelvol gespeeld, heeft zij gekozen.... den zanger, wiens carrière zij mede heeft helpen opbouwen. Dit is het ontroerende einde van een schoone film met een magnifieke stem, zoo als ge misschien nimmer meer te zien en te hooren krijgt. Naast dezen fenomenalen Gigli stonden Magda Schneider en Siegfried Schürenberg voor een uiterst moeilijke en ondankbare taak. doch hoe schitterend heb ben zij zich daarvan gekweten. Met hun drieën hebben zij deze film tot een groote 'hoogte gebracht. Een geestig filmwerk is „Prinses voor der tig dagen" met een keurige dubbelrol van Sylvia Sidney. Namens de Directie werd het éénjarig be staan gememoreerd, terwijl ook uit de bloe menpracht in de hall op te maken wal, hoevele vrienden dit theater zich reeds ver worven heeft! 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2