De hoofdstad huldigt de vorstelijke verloofden EEN HUWELIJKSGESCHENK DER NATIE - PEREZ - 77ste Jaargang JL LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 18 September 1936 Derde Blad No. 23462 Comité bijeen fe Utrecht PARLEMENTAIR OVERZICHT Burgerlijke Stand van Leiden PERZISCHE TAPIJTEN Onvergetelijke betooging in het Stadion TERUGRIT DOOR JUBELENDE DORPEN RECHTZAKEN Als de mooiste hoed 't minste kost Eerlijk is eerlijk 1. 2. 3. is 't best Over den vorm van het geschenk wordt overleg gepleegd ALLE STUKKEN ZICHTBAAR GEPRIJSD. LAND- EN TUINBOUW DE menigte van bijna dertigduizend in het Stadion te Amsterdam had gezongen en gejuicht. Hoog was het enthousiasme opgelaaid, toen de stoet der Koninklijke auto's onder de Marathonpoort was verschenen en de vorstelijke per sonen, na een rit langs de zuidelijke tribunes, in de eere-loge hadden plaats genomen. De klanken van het „Wien Neerlands Bloed" waren weggestor ven. Thans was het oogenblik daar, dat het défilé een aanvang kon nemen. Het geschetter van kopermuziek kon digde de komst aan van de statmuziek van het vijfde regiment infanterie uit Amers foort. In strammen pas schreed zij aan den kop van het defile uit de Marathonpoort, rechtsom over de sintelbaan. Opgewekte marschmuziek weerklonk en zou blijven klinken, uren lang. Door de marathonpoort verschenen de eerste groepen ln fikschen marsch, de of ficieren van H.M.'s „Gelderland", dan 1500 reserve-officeren, de jantjes van de „Gel derland" de bijzondere vrijwillige land storm, „het Mobilisatiekruis" en het Roode Kruis. Streng gericht, met beheerschten pas marcheerden deze groepen op tot voor de eereloge, waar het commando: „hoofd rechts stram en keurig werd uitgevoerd. De Jantjes braken die stramheid door de pet ten voor de eereloge met een hoeratje ln de lucht te doen gaan.Applaus bewees nog eens de populariteit der marine. Het publiek reageerde eveneens met handgeklap, toen de groep Volendam van den bijzonderen vrljwilligen landstorm in .burger" verscheen, d. w. z„ ln wijde broek. Zoo had elke groep die langs de groene ellips trok, een eigen karakter en vond dan ook telkens weer bijval van het publiek. De enorme optocht van menschen, die, be ginnend en eindigend bij de marathon poort, in vlot tempo ononderbroken langs de tribunes trok, was als een steeds blij vende en toch steeds veranderende cirkel, steeds wisselend van aspect. Het was een prachtige herfstmiddag. De zon scheen vriendelijk op het groene gras tapijt, waarop de reusachtige orarijeletters W, J en B, waarboven een kroon, van dui zenden bloemen vervaardigd, hel afstaken. Een zonnetje dat deze blijde optocht tot een kleurenfeest maakte. De vorstelijke personen in de eereloge toonden ononderbroken een levendige be langstelling voor het défilé. De prinses zat in het midden, rechts van prins Bernhard. H.M. de Koningin zat links naast den prins terwijl prinses Arm gard aan de andere zijde der prinses en naast haar, haar andere zoon, prins Asch- win hadden plaatsgenomen. De prinses was gekleed in een steenroo- den mantel met bijpassenden hoed, een bij zonder fleurig toilet. Onophoudelijk wuifde haar wit gehandschoende hand. De opmarsch werd een oogenblik onder broken, toen eenige zangvereenigingen on der leiding van den heer Hubert Cuypers een korte zanghulde brachten, een frisch en krachtig gezongen: „OTanje en Lippe zijn één". Doch na eenige oogenbllkken ging het weer vooruit: want duizenden en duizen den wachtten nog buiten het stadion op hun beurt om door de marathonpoort te trekken. Er hadden zich meer dan duizend vereenlgingen aangemeld voor deelneming aan de vorstenhuldiging. Vertrek uit het Stadion. Te half zes was het tijdstip aangebroken waarop het vorstelijk gezelschap zou ver trekken. De organisatoren hadden hier mede rekening gehouden en toen de laatste groep in het stadion de eere-tribune was voorbijgetrokken, zette het muziekkorps van de Holandsche draad- en kabelfabriek, dat van twee uur onvermoeid met marsch muziek het défilé had begeleid, in afwisse ling met de stafmuziek van het 5de R. I. onder leidng van kapelmeester van der Glas, het „lang zullen ze leven" in. Terstond stemde het publiek bij, beslui tend met een machtig hoera. De prinses, de prins en de koningin zeg den inmiddels den organisatoren van deze grootsche huldiging hartelijk dank, waarop het Draka-corps het Wilhelmus inzette, dat plechtig door allen werd meegezongen. De padvinders, die voor een vlot verloop van het défilé en voor de afzetting hadden t°rg gedragen hadden zich na het defile bij de marathontoren verzameld, en toen de laatste tonen van het nationale volkslied waren verstorven, kwamen zij in een rallye baar de koninklijke loge opzetten. Het ge juich dat zij hier aanhieven ging op een 'luisignaal over in het padvinderslied. Hartelijk wuifde de beschermvrouwe der padvinders en haar verloofde den Jongens ten dank. De hofauto's reden nu voor en onder onafgebroken gejuich, stapten de vorstelijke personen in en reden langzaam langs de Noordelijke tribunes de mara thonpoort uit. Buiten wachtten nog vele vereenigingen Zij werden echter niet teleurgesteld, want de koninklijke familie reeds langs de wach tende rijen, die langs den Stadionkade stonden opgesteld. Een haag van juichende en wuivende jonge menschen wachtte de vorstelijke Personen daar op en alle deelnemers aan het defile ook zij, die het stadion niet kon oen betreden, hebben daardoor de konlnk- !'lke familie van nabij gezien en toege- iubeld. Van de Stadionkade af werd den kort- fjen weg naar den Dam gevolgd, langs de Hobbemakade, Nieuwe Spiegelstraat en N.Z. Voorburgwal. Behalve op de Hobbemakade, waar de komst van den stoet een verras sing bleek te zijn. stonden wederom langs den weg de menschen rijen dik. Op den Dam had zich een groote menigte verzameld om nog een laatste groet aan de koninklijke familie te brengen. Groot was het enthousiasme, toen prinses Juliana en prins Bernhard eenige oogenblikken op het balcon verscheen en H.M. de Koningin en prinses Armgard zich bij hen voegden. Afscheid van Amsterdam. Even voor zeven uur vertrokken de moe der en de broer van Prins Bernhard, prin ses Armgard en prins Aschwln. Zij verlie ten het paleis aan de achterzijde, om zich per auto naar het buiten van jhr. Röell te 's Graveland te begeven. Toen de burgemeester en de hoofdcom missaris dan in hun auto's waren gegaan, presenteerde de eerewacht van matrozen het geweer. Onder daverende toejuichin gen, die aanzwollen tot een ontroerende demonstratie van liefde tot het Oranjehuis, verlieten prinses Juliana en prins Bern hard het paleis. De marinekapel zette het Wilhelmus ln. dat echter werd overstemd door de toejuichingen. Daarop zette de stoet zich in beweging. De standaard op het paleis daalde, het vorstelijk bezoek behoorde tot het verleden. De stoet volgde denzelfden weg als des morgens n.l. langs Raadhuisstraat, Rozen gracht, de Clercqstraat, Ruyterweg. Jan Êvertsenstraat, Mercatorplein. Hoofdweg naar den Haarlemmerweg. Enorme belangstelling onderweg. In de dorpen tusschen de hoofdstad en de residentie, was het nog veel drukker dan des morgens. In elke gemeente stonden muziekkorpsen en rijen belangstellenden langs den weg geschaard, om koningin, prinses en prins hulde te brengen. Jammer dat de duisternis vrij snel viel zoodat velen nabij Leiden, Oegstgeest en Wassenaar maar huiswaarts keerde voordat het gezelschap gepasseerd was. Niettemin heerschte overal nog een ontzaglijke drukte. Er kon dus meestal slechts met matige snelheid gereden wor den en de rit van het paleis op den Dam tot het paleis Noordeinde duurde om deze reden twee uur en een kwartier. De menigte in de omgeving van het paleis te Den Haag kortte het wachten met het zingen van vaderlandsche liederen en populaire wijsjes. Twee jeugdige padvin ders deden om beurten als dirigenten dienst. En ook een meisje voelde zich ge roepen, het koor aan te vuren en was, toen de padvinders het opgaven, bij het stand beeld gaan staan, om haar dirigeer-talen- ten te toonen. De agenten die er waren, kregen er pleizier in. Een hunner zwaaide met zijn armen op de maat van de muziek mee. Er heerschte een prettige, gemoedelijke stemming, die om tien minuten voor half tien, toen de koninklijke auto's het plein voor het palels opreden, overging in een ovationeel gejubel, zooals in de koninklijke residentie nu al meer dan een week eiken dag een paar maal valt waar te nemen. Tot aan de kleine steentjes drongen de menschen naar voren om met langdurig gejuich de Konin gin en het prinselijk paar een welkom toe te roepen. De vorstelijke personen dankten op het bordes en verdwenen toen achter de glazen deuren. Wie vooraan stond, kon zien, hoe zij afscheid namen van hun ge volg en toen de trap op gingen. Nadat een inspecteur van politie had medegedeeld, dat geen der vorstelijke per sonen zich nog zou vertoonen, verspreidde de menigte zich. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN APELDOORN. EEN RIJTOER, WELKE TE 4 UUR AANVANGT. De burgemeester van Apeldoorn deelt mede, dat tijdens het bezoek van H. K. H Prinses Juliana en Prins Bernhard op morgen te Apeldoorn in tegenstelling met loopende geruchten géén défilé zal worden gehouden. Des namiddags te ongeveer 4 uur zullen de vorstelijke personen een rijtoer maken door een groot gedeelte van de gemeente. De lengte der route is van dien aard, dat, ongeacht het aantal belangstellenden, ieder de stoet rustig zal kunnen gadeslaan. Hierbij geldt in de eerste plaats, dat ieder zich naar dat gedeelte van de route begeeft, dat het dichtst in de nabijheid van zijn woonplaats is gelegen en zich aldaar opstelt. Bezoekers uit andere plaatsen kunnen in de omgeving van de parkeerplaatsen de stoet zien passeeren en behoeven zich te dien einde niet naar het centrum der ge meente te begeven. Apeldoorn is langs vier hoofdwegen be reikbaar, van noordelijke, westelijke, zui delijke en oostelijke richting. Aan elk dezer wegen is aan het begin van de bebouwde kom een parkeerterrein. Dengenen, die per auto of per trein arriveeren zal door padvinders de route worden gewezen. De totale lengte van de route is in 25 stuk ken verdeeld, waarbij op elk gedeelte een motorrijder, voorzien van een oranje-band het publiek zoo veel mogelijk geleidelijk zal verdeelen. neemt U dan de duurste? En als het beste zelfwerkende waschmiddel 18 cent kost, betaalt U dan liever een stuiver meer? RUST OP HET LOO. De intendant van> hst Koninklijk Paleis en Domein Het Loo en opperhoutvester van H. M. de Koningin jhr. A. J. B. van Suchtelen van de Haare verzoekt het vol gende mede te deelen: ..Het is te begrijpen dat de dagen, welke achter ons liggen, hoe vol vreugde en ge lukkig zij ook waren, voor de Koningin, de Prinses en den Prins uitermate vermoeiend zijn geweest en dat het vorstelijk gezin thans verlangt naar de rust op het Loo. Teneinde die rust te verzekeren, is beslo ten om. althans de eerste dagen van het vorstelijk verblijf op Het Loo, geen vrijen toegang tot de Paleislaan en de andere toegangswegen te verleenen. Degenen, die op het Paleis moeten wezen en zich niet voldoende kunnen legitimeeren. dienen een toegansbewijs op het bureau der inten dance schriftelijk aan te vragen. In dat geval is de toegang uitsluitend bij het Berghorstweeshuis. RINS BERNHARD LID VAN DE K.N.A.C. De K.N.A.C. ontving het eervolle verzoek prins Bernhard in haar ledenregisters in te schrijven, welk verzoek in de kringen van bestuur en leden met groote erkente lijkheid werd ontvangen. Te Utrecht heeft de eerste vergadering plaats gevonden van het comité, dat zich ten doel stelt ter gelegenheid van het a.s. huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. H. Prins Bernard zur Lippe namens het geheele Nederlandsche volk een huwe lijksgeschenk aan te bieden. De eerste stoot tot oprichting van het comité moge van Arnhem zijn uitgegaan, elk plaatselijk of regionaal streven is blijkens zijn samenstelling het comité vreemd. Het hoopt het idee te mogen verwezen lijken, dat blijkens de publicatie volkomen aan den wensch van het prinselijk paar beantwoordt, te weten een algemeen ge schenk namens het geheele Nederlandsche volk. Teneinde de volledige medewerking van alle deelen des lands te bereiken werd Maandag tot de Commissarissen der Ko ningin in alle provinciën het telegrafisch verzoek gericht de oprichting van provin ciale sub-comité's te willen bevorderen, terwijl bij het ter perse gaan van dit communiqué reeds uit Noord-Brabant be richt was ontvangen, dat een dusdanig comité onder voorzitterschap van jhr. mr. A. F. O. Sasse van Ysselt, lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal in oprich ting is. De voorzitters van deze comité's hebben wederom zitting in het algemeen comité. Op deze wijze mag worden verwacht, dat de zoo noodige eenheid van doel en han delen zal worden bereikt. In de constitueerende vergadering, waar vertegenwoordiging van pers, handel, in dustrie, werkgevers qn werknemers aan wezig waren, zijn aangewezen als voor zitter: mr. A. J. A. A. Baron van Heemstra, oud-gouverneur van Suriname, als secre tarissen: mr. U. W. Hazelhoff Roelfzema en mr. E. de Visser Het secrtariaat blijft tot nader bericht gevestigd: Velperbinnen- singel No. 1 te Arnhem, tel. 23104. Als penningmeester: mr. H. Waller, di recteur Rotterdamsche Bankvereeniging te Utrecht. In verband met den zeer korten tijd van voorbereiding is de samenstelling van het comité slechts een zeer voorloopige, daar nog velen zijn en zullen worden uitgenoo- digd zitting te nemen, opdat het comité een zoo goed mogelijke weergave zij van alle groepen in ons land, die het streven willen steunen. Zoodra de volledige samenstelling van het comité vaststaat zal tot publicatie worden overgegaan. Uitnoodigingen tot zitting nemen in het eere-comité zullen dan ook worden ver zonden. Over den vorm. die het aan te bieden huwelijksgeschenk zal aannemen wordt nog met het prinselijk paar overleg ge pleegd, terwijl zoodra de beslissing zal zijn gevallen, deze zal worden bekend ge maakt, alsmede de wijze waarop het co mité zich tot het Nederlandsche volk zal wenden teneinde de bijdragen voor het gestelde doel te vragen. HANDELSONDERNEMING ARSOL - APELDOORN 8487 Clngez. Med.) TWEEDE KAMER. ALLERLEI WERKZAAMHEDEN. De eerste vergaderingen van het parle- mentaire iaar worden altijd gevuld met noodzakelijke werkzaamheden, noodig. al vorens de eigenlijke start kan plaats heb ben. Zoo aanvaarde allereerst mr. Aalberse zijn taak als voorzitter, aandringend op kortheid, vooral in dezen ti.id. nu zoo vele belangrijke zaken waaronder de herzie ning der Grodwet. op afdoening wachten. Snelle en zakellike werkwlize is zei hti terecht te meer noodig. waar ln deze dagen zoo vaak grove en onjuiste critiek 00 't parlement wordt geoefend. En even als de voorzitter der Eerste Kamer wekte hli den volksvertegenwoordigers oo te wa ken voor de handhaving van de historische rechten en vrijheden des volks. De Kamer heeft deze toespraak met dui delijke teekenen van instemming begroet. Hierna werden de afdeelingen getrokken: de leiders hiervan benoemd; verschillende commissies samengesteld; eenige wetsont werpen naar de betrokken commissies ver wezen en besloten dat op 22 September 't afdee'ingsonderzoek der Grondwetsherzie ning en op 6 October het afdeellngsonder- zoek der begrooting zal aanvangen en op 20 October eenige ontwerpen in het open baar zullen worden behandeld. Voorts moest in deze vergadering een voordracht worden ongemaakt ter vervul ling van een vacature in de Algemeene Rekenkamer. Od deze voordracht werd ge- Dlaatst als eerste candidaat de heer Th. Sanders, directeur der Staatsloterij, die nu reeds plaatsvervangend lid der Reken kamer is. GEWEIGERDE INTERPELLATIE De Kamer had eindelijk nog te beslissen over het verzoek van den heer Kupers. die minister Slingenberg wilde interpelleeren over de onlangs aangebrachte wijzigingen in de steunverleening voor werkloozen. het zelfde onderwerp dus. waarover in de Eer ste Kamer de heer de la Bella heeft ge in terpelleerd. De voorzitter stelde voor. het verzoek toe te staan, maar de heer De Geer meende, dat er toch. na het debat in den Senaat, geen muziek meer in deze interpellatie zat. of het moest politieke muziek zlin Ihet ter verantwoording roepen der regeering) doch dit kon beter bi.i de begrootings-debatten, en dan na schriftelijk overleg dus. gebeu ren. Hi.i wilde daarom van een interpella tie niet weten. Dit standpunt ontving van verschillende kanten steun. Al dadellik kwam wat van groot belang was de leider der Roomsche fractie, mr. Goseling, er zich acoord mee verklaren. Mededee lend. dat zijn groep het eens is met de motie-De Bruyn, in den Senaat aangeno men. stelde hii in het licht, dat er zich in die enkele week geen nieuwe gezichtspun ten zullen hebben voorgedaan. Een herha ling van het debat oo dit oogenblik achtte hij niet in 's lands belang. In gelijken zin sprak mr. Joekes. er de aandacht op ves tigend dat de zaak binnenkort (bli de be grooting) oo normale wijze aan de orde kan komen. De heeren Albarda en De Visser hebben deze zienswijze bestreden Eerstgenoemde noemde de discussie in de Eerste Kamer een „voorbereiding": nu dient de regeering ook het inzicht der Tweede Kamer te ken nen De meerderheid der Kamer stond echter naast den heer De Geer. Want nadat de voorzitter nog had verklaard dat tui zich bij zlin voorste! om de interpellatie toe te staan alleen had laten leiden door over wegingen van staatkundige en constitutio- neelen aard en redenen van orde. werd het voorstel De Geer. om de interpellatie niet toe te staan met 49 tegen 27 stemmen aangenomen. Er tegen stemden de socia listen. de communisten de vrlizinnig- democraat Cohen (die dus bij deze eerste stemming waaraan hii deelnam van zlin Dartii^enooten afweek i de christen-demo craat Van Houten, de katholieke democraat Arts en de voorzitter. Toen ging de vergadering uiteen. HAGENAAR. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. De inbraak in het Capitol-Theater te Rotterdam en bii Hoogendijk en Zn. te Zwammerdam. Voor de Rotterdamsche Rechtbank ston den gisteren zeven personen terecht, ver dacht van inbraak in het Capitol-Theater te Rotterdam, gepleegd in het najaar van 1935. De 45-jarige kellner W F. B. was ver leden jaar in dit theater werkzaam. Hli kwam ln contact met den 23-jarigen bloe mist A. W P. die deel uitmaakte van een berucht driemanschap. In den avond van 1 September heeft P. zich laten insluiten. Toen het personeel naar huis was heeft P. zijn kameraden den 47-jarigen bankwer ker J M. D. en den 55-j. loswerkman C. F. W. M. binnengelaten. De brandkast werd geforceerd en een bedrag van f. 5000 mee genomen. Per auto. besteld door den 27- iarigen metselaar R W. en bestuurd door den 45-iarigen chauffeur L v. P. werden zii afgehaald. Men is gereden naar den 56-iarigen koopman C. M. den B„ die het geld zou wisselen. De DOlitie heeft van het geld niets meer kunnen achterhalen. Tegen de drie hoofdverdachten, den bloemist A. W. P.. den bankwerker J M. D. en den loswerkman C. F. W M. eischte 't O.M resp. 3. 8 en 6 iaar met aftrek der preventieve hechtenis. De onbetrouwbare kellner B. hoorde twee iaar tegen zich eischen. eveneens met aftrek van het voorarrest. De eisch tegen den metselaar de G. luidde twee iaar. terwijl tegen den chauf feur v. d. P. en tegen den koopman den B. ieder twee iaar met aftrek van het voor arrest werd geëischt. Vonnis 1 October. Dc inbraak te Zwammerdam. De verdachten J. M D. en C. F. W. M. stonden vervolgens terecht, samen met den metselaar R. W. de G. wegens de in den nacht van 27 od 28 Augustus gepleegde in braak in het kantoor van den houthandel van de firma C. Hoogendijk en Zoon te Zwammerdam. De verdachten legden een bekentenis af. Het bleek, dat de G. bij dit karwei op den uitkijk had gestaan, terwijl D. zi.in krach ten aan de brandkast had gewijd. In te genstelling met de kast in het Capitol- Theater. had D. hier zlin handen vol aan. Het was een zeer zwaar karwei geweest, verklaarde hli. Volgens de verdachten was er f. 600 ln de brandkast Na de inbraak zlin de verdachten door den chauffeur v. P. naar Amsterdam gereden. Nadat de procuratiehouder der firma Hoogediik en Zonen verklaard had. dat uit de brandkast, die opengebroken eevon- den was. een bedrag van ruim f. 1000 was vermist, heeft het O.M. requisitoir geno men en rekening houdend met de tegen deze verdachten reeds gerequireerde straf fen, tegen ieder van hen geëischt 6 maan den gevangenisstraf Tegen den chauffeur van P. die ook. in deze aangelegenheid de inbrekers had ver voerd en f. 150 van het gestolen geld had ontvangen, heeft het O.M geëischt een ge vangenisstraf van 6 maanden. Uitspraak 1 October. GEBOREN Maria Theodora, d. v. H. Th. Juffermans en C. H. Bakker. ONDERTROUWD: H. J. Engels jm. 34 j. en M. E. H. Vree burg jd. 28 j. OVERLEDEN. J. Filemon, wedn. 92 j. G. Mast-Bloem wede. 76 j. 'S-G R A V EN H AGE NOORDEINDE 14()C - TEL. 116866 (Ingez. Med.) 9270 DE UITZAAI VAN TARWE. De 'neer Droesen heeft aan den Minister van Landbouw en Visscherij de volgende vragen gesteld: Verwacht de Minister niet, dat bi.i de thans in ons land geldende graanprijzen de uitzaai van tarwe voor het oogstjaar 1937 aanzienlijk zal afnemen? Acht de Minister een dergelijke ontwik keling niet in strijd met het landsbelang, omdat, gemeten naar den wereldmarkt prijs, de geldelijke opbrengst van tarwe aanmerkelijk hooger is dan die van rogge, gerst en haver, die hoofdzakelijk de plaats der tarwe zullen innemen? Is de Minister niet tevens van oordeel, dat vervanging van de tarwe door andere granen hoogere eischen zal stellen aan het Landbouwcrisisfonds? Indien de bovenstaande vragen bevesti gend worden beantwoord, is de Minister dan bereid, de bedoelde gevaren af te wenden door verhooging van den tarwe- urijs, temeer omdat d^ze verhoozing geen invloed heeft op den broodprijs? Is dc Minister bereid, zijn standpunt ten spoedigste bekend te maken, met het oog op den aanstaanden zaaitijd voor de win tergranen?

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9