De bestuurswisseling in Ned.-lndië LEIDSCH OAGBUD - Eerste Blad Woensdag 16 September 1936 VISSCHERIJ-BERICHTEN De aankomst van den gouverneur-generaal BUITENLAND De strijd in Spanje TELEGRAMMEN LUCHTVAART |KIJN/T IN UTTERt^j VRAGENRUBRIEK DE ALGEMEENE TOESTAND. Het a.s. Loeamo-beraad. Omtrent het standpunt van Italië ten aanzien van de convocatie van de Locarno- conferentie, welke door Engeland is voor gesteld. wordt officieel het volgende mede gedeeld Ten aanzien van de conferentie van de Locarno-mogendheden handhaaft Italië zijn principieel? toestemming. Italië is evenwel van oordeel, dat het bijeenroepen van de conferentie moet worden voorafgegaan door een diplomatieke voorbereiding. GRIEKENLAND. ZAIMIS OVERLEDEN. BELGIË. Aanslag op Degrelle. Gisteren is een aanslag gepleegd op den leider der Rexisten. Degrelle. toen deze zich op de Maas bevond. Gemeld wordt, dat het schip, aan boord waarvan zich Degrelle en andere rexisten bevonden, op het traject van Seraing naar Luik. waar Degrelle een vereenigingslokaal moest inwijden, drie maal werd beschoten, terwijl vanaf een brug met steenen werd geworpen. Twee Rexisen werden door een kogel, een derde door een steen gewond Degrelle had te Seraing een bijeenkomst belegd, doch de autoriteiten hadden deze verboden, evenals een vergadering, die voor hetzelfde uur ge organiseerd was door socialisten en commu nisten. Degrelle, die zich nog 's morgens te Genève bevond, was telefonisch verwittigd en per vliegtuig naar België teruggekeerd, waarna hij besloten had een schip af te huren om midden op de rivier te spreken. De aankomst van dit schip gaf aanleiding tot betoogingen en de rexisten besloten daarop naar Luik terug te keeren. In laatsgenoemöe stad was het gisteravond nog al rumoerig in de omgeving van het vergaderlokaal van de rexisten. waar de politie socialistische en communistische betoogers uiteen moest jagen. DUITSCHLAND. Bezoek van Franschen minister. Paul Bastid. de Fransche minister van handel, is gisterochtend uit Warschau te Berlijn aangekomen. Hij werd verwelkomd door dr. Moss, vertegenwoordiger van dr. Schacht en door een vertegenwoordiger van het ministerie van buitenlandsche zaken. Een uur na aankomst van Bastid arri veerde dr. Schacht, die uit Neurenberg te rugkeerde. te Berlijn. Hij begaf zich dade lijk naar het hotel Adion, waar Bastid logeert, en gebruikte met hem het noen maal. Wijlen Zaimis. Zaimis. de vroegere president van Grie kenland. die eenigen tijd om gezondheids- redening op den Semmering (Oostenrijk) heeft vertoefd, is vannacht in een zieken huis te Weenen overleden. De uitvaartdiensten zullen te Athene plaats hebben. Alexander Zaimis werd in 1855 geboren. Hij studeerde aan de universiteiten van Athene, Leipzig. Berlijn en Heidelberg. In 1385 werd hij afgevaardigde. In 1890 kwam hij als minister van Justitie in de regee- ling. In 1895 werd hij Kamerpresident, in 1897 minister-president en minister van buitenlandsche zaken, in 1914 werd hij benoemd tot gouverneur van de Nationale Bank. In de in 1916 en 1926 gevormde coalitie- regeeringen was hij minister-president. In 1929 werd hij tot senaatspresident ge kozen en kort daarop tot president der re publiek, welke functie hij heeft bekleed tot het vorig jaar, toen de. monarchie werd hersteld. Hij toonde zich steeds een zeer constitu tioneel bestuurder, aan wie het land groote dankbaarheid is verschuldigd. Goebbels wordt Zaterdag as. te Athene verwacht. OOSTENRIJK. Buresch ernstig ziek. De vroegere bondskanselier Buresch is ernstig ziek. Hij is naar een ziekenhuis over gebracht. Zijn toestand geeft reden tot be zorgdheid. FRANKRIJK. Dc stakingen. Het verbond van ambtenaren in de openbare diensten in het departement- Noord te Rijssel heeft zich solidair ver klaard met de stakers. In een resolutie be schuldigt het verbond de werkgevers in de textielindustrie ervan dat zij de volksfront- regeering ten val wil brengen. Het verbond verklaart dat het zoo noodig de belangrijk ste bestuursgebouwen zal bezetten om de regeering de vrije beschikking over de dien sten te verzekeren. De strijd in de textiel-industrie is aldus van sociaal gebied naar politiek terrein overgebracht. De prefect van het departement-Noord te Rijssel heeft, na het bekend worden van het besluit van het verbond, de noodige maatregelen getroffen, om de handhaving van de orde te verzekeren. De ordedienst in de omgeving van de prefectuur en van het raadhuis is versterkt. Honderdvijftig employé's van het abattoir te Rijssel hebben het werk neergelegd. Te Charolles zijn de arbeiders in de zijde industrie voor 24 uur in staking gegaan. Uit Roubaix wordt eveneens een begin1 van staking in eenige fabrieken gemeld. Sedert gisteravond staken in Remiremont en omgeving 3700 textielarbeiders. Eenige fabrieken zijn door de arbeiders bezet. De textielstaking te Rijssel vraagt even wel nog steeds de meeste aandacht. Hoe het conflict kan worden bijgelegd, is nog niet te voorzien. Een vergadering van vertegenwoordigers er stakende arbeiders heeft de voorstellen der werkgevers rondweg als „onvoldoende" van de hand gewezen en dit standpunt aan den minister van binnenlandsche zaken medegedeeld. Blum zal vanmiddag een delegatie van beide partijen ontvangen. De ..Parti Social Francais" heeft gisteren te Lyon verscheidene bijeenkomsten geor ganiseerd. Duizenden betoogers begaven zich naar de Francois Copée-zaal, waar zij pro beerden brand te stichten en de leden der nieuwe partij aanvielen. De mobiele garde moest verscheidene malen handelend optreden. Na afloop dezer bijeenkomst is het tot vechtpartijen geko men. In het geheel zijn dertig personen ge wond, van wie een in een ziekenhuis moest worden opgenomen. ROEMENIË. Kroonprins Michael naar Engeland. Einde September zal kroonprins Michael naar Engeland vertrekken, waar hij waar schijnlijk te Eton zal gaan studeeren. Prins Michael zal ook zijn militaire opvoe ding in Engeland voortzetten. VEREENIGDE STATEN. Verklaring van Cordell Huil. Staatssecretaris Cordell Huil heeft ver klaard. dat de Vereenigde Staten hun be wapening hebben uitgebreid, omdat de in ternationale verdragen hun kracht hebben verloren. De buitenlandsche politiek der Vereen. Staten is een politiek van vriendschap met alle naties. Huil wees er op. da bij de betrekkingen met het buitenland rekening moet worden gehouden met de daar be staande toestanden. Hij noemde de term .goede buur" een juiste omschrijving van de Amerikaansche politiek, daar de goede buur verdraagzaam is, maar zijn verdraag zaamheid niet zoo ver gaat, dat hij van elders tweedracht zou willen zaaier (Vervolg van het 4e Blad). Van het front is geen nieuws van eenige beteekenis. Beide partijen spreken van kleine successen. Aanslag ontdekt? De Figaro meldt, dat de regeering van Madrid er (n geslaagd is een samenzwering te ontdekken tegen het leven van president Azana, minister-president Largo Caballero, minister Prieto en la Pasionaria Zes per sonen zouden reeds door de Madrileensche politie zijn gearresteerd, terwijl nog meer arrestaties zouden kunnen worden ver wacht. Muiterij te Bilbao. Naar pas thans bekend geworden is, is verleden week te Bilbao getracht een mili tairen opstand tegen de volksfronters te ontketenen. Vier honderd soldaten. 200 man Guardla civil en 200 man staatspolitie zouden besloten hebben, in den nacht van Donderdag op Vrijdag van de vorige week in opstand te komen. Dit plan Is echter verraden. Alle officieren en onderofficieren zijn gearresteerd en waarschijnlijk gefusil leerd. De kwestie der niet-inmcnging. De subcommissie inzake de non-inter ventie in Spanje heeft op het Britsche departement van buitenlandsche zaken een strikt vertrouwelijke zitting gehouden. Naai" de meening van diplomatieke krin gen bestaan thans zekere kansen dat Por tugal definitief zal besluiten aan de werk zaamheden der commissie deel te nemen. De luchtmacht der nationalisten. De correspondent van de New-York Times in Spanje beschrijft het gevaar, waaraan hij heeft blootgestaan om te kunnen door dringen tot de vliegtuigbasis der nationa listen te Caceres. De correspondent meldt, dat het vlieg veld geheel was georganiseerd door Duil- sche vliegers. Vertrouwende op de ingestel de bewaking, geneerden zij zich volgens den correspondent geenszins hun ware identi teit kenbaar te maken. Zij dragen niet de Spaansche uniform en zij bewegen zich op een wijze, waaruit blijkt, dat zij geen on bescheiden blikken vreezen. De correspondent heeft tier. bommen werpers en 17 jachtvliegtuigen van Dultsch fabrikaat geteld. Alle toestellen worden volgens den correspondent bemand met Duitsche vliegers. Zij zouden Madrid heb ben gebombardeerd. Hij verklaart tenslotte, dat de bewering, i dat de Duitschers slechts als instructeurs der nationalisten zouden optreden, niet juist is. Madrid bedreigd. /IJL. De radiozender van Tetouan meldt, dat de sterkte der troepenmacht van de natio nalisten bij Madrid thans meer dan 170.000 man bedraagt, welke goed gewapend en van voldoende munitig voorzien zijn en binnenkort tot den aanval op de hoofdstad zullen overgaan. De geheele troepenmacht der nationalis ten telt op het oogenblik aan alle fronten in het geheel 500.000 man. welk aantal voor het einde dezer maand zal zijn verdubbeld. UIT HET VERRE OOSTEN. De beschieting van het Engelsche schip. Het staat thans vast, dat de beschieting van de Engelsche kanonneerboot „Cicala" het werk is geweest van Chineesche boeren, die er zich over beklaagden, dat hun rijst velden werden overstroomd door de dei ning, die het Britsche schip maakte. EEN JOODSCH PROTEST. ENGELAND. MacMahon in hooger beroep. MacMahon zal tegen het over hem ge velde vonnis in hooger beroep gaan. PALESTINA. De eerste doodvonnissen geveld. De Engelsche krijgsraad heeft gisteren te Jeruzalem twee jeugdige Arabieren van 18 cn 19 jaar, die op heeterdaad betrapt waren toen zij op Engelsche politietroepen vuurden, ter dood veroordeeld. Dit zijn de eerste doodvonnissen sinds de afkondiging van de staat van beleg op Maandagmorgen en zij hebben op de Arabische bevolking grooten indruk gemaakt. Met het oog op den jeugdigen leeftijd der delinquenten heeft men een verzoek om gratie inge diend. maar het is twijfelachtig of dit in gewilligd zal worden. TEGEN HET HITLER-DUITSCHLAND. Het uitvoerend comité van het Joodsche wereldcongres protesteert in een commu niqué tegen de „campagne van bedreiging en achterstelling, welke stelselmatig op het congres te Neurenberg is gevoerd door de hoogste autoriteiten der rijksregeering en der Duitsche nationaal-socialistlsche partij tegen het geheele Jodendom". Het comité komt er tegen op. dat het Jodendom met het bolsjewisme wordt ver eenzelvigd en wijst er op, dat het Duitsche militarisme tijdens den oorlog de bolsje wisten geholpen heeft bij den greep naar de macht in Rusland. Ten slotte wordt de aandacht van de openbare meening der wereld gevestigd op het lijden en het gevaar, waaraan in Duitschland de Joden, honderdduizenden mannen, vrouwen, kinderen, onschuldigen, zullen blootstaan, wanneer opnieuw anti- semletische hartstochten zouden losbarsten Het comité doet derhalve een plechtig beroep op de staatslieden en de pers van alle beschaafde landen, om zich krachtig te verzetten tegen den smaad, waaraan de Joden van alle landen blootstaan van den kant der hoogste autoriteiten van het Duit sche rijk en de nationaal-soclalistische partij in Duitschland. die met zijn actie tegen de Joden blijkbaar in alle staten crises en conflicten poogt te verwekken. Namens de millioenen Joden, wélke het comité vertegenwoordigt, brengt het deze verklaring ter kennis van de regeeringen en parlementen, van de leden van den Vol- kebond en de wereldpers. IJMUIDEN, 16 September. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG f. 0.94—0.72; Griet per kist van 50 KG. f. 2616; Tongen per KG. f. 1.300.75; Groote Schol per kist van 50 KG. f.3425; Middelschol per kist van 50 KG. f. 2820.50; Zetschol per kist van 50 KG f 22—15.50; Kleine Schol per kist van 50 KG. f. 17.50—4.10; Bot per kist van 50 KG. f. 194.60; Schar per kist van 50 KG. f.71.65; Tongschar per kist van 50 KG. f.2722; Vleeten per stuk f. 2.60—0.95; Pieterman en Poontjes per kist van 125 KG. f. 4.702.50; Groote Schelvisch per kist van 50 KG. f.31; Middel Schelvisch per kist van 50 KG. f. 2623.50; Kleinmiödel Schelvisch per kist van 50 KG f 23.50—11: Kleine Schelvisch per kist van 50 KG. f 13.50 4.60; Kabeljauw per kist van 125 KG. f. 80 —40; Gullen per kist van 50 KG. f.23 3.40; Lengen per stuk f. 1.600.70; Heilbot per KG. f. 0.700.50; Wijting per kist van 50 KG. f.3 601.15; Koolvisch per stuk f. 0.80—0.30; Makreel per kist van 50 KG. f.8—1.85. Aangevoerd: Klein middel hake f.54 49; Klein hake f.30. Aangekomen de stoomtrawlers: LJM. 384 met f. 2620; IJM. 77 met f. 1870; IJM. 147 met f.1900; IJM. 71 met f.2560; IJM. 96 met f.2000: LJM. 133 met f.1300; IJM. 195 met f.2500: IJM. 491 met f.2800; IJM. 58 met f.3680; IJM. 48 met f.3770; IJM. 432 met f. 1130. En de loggers: SCH. 262 met f.490; KW. 112 met f.420; KW. 108 met f.420; KW. 74 met f.1490; KW. 78 met f.1290; KW. 155 met f.740; KW. 46 met f.420; KW 175 met f.580; KW. 80 met f.480; KW. 166 met f.500; KW. 86 met f. 570. Aangevoerd; 832 kisten versche haring. Prijzen f. 3.752.10 en 11 k. steurharing, prijs f. 10.50. VLAARDINGEN. 16 Sept. KW 20, met 15 last: KW 58, met 22 last. Prijzen: Volle haring f 8.909.10. Maatjesharing f. 8.60 8.50. Yle-haring f 9.9010. Yle- en Maat jesharing f. 9.20. AUTOBUSONGELUK IN DUITSCHLAND. GLASHUETTE. 16 Sept (D.N.B.) Gis teravond is op den Luchauer berg een autobus verongelukt, waarin 40 bouwvak arbeiders hadden plaats genomen. Meer dan 20 personen werden gewond, van wie zes ernstig. De autobus is geheel vernield. In aansluiting op ons verslag in het 4e Blad meldt Aneta nog het volgende uit Batavia: Een stroom van autoriteiten en genoo- dieden richtte zich reeds in de vroege morgenuren naar Tandjong-Priok ter bll- woning van het. hoogstens eenmaal in de vijf jaar voorkomend, zeldzame schouw- SDel van de aankomst van een nieuwen gouverneur-generaal. De feestelitke stem ming werd nog verhoogd door de vele na tionale vlaggen, welke in den frisschen morgenwind uitwapperden. alsmede het het feit. dat de te Tandiong-Priok lig gende schenen van het eskader, de sche- pe" der gouvernementsmarine en vele andere vaartuigen waren geoavoiseerd. De aanwezigen bekortten zich het wachten door de fraaie evoluties te volgen, welke werden verricht door de aanwezige vlieg tuigen van den marine-vllegdlenst en van de luchtvaartafdeellng. waarvan 't mach tige geluid der motoren zich. toen de „Jo- han van Oldenbarnevelt" 't eskader pas seerde. vermengde met het gedonder der saluutschoten, dat als een verwilderd on weer boven Batavia verstierf Terwlil de .Johan van Oldenbarnevelt" langzaam voorbijvoer, bracht elk oorlogs schip het voorgeschreven saluut, terwlil de bemanningen dier schepen langs de dek ken stonden opgesteld en joelden. De nieuwe gouverneur-generaal, ihr. mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. die zich oo het bordes van de brug van de „Johan van Oldenbarnevelt" bevond, nam telkens de houding aan en salueerde voor de oorlogsschepen. Klokslag 7 uur werd de verbinding van de „Johan van Oldenbarnevelt" met den wal tot stand gebracht. De nieuwe gouverneur-generaal, mevr. van Starkenborgh en haar oudste dochter wachtten in den muzieksalon de commissie van ontvangst af. Deze commissie werd door den adjudant van Vreeswijk aan de familie voorgesteld. Op het moment, dat de nieuwe verte genwoordiger van H.M de Koningin voor de eerste maal den bodem van Ned. Indie betrad barstte een luid enthousiast ee- iuich los. terwlil de muziek od plechtige wijze het Wilhelmus speelde, dat door alle aanwezigen staande werd aangehoord. Jhr. en mevr. van Starkenborgh begaven zich vervolgens, gevolgd door hun gezel schap. over den uitgelegden rooden looper naar de gereedstaande salonriituigen. Om 7.15 uur vertrok de extra-trein naar Ba tavia. - I In de hoofdstad heerschte reeds overal ontzaglijke drukte, toen de trein, waar van de locomotief aan beide zijden met vlaggen was versierd, precies op den vastge- stelden tijd, het station binnenreed. Ook hier werd de nieuwe gouverneur-generaal ontvangen door een commissie van ont vangst. Onmiddellijk nadat de trein tot stilstand was gekomen, hief het wachtend publiek op spontane wijze een driewerf hoera aan. terwijl wederom de saluutscho ten dreunden. Bij het verlaten van het sta tion. waarvoor een eerewacht stond opge steld, speelde een muziekcorps het Wilhel mus. dat door Z. Exc. stram salueerend werd aangehoord. Vervolgens nam jhr. van Starkenborgh plaats in een met vier paar den bespannen rijtuig, waaop aan alle kanten het publiek in geestdrift losbarstte waarbij tusschen de enthousiaste uitroe pen doorklonk „welkom gouverneur-gene raal Tjarda". hetgeen door den nieuwen gouverneur-generaal met buigingen naar alle kanten werd beantwoord Langs den geheelen weg van het station naar het palels aan het Koningsplein ston den manschappen der infanterie, kust- en luchtdoelartillerie, in groot tenue, en haie opgesteld. Ook voor het paleis aan het Koningsplein bevonden zich drommen toe schouwers, die getuigen wilden zijn van hel moment, waarop de aftredende gou verneur-generaal zijn ambtsopvolger op de trappen van het palels welkom zou heeten Een zeer indrukwekkend moment was het toen de koets, terwitl wederom het Wilhelmus werd gespeeld, voor de trap pen van het paleis stilhield en de eerste voorstelling over en weer geschiedde. Jhr. cie Jonge heette zijn opvolger zeer harte lijk welkom. Na korten tijd vertrokken de echtgenoo- ten van de belde gouverneurs-generaal naar den Volksraad, waarbij ook zij door het publiek op zeer hartelijke wijze werden toegejuicht. Even later werden zij gevolgd door een afdeeilng cavalerie, waarachter het galarijtuig reed waarin de beide gou verneurs-generaal waren gezeten, terwijl de stoet gesloten werd door de volgauto's. Ook in het Hertogspark verdrong zich reeds uren voor den aanvang van de plech tigheid een geweldige menschenmenigte. De oprit naar het gebouw van den Volks raad was versierd met vlaggen en wimpels, zoodat, met het frlssche groen op den ach tergrond, het geheel een feestelijk aspect kreeg- Precies te acht uur opende de voorzit ter van den Volksraad de bijzondere ver gadering. Behalve de gewone leden van den Volksraad waren toen reeds vrijwel alle autoriteiten aanwezig zooals de com mandanten van leger en marine, de di recteuren der departementen, de regee- ringsgemachtigden voor verschillende an dere afdeellngen en veie andere leger-, marine- en civiele autoriteiten, leden van het consulaire corps, de apostolisch vica ris van Batavia, het bestuur der protes- lantsche kerk in Ned.-lndië, leden van de rechterlijke macht, vertegenwoordigers van de faculteiten der hoogescholen, vooraan staande figuren op het gebied van han del, nijverheid en scheepvaart enz. enz. Door trompetsignalen werd de aankomst van den landvoogdelijken stoet aangekon digd; deze stoet bood met de a la dau- mont bespannen calèche en de rood-geuni- formde rijknechten een buitengewoon kleurigen aanblik. Ook hier gingen luide toejuichingen uit het publiek op, de mu ziek speelde het Wilhelmus en de eere wacht presenteerde het geweer, terwijl met het vaandel het saluut werd gebracht. De beide excellenties werden, na het uil' stijgen, door de commissie van ontvangst begroet, en naar de groote zaal geleid, waar alle aanwezigen zich van hun zetels ver hielen. Toen was het indrukwekkende mo ment van de feitelijke bestuursoverdracht aangebroken. De aftredende gouverneur-generaal, jhr. cie Jonge, nam plaats op den landvoogde- lijkcn zetel, terwijl links daarvan zijn op volger jhr- van Starkenborgh, en rechts de vice-president van den raad van Ned.- lndië. de heer van den Bussche, hadden plaatsgenomen. Daarachter zaten alle le den van den Raad van Ned.-lndië. Toen Jhr. de Jonge met vaste en plech tige stem zijn overdrachtsrede had uitge sproken, rees hij van zijn zetel, welke hij afstond aan den nieuwen gouverneur-ge- raal, die daarop met een redevoering zija ambi aanvaardde. Beide redevoeringen werden onder de diepste stilte door de tot berstens toe vol gepakte zaal, aangehoord. Te ongeveer 11 uur hedenmorgen heeft de familie De Jonge het paleis verlaten en zich per extra-trein naar Tandjong Priok begeven, waar de belangstelling geweldig was. De ontvangstsalon van de „Sibajak" was in een waren bloementuin herschapen. Hier wisselde jhr. en mevrouw de Jonge een laatsten handdruk met autoriteiten en andere belangstellenden, die hun uit geleide kwamen doen. De regimentsmu- ziek, op de kade opgesteld, zorgde voor een vroolijke opluistering, in de haven voeren versierde zeiljachten rond om de „Sibajak" zoover mogelijk uitgeleide te doen. vlieg tuigen brachten van de lucht uit een laatsten groet. Ook de opkomst van in- heemsche zijde was zeer groot. Toen tegen halfeen de „Sibajak". welke geheel gepavoiseerd was, zich van den wal losmaakte, zette de muziek het Wilhelmus in dat door de aanwezigen spontaan werd meegezongen. Onder het gedonder der kanonnen ver liet de „Sibajak" de haven en koos zee, tot het einde van de baai uitgeleide gedaan door de „Witte de With" en de „van Galen" en tallooze versierde zeiljachten en motor booten. DE POSTVLUCHTEN. De Kievit is vanmorgen van Batavia ver trokken. VERKIEZINGEN IN DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 16 Sept. (D.N.B.) Op de eilanden Seeland (behalve Kopenhagen), Laaland, Falster en Bomholm en in Zuid- Jutland hebben gisteren de verkiezingen voor het college der kiesmannen plaats gehad, die op 22 November 28 afgevaardig den voor het Landsting moeten kiezen. Voor zoover aan de hand der voorlooplge resultaten is op te maken, hebben de sociaal-democraten en de conservatieven leder twee mandaten gewonnen, beide partijen ten koste van de gematigde lin kerzijde. De sociaal-democraten en de radicalen eenerzij ds en de conservatieven anderzijds hebben 23 kiesmannen aangewezen. Het lot zal er over moeten beslissen, welke groep in het Landsting de meerderheid zal krijgen. In de kringen der regeeringspartijen is het verkiezingsresultaat met groote vol doening ontvangen. Het Landsting beslaat uit 76 leden, van wie 19 door het Landsting worden gecoöp teerd, terwijl de overigen door colleges van kiesmannen worden gekozen. De leden van het Landsting worden voor acht jaar geko zen. Om de vier jaar treedt de helft af. TIJDSCHRIFTEN. „Caccilia en de Muziek". In het maandblad „Caecllia en de Mu ziek" bespreekt Eduard Reeser den com ponist Johann Hermann Schein, geb. 20 Januari 1586 te Grünharn In het Saksisch Ertsgebergte. Prof. dr. Florls van der Mueren schrijft over: „Richtlijnen voor het Onderwijs in de Muziekgeschiedenis": Jo Wilbrink publiceert een verhandeling over het „Requiem" van Anton Bruckner, waarvan de première 40 jaar geleden op 11 October gegeven werd. Voorts o.a. beschou wingen over „Bayreuth 1936" en „Salzburg 1936". NIEUWE UITGAVEN. Bij G. Naeff te 's-Gravenhage is ver schenen een tabellarisch overzicht van de vier literaturen door A. J. Schneiders en P. H. Greiner. Abonné te L. Dc instrumenten poetsen met een papje van fijn wit krijt en spiritus. Nawrijven met een wollen doek. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2