DE MILLIOENEN-NOTA WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1936 No. 32460 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN {17ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. STADSMEUWS Een algemeen huwelijksgeschenk LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque^ en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden t-2.31 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dr. J. G. DE LINT t lector in dc geschiedenis der geneeskunde. Wijlen dr. J. G. de Lint. Dr. J. E. Kroon schrijft ons d.d. 15 dezer: „Hedenmiddag bereikte mij het bericht van het overlijden van dr. J. G. de Lint, laatst bijzonder lector aan onze Universi teit in de Geschiedenis der Geneeskunde. Met zijn heengaan is vervallen de eenige plaats in ons land waar geschiedenis der Geneeskunde gedoceerd werd. Jan Gerad de Lint was geboren 25 Maart 1867 te Princenhage, waar zijn vader medicus was. Na de H.B.S. te Breda te heb ben afgeloopen, werd hij als. medisch stu dent te Amsterdam ingeschreven. In Januari 1895 werd hij aldaar arts en na enkele maanden praktijk waarneming te Hillègom, vestigde hij zich te Gorcum als arts In deze plaats had hij een uitgebreide praktijk. Behalve zijn praktijk was hij er president-kerkvoogd: voorzitter van cura toren van het Gymnasium en voorzitter van het Roode Kruis. In Februari 1923 werd hij toegelaten als privaatdocent in de Geschie denis der Geneeskunde aan de Universiteit alhier en einde Maart 1923 reeds hield hij onder grooten toeloop zijn openingsrede over „De herleving van de geschiedenis der geneeskunde" Als leerling der H.B.S. kon hij natuurlijk hier te lande niet promovee- ren. Maar nauwelijks was de wet Limburg een feit geworden of de Lint promoveerde half Juni 1918 bij van Leersum te Leiden op een proefschrift „Geneeskundige volks- Wij zijn gemachtigd mede te dee- len aldus het A.N.P. dat het aanbieden van een algemeen huwelijksgeschenk van het gan- sche Nederlandsche volk, de vol komen instemming heeft verkregen van 't Vorstelijke paar. prenten in de Nederlanden". In Maart 1928 werd op zijn initiatief de vereeniging voor de Geschiedenis der Geneeskunde en aan verwante vakken in een genootschap omge zet en tevens op 18 Maart 1928 te Rotter dam gesticht het instituut van de Geschie denis der Geneeskunde en aanverwante vakken. De opening van dit Instituut had einde Juni 1928 plaats. Als directeur daar van en tevens als docent was hij superieur. En nu als leermeester. Ook daarin superio- teit. Ik zelf heb dit kunnen bijwonen jaren geleden vóór 1925. Niets was hem te veel en elk onderwerp werd met het grootste ge noegen aangesneden. Met hem gaat heen in stilte een der zeer grooten van onzen Universiteit." In 1915 verscheen van zijn hand een catalogus van de tentoonstelling, welke toen m Januari bij de herdenking van Vesalius in het Botanisch Laboratorium hier ter stede werd gehouden. In 1925 ver scheen van zijn hand het eerste deel van zijn „Atlas van de geschiedenis der genees kunde", handelende over de ontleedkunde. In 1931 verscheen van hem een Neder landsche bewerking van een boek van Tigirit: „Enclyclopaedisch overzicht van de geschiedenis der geneeskunde". Hij richtte een college in voor deze ency clopaedic, dat gevolgd kon worden door candidaten in de médicijnen. Verschillende tentoonstellingen werden door dr. de Lint gehouden o.a. een in 1822 bij 't850-jarig bestaan van de Leidsche Alma Mater. Schitterend waren de tentoon stellingen. welke gehouden werden bij ge legenheid van het internationale congres voor militaire geneeskunde en van het oog heelkundige congres, beide in Den Haag. Dr. de Lint was verder medeoprichter en ondervoorzitter van de Association inter nationale d'histoire de la médecine. Voorts was hij officier van Oranje Nassau en drager van het Kruis van Verdienste van het Roode-Kruis van Oostenrijk en Spanje en de Witte Ster van Polen. In Januari van het vorige jaar, herdacht hij ónder groote belangstelling zijn veertig jarig artsjubileum. Morgen wordt het stoffelijk overschot van dr. de Lint van Den Haag overgebracht naar Herwijnen, waar het Vrijdag a.s. ter aarde zal worden besteld. V. V. S. L. Voor het lidmaatschap der V. V. S. L. hebben zich 98 novieten i vorige jaar 901 aangemeld, als volgt over de verschillende faculteiten verdeeld: recht 37, medicijnen 17, letteren en wijsbegeerte 23, wis- en natuurkunde 17 en godgeleerdheid 4. AANKOMST VAN H. M. DE KONINGIN EN H. K. H. PRINSES JULIANA AAN DE RIDDERZAAL. IN de z.g. millioenennota deelt de Minister van Financiën mede, het nadeelig saldo voor den dienst 1937 te moeten ramen op 47,5 millioen gulden, bij handhaving van den bestaan- den belastingdruk. De Minister stelt zich voor, in de dekking op de volgende wijze te voorzien: 1. Perspectiefbesparingen, welke van het dekkingsplan voor 1936 zijn overgebleven: a. besparing op de uitgaven van het departement van Onder wijs, K. en W. f 7.600.000; b. vermindering van de rijksuitgaven, als gevolg van het afloo- pen van wachtgelden t 3.200.000; c. besparing te verkrijgen uit het capitulantenstelsel f 5.000.000; d. besparing op de uitgaven van het Verkeersfonds door ver mindering v. h. spoorwegtekori f 12.000.000, samen f 27.800.000; 2. herberekening pensioenen f 3.300,000; 3. verlenging van heffingen f 11,800.000; 4. rechten op goederen voor Indië f 1.250,000. Totaal-generaal dezer maatregelen f 44.150.000. Blijft te dekken 3.5 millioen gulden. Dit bedrag wordt gevonden uit de hoogere opbrengst, die mag worden verwacht van de bij de Staten-Generaal aanhangige wetsontwerpen tot wijziging van de wet op de inkomsten belasting en van de Successiewet, alsmede van een in voorbe reiding zijnde technische wijziging der wet op de omzetbelasting. Behalve deze belastingwijzigingen is bij den minister nog in overweging een ontwerp van wet tot het treffen van voorzienin gen met betrekking tot de belasting van naamlooze vennoot schappen op een zoodanige wijze, dat de belangrijkste bezwa ren, aangevoerd tegen het ontwerp van wet houdende voor zieningen betreffende de heffing van belastingen van besloten vennootschappen en vereenigingen en haar aandeelhouders cf leden zullen worden ondervangen. (Men zie voor nadere bijzonderheden het 3e Blad). DE VEBO. Een belangrijke gebeurtenis voor Leiden en omgeving. De groote vee- en zuivel ten toons telling, welke morgen hier ter stede wordt gehou den. belooft voor de geheele streek waar van Leiden het geografisch en economisch middelpunt vormt, uitermate belangrijk te worden. Het aantal inzendingen over schrijdt de duizend, waaronder zeven a achthonderd stuks vee. Aan de tentoonstelling is. evenals het vorige jaar. een vee-beoordeelingswedstriid en een melkwedstrüd verbonden, waarvan de eerste zich mag verheugen in de daad werkelijke medewerking van de Ver. „Het Nederlandsche Rundvee-Stamboek". De materialenloods op het terrein van de Beestenmarkt is geheel opgeschilderd en ingericht als Zuivelbureau. Gelijk vloers wordt hiel" een kaastentoonstelling gehouden, terwijl verschillende firma's stands on het gebied van zuiv-'nroducten en -werktuigen hebben ingericht, terwijl on de verdiening onder leiding van de assistente van den riikszuivelconsulent. mej. v. d Linde, demonstraties worden gegeven van de bereiding van Leidsche en Goudsche kaas. Ook wordt hier de jaarliiksche kaasdag gehouden, waarop kazen, alle door ver schillende kaasboeren op 15 Juni i.l. ge maakt. worden gekeurd en de goede en slechte hoedanigheden besproken Het doel dezer kaasdagen is om door deze zeer leerzame bespreking, waarbii de consulent, ir. Huisman de leiding heeft, het Droduct te verbeteren In de middaguren wordt op het Schut tersveld een ruiterfeest gehouden, waar aan prominente figuren op hippisch ge bied. zoowel ruiters als paarden, mede werken. Het programma wordt geopend door een carroussel. te rijden door wachtmeesters van 't 6e R.V.A. Het springconcours, dat de hoofdschotel vormt en waarin o.a. de bekende heerri.ider D Pasman uitkomt, wordt afgewisseld door een rondleiding van het bekroonde vee. een Donny-num- mer voor kinderen van 8 jaar en een vol tige-nummer. uit te voeren door twee jongens van resp. 12 en 15 jaar. Tot besluit zal een in ons land weinig vertoond carroussel-nummer voor tilbury's worden uitgevoerd. Het geheele complex der gebeurlijk heden van morgen bezit voor de omgeving onzer stad. waar zuivel, veeteelt en land bouw zulk een gewichtige rol spelen, der halve groote attractieve waarde. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Zuid-Holl. Drukwerkcentrale. (Beperken de Bepalingen i. Hoofdstraat 280, Sassen- heim. Handel in drukwerk. Vennooten: J. M. Zwaanenburg, Sassenheim en H. van Drunen, Hillegom. NED. GENOOTSCHAP TOT ZEDELIJKE VERBETERING DER GEVANGENEN. Verslag van de afd. Leiden over het jaar 1935. Aan bovengenoemd jaarverslag is het volgende ontleend In het Bestuur kwam in 1935 geen ver andering: het was op 31 December samen gesteld uit: Ds. Joh. W. Groot Enzerink, Voorzitter; Mevr. Wed. Prof. Dr. J. ViirtheimValk; Prof. Mr. J. M. van Bemmelen; Dr. A. Gans; Dr. J. R. F. Rassers; Mt. Dr. W. Verburgt; H. P. H. Würtz; Prof. Dr. J. de Zwaan; P. C. G. A. Wijkmans, Secretaris- Penningmeester. De Laat de Kanterstr. 9. Op 13 Juni van het verslagjaar was het 25 jaar geleden, dat laatstgenoemde in functie trad. Met ingang van het nieuwe vereenigings- jaar wordt, op verzoek van den thans fun- geerenden secretaris-penningm.. diens functie gescheiden. De heer P. C. G. A. Wijkmans blijft secre taris, terwijl de heer G. R. D. Crommelin, directeur der Twentsche Bank, Rijnsbur- gerweg 142 die inmiddels tot bestuurslid is benoemd het penningmeesterschap zal aanvaarden. Het ledental verminderde met 4 en be droeg op 31 December 1935 118. Aan contributie, subsidies, enz. werd ont vangen f933.37. De uitgaven bedroegen f. 1038.04, zoodat het nadeelig saldo op 31 December 1935 bedroeg f. 104.67. Aan Gerechtshoven, rechtbanken, poli tierechters, reclasseeringsraden, het Cen traal College voor de Reclasseering en den Minister van Justitie werden in totaal uit gebracht 75 rapporten en wel over 4 gede tineerden, 39 verdachten uit Leiden, 1 uit Ter Aar, 3 uit Alphen a/d. Rijn, 1 uit Bode graven, 1 uit 's-Gravenhage, 6 uit Katwijk, 1 uit Leiderdorp, 2 uit Nieuwkoop, 1 uit Nieuwveen, 2 uit Noordwijk, 4 uit Oegst- geest, 5 uit Rijnsburg, 2 uit Sassenheim, 2 uit Voorhout en 1 uit Voorschoten. Aan den Officier van Justitie te 's-Gra- venhage werden, behalve 6 rapporten, aan advocaten uitgebracht, nog 62 rapporten op diens verzoek ingeleverd. In 1935 werden 20 voorw. veroordeelden en 2 deels voorw., deels onvoorw. veroor deelden aan de Afdeeling toegewezen, d.w.z. aan de Afd. werd het toezicht op de nale ving der bijzondere voorwaarden opgedra gen. In totaal staan 63 voorw. veroordeelden onder toezicht der afdeeling. Hulpverleening door de Afd. had in 1935 in 21 gevallen plaats. Waar dit noodig was. wist het bestuur andere instellingen bereid te vinden hulp te bieden. Daar evenwel het Crisis-Comité in het voorjaar van 1936 liquideerde, en zijn hulp in het vervolg zal ontbreken, eindigt het jaarverslag met een opwekking om als lid tot de afdeeling toe te treden, teneinde het mogelijk te maken den gevallenen tot steun en den ongeluk- kigen tot redding te zijn. BINNENLAND. De rijtoer der Koninklijke familie doof Den Haag en Scheveningen (3e Blad). Prins Bernhard's verblijf te Parijs (3e BIJ De millioenen-nota verschenen; een tekort van bijna 48 millioen gedekt (3e Blad). De regeerings-overdracht in Indië; toe spraken van Jhr. de Jonge en Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer (4e en le BI.) Algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw te Den Haag (Land- en Tuinbouw, 2e Blad). Twee dooden bij verkeersongeluk te Den Haag (Gemengd, 4e Blad). Een sportvliegtuig neergestort; de be stuurder ongedeerd (Gemengd, 4e Blad). Het 50-jarig bestaan van de Leidsche Lawntennisclub (3e Blad). BUITENLAND. Een interview met generaal Mola. Lerroux kiest partij voor de nationalisten (4e Blad). Overleden is de vroegere Grieksche presi dent Zaimis (Buitenland, le Blad). Joodsch protest tegen het Derde Rijk (Bui tenland, le Blad). Een aanslag op den Belgischen leider der Rex-beweging. Degrelle blijft ongedeerd (Buitenland, le Blad). De Finsche stakingsbeweging in politiek vaarwater (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. VEREENIGING VOOR FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING. Vergadering der afdeeling Leiden. In de gisterenavond gehouden vergade ring werd in de eerste plaats de beschrij vingsbrief behandeld van de algemeene ledenvergadering, welke dit jaar te Mid delburg gehouden zal worden. In hoofd zaak konden het bestuur en de leden der afdeeling zich met de prae-adviezen ver eenigen. Tot afgevaardigden werden be noemd de heeren Simon Thomas en Ger- verdinck. die zullen voorstellen de alge meene ledenvergadering in 1937 in Leiden te houden, tenzij het hoofdbestuur anders mocht wenschen. Vervolgens werd overgegaan tot bespre king van de reglements-herziening. Hoe wel het reglement dateert van 1889. ble ken ingrijpende wijzigingen niet noodig: vele artikelen konden ongewijzigd worden, overgenomen. Na artikelsgewlize behan deling werd tenslotte het geheele concept zonder stemming aangenomen, met dank aan mr. Brouwer voor de redactie. Na goedkeuring door het dageliiksch bestuur zal aan alle leden der afdeeling een. exemplaar worden gezonden. Ten slotte kwam het vraagstuk van de kosten eener crematie weder ter tafel. Het bestuur bleek nu over uitgebreide gegevens te beschikken Na eenige discussie werd besloten aan de leden een rondschrijven te zenden waarin een vergelijkend over zicht zal worden gegeven van de kosten eener begrafenis en eener crematie. Rekent men alles mede o.a. de graf rechten. dan blijkt er geen verschil van beteekenis te zijn. DRUKTE BIJ DE SPOORWEGEN. Hoevele stadgenooten gisteren ook per trein naar Den Haag zijn gegaan, moge blijken uit het feit, dat gistermorgen vóór elf uur reeds 3500 plaatskaarten Leiden Den Haag waren verkocht, terwijl boven dien 1800 reizigers hun spoorkaartjes koch ten aan de automaten op de luchtbrug. Alle treinen waren dan ook overbezet en 's middags en 's avonds liep een groot aan tal extra-treinen om de reizigers, die dicht opeen gepakt op het Haagsche perron stonden te wachten, te vervoeren. Alle treinen, ook de Parijsche en Pulmanntrel- nen werden bestormd en daar de stroom moeilijk te stuiten was, liet men het maar oogluikend toe, dat zij instapten. Ook op de lijn LeidenWoerden was het zeer druk en waren de versterkingen niet overbodig. Om 12 uur 's nachts vertrok nog een extra- trein richting Woerden, welke geheel be zet was. Hoewel alles vlot verliep, werden enkele treinen door extra-treinen ver traagd. o Gistermiddag zag de 39-jarige P. de G. aan het einde der Os- en Paardenlaan een kind in een sloot drijven. Hij begaf zich tot zijn middel te water en bracht het knaapje, dat de 3-jarige W. van D. bleek te zijn, behouden aan den wal. Het kind had ongeveer 3 minuten in het water ge legen en was eenigszins versuft. De E.H.D kon evenwel geen letsel constateeren, zoo dat de redder juist op tijd is gekomen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1