LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Woensdag 16 September 1936 BINNENLAND Instantine GEMENGD NIEUWS FINANCIEN LAND- EN TUINBOUW DROOGLEGGING VAN HET IJSSELMEER. DE BEDIJKING VAN DEN N.O.-POLDER. Nadat bti de begrooting voor het Zuider- zeefonds voor het iaar 1936 was besloten tot aanleg van den N.O.-DOlder werd ln 1936 met kracht gewerkt aan de nadere uitwerkine van de Dlannen en het treffen van voorbereidende voorzieningen, zooals den aanleg van werkhavens te Urk en te Lemmer, teneinde in 1937. in overeenstem ming met het Dlan een eerste deel van de bedijking te kunnen aanleggen Voor dat doel zün od deze begrooting belangrijke bedragen uitgetrokken, waarop in de toe lichting od de betreffende artikelen wordt teruggekomen. Dientengevolge wordt od den gewonen dienst een totaal bedrag van f. 27 625.000 uitgetrokken, tegenover f. 16.850.000 ten vorlgen Jare. Od de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1936 werd als eerste Dost voor de ln- dlfking en droogmaking van den N.O.-doI- der 'n bedrag uitgetrokken van f 2.000.000 dienende ter bestrijding van de kosten van de het eerst ter hand te nemen wer ken. n.l. 't maken van een werkhaven met ODslagterreinen. een fundeerifïssDut met omringdam en een aansluitend gedeelte van den ringdijk nabij Urk en een werk haven c a. bij Lemmer, welke werken in- tusschen aanbesteed werden en thans in uitvoering zijn. Zeer binnenkort zal nabli de aansluiting met de Overijsseische kust een düksvak als Droef worden aanbesteed. In aansluiting hiermede ligt het in het voornemen, in 1937 den aanleg van de dijkvakken Lemmer-Urk. Urk-Ramospol en Rampspol-Kadoelen. een en ander met bijkomende werken, als werkhavens. geu len. enz., krachtig ter hand te nemen, ter wijl ook een begin zal worden gemaakt met den aanleg van het kanaal Blokzijl- Kadoelen met bijkomende werken. B®*® lA tl waMO™ 9184 stilt en voorkomt pijnen (lngez Med.) ter van het centraal comité van A.R.- kiesvereenlgingen. lid van de Tweede Kamer, hield een betoog over „nationale staatkunde" Tenslotte sprak dr K Dijk. voorzitter van den bond van Jongelingsvereenlgingen op Geref grondslag, Ger. predikant ln Den Haag. ns. W. Bljleveld, Chr. Geref. predikant te Haarlem, sprak het slotwoord. VERBAND VAN ANTI-REVOLUTIONAIRE PROPAGANDACLUBS. Het ramingscljfer voor de Wleringer- meer is gestegen van f. 4.481.000 in 1936 tot f. 4.788.500. welke stijging in hoofdzaak is toe te schrijven aan meerdere ontgin ning en tijdelijke exploitatie der gronden en daarmede verband houdende bouw en exDloitatie van boerderijen en woningen. Door voortzetting van de uitgifte van boerderijen en onbehuisd land zal het mo gelijk zijn. in het najaar van 1937 het laatste gedeelte van de Wleringermeer, dat nog in noodmenesel liet. in exploitatie te nemen. Het liet in de bedoeling, hier in 1937 den grondslag te leggen voor de outillage van eeniae staatsbedrijven van de grootte van een normale boerderij. DE ANTI-REVOLUTIONAIRE LANDDAG OP HOUTRUST. TOESPRAKEN DER MINISTERS COLIJN EN DE WILDE. Onder zeer groote belangstelling er waren naar schatting meer dan 20.000 aan wezigen is gistermiddag op Houtrust te 's-Gravenhage de anti-revolutionnalre landdag gehouden. Het motto voor dezen landdag waarvan de regeling berustte bij de propagandaclub ..Mobiel" in Den Haag. onder auspiciën van het provinciaal ver bond van A.R.-propagandaclubs in Zuid- Holland. luidde: ..Steunende op den Bijbel, verdedigen wij de vrijheid". Op de gereserveerde tribune bevonden zich minister de Wilde, de oud-ministers van Dijk. Donner. Terpstra en de Vries, en voorts een aantal Eerste- en Tweede- Kamerleden, zoomede eenige andere autori teiten. Geopend werd met Ps. 95 1 en met ge bed. De heer A. Warnaar, voorzitter van het provinciaal verbond van AJt.-propaganda- clubs in Zuid-Holland, burgemeester van Hazerswoude. sprak het openingswoord. Telegrammen van gelukwensch met de verloving van Prinses Juliana werden ge zonden aan H.M. de Koningin en aan het verloofde Prinselijke paar. Vervolgens werden massaal twee couplet ten van het Wilhelmus gezongen. Ds. M. van Grieken, tijdelijk 2e voorzitter van het centraal comité van A.R.-kiesver- eenigingen. Ned. Herv. predikant te Rot terdam, sprak vervolgens over .Rouwen of breken". Minister de Wilde, daarna het woord ver krijgend, zeide. dat bij alle eenheid, welke ons volk onder Oranje zoo gelukkig ten toon spreidt, de anti-revolutionnairen actief, principieel en eendrachtig dienden te zijn en te blijven. De AR.-partij. aldus spr., is niet zoo groot maar zij vindt de kracht in haar beginsel en haar eendrach tigheid. Scheuring ln haar gelederen moet tot eiken prijs worden vermeden. De heer F. A. Lokollo. lid van den Provin cialen raad van Oost-Java en van het hoofdbestuur der Chr.-Staatkundige Partij in Ned -Oost-Indië. bracht de groeten van de CR.P. uit Indië over. Inmiddels arriveerde de minister-presi dent. dr. H. Colijn, die met langdurig ap plaus werd verwelkomd. Ds. B. E. J. Bik, hersteld Evangelisch- Luthersch predikant te Enkhuizen, hield een betoog over het onderwerp „ln de branding". Dr. Colijn. die daarna het spreekgestoelte betrad schetste de eenheid van het Neder- landsche volk in Oranje. Het zijn God, Nederland en Oranje die ons, aldus spr., tezamen binden. Wij, anti-revolutionnairen hebben den strijd té voeren tegen het communisme eener- en het fascisme ander zijds. De Bijbel, waarop de amti-revolution- naire beginselen steunen, laat ons nimmer in den steek. Men heeft, aldus spr.. dezen zomer de Olympiade gehouden. Eenig resultaat heeft die wel gehad. Zoo werd den marathonlooper gevraagd, hoe hij den prijs heeft gewonnen. Hij antwoordde: Heel eenvoudig, je begint te loopen en je loopt dan' maar door tot het einde. Wanneer zoo besloot spr. de anti- revolutionnalren ook zoo doorloopen, dan kunnen zij het bij de verkiezingen een heel eind hebben gebracht. Mr. G. A. Diepenhorst, voorzitter van het verbond van A.R.-propagandaclubs in Ne derland, sprak over „de fundamenten van het leven". De heer J. Schouten, tijdelijk le voorzit- De jaarvergadering. Onder presidium van mr. G. A. Diepen horst. lid van Ged. Staten van Utrecht, te Zeist werd gisteren in Hotel Boschhek te 's-Gravenhage de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van het Verband van Anti-Revolutionaire Propagandaclubs. De voorzitter opende op de gebruikelijke wijze, riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe en sprak hierna een kort openingswoord. Hierna kwamen de huishoudelijke zaken aan de orde. De aftr. leden van de Commissie van Uitvoering, de heeren D. Beumer te Wage- ningen en H. Schelhaas te Broek op Lan- gendijk, werden herkozen. Hierna bracht de secretaris, de heer R. A. den Ouden van Den Haag, zijn jaarverslag uit. dat na enkele bespreking werd goedge keurd. Na rondvraag werd de morgenvergade ring gesloten. In de middagvergadering hield het Tweede Kamerlid, de heer Chr. v d. Heu vel, een referaat over: ..Enkele staatkun dige vragen en de politieke toestand". Hierop volgde een levendige discussie, waarvoor de geheele middagvergadering was gereserveerd. BEDRIJFSTOESTAND ET. ARBEIDSMARKT. Hoezeer onze industrie, in het algemeen gesproken, een moeilijken tijd doorleeft, blijkt volgens mededeeling van het Cen traal Bureau voor de Statistiek wederom duidelijk uit de verkregen rapporten over het tweede kwartaal. Nog altijd voerden in de groote meerderheid hiervan min of meer sombere klanken den boventoon we gens onbevredigende afzetkans en (of i 't veelal slechts kunnen verkrijgen van or ders tegen lagere prijzen dan voor een ge zonder bedrijfstoestand noodlg. Met de vooropstelling hiervan wil echter niet ge zegd zijn, dat de omstandigheden voor alle bedrijfstakken evenzeer reden tot klagen mogen geven. Zelfs gelijksoortige onder nemingen vertoonen min of meer opval lende verschillen. De vaak weinig vaste lijn op zich zelf reeds een den toestand tvpeerend verschijnsel maakt 't uiter aard moeilijk om te generallseeren. Treden de vele fabrieken waar. voor zoover dit uit de verkregen rapporten is na te gaan, de werkgelegenheid niet noemenswaard ver schilde met een jaar geleden of thans on gunstiger was, bij het overzien van het geheel het meest op den voorgrond, dit neemt niet weg, dat de ondernemingen met thans grootere bedrijvigheid (of dik wijls juister uitgedrukt, minder slapte) alle bijeen toch wel voldoende talrijk wa ren om er hier als een eenigermate be moedigend teeken de aandacht op te ves tigen. Eenige bedrijfstakken, waar verle vendiging zich meer voordeed dan in an dere. boden een in doorsnee beteren aan blik dan een jaar geleden. Tot eenzelfde conclusie kan men echter voor vele in dustrieën nog geenszins komen. Voor alle lndustriegroepen bijeen geno men. lagen de percentages werkloosheids- dagen van het totale aantal man-dagen, dat voor de gezamenlijke georganiseerde arbeiders beschikbaar was, nog weer bo ven de overeenkomstige van het vorige jaar Het gemiddelde bedroeg thans 33.9, tegen resp. 31.5 en 26 7 in het het 2e kwartaal van 1935 en 1934. De stijging ten opzichte van het vorige jaar (met ruim 2 punten) was derhalve kleiner dan die (n.l. met bij na 5 punten), welke ln 1935 ten opzichte van 1934 te boeken viel. Bovendien is een kenmerkend verschil met verleden Jaar, dat terwijl toen alle bedrijfsgroepen, wel ke de werkloosheidsstatistiek onderscheidt ln de stijging een aandeel hadden, dit 'hans met verschillende (w.o. de metaal industrie en, voor zoover April en Mei be- treft ook de textielindustrie) niet het ge- al is. Intusschen houde men in het oog dat wegens verschillende redenen (men aenke bijv. aan den invloed van rationa lisatie) tusschen den omvang van de werk loosheid en de productie geen onvoorwaar delijk verband mag worden gelegd. De totale uitvoer van fabrikaten beliep in dit kwartaal 702 millloen kg- ad 96 mil- lioen gulden, d. i, bij een gelijk geble- en waarde 39 millioen kg. minder dan in dat tijdvak van 1935. Weliswaar ls er van verschillende artikelen, w.o. ook voe dingsmiddelen e.d., meer uitgevoerd, doch deze stijging werd door de daling van den uitvoer van allerlei andere artikelen over troffen. Vergeleken met den gemiddelden uitvoer in hetzelfde tijdvak gedurende de jaar Jaren 1931 t/m 1935 gaf het 2e kwar taal een achteruitgang te zien met 57 mll- oen kg. en 24 millloen gulden. Wanneer men daarbij bedenkt, dat 1931 reeds een groote inzinking ten opzichte van het gunstige jaar 1929 (toen er ln in het 2e kwartaal werd uitgevoerd 1.002 millloen kg- ad 325 Vnillioen gulden) vertoonde, dan treedt duidelijk naar voren welk een fu- nesten invloed de velerlei remmende fac toren op onzen industrieelen export heb ben uitgeoefend, zij het met niet onbe langrijke verschillen tusschen de artikelen DE SANEERING VAN DEN STEENKOLENHANDEL. Het Tweede Kamerlid Drop heeft aan de ministers van Waterstaat en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het den ministers bekend: a. dat de pryzencommissle voor den brandstoffenhandel, o.a in de gemeente en provincie Utrecht, in Mei 1936 aan de handelaren een circulaire hebben gezon den, waarin wordt medegedeeld, dat aan de genoemde commissies een bijdrage ver schuldigd was voor het kolenjaar Mei 1936 tot en met April 1937, welke bijdrage bij een omzet tot 250 ton f. 7.50 per jaar zou beloopen, bij een omzet van 250 tot 300 ton f. 9 per Jaar en veTder voor iedere 100 ton f. 3 met een maximum van f. 100, terwijl bij deze circulaire was gevoegd een stuk, dat onderteekend moest worden Ingezon den en waarin de handelaar' zou moeten verklaren, dat hij zich aan de door de prljzencommlssle vastgestelde en door de huisbrandcommissie der kolenconventle te Den Haag goedgekeurde minimumverkoop prijzen geheel zal houden en zich eveneens zal houden aan de bepalingen en voor waarden, die in zijn bezit zijn; b. dat ln de genoemde bepalingen en voorwaarden, uitgegeven onder den titel „brandstoffenprljzen" en „prijzen en voor schriften", geen enkele bepaling omtrent de verplichting tot betaling der onder a. genoemde bijdragen voorkomt; c. dat verschillende handelaren boven dien zonder eenige motiveering tot beta ling worden verplicht van bijdragen, die meer dan het dubbele van het vorige jaar beloopen en waarbij er zijn van f. 80 tot f.150, zonder verband met hun omzet; d. dat de huisbrandcommissie te 's-Gra venhage op bezwaren tegen de vordering van en(of) het bedrag der bedoelde bij drage op 18 Augustus 1936 heeft medege deeld. dat deze aangelegenheid in onder zoek was genomen; e. dat ondanks de onder d genoemde mededeeling op 2 September 1936 aan de handelaren, die de gevorderde bijdrage niet hadden gestort en (of) die bezwaar hadden tegen de onderteekening van de onder a. genoemde verklaring, een schrij ven is gezonden, waarin wordt medege deeld, dat leden der steenkolenconventie en samenwerkende Importeurs niet bereid zijn verder te leveren, aangezien de ver klaring tot medewerking aan de saneering nog niet geteekend en de gevorderde bij drage niet gestort was? 2. Indien het in vraag 1 gestelde bevesti gend moet worden beantwoord, willen de ministers dan mededeelen of dit optreden van huisbrand- en prijzencommlssies door hen juist wordt geacht en of dit beleid behoort tot het saneeringsplan voor den steenkolenhandel, waarover een en ander maal in de vergadering der Staten-Gene- raal mededeelingen zijn gedaan? 3. Willen de ministers ook mededeelen of en zoo ja, welke bemoeiingen zij den laatsten tijd met de kolenconventie en de samenwerkende importeurs hebben gehad en op welke grondslagen de medewerking van genoemde organen tot saneering van den brandstoffenhandel is bereikt gewor den? 4. Indien geen bepaalde afspraken door de ministers of een van hen ten aan zien van een saneeringsplan, uit te voeren door particulieren, zijn gemaakt, zijn de ministers dan niet van oordeel, dat ten spoedigste onder leiding en verantwoorde lijkheid der regeering de bedoelde sanee- ringsmaatregelen behooren te worden vast gesteld? TWEE DOODEN BIJ VERKEERSONGELUK. ERNSTIGE AANRIJDING TE DEN HAAG Gisteravond is een ernstig verkeersonge luk gebeurd op den Loosduinschen weg te Den Haag. voor den ingang van het gebouw der gemeentereiniging. Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak is een auto. bestuurd door den heer P. S uit Bloemendaal. daar ter plaatse tegen een 60-jarigen voetganger, die vergezeld was van een 67-jarige dame. aangereden Het was de heer C. J. J. B. en mevrouw de weduwe J. van der B beiden te Den Haag woonachtig. De gevolgen van deze aanrijding waren zeer ernstig. De man werd zoodanig ver wond. dat hij op slag dood was. Ook de vrouw werd zwaar gekwetst. In zorgwekkenden toestand bracht men haar naar het ziekenhuis aan het Westeinde, doch bij aankomst bleek zij reeds over leden. SPORTVLIEGTUIG NEERGESTORT. IN DEN NIEUWEN WATERWEG. De bestuurder ongedeerd. Toen gisteravond omstreeks halfzeven de 22-jarige Nederlandsche sportvlieger R. Verloren van Themaat uit Delft met het Koolhoven F.K. 46-toestel PH—F.K.C. van de Nationale Luchtvaart School te Waal haven ter hoogte van Poortershaven bij Maassluis boven den Nieuwen Waterweg cirkelde, is het toestel afgegleden en ln het water terecht gekomen. De vlieger deed een kennis, die zich op een schip bevond, uitgeleide. Daarbij heeft hti te laag gevlogen en heeft een der vleu gels van het toestel het water geraakt. Het toestel verdween onmiddellijk onder water, doch de piloot wist er uit te komen en werd door een landbouwer, die het ongeval had zien gebeuren en met een bootje het water opging, opgepikt. Hij bleek geheel ongedeerd te zijn. Het Dultsche stoomschip Diana nam den verongelukten vlieger aan boord en bracht hem naar Maassluis, waar hij tenslotte door een bootje van Smit en Co.'s Berglngsmaat- sehapplj aan land werd gezet. Te Maas sluis werd hij van droge kleeren voorzien. In den loop van den avond is hij weer naar huis teruggekeerd. NIEUWE NEDERLANDSCHE GEZANT TE BRUSSEL. De nieuwe Nederlandsche gezant te Brus sel, mr. Patijn. is gisteren door den Belgi schen koning in audiëntie ontvangen. In den namiddag begaf de nieuwe gezant zich naar het graf van den onbekenden soldaat om hier zijn hulde te brengen. Op het congresplein werd hij ontvangen door kolonel De Vos, als vertegenwoordiger van den minister van defensie. KRANSLEGGING BIJ HET KONINGIN EMMA-MONUMENT. Door de „Princevlag" is gistermiddag een krans gelegd aan den voet van het Koningin Emma-monument te Den Haag Ongeveer 7000 leden der vereeniging zijn daarbij in optocht langs het monument getrokken. o HET VREDES-CONGRSE TE BRUSSEL. Op een te Brussel gehouden vredes-con- gres van het Rassemblement Unlversel pour la Paix, zijn de grondslagen gelegd voor een blijvende organisatie tot coördi natie van de bestaande vereenigingen, die in het belang van den vrede werken en tot uitbouw van deze in de verschillende groepen der bevolking. Het Nederlandsch Comité zal nader be slissen of en op welke wijze het de verwe zenlijking van een en ander zal bevor deren. GROOTE BRAND TE STEENBERGEN. DE MICA 1936. De drie landelijke Middenstandsbonden, de Kon. Ned.-, de Ned. R.K.- en de Ned. Chr. Middenstandsbond, zullen evenals ver leden Jaar ook dit jaar een middenstands campagne organiseeren en wel van 10 tot en met 24 October as. Een landelijk uitvoerend Mica-comité werd benoemd, bestaande uit de heeren J. P, de Brabander, voorzitter; A. de Moor, secr.-penn.; C. den Blanken; J. van Driel en P. v. d. Linde. De deelname belooft grooter te worden dan in 1935. Ook ditmaal wordt aan de Mica een puzzle-wedstrijd verbonden, waar voor talrijke prijzen beschikbaar zijn ge steld. UK HELPEN WY EIKAAP HET RAADHUIS GEDEELTELIJK VERWOEST. Te omstreeks middernacht ls te Steen bergen een felle brand uitgebroken waar bij het gemeentehuis gedeeltelijk in den asch is gelegd. Voorbijgangers die het vuur ontdekten waarschuwden onmiddellijk de politie, brandweer en den burgemeester die allen spoedig ter plaatse verschenen. De brand nam reeds direct een gewel digen omvang aan en spoedig sloegen de vlammen dan ook reeds door het dak heen. Ook een torentje, dat op het stadhuis stond, vatte vlam en stortte omlaag. De brandweer van Steenbergen was met al haar materiaal ter plaatse verschenen en tastte met zes stralen het vuur aan. De burgemeester van Steenbergen riep voorts nog de assistentie van de brandweren van Bergen op Zoom en Roosendaal in die elk met een motorspuit verschenen. Daar het materiaal niet paste konden deze echter niet dadelijk aan de blusschlng deelnemen doch later werd met vereende krachten den strijd tegen hét vuur aan gebonden en om twee uur kon gezegd wor den dat men den brand onder den knie had. Bij het uitbreken van den brand was men er nog in geslaagd het bevolkings register alsmede een hoeveelheid geweren en patronen van den bijzonderen vrijwil- llgen landstorm in veiligheid te brengen. De waardevolle stukken lagen alle In een brandvrije kluis opgeborgen zoodat deze wel behouden zullen zijn. Van het gebouw dat uit de 16e eeuw dateert en vroeger toen Steenbergen nog een vesting was. als commandantshuls had gediend, brandde de bovenverdiepingen totaal uit, terwijl de raadszaal en de overige locallteiten en kantoorruimten groote waterschade opliepen. De schade moet ongeveer een halve ton bedragen, ZIJ wordt grootendeels door ver zekering gedekt. De gemeente-secretarie zal voorloopig ondergebracht worden in een oude teeken- school. REEKS INBRAKEN TE AMERSFOOi OPGEHELDERD. Twee jongelui aangehouden. Den laatsten tlid ziin in Amersfoort tal van Inbraken eeDleegd waarbü de daders vaak met groote brutaliteit te werk gin gen. Aanvankelijk slaagde de oolltle er niet ln een suoor van de inbrekers te ont dekken. Dezer daeen had men echter meer succes. Een ongewenschte bezoeker vervoegde zie'' des avonds aan een Derceel in de Bosboom Toussaintstraat. Toen hij geen gehoor kreeg en geen licht in het huis ontdekte, meende hii ziin slag te kunnen slaan. Door inklimming wist hii zich toe gang tot een der vertrekken te verschaf fen en ontstak aldaar het licht Od dat moment werd de man verrast door de vrouw des huizes die wel degelijk thuis was. doch van het bellen geen notitie ge nomen had. De Inbreker maakte zich Ijlings uit de voeten en slaagde er in te ontkomen. In verband met deze inbraak ging d; Dolitie laat ln den avond over tot de arrestatie van een ongeveer 22-jarigen jongeman uit Amersfoort. H genaamd Ofschoon de aangehoudene nog niet be kend heeft is het vrli zeker, dat hij ver scheidene inbraken od zijn geweten heelt. Gisteren is wederom een goede vangst gedaan. Door de recherche is nl de 20- iarlge C. gearresteerd, tijdelijk te Amers foort woonachtig. Deze heeft bekend zich aan een lange reeks inbraken te hebben schuldig gemaakt. Het ls niet onmogelijk, dat de twee Dersonen die zich thans in arrest bevinden, tot een comDlot behooren dat reeds langen tlid de stad onveilig heeft gemaakt Het onderzoek hieromtrent is nog ln vollen gang BEDRIJFSONGEVAL. In de Daolerfabrlek „De Halve Maan" aan de Noordzijde van het Kanaal te Aoeldoorn is gisteren de 50-jarige ge huwde arbeider J. ten Hove door onbe kende oorzaak tusschen een draaischijf van een drijfriem, en den muur bekneld geraakt. Hii moet vrijwel od slag dood rijn geweest. o OUDE MAN TE VELSEN GpriOOD Gisteravond is od den Stationsweg nabil de Dont te Velsen een 70-larige blinde man. verpleegde ln het Oude Mannenhuis, terwlil hll door een iongen over den straatwee werd geleid, door een vracht auto overreden. De man werd met ern stige kneuzingen naar het Anthonius- zlekenhuis overgebracht, waar hii kort na aankomst is overleden. Vad. DE MACHT OVER HET STUUR VERLOREN. Gisternamiddag omstreeks half vijf had od den Bredaschenweg te Tilburg een ern stig verkeersongeluk Dlaats De ongeveer 16-jarige mej. S. aldaar, die Der fiets in de richting Breda reed. ver loor od een gegeven moment de macht over haar stuur, vermoedelijk doordat ze te veel Dakjes ln een der armen droeg. Het meisje verloor het evenwicht en viel od den weg vlak voor de wielen van een haar achteroo rüdende vrachtauto. De chauffeur remde nog uit alle macht, doch een aanrijding was niet meer te voor komen. De zware wagen gine over het meisje heen. Met een zware hersenschudding en een schedelbasisfractuur n.oest het slachtoffer naar het ziekenhuis worden overgebracht. Haar toestand is zeer ernstig. Den autobestuurder treft geen schuld. BUITENLANDSCH GEMENGD. FABRIEKSBRAND. Een groote textielfabriek te Sydney (Australië) is gistermorgen ln vlammen op»- aan. Het vuur verspreidde zich zoo snel. dat dertig arbeiders met de grootste moeite van den verstikkingsdood ziin ge red De schade bedraagt ongeveer zestig duizend oond sterling. JONGEN ONDER LORRIE GERAAKT EN GEDOOD. Gistermiddag geraakte de 15-jarlge W. Bolt, wonende ln Appingedam, door tot nu toe onbekende oorzaak te Jukwerd onder een lorrie met tractor, geladen met leem. voor de steenfabriek te Jukwerd. Nadat de eerste hulp was verleend, werd de jongen met ernstige hoofdwonden en Inwendige kneuzingen naar 't academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar hij is overleden. DE ROOFOVERVAL TE SEISTEREN. Vier verdachten. Naar wij vernemen is het onderzoek in zake den indertijd te Selsteren (L.) ge pleegde roofmoord, waarbij pastoor Lltjens om het leven kwam, zoo ver gevorderd, dat als vermoedelijke daders worden beschouwd de gebroeders J. en W. J„ zoons van „de witte van Wansum" en verder de expe diteursknecht M. H uit Venlo en de ge wezen controleur van den nachtveilig heidsdienst te Venlo, zekere D. Alleen D, bevindt zich in hechtenis. De anderen zijn terzake van andere mis drijven gedetineerd, ZEV' T DOODEN BIJ HET MAKEN VAN VUURWERK. Vandaag zal ln Mexico de 126ste ver jaardag der onafhankelijkheid des lands worden gevierd, waarvoor groote feeste lijkheden zijn georganiseerd. In een Dyrotechnlsche fabriek heeft gisteravond bij het klaarmaken van vuur werk een ontoloffine Dlaats gehad, tenge volge waarvan zeven Dersonen werden ge dood en verscheldenen gewond ALGEMEENE EXPLORATIE. Interim-dividend 4 pCt. (onv.). Naar wij vernemen zal de Algemeene Ex ploratie MIJ. op rekening van het boekjaar 1S36 binnenkort een Interim dividend van 4 pCt. uitkeeren, evenals de belde vooraf gaande Jaren, Over 1934 en over 1935 werd bovendien telken jare een slotdivldend van 6'/i pCt. betaald. DE NIEUWE VUURPIJL. De nieuwe vuurpijl, welke zooals wij gisteren hebben gemeld door de kweekerij van de firma G. Lubbe en Zoon te Oegsii- geest ls gekweekt en die den naam van Prins Bernhard heeft gekregen. Is op gisteren te Amsterdam gehouden keuruit, van de Kon, Mij v. Tuinbouw cn p1*" aunde bekroond. Dit ls de 75str bekromns. welke deze firma voor door baar gekivec te vuurpijlen is ten deel gevallen. 2—4

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 14