NATIONALE De Koninklijke familie ter kerke Prinselijk paar naar den Ruigenhoek HET VORSTELIJK VERLOVINGSFEEST IN DE SLEUTELSTAD LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 14 September 1936 IDEAAL-TARIEF^r Alleszins geslaagde gondelvaart door de Leidsche grachten LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Rustige oogenblikken in de omgeving van strand en duinen Groote drukte op en om het Galgewater m Gistermorgen is de Koninklijke Familie met haar gasten in de Residentie ter kerke geweest. Even tien uur reed H. M. de Ko ningin met H.K.H. Prinses Juliana en Haar verloofde. Prins Bernard zur Lippe Biester- feld, benevens de koninklijke gasten Prin ses Armgard, moeder van den Prins en Prins Aschwin zijn broer, met klein gevolg uit. De stoet ging naar de Bethlehemskerk, het nieuwe monumentale bedehuis van de Haagsche Herv. Gem. aan de Laan van Meerdervoort, tegenover de Laan van Eik en Duinen, waar in den dienst voorging ds. P. J. Molenaar, Ned. Herv. predikant daar ter stede. Het hooge gezelschap werd bij aankomst aan de kerk luide toegejuicht door de menschenmassa, die zich in een oogwenk verzameld had. Klokslag half elf betraden de vorstelijke personen de hofbank. De Prinses betrad het eerst de hofloge en nam den hoogen zetel in, die uiterst rechts ge plaatst was. Naast haar nam Prins Benno plaats en vervolgens H. M. de Koningin, Prinses Armgard en Prins Aschwin. Voor den dienst preludieerde de organist, de heer Alex Schellevls op zijn prachtig instrument verschillende vaderlandsche liederen en wijzen uit Valerius' Gedenk- klank. De prediker betrad den kansel, be geleid door den ouderling van dienst als hoedanig fungeerde jhr. A K. C. de Brauw. Ds. Molenaar opende den dienst met het doen zingen van Ps. 99 1 en 8. het uit spreken van votum en zegengroet, waarna de gemeente staande de Apostolische Ge loofsbelijdenis aanhoorde en die beant woordde met het zingen van Gez. 3 1. Hierna las ds. Molenaar Hand 17 1628 en Rom. 1 1822. Als tekst koos hij ver volgens Hand. 17 23 ..Want de stad door gaande, en aanschouwende uwe heiligdom men, heb ik ook een altaar gevonden, op hetwelk een opschrift stond: Den onbe kenden God. Dezen dan. Dien gij niet ken nende dient, verkondig ik ulieden". Hierna voorgaande in gebed gaf de voor. ganger met een enkel sober woord uiting aan de vreugde van het Ned. Volk in den aan het Oranjehuis geschonken zegen, welke vreugde toch een vreugde in God is. Na het zingen van Gez. 4 1, 2 en 3 ko mende tot zijn predicatle wees ds. Mole naar er allereerst op. dat Paulus zich in zijn optreden een gehoorzaam mensch be toonde, die alleen maar doet wat God be veelt Gelooven is gehoorzamen. Spr. tee- kende de onaanzienlijke figuur van den Jood Paulus in het Athene vol cultuur en wetenschap. Men noemt hem daar een klapper. Maar zijn woord heeft zooveel zeg. gingskracht, dat de menschen zeggen: we willen Paulus hooren. En zoo staat hij dan op den Areopagus en spreekt zijn woord. Dat vangt niet onmiddellijk aan met Christus en een verwijt aan de Atheners over hun heidendom, Paulus wil zielen van gen 'en dat is wijs. Daarom maakt hij het Evangelie aangenaam aan de conciëntie der menschen. Hij prijst de Atheners, want dezen zijn alleszins godsdienstig. Hij vindt bij hen een altaar gewijd aan den onbe kenden God. Dat «neemt hij als uitgangs punt voor zijn woord. Dien onbekenden God belijdt en predikt hij. Deze God heeft hemel en aarde gemaakt en wordt niet gediend van menschenhanden als iets behoevende. Uit Hem zijn wij. We zijn, hebben ook de oude Grleksche wljsgeeren gezegd, van Gods geslacht. Bij dien onbekenden God wenschte spr. nader stil te staan. In zijn Romeinenbrief wijst Paulus er op, dat het schuldig is God niet te kennen, want Hij heeft zich op allerlei wijze doen kennen. De heidenen dienen een onbekenden God, maar Israël het volk der Openbaring en de Christenen, niet, al klagen zij vaak dat God Zich verborgen houdt en heet het: toon ons den Vader. De menschen zoeken God in hun moeiten en zorgen en verdriet, maar de fout is, dat zij van de aarde af begin nen en als Babels torenbouwers naar Bo ven willen klimmen. God is er; wij, aldus spr., moeten het zwaartepunt van ons eigen ik verleggen in God. We stemmen dat in theorie wel toe, maar met ons hart en onze levenspractijk niet. Wij zoeken God niet, maar God zoekt ons. Dat is niet iets van de nieuwere Zwitsersche theologie, van Karl Barth e.a., dat heeft Paulus ons al ge. leerd. Wie is het. die in ons hart zegt: Zoek Mijn aangezicht? Het is God. Hij doet ons roepen naar Hem. Dan kennen wij Hem, gelijk Hij ons gekend heeft. Dat is Paulus' zaligst verlangen. God doorziet ons. De Psalmist vraagt daarom als hij zegt: Door grondt me en ken mijn hart o Heer. Maar anderzijds is het vreeselljk doorzien te wor den. God echter, Die ons doorgrondt, heeft barmhartigheid met ons. Zijn liefde doet Hem ons kennen in Christus Hij leidt ons op den goeden weg al zien wij dat niet al tijd, zooals met Abraham en Job het geval was. God houdt Zich meermalen voor ons verborgen. Maar die voor Hem knielt, al tijd weer tot Hem roept, openbaart Hij Zich. Dat doet Hij in Christus en in Zijn Woord. Als de onbekendheid nu eens ge nade en de geslotenheid een zegen was? Het is ons wel zwaar dit te gelooven, maai de practijk leert het toch vaak. Als we God ver weg waanden, was Hij soms in onze binnenkamer. Toen Job alles verloren had getuigde hij: Nu ziet U mijn oog. En God zegende Job meer dan ooit tevoren. Dan moeten we eerst van onszelf verlost wor den. Dan wordt alles ons zoo schoon en zoo heerlijk, dat we het niet uitspreken kun nen. Zoo wenschte de voorganger de ge meente deze heerlijkheid des geloofs. God doe ons deze dingen verstaan en zegen ons. Amen, Hierna zong de gemeente Gez. 193 4, waarna de voorganger het „Onze Vader" bad. Staande zong de gemeente vervolgens Ps. 97 7, waarna de voorganger den zegen op de gemeente legde. Als uiting van haar blijdschap over de vorstelijke verloving werd daarna staande gezongen: „Mijn schilt ende betrouwen". Terwijl de schare, die het ruime bedehuis lot in den nok vulpe eerbiedig bleef staan, verlieten de vorstelijke personen door een eigen uitgang het_, kffkgebouw. Duizenden hadden zich voor de kerk verzameld, door politieruiters op een eerbiedigen afstand gehouden. De Koninklijke Familie en haar gasten hadden ook nu lulde en geestdrif tige ovaties in ontvangst te nemen. Vrien delijk wuivend neigden zij naar alle kan ten voor de hun gebrachte hulde. t Voor ƒ215,40 's-jaars Veriekerl 30-jarige ƒ6000,-c kapitaal na 35 Jaar plus/1200,-rentabij overlijden 1 9088 (Ingez. Med.) O flauw gevallen waren op brancards bin nengedragen Ontbinding van den stoet. Van het Koninklijk paleis marcheerden de deelnemers vla de Heulstraat naar liet Lange Voorhout. Aan het oorspronkelijk plan van het comité, om den stoet op het Voorhout te doen ontbinden, kon geen ge volg worden gegeven, omdat daarvoor de noodige ruimte ontbrak. Duizenden en nog eens duizenden belangstellenden waren hier samengestroomd. Het breede Lange Voorhout was zwart van de menschen; slechts een smal gedeelte van den rijweg kon worden vrijgehouden in een vlot tem po werd ook hier gemarcheerd. Via de Vos In Tuinstraat sloeg men zijstraten in of marcheerde men rechtdoor, langs den Denneweg. naar een rustiger omgeving- Ook langs dit gedeelte van het parcours werden de betoogers hartelijk toegejuicht. Op den hoek van de Heulstraat en den Kneuterdijk., in de étalage van den kunst handel Boeatan had ministerpresident dr. H Colijn. voor zeer velen onopgemerkt, plaats genomen. Doch wanneer de deel nemers aan de huldebetooging dr. Colijn zagen, juichten zij hem eveneens hartelijk toe. En naarmate de tijd verstreek, nam iiet aantal belangstellenden nog steeds toe. Ook vele deelnemers aan het défilé wil den nog wel wat van den optocht zien en keerden weer naar het Lange Voorhout tciug. In de avonduren. Het fraaie weer werkte er toe mede, dat zeer velen ook des avonds in de stad ble ven. ofschoon er voor Zaterdag geen fees telijkheden meer op het programma ston den. Het enorme aantal deelnemers aan het défilé, en daarbij gevoegd de bijzonder groote belangstelling, welke de Hagenaars en de velen, die van buiten de stad waren gekomen, daardoor hebben getoond, waren ten w aardig en geslaagd slot voor den na- tionalen feestdag. Wij vernamen nog dat een deputatie van de Oegstgeester Gymnastiek- cn Athle- tick-vereeniging „O.GA.V." aan het defile heeft deelgenomen. In drie auto's, daartoe welwillend door enkele leden ter beschik king gesteld, vertrokken de dames en hee- ren omstreeks half drie. Bij aankomst aan het Nassauplein moesten zij zich met hun vaandel aansluiten bij de talrijke reeds wachtende vereenigingen, zonde 1 dat van een speciale ordening iets was te bemer ken. Later wisten zij zich echter bij de groote groepen van gymnastiek-vereeni- gingen aan te sluiten, die een plaats in de eerste gelederen hadden. Daardoor werd hun een prachtige gelegenheid geboden, de keurige organisatie zelf te aanschouwen. Bij thuiskomst hoorden sommige Oegst- geestenaren. dat het défilé toen nog pas tot op de helft was. Uit Voorschoten werd door 25 vereenigin gen, onder leiding van den burgemeester, aan het défilé deelgenomen. Omstreeks 2 uur reden 400 wielrijders en een auto voor de vaandels en banieren naar Den Haag. Omstreeks tien uur kwam de stoet weer terug voor het Raadhuis. Nadat bur gemeester M. F. Berkhout zijn tochtgenoo- ten had toegesproken en het Wilhelmus was gezongen ging men opgewekt huiswaarts. PRINS BERNHARD EN ZIJN FAMILIE NIET IN DE RIDDERZAAL. Met zekerheid kan thans worden mede gedeeld, dat prins Bernhard en zijn moeder en broer morgen de openingsplechtigheid in de Ridderzaal niet zullen bijwonen. o GROOTE PARADE IN DEN HAAG ALLE ONDERDEELEN VAN HET LEGER ZULLEN ER AAN DEELNEMEN. Naar verluidt ligt het in het voornemen van de legerauoriteiten binnenkort ter ge legenheid van de verloving van Prinses Ju liana met Prins Bernard van Lippe Biester- feld in de residentie een groote parade te doen houden, waaraan alle legeronderdeelen zullen deelnemen. HUWELIJKSGESCHENK VOOR DF PRINSES. Het Nationaal Jongeren Verbond heeft het initiatief genomen tot vorming van een commissie om namens de Nederlandsche vrouwelijke jeugd een huwelijksgeschenk aan Prinses Juliana aan te bieden. BEZOEKEN AAN ROTTERDAM EN HET LOO. Na hun bezoek aan Amsterdam op Don derdag 17 dezer zullen Prinses Juliana en Prins Bernard, naar het Vad, meldt, eenige dagen op Het Loo doorbrengen. Burgemeester Droogleever Fortuyn, van Rotterdam, heeft Zaterdagavond medege deeld, dat een bezoek van de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard aan Rot terdam binnenkort is te wachten. HET DÉFILÉ IN HET AMSTERDAMSCHE STADION. Het centraal comité te Amsterdam deelt ons mede, dat de burgemeester, dr. W. de Vlugt, namens de burgerij van Amsterdam zal spreken tijdens de feestelijke bijeen komst in het stadion op Donderdag 17 Sep tember as. Het stadion zal versierd zijn. Het midden-terrein zal een groote bloem- versiering dragen met een gekroonde W„ ge flankeerd ter weerszijden door een J. en een B. De letters zullen ieder 20 M. lang zijn en gevormd worden door Oranje- bloemen. Na het défilé zullen de aftrekkende groe pen langs Amstelveenscheweg en de Lai- ressestraat het museumplein bereiken, al waar ontbonden wordt. o TWEELING IN ARBEIDERSGEZIN NAAR PRINSELIJKE VERLOOFDEN GENOEMD. Zaterdagavond werd het arbeidersgezin Van Hal te Zevenbergen verblijd met de ge boorte van een tweeling, een jongen en een meisje De kinderen zijn gisterochtend in de R.K. kerk te Zevenbergsche Hoek ge doopt. Het meisje is bij den burgerlijken stand aangegeven als Juliana, terwijl het jonret.je genoemd is naar prins Bernhard Gistermiddag om half vijf werd de groote Maybach-Zeppelin, de auto van de prinses van LippeBiesterfeld, het voorplein van het Koninklijk Paleis aan het Noordelnde opgereden. De belangstelling van het publiek was weer bijzonder groot. Duizenden stonden reeds urenlang voor het paleis en in de om geving te wachten, in de hoop de Prinses en den Prins te zien. En hun wachten was ditmaal niet tever geefs geweest. Toen de Maybach werd voor gereden, ging het als een loopend vuurtje door de menigte, dat de vorstelijke perso nen een autotocht zouden maken en van alle kanten kwamen de menschen toe- stroomen. Prins Benno nam achter het stuur plaats en Prinses Juliana naast hem, zijn moeder en Prins Aschwin zaten achterin. In een flink vaartje ging het toen in de richting van Scheveningen. Door de Paleis straat, Amaliastraat, Mauritskade, Alexan- derstraat en Javastraat, reed de vorstelijke familie naar den Ouden Scheveningschen weg. De vele wandelaars en fietsers hadden er niet zoo spoedig erg in, wie hen in de open auto voorbijsulsden. En ware de auto niet vergezeld geweest van de motorpolitie de meesten zouden het in het geheel niet geweten hebben. Nu ontdekte men het pas, wanneer de auto al voorbij was. Vrijwel onopgemerkt kon de Prins langs de Scheveningsche binnenhavens naar den strandboulevard rijden. Hier was het veel drukker en daarom moest Prins Bernhard vrij langzaam rijden. Van alle kanten kwam het publiek toen aanioopen. Het juichte den Prins en de Prinses hartelijk toe. Waar de menigte op den boulevard zoo eensklaps vandaan gekomen was, is een raadsel. In dichte rijen stonden zij ge schaard en slechts met groote moeite kon de H.M. DE KONINGIN NIET NAAR HET VUURWERK. Wegens een lichte verkoudheid zal H.M. de Koningin hedenavond het vuurwerk op het Malieveld te Den Haag niet kunnen bijwonen. io HERDENKING IN DE KATHOLIEKE KERKEN. Ter gelegenheid van de vorstelijke verlo ving is gisterochtend in alle katholieke ker ken na de hoogmis het Te Deum gezongen. motorpolitie voor de vorstelijke auto een weg banen. Later ging het wat beter en met groote snelheid reed het gezelschap den Pompsta- tionsweg af naar het landhuis van de Ko ningin „den Ruigenhoek". Bij de groote toegangshekken stopte al les. Ook de motorpolitie. De Maybach reed het terrein op en was binnen enkele secon den achter de duinen uit het gezicht ver dwenen. Het was de eerste maal, dat Prins Bern hard den Ruigenhoek bezocht. Het landhuis was geheel verlaten. Het personeel der hof houding was de vorige week naar het Paleis Noordeinde vertrokken. Slechts een portier was achtergebleven. Het bleek, dat de Prinses en de Prins met zijn moeder en zijn broer in de rustige omgeving van strand en duinen eenigen tijd wilde vertoeven. In eenige mandjes werd alles meegeno men, wat voor een eenvoudige thea noodlg is, zoodat het kleine gezelschap intiem en ongestoord eenigen tijd van de mooie om geving kon genieten. Omstreeks half zes werd het terrein van den Ruigenhoek weer verlaten. Het aantal belangstellenden, dat langs de toegangswe gen tot het koninklijk landhuis stond te wachten, was intusschen begrijpelijkerwijs zeer aangegroeid. De Prins stuurde zijn auto tusschen de juichende menigte door en reed langs den Pompstationsweg, waar nog even oponthoud was voor den spooroverweg, naar de stad terug. Via Wlttebrug, Koninginne gracht. Alexanderstraat, Mauritskade en Palelsstraat werd het palels weer bereikt. Onder voortdurende toejuichingen van het publiek steeg het vorstelijk gezelschap uit en ging het paleis binnen. Na eenige oogenblikken vertoonden de Prinses en Prins Benno zich nog even voor een der vensters om de menigte met een vriendelijk gebaar te bedanken voor de hulde. ONTVANGST CORPS DIPLOMATIQUE. H.M. de Koningin zal hedenmiddag om halfzes de leden van het corps diplomatique ten palelze Noordeinde ontvangen ter aan bieding van hunne gelukwenschen in ver band met de verloving van prinses Juliana. o BEZOEK AAN DE KONINKLIJKE STALLEN. Prinses Juliana en prins Bernhard heb ben hedenochtend een bezoek gebracht aan het koninklijk staldepartement, waar zij werden rondgeleid door den eersten-stal meester, ritmeester jhr. C. E. M. Verheyep. Voor de tweede maal binnen één week heeft een groot deel der Leidsche burgerij op spontane wijze gehoor gegeven aan den oproep, welke dc Contactcommissie van de organisaties op natlonalen grondslag tot haar richtte en openlijk zijn vreugde over de verloving onzer Prinses te kennen ge geven De feestelijkheden van den landelijken nationalen gedenkdag bepaalden zich hier ter stede tot een tweetal openlucht-con certen in de Zaterdagavonduren, zoomede tot het houden van een gondelvaart door de Leidsche grachten. Omstreeks kwart voor acht heerschte aan den Nieuwe Rijn ter hoogte van de Karnemelksbrug een drukte van belang. Daarvan was niet de Zaterdagsche markt de oorzaak, doch het levendige schouw spel van tallooze feestelijk geïllumineerde vaartuigen en vaartuigjes, die zich in het donkere water van den Rijn weerspiegel den. De opkomst was alleszins bevredigend want toen de vlootvoogd, mr. A. J. Romijn om ruim 8 uur het sein tot vertrekken gal, schaarden zich niet minder dan 38 scheep jes achter zijn vlaggeschip. de „Joke" Ten aanschouwe van vele honderden kijkers, die zich langs den wallekanten verdrongen en geëscorteerd door een vaartuig van den Dienst van Gemeentewerken, waarin de directeur van den Markt- en Havendienst, de heer A L. Mennes had plaats genomen, trok de feestelijke stoet langs Zijlsingel. Haven en Oude Singel naar het Galgewa ter, waar het ronddm zwart zag van de kijkers, de muziekkorpsen van „Werkmans Wilskracht" en Orpheus" bliezen onder weg vroolijke wijsjes, terwijl de deelne mers menig nationaal lied aanhieven. Aan het Galgewater lag. keurig met lampions versierd, de „Wilheimlna" van de gebroe ders Harland, aan boord van welk vaar tuig zich de jury en de autoriteiten bevon den- De Jury bestond uit: mevr. v. d. Sande Bakhuyzen—Gericke als presidente, mevr. Nord Thomson en mevr. Trapman. Tot de genoodigden behoorden o.a. de burgemees ter. mr. van de Sande Bakhuyzen, de wethouders Splinter en Verwey, de ge meente-secretaris. mr. dr. van Strljen, het Eerste Kamerlid, mr. Briët, zoomede ver tegenwoordigers van het collegium van 't Leidsch Studentencorps en van de bestu ren van V.V.S.L. en Unltas, benevens af gevaardigden van de bij de Contactcom missie aangesloten vereenigingen. Ook vertoefde aan boord het muziekcorps van DE FEESTVIERING IN NED.-INDIË. GROOTSCHE MANIFESTATIE VAN DE BEVOLKING VAN ALLE LANDAARDEN. Aneta meldt uit Batavia: De feestelijkheden welke in de hoofdstad werden gehouden ter eere van de verloving van H.K.H. Prinses Juliana met Prins zur Lippe Biesterfeld, culmineerden in den op tocht welke de viering van den nationalen feestdag besloot. Deze optocht werd een grootsche manifestatie van de bevolking van alle landaarden, standen, rangen, leeftijden, sociale gToepeeringen, enz, enz. De stoet opende met een fantastische groep gewapende Arabische ruiters in Bedouïnen- costuum, terwijl voorts de stoet verschil lende typische groepen uit de Oostersche samenleving bevatte. De groote stoet trok, vergezeld van fak keldragers en muziekcorpsen, terwijl de deelnemers de nationale liederen meezon gen, langs den gouverneur-generaal, die zich met zijn familie en gevolg, op het bordes van het paleis had opgesteld. Hier hield de resident van Batavia een korte toespraak tot den gouverneur-gene raal. waarbij hij er op wees, dat de op komst van de feestvierende burgers, duide lijker dan woorden dit kunnen doen, aan- toonen hoe gelukkig de bevolking van Batavia in al haar geledingan zich gevoelt met het bericht van de verloving van hare Koninklijke Hoogheid. De resident verzocht den gouverneur-generaal om, wanneer hij binnenkort in het moederland zal zijn teruggekeerd, van deze vreugde getuigenis af te leggen bij hare Majesteit de Konin gin, H.K.H. Prinses Juliana en Z.H. Prins Bernhard. De gouverneur-generaal sprak zijn dank uit in een korte toespraak waarbij hij ver zekerde dat wanneer hij de gelegenheid krijgt om dit te doen hij tegenover H.M. Koningin en de belde vorstelijke verloofden zal getuigen van het innig medeleven van geheel Ned.-Indië met het geluk van de Koninklijke familie. Hij wees er echter op dat beter dan zijn getuigenis de eigen getuigenis van de burgerij spreekt. De stem van de burgerij van Batavia is tot ver in het moederland gehoord en verstaan, ook door H.M. de Koningin H.K.H. Prinses Juliana en Z.H Prins Bernhard. Tenslotte hief de landvoogd aan: „Leve de Koningin, leve de Prinses, leve de Prins". Op deze kreet klonken ontstuimlge hoera's uit het publiek 6 R.V.A., dat zijn aanwezigheid trouwens niet onder stoelen en banken stak, maar het wachten op aangename wijze met me nige pittige marsch bekortte. Te ruim negen uur werd in de Turf markt de kop van den langen stoet zicht baar, langzaam ging de Blauwpoortsbrug omhoog en statig kwamen daarna de prachtig verlichte vaartuigen naderbij glijden. Honderden oranjekleurige lam pions wierpen hun lichtschijnsel in het nauwelijks bewogen water, hetgeen een fantastischen aanblik opleverde. Rood, groen en wit Bengaalsch vuur, ontstoken op het terrein der Stadstimmerwerf en aan boord van sommige deelnemende schepen, verhoogde nog de sprookjesachtige sfeer. Er was over het algemeen veel werk ge maakt van de versiering en verlichting, waarbij de meesten gebruik hadden ge maakt van oranjelampions. Sommigen hadden ook langs de lijnen van hun scheepjes een verlichting van electrische gloeilampjes aangebracht- De Oranjegarde kwam uitstekend voor den dag met een groote groep leden in clubcostuum, die plaats hadden gevonden aan boord van een groote zolderschuit en bij het voorbij varen van het juryvaartulg staande het clublied ten gehoore brachten. Onze no tities vermelden verder nog een loffelijke aanteekening van de boot der Ver. „De Princeviag", een fraaie twee-persoonskano van „de Graal" met een fleurige roodwitte bloemenversiering en het Graal-embleem cn een aardige groep Zeeverkenners, die den weg roeiende aflegden. Trouwens er waren in den stoet ook verscheidene peur- schuitjes, die op origineele wijze waren versierd. Enkelen hadden, hetzij met bloe men. hetzij met lampjes de letters J. en B. tot een monogram vereenlgd; weer een onder had zijn boot aan de eene zijde be spannen met. oranjedoek en aan de an- aere zijde met rood en geel, de Llpplsche kleuren. Nadat er een tijdje heen en weer was gevaren had aan boord van de „Wll- helmina" de prijsuitreiking plaats. In te genstelling met den oorspronkelijke op zet waren de deelnemende schepen in de volgende twee klassen verdeeld: a. kano's; b. andere vaartuigen. De uitslag luidde: Afdeellng kano's: 1. nr 16, de Graal: 2. nr. 4, Zeeverkenners; 3. nr. 5, D. Vlieland. Andere vaartuigen: 1. nr. 7, Oranje Garde; 2. nr. 33, de Princeviag; 3. nr. 17, P. Roelandse; eervolle vermelding: mr. A- J .Romijn. De prijzen bestonden uit her inneringsmedailles Na afloop bracht de voorzitter der Con tact-commissie. mr. G. H. E. Nord Thom son dank aan alle deelnemers als vor mende de gekristalliseerde gedachte, wel ke allen heeft bezield bij hun aanmelding voor deze gondelvaart, waarvan het wel slagen de stoutste verwachtingen heeft overtroffen. Dank bracht spr. verder aan het gemeentebestuur, aan de Jury. aan de aangesloten organisaties, aan de ordecom missarissen, aan den heer Mennes, aan den Commissaris van politie, aan den „vloot voogd", mr. Romijn, aan de pers, kortom aan allen, die op eenigerlel wijze mede werkten om dit onderdeel van de feest viering te doen slagen Tot besluit voer de ..Wühelmina" met de genoodigden aan boord door den Oude Singel naar de Jan- vossenbrug. waar allen aan wal stapten, zich achter de muziek van 6 R.V.A. schaar den en in optocht naar café-restaurant „In den vergulden Turk" trokken, waar na een trlumfalen rondgang door het café, in de bovenzalen het feest nog gerulmen tijd werd voortgezet Behalve ln de naaste omgeving der plaatsen, waar geconcerteerd werd, heerschte nog uitbundige feestvreugde in de woningcomplexen der Buurtver. „Eens gezindheid" aan den Zijlsingel en den Lage Rijndijk, waar muzikale rondgangen werden gehouden en de bevolking ln fees telijke stemming de muzikanten volgde. Op den Zijlsingel werd door de K.E.B- vanaf zeven uur tot na de Gondelvaart popualre muziek en nationale liederen ten gehoore gebracht, hetgeen niet weinig toi verhooging van de feestelijke stemming deze volkrijke buurt heeft bijgedragen. In de kerken herdacht. In vele kerken is gistermorgen door de predikanten herinnerd aan de verlov)n« van Prinses Juliana met Prins Bernharo zur Lippe—Biesterfeld. Veler schetsten hierbij den zegen, dien God Nederlan geschonken heeft in het Huls van Oranje- In het gebed hebben zij ook het Vorsten hals en het Nederlandsche volk aan w» meedragen en Hem tevens gedankt voo dc weldaden nan het Oranjehuis bewezen- Na afloop van den dienst zijn ln mi este kerken twee coupletten van n' Wilhelmus gezongen. Ook werden v8rf;* iandsche liederen vóór en na de goj15' dienstoefeningen ten gehoore gebracht. 2-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2