LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 12 September 1936 KERK- EN SCHOOLNIEUWS PARLEMENTAIR OVERZICHT YISSCHERIJ-BERICHTEN LUCHTVAART RECHTZAKEN PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 13 SEPTEMBER. LEIDEN. Doopsgez. Gem.: Voorin, halfelf. ds. ten Cate. Elise Wallonne: dix heures et demie, mr. E. Mahieu, pasteur Delft. Evang. Luth. Gem.: Voorin, halfelf, ds. Makkink. Geref. Kerk in H.V. (Gerecht 10): Nam. 6 uur. ds. C. Vermaat. Rem Geref. Gem Voorm. halfelf. ds. P. Eldering van Oegstgeest. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuls): Voorm. halfelf, ds. G. W. Melchers van Keilo. Vrije Kath. Kerk (Vreewljkstr. 19): Voorm. halfelf. Gez. Mis. Hooglandsche Kerk: Voorm. halfelf: ds. Kuilman (Jeugddienst-Koorzang). AALSMEER. Ned. Herv. Kerk Dorp: Voorm. 10 uur, Bs. Alkema; nam. 6 uur, ds. van der Linde. Ned. Hen-, Kerk Oost: Voorm. 10 uur, ds. van der Linde: nam. 6 uur. ds. Alkema. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds Knoppersen. Doopsgez. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. de Lange. Oude Veiling: Voorm. halftlen. jeugd dienst o. 1. v. mej. H. Buis en den heer H. Eveleens. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Heerma. AARL ANDER VEEN. Ned. Herv Kerk: Voorm. halfelf en nam. 7 uur. ds. G. Th. Beusekom. Geref Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht, ds. H. Moolhuizen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk (Julianastraat)Voorm. 10 uur. ds. Stehouvrer; nam. halfzeven, ds. Schoneveld. Hulpkerk Gouwsluis: Nam. halfzeven, ds. Stehouvrer. Kinderkerk „Bethel": Voorm. 10 uur, de heer J. Zonneveld. Ned. Herv. Kerk (Oudshoomscheweg) Voorm. halfelf, dr. J. P. Cannegieter. Evangelisatie (Hooftstr.): Voorm. 10 uur ei. nam. halfzeven, de heer Dekker. Geref. Kerk (Hooftstr.): Voorm. 10 uur (H. A.) en nam. halfzeven (H. A. en Dankzl ds. Hartkamp. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestraat)V.m. 10 uur en nam. 6 uur. ds. Molenaar van Rotterdam. Geref. Kerk (Raadhuisstraat): Voorm. 10 uur, ds. Mulder; nam. 6 uur, ds. Rlng- nalda, van Zeist. Geref. Kerk (De Ruiterstr.)Voorm. 10 uur, ds. Bosch; nam. 6 uur, ds. Mulder. Lokaal van Mandersloostraat: Voorm. halftien en nam. 6 uur, de heer Zwofdrink van Ederveen. BODEGRAVEN. Ned Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. B. van Ginkel van Gouda; nam. halfzeven, de heer J. Batelaan. candidaat alhier. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur (Voorb. H.A.) en nam. halfzeven, ds. Dam Geref. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, leesdienst. Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. C. Pel. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Eerhard. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Hendriksen. KATWIJK-A AN-ZEE. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Ingwersen. Geref. Gem. i Remisestraat)Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. LEIMUIDEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, de heer Eveleens van Abbenes. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfvier, ds. Aalders. NIEUWVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Brink. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur (Bed HA. en Dankz.), ds. Speelman. Evangelisatie: Voorm. 10 en nam. 7 uur, de heer van Scherpenzeel. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, de heer Eveleens van Abbenes. Geref. Kerk: Voorm. halfelf, ds. W van Dijk van Zevenhoven; nam. halfacht, lees dienst. NOORDWIJK AAN ZEE. Geref. Kerk in H. V. (Egbert de Groot straat); Voorm. 10 uur. ds. C. Vermaat; nam. 3 uur. ds. P. A. E. Sillevis Smitt. OUDE-WETERING Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, ds. Geerling. Geref. Kerk: Voorm. halfelf, leesdienst; nam. halfvier, ds. v. d. Bos. Remonstr. Kerk: Voorm. halfelf, de heer G. H. Medervoor van Utrecht. RIJNSATERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf. ds. Wiliekens van Hoogvliet. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. 6 uur, leesdienst. RIJNSBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, de heer Van Heyst; nam. 5 uur. ds. Peter. Kerkzaal: Voorm. halftien, ds. Peter; nam. 5 uur, de heer Van Heyst. Geref. Kerk (Rapenburg): Voorm. half tien en nam. 6 uur (H.A.), ds. Van der Loo. Geref. Kerk (Voorhouterweg)Voorm. haltfien en nam. 6 uur (H.A), ds. Broek stra. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. o uur, ds. Baan VOORSCHOTEN. „.ÏH. IïrvE 9,Qrr' Voorm. 10 en nam. 5 ui' ds H. F ^ortgens. GeieL Kei Joorm. 10 en nam. 5 uur, ds. J. C. Homagers. Geref Gem.: (Ambachtshuls): Nam 5 uur, leesdienst. Ver. der Vrijz. Hervormden (Gymnastiek zaal Raadhuis)Voorm, halfelf, ds. C. A. Paap. van Bolsward. ZEVENHOVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, de heer Plomp, cand. te Amsterdam. Geref. Kerk: Voorm. halfelf, leesdienst; nam. halfacht. ds. W. van Dijk. Chr. Geref. Kerk (Polder): Voorm. half elf en nam. halfacht, leesdienst. GENERALE SYNODE DER GEREFOR MEERDE KERKEN. De elfde zitting. In de gisteren te Amsterdam gehouden elfde zitting van de Generale Synode der Geref. Kerken heeft de voorzitter, ds. J. L. Schouten, medegedeeld dad de commissie die met de acht voorstellers het derde voorstel van dr. A. D. R. Pt>lman c.a. zou bezien, met haar werk nog niet gereed kwam. maar een gemeenschappelijk voor stel hoopt te doen in de zitting van Dins dag 22 Sept. a.s. De voorzitter deed vervolgens mededee ling van de beslissing van dr. K. Dijk door hem in de geheime zitting van Donderdag middag medegedeeld, n.l. dat hij de benoe ming tot hoogleeraar aan de TTieol. School te Kampen heeft aangenomen, nadat in onderling overleg met prof. dr. K. Schilder ruiling van een vak heeft plaatsgevonden. Dr. Schilder zal nu de geschiedenis der philosophle doceeren en dr. Dijk neemt van hem de Symboliek over. De praeses uitte zijn blijdschap over deze beslissing en sprak de hoop uit dat de arbeid van den nieuwen hoogleeraar de opleiding tot zegen zal zijn. Dr. G. K. Schoep van Den Haag rap porteerde over een voorstel van de Part. Synode van Gelderland die de Generale Synode wil doen bepalen dat bij emeritee- ring ter oorzake van ziekte de onbekwaam heid tot de uitoefening van den dienst zal moeten blijken uit een verklaring van twee bevoegde deskundigen van wlen één is aan te wijzen door den belanghebbenden predi kant en één door den betrokken kerkeraad. terwijl bij geschil een derde door de be trokken classis kon aangewezen worden. De rapporteerende commissie stelde voor dat een arts zou worden aangewezen door den predikant en de andere na goedkeu ring van den kerkeraad. De Syraode ging niet mee maar vereenigde zich nuet 36 te gen 18 stemmen met het voorsteli-Gelder- land. De heer W. Roozeboom van Sc heemda rapporteerde hierna over het rapport van het moderamen van de vorige Generale Synode, van Middelburg en over het rap port van den assessor van de vorige Synode. Het finantieel verslag van de Synode van Middelburg wijst een totaal cijfer aan van f. 24.044.22 en een batig saldo van f. 395.76. Moderamen en assessor werden van hun beheer gedechargeerd Dezelfde bracht ook rapport uit over het rapport van de classis Den Haag die is aangewezen tot het uitschrijven van natio nale bededagen Het rapport werd goed gekeurd en de classis opnieuw voor het uitschrijven van-bededagen aangewezen. Over het verzoek van de altreformicrten Kirchen Deutschlands om te willen over wegen of aan de Duitsche theologische studenten dezer kerken, die zich voor hun candidaatsexamen voorbereiden toegesttaan kan worden af en toe in de gemeenten, die zulks wenschen een stichtelijk woord te spreken, rapporteerde ds. F. C. Meyster. Gezien de buitengewone omstandigheden willigde de Synode het verzoek in. Over het werk van het comité Grosheide- Schouten (overvloed van werk en werk krachten in de Geref. Kerken) rapporteer de ouderling R. Zuidema van Goes. IDe commissie sprak als haar oordeel uit, dat voor dit werk geen collecte behoeft gehou den, maar een krachtige opwekking mout uitgaan tot de kerken dit werk te steuneli, terwijl zij de iniatiefnemers dankbetuigt. Na discussie waaraan deelnamen ds. El. Meijering. prof. dr F. W. Grosheide, prol', dr. K. Schilder, prof. dr. G Ch. Aalders ei» ouderling J. Manni van Rotterdam, ver eenigde de Synode zich met de conclusies, er een vierde bijvoegend, waarin aan het comité verzocht wordt zich bij de e.v, grensgevallen met de deputaten naar art. 11 der Kerkenorde (hulpbehoevende kerken en personen) te verstaan. Vervolgens kwamen verschillende zen-l dingszaken aan de orde. Ds. A. Scheele van Kapelle-Biezeling rapporteerde over de samenwerking van zendtngsdeputaten met de zendende ker ken van Heeg, Utrecht, Amsterdam, Delft en Rotterdam. Na bespreking der conclu sies. waaraan deelnamen de leden ds. W. H. den Houting, van Hulzum en ds. W. Breukelaar van Santpoort, werden zij aan genomen. Over het voorstel van de zendende kerk van Middelburg rakende de studie tot voorbereiding van den miss dienst en over de herziening der Zendingsorde rappor teerde ds. S. Idema van Winssum iGron.). Aan de gedachtenwisseling namen deel ds. A. Scheele, ds. A. Pos van Djokjajarta, ds. J. L. Schouten van Amsterdam. De Synode vereenigde zich met de voorgestel de conclusies. Over de kerken van Batavia. Soerabaja, Medan en Djokja rapporteerde ds. P. Hekman van Beilen, waama prof. dr. G. M. den Hartogh van Kampen rappor teerde over de positie van den docent aan de opleidingsschool in Indlë. Hierna werd de behandeling der zen dingszaken stopgezet en ging de Synode uiteen tot Dinsdag 22 Sept. a.s. PROF. DR. H. IIAGA t Gisteren is te Zeist op 84-jarigen leeftijd overleden prof. dr H. Haga. oud-hoog-, leeraar aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen. De overledene was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Hemanus Haga werd op 24 Januari 1852 te Oldeboom geboren. Na zijn lager onder wijs volgde hij de hoogere burgerschool en het gymnasium te Arnhem, waarna hij zich in 1871 als student in de faculteit der wis- en natuurkunde liet inschrijven. Vijf jaar later promoveerde hij tot doctor in deze wetenschappen. Nog vóór zijn promotie, van 18741875. was de overledene ob servator aan de Leidsche sterrewacht, Na zijn welgeslaagde studies te Leiden be gaf hij zich naar Straatsburg. Aan de universiteit aldaar was hij in 1877 assistent in de natuurkunde. Daarop volgde een leeraarschap in de natuurkunde aan de hoogere burgerschool te Apeldoorn, dat hij in 1879 verwisselde voor Delft. In 1866 werd de Deutsche H.B.S.-leeraar benoemd tot hoogleeraar in de natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Het hoog- leeraarschap legde prof. Haga in 1922 neer. Verscheidene publicaties over natuur kundige onderwerpen zijn van zijn hand verschenen. Ds. T. A. BAKKER. Morgen herdenkt ds. T. A. Bakker, em.- predikant der Chr Geref. Kerk, wonende te Soestdijk, den dag waarop hij vóór 40 Jaar het predikambt aanvaardde. De jubilaris werd 4 Maart 1869 te Veen- dam geboren en studeerde eerst aan de Theol. School der Geref. Kerken te Kam pen en later aan die van de Chr. Geref. Kerk, die in 1894 in Den Haag werd ge opend. Ds. Bakker ontving van wijlen ds. J. Wisse te Den Haag les in de theologie en van wijlen ds. J. v. Lingen van Rotter dam in de literaire vakken. In 1893 werd de jubilaris tot de theologische studiën toegelaten en als No. 2 in het album stu- diosorum ingeschreven; 13 Sept. 1896 aan vaardde ds. Bakker het predikambt bij de Chr. Geref. Gem. van 's-Gravendeel. Van daar in 1900 naar Bunschoten, welke standplaats in 1902 met Maassluis verwis seld werd. In 1906 werd het beroep naar Den Haag aangenomen en 1 Juli van dat jaar deed ds. Bakker zijn intrede in de Eben Haëzerkerk in de Residentie Hier heeft hij zijn langsten diensttijd doorge bracht. In 1923 meende hij 't beroep naar Sliedrecht te moeten aannemen en in den zomer van dat jaar preekte hij af scheid. Tevoren had hij in 1921 onder groote belangstelling in Den Haag zijn zilveren ambtsjubileum gevierd. Slechts kort bleef de jubilaTis in Sliedrecht, want reeds na 1jaar vertrok hij naar IJmui- den, om in 1933 te Assen intrede te doen. Reeds na een jaar legde ds. Bakker zijn bediening neer en vestigde zich metter woon te Maartensdijk. Ds. Bakker was In vroeger jaren in den kring der Chr. Geref. Kerk een vooraanstaande persoonlijkheid. Hij diende de Theol. School te Apeldoorn eerst als curator en vervolgens vele jaren als penningmeester. Ook was hij secr. van het, college van depotaten voor de Bulten- landsche Zending vanwege de Chr. Geref. Kerk. De Part. Synode van het Midden benoemde hem tot deputaat voor art. 49 K. O. en de classis Amsterdam tot kerkvi- sitator. Meerdere deputaatschappen heeft ds. Bakker bekleed'en bij herhaling werd hij afgevaardigd naar de Generale Synode der Chr. Geref. Kerk. NEDERL. HANDELS-HOOGESCHOOL TE ROTTERDAM. Tot lector in de technische natuurkunde aan de Ned. Handels-Hoogeschool is be noemd de heer dr. A. C. S. van Heel te Delft Dr. van Heel is sinds 1925 te Delft hoofd assistent voor natuurkunde aan de Tech nische Hoogeschool en geeft sedert 1927 aldaar als privaat-docent colleges over Technische Optica. Sinds 1935 is hij te vens directeur van de Nederlandsche Stichting voor Technische Optica, welke zich ten doel stelt eenerzijds de opleiding te bevorderen van hen die In het optische vak werkzaam zijn anderzijds de moge lijkheden voor het verrichten van tech- r.lsch-optische onderzoekingen te begun stigen. Dr. van Heel werd den 17den Juli 1899 te Patl (Java) geboren. Ds. A. J. WARTENA. Morgen herdenkt ds A. J. Wartena, Ned. Herv. predikant te Zevenaar, zijn 40- jarig ambtsjubileum. De jubilaris werd 11 April 1872 te Does burg, waar zijn vader predikant was, ge boren. Hij bezocht het gymnasium te Amersfoort en te Gouda, waar hij in 1891 eindexamen deed. Hij studeerde vervolgens aan de Universiteit te Utrecht, werd in 1896 candidaat en deed 13 Sept. van dat jaar zijn intrede in zijn eerste gemeente te Bredevoort, waar zijn vader hem be vestigde. In 1902 vertrok hij naar Steen deren om 30 Aug. 1903 in zijn tegenwoor dige gemeente intrede te doen. In al de2e gemeenten mocht zijn vader hem bevesti gen. In 1908 richtte de jubilaris de zen- dingsvereeniging in de classis Zutphen der Ned. Herv. Kerk op, waarvan hij eerst penningmeester en daarna tot '33 voor zitter is geweest. Namens deze vereeniging had hij sinds 1912 zitting in het hoofdbe stuur der Ned. Zendingvoreeniging. Van 19141933 was hij lid en gedurende 16 jaar voorzitter van het classicaal bestuur van Zutphen. Thans is hij nog praetor van den ring Doesburg en lid van het hoofd bestuur van de vereeniging ..Kerk èn Vrede". Het Prov. Kerkbestuur van Gel derland heeft den jubilaris op zijn verzoek met ingang van 1 Oct. as. eervol ontslag verleend VEREEN. VAN CHRIST. ONDERWIJZERS. Het hoofdbestuur van de Ver. v. Christ. Omderwijzers en Onderwijzeressen in Ne derland en de Overzeesche Gewesten heeft in de vacature, die in 1937 in zijn midden zal ontstaan door de periodieke aftreding vail den voorzitter, den heer G Melma, directeur van de Chr. Kweekschool te Gro ningen, een alph. drietal opgemaakt, be staande uit de heeren dr. K. Huizinga, di recteur van de Chr. Kweekschool te Mid- delbyrrg; C. Kleyweg. leeraar aan den Klokkenberg te Nijmegen, en drs. H.Schilp, directeur van de Chr. Kweekschool te Leiden. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen te zes uur is het K.L.M.- vlirg1.ir.ig ..Perkoetoet" van Schiphol naar Indië vertrokken. Zes passagiers bevinden zich aan boord. 1 Amsterdam—Semarang, 2 Amsterdam Jodpur. 1 Amsterdam - Karachi en 1 Amsterdam—Cairo. Verder heeft 1 passa gier geboekt voor BratislavaCalcutta. Het toestel vervoert 48 K.G. goederen, 253 K.Gr briefpost en 9 K.G. pakketpost. EERSTE KAMER. INTERPELLATIE INZAKE DE STEUNVERLEENING - R.-K. MOTIE AANGENOMEN, DOCH DE REGEERING ZAL ER GEEN GEVOLG AAN GEVEN. Het debat over de steunverleening heeft nog een vrij langen staart gekregen. Daarbij is men (en kan het anders?) In herhaalde herhalingen vervallen. De heer De Bruyn zat al dadelijk vol met grieven en heeft met de nu wel be kende argumenten de voorgenomen ver beteringen verdedigd, doch de verslechte ringen zooals hij ze zag bestreden. Zijn betoog culmineerde in een lange mo tie, die vrijwel hetzelfde beoogde als de beide moties, reeds door den heer De la Bella ingediend, en die de afschaffing van den huurtoeslag wilde opschorten, totdat door andere maatregelen de huurverlaging bereikt zou zijn. De heer Nlvard des heeren De Bruyns partijgenoot sprak ongeveer in gelijken geest, althans wat den huurbijslag betreft. Hij verweet den Minister, dat deze zich te voren niet vol doende de gevolgen van zijn maatregel had gerealiseerd, en niet met de gemeen ten overleg had gepleegd. In de afschaf fing van den bijslag zag hij een bescher ming van krotwoningen. Doch de heer Van Embden. al achtte hij het beleid des Mi nisters niet in alle opzichten gelukkig, vond toch den maatregel inzake den huur bijslag economisch gerechtvaardigd; voor opschorting tot huurverlaging was be reikt voelde hij echter wel iets. Prof. Die penhorst verklaarde zich tegen alle moties en stelde zich tot taak, te wijzen op de belangen der hulseigenaren; hij wenschte een omschrijving van wat onder onrede lijke huurverlaging wordt verstaan Nog enkele andere sprekers hebben het woord gevoerd, en tenslotte heeft minister Sllngenberg nogmaals zijn maatregelen verdedigd. Hij betoogde wel degelijk te voren over leg te hebben gepleegd, o.a. met de Ver eeniging van Nederlandsche Gemeenten. Intusschen erkende hij, door enkele op merkingen overtuigd te zijn, dat de stan- daardloonen niet geheel juist zijn geregeld en daarom wilde hij dit deel der maat regelen nog wel eens nader overwegen. Doch inzake de algemeene hoofdpunten bleef de Minister op zijn standpunt staan. Ook van uitstel wilde hij niet weten. Hij herhaalde, dat in ruime mate verduur zaamde groenten ter beschikking zullen worden gesteld van de werkloozen, en dat reeds een aanvang is gemaakt met de dis tributie van 4 millioen blikjes vleesch tegen zeer lagen prijs. Overigens beloofde de Minister, dat hij verschillende bezwa ren nog eens ernstig zal overwegen. En hij deed de mededeellng, dat, ter gelegen heid der verloving van Prinses Juliana, aan alle gesteunde werkloozen een extra- uitkeerlng van f2.50 zal worden gedaan. Mocht één der moties worden aangenomen aldus de Minister dan zal de Régee- ring er toch geen uitvoering aan geven. In weerwil van deze stellige mededeellng nam de Kamer toch één der moties aan. Want nadat de eerste motie-De la Bella (handhaving van den huurbijslag) met 30 tegen li stemmen was verworpen (alleen de sociaal-democraten en de nationaal- sociallst van Vessem stemden vóór), en de tweede was ingetrokken, werd de boven vermelde motie-De Bruyn. waarin o.a. om uitstel der afschaffing van den huurbijslag werd gevraagd, met 25 tegen 16 stemmen aangenomen. Vóór deze motie stemden de katholieken, de socialisten, de vrijzinnig democraten, behalve de heer Otten, en de nationaal-sociaiist Van Vessem Door de reeds vermelde verklaring des Ministers zal deze aanneming zonder prac- tisch gevolg blijven. HAGENAAR. DE HARINGVISSCHERIJ. (Van onzen Visscherij-medewerker). Maandag was er een flink aantal schepen aan de markt. Toch was er in het algemeen meer haring verwacht en de vangsten bleken lang niet voor ieder ruim geweest te zijn. Er waren verschillende schepen, wier reis uit was met nog geen 20 last haring; daarentegen waren er ook gelukkigen, die in korten tijd een flinke lading hadden bemachtigd. Enkele sche pen hadden groote vangsten van 200 kantjes en meer gedaan, zelfs was er één schip, dat in een schot 300 kantjes gevan gen had; deze vangst was voor hem zelf te veel. zoodat men een gedeelte van de vangst aan een ander schip moest over doen. Door de groote vangsten was er nog al wat Steurharing, doch hiervoor bestond goede vraag. De prijzen voor Volleharing en Maatjes konden zich goed handhaven. De haring is in het algemeen zeer groot van stuk en er moet thans gezocht wor den naar kleine haring; dit is wel eigen aardig, daar meeestentljds het omgekeerde het geval is. In de Steurharingprijzen kwam het verschil ln stukstal ook duidelijk tot uitdrukking; voor kleinere haring werd ongeveer een gulden meer betaald dan voor grootere. De export gaat thans geregeld zijn gang hoewel het met de vraag wel wat beter kon zijn. Amerika trekt nog niet veel, doch dit is binnenkort ook te verwachten. Valt er nu echter eens een stillere week ln, dan kan men voor Rusland pakken; de volgen de week zullen de tweede tienduizend valen geleverd moeten worden en tegen het einde van de maand een zelfde kwan tum. DE TREILVISSCHERU. De vischprijzen waren over de geheele linie goed te noemen. De besommingen van stoomtreilers en van loggers waren dan ook op een enkele uitzondering na be vredigend. Er worden regelmatig nog enkele stoom- treilers uitgerust; hieruit krijgt men wel den indruk dat het met dezen tak van bedrijf wat beter gaat. De aanvoeren van versche haring waren evenals de vorige week zeer ruim. De PROEFPROCES VAN EEN MOBILISATIE INVALIDE. Een belangrijke principieele kwestie. Voor den Hoogen Raad zijn gisteren de pleidooien gehouden in het proefproces dat door den heer P. de Boer, voorzitter van den Bond van Mobilisatie-invaliden te Drachten, tegen den Staat aanhangig gemaakt. De Haagsche rechtbank verklaarde hem niet ontvankelijk op grond van verjaring, terwijl ln hooger beroep het Gerechtshof de vordering eveneens nlet-ontvankelijk verklaarde, omdat de verhouding van ml licien tot militaire overheid zuiver publiek rechtelijk is. Voor de Boer werd gepleit door mr. J. Thieme en voor den Staat door den lands advocaat Jhr. mr. G. W. van der Does. Mr. Thieme gaf eerst een overzicht van de feiten en deelde mede, dat de Boer bij de keuring voor den militairen dienst kern gezond was. Toen hij in Februari 1915 naar Amersfoort werd opgeroepen, werd hij ge legerd op den vloer van een oude chambree waar alles tochtte, zoodat spoedig 'n groot deel der militairen ziek werd. Na eenige weken vertrok de troep naar een tenten kamp op de Leusdensche heide. Hier sloten de tenten niet goed en de militairen ston den bloot aan sneeuw, koude en regen, waarvan het gevolg was, dat van de 200 manschappen er 60 ziek werden. Daar er slechts 1 militaire dokter aanwezig was, werden de zieken verwaarloosd en het scheelde niet veel, of er waren relletjes uitgebroken. Ook de Boer was ziek geworden en leed aan tuberculose. Toen hij dan ook in het najaar van 1915 een paar dagen verlof had stuurde zijn huisdokter hem naar bed, zoodat hij niet tijdig van verlof terug was. Hiervoor werd hij disciplinair gestraft, maar na een brief van zijn dokter werd deze straf weer ongedaan gemaakt. Men hield hem echter in dienst, totdat hij ein delijk op 15 Nov. 1916, na eenige bloedspu wingen te hebben gehad, voor allen mili tairen dienst werd afgekeurd. Ook toen werd hij echter nog in dienst gehouden, tot 16 December, gedurende welken tijd men hem zelfs ln een open boot over de Schelde vervoerde. Nadien is de Boer 6 jaar bedlegerig ge weest. Wel ontvangt hij een geldelijke on dersteuning, maar deze is niet voldoende. De toestand, waarin de Boer thans ver keert, is volgens pleiter een gevolg van ernstige nalatigheden en tekortkomingen van ambtenaren van de Staat, zoodat hij recht op pesloen heeft. Onjuist noemde pleiter voorts de stelling, dat op militair gebied de belangen van den Staat altijd gaan boven lndlvidueele belan gen. Dit moge Juist zijn in tijd van oorlog en gedurende de eerste dagen eener mo bilisatie, in het onderhavige geval zeer ze ker niet. Er was bovendien geen enkel be lang voor den Staat om de Boer ln dienst te houden. Eveneens onjuist achtte pleiter het ver weer dat de Boer. nu hij den steun inge volge de wettelijke regeling, waarbij een bedrag voor de mobilisatie-slachtoffers is uitgetrokken, heeft aanvaard, geen andere vordering meer zou hebben. Jhr. mr. van der Does constateerde in de eersete plaats, dat de gestelde feiten on juist zijn. en dat de lichamelijke achter uitgang van de Boer geenszins een gevolg is van den dienst. Voorts betoogde pleiter, dat de gestie van den Staat met zijn leger in tijd van oorlog of oorloggsevaar een overheidsgestle bij uitstek, en dat het wezen van de landsver dediging is: opoffering van leven en ge zondheid van militairen voor door het le gerbestuur te bereiken doeleinden. De thans behandelde principieele kwestie is daarom zoo belangrijk, omdat de elschen de partij die gestie der militaire autoritei ten in tijd van oorlog en oorlogsgevaar wu brengen onder controle van den rechter. Deze gestie wordt echter niet beheerscht door het burgerlijk recht, doch komt uit sluitend aan de militaire autoriteiten toe. Wij bevinden ons hier, aldus pleiter, op het gebied der krijgswetenschap en op dit terrein kan de rechter niet worden ge maakt. tot een super-deskundige om te be- oordeelen een bepaalde handeling der mi litaire autoriteiten in tijd van oorlog of oorlogsgevaar. En oorlogsgevaar was in het onderhavige geval bij de toen bestaande mobilisatie zeer zeker aanwezig. Daarom staat dan ook niet aan den rechter ter be oordeeling de vraag, of het bijvoorbeeld noodig was, om den eischer in een open boot over de Schelde te vervoeren, of hem in de open lucht te doen slapen. Dat zijn kwesties der krijgswetenschap, welke aan het beleid der militaire autoriteiten moe ten worden overgelaten zoodat op dit ter rein de rechter geen rechtsnormen vindt, en evenmin vergelijkingsnormen voor net ln acht nemen der zorgvuldigheid in net maatschappelijk verkeer, aangezien oe Staat hier een zuivere overheidsfunctie uitoefende, waarbij hij niet aan dat maat schappelijk verkeer deelneemt. De eischende partij beroept er zich voorts op, dat er nog is een subjectief recht op behoud van het lijf, gezondheid en eigen dom. doch na betoogd te hebben, dat in breuk op eens anders subjectief recht daar op alleen kan geschieden door opzet handelen in strijd met de zorgvuldigheid volgens het voorgaande te dezer zake bui ten beschouwing gelaten en te beDDei geconstateerd, dat eischer ln zijn dagvaar ding geen opzet om hem schade toe te brengen in zijn gezondheid stelt en even min stelt, dat de Staat wettelijke voor schriften zou hebben overtreden, verdeoig- de pleiter daarenboven de stelling, waar' van trouwens alle militaire wetten en reglementen uitgaan, dat een militair in tijd van oorlog of oorlogsgevaar een sub jectief recht op behoud van leven of ge zondheid heeft. Pleiter kwam tenslotte tot de ednclaf' dat de eischende partij terecht in naai vordering niet ontvankelijk is verinaarm De procureur-generaal zal op 25 oep tember conclusie nemen. groote vangsten moeten het echter goe maken, want de prijzen zijn niet ai w- hoog. tusschen twee en drie gulden pe kist. Daar de aanvoeren voor directen ai« ln verschen toestand te groot zijn. w0£.„' er groote partijen haring Ingezouten. haring is een groote concurrent vaorn" drijfnetharing in het bijzonder op de o glsche markt. 2-3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10