De Verloving van Prinses Juliana Isle Jaargang VRIJDAG II SEPTEMBER 1936 No. 32456 HULDEBETOON IN DEN HAAG BLIJFT VOORTDUREN MORGEN ZAL HET LEIDSCH DAGBLAD VROEGER VERSCHIJNEN HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Autoriteiten bieden gelukwenschen aan Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. EEN GEBEDSURE IN DE PIETERSKERK De plannen voor den nationalen gedenkdag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2 35 per week VTT^T:.... f.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Aan het huldebetoon voor Prinses uliana en Prins Bernhard komt schier een einde. Nog steeds worden er feesten ehouden en nog steeds verdringt men zich Den Haag om een glimp van het ver- oofde paar op te kunnen vangen. Duizen- 'en en duizenden stonden zoo gistermid dag weer in de omgeving van het Paleis in et Noordeinde. Men kortte zich den tijd door het zingen an liederen, afgewisseld door het geroep: ,Leve de Prinses en de Prins". Van half af was het een aan- en afrijden van -uto's, welke de autoriteiten, die om zes uur ter audiëntie genoodigd waren, naar iet paleis brachten. en broeder van Prins Bernhard voor een der ramen. Gejubel en gejuich steeg opnieuw uit de menigte op. Daarna trachtte de politie de betoogers te bewegen, naar huis te gaan. De reactie WAAR DE PRINS VERTOEVEN ZAL. HUIZE „DE SPERWERHOF" TE 'S-GRAVELAND. Ais over eenigen tijd de eerste spontane nationale vreugde eenigszins zal zijn ge luwd. als ook de officieele verlovingsfees ten op „Het Loo" ten einde zijn, zal Prins Bernhard zich eenige maanden in een rustige omgeving wijden aan de studie van het Nederlandsche volk en zijn belangen. Reeds in zijn radio-rede kondigde de Prins deze plannen aan. Het is zoo goed als zeker, dat voor dit doel het buiten „De Sperwershof" van aoei net ouiten „ue opeiweisnui van was echter het zingen van het bed. „We jhr mr w R Roëu te .s.Graveland zal gaan nog niet naar huis.' Nog eenmaal worden uitverkoren. Op deze fraaie bul- verscheen het jonge paar voor het venster ten p]aats, waar groote vrienden van H. K. T™>n t.rokUer, Ho vorstelijke ner.wmen zich R prinses Juliana WOnen, heeft PlinS Benno. zooals men weet, reeds meermalen vertoefd en eenige keeren was hij gelijk- Toen trokken de vorstelijke personen zich terug. Prins Bernhard bleef nog even alleen staan en sloot daarna het gordijn. De lichten werden gedoofd en de ramen ge sloten. In de massa kwam eenige beweging. De audiëntie duurde tot ruim halfzeven. Langzaam, heel langzaam verspreidde zich HM. de Koningin had toen o m. ontvangen de voorzitters van de Eerste Kamer en van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, den voorzitter van den Ministerraad en de misters, den vice-president van den Raad van State, den commissaris der Koningin in Zuid-Holland, den gouverneur der resi- 'entie, den directeur van het Kabinet der 'oningin en den burgemeester van 's-Gra- venhage teneinde hen in de gelegenheid te de menigte. Het bleef evenwel in de omgs ving van het paleis tot laat in den avond zeer druk. Ten einde den Zaterdag ook voor de weer macht te doen worden tot een dag van na tionaal gedenken, zal morgen door alle stellen hun gelukwenschen aan°te bieden onderdeden van de koninklijke landmacht. aan de Koningin en aan Prinses Juliana en aan Prins Bernhard zur Lippe-Biester- feld. Toen de autoriteiten vertrokken zag men even de Prinses voor een der ramen van de bovencorridor en een gejubel en gezang brak los, dat minutenlang duurde. Men riep om de Prinses en den Prins. Deze lieten zich echter voorloopig niet zien en menigeen, die uren had staan te wach ten. meende reeds, dat hij weg moest gaan zonder Prinses Juliana of Prins Bernhard gezien te hebben, toen een lakei voor een der vensters verscheen en dit hoog open schoof. Toen was het publiek niet meer te hou den. Men' begreep, dat het verloofde paar zich wederom zou vertoonen om de menigte te danken voor alle hulde en bewijzen van aanhankelijkheid. En inderdaad enkele seconden later verschenen Prinses Juliana en Prins Bernhard, lachend en wuivend voor het venster en dankten vriendelijk voor de hartelijke ovatie, welke het publiek hen bracht Dc menschenmcnigtc drong op, men kon slechts met moeite door de politie op een afstand gehouden worden. Honderden en honderden kleine vlag getjes verschenen eensklaps niemand wist waar deze zoo plotseling vandaan kwamen zakdoeken en hoeden gin gen in de lucht, kortom het was weder een van die spontane betoogingen van aanhankelijkheid en trouw zooals ons Vorstelijk Huis deze in den loop der laatste dagen reofls tallooze malen heeft ontvangen. Het jonge paar trok zich terug, en tot verrassing van het publiek kwam de Koningin met de Prinses zur Lippe- Biesterfeld even voor het open raam en ook Zij hadden een hartelijke hulde in ontvangst te nemen. Nog eenmaal verscheen Prinses Juliana roet Prins Bernhard voor het venster, wederom barstte een gejuich los. Toen deed Prins Benno met een kwiek gebaar het faam dicht, wuifde nog eenmaal met beide handen en verdween met de Prinses. Het Publiek begreep, dat het toen afgeloopen was en langzaam begon het zich ce ver spreiden. dienst als op Zondag worden verricht en zal van de kazernes en overige, daarvoor 'in aanmerking komende militaire gebou wen de nationale vlag worden uitgehangen. Alle onder het departement van defen sie ressorteerende inrichtingen zullen dien dag. voor zooveel mogelijk, worden geslo ten. terwijl aan het personeel vrijaf, met behoud van loon, zal worden verleend. Naar ons wordt medegedeeld, is de mi nister van sociale zaken voornemens, om aan hoofden of bestuurders van onder nemingen in alle gemeenten des rijks, in wier fabriek of werkplaatsen of onder deden daarvan morgen, in verband met de viering van den nationalen feestdag geen arbeid wordt verricht, te vergunnen, het aantal op dien dag verzuimde oven, tot een maximum van 5ós uur, te doen inhalen op de eerste vijf werkdagen der weken, vallende in het tijdvak van 14 tot 26 September, met dien verstande, dat de werktijd per dag. ten hoogste 9'/: uur mag bedragen en dat de arbeidstijd van de betrokken arbeiders in zün geheel moet zijn gelegen tusschen 7 uur voorm en 7 uur n.m. of in de gevallen, waarin krach tens het werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923, ruimere arbeidsthds- grenzen zijn toegestaan, tusschen de daar aangegeven tijdsgrenzen. Nader wordt vernomen, dat de regee ring besloten heeft Maandagavond aan alle rijksgebouwen te Den Haag een feestver lichting te doen aanbrengen. Voorts zal vanwege het gemeentebestuur morgenavond Maandagavond en Dinsdag avond het Voorhout op de gebruikelijke wijze met oranje-lampions verlicht zijn. De belangstelling voor het défilé blijkt overweldigend te zijn. Uit alle deelen des lands komen de verzoeken tot het comité, om aan het défilé te mogen deelnemen. Het comité vestigt er nogmaals met na druk de aandacht op, dat kinderen, jonger dan 13 jaar, niet in het défilé kunnen wor den toegelaten. tijdig met de Prinses de gast van de familie Roëll. Ongetwijfeld leent dit statige, rustige buiten, zich bijzonder voor de plannen van den toekomstigen Prins-Gemaal. Toen wij er gisteren een kijkje hebben genomen, overgoot een warme zon de fraaie boomen- groepen en frisch groene grasgazons, die het huis omlijsten. Boven den hoofdingang wapperde vroolijk de nationale driekleur met Oranjewimpel en nog voor wij aan schelden. sprong een jonge mooie hond, lustig blaffend op ons toe. Op de boven verdieping bevindt zich aan de achterzijde van het huis een fraaie, stemmige kamer, waar de Prins reeds eerder verblijf hield en welke ook voor den komenden studietijd voor hem zal zijn gereserveerd. Vanuit deze kamer heeft men een prachtig uitzicht over het Suanderswoud, dat tusschen Hil versum en 's-Graveland iigt. In de rusoige bibliotheek zal de Prins zich voor zijn komende taak kunnen voorbereiden. Na de drukke dagen van overweldigende en bijzondere belangstelling zal „De Sper wershof" met zijn prachtige lanen en de reeds herfstende bossohen in de directe omgeving ongetwijfeld aan den jongen Prins een verblijf bleien, dat zeer geschikt is voor de taak, welke hij zich heeft voor genomen. voordat het Koninklijk Paar in den echt zal treden. MEN VERGEET DEN NOOD DER TIJDEN. Zooals bekend, heeit de Regeering den dag van morgen verklaard tot „Dag van Nationaal Gedenken". Ook wij meenen het onze daartoe te moeten bij dragen en hebben maatregelen getroffen om ons blad vroeger te doen verschijnen, van oordeel, dat onze lezers het niettemin zeer op prijs zouden stellen, in ieder geval het Leidsch Dagblad te ontvangen. Wij doen daarbij echter een beroep op de medewerking onzer adverteerders, daar wij naiuurlijk ook de uren, vastge steld tot het aannemen van advertenties, eenigszins moeten vervroegen. Kleine advertenties zullen morgen slechts tot uiterlijk 9 UUP andere advertenties tot uiterlijk 10 uur kunnen worden aange boden, wil men van plaatsing zijn ver zekerd. Ons bureau zal morgenmiddag na 2 uur gesloten zijn. DE DIRECTIE. BINNENLAND. Nog steeds huldebetoon in Den Haag. (Ie Blad). De feestelijkheden van morgen in de Sleutelstad. (Stadsnieuws, le Blad). De voortgezette vergadering der Chr. Werkgevers. (Binnenland, 3e Blad). Wijziging van de wet op het levens- verzekeringbedrijf. (Binnenland, 3e Blad). Nida Senff heeft haar wereldrecord op nieuw verbeterd. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Engeland stelt 19 October voor als datum voor een nieuwe Locarno-conferentie. (Binnenland, 2e Blad). Geen wijzigingen in den toestand in Spanje. (3e en le Blad). Redevoeringen op het Nazi-congres te Neurenberg. (Buitenland, 2e Blad). Uitbreiding der stakingen in Frankrijk. (Tel. le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Ook gisteravond zijn tienduizenden Hage naars bij het Koninklijk paleis aan het rorordemde samengestroomd om de vorste lijke personen toe te juichen. Tot hall' o a nad de politie de toegangswegen in te onmiddellijke nabijheid afgezet gehou den. Toen werd de druk te groot en stormde men van de trottoirs naar voren, tot dicht 'oor het paleis. De doorbraak vertoonde een dergelijk beeld als eergisteren. Vele vrouwen en ook kinderen werden tnder den voet geloopen en uit de massa aar buiten gedragen. Tusschen de collon- tade waren leden van het Roode aanwezig om hulp te verleenen. Tegen negen uur vertoonde Prinses Juliana met Prins Bernhard Zich voor een der verlichte ramen aan de voorzijde. Een uorverdooveivd gejuich barstte los. Ook ver- monde het verloofde vorstelijke paar zich voor de ramen van den linker zijvleugel. Met ongekende geestdrift en enthousiasme WANNEER ZAL HET HUWELIJK PLAATS VINDEN „Ik hoop, dat Wij dan na twee of drie maanden kunnen trouwen". Aldus sprak Prins Benno Woensdag voor de microfoon tot ons volk, hier en overzee. En oogenblikkelijk hebben de luisteraars zich afgevraagd wanneer het huwelijk zal plaats vinden. Zal het dit jaar nog zijn of in het begin van het volgende jaar'' De „Standaard" heeft gepoogd eenige zekerheid hieromtrent te krijgen. Zoover haar inlichtingen gaan, schijnt de Prins boven geciteerden zin in onlosma kelijk verband te willen zien met hetgeen hij er aan vooraf deed gaan: En ik Kruis hoop, dat men Mij rustig den tijd zal willen laten, om Mij hier in allerlei belangen in te werken". Op deze woorden volgde de mede- deeling: Ik hoop, dat Wij dan na twee of drie maanden kunnen trouwen". Hieruit zou afgeleid kunnen worden, dat de Prins zich eerst volkomen oriënteeren wil, waarmede natuurlijk eenige tijd ge moeid zal zijn en dat eerst dan, twee of «ubelde de menigte. Innig gearmd, stralend drie maanden na deze studieperiode, het. van geluk, namen de Prinses en Haar ver- huwelijk voltrokken zal worden, joolde deze huldebetuiging in ontvangst, Met zekerheid valt hieromtrent niets te mrivijl Zij vriendelijk terugwuifden. melden. Doch deze uitleg schijnt wel in Enkele oogenblikken later vertoondenovereenstemming met de bedoeling van ook H.M. de Koningin en de moeder den Prins te zijn. EX ZIET ALLEEN DE NATIONALE BRUID EN HAAF BRUIDEGOM. Gistermiddag heeft de Phohi een spe ciale radio-uitzending naar Indlë verzorgd in verband met de verloving van prinses Juliana en prins Bernhard. Een program ma van nationale muziek en reportage der veriovingsgebeurtcnissen was samengesteld De heer D. Hans sprak tot de Indische luisteraars over het onderwerp: „Er wa ren twee koningskinderen". Hij verklaar de dankbaar te zijn, een herdenkingswoord te mogen spreken temidden van het feest gewoel. dat bruist en davert door de stra ten. Zóó had hij in zijn lange journalistieke loopbaan het volk van Den Haag nog nooit gezien, behalve misschien bij de geboorte der prinses. Er waren twee koningskinde ren, die kregen elkander zoo lief en een jubelstorm is over Holland geslagen. Een buitenlandsch journalist seinde dezer da gen naar zijn blad: ..het Nederlandsche volk is thans het gelukkigste ter wereld", inderdaad. Wij vergeten eenige dagen den nood der tijden en zien alleen de natio nale bruid en haar bruidegom en hun fa milie. Nederlanders in Indië zei spr. denkt niet, dat gij thans ver af zijt van ons. Neen, wij voelen als het ware uw harte-klop. wij hooren uw stem, wij ver nemen uw geestdrift en uw vreugde uit de vele telegrammen, die ons bereiken, en zoo zijt. gij bij ons en leeft en staat gij in ons midden. Het is één volk één stam. één dynastie. Spr. schetste daarop nader de beteeke- nis der verloving en de persoonlijkheid van prinses Juliana en haar prins, hij vertelde hoe en waar deze beide konings kinderen elkander vonden, wijdde woorden van eerbiedige genegenheid aan de ko ningin en verzekerde den nieuwen prins, dat ons volk bereid is ook hem zijn vast besloten trouw te schenken, wanneer hij Juliana gelukkig maakt, hij, die weer een jonge en sterke man zal zijn in de een zaamheid der beide vrouwen op en bij den troon. De iubel gaat over de lage landen, en het is zei spr. tenslotte of de geest van den Grooten Zwijger zweeft over ons juichend volk en met liefde en welgeval len neerziet op zijn jongste nazaat, het is, of uit den schemer der historie de lich tende figuur nader komt van de stam moeder der dynastie, Juliana van Stolberg en zich met een edelen glimlach zegenend heenbuigt over haar naamgenoot, over 't jonge paar. Het Nederlandsche volk hiel en in de tropen viert thans feest in gees telijke verbondenheid met alle vroegere ge neraties. die ons land hebben grootge maakt en zich in lief en leed schaarden om den troon van Oranje. Een feestgroet uit een jubelend moederland bracht spr. aan de Nederlanders in de Indiën. Ter gelegenheid van de verloving van Prinses Juliana met den Prins zur Lippe BieSterfeld, had de Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier gisteravond in de Pie terskerk een dankure belegd. Zeer velen de kerk was geheel gevuld woonden deze plechtigheid bij. Onder hen bevonden zich o.m. de burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzen. wethouder Splinter, overste C. de Iongh, commandant van het 6e R.V.A., ds. Nauta. veldpredikant, het lid der Eerste Kamer mr. Briët, mr. dr. Ver- burgt, gem.-archivaris en oud-wethouder mr. Romeyn. Verder noemen wij afgevaar digden van het L.S.C.. de V.V.SL., de Oranje-Garde in tenue, ds. C. de Meyere, Luth. predikant en de raadsleden Wilbrink, Eikerbout, Van der Reyden, Rosmalen. Van der Kwaak en Würtz. Voorts alle predikan ten der Ned. Herv. Gem., uitgezonderd dr. W Th. Boissevain, benevens ouderlingen, diakenen en leden van het College van Notabelen. Na het binnenschrijden van den Ker keraad beklom ds. Joh. W. Groot Enzerink den kansel om na het zingen van Ps. 105 vers 1 en 2 en het lezen van Ps. 103 voor te gaan in gebed. Tot zijn rede komende, wees ds. Groot Enzerink er allereerst op, dat het Neder landsche volk zulk een gelukkig volk is, bevoorrecht boven andere naties. Welk een verschrikking, bandeloosheid, goddeloos heid in andere landen, waar men zich op schaamtelooze wijze vergrijpt aan al wat heilig is. Tegen dezen donkeren achtergrond van het wereldgebeuren komt ons volk, mede door de blijde gebeurtenis van deze week, wel zeer in het licht te staan. Onwillekeu rig dacht spr., dit overziende, dan ook aan Prediker 17 10: „Welgelukzalig is het volk, welks Koning een zoon der edelen is". In derdaad, welk een voorrecht voor ons land, zulk een Vorstin te hebben en een Kroon prinses. die reeds zoozeer de liefde van ons volk bezit. Welk een vreugde, welk een spontane feestviering allerwegen. Met een verwijzing naar de gehouden radio-rede voeringen, wees spr. er op, dat de Koningin Haar blijdschap uitsprak over het geluk van Haar eenige Dochter. Wordt Prins Bernhard een bezit van ons volk, Prinses Juliana is het reeds lang. Ons volk is een rustig volk, vervelend rustig soms, maar als 't eenmaal los komt. is het spontaan in zijn blijdschap. God, die in den loop der eeuwen Nederland en Oranje heeft samengebracht, wordt nog gediend door ons volk. Wij vergeten niet, dat het verbond met den Potentaat dei- Potentaten nog niet verbroken is. Wij zijn trotsch op onze Prinses en het is goed, dat wij dit eens getoond hebben. Niet afleen, aldus spr., waakt de B.V.L. over de Prinses, maar het volk van Nederland, zal. als 't moet, om den troon van Oranje staan. Ver deeldheid in ons volk schijnt wel eens de boventoon te voeren, maar een gebeurtenis als deze week plaats vond, toont dat wij nog één volk zijn. Groepen met internatio nale leuzen kunnen in ons land wel thuis blijven. Zij zullen zich te pletter loopen op den band Oranje en Nederland. Ons volk hangt niet als droog zand aan elkaar, geen gelijkschakeling is er noodig, als er maar over geschakeld wordt op het Huis van Oranje. Geen opgelegde eensgezindheid, aldus eindigde spr. zijn rede, is hier noodig, wij zijn reeds één als het gaat om Oranje, Na het zingen van Ps 150 1 sprak dr. J. Riemens als voorzitter van den Kerke raad, een slotwoord, zich bepalende bij Amos 5:8: „Die de doodsschaduw in den morgenstond verandert". De blijdschap van het Huis van Oranje, aldus begon spr.. vraagt ook een spontane uiting in het kerkelijk leven. In Leiden kon dit niet beter geschieden dan in de Pieterskerk, waar geslachten sinds eeuwen gebeden hebben, ook voor het heil van het Huis van Oranje. Ook in die dagen, toen het scheen alsof het machtige Huis van Oranje neigde tot den schaduw, omdat er geen opvolger was. Maar het geboren Koningskind in 1909, eenvoudig, spontaan meelevend ook in de rollen onzer Universiteit, gaf weer nieuwe hoop aan ons volk, en nu, 8 September, is een blijde feestdag. Prins Bernhard heeft stormenderhand ons hart veroverd. Een Koninklijk woord staat er ons borg voor, dat het een verbintenis wordt met weder- zijdsche liefde. Het moge Gode behagen deze verbintenis een gelukkige te doen zijn, tot zegen van ons volk. Biddende handen opgeheven tot God kunnen veel goeds bereiken, avondscha duwen verdrijven en den moed doen her leven. Ook in dit opzicht zijn wij verwend door het Huis van Oranje en de bede is dan ook geplaatst, dat Prins Bernhard ons volk tot zegen moge strekken. Dr. Riemens stelde voor een telegram te zenden naar het jeugdig verloofd paar namens de aanwezigen in de overvolle kerk en wel den tekst van Gezang 224 le vers, eerste gedeelte: ,.U zeegne God, Hij stelle U tot een zegen". De gemeente fcong tenslotte dit vers, ge volgd door het vijfde en na den zegen nog Ps. 21 12 en het Wilhelmus. Het orgel, bespeeld door den heer Mens, liet vóór en na afloop van den dienst nog enkele vaderlandsche liederen hooren. De plannen voor morgen. Gevolg gevende aan vele tot haar gerichte verzoeken, o.a. van het ge meentebestuur, heeft de Contactcom missie van dc organisaties op natio- nali-'i grondslag hier ter stede heslo- tcn om ook morgen leiding te geven bij de feestelijkheden, welke op ver zoek der regeering alhier zullen wor den gehouden.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1