LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 11 September 1936 Vierde Blad Ne. 32456 UIT DE JEUGD VAN EMIL JANNINGS 11ste Jaargang GEMENGD NIEUWS ORANJE BOOTZ DRAISMA-VAN-VALKENBURQ C A LEVER! JdJN/T EN LUIEREN „EMIL, HOUD JE TAAI!" BEMANNING VAN DE „SIRENES" NAAR NOORWEGEN. Kapitein en vijf man blijven op het schip. Gistermiddag is een anker van het Noor- sche stoomschip ..Sirenes", dat bij Cal- lantsoog gestrand is, uitgebracht. Van de bemanning zijn de kapitein en 5 personen aan boord gebleven. De overige bemanning Ir naar Rotterdam vertrokken om vandaar scheep te gaan naar Noorwegen. De sleepboot „Utrecht" blijft in de na bijheid om met evcntueelen Noord-Noord- Westelijken of Noord-Westelijken wind pogingen in het werk te stellen het schip vlot te krijgen. HEETE THEE GEDRONKEN. Tweejarig kindje overleden. Een tweejarig kindje van een familie, rtonende in de Rijndwarsstraal te Amster dam. heeft bij het drinken van gloeiende Ihee zoodanige brandwonden gekregen, ei ai hel naar het O. L. V. Gasthuis vervoerd moest worden en later aan de gevolgen is overleden. o 7,ANDINSTORTING TE UBBERGEN. Werkman ternauwernood aan den dood ontsnapt. Bij de afgravingen te Ubbergen is gis termiddag de rijkswerkman Van B. uit Nij megen door een zandinstorting geheel on der het zand bedolven geraakt. Voorbij gangers ontdekten wat er gebeurd was en nadat zij hulp hadden gehaald, konden tij den man, die reeds bewusteloos was, uit zijn benarde positie bevrijden. Men kon de levensgeesten nog bij hem opwekken. Ondanks inwendige kneuzingen is zijn toe stand vrij goed. FRAUDE TE AMSTERDAM. Bij de expositie Kleurenpracht in het Vondelpark te Amsterdam zijn gisteravond een 15-tal werklooze jongemannen, die daar dienst deden als controleur of bu reaulist en als zoodanig een extra-toelage ontvangen, gearresteerd wegens fraude. Het blijkt dat zij kaartjes van bezoekers niet steeds afscheurden en dan weer ten eigen bate verkochten. Elk rechtgeaard Nederlander drinkt bij Nationale feesten Oranje Bootz, van oudsher DE feestdrank. 8916 (Ingez. Med.) AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. In het Ziekenhuis te Delft is gisteren overleden de 22-jarige motorrijder Lier, die Zondagavond bij een aanrijding op den Rotterdamschen weg zwaar gewond werd. Het slachtoffer is sindsdien niet meer tot bewustzijn gekomen. KINDEREN DOOR ONDERWIJZER BESMET. Bij de te Zwolle plaats gehad hebbende keuring van onderwijzend personeel, inge volge de verleden jaar aangenomen wet, welke het keuren van onderwijzend perso neel op besmettelijke ziekten voorschrijft, bleek een der onderwijzers van een bijzon dere school te Kampen lijdend te zijn aan open tuberculose aan de ademhalings organen. Zulks was voor de medici aanlei ding om ook de kinderen van de klasse der betrokken onderwijzer aan een onder zoek te onderwerpen. Achttien van de twee-en-dertig kinderen reageerden posi tief op de hun gegeven injectie, zoodat een Röntgenologisch onderzoek noodig werd geacht. Dit laatste onderzoek heeft uitgewezen, dat geen der kinderen van de besmetting nadeelige gevolgen heeft on dervonden. Den onderwijzer ts een jaar ziekteverlof verleend. BOTSINGEN TUSSCHEN AUTO EN MOTORFIETS. Gistermiddag tegen half zes is op den rijksstraatweg tusschen Muiden en Naar- den de 30-jarige motorfietsrijder G. Hooy uit Blaricum, die van Amsterdam kwam, door den automobilist J. B. uit Amster dam, die uit de richting Bussum kwam, omvergereden. De automobilist had twee auto's ingehaald en was daardoor links van den weg gekomen. Hij werd door het zonlicht verblind en had daardoor den tegenligger niet gezien. De berijder van het motorrijwiel werd met been- en armbreuken in ernstigen toe stand opgenomen en naar de Gerardus- Majella-stichting te Bussum vervoerd. Gistermiddag omstreeks half vijf heeft tz Heerde op den Zwolschen weg een aan rijding tusschen een motorfiets en een auto plaats gehad De motorrijder S. uit Zwolle met zijn moeder op de duo, reed in de richting Zwolle toen van het erf van de villa ,.De Jonkerskamp" de auto van den heer H. uit Vaassen, bestuurd door diens chauffeur, afreed. De motor reed tegen den radiator van de auto op met het gevolg, dat berijder en duo-passagiere tegen den grond wer den gesmakt en ernstig gewond in de villa werden gedragen. Zij hadden diepe vleesch- wonden aan gelaat en handen opgeloopen. Nadat twee doktoren uit Heerde genees kundige hulp hadden verleend, zijn de slachtoffers naar een ziekenhuis te Zwolle vervoerd. MISLUKTE POGING TOT AUTO DIEFSTAL. Toen de heer Groenevelt, directeur van een aardappelmeelfabriek te De Krim (Overijssel!, gistermorgen met zijn auto naar een vergadering wilde gaan, weigerde de motor aan te slaan. Daar hij haast had liet de heer Groenevelt ijlings een huur auto komen. Juist toen üeze was voorge reden, hoorde de chauffeur van deze auto, den motor van den wagen van den heer Groenevelt aanslaan. Hij snelde er heen en sprong op de treeplank van den weg- rijdenden auto, stak zijn arm naar binnen door het openstaande portierraampje en wist den motor af te zetten. Onmiddellijk toen de auto stil stond sprong er Iemand uit die een tegen het hek staande fiets greep en er snel op weg reed. De vluchteling die er in geslaagd was den motor aan te zetten van een auto waarin de eigenaar niet had kunnen sla gen, kon blijkbaar met het rijwiel minder goed overweg. Hij slingerde over den weg en bootste omstreeks honderd meter ver der tegen een vrachtauto van den heer H. J. Varwijk, nadat hij tevoren reeds bijna in botsing was gekomen met een anderen auto, waarvan de bestuurder hem nog net had weten te ontwijken. Ook de heer Var- wijk deed nog een wanhopige poging een aanrijding te voorkomen, doch kon zelfs ten koste van een botsing met een boom niet vermeden dat hij den wielrijder tegen den grond reed. Het slachtoffer is in vrijwel hopeloozen toestand naar het ziekenhuis te Hoogeveen gebracht waar geconstateerd is dat de man naast andere verwondingen een schedel fractuur had opgeloopen. Het koste eenige moeite zijn identiteit vast te stellen. Ten slotte bleek en dit verklaart ook zijn ge drag tevoren dat het zekere S. uit Coe- vorden was. wiens geestvermogens in ern stige mate gestoord zijn. (Hbld.) TJALK VASTGEVAREN. Gisterochtend omstreeks half elf is een tjalk in de opening van de Schipbrug te Zutfen in de ankers van de brug vastge- varen. Zoowel het verkeer te water als dat te land ondervond dientengevolge onge veer eèn uur vertraging. De stremming had op den drukken Zutfenschen markt- da g tengevolge, dat lange files vracht auto's aan beide zijden van den IJssel stonden te wachten. De autobusdiensten waren eveneens door de stremming ten zeerste gehandicapt. BUITENLANDSCH GEMENGD. GROOTE BRAND TE AVIGNON. Een geweldige brand heeft te Avignon een particulier pakhuis met een opper vlakte van 1500 vierkante meter geheel vernield. Duizenden militairen, gendarmen en brandweerlieden uit Avignon en om geving bestrijden het vuur. De schade be draagt meer dan vijf millioen francs. -"ZACHT VAN SMAAK - PRUS 70 ct 8926 (Ingez. Med.) KERKCONCERT JO VINCENT EN ANTHON VAN DER HORST. Het programma van het Kerkconcert door Jo Vincent en Anthon van der Horst te geven op Woensdag 16 September in de Pieterskerk opent met de weinig gespeelde Praeludium en fuga in g. kl. terts (Peters Band III No. I) van Joh. Seb. Bach. Mevr. Vincent zingt daarna twee aria's (resp. uit Cantate 61 en 72), waarna het eerste ge deelte van het programma wordt afgeslo ten met liederen uit de Reimann-verzame- ling en een oorspronkelijk lied van J. W. Franck. De heer Van der Horst leidt het volgende programmadeel in met een Adagio (uit de 3e orgel-symphonie) van Louis Vierne, den grooten blinden Parijschen organist van de „Notre Dame". Voor dit programma-deel schreef Hendrik Andriessen een lied „Cantique spirituel", zoodat hier een Nederlandsche noviteit ge bracht wordt. Verder nog liederen van G. Fauré en E. Ohausson. Hierna volgt een werk uit de moderne Duitsche orgelliteratuur voor ons land nog totaal onbekend i namelijk Toccata en Panacaglia (uit op. 15) van Sigfrid Walther Muller. Het slot van het concert brengt een ver rassing. Ten gehoore zullen worden ge bracht vier deelen uit de zoo genoemde „Pathodia Sacra", gecomponeerd door den bekenden Nederlandschen Dichter Constan- tijn Huygens. NIEUWE UITGAVEN. In verband met wijzigingen in tarieven en dienstregelingen zijn door P.T.T. uitge geven een herziene druk van den Leidraad voor den Internationalen Telefoondienst en van het Hollandradiotarievenboekje, als mede een geheel nieuw boekje voor den Radiotelefoondienst NederlandNeder- landsch-Indië. Zooals elk jaar is ook nu weer ter ge legenheid van de Jaarbeurs een Jaarbeurs- courant uitgegeven. Van de N.V. Boekhandel en Uitg. Mij. vil. W. P. van Stockum en Zoon te Den Haag ontvingen wij de brochure: Oorzaken van het fiasco van den Volkenbond; op welke wijze is Nederland's positie veilig te stellen, door jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaar. Emil Jamnings, een dei' meest gevierde spelers van het witte doek, wiens talrijke creaties men in goede herinnering be daart, doet den laatsten tijd weer van zich (preken door zijn uitnemende vertolking vac de hoofdrol in de film ,,De oude en 'e jonge koning", spelend in Potsdam, ten tijde van den soldatenkoning Friedrich Wilhelm I. Dit filmwerk wordt mede ge- gedragen door voortreffelijke krachten als «opoldine Konstantin. Carola Höhn, Marielouise Claudius, Georg Alexander, Walter Janssen, Theodor Loos, Rudol klein-Rogge, Werner Hins e.a., een uit gelezen schare! Maar vóór alles ziet men *eer Emil Jannings ln de grootsche rol 'an Friedrich Wilhelm I. dfe zich tijdens Je opnamen zóó intensief in diens karak ter en de sfeer van diens tijd had ingeleefd, Jat het nog weken duurde, voor men in Jem weer den ouden gemoedelijken mensch "erkende. Met de vervaardiging va; deze film zag Qnii Jannings een zijner lievelingswen- jchen in vervulling gaan. Op zijn initiatief "egonnen Thea von Harbou en Rolf Lauck- j*T aan het draaiboek en onder regie van ™hs Steinhoff is toen. in een rustig tempo, "ere film gerijpt. Wekenlang was de wer- jc'ijke Jannings zoek en in plaats daar- 22 wan<telde een duplicaat van Friedrich "llhelm I door St. Wolfgang, waar deze ™eressante film werd opgenomen. Naar aanleiding van deze film vertelde Emil Jannings het volgende uit zijn jeugd: Het was in het jaar 1901, toen de waard uit „Het Gouden Lam" in het kleine plaatsje Bürgstein op het idee kwam om zijn medeburgers het genot van theater voorstellingen te verschaffen. „Het Gou den Lam" in Bürgstein had weliswaar geen tooneel, daarentegen echter een kleine zaal, welke, volgens den waard, ge makkelijk tot een schouwburg zou kunnen worden omgebouwd. En zoo geschiedde. De waard engageerde voor zijn theater direct een vaste „ster". Dit was een jonge man, die weliswaar nog nóóit op het too neel gestaan had, maar die prachtig thea trale gebaren kon maken en zijn stem in alle registers kon laten dreuinen. De eerste Voorstellingen op dit primi tieve tooneel waren een opmerkelijk suc ces, al amuseerden zich de ingezetenen van Bürgstein veel meer met de veel te korte, fladderende broek van den jongen tooneelspeler dan met zijn mimisch talent. Daar dit baantje (waaraan tevens nog het uitdeelen van programma's, het bou wen van décors en het vervaardigen van costuums verbonden wasi in twee maan den een bedrag van 7 Gulden en 12 Kreu- zer opleverde, zag de jonge acteur zich al gauw genoodzaakt, een andere betrekking te zoeken. De waard liet hem slechts noode gaan. „Emil, houd je taai; uit jou zal nog eens iets groeien!" Met deze woorden nam de waard uit het Lam afscheid van den eersten medewerker aan zijn jong theater. En het zou blijken, dat hij gelijk had. Die jongeman heette namelijk Emil Jannings. Twee en dertig jaar later kwam dezelfde Emil Jannings nog eens in Bürgstein. Hij zocht „Het Gouden Lam" op en reeds uit de verte straalde er'voor hem een groot bord, waarop in gouden letters stond: „In dit huis „Het Gouden Lam" begon Emil Jannings in het Jaar 1901 zijn kunste naarsloopbaan". Hierboven ziet men Emil Jaxnnings en Marieloulse Claudius in deze veelbespro ken nieuwe „Jannings-creatie". KINDEREN VOOR DE FILM. De meeste ouders denken, dat hun kin deren mooier en knapper zijn dan andere kinderen en men staat versteld, hoevelen het absoluut weten, dat hun kinderen ge schikt zijn voor de film. Er gaat geen dag voorbij, zoo vertelt een insider of ik word eenige keeren opgebeld door ouders (meest moeders natuurlijk) die er zeker van zijn dat, wanneer een regisseur haar kind maar éénmaal zou gezien hebben, hij het als filmster zou engageeren. Ze verlan gen. dat ik naar hen toekom, teneinde haar kind in zijn doen en laten gade te kunnen slaan. Mijn antwoord is steeds: „het spijt mij", omdat wij reeds 1500 kinde ren op de lijst hebben staan en er geen meer bij wenschen. De kinderen die wij tegenwoordig kunnen gebruiken, zijn die, welke b.v. een stompneusje hebben of met O-beenen, of een roodharige jongen vol zomersproeten, „type-kinderen" zooals wij ze noemen. Dan bestaat er nog een kans voor pasgeborenen, als er b.v. voor een film toevallig een nieuwe wereldburger noo dig is. Deze zijn natuurlijk gemakkelijk te krijgen. Eén telefoontje en een dozijn pas geborenen zijn te mijner beschikking. Wij hebben deze kinderen slechts een oogen blikje noodig en wij betalen voor een van 30 dagen $75.per dag. Ongeveer een jaar geleden had een studio een film in productie, waarin een kinder kamer-scène voorkwam in een ziekenhuis en deze filmmaatschappij telefoneerde mij 's middags om 1 uur, dat ik moest zorgen om 7 uur n.m. 12 babies te harer beschik king te hebben. Dat was niet zoo eenvoudig, maar ik kreeg ze allen. Mijn afdeelirig le vert kinderen tot achttien jaren toe. zij die ouder zijn vallen buiten mijn bemoeiingen. Beneden de achttien jaren mogen de kin deren slechts een aantal uren per dag werken. Maar dit is alles bijzaak ten opzichte van de vraag: „welke kinderen kan de film industrie gebruiken?" Deze vraag is zeer gemakkelijk te beantwoorden: „Slechts bij zondere talenten, of ook wel de kinderen, die niet uitgesproken mooi en knap zijn". Niet één op de duizend is een Shirley Temple, Sybil Jason, Jane Withers, Billy Mauch, Mickey Rooney of Jackie Cooper. Al deze kinderen onderscheiden zich van de anderen door een sterke verbeeldings kracht, vlugheid van begrip, goed geheu gen en een benijdenswaardige vrijheid in hun optreden. De gewone kinderen missen deze eigenschappen, intelligent als zij overigens zijn in de oogen van hun ouders ol familie. Sybil Jason. Warner Bros' jongste actri- cetje, b.v. weet wat er van haar verlangd wordt. „Make way for a pirate" luidt de suggestieve titel van een film, waarin ze op het oogenblik met de noodige bravour speelt. Er zijn natuurlijk vele ouders, die hun kind graag reeds vroeg een toekomst willen scheppen, terwijl er ook ouders zijn, die hun kinderen uitbuiten om zelf een onbe zorgd leven te kunnen leiden. Tot de laat ste categorie behoort b.v. de moeder, die haar kind bij de film wil hebben, omdat ze weduwe is. Dat is natuurlijk de slechts denkbare aanbeveling. Wij kunnen geen kinderen engageeren op deze basis. Ge woonlijk raad ik de moeders af, hun kinde ren bij de film te doen. Niet omdat de film geen werkgelegenheid biedt, doch men kan geen maatstaf aanleggen voor de enkeling, die inderdaad voldoende talent blijkt te hebben, om een stap in deze rich ting te rechtvaardigen. Er worden jaarlijks 700 a 800 films in Hollywood vervaardigd. Waarschijnlijk kan men in al deze films in het geheel 100 kinderen gebruiken. Deze heeft men niet langer dan twee of drie da gen noodig. Ik zeg altijd: „Onthoud goed, dat U het eerste half jaar of jaar niet meer behoeft terug te komen". Doch ondanks deze waarschuwing komen ze toch weer bij mij of bellen op. BOCCACCIO VROEGER EN TEGEN WOORDIG. Het is moeilijk te schatten, hoeveel be voegden en onbevoegden er geweest zul len zijn, die in den loop der laatste zes eeuwen de novellen van den grooten Flo- rentijn Giovanni di Boccaccio, naar vorm en inhoud, hebben trachten te imiteeren. Toen Boccaccio nog leefde rezen dit soort remans reeds als paddenstoelen uit den grond. Wel tot in de 17e eeuw is de Ita- liaansche literatuur er sterk door beïn vloed geweest. En of het nu de driehonderd anecdoten van Franco Sachettis, de vijftig novellen van Masuccio, Straparola of Grazzini waren, het werd alles door het groote publiek als 't ware verslonden en iedere uitgave werd weer met even groot enthousiasme ontvangen. We weten, dat Boccaccio de stof voor zijn beroemde ver tellingen putte uit oude en heel-oude wer ken. ja naar Indische. Arabische en Per zische motieven samenstelde. Meestal heb ben ook zij, die hem trachtten te imiteeren, dezen zelfden weg bewandeld. Het doet ons vreemd aan, als de geschiedenis ons leert, dat deze trotsche hoogmoedige hove ling, die door zijn vaderstad Florence als gezant met diplomatieke opdrachten belast werd, een hartstocht opgevat had om in klassieke en middeleeuwsche lette ren te vorschen. Zoo moet Boccaccio, op een van zijn „ontdekkingsreizen" ook eens in het beroemde klooster Montecasino terechtgekomen zijn en naar oude hand schriften hebben gevraagd. Verwonderd wezen de nonnen den voornamen gast een hooge steile ladder, die naar een al lang vergeten zolder leidde. Hier vond hij, onder stof en vuil verborgen, talrijke kos telijke perkamentrollen, waarop de gezan gen van Homerus en Plato's gesprekken met kunstige hand opgeschreven waren. Al deze manuscripten voltooide hij, schreef hij af met vaardige hand. Dan heeft de nieuwe Boccaccio van de gelijknamige Ufa-film-operette het heel wat gemakkelijker, die bij de mannen en vrouwen van Ferrarra zooveel komische verwarring aanrichtte. Als schrijver aan het gerechtshof van Ferrara heeft Willy Fritsch slechts te grijpen naar de acten der echtscheidingsprocessen. Evenals Boc caccio zelf wil hij zijn medemenschen slechts een spiegel voorhouden. Ongetwijfeld heeft hij zelf niet gedacht, dat deze novellen, waarin alle deugden en ondeugden van de menschheid werden blootgelegd, waarin jong en oud hun groote en kleine hartstochten konden te rugvinden. hem nog eens den naam van den beste der moderne schrijvers bezor gen zouden. Als het hem gelukt is op zoo meester lijke wijzé deze bonte verscheidenheid kluchten, Italiaansche anecdoten, Arabi sche sprookjes, Fransche ridderromans en fabels tot een goed geheel te componeeren, dat zoo aan bepaalden tijd gebonden en toch voor elke periode van de geschiedenis actueel is, vinden wij het van hem te be scheiden, als hij van dit boek zegt, dat hij 't slechts verliefden vrouwen tot troost en opvroolijking geschreven heeft. Voor den pseudo-Boccaccio (Willy Fritsch), griffier bij het gerechtshof te Ferrarra, geldt dit laatste evenwel ten volle. Want of het nu gaat om de trotsche hertogin, dan wel om de grillige vrouw van den uitgever van deze nieuwe ondeugende verhalen, of zelfs om de charmante vrouw van dezen moe digen poéet (Glna Falckenberg, Fita Benkhoff en Heli Finkenzeller vertolken deze drie rollen in de Ufa-film „Boccac cio") zij allen worden door de zeldzame betoovering van den geheimzinnigen en opwinding veroorzakenden naam Boccac cio bevangen. Zij allen verlangden naar een sentimenteele liefdesverklaring van achter een wit masker, dat nu eens het gezicht van den avontuurlijken hertog, dan weer van diens dienaren en zelfs dat van den griffier en pseudo- Boccaccio in hoogst eigen persoon ver bergt. Dat leidt tot ontelbare vergissingen en verwikkelingen in de schoone tuinen van het slot te Ferrarra, die zich tot een sohier onoplosbare verwarring opstapelen. MAC LAGLEN EN FREDDIE BARTHOLOMEW. Samen in één film. De jonge Freddie Bartholeenew kent men uit David Copperfield" en „Anna Kare- nina". Victor Mac Laglen was o.a. de held uit „The Informer". Samen zien wij hen nu in „The professional soldier", in het Hollandsch uitgebracht onder den titel „De Huurling" of „De Overwinnaar". Jong en „oud" dus gecombineerd, zoo als het ook het geval was bij het tweetal Wallace Beery en Jackie Cooper. MacLaglen, de ex-bokskampioen, de ge weldenaar uit tal van vorige films, ziet men thans als de beschermer van den kleinen Freddie, die hier een zeer jong koning is en die verdedigd moet worden tegen de revolutionairen. Alles speelt zich natuurlijk af in een gefantaseerd koninkrijk, maar de hande ling is zóó boeiend en kleurrijk, daarbij zijn de rollen zóó schitterend voor dit aparte tweetal geschreven, dat een ieder de fantasie schijnt te vergeten en nog slechts reëel Victor en Freddie voor zich ziet, de tweede beschermd door den eer ste. avontuurlijk tot in het détail, met 'n sterke climax, wanneer de brave soldaat op het allerlaatste moment met een mi trailleur onder den arm zijn koninkje komt redden!

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13