Prins Bernhardt familie in Den Haag ZATERDAG A.S. DAG VAN NATIONAAL GEDENKEN 77ste Jaargang DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1936 No. 32455 Prinses JuNaita en Prins Bernhard danken de menigte DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Een zegetocht door de Residentie LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets." per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. 0- Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd ztfn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco^ per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland L0.8D per 3 mnd.) Ook gisteravond was de belangstelling voor het Koninklijk Paleis te Den Haag weer enorm. Men hield niet op met juichen. Tenslotte verschenen Prinses Juliana en Prins Benno voor een der ramen en dankten zij met enkele woorden voor de spontaan gebrachte hulde. EEN eindelooze jubel is uitgeslagen over Nederland en Indië! Onbeschrijflijke geestdrift heerscht overal en de populariteit van het pas verloofde paar, van Prinses Juliana en Prins Benno, neemt vormen aan welke die van het geliefde Belgische Koningspaar (Koning Leopold en thans, helaas, wijlen Koningin Astrid) volkomen hebben geëvenaard. Er is geen plaats in het land of men heeft er uiting gegeven aan z'n vreugde. Dat nochtans de Residentie allen en alles overireft spreekt vanzelf. Gisteren is het daar weer meermalen tot harte lijke huldigingen gekomen, waarbij de politie-afzettingen ver broken werden. Hoe treffend was daarbij het moment waarop een enkel gebaar van de jong verloofden de ontzaglijke menigte als met tooverslag tot doodsche stilte bracht en hun woorden van dank luid en duidelijk weerklonken door de avondlucht Den geheelen namiddag had er gisteren in de omgeving van het Koninklijk Paleis reeds een ongekende drukte geheerscht. De politie, welke tijdig haar maatregelen voor het verkeer had genomen, zorgde voor handhaving der orde, doch naarmate het meer naar 5 uur liep (het uur, waarop men gerekend had, dat de familie van Prins Bernhard zou aankomen), groeide de massa aan. Men werd ondanks het opdringen van de achterste rijen, het wachten niet moede. Omstreeks 4 uur reed een merkwaardige stoet voor 't Paleis: het was 't bestuur en een 60-tal leden der V.VS.L. uit Leiden, die in alle mogelijke (en onmogelijke) auto's het oud-lid en Haar verloofde gelukwen- schen kwamen aanbieden. In een afzonderlijke auto werd een groot bloemstuk meegevoerd. Toen de meisjes het „Io Vivat" inzetten, kwamen de Prinses en de Prins voor een der ramen en wuifden vroolijk naar bene den. Daarna zongen de studenten nog het clublied en gingen vervolgens het paleis binnen, waar het bloemstuk met lange lijsten vol handteeikeningen werd afgege ven. De Prinses kwam met Haar verloofde naar beneden en vertoefde eenige oogen- blikken temidden van de meisjesstudenten. Nadat nogmaals het lied van de V.V.S.L. was gezongen, vertrok de stoet onder har telijk gejuich in de richting Wassenaar. Autorit naar Wassenaar. Plotseling ging het gerucht, dat het in de bedoeling lag van Prinses Juliana en Prins Bernhard om 's Prinsen moeder en zijn jongeren broer Aschwin. een eind te gemoet te rijden. De ontmoeting zou zoo verzekerde men op een van de buiten goederen van de Koningin aan den Leid- schestraatweg, in de nabijheid van café Den Deijl plaats vinden. Dit gerucht bleek juist te zijn. Om half- vijf verliet het vorstelijk paar in de open Ford-cabriolet van den Prins, die achter het stuur zat. de Koninklijke stallen. Aanvankelijk bestond het plan om van den hoofdingang van het paleis Noordeinde weg te rijden, maar de geweldige men- schenmenigte noodzaakte ten anderen weg te kiezen en het paleis via de Koninklijke stallen te verlaten. Voorafgegaan door een motor met zij span van de Haagsche politie, waarbij zich later nog een motor met zijspan van de Wassenaarsche politie voegde, kwamen Prinses Juliana en Prins Bernhard om kwart voor vijf bij het landgoed Ter Horst aan den Leidschenstraatweg aan. Dit land goed is het middelste van de drie. die daar liggen, van de Koningin. Komende uit de richting Den Haag heeft men eerst Eiken horst. dan Ter Horst en dan Raaphorst. De aanwezigheid van vele journalisten, die voor het hek van Ter Horst het paar opwachtten, deed bij de voorbijgaande automobilisten, fietsers en voetgangers het vermoeden ontstaan, dat er iets bijzonders aan de hand was. En zoo gebeurde het, dat toen het jonge In verband niet de verloving van Prinses Juliana met prins Bernhard zur Lippe—Biesterfeld beeft het kabinet besloten dat a.s. Zaterdag de départe menten van algemeen bestuur en de andere rijks- bureaux in het land gesloten zullen zijn. Teneinde dien dag op zoo algemeen mogelijke wijze te doen worden tot een dag van nationaal gedenken, drukt de minister-president namens den raad van ministers de, hoop uit, dat andere autoriteiten en particuliere instellingen op gelijke wijze als het rijk de gelegenheid zullen willen openen tot algemeene deelneming aan de uitin gen van blijdschap en dankbaarheid, die in het gansche volk tot uiting zijn gekomen. De aankomst van H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. H. Prins Bernhard aan het gebouw van het Hoofdbestuur der P.T.T. voor de toespraak tot het Nederlandsche Volk. - De Prins is H. M. behulpzaam bij het verlaten van de auto. paar het hek binnen reed een juichende schare de Prinses en den Prins begroette. Auto's bleven staan, er ontstond weldra een verkeersopstopping. Niemand, die voor bij kwam, wilde zich de gelegenheid laten ontgaan, het vorstelijk paar toe te juichen en van nabij te zien. Weldra verdween de auto van den Prins in de prachtige bos- schen. Dit was voor den toeschouwer natuurlijk geen aanleiding om weg te gaan. Men wist het nu: de moeder van den Prins en diens broer werden hier verwacht. Het nieuws werd doorgegeven en zoo groeide de be langstelling aan. Ook werd bekend, dat de Prinses zur Lippe-Biesterfeld en Prins Aschwin op het landgoed Raaphorst zou den aankomen, waarheen Prins Bernhard en Prinses Juliana via het landgoed Ter Horst eveneens gereden waren. Dientengevolge begaf het publiek zich naar het hek van Raaphorst. Twee man van de Wassenaarsche motor brigade vatten post op een 100 meter voor den ingang ten einde de auto van 's Prinsen moeder naar den ingang van dit buiten van de Koningin te leiden. Even voor halfzes zien wij den Prins en de Prinses naderen. Prinses Julana is gekleed in een grijzen mantel en draagt een grijzen hoed met voile. De Prins heeft een grijs colbert aan en een witte anjer in het knoopsgat. Het publiek juicht en als iemand een „Leve de Prin ses" aanheft, verdubbelen de toejui chingen. Lachend wuift het jonge paar terug. De aanwezigen zullen het tafereel niet spoedig vergeten: het jonge paar, gezellig pratend en stevig gearmd, wandelend door de fraaie bosschen. Aan beide kanten van den weg staan nu vele auto's geparkeerd. Er komt een bus aan, die even voorbij het hek van Raaphorst stil houdt. De passagiers stijgen uit (het stond wel niet op het programma) en moeders met kinderen op den arm loo- pen, zoo vlug als zij maar kunnen, toe, om zich bij de menigte te voegen. De leden van de V.V.S.L. te Leiden zijn hier inmiddels gearriveerd en ontwikkelen een geluld, waarop hun mannelijke studie- genooten met recht jaloersch zouden kun nen zijn. De gasten komen. Eindelijk om 10 minuten over half zes komt een groote groene wagen in het zicht. Hij heeft groote vaart (van den Haagschen Schouw af moest men ruim 100 K.M. rijden om hem bij te houden) en wordt door de Wassenaarsche politie aangehouden. De ingang van Raaphorst wordt aangewezen en even later rijdt de auto voorbij. De moeder van den Prins, gekleed in een grij zen tweed mantel, chauffeert zelf dezen buitengiewonen snellen en zwaren sport wagen: een Maybach-Zeppelin, cabriolet 4 onder de kap, groen gelakt. Wij wisten het reeds, dat de moeder van den Prins zeer sportief was. Maar dat zij in staat was op zulk een voortreffelijke wijze een Maybach- Zeppelin te besturen, was onverwacht. Met een keurige bocht rijdt de Prinses naar binnen, stormachtig toegejuicht door de wachtende schare. Prins Aschwin zit naast zijn moeder. Op de achterbank zitten de kamenier en de chauffeur van de Prinses. Even voorbij het tuinmanshuisje stopt de auto. De Prinses stapt uit. een slanke, elegante verschijning, evenals haar beide zoons. Dan verdwijnen zij uit onzen ge- zichtsikring om het jonge paar op te zoeken. De chauffeur draait de auto en maakt de kap open. Ruim een kwartier later komt het gezelschap bestaande uit de Prinses zur Lippe-Biesterfeld, Prinses Juliana en de beide Prinsen aangewandeld'. Een ovatie stijgt op uit de menigte. Prins Bernhard gaat nu achter het stuur van de auto van zijn moeder zitten en naast hem neemt Prinses Juliana plaats. De moeder van den toekomstigen gemaal van onze Kroonprinses en Prins Aschwin gaan op de achterbank zitten. Daarop volgt de auto van den Prins, bestuurd door den chauffeur van zijn moeder. In dezen wagen heeft ook de kamenier van de Prinses plaats geno men. De stoet wordt geopend door de beide motoren met zijspan van de Wassenaarsche en Haagsche politie. Van Raaphorst tot aan het paleis Noordeinde is het een ware zegetocht geworden. Tal van auto's volgen den stoet en vele wagens staan langs den Leidschen straatweg. Overal jubelt de menigte en wuift met hoeden en zak doeken. Eenmaal bij het café het „Wachtje" gekomen, is er haast g-cn doorkomen aan. Rijen dik staan dui zenden en duizenden langs den weg. Heel langzaam rijden de auto's over Korte Voorhout. Vijverberg, Kneuterdijk en Heulstraat. De belangstelling is veel en veel grooter nog dan gisteren en het en thousiasme is hiermede in evenredigheid. Er komt geen einde aan het gejuich. De politie heeft de grootste moeite een stuk van den rijweg vrij te houden. De men- schen staan tegen elkaar gedrukt, de ach tersten steeds maar naar voren dringende in de hoop een betere plaats te krijgen om toch maar niets van deze „blijde incom- ste" te missen. Even voor half zeven rijdt de eerste auto voor het bordes van het paleis. H.M. de Koningin treedt naar buiten en begroet haar nieuwe gasten. De afzettingen verbroken. De politie kan thans de menigte niet meer in bedwang houden. Het cordon wordt verbroken en het publiek be stormt het voorplein. Ook onder de colonnades veroveren velen zich een plaatsje. Arm in arm dankt het jonge paar voor deze geweldige ovatie. De Koningin en de Prinses zur Lippe- Biesterfeld en haar jongste zoon kijken op den achtergrond verheugd toe. Na enkele oogenblikken trekt het hooge gezelschap zich in het paleis terug. Maar het publiek weet van geen wijken. Men wenscht het jonge paar op het balkon nog eens toe toejuichen. En als dit even later, vergezeld van dc Koningin en haar gas ten, op het balkon verschijnt, wordt er weer harder gezongen en gejubeld. Tenslotte trekt het gezelschap zich nu werkelijk terug en dan keert de menigte voetje voor voetje huiswaarts.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1