Het Oranjefeest te Rijnsburg LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 9 September 1936 Derde Biad No. 32454 KERK- EN SCHOOLNIEUWS 77ste Jaargang LUCHTVAART FOTO VAN VLIET. In de middaguren werd het openluchtspel Roodkapje opgevoerd Roodkapje ontmoet den wolf. In tegenstelling met andere Jaren is nu ook in Rijnsburig de verjaardag van H. M. de Koningin herdacht. Spontaan heeft zich een commissie uit verschillende vereeni- gingen gevormd en gezien den korten tijd van voorbereiding is zij er uitnemend in geslaagd de burgerij een opgewekten feest te bezorgen, waartoe het weer in den namiddag en avond boven verwachting medewerkte. De voormiddag was voor' de schoolkinde ten. De regen was oorzaak, dat de wande ling door het dorp verviel en de aubade aan den Burgemeester niet op het plein van het Raadhuis maar in lokaal Flora plaats vond. Hier lieten zich het muziekgezelschap Wilhelmina en de mondorgelclub Advendo hooren. Onder leiding van den directeur van Wilhelmina, den heer Smolders, wer den eenige vaderlandsche liederen door de schoolgaande kinderen gezongen. Burge meester J. L. Bosschieter dankte allen, die tot het welslagen daarvan hadden mede gewerkt en wees op de beteekenis van het Oranjehuis voor ons Volk. Hij wenschte allen een genoeglijken dag toe. Hierna trokken de ruim 900 kinderen naar de Vliet, waar op een vlonder, met groen en bloemen versierd, het huisje van Roodkapje was aangebracht. Daar werd het bekende sprookje in beeld gebracht, waarbij Grootmoeder, wolf en jager, benevens de houthakker niet ontbraken. Met groote be langstelling heeft de jeugd deze uitvoering, waarvoor de leidsters en medespelenden allen lof verdienen, gevolgd. Na afloop werd afgemarcheerd naar de verschillende scho len, waar de gebruikelijke tractaties plaats hadden. Hiermede was het eerste gedeelte der feestelijkheden beëindigd. Het middagfecst. Te één uur had de keuring plaats van de praalwagens, versierde auto's, fietsen, auto- PREDIKBEURTEN. VOOR DONDERDAG 10 SEPTEMBER. LEIDEN. Geref. Gem. (Nieuwe Rijn)Nam. 8 uur, ds. P. Honkoop van Den Haag. ALPHEN AAN DEN RIJN. Chr. Geref. Kerk: Nam. halfacht, ds. Riekel van Delft. BOSKOOP. Geref. Gem.: Nam. halfacht, ds. Lamain van Rotterdam. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Gem. (RemisestraatiNam. 8 uur, ds. Hofman van Moercapelle. LISSE. Oud Geref. Gem.: Nam. halfacht, ds. J. van 't Hoog van Utrecht. NED. HERV. KERK. Drietal: te Bergen op Zoom (vac. C. B. Burger i P. Prins van Wijngaarden te Ter- wolde; P. Smits, cand. en hulppred. te Eindhoven en W. v. d. Ven te Retranche- ment. Beroepen: te Kamerik J. H. Koster te Montfoort. Aangenomen: naar Berkhout (toez.i M. W. J. v. Linschooten, em. pred. van Para maribo. GEREF. KERKEN IN H.V. Beroepen: te Middelburg P. G. v. d. Hoof te Zaandam. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Montfoort (als hulppred.) P. H. de Kleer, cand. fe Den Haag. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: voor Amersfoort A. Dubois te Oud-Beyerland. peds, poppenwagens enz., waarna de op tocht aanving. Aan de verschillende onder deden was veel zorg besteed, hetgeen in een bloemendorp als Rijnsburg wel te verwach ten was. Bijzondere aandacht trok de wagen met de spelers en speelsters in het openluchtspel „Lohengrin". Opgeluisterd door muziek van Wilhel mina en Advendo werd een rondgang door het dorp' gemaakt, waarna een aanvang werd gemaakt met het hoofdnummer van den dag: de uitbeelding van de Middel- eeuwsche sage „Lohengrin". Boven de Wiet was een kasteel in ouden stijl opgetrokken en op het platvorm daarvan werden de onderdeden uitgevoerd ten aanschouwe van een zeer groote menigte. Medewerking werd o.a. verleend door jeugdige leden van de Gymnastiekvereeni- ging D.W.S., die als boeren en boerinnen verkleed eenige dansjes uitvoerden, roofrid ders, jonkvrouwen, minstreels, narren, monniken, kruisvaarders enz. Aan een en ander was groote zorg besteed en de uit voering slaagde uitstekend. Allen, die er aan medewerkten, gaven blijk hun rollen goed te kennen, zoodat het geheele spel vlot verliep. Toen ridder en jonkvrouw elkaar eeuwige trouw beloofden zong de Chr. Zangvereeniging de Lofstem" onder leiding van den heer v. d. Keur, zeer ver dienstelijk het bekende bruidslied. Met onverdeelde aandacht werd de op voering, waarmede het grootste gedeelte van den namiddag was gevuld, gevolgd. Hier past een woord van dank aan hen. die aan de samenstelling, voorbereiding en uit voering hun krachten gaven. De avonddrukte concentreerde zich wederom bij de Vliet, waar „Wilhelmina" onvermoeid vroolijke marschen ten gehoore bracht. Er is heel wat gezongen en gehost! Te 11 uur werden de feestelijkheden met een taptoe besloten. FOTO VAN VLIET. DS. B. J. GRAATSMA. Ds B. J. Graatsma. Ned. Herv. predikant te Franeker. heeft tegen 15 Oct. as. eervol emeritaat aangevraagd bij het Prov. kerk bestuur van Friesland. Ds. Graatsma werd in 1871 geboren en in 1898 candidaat in Noord-Holland, om 11 September van dat jaar te Hornhuizen het predikambt te aanvaarden. Vandaar ver trok hij in 1901 naar Stiens welke stand plaats hij in 1906 met Beerta verwisselde. Sedert 12 Dec. 1926 dient hi.i de gemeente Franeker Ds. Graatsma is assessor van het classicaal bestuur van Franeker. DE GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN. De achtste zitting. Gisteren is de Generale Synode der Gere formeerde Kerken te Amsterdam in De Keizersgrachtkerk haar derde zittingsweek ingegaan. Kort nadat de Synode haar arbeid was aangevangen drong het bericht tot haar door dat H K.H. Prinses Juliana zich had verloofd. De oraeses. ds. J. L. Schouten, maakte zich de tolk der Synode toen hij over dit bericht zijn blijdschap uitsprak en op zijn voorstel verzond de Synode de volgende telegrammen: Aan Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana: De Generale Synode der Gerefor meerde Kerken, te Amsterdam verga derd. wenscht Uwe Koninklijke Hoog heid hartelijk geluk met Uwe verloving met Prins Bernhard zur Lippe Biester- feld en bidt U toe, dat onze God deze ver bintenis ten rüken zegen stelle voor het Huis van Oranje en het volk van Nederland. Schouten, oraeses. Aan Hare Majesteit de Koningin: De Generale Synode der Gerefor meerde Kerken, te Amsterdam verga derd wenscht Uwe Majesteit hartelijk geluk met- de verloving van Uw Dochter Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana en bidt. dat de Heere het Huis van Oranje in Zijn gunst blijve ge denken. Schouten, oraeses Een van de deelnemende groepen aan het Bloemencorso. Op een uitnoodiging tot het zenden van afgevaardigden naar de te Deventer te houden Revius-herdenking besloot de Synode niet in te gaan. Ingekomen was een telegram van de Hollandsche en Javaansche zendingsarbei ders die in feestvergadering bijeen waren ter herdenking van het 30-iarie bestaan van de Opleidingsschool te Djokja. Dr K. Sietsma van Amsterdam-Zuid bracht namens deoutaten voor het nieuwe leerboek voor de catechisatie rapport uit. Er kwamen zes ontwerpen bii deoutaten in. maar zii konden geen vrijheid vinden er ook maar één van goed te keuren. Over dit rapport bracht ds. H. de Bruün van Nieu- wendiik rapport uit. De commissie betreurt met deputaten het feit dat geen der ont werpen voor goedkeuring in aanmerking komen kon. maar onderschrijft de gronden waarop zij tot dit oordeel kwamen De com missie stelde aan de Synode voor om gezien deze uitkomst nu geen stappen meer voor een nieuw leerboek te doen. Aan de discussie namen deel de leden dr. G. Keizer van Rheden-de Steeg. prof. dr J. Waterink van Amsterdam, prof. dr. G. M. den Hartogh van Kampen en dr. K. Sietsma De Synode ging vervolgens met de con clusies der commissie mee De voorzitter verwelkomde ter vergade ring ds. J. Maaskant. Geref. predikant te Brussel die met ouderling Smilde ztin ker- keraad vertegenwoordigde en stelde hierna het rapport van de kerk van Brussel in zake den ver strooiden-ar beid in Noord- Frankrijk opnieuw aan de orde. Na bespreking van deze zaak in comité- generaal «prak de Synode uit dat aange stuurd moet worden op het beroepen van een predikant voor den arbeid onder de verstrooiden in Frankrijk. Voorts besloot zij 3 deputaten te benoemen cn hen op te dragen: le te onderzoeken hoe op de beste wijze een predikant voor den arbeid onder de verstrooiden in Frankrijk zou kunnen worden beroepen: 2e te onderzoeken welke kosten daaraan verbonden zulen zijn: 3e aan de kerken te vragen in de e.v. 3-jarige periode en wel vóór 1 Juli '37 voor den ar beid onder de verstrooiden in Noord- Frankrijk te collecteeren: 3e aan de kerk van Brussel voor den arbeid onder de ver strooiden in Noord-Frankrijk deze 3 jaren f. 3000 per jaar uit te keeren. Voorts aan de deputaten voor steun aan hulpbehoe vende kerken op te dragen de kerk van Brussel te steunen voor haar aTbeid in de agglomeratie Brussel, en voor de komende periode den arbeid onder de verstrooiden in Noord-Frankrijk opnieuw on te dragen aan de kerk van Brussel. Ouderling J. J Beukenkamp van den Ham bracht vervolgens rapport uit over een drieledig voorstel van de classis Haar lem inzake vacatuurdiensten en emeritee- rine De classis wil de kerken verzoeken bii vacaturebeurten meer candidaten te laten optreden en aan emerituspredikanten en hooeieeraren bij nreekverzoeken daarmede te willen rekenen, voorts aan de predikan ten verzoeken om bij 40 dienstjaren of het bereiken van den 70-iarigen leeftijd emeri taat aan te vragen en indien dit voor de kas ad art. 13 K. O, te bezwaarlijk zijn mocht dit geheele artikel aan een herzie ning te onderwerpen. De commissie meende om verschillende redenen dit drieledig voorstel te moeten afwijzen Na discussie waaraan deelnamen de leden ouderling C. A. v. d. Heuvel van Heemstede en dr. A. D. R. Polman van Bolsward werd het voorstel verworpen. Over de steunverleening aan Canada bracht ouderling J. F. Weerstra van Wit- marsum rapport uit. De Synode vereenigae zich met de conclusies en dechargeerde prof. dr. G. Ch. Aalders voor zijn finan- tieel beheer in deze aangelegenheid, terwijl zij hem opnieuw benoemde. Over het voorstel van de Part. Synode van Zuid-Holland ten Noorden om te ko men tot beperking van het recht van be roep en dat te beperken tot die zaken die niet op de Particuliere Synode kunnen worden afgedaan, rapporteerde prof. dr. G. Ch. Aalders van Hilversum. De commissie erkent dat vaak op de Generale Synode bezwaarschriften komen over zaken van zeer geringe beteekenis, maar acht het nemen van maatregelen daartegen zeer moeilijk. De commissie durft dan ook niet op voorkomend misbruik het gebruik te beperken. Wel oordeelt zij dat indien een bezwaarde in appèl komt louter omdat hij gelijk wil hebben of stijfhoofdig is, in de conclusies hem deswege een vermaning moet worden toegediend. Aan de discussie over deze zaak namen deel de leden dr. K. Dijk van den Haag. prof. dr. J. Waterink van Amsterdam, dr. W. A. v Es van Leeuwarden, dr. A. D. R. Polman van Bolsward en prof. dr. H. H, Kuyper van Bloemendaal. Dr. Dijk diende een voorstel in strekken de dat de Synode voor deze zaak deputaten zal benoemen die de zaak in studie zullen nemen en een volgende Synode daarover van advies zullen dienen. Nadat prof. Aalders de gemaakte opmer kingen had beantwoord werd het voorstel van dr. Dijk met 36 tegen 19 stemmen aan genomen. Over de grensregeling tusschen de ker ken van Kantens en Onderdendam rap porteerde ds. F. C. Meijster van Rotterdam; over die tusschen de kerken van Grouw- Oldboorn en Nieuw-Beets prof. dr. G. Ch. Aalders en over die tusschen Heerenveen en Oldeschoot prof. dr. J. Ridderbos van Kampen. Ook rapporteerde prof. dr. J. Ridderbos over een voorstel van de Part. Synode van Drenthe om te willen nagaan hoe het staat met de genoegzame eenparigheid, „opdat onder den zegen des Heeren op een vol gende Synode de zaak van het Promotie- recht der Theol. School tot een goed einde worde gebracht". De commissie stelde aan de Synode voor „aan curatoren-deputaten op te dragen te onderzoeken of er inzake dit vraagstuk door onderling overleg een regeling of schikking zou kunnen worden gevonden waarin met de tegenover elkander staande opvattingen zoodanig rekening wordt ge houden dat men op goede gronden zou mogen verwachten dat ze met genoegzame eenparigheid zou kunnen worden aan vaard". Aan de uitvoerige discussie over deze zaak namen deel de leden ds. N. Duursema van Nieuw-Amsterdam prof. dr. K. Schil der van Kampen, ds. W. W. Meijnen van Dordrecht, ds. J. Douma van Arnhem, dr. W. A. v. Es van Leeuwarden en ds. H. de Bruijn van Nieuwendijk. Nadat prof. Rid derbos de gemaakte opmerkingen had be antwoord werd de conclusie met algemeene stemmen aangenomen, zulks met de toe voeging dat aan de Generale Synode over deze zaak rapport zal worden uitgebracht. Ds. F. C. Meijster bracht hierna het rap- 50 cis. 8812 sfilt en voorkomt pijnen! (Ingez. Med.) t port uit namens deputaten voor de ope ning van het verband met de Theol. Fa culteit der Vrije Universiteit. In den kring van deputaten werd wijlen ds. W. H. Gis pen te Scheveningen opgevolgd door dr. H. Kaajan van Utrecht, terwijl dr. J. Thijs van Zwolle in de plaats van ds. Gispen als secretaris optrad. In verband met zijn hoogen leeftijd verzocht ds. K. Fernhout te Baarn als deputaat ontslag. De Synode be sloot deputaten onder dankzegging van hun arbeid te dechargeeren en de nieuwe deputaten eenzelfde crediet te verleenen, alsook aan ds. Fernhout het gevraagde ontslag te verleenen. Ouderling G. M. A. Laernoes van Sema- rang bracht het rapport uit van de Ger. Kerk van Den Haag-West aan wie de Synode de geestelijke verzorging van de Geref. op Curacao en Aruba heeft opge dragen. De kerk van Den Haag-West heeft daartoe ds. H. W. Kroeze beroepen en uit gezonden. Momenteel zal er op Curagau een Geref. kerk gebouwd worden waartoe f. 13.000 benocdigd is. Institutieering van een Geref. Kerk kon nog niet plaatsheb ben waarom de ambtsdragers op Curacao een wijkraad van den kerkeraad van Den Haag-West vormen. Voor deze zaak is een regeling aangegaan met deputaten voor de geestelijke verzorging der militairen. De Synode besloot op voorstel van de rappor- teerende commissie deze zaak opnieuw aan de kerk van Den Haag-West op te dragen, onder dankzegging voor haar arbeid. Tenslotte rapporteerde dr. H. Kaajan van Utrecht over ingekomen missiven van de Part. Synode van Friesland-Noord en van die van Friesland-Zuid inzake de aan gelegenheid ds. K. v. Dijk, miss. predikant te Keboemen in dienst van de Geref. Ker ken van Friesland die een bezwaarschrift had ingediend over een beslissing van de vorige Synode van 1933 (Middelburg! in verband met zijn arbeid. De commissie stelde voor de betrokken passages uit de acta van deze Synode terug te nemen. Aan de discussie namen deel de leden ds. W. II, den Houting van Huizum: ds. W. W. Meijnen van Dordrecht, ds. N. Duur sema van Nieuw-Amsterdam. ds. J. de Vries van Tilburg en prof. dr. S. Greyda- nus "an Kam.Den. De bespreking over deze zaak kon nog niet tot een einde worden gebracht. Om 5 uur sloot de praeses de zitting, nadat dr. K Dijk was voorgegaan in gebed. Hedenmorgen hield de Synode zitting in comité-generaal. MORGEN TERUG NAAR AMERIKA? Richman en Merrill zijn voornemens vandaas: van Croydon naar Liverpool te vertrekken. Richman verklaarde: ..wij honen morsen te kunnen vertrekken voor onze retour-vlucht". DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen om 5.59 uur is het KL.M.- vliestuis: ..Kwak" van Schiphol naar Indië vertrokken. Zes passagiers hebben voor deze reis seboekt. nl. een passagier naar Batavia twee naar S.nsapore. een naar Rangoon en een naar Karachi, allen uit Amsterdam vertrekkende. Te Halle-Leipzia stapt noe een passagier in voor Karachi Het vliegtuig heeft 15 KG. vracht. 241 K.G. briefpost en 10 K.G. pakketpost aan boord. Dagbladreclame beduidt: met de minste verkoopkosten het meeste verkoopen FOTO KRUYT. In verband met de verloving van Prinses Juliana, trok een wagen met muziek door de straten van Katwijk aan Zee. Op bepaalde punten werd halt gehouden en een proclamatie voor gelezen. - Een verslag over de feestelijkheden te Katwijk a. Zee publiceeren wij elders in ons Blad.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9