EEN LIPPISCHE BEZOEK AAN DE RESIDENTIE DETMOLD Hartelijke beschouwingen in de Pers ISCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 9 September 1936 RINS BENNO RIJDT UIT Hoe het groote ontvangen nieuws er werd fif 1 i B Hl i§ 1 w i Éi P m i n een bouquet veldbloemen kwam hij terug Blijde verrassing allerwege SCHAKEN ■éÊk k fm. tt k k k m és W-y- lj£X AUTO-RITJE IN DEN OMTREK VAN DEN HAAG. de enthousiaste ontvangst van Prin- y Juliana en prins Bernhard gisteravond lie residentie was het hedenochtend in omgeving van het paleis betrekkelijk sUg. Dat wil niet zeggen, dat er geen jOliek was, Dit stond tegenover het pa- onder den ouden kastanjeboom, te hten of er vanmorgen nog iets bijzon- zou gebeuren. Voortdurend kwamen aten en hooggeplaatste landgenooten. ook eenvoudige inwoners van Den L aan het paleis, en maakten in den J en op het voorplein queu, om de fe- Tyiieregisters te teekenen en op deze fie uiting te geven aan hun blijdschap I de vorstelijke verloving. |Den geheelen ochtend door werden nemstukken ten paleize bezorgd en blj- s zonder tusschenpoos reden de tele- ■nbestellers aan, om telegrafische ge- jtenschen te bezorgen. I Prins Benno is vanmorgen uitgereden T zijn sportieve open Ford-cabriolet, type |i. zooals gisteren, toen hij met prinses ana aan het paleis aankwam, chauf- sde hij zelf. Even voor 9 uur werd de door een chauffeur van het ko ldijk huis voor het paleis gereden. De i had blijkbaar een goede beurt gehad glom dat het een lust was. Na enkele Cgenblikken kwam prins Benno uit het (iris. Met vlugge, lenige stappen ging hij buiten, gekleed in een dunne over- Lzljn hoed in de hand. Hij liep naar zijn plo, nam plaats achter het stuur en utte zijn motor. Een lakei nam naast i plaats. Het publiek juichte den toe- mstigen gemaal van onze kroonprinses lutelijk toe, die vriendelijk lachend en te! de hand wuivend voor deze hulde uitte. De Prins maakte een ritje door i omtrek. Drie kwartier later kwam de het voorplein van het paleis aan het itordeinde weer oprijden. Er waren nu |sl menschen gekomen. Af en toe viel er a motregentje, maar dat baarde den be- hgstellenden geen zorg. Met een eleganten zwaai stuurde de prins n wagen tot voor het paleis en parkeer- li hem naast een der schildwachthuisjes. publiek kwam toen naar voren, tot |en voorbij het standbeeld van den Groo- Zwijger, doch bleef toen eigener be ring staan. Politic was er niet. Daf was niet noodig, want men wilde slechts migen van zijn groote vreugde over deze gloving. Vriendelijk lachend en nog- dankend ging de prins het bordes het paleis op en verdween enkele se inden later achter de glazen deuren. |Een lakei bracht een bouquet veldbloe- die de prins tijdens zijn rit zelf ge- (hkt heeft. Met publiek bleef wachten, in i hoop later nog iets van de prinses of i prins te zien. |t>! besturen van tal van vereenigingen corporaties kwamen in den loop van ochtend het felicitatieregister teeke- l'a De praeses-collegii van het Leidsch '.entcncorps verscheen met zijn mede- duursleden omstreeks 11 uur ten paleize te het teekenen van de registers. Ook f Hs. gezant te Parijs, Jhr. dr. Loudon Viende het felicitatie-register. Ifen groote menschenmenlgte, thans te de politie op veiligen afstand van het gehouden, bleef op de been. Het was ttend, dat de Koningin om half een zou -rijden voor het uitspreken van een rede ïte in de studio van de P. T. en T. op p Kortenaerkade door de radio zou wor- i uitgezonden. PRINS MAAKT EEN ZEER SYMPATHIEKEN INDRUK. HOLLANDSCH IS NIET MOEILIJK TE LEEREN. [Be duizenden en duizenden, die gister- l d voor de Koningin, Prinses Juliana en fins Bernhard hebben gedefileerd, zullen F teker verlangend naar zijn, te weten, [•-ien indruk deze massale, jubelende 'ue op de vorstelijke personen heeft ge- te, die van het balkon van het paleis j-de demonstratie van het begin tot het Me hebben gadegeslagen. |«n verslaggever van het A.N.P. heeft öomtrent een en ander vernomen van :;Th. Bautz, voorzitter van de Haagsche wing van het Nationaal Jongeren-Ver- 4 die zich met zijn medebestuursleden ®wns op het balkon bevond. bs heer Bautz zeide, dat het hem duide- ;'is, dat. de Prinses, evenals Haar Moeder .-toekomstige gemaal, overgelukkig is. [ïerhaaldelijk verzekerde H. K. H. mij, ÏH ^eer Bautz, dat zij deze betooging, jj'door de spontane deelneming, buiten joon indrukwekkend vond. De Prinses 'mij woordelijk: .,Ik kan het niet allemaal beseffen, dat dat nu voor ons is. Ik ben toch zóó gelukkig." |.JJ Koningin maakte een even gelukkigen "r"' als de Prinses. Hoewel het lange lik ®are Majesteit merkbaar vermoeide, I,™ zij zich geen oogenblik terug trekken. IJ,?, óhlging aan de onverflauwde aan- ■Èa ï?n de Kooiogih. Haar belangstelling ISJji naar a'tes, wat zij opmerkte: een ISf ",'e flauw viel en op verzoek van de I2?ln in paieis werd bijgebracht, de lujaooibaarheid van het muziekkorps 1 Be half-regiment huzaren. Iijk een ecM gelukkige moeder dat zou »fn vroe8 de Koningin mij, aldus de i>L, aautz: „hoe vondt u hun aankomst, J jjf?® een two-seater?" ■aj,n die hiervan getuige zijn geweest Ia- plaatse wel op ondubbelzinnige li^bleken waren verrast en diep IE?™ door het eenvoudige karakter van "i'ocht. Eenvoud is inderdaad een lh,®,Woest markante eigenschappen van 1^1 "«karakter en juist om deze reden |ili'® entrée van het prinselijk paar in Ik^hklijke residentie zulk een indruk durend sprak de Prinses met den Prins, om hem niets te doen missen van de gebeurtenissen, die mede te zijner eere plaats vonden. Hartelijk lachte het paar, wanneer spreek koren een nadrukkelijk B-E-N-N-O aan hieven. Ook voor het samenspelen van de verschillende muziekkorpsen had het jonge paar bijzondere aandacht. „Hebt gij nog met Prins Bernhard ge sproken" vroeg tenslotte de verslaggever van het A.N.P. De heer Bautz antwoordde, dat de Prins hem na afloop van het défilé in goed Hol- landsch, met een correcte uitspraak, voor de hulde bedankt had. De Prins verzekerde, het niet moeilijk te vinden, onze taal te leeren en zijn best te zullen doen, haar spoedig als een Nederlander te spreken. „Hij maakt een ongelooflijk sympathieken Indruk, heeft een knap, open gezicht en glimlachte voortdurend, een Innemend vor stelijk persoon, die kennelijk ontroerd was door de bewijzen van aanhankelijkheid en innig dankbaar voor het warm onthaal," zoo besloot mr. Bautz het onderhoud. DE PRINS VERTOEFDE SINDS ZATERDAG TE 'S-GRAVELAND. DE MOEDER VAN PRINS BENNO NAAR ONS LAND. Het blijkt dat Prinses Juliana en Prins Benno van Zaterdag tot gistermiddag de gasten zijn geweest van jhr. mr. W. F. Roell te 'sGraveland, in 't Gooi, wiens dochter een studie-vriendin van de Prinses is geweest. De bewoners van het dorpje waren ge heel onbekend met de aanwezigheid van de hooge gasten op het landgoed .Sper wershof". De moeder van Prins Bernhard heeft zich gisteren met den middag S.D.-trein, in verband met de verloving van haar oudsten zóón, naar Nederland begeven. Zij logeerde tot dusver In het Eden Hotel te Berlijn in verband met een operatie, welke haar zoon. de Jongere broeder van onzen toekomstigen Prins-gemaal, eenige weken geleden heeft ondergaan in verband met een ontsteking aan het been. welke hij in dienst had opgedaan, doch waarvan hij thans weer genezen is, zoodat hij zijn Moeder kon vergezellen. Zij worden heden omstreeks kwart voor vijf in het Paleis Noordeinde verwacht. (Van onzen specialen verslaggever). DETMOLD, 8 Sept. Snel voert de auto ons van de Neder- landsche grens via Munster naar de resi dentie van den voormaligen staat Lippe. Naarmate wij ons land verder achter ons hebben, wordt het terrein geaccidenteer- der, in de verte doemen de bergen op van net Teutoburgerwoud, van de „Rote Erde", die door den West-Duitscher zoo gaarne beschouwd wordt als het oudste deel van het gansche rijk. Dwars door het Teuto burgerwoud leidt de weg naar Detmold, den zetel van het Huis LippeBiesterfeld. Even na Bielefeld bereiken we de grens van Lippe en op die grens staat een oer oude herberg, genaamd Der Scherenkrug. Hoe oordeelt men aan de grens van het Vorstendom over het groote nieuws van de verloving van een der telgen van het eertijds regeerende geslacht met de Kroon prinses van Nederland? Rondom de stam tafel zit een tiental gasten. En zoodra men merkt, dat wij Hollanders zijn, is het ge sprek in vollen gang. De Westfaalsche en Lippische boeren zijn menschen met een practischen kijk op de dingen. En als we vragen, hoe men over de verloving denkt, klinkt het min' of meer verrassende antwoord: „Er kwamen al veel Nederlanders naar Lippe en Detmold, dat zal nu in de toe komst nog wel beter worden! Duizenden Nederlanders zullen het stamslot van het vorstenhuis willen zien In de Pers is het bericht van de verloving van Prinses Juliana met Prins Benno met groote vreugde begroet. „De Nederlander", het hoofdorgaan der chr. hist, partij, schrijft o.m.: „Als een blijde zonnestraal op een don keren, stormachtigen dag, een dag, zooais wij dien juist thans In de natuur beleven, zoo dringt in de gedruktheid van ons volks leven. gedrukt vanwege velerlei nooden en zorgen, de blijde tijding tot ons door, van de verloving onzer geliefde Prinses Juliana met Prins Bernhard zur Lippe-Biesterfeld" Het blad besluit met de volgende woor den: •„De dag rondom is donker, donkere wol ken jagen er langs het loodgrijze zwerk. Maar dit bericht is voor ons als een blijde zonnestraal, die ons verkwikt en bemoedigt en die even twee jonge menschenlevens voor ons helder en blij voor onze aandacht haalt: een stralende prinses, die wij allen zoo hartelijk liefhebben en een jonge, blijkbaar energieke, bekwame en ernstig- blijmoedige vorstenzoon, die van nu af ons aller genegenheid vraagt als de aanstaande gemaal van Haar, die eenmaal over dit kleine land en volk regeeren zal De Maasbode Onze gedachten gaan terug naar de na jaarsdagen van 1900, toen ook een konink lijke boodschap de vreugde verkondigde van Hare Majesteit Koningin Wllhelmina's verloving met Hertog Hendrik van Meck lenburg. Nederland vierde zijn vreugde over het geluk van zijn nog zoo Jonge Koningin. Zes en dertig jaar later leven wij nog onder den druk van rouw om Haar te vroegtijdig weduwschap. Maar nu is er weer een koninklijke boodschap gekomen, ons bren gend de blijde verloving van Prinses Juliana. De rouw glijdt weg uit ons hart, de vreugde dringt naar den voorrang, droe fenis is in blijdschap verkeerd om het nieuwe geluk van onze geliefde Konings dochter. En al zal de feestelijkheid mis schien niet zoo weldsch en uitbundig uit slaan als in de voorspoedige dagen van 1900, gebukt en gedrukt als ons volk nog gaat onder den nood der tijden, wij zullen niet vergeten, dat het ook thans weer gaat om het geluk van Haar, die als de groot moedige Koningsdochter zoo vaak de eer ste heeft willen zijn om den nood en den druk van Haar volk van ganscher hart te deelen en tegemoet te komen. De Standaard Met groote blijdschap en innige dankbaarheid heeft ons volk kennis genomen van het bericht, waarin de verloving van Prinses Juliana wordt aangekondigd. Reeds eenige jaren was naar deze heug lijke tijding uitgezien. Niet alleen tot handhaving der Dynastie begeerde ons volk een huwelijk van Prinses Juliana, doch even beslist hoopte het op een huwe lijk. dat ons Koningskind zelve gelukkig zou maken. Want juist omdat ons volk de Prinses zoo teeder en innig liefheeft, bad het Haar een huwelijk toe, dat Haar zelve weelde voor het hart en innig geluk mocht brengen. Doch juist daarom is thans, nu de verlo ving plaats greep, aller vreugde ook te grooter en te ongedwongener. Want al kent niemand den jeugdigen Prins, op Wien de keuze onzer Prinses viel, ons volk is overtuigd, dat zijn Prinses een keuze deed, die onder Gods onmisbaren zegen Haar zelve huwelijksgeluk waarborgt èn tegelijk beantwoordt aan wat Nederland in den Gemaal van zijn toekomstige Konin gin behoeft. Het Handelsblad Hoe groot in betee- kenis is de band, die gelegd wordt tusschen onze Prinses, onze troonopvolgster, en den Prins, die zijn land verlaat om een der on zen te worden. Van hoe vèr-strekkenden Invloed zal deze verbintenis kunnen zijn voor onze dynastie en voor de toekomst van ons Koninkrijk! Ons hart kan de scherpte van blik niet zóó beneveien, dat wij niet konden ver trouwen op ons inzicht, hier worden twee menschen verbonden, die voor het leven cn voor hun toekomstige taak onontbeer lijke eigenschappen medebrengen. Nieuwe Rott. Courant. De Prinses en Haar toekomstige Gemaal kennen elkaar ongeveer een jaar. gedurende hetwelk zij elkaar niet alleen in het buitenland, doch ook hier te lande bij familie, die tot de wederzijdsche kennissen behoorde, dikwijls nebben ontmoet. De Prins zal, als lid eens van het Ko ninklijk Huis, ondervinden, dat de weg tot die gevoelens van het Nederlandsche volk tp zijnen opzichte, waarop hij prijs zal stellen, niet moeilijk te begaan zal zijn. In de aanhankelijkheid aan het Oranjehuis zal hij al dadelijk deelen. Wat de positie van den toekomstigen Prins-Gemaal betreft, deze zal zekere re serves opleggen, doch aan den anderen kant heeft de drager van dien titel een groote vrijheid van beweging, om zich in de burgerlijke maatschappij te wijden aan de behartiging van die zaken, die zijn bij zondere belangstelling genieten en waar aan hij door zijn hoogen staat, krachtigen steun en relief kan geven. Het moet aan trekkelijk zijn. op deze wijze in wijden kring invloed uit te oefenen. De Tijd. Vandaag is in Nederland een sedert eenigen tijd zorgvuldig bewaard ge heim openbaar geworden, waarvan de boodschap ons volk met hartelijke vreugde zal vervullen. De vlaggen waaien in Den Haag en de hoofdstad, de oranje-kleur schemert blij door de herfstlucht. De toewijding, waarmee H. M de Ko ningin het eenige kind, onze Prinses, ge boren uit het huwelijk met Z.K.H. Prins Hendrik, voorbereidde tot haar toekomstige souvereiniteit, deed ons volk niet vergeten, dat alleen een gelukkige echtvereeniging de vervulling in het verschiet stelde van de wenschen, levend in het Koninklijk Huis en zijn onderdanen. Dat de moeilijke keuze van een toekomstigen gemaal mocht ge schieden onder de wijze voorlichting van de Koninklijke Moeder der Prinses is een waarborg te meer voor de vernieuwde voor uitzichten der dynastie. In het buitenland geven vele bladen eveneens hartelijke beschouwingen. De Duitsche bladen publieeeren uitvoerige artikelen met foto's. Het „Berliner Tageblatt" schrijft o.m.: „Geheel Duitschland begroet de mare van de verloving der Prinses uit het Huis Oranje met de hartelijkste gevoelens". „Het Koningshuis, welke kroon zij naar menschelijke berekening op zekeren dag zal dragen, heeft steeds de bijzondere sym- pathiën van het Duitsche volk genoten". Aan de hand van vele voorbeelden wordt beschreven, hoe onze Prinses zich interes seert voor de problemen van 't dagelij ksche leven en vooral voor de sociale kwesties van onzen tijd. Niet alleen Prinses Juliana, doch ook den Duitschen prins, die tot een oud vorstelijk geslacht behoort, hetwelk onder zijn titels ook een Nederlandschen, dien van Burggraven van Utrecht, draagt, wenscht men van harte geluk. Prins Bernhard Leopold behoort niet tot degenen, die zich in het maatschappelijke of politieke leven op den voorgrond hebben geplaatst. Hij is een stil en ernstig werker, die bescheiden zijn weg door het leven gaat, een hartstochtelijk liefhebber van de auto sport en een amateurfotograaf mr*. groote talenten. Het is nauwelijks veertien dagen geleden, dal- hij vanuit Parijs een autotocht naar de Spaansche grens ondernam, waar van hij terugkeerde mcf een serie buiten gewoon interessante en uitstekend geslaag de dfinamen. In het verdere gesprek blijkt, dat het nieuws in Duitschland heel wat later be kend is geworden, dan ten onzent. Men hoorde de heugelijke tijding voor het eerst via de Duitsche radiozenders en van bijzonderheden is men nog niet al te best op de hoogte. Ons oog valt op een gevelsteen in de herberg, die vermeldt, dat Hitler in den tuin er van het woord heeft gevoerd in den jare 1933. En plotseling schiet ons te binnen, dat Lippe-Detmold de eerste staat in Duitschland was, waar de nationaal- socialisten de macht in handen kregen. Toen hier de laatste verkiezingen onder het oude regime werden gehouden, was 't voor de N.S.D.A.P. er op of er onder. En... de natlonaal-socialisten behaalden de zegepraal. In Lippe begon voor hen de victorie. En zooveel beteekenis hechtte men toen aan deze verkiezingen in Lippe, dat alle kop stukken van de partij naar de herberg Der Scherenkrug kwamen en er het woord voerden. Was er veel belangstelling? vragen wij. Wederom komt er uit den nuchteren landbouwersmond een verrassend ant woord: Natuurlijk! Toen was dat alles nog een nieuwtje! Even praten we nog na over de vorste lijke verloving en daarbij valt ons op, met welk een sympathie deze eenvoudige boe ren spreken over het voormalige vorsten huis. Dan glijden we weer voort over de Lip pische wegen en spoedig is nu Detmold bereikt, 'n stad, welke momenteel zoozeer in het middelpunt der Nederlandsche be langstelling staat. Want wel is Prins Bern hard zur Lippe Biesterfeld niet in Detmold geboren en vertoeft hij zelfs gedurende een groot deel van den tijd elders, en wel is hij geen zoon van den voormaligen re geerenden vorst, maar hij behoort tot den hoofdtak van zijn geslacht en het hoofd van dit geslacht Vorst Leopold IV woont nog steeds in het Detmolder slot. Detmold is een typische kleine residentie. De stad heeft 19.000 inwoners, maar be schikt bijvoorbeeld over een theater, waar op menige groote Nederlandsche stad trotsch zou zijn. Zeer fraai van bouw is het stadje. En wie niet mocht weten, dat hij zich hier in een voormalige residentie bevond, die zou het zien binnen enkele minuten. Alle winkels bijna dragen immers het predicaat „Hof. De een is hof-fotograaf, de ander hof- kruidenier, zijn voornaamste concurrent is het ook en de vorstelijke familie moet dan ook wel buitengewoon onbevooroordeeld zijn geweest bij het kiezen van haar leve ranciers, want het aantal hofleveranciers is letterlijk ontelbaar. Spreekt men de inwoners van Detmold over het voornialige vorstenhuis, dan hoort men niet anders dan met warme sympathie met genegenheid over de leden ervan spre ken. Speciaal voor vorst Leopold, den laat- slen regeerenden telg van zijn geslacht, heeft men nog steeds 'n ruime plaats in z'n hart open gehouden. Geen wonder dus, dat de vorst, ook al regeert hij niet meer. nog altijd een voorname plaats bekleedt in Detmold. Bij geen plechtigheid ontbreekt hij en in menig lichaam heeft hij zitting. De tijding van de verloving der Neder landsche kroonprinses met prins Bern hard is niet minder dan een sensatie voor de kleine residentie aan den voet van het Teutoburger Woud. Al heeft de prins niet in Detmold gewoond, hij was toch voor velen een bekende verschijning, want zeer dikwijls bracht hij zijn vacanties door in de prachtige omgeving van het voor vaderlijk slot. De voor twee jaar gestorven vader van den verloofde van onze Prinses was in Detmold een zeer populaire, gelief de verschijning. Toen zijn stoffelijk hulsel in de stadskerk van Detmold in den fami liegrafkelder werd bijgezet, treurde de ge- heele stad. De tijding van prins Bernhard's verlo ving werd, zooals we schreven, eerst laat in het Lippische lard bekend Pas om 2 uur in den middag vernam de bevoiking van het heugelijke feit door de radio. Cou ranten verschijnen in Detmold alleen des morgens, zoodat het verrasende bericht eerst in de Woensdag-bladen kon worden vermeld. De bulletins, welke de Lippische bladen uitgaven, verschenen ook pas in den namiddag. Het bericht van de verlo ving heeft op de bewoners van het vroe gere vorstendom, thans de vrijstaat Lippe, een bijzonder gunstigen indruk gemaakt. Men is algemeen van oordeel, dat het een groote eer is. dat de naam Lippe aan een der oudste vorstenhuizen van Europa zal worden verbonden. Sensatie' op h'ct slot De verlovingstijding veroorzaakte op 't stamslot der familie te Detmold eveneens sensatie. Alleen vorst Leopold, het hoofd der familie, is op de hoogte van de ko mende gebeurtenis geweest. Maar verder was niemand op het slot in kennis gesteld van de op handen zijnde verloving. Het bericht was oorzaak van een groote op schudding onder alle slotbewoners van hoog tot laag, aldus vertelde ons de eerste kamerheer, met wien we een kort onder houd hadden. Men achtte deze verloving van groet gewicht. Nederland toch is een land van beteeke nis en zijn vorstenhuis staat in zeer hoog aanzien. Dat een prins uit het Huis van Lippe de eer waardig wordt gekeurd om te worden opgenomen in een koningshuis, is een zeer belangrijk feit. Het is een onder scheiding voor de vorstelijke familie, aldus drukte de hofdignitaris zich uit, haast te hoog om waar te zijn. Het Huis van Lippe- Biesterfeld is er op een buitengewone wijze door in aanzien gestegen. Een telegram van gelukwcnsch. Onmiddellijk nadat het officieelc bericht van de verloving was versche nen, heeft vorst Leopold een telegram van gelukwensch aan het jonge paar gericht. Men verwacht in hofkringen te Detmold, dat Prinses Juliana en Prins Bernard over niet te langen tijd 'n bezoek zullen brengen aan 't slot te Detmold. Dit schrijft de traditie n.l. voor en daarna zal vorst Leopold al» het hoofd der familie zur Lippe-Bies terfeld een bezoek bij H.M. de Konin gin afleggen. Hoe men den Prins karakteri seerde. In het hof te Detmold zeide men ons dat Prins Benno iemand is met een bewonde renswaardig karakter en bovenal een jonge man. die over een zeer groote ontwikkeling en een helder verstand beschikt. Het heeft in Detmold steeds de aandacht getrokken, dat prins Bernhard zoo enorm veelzijdig is. Zijn scherp Inzicht dwingt de grootste be wondering af Van Prinses Juliana weet men, dat Zij een jonge vrouw is, die allen voor zich in neemt door haar eenvoud en hartelijkheid. Prins Bernhard beheerde het goed van zijn vader. Na den dood van zijn vader heeft, aldus deelde men ons te Detmold nog mede, prins Bernhard het goed te Reckenwalde bij Ziillichau beheerd. Den laatsten tijd vertoefde hij te Parijs om zijn kennis van het Fransch te vergrooten. Vorst Leopold stond hem bij alles met raad en daad bij. Als een magneet. Als een magneet heeft Detmold reeds gisteren de Nederlanders getrokken, die hun vacantie, in de naaste of meer ver wijderde omgeving doorbrachten. Zelfs van den Rijn kwamen er gisteren land genooten naar Detmold om het stam slot te bezichtigen van den toekomsti gen prins-gemaal der Nederlanden. Voor heden zijn reeds de bezoeken van tientallen Nederlanders aangekon digd. In het slot heeft men al speciale rondgangen georganiseerd voor de Ne derlandsche bezoekers, die men in de komende dagen bij honderden ver wacht. Lippe-Detmold ziet ook in een oogpunt van vreemdelingenverkeer, dat een der voornaamste bestaans- bronnen van het landje is, groot voor deel van de verloving van de Neder landsche kroonprinses met een telg uit zijn vorstelijk geslacht. De oplossing van het probleem van Eiche is 1 Pe6. Er dreigt Df4t. Na Pe2 volgt Del, gevolgd door De2:-;- of Da5i De oplossing van het probleem van Schlffmann isl Pd3. Er dreigt nu Pf6|-, de varianten zijn een voudig. A. KRAEMER. Deutsches Wochenschach 1922. 'si-.v W-W Wit begint en geeft mat in drie zetten. Wit: Kfl, Dal, Tf7, Lh8, Pd2 en e4, pia6, b5. b2, c4, e6 en g3. Zwart: Kg6, Lh5, Pa4, pia2, a7, b6, c5, e7, f2, g4 en h6. We komen nu tot een „variant" van de Schevéninger variant, die door eenige Haagsche spelers is uitgewerkt en die zich kenmerkt door het weglaten van Pc6 voor zwart. Mr. v. Eybergen 1. e4 2. Pf3 Hier vervalt Pc6. 3. d4 4. Pd4: Dwingt tot Pc3. Mr. Belinfante c5 dB 5. 6. 10. 11. Pc3 a4 Le2 f3 Le3 0—0 Khl cd4: P."6 a6 b6 Lb7 Pbd7 e6 Dc7 b5 Zwart vat dé actie in het centrum op. 12. ed5: Pd5: Wit moet slaan. Anders de4: van zwart. 13. Pd5: Ld5: 14. f4 Ld6 Nu gaat wit tegenactie beginnen. Zwart staat niet zoo gunstig als het schijnt. 15. Lf3 Pf6 Lf4:? Dan Lf4:, Df4:, Ld5:. 16. f5 Dd7 Lh2:? Dan fe6:. fe6:, Pe6:. 17. Lg5 Lf3: 18. Df3: 0—0 Dit kost een pion; er is niets anders. 19. Lf6: gf6: 20. Dg4t Kh8 21. fe6: fe6: 22. Pe6:? Tae8 Wit moest natuurlijk De6: gespeeld heb ben. 23. Tael Le5 24. Dc4 De6: t nu volgt is wanhoop. 25. Da6: Dc6 26. c3 Tea8 27. Dd3 Da4: 28. Te4 Da7 29. b4 Dg7 30. Db5 Ta2 31. Te2 Te2: 32. De2: Dh6 33. h3 Dh4 34. Tf3 Ta8 35. Dhl Dc4 36. Te3 Df4 opgegeven. Er kan volgen: g3, Dh6, Kh2f, Te2, Le»-_ Dr. P. FEENSTRA KUIPER. 3—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 3