EEN KERST-HUWELIJK? LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Woensdag 9 September 1936 DEN HAAG ONTVANGT HET JONGE VORSTELIJKE PAAR VREUGDE HEERSCHT ALOM LAAIENDE GEESTDRIFT VOOR HET PALEIS EEN NATIONALE FEESTDAG IN INDIE HET ENGELSCHE BLAD „Daily Express" publi ceert heden een telefonisch interview met prins Bernard, die in antwoord op de vraag, wanneer het huwelijk .zal worden voltrokken, mededeelde: „Met Kerstmis of waarschijnlijk later". Wij hebben nog geen bijzonderheden omtrent de huwelijksreis vastgesteld, zeide hij. Wij hebben elkander voor het eerst te Garmisch Partenkirchen ontmoet. De prins voegde hieraan toe te wenschen, dat hij zich kon herinneren, door wien prinses Juliana en hij aan elkander werden voorgesteld. Het was op de gewone manier in een gezelschap. Zij dansten toen samen. Drie weken geleden, aldus de prins, besloten wij ons met elkander te verloven. (Van onzen reisredacteur). PRINS BERNHARD ZUR LIPPEBIESTERFELD is reeds een der onzen geworden. Gistermiddag heeft Prinses Juliana zich met Haar verloofde voor het eerst officieel tezamen laten zien en dadelijk heeft de jonge Prins door zijn innemende ver schijning aller harten veroverd. Twee gelukkige jonge men- schen namen het gejuich van een gelukkige bevolking in ontvangst. Het moet beiden diep geroerd hebben, dat hun geluk bij allen, die zich zoozeer aan het Huis van Oranje verknocht voelen, onmiddellijk grooten weerklank heeft gevonden. Vreugde heerschte over het heele land (bij het vernemen van het blijde bericht, dat zoo onverwacht was gekomen. Spontaan werden de vlaggen uitgestoken, hier eerder dan daar, doch des middags zal wel van alle torens de drlékleur feestelijk hebben gewappetd. toen ook hét weer wat op klaarde en zelfs de zon op sommige oogen- blikken doorkwam. Het verrassende bericht bereikte ons ver van de residentie en op onze treinreis door het land naar de stad. waar aller gedachten dezer dagen verwij len. zagen wij reeds een enkele vlag wap peren. Hoe tater het werd. hoe meer vlag gen lieten zich zien, en Den Haag was al ln de stemming van feestelijkheid, die spoedig tot een vreugderoes zou aan zwellen. Oranje boven! Het was al blijheid, wat men zag. De trams waren rijkelijk gepavoiseerd, talrijke huizen vlagden en vele voorbijgangers droe gen oranje ln het knoopsgat, kinderen met oranjesjerpen liepen na het middaguur over straat en dat werd alles nog feestelijker, naarmate de middag verstreek. Kooplieden met oranje deden goede zaken en iedereen tooide zich gaarne met de teekenen die van den onverbrekelijken band tusschen ons volk en ons vorstenhuis getuigen. Natuurlijk ging zooals wij reeds in 't kort in onze extra ochtend-editie van heden vermeld hebben in de voornaam ste plaats de belangstelling uit naar het paleis aan het Noordeinde. waar het Ko ninklijke Familie in den loop van den mid dag werd verwacht. De duizenden wachten den zijn daar niet teleurgesteld. Omstreeks halfdrie kwam de Koningin daar aan, per auto van den Ruigenhoek. en om zes uur verscheen er het jonge vorstelijke paar dat voor het eerst zijn blijden intocht deed ln de straten der residentie. De Koningin werd overal langs den weg hartelijk toegejuicht en bij Haar aan komst ten paleize zwol het gejuich aan tot een ovatie. De gelukkige Moeder beant woordde vriendelijk wuivend de enthou siaste blijken van aanhankelijkheid der bevolking, kennelijk zeer verheugd over zooveel medeleven met deze belangrijke gebeurtenis in Haar Huis. Op het bordes voor den ingang bleef de Koningin eenige oogenblikken staan, om al dat enthou siasme in ontvangst te nemen. Zij dankte met een handgebaar, doch het gejuich nam maar geen einde. Het Wilhelmus weerklonk en het werd uit talrijke kelen meegezongen. Nog eenmaal vertoonde de Vorstin Zich voor een der vensters van de eerste verdieping en weer steeg het ge juich op uit de menigte. Toen werd alles weer stiller bij het pa leis. De wacht liep heen en weer. de Ko ninklijke standaard hoog in de lucht wap perde fier in een zonnig contrast tegen de inmiddels geheel blauw geworden lucht, achter de glazen deuren van den paleis ingang zag men de uniformen van het hofpersoneel in bezige bedrijvigheid. Het publiek verspreidde zich voor een deel. vooral toen het bericht de ronde deed, dat de Prinses met Haar verloofde pas veel later zou komen, doch velen bleven wach ten, bevreesd hun goede plaatsje te zullen verliezen. En inmiddels werden de felici- tatie-registers reeds druk geteekend. Daar zijn ze! Zoo werd het langzamerhand zes uur. De schare der wachtenden was weer aan gegloeid en grooter nog geworden dan tevoren. Bloemen werden het paleis bin nen gebracht, fraaie bloemstukken die den vervaardigers eer aandeden en ln de gangen en zalen van het paleis de feeste lijke stemming op waardige wijze kwamen verhoogen. Maar ook kleine bouquetten, getuigend van even goed gemeende trouw en belangstelling. Velen kochten een bloe metje op straat en gingen er mee het pa leis binnen, om aldus op bescheiden maar juist daarom Wellicht treffende wijze uiting te geven aan hun warme gevoelens van genegenheid. Een auto met een diplo matiek onderscheidingsteeken en voorzien van de Japansche vlag reed voor het pa leis voor. maar moest onmiddellijk weer doorrijden, zonder te stoppen. De lang verwachte vorstelijke personen konden im mers ieder oogenblik komen! En waarlijk, even later verschijnt om den hoek een motor met zijspan van de politie, daarachter een open auto met gevolg van de Prinses en dan.... Aller halzen rekken zich, er wordt gejuicht, gewuifd, met hoeden en zakdoeken gezwaaid. Achter deze eerste auto rijdt een tweede, een grijze open two-seater met een Duitsch num merbord en een voor velen vreemd vlaggetje. Daarin zit Prinses Juliana en naast Haar zit een jonge man blootshoofds aan het stuur. Haar toe komstige gemaal. Met een vlotte zwenking draait de Prins zijn auto tot voor den ingang van het paleis. Een vlotte jonge man zit aan het stuur van zijn auto en het schijnt de ge woonste zaak van de wereld. Achter groote dikomrande brilleglazen toont hij een vriendelijk gezicht, dat lacht en dankbaar Is voor zulk een hartelijke ontvangst. De Prinses heeft een tuil prachtige rozen in den arm; zij vooral is verheugd en zij dankt met lachend hoofdknikken voor de enthousiaste begroeting. waarvan de warmte haar toestraalt. De auto draagt een driehoekig vaantje met de horizontaal gescheiden geelroode kleuren van Llppe. waarop in het midden de roode vijfbladerige roos uit het wapen der Lippes. Vlak voor den ingang houdt de wagen stil. De begroeting. Met een vluggen zwaai is prins Bern- hard al uit de auto gewipt, een Jeugdige, sportieve figuur, die wars schijnt van ieder stijf vertoon. De Koningin is inmiddels op het bordes verschenen en is de treden af gedaald om het jonge paar te begroeten. De begroeting is hartelijk. Een omhelzing tusschen een Moeder en haar aanstaanden schoonzoon geeft blijk van innige ver standhouding. De Prinses is inmiddels even eens uitgestegen. Ook Zij omhelst haar Moeder allerhartelijkst. Dan staan er drie gelukkige menschen op de trappen van het bordes van het paleis. De Koningin staat glimlachend naast Haar beide kinderen en neemt mede de toejuichingen van de. enthou siaste menigte in ontvangst. De fcolitie- afzetting wordt verbroken en met moeite weten de dienaren der wet de bevolking en de talrijke fotografen nog op een eerbiedigen afstand te houden. De Prinses en Prins Bomhard danken blijde voor de Hun gebrachte hulde. Wanneer het vorstelijke gezelschap het paleis is binnengetreden, blijft de laaiende geestdrift der aanwezigen over het voor plein klinken. Even later verschijnt het jonge paar op het met tapijten versierde balcon en opnieuw groeit het enthousiasme aan. „Lang zullen ze leven" wordt gezon gen en het Wilhelmus wordt aangeheven. Steeds maar blijven de Prinses en de Prins glimlachend op het balcon staan, buigend en wuivend, zichtbaar getroffen door de betuigingen van zooveel aanhan kelijkheid. De lange gestalte van Prins Bernhard naast de kleinere figuur van onze Prinses teekent zich scherp en duidelijk af tegen den achtergrond van de paleisdeurea. Daar verschijnt ook weer de Koningin en het gejuich klinkt weer luider op. Tenslotte verlaten de vorstelijke perso nen het balcon. doch aan het enthousiasme der bevolking komt zoo spoedig geen einde. Weer wordt het Wilhelmus aangeheven; thans wordt het door allen meegezongen. ■Nog even verschijnen de Koningin en het jonge paar voor een der ramen van het paleis en dan is het feest van deze eerste ■begroeting afgeloopen. De menigte voor het paleis gaat langzaam uiteen en het wordt weer rustiger op het Noordeinde. Overweldigende jubel. Duizenden en duizenden trokken gister avond echter weer langs het Koninklijk Paleis. Op het ruime plein zochten de ve len een goed plaatsje, in afwachting van de dingen, die zouden gebeuren. Tot onge veer acht uur gelukte het de politie, den rijweg vrij te houden Tot dat tijdstip had men geduldig gewacht en degenen, die er niet in slaagden hun geduld meester te blijven en op vertrouwelijke wijze bij de politie informeerden, wat er zou gaan gebeuren, njoesten toch teleurgesteld wor den. omdat de politie het ook niet wist. Met de drukte, want onafgebroken hield de stroom van belangstellenden aan. steeg de spanning. Ook het voorplein vulde zich geleidelijk met jong en oud. Om goed half negen, toen eerst de Koningin en even la ter de Prinses met haar verloofde zich voor de verlichte vensters vertoonden, steeg uit de compacte menigte een machtig gejuich op. dat aanzwol tot eén ovatie. Men wilde steeds meer naar voren dringen en de po litie, die in groote getalsterkte onder lei ding van den hoofdcommissaris aanwezig was. had de grootste moeite de massa te gen te houden. En terwijl in de verte muziek weerklonk, verschenen de vorstelijke personen op het balcon. Het enthousiasme steeg ten top en spontaan werd het .Wilhelmus" en daarna „Lang zullen ze leven" gezongen. Op hetzelfde oogenblik verscheen de kop van den stoet van de duizenden, die ge volg hadden gegeven aan den oproep van de afdeeling Den Haag van het Nationaal Jongeren Verbond om in optocht met fak kels langs het paleis te trekken. Het bestuur van de Haagsche afdeeling van het N.J.V. opende den stoet. Dit be stuur droeg een bloemstuk, voorstellende het N.J.V.-embleem. waarin oranje orchi deeën verwerkt waren. Vervolgens kwam de muziek van het 3e half-regiment hu zaren. gevolgd door tallooze belangstellen den. In de eerste rijen liepen kolonel Die- mont, de regimentscommandant en ver schillende huzarenofficieren mede. Bij het paleis aangekomen begaven het bestuur van de afdeeling Den Haag van het N.J.V. en het hoofdbestuurslid, mr. O. Verdoorn, zich naar binnen om het jonge paar een bloemenhulde te brengen. Tijdens het de- filé verbleven de bestuursleden op 't bal kon van het paleis. Zoowel de Koningin als de Prinses onderhielden zich eenige oogenblikken met den voorzitter, mr. Baut: Het muziekkorps van de huzaren stelde zich op het voorplein op en bracht van tijd tot tijd vaderlandsche liederen ten ge- hoore, terwijl de feestgangers juichend en iubelend, in dichte rijen van 8 en 10 man breed, voorbij trokken. Hartelijk wuifden de beide verloofden, die er zeer opgewekt uitzagen, de Hage naars toe. Ook H. M. de Koningin wuifde hartelijk Om goed half tien, toen dus bijna reeds een uur lang het voorbijtrekken van den stoet had geduurd, was nog steeds 't einde niet in zicht. Zoover men zien kon, was het overal zwart van de menschen. Politie machteloos. De bedoeling was, dat achter het bestuur de verschillende vereenigingen, die aan dit défilé deelnamen zich zouden aansluiten. De enorme belangstelling langs den weg, dien de stoet volgde (NassaupleinJavastraat ZeestraatNoordeindei was echter oor zaak, dat dit plan spaak liep. Want de duizenden, die langs den weg stonden ge schaard, sloten vóór de vereenigingen bij den stoet aan, zoodat eerst ruim een uur, nadat de eersten langs het palels waren getrokken, de vereenigingen aan de beurt kwamen. De politie bleek in dit geval niet bij machte het geweldige enthousiasme te stuiten. De muziekkorpsen, die bij sommige ver eenigingen. zooals N, J. V. en de padvin ders, waren ingedeeld, stelden zich naast het muziekkorps van de huzaren op en maakten beurtelings muziek. Het publiek bleef voortdurend juichen en zingen en vormde ook spreekkoren, door het spellen van de namen; Juliana en Benno. Omstreeks elf uur heeft de politie aan deze spontane betooging een einde ge maakt. Ter hoogte van de Oranjestraat vormde zij een cordon, waardoor de stoet, waarvan het einde nog niet ln het zicht was, werd ontbonden. Het muziekkorps der huzaren speelde het Wilhelmus. Allen zon gen het volkslied uit volle borst mede. Nog eenmaal bracht de menigte de Koningin en het jonge paar een langdurige ovatie en weerklonk luide: Leve de Prinses, leve de Koningin en in spreekkoor: Benno. Hierna trokken de vorstelijke personen zich terug. Ook prins Bernhard heeft op het paleis zijn intrek genomen. Voorafgegaan door de verschillende mu ziekkorpsen, verspreide de menigte zich. Zeer velen trokken dansende en zingende naar de binnenstad, waar de café's en restaurants goede zaken maakten. Slechts met moeite kon men op de ter rassen op het Buitenhof een plaatsje krijgen. Den Haag vierde tot zeer laat de verlo ving van onze kroonprinses. Amateur-muzikanten, van wie zich velen in een kleurrijk en ongebruikelijk kleed hadden gestoken, musiceerden er lustig op los. Nog geruimen tijd bood de anders zoo rustige hofstad een ongewonen aanblik. Onmiddellijk na het bekend worden van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana met Prins Benno hebben wij ons gister morgen telefonisch in verbinding gesteld met Berlijn en verzocht ons per omgaande een foto van den toekomstigen Prins-Gemaal te willen toezenden. Het resultaat was, dat wij nog gisteravond bovenstaand beeldtelegram ontvingen, dat weliswaar niet de meestgelij kende foto van Prins Benno vormt, maar toch een gunstigen indruk geeft van de ontwikkeling der beeldtelegrafie in den laatsten tijd. TREFFENDE WOORDEN IN DEN SENAAT Nederland en Indië zijn in feeststemming Vreugde heerscht alom en in vrijwel Iedere stad en ln ieder dorp was gisteravond muziek en werden optochten en bijzondere bijeenkomsten gehouden. Al die gebeurte nissen en uitingen van blijdschap te ver melden ware onmogelijk. Wij mogen vol staan met de voornaamste feiten. Dr. Colijn spreekt in de Eerste Kamer. Natuurlijk heeft ook de Eerste Kamer, die gisteravond in vergadering bijeen was, aan dacht besteed aan de verloving onzer Prinses. De voorzitter, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, hield de volgende rede: Met levendige en hartelijke belangstel ling heeft de Eerste Kamer van de Staten- Generaal de heuglijke tijding vernomen, dat "de Kroonprinses ten huwelijk gaat. Haar Koninklijke Hoogheid bidden wij toe. dat eerlang een groot en langdurig geluk in Haar palels zich moge ontspinnen Een zegen, waaraan ZIJ, die de drukkende zorge van zoo verheven stelling draagt, dubbel behoefte heeft. Zij de hooge echtverbintenis, welke ge sloten staat te worden, een bron van vreugde voor onze gebiedster, Hare Majesteit de Koningin. Beziele. sterke zij ons gevoel van saamhoorigheid ln den kamp om het behoud en de bevestiging van onze kostelijke nationale instellingen en goederen, en strekke zij aldus mede tot heil van Harer Majesteits onderdanen en van het ons zoo innig dierbaar Vaderland. God moge het gehengen. Dr. Colijn. de voorzitter van den minister raad zeide daarop het volgende: „Ook het Kabinet wenscht deze gelegen heid te benutten om zijnerzijds in het openbaar uitdrukking te geven aan zijn vreugde over het voorgenomen huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana. Van ganscher harte sluit het zich aan bij de warme gelukwenschen, tot onze troon opvolgster gericht, en niet minder stemt het ln met de bede, dat God deze verbin tenis met rijken zegen moge bekronen, Dat de aloude band tusschen Nederland en Oranje, waarin de eenheid van ons volk telkens weer tot uiting komt, tot in verre toekomst moze worden bestendigd" Achter de regeeringstafel stonden met minister Colijn, de ministers Slingenberg, Slotemaker de Bruine Gelissen Van Schaik, Oud, De Wilde en Van Lidth de Jeude. De Kamerleden hebben beide redevoerin gen staande aangehoord. De ex-keizer is verheugd. De Commissaris der Koningin in de pro- vlnice Utrecht, jhr. mr. dr L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal heeft gistermiddag officieel namens HM de Koningin op ..Huize Doorn" de mededeeling der verlo ving van H.K.H. Prinses Juliana overge bracht De vlaggen werden daarop onmid dellijk op het kasteel en op de andere ge bouwen geheschcn. Gisteravond had een plechtige wijdjngs- dienst in het kerkgebouw plaats waarin de predikanten van de beide kerkgenoot schappen te Doorn voorgingen en waarbij de Keizer vertegenwoordigd werd door den dienstdoenden adjudant <raaf von Moltke Ex-Keizer Wilhelm heeft zich met groote ingenomenheid uitgelaten over de verloving welke hem zeer verheugde. Hij kent Prins Bernhard. aangezien deze in 1935 bij een bezoek aan ons land ook enkele malen zijn opwachting bil den ex-Keizer heeft ge maakt. Zoo heeft hll ln Juli van het vorig jaar in gezelschap van zijn broer een geheelen dag op Huize Doorn vertoefd, welke dag o.m. werd doorgebracht met tennisspelen en een bezoek aan het zwembad „Woest- duin" te Doorn. Later heeft hl! nog het middagmaal op huize Doorn gebruikt. Met de familie van keizerin Hermtne is de Prins zeer goed bekend, daar zijn moe ders landgoed Woynowo gelegen is in de nabil heid van het landgoed Saabor in Silezië van het geslacht Schoenaich- Carolath. 12 September nationale feest dag in Indië. Naar van officieele zilde wordt vernomen besloot de Indische regeering. in verband met de verloving 12 September als natio nale feestdag te proclameeren. Alle lands- kantoren en scholen zullen dien dag ge sloten ziin. terwiil de overige diensten, voor zoover mogelijk, als Zondagsche dien sten worden uitgevoerd. Gisteren was het intusschen reeds feest in Batavia. Het bericht kwam in den laten namiddag, en de verschijning der bulletins werd aangekondigd door het geloei van de sirene op den toren van het Aneta-gebouw. Vandaar en uit de kantoren der dagblad- bureaux werden de bulletins uitgedeeld. Stroomen voetgangers, fietsers en automo bilisten verdrongen zich daar. en telkens golfde de menigte weer aan wanneer nieuw sirenegeloei aankondigde, dat nadere be richten waren ontvangen. Met groote snelheid verspreidde het be richt zich door de hoofdstad Onmiddellijk na het bekend worden werd van verschil lende openbare en particuliere gebouwen, van kantoren en kerktorens, hotels en par ticuliere woningen de driekleur met de Oranje-wimpel uitgestoken. De vlaggen ontplooiden zich in de laat ste stralen van den ondergaanden zon. Ondanks den korten tijd van voorberei ding, slaagden de radio-omroepvereeni- gingen er in toepasselijke uitzendingen te verzorgen. De N.I.R.O.M. zond een welver zorgd feestprogramma uit, uitsluitend be staande uit vaderlandsche liederen. Voor haar microfoon sprak voorts het lid van het college van gedelegeerden uit den Volksraad, mr. C. C. van Helsdingen, een feestrede uit. Voor de Bataviasche Raaio-vereeniging sprak dr. E. A. A. de Vreede, vice-voorzit- ter van het Protestantsche kerkbestuur. Deze spreker herdacht de feestelijke ge beurtenis, zoowel in de Hollandsche als in dc Maleische taal. Door de hotels en groote restaurants werden in den avond feestelijkheden ge organiseerd en illuminaties ontstoken. Tot de feestelijkheden werd bijgedragen door het feit, dat de momenteel juist te Batavia vertoevende marinekapel een plechtige taptoe hield voor deze groote nationale ge beurtenis. Hedenmorgen heeft mr. Enthoven in den Volksraad de verloving officieel bekend gemaakt. Besloten werd telegrammen van gelukwensch te zenden aan H. M. de Ko ningin en H. K. H. Prinses Juliana. Op de vloot werd de verloving officieel bekend gemaakt door op de verschillende schepen 3e bemanning voor den boeg bij een te roepen, waar zij door de verschil lende commandanten werden toegespro ken. Van het deel van het eskader, dac momenteel oefeningen houdt ln de Java- zee. dat voor anker lag, voeren de ver schillende schepen de vlag in top. GELUKWENSCHEN VAN HITLER AAN H.M. DE KONINGIN. Rijkskanselier Hitier heeft H.M. Konin gin Wilhelmina ter gelegenheid van a verloving van H.K.H. prinses Juliana me prins Bernhard Leopold zur Lippe telegra- flsch zijn gelukwenschen doen toekomen. 21

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2