Vergadering der Chr. werkgeversvereeniging [EIDSCH Umm - Derde Blad Woensdag 9 September 1936 BUITENLAND de algemeene toestand. duitschland. frankrijk. o italië- engeland. rusland. portugal. uit het verre oosten. Minister Gelissen over structuurveranderingen en economische politiek De strijd in Spanje UIT DE RIJNSTREEK De Verloving van Prinses Juliana Rond den Volkenbond. Gisteren heeft de secretaris-generaal van lin Volkenbond. Avenol. een tweede onder- ad gehad met graaf Clano. Naar ver- adt. zal hU morgen te Rome blijven. Over in eerste onderhoud met graaf Ciano heeft sj zich optimistisch uitgelaten Naar ver- r verluidt, zou Italië bereid zijn weer aan Volkenbondswerkzaamheden deel te ne- Jn. zoodra de moeilijkheden, welke nog 'tde Abessljnsche kwestie voortvloeien, uit o weg geruimd zijn. Srg gemakkelijk zal dit echter niet vallen, int de Negus heeft een nieuw beroep ge- an od de wereld voor vrede en recht- urdigheid jegens Abessynië. Hij zegt dat :eer dan tweederde deel van zijn land nog it door de Italianen bezet is en dat de xirloopige regeering normaal function ed in West-Abessynië. „Onze betrekkin- m met de vreemde mogendheden en onze -binding met den Volkenbond als staats- gaan normaal voort. Oorlog en oorlogs lichten houden de aandacht der regee- ngen en volken bezig, maar de wereld akt meer dan ooit naar vrede en recht, in vrede en recht heeft ook Abessynië ozeer behoefte en wij blijven een beroep sen op de naties, die borg zijn voor de afhankelijkheid van Abessynië, om hun splichtingen na te komen." De Rijkspartijdag te Neurenberg. Rijkskanselier Hitler is gistermiddag om ii( vier te Neurenberg aangekomen. Het ition was met groen en bloemen feeste- t versierd. In de aanwezigheid van autoriteiten van at en partij is de Rijkskanselier ten raad- ilze ontvangen. Onder het gelul van de lokken heeft Hitier eerst de eerecompagnie inspecteerd. daarna begaf hij zich naar ontvangzaal, waar Liebel, de onper-bur- meester van Neurenberg den Rljkskanse- I heeft toegesproken: In U groeten wij in man. aldus de burgemeester, die door prestaties de wereld de grootste ach- ng heeft afgedwongen. De opper-burgemeester heeft Hitier hier- namens de stad Neurenberg een ge- henk overhandigd, n.l. een zilveren cas tte, met daarin een oorkonde, die het uit 12 dateerende vestingsplan van de stad vat. Hitler heeft voor het geschenk hartelijk mk gezegd: Dit geschenk, zeide hij o.a.. mij niet slechts een dierbare herinne- ag zijn aan den zesden Rijkspartijdag, air ook een aandenken aan het zwaarste ar uit mijn leven, een jaar, waarin het met Gods hulp gelukt is, de weerbaar- id van bet Duitsche volk te versterken en veiligheid te verhoogen. De stakingswocde. In verband met de staking van de kocüi- llsche en communistische werklieden in rubberfabriek van Mlchelin te Clermont- irrand, hebben 2000 arbeiders, die niet in tie bonden zijn georganiseerd en voorna- 'ijk tot christelijke bonden hooren, een rotestdemonstratie door de ptad georgani- vrd. Onder het zingen van de Marseillaise ïkken zij naar de prefectuur en heschen driekleur. Zij eischten, dat de stakers de fabriek verwijderd zouden worden. In den vooravond is het daar tot een bot- »g gekomen. Bij de C.G.T. aangesloten ar- iders trachtten het cordon van de mo- ■e garde te verbreken om de christelijke liders uit de prefectuur te verdrijven, gelukte hun echter niet. Er werden »lge personen gewond. Sa besprekingen hebben de arbeiders be oten. de bezetting der fabrieken op te dien De ontruiming geschiedde zonder ildenten. Saar aanleiding van deze gebeurtenissen Èrijft de „Temps" dat de door de aan- iagers van de C.G.T. geproclameerde sta ag. tegen welke de andere arbeiders zich lüetten, is uitgebroken daar een arbei- die een meesterknecht had bedreigd, traft is. Om hiertegen te protesteeren is staking geproclameerd. Het blad schrijft dat de niet bij de C.G.T. ingesloten vakvereenigingen sedert Maan- Savond voortdurend hebben geprotesteerd ïn de nieuwe stakingsbeweging, die een s'ang en een karakter heeft aangenomen, "geenszins in overeenstemming is met de ^sequenties, die de staking hebben kan. «n oproep is gepubliceerd, waarin na- sns deze vakvereenigingen o.a. wordt ge- Om een futiliteit hebben de stakers s nieuw conflict ontketend en ten twee- ;1 male wanorde gesticht in de fabriek, üjn gerechtvaardigde stakingen, maar 'fikt wel, dat door voortdurend stakln- te doen uitbreken zonder motief de ■uchie wordt binnengehaald, ra bedenkt ook dat uit reactie tegen de archie het fascisme voortkomt. Wilt toch "Wjpen dat de handhaving van de orde «zakelijk is, zelfs voor hen, die rijpe er- WnE hebben in het sociale leven. tok in Marseille is een staking uitgebro- >n de metaalindustrie, gelijk bekend. 'f heeft zich uitgebreid tot de automo- en vliegtuig-industbie. «lierhandelingen tusschen werkgevers en roemers zijn geopend. Iaantal stakers bedraagt 6000. Mussolini tot 8 millioen man komt. Ij^r aanleiding van de mededeeling van Vjolini tijdens zijn te Avellino ultge- J™ten redevoering, dat Italië zoo noodig enkele uren 8 millioen man zou ijzen mobiliseeren, schrijft de „Messa- l:'1' dat de berekening van den Duce l^seerd is op 35 lichtingen van ge- I Me manschappen van 21 tot 55 jaar. 1!. 'nbegrip van de lichting, welke op dat l'Jblik onder de wapens zou zijn. l'Duce heeft volgens het blad dan nog "J tekening gehouden met een reserve 5 We lichtingen, nl. van de jonge man- JJian 18, 19 en 20 jaar. in het geheel Igl'oen man, die reeds ten deele ge- ""I zijn. Koning Edward te Wcenen Baldwin's ongesteldheid. Koning Edward is gistermiddag even over eenen te Weenen aangekomen. Hij werd ontvangen door den Oostenrijkschen minister van bultenlandsche zaken, dr, Schmidt en den Britschen gezant. De koning heeft onder den naam Hertog van Manchester zijn Intrek genomen in hotel Bristol. Koning Edward heeft professor Helnrich Neumann, een bekend oorspeciallst. ge raadpleegd De koning heeft reeds verle den jaar den professor geconsulteerd en toen werd hem aangeraden na een jaar nog eens terug te komen. Minister-president Baldwin, wiens ge zondheidstoestand aanzienlijk is verbeterd door zijn verblijf bulten de stad, heeft den raad ontvangen van zijn geneesheer, dit verblijf nog te verlengen. Hij zal evenwel in nauw contact blijven met zijn mede werkers inzake de kwesties van groot be lang. Men verwacht niet, dat hij vóór Octo ber naar Downingstreet zal terugkeeren. Naar vernomen wordt, heeft Baldwin aan Neville Chamberlain verzocht hem te vervangen op de massavergadering van de conservatieve partij te Margate op 2 Oc tober a.s., waar de minister-president de voornaamste spreker zou zijn. Molotof gezant? Volgens een bericht van de „Matin" zou den er ln Moskou geruchten in omloop zijn, volgens welke de president van den Raad van Volkscommissarissen Molotof tot ge zant in een kleineren staat benoemd zal worden. Het zou aan de tusschenkomst van Worosjilof te danken zijn, dat Stalin Molo tof niet heeft doen arresteeren. Muiterij op de vioot. Uit Lissabon wordt gemeld, dat een deel der bemanning van twee Portugeesche oorlogsschepen, de „Alfonso Albuquerque" en de „Dao" gisteren aan het muiten is geslagen. De kustbatterijen hebben daarop op be vel van de regeering eenige salvo's op de revolteerende schepen gelost. Beide sche pen werden beschadigd en moesten de Taag op gesleept v/orden, waarna de mui ters werden ingerekend. Betreffende oorlogsschepen zijn twee nieuwe eenheden der Portugeesche vloot. De „Alfonso de Albuquerque" is een aviso eerste klasse van 2100 ton. Het schip heeft een lengte van 89 meter en is ge wapend met vier kanonnen en twee tor- pedo-lanceerbuizen, terwijl het een water vliegtuig aan boord heeft. De „Dao" is een torpedojager, gewapend met vier stukken geschut en acht buizen voor het lanceeren van torpedo's. Kort nadat de kustartillerle het vuur op de schepen had geopend, heschen beide schepen de witte vlag. De regeering is volkomen meester van den toestand. Niettemin is de staat van alarm in het land afgekondigd en zijn de strategische punten door troepen bezet. De politie bewaakt de ministeries en de openbare gebouwen. In de stad heerscht rust. Het leven vindt overal normaal voortgang. Nader wordt nog gemeld, dat bij het bombardement der muitende oorlogssche pel. door de kustbatterijen, aan boord der schepen zes personen zijn gedood en negen gewond. Nader wordt nog gemeld: De muiterij droeg een zuiver communis tisch karakter. De minister van marine was des nachts gewaarschuwd. HIJ zond zijn adjudant uit om een onderzoek in te stellen op de verschillende in de haven gemeerde schepen, doch toen het schip, waarop de adjudant zich bevond de „Albu querque" naderde, werd het ontvangen door mitrailleurvuur. Twee matrozen van de sloep werden gewond. Een groep ma trozen van de „Albuquerque" begaf zich aan boord van de .Bartholomew Dlas", waar men probeerde de bemanning van dit schip in de beweging te betrekken. Slechts enkele artilleristen sloten zich bij hen aan. Vier officieren van de „Albu querque" werden gearresteerd, waarna de „Albuquerque" zich. gevolgd door de „Dao" naar zee begaf. Op dat oogenblk gingen de forten tot het bombardement over. Verscheiden muiters werden gedood of gewond. De „Albuquerque" liep toen op 't strand, waarbij de bemanning probeerde te vluchten, maar zij werd weldra gear resteerd. Bedoeling schijnt te zijn geweest, om zich aan te sluiten bij de Spaansche re- geerlngsvloot. Weer een Japanner gedood. Volgens berichten uit Hongkong is weder om een Japansch onderdaan, Hirano ge naamd. te Pakhoi, in de provincie Kwang- toeng, door Chineezen vermoord. Hirano was de eenige Japansche Inwoner van de plaats. De man was 53 Jaar oud en dreef een kruidenierswinkel. Hij werd ver moord door een menigte, welke geleid werd door elementen uit het 19e leger, dat wordt beschouwd als het meest anti-Japansche van geheel China. De winkel van het slachtoffer werd geplunderd. Men vreest, dat deze nieuwe moord de spanning tusschen Japan en China nog zal verscherpen. Automobilisten, motorrijders en trambestuurders, helpt mede het tffidsrumoer te bestrijden. Veilig verkeer is ook heel wel ^gelijk zonder een permanent vebruik van uw claxon. Vandaag is in hotel Wlttebrug te Den Haag de jaarlijksche algemeene ledenver gadering gehouden van de Christelijke Werkgeversvereeniging (Vereeniging van Chr. Werkgevers en Groothandelaren lh Nederland). De voorzitter, de heer F. L. van der Bom, hield een openingsrede. Hij ving aan met te wijzen op de bijzondere omstandigheden waaronder deze vergadering wordt ge houden. Bijzonder in de eerste plaats in verband met de reorganisatie der vereeni ging, daarnaast door het ontbreken van de gelegenheid voor het bedrijfsleven om zich rustig te ontwikkelen en ten slotte omdat thans meer dan ooit de vraag naar voren komt, in welke richting de taak van den bedrijfsleider zich moet ont plooien. Het is deze laatste vraag, die spr. in het bijzonder in het midden van deze vergadering wilde plaatsen, om na te gaan, hoe de bedrijfsleider persoonlijk heeft te staan op de plaats, hem ln den bedrljfs- krlg aangewezen. Bij het steeds weerkee- rend verschijnsel van eb en vloed in het leven van de maatschappij in het alge meen en van ieder persoonlijk, zijn niet de uiterlijke omstandigheden hoofdzaak, doch alleen de vraag, of wij het leven met al zijn wederwaardigheden aanvaarden uit de hand Gods en welbewust en onder iedere omstandigheid voor zijn aangezicht ver- keeren. Juist voor den verantwoordelijken leider in kleineren of grooteren bedrijfs- kring is dit van bijzondere beteekenis. Het is die verantwoordelijkheid, welke lood zwaar kan drukken, nu in dezen tijd zoo veel wat met zorg is opgebouwd, ineen stort. zooveel verwachtingen worden be schaamd en verliezen worden geleden. In het bijzonder stond spr. hier stil bij de werkloosheid, waarvan het cijfer in 1935 belangrijk hooger was dan in 1934, terwijl het percentage in de eerste 8 maanden van 1936 nog schrikbarend is vermeerderd. Is het wonder, dat onder de massa, die, dank zij de ontkerstening van ons volk, in dit beklemmende, benauwende verschijnsel, Gods hand niet ziet, veel minder erkent, het communisme steeds verder invreet? Allereerst komt dus de vraag naar voren, of wij deze, onze taak, ajs leiders, in Juist verband met het geheel 'bezien. In het bij zonder geldt dit den Christen-werkgever. Onze taak als werkgeversvereeniging is allereerst het betrekken van de wacht bij het Christelijk beginsel. Spr. stelde daarna de vraag, of wij tot anderen productievorm moeten komen De beginselverklaring der vereeniging laat daartoe den weg open, waarbij tegelijk wordt gewaarschuwd, dat door de werking der zonde elke productiewijze tot misstan den aanleiding geeft. Deze tijd vraagt meer van de vereeni ging dan het aangeven van enkele alge meene lijnen. Jarenlang is het pleit ge voerd voor erkenning van wat in het maatschappelyk leven is gegroeid. De maatregelen, in verschillende bedrijfskrln- gen door werkgevers en werknemers in on derling overleg genomen, hebben gedu rende verscheidene jaren bewezen, van algemeen belang te zijn. Naar het per soonlijk inzicht van spr. is sanctlonneering vanwege de overheid hier noodzakelijk. Besprekingen en overleggingen zijn noodig, doch met het oog op onze roeping als Christen wees spr. er op. dat wij van dag tot dag op onszelf hebben toe te zien Doen wij leder op eigen plaats, aldus be sloot sprwat onze hand vindt om te doen en beleven wij van dag tot dag het beginsel onzer vereeniging? Is dit niet zoo. dan is ons roepen ijdel. Is het door Genade wèl zoo, dan zal ook het werk der vereeniging in de toekomst vrucht dragen voor den opbloei van het leven van ons Nederlandsche volk, Gode tot eer. Rede van minister Gelissen. De minister van handel, nijverheid en scheepvaart, prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelis sen, hield hierna een rede over: „Struc tuurveranderingen en economische poli tiek". Spreker wees er op, hoe de waarde van onze bultenlandsche handelsbeweging in 6 Jaar tijds daalde met niet minder dan 66 pCt. De situatie, die zich aldus in korten tijd ontwikkelde, was zonder precedent, de tradltioneele vrijhandelspolitiek bleek niet langer houdbaar en moest het veld ruimen voor een systeem van overmatigen invoer. De economische politiek der regeering wordt nu in ruime mate bepaald door de bultenlandsche ontwikkeling. Door een uitgebreid stelsel van maat regelen. waarmee zij ingrijpt in productie- ordening en prijsvorming tracht de regee ring de binneniandsche markt te steunen en aldus een bestaansmogelijkheid in stand te houden voor velen, die werkzaam waren in de getroffen bedrijfstakken. Zon der beschermingsmaatregelen zou b.v. de landbouw niet slechts zijn exportmogelijk heid hebben verloren, maar waarschijnlijk zelfs van de binneniandsche markt ver dreven zijn. Het voortbestaan van deze belangrijke tak van volkswelvaaart is der halve alleen door overheidsingrijpen mo gelijk gemaakt. Door contingenteering is de regeering in vele gevallen, beter dan door tariefmani pulaties, in staat, op critieke punten in te grijpen en wezenlijke belangen te be schermen. Industrialisatie acht spr. het aangewe zen middel, dat een belangrijke uitbrei ding van de binneniandsche markt kan helpen tot stand brengen. De minister karakteriseerde de regee. rlngspolitiek als: afbraak voorkomen, waar dit mogelijk is, omschakeling en opbouw bevorderen, waar dit noodzakelijk is. Sommige maatregelen zullen verdwijnen, wanneer zij hun doel bereikt hebben, an dere zullen gewijzigd worden, wanneer een verandering in den toestand dit ver- eischt. Het principe echter, waarop zij berusten, is definitief. De regeering stelt een groot vertrouwen in de Vaderlandsche durf en onderne mingslust. De crisis heeft veel geschokt, maar zij heeft, Goddank, het volkskarakter onaangetast gelaten. Het is mijn overtui ging. dat het Nederlandsche Initiatief ook onder de nieuwe omstandigheden, wegen en middelen zal weten te vinden. God geve dat overheid en volk er met vereende krachten in slagen, den geesel van werk loosheid en depressie uit te bannen. Prof. dr. H. Dooyeweerd. hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, heeft in de middagvergadering een referaat ge houden over het onderwerp: „De strijd om het vraagstuk der Chris telijke vakorganisatie van werkgevers in het licht van een oude strijdvraag in de Christelijke levens- en wereldbeschou wing". HUESCA IN HANDEN DER REGEERING? In het fort Guadeiupe bij Fontarabia. dat in den nacht van Maandag oo Dinsdag door de nationalistische troepen is bezet. Is gistermiddag een plechtige godsdienst oefening van dankbaarheid gehouden ter eere van de schutspatrones van de stad, waarbii de rood-geel-roode vlag eeheschen werd. Gistermorgen heerschte er in het door de nationalen bezette gebied van Behobia. Irun en Fontarabia volkomen rust. De sector aan de Fransch-Spaansche grens is thans geheel van rooden gezuiverd. Slechts enkele, in de bergen gevluchte franc-tireurs verontrusten nog af en toe 't verkeer od de verbindingswegen Reeds zlln afdeelingen uitgezonden om deze schutters op te sporen en te arresteeren. Met deze taak is vooral de civiele garde belast Om 15.30 uur hebben drie regeerings- vliegtuigen Irun en Fontarabia gebombar deerd. Ongeveer 25 esfllosies konden worden geteld. Ook deze vliegtuigen vlogen weer her haalde malen boven Fransch gebied en deden, na een boog over Frankrltk te heb ben beschreven opnieuw aanvallen od Spaansch gebied, zonder dat zii door de Fransche luchtpolitie werden verontrust. Naar voorts bekend wordt, hebben giste ren drie vrachtscheoen vol leden der roode militie San Sebastian verlaten, óm zich naar Bilbao te begeven In den opmarsch naar San Sebastian is verder weinig meer eewiiztzd. Van de overige nunten bliift. het nieuws het cachet dragen van iederen dag: belde Dartiien winnen! Alleen één succes der receeringstroeoen gaat boven de normale overwlnnlngsbe- rlchten uit: Volgens een regeerlngscommunlqué is Huesca geheel bezet door de regeerings- NeenmAKKERTJE bij Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn, Zenuwpijn, Rheumatische pijnen 8814 (lngez. Med.) troepen: slechts enkele groepen der rechtschen bliiven zich verzetten in het gebouw van het provinciaal bestuur en ln de kazerne der artillerie. Blijkt dit iuist. dan is dat een geduchte tegenslag voor de nationalisten. De eerste zitting van de non-interventie commissie. welke, zooals reeds gemeld, van daag te Londen zal bijeenkomen, zal wor den gehouden in het ministerie van bulten landsche zaken. De zittingen der commissie zullen geheim zitn. doch de inhoud der besprekingen zal worden gepubliceerd. Een definitief antwoord van Portugal is nog niet ontvangen en het Foreign Office zet daarom ziin pogingen voort om Portu gal over te halen, zijn reserves te laten varen en deel te nemen aan de werkzaam heden der commissie. Men verheelt te Londen niet. dat. indien een van belde in Spanje elkander bestrij dende Dartiien haar toevlucht zou nemen tot het gebruik van gifgas, de nogincen. om een non-interventie te verwezenlijken bijna zeker tot mislukking zouden ziin ge doemd. Het is meer dan waarschijnlijk, dat ln dit geval de Britsche regeering haar politiek van non-interventie zou herzien. De agenda der zitting is nog niet vast gesteld doch men meent te weten, dat de commissie allereerst de maatregelen aan een onderzoek zal onderwerpen welke reeds door de verschillende mogendheden getrof fen ziin. De autoriteiten wl'i'en er met na druk od dat de comm'eele slechts consul tatieve volmachten zal hebben en qat haar aanbevelingen slechts zullen worden toe gepast.. na. de indlvidueele beslissing der vertegenwoordigde mogendheden. Uit Alphen aan den Rijn. De door de Oranje-Garde gisteravond georganiseerde fakkeloptocht ter gelegen heid van de verloving van H.K.H. Prinses Juliana met Prins Bernhard ,is een groot succes geworden. De opstelling van den stoet had plaats aan den Buitenweg, waar weldra een enorme drukte heerschte. Deel genomen werd door de Oranje-Garde, R.K. sportver. Wilskracht. D.O.S., Hou-Vast, verpleegden van de Martha-Stichting en tal van particulieren. Klokke 8 uur vertrok men, voorafgegaan door tamboers, trom melslagers en pijpers der Oranje-Garde, gevolgd door de vaandelafdeeling der ver schillende vereenigingen. Het geheel af gewisseld door muziek van Arti bood door de vele fakkels, vlaggen en lampions een fleurigen aanblik en trok overal veel be langstelling. Weldra was overal een dui zendkoppige menigte op de been. Door het zingen van Vaderlandsche liederen werd op ondubbelzinnige wijze uiting ge geven aan de zoo geheel onverwachte ge beurtenis voor ons Oranje-Huis. Van de gemeentegebouwen en vele particuliere woningen wapperde de Hollandsche drie kleur. Nog lang heerschte een groote drukte op straat, zoodat de politie op ver schillende punten handen vol werk kreeg om het verkeer te regelen. Uit Bodegraven. Het bericht van de verloving van onze Prinses werd hier ter plaatse met groote vreugde ontvangen. Dadelijk ging van talrijke particuliere woningen de vlag uit. Onmiddellijk ontstond bij het Oranje comité 1936 het plan om een samenkomst te beleggen. Pogingen werden in het werk gesteld om de Geref. Kerk daartoe te be komen. het actieve muziekcorps „Soli Deo Gloria" bood bereidwillig zijn diensten aan, zoodat de strooibiljetten reeds om 3 uur in zee gingen en overal bulletins werden aan geplakt. Op deze zoo spontaan opgezette actie antwoordde de bevolking even spontaan. Het groote kerkgebouw was te half negen overvol. De tweede voorz. van het Oranaecomite, de heer I. Hoogendoorn opende de samen komst. Na het zingen van het Wilhelmus, sprak hij in enthousiaste woorden over het heugelijk feit en herinnerde aan de ban den tusschen Nederland en Oranje, die zoo God wil, thans tbt in lengte van jaren zullen behouden blijven. Vervolgens ging ds. Klüsener voor in ge bed en hield een vlotte toespraak. Aller eerst las hij een tweetal telegrammen voor. Het eerste, dat gericht was aan de Prinses, luidde als volgt: H. K. H. Prinses Juliana: Het Oranje comité met de bevolking van Bodegraven bijeen ter eere van Uwer Koninklijke Hoogheids verloving, biedt U hare oprechte gelukwenschen aan en bidt U 's Heeren zegen toe. J. Hoogendoorn, voorz. Het tweede was gericht aan H. M. der Koningin en luidde: Het Oranjecomité met de bevolking Bo degraven bijeen ter viering van de verlo ving van H. K. H. Prinses Juliana biedt Uwe Majesteit de oprechte gelukwenschen der bevolking aan op dezen voor ons Va derland zoo belangrijken dag. Spontaan antwoordde de groote schare hierop met het „Wilhelmus". De heer A. Schuiling besprak de Oranje liefde, die woont in het hart van iederen Nederlander, al wil hij dat ook niet weten. Vervolgens sprak ds. Pel. Evang. Luth. predikant. En tenslotte sprak ds. Dam een slotwoord. Ter afwisseling werd gezongen, deels begeleid door het orgel, deels door het mu ziekcorps. De nu volgende muzikale optocht werd een feesttocht. Daar had niemand op ge rekend. want het plan was pas enkele oogenbllkken voor de samenkomst opge komen. Overal schaarden de bewoners zich langs den weg en een eindelooze stoet jongelui en ouderen ging hartelijk jui chend en zingend achteraan. Tenslotte werd nog het Wilhelmus geblazen en ge zongen voor de woning van den burge meester, waarna de stoet op de Nieuwe Markt werd ontbonden. De heer v. d. Most hield tenslotte op de muziektent een enthousiaste rede en dankte voor het welslagen van dezen spontanen, maar daardoor misschien des te beter ge slaagden feestavond. De Roode Kruis-cOlonne zond H. K. H. Prinses Juliana het volgende telegram: De leden van de transportcolonne van. het Ned. Roode Kruis afd. Bodegraven wenschen Uwe Koninklijke Hoogheid met dezen dag van harte geluk. Namens de transportcolonne, A. Hoogendoorn, secr. Uit Hazerswoude. Ter eere van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana hing gisteren van alle openbare gebouwen en van vele particu liere woningen in onze gemeente de vlag uit. 's Avonds werd door de Chr. Muzlek- ver. een rondgang door het dorp gemaakt. BOSKOOP. Het B. Armbestuur heeft voor 1936 een extra subsidie van f2500 aangevraagd ter verhooging van de post „Bedeeling ln geld". Voor de verpleging in ziekenhuizen is f. 1500 extra aangevraagd. HAZERSWOUDE. Alhier is opgericht een Vrouwenver- eeniging, met het doel zich te verdiepen in Schrift-studie. Tot presidente is gekozen mej. N. Kraan, tot secretaresse mevrouw Heuzeveld en tot pennlngmeesteresse mej. G. Bogaards. 3—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11