IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 8 September 1936 mui UIT DE RIJNSTREEK Officieele Crisispublicaties. ALPHEN. GEMEENTERAAD. [irklaring van den burgemeester inzake (t protest van de Rotterdamsche archi- ecfen Verlaging der huurwaarde van „(é's tot 1/3 De herziening der steun- geling zal voor de werkloozen in onze gc- sernte eenige verbetering brengen De jujrereen. „Hosanna" behoeft viervoudige trrtiooging der vermakelijkheidsbelasting niet te betalen. De raad onzer gemeente kwam in open de vergadering bijeen onder voorzitter- tchap van burgemeester P. A. Colijn. Af- taig de heer A. den Ouden. De voorzitter jpent de vergadering lfet gebed. De notu- fn der vorige vergadering worden na een jeine wijziging goedgekeurd. Mededeelln- en: verschillende door Ged. Staten goed keurde raadsbesluiten. Ingekomen stuk en: Een verzoek van de N V. Wóonhuis- ouw te 's-Gravenhage. om vergunning oor straataanleg nabij „De Laetste Stuy- er", wordt in handen van B. en W. gesteld De kwestie Hooykaas en Lookhorst In verband met een schrijven van de a. Hooykaas en Lockhorst, architecten te otterdam, wordt door den voorz. de vol- tnde verklaring afgelegd: Het. door de heeren Hooijkaas en Lock erst aan den Raad gerichte adres geeft li] aanleiding tot de volgende opmerkin- De bedenkingen in het adres naar oren gebracht richten zich voornamelijk ?en: a, den vorm waarin de voorz. zijn be- itrkingen op het pian der heeren Hooij- aas en Lockhorst heeft' gegoten: b. de wijze waarop de voorz. het onder oud op 2 Juli heeft geleid Wat het laatste betreft, diene 't volgende: Nadat door B. en W. met de beide archi tecten was overeengekomen dat de heeren en variant op het ingediende plan zouden kieren, werd besloten dat er nog gelegen- bild zou worden geboden om met den loorzitter te spreken over mogelijke pun ten deze nieuwe aa.ngelegenheid betref lende. Het kwam mij van meet af ge- renscht voor en het blijkt achteraf dat dit juist gezien was deze besprekingen houden in het bijzijn van derde, waar- la door mij de gemeente-secretaaris werd ultgenoodigd. Bij dit onderhoud bleek tot mijn verrassing dat beide architecten niet alleen reeds zij het ook schetsmatig (én variant, maar er zelfs twee gereed todden. Van den heer Blaauw had één h elementen in zich van het later door htm ingediende plan, terwijl het tweede, door weglaten der zijvleugels, een zeer af- tijkenden vorm vertoonde. Van de heeren Hooijkaas en Lockhorst itaat mij van het verschil nog dit voor den geest, dat één der gevelontwerpen on- Itveer dezelfde vooruitspringende zijvleu gels had als men in het le plan Blauw iantrof, terwijl het andere meer conform het later Ingediende ontwerp was. De hee- ten waren derhalve toen reeds een eind t? weg en mijn algemeene indruk heb ik den wethouders kenbaar gemaakt door on- Itveer te zeggen: wanneer ik mij niet ver lis zal uit de varianten wel een oplossing hunnen worden gevonden. De heer Blaauw keelt zijn platte grond belangrijk verbe terd en de heeren Hooijkaas en Lockhorst sin er met hun architectuur op vooruit eegaan. Mijn positie tijdens dit onderhoud ■is echter geen gemakkelijke. Mijn stre len is er in het algemeen op gericht mij im duidelijk mogelijk uit te drukken, een (genschap die mij waarschijnlijk in de 'natste raadszitting zelfs eenigermate par ten heeft gespeeld, maar waarom ik bij deze besprekingen heb moeten afwijken mdat ik achtereenvolgens met beide con- turrenten moest confereeren. waarbij de itrikste onzijdigheid en grootste voorzich- Ugheid moest worden in acht genomen ra ook in acht genomen is. t Ik hem mij er van onthouden eenige op- tesing te suggereeren en tot den dag der bzending was ik er volmaakt onkundig van velke variant door de ontwerpers zou wor sen ingediend. Gevolg van het door mij «genomen standpunt was, dat ik mij zeer weserveerd heb uitgelaten zoowel wan neer het vermeende verbeteringen als ver- Jlechtcringen betrof, terwijl ik meende niet kunnijn afwijken van het tot op dat ocgenblik door B. en W. ingenomen stand- Wnt. de heeren ontwerpers niet in kennis stellen met de bezwaren welke bij het college tegen het plan van den concur- tent gerezen waren. De eenige concrete Ofdedeeling welke door mij is verstrekt ran beide partijen gelijkelijk, geschiedde op rarzoek van den directeur van gemeente- uorken en betrof een onderdeel van diens «deeling Als de heeren adressanten uit ;;1 onderhoud de conclusie hebben ge- kokken dat door mij instemming met hun Pta werd betuigd, of de overname van wen uit het plan Blaauw werd gesanc tioneerd. dan moet ik zeggen dat die con- C'iisie verkeerd is en blijven de gevolgen ,Jn deze misvatting volkomen voor hun ''lening. Als dan verder beweerd wordt, de gehouden gespreking mede geleid tot de oplossing van het vraagstuk «-tweede instantie, dan herhaal ik slechts die oplossing blijkens hun ter tafel ge tracht variant reeds was, toen de bespre- bog aanving en ook dat toen reeds de ele menten uit het plan-Blaauw waren over tomen. Dat deze juist door ons als fou- beschouwd waren, wisten zij natuurlijk Ik wil mij thans zorgvuldig hoeden, ™r eenige verscherping der kwestie, maar Jbi houde het mij ten goede, wanneer lk verwijt van te hebben „misleid" verre >n mij werp. Aan dergelijke dingen wordt •™r. mij niet gedaan en ik hoop daarvoor ™»'n het vervolg bewaard te blijven. Door behoeft wat het zakelijke aangaat. ïtls te worden teruggenomen, of betreurd ÏÏJJJJ wat den vorm betreft. Het gaat dn vu- m' mihder om een enkele uit- «rakking dan om het geheel. „Met eens ta' v '£a" ploegen" is een bekende Bij- ~bche uitdrukking, waarvan de staten- M» zeSgen <3at het is „een bloemrijke j* Het beteekent dat iemand-zijn voor- rt' doet met wat een ander bekend was. J^mtdrukking was hier, afgezien van den tam' minder °P haar plaats omdat de be- n? niet een voordeel maar een nadeel b opgeleverd Het schijnt dat mijn aan- eilng van het plan Blaauw en de be- n<"ng van dat van de heeren Hooij kaas en Lockhorst scherper is geweest dan lk mij bewust was. Indien dit inderdaad zoo is, en ik neem het op gezag van ande- ïcn aan. dan valt dit te betreuren, omdat een voorzitter van de raad, zich zooveel mogelijk van scherpte moet weten te spe nen. Voor mij was het vraagstuk, en dat gaf ér wellicht zijn scherpte aan, voor een deel er één geworden van rechtsgevoel en ik heb gemeend dat het noódig was de puntjes duidelijk op de i te zetten, al heb ik dat blijkbaar wat al te nauwkeurig en te forsch gedaan. Na wat mij van terzijde is medegedeeld, moet het hoogst onwaar schijnlijk worden gedacht dat de door den voorzitter uitgesproken rede van beslissen- den invloed op den uitslag is geweest, in ieder geval blijk', uit de beslissing niet dat de raad ook de motiveering van den voor zitter zich tot de zijne heeft gemaakt en dat is ten slotte voor den raad van betee- kenis. Aangezien het bij niemand heeft voorgezeten de eer en goeden naam der firma Hooijkaas en Lockhorst aan te tas ten en het wijzen op gebreken in een plan geenszins als zoodanig behoeft te worden aangemerkt, temeer niet, wijl tijdens de debatten, naast critlek ook waardeering werd geuit, kan m.i. voorzoover de firma Hooijkaas en Lockhorst desniettemin op eerherstel aandringt, zij zich door het vo renstaande bevredigd achten. Los van het vorenstaande wil ik nog een opmerking maken en wel naar aanleiding van het feit, dat ik er aan het einde van het be- bat op wees dat de directeur van gemeen tewerken civiel- en niet bouwkundig inge nieur is. Ik bedoelde daarmede allerminst aan het ééne meer waarde toe te kennen clan aan het andere, maar alleen dat aan het oordeel van een civiel ingenieur niet die autoriteit zou kunnen toegekend, dat daarvan in dit stadium van het debat de beslissing zou kunnen worden afhanke lijk gesteld. De heer Boeren meent dat de heeren H. en L. een meer concrete uitspraak van den raad wenschen, terwijl de heer Den Uijl er nog eens op wijst, dat hij niet overtuigd is dat de heeren H. en L. iets van hel plan Blauw hebben overgenomen. De heer v. Kleef meent dat het voor den raad moeilijk is aan het verzoek van de heeren H. en L. te voldoen, daar het adres in hoofdzaak gaat tegen de minder heid van het college van B. en W. Spr. ad viseert derhalve het verzoek voor kennis geving aan te nemen. De heer Boeren wil wat verder gaan en meent dat de verkla ring van den burgemeester alle scherpe kanten heeft weggenomen en kan zich hiermede vereenigen. Nadat tenslotte de heer Verdonk nog het woord heeft ge voerd wordt aldus besloten. BIJ de behandeling van het schrijven van Ged. Staten, houdende mededeeling dat de gestelde vraag, of een verdergaande verlaging van de huurwaarde van koffie huizen. zóó, dat slechts een derde ge deelte belastbaar wordt gesteld, toelaat baar ls, ontkennend moet worden beant woord, wijst de heer van Kleef er o.m. op dat de raad toch de bevoegdheid heeft twee derde verlaging toe te passen. Spr. vraagt of B. en W. niet bereid zijn bij den raad te komen met een dergelijk voorstel. De voorzitter antwoordt nog geen toezeg gingen te kunnen doen tot verlaging der lasten, temeer daar de gewijzigde werk loosheidssubsidie voor de gemeente een tegenvaller is van f. 33.000, welk gat eerst moet worden gestopt. Bij het verzoek van W. v. d. Berg te Aarlanderveen, om te bevorderen dat hem een tapvergunning boven het vastgestelde maxium worde verleend, overeenkomstig 't bepaalde in artikel 8, le lid der drank wet 1931, verzoeken de heeren Verdonk en Boeren hem ter wille te zijn. De voorz. meent dat er weinig kans is en meent dat heeft gedaan om een vergunning te koo- pen. De heer Ruting ls er ook voor om t de eigenaar van het gebouw weinig moeite verzoek te steunen. Het verkeer te Aarlan derveen is niet zoo gering als men denkt en dan heelemaal geen vergunning. „Men behoeft", aldus spr.. tot groote hilariteit, „geen drinker te zijn, doch heelemaal niets is ook niets", iGelach). De heer W. Spreij kan met het idee van de heeren niet meegaan, hij wil niet helpen bevorde ren dat men een vergunning voor niets krijgt terwijl anderen hiervoor soms f. 1600 betalen. Het voorstel van den heer v. Kleef om het verzoek van adressant te steunen met overlating der redactie aan B. en W. wordt aangenomen met 105 st. Tegen de heeren W. Spreij, G. Bergshoeff. Den Uijl. B. Spreij en v. 't Riet. Medegedeeld wordt dat de heer P. J. Koelewijn door vertrek naar elders als lid van den raad bedankt en de heer S. Groe nendijk zijn benoeming als zoodanig heeft aangenomen. Motie van de Ned. Vakcentrale, aange nomen op het buitengewoon congres van 22 Aug. j.l. waarin aangedrongen wordt op een terugnemen, c.q. herziening in gunsti- gen zin van de gewijzigde steunregeling. Hieromtrent ls ook nog een brief van den heer Den Uijl ingekomen en adres aan B. en W. der drie besturenbonden. De heer W. Spreij deelt mede dat de commissie van advies over een en ander heeft verga derd. De heer W. Spreij geeft een uit voerige uiteenzetting en becijfering van een ingesteld onderzoek van 237 willekeu rig genomen werkloozen. Uit deze zeer duidelijke uiteenzetting bleek dat na de door den minister van soc. zaken met de wethouders der groote steden gehouden conferentie en volgens zijn circulaire van 3 September j.l. de gewijzigde steunrege ling voor de werkloozen in onze gemeente in het algemeen voordeel zal beteekenen, daar het standaardloon voor onze ge meente is gebracht van f. 16 op f. 18. Per week zal in onze gemeente volgens deze nieuwe regeling f 40 meer worden uitge keerd of ruim f. 2000 per jaar, wat de ge meente een goede f. 1200 zal kosten. De heer Spreij zou het derhalve onverstandig vinden te verzoeken de regeling terug te nemen. Personen die vier jaar achter el kaar werkloos zijn komen, zoo zegt spr. in onze gemeente bijna niet voor. De heer Geerlof wil ter voorkoming van misver stand zeggen dat het adres der drie be sturenbonden verband hield met de eerste circulaire van den minister en niet met die van 3 September J.l., daar deze gunstig is te noemen voor onze gemeente. De heer Ruijssenaars spreekt in denzelfden geest, gemeente altijd achter zijn geweest omdat De heer Den Uijl meent dat wij in onze j wij hier nimmer huurtoeslag hebben ge-1 had. hetwelk door de andere heeren wordt betwist. Besloten wordt dus geen verzoek tot wijziging der regeling voor onze ge- meente te doen. 1 De rekening van de gemeente-, water en lichtbedrijven en alg. armbestuur van 1935 wordt in handen van de desbetref fende commissie van onderzoek gesteld. De heer Boeren Informeert dan of er geen schrijven is ingekomen van de gynr- nastiekvereen. „Hou Vast" om deel te ne men in een geldleening van gemeente wege. De voorzitter zegt dat er pas Zater dag tijdens de vergadering van B. en W. een verzoek is ingekomen om den raad voor te stellen dat de gemeente zal deel nemen in de door deze vereeniging uitge schreven geldleening tot een bedrag van f. 500. B. en W. hebben de vereen, bericht, dat zij hierin geen aanleiding vinden en hebben derhalve geen voorstel aan den raad gedaan. Z.h.st. worden dé voorstellen van B. en W. betreffende aankoop van voetstraten, overneming van het onderhoud van de Z. Nassaustraat. verlenging van den geldig heidsduur van de beheersverordening van het grondbedrijf en wijziging van die der water- en licht-bedrijven, wijziging van de legesverordening aangenomen. Bij het voorstel tot verkoop van bouwgrond aan den heer J. Westmaas c.s. en intrekking van het voorstel tot grondverkoop aan „Hou Vast", zegt de heer Lam. dat hij tot de conclusie komt dat er waarschijnlijk toch fouten zijn gemaakt, daar men an ders niet in onderhandeling was getre den met de eigenaren in de v. Velzen- straat. Nu H.V. hiervan de dupe wordt, wil hij deze vereeniging schadeloos stellen. De heer W. 'Spreij zegt dat er geen fouten zijn gemaakt en men naar een bevredi gende oplossing heeft gezocht, zoowel voor eigenaren in de v. Velzenstraat ais voor H.V. De heer Lam blijft de loop van zaken echter eigenaardig vinden. De heer Boe ren is blij dat de zaak zoo geloopen is. Hierna wordt het voorstel z. st. aangeno men evenals het voorstel tot grondverkoop aan den heer W. v. Beijeren q.q.; id tot aankoop van grond van jhr. G. J. Stoop. Tot leden van het algemeen armbestuur worden herbenoemd de heeren C. v. Gaa ien, A. van Hoorn en H. v. Kleef. Na be noeming der leden van de verschillende commissies van bijstand der water- en lichtbedrijven. enz., yolgt aanneming van het voorstel inzake verhuring van 't win kelpand Van Mandérsloostraat no. 1 en verwisseling van een uitgelote obligatie der gemeente 's-Gravenhage. Tot onderzoek van den geloofsbriel van den heer S. Groenendijk worden benoemd de heeren B. Spreij. W. Geerlof en A. F. Ruijssenaars. Bedoelde commissie brengt bij monde van den heer B. Spreij rapport uit, die een en ander in orde heeft be vonden en tot toelating adviseert. Aldus besloten. Hierna komt aan de orde het voorstel van B. en W. inzake het bezwaarschrift van het bestuur der zangver. „Hosanna" tegen heffing van vermakelijkheidsbelas ting bij uitvoeringen van oratori door die vereeniging. De heer Boeren kan gedeel telijk met het afwijzend voorstel van B. en W. meegaan, doch is tegen verhooging Hij vindt het. geen ontduiking, daar het niet in het geheim is gegaan. Had men de aan- TEELTPREMIE VLAS EN KOOLZAAD. STEUNVERGOEDING ERWTEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat voor vlas van den oogst 1936 hetwelk met inachtneming van de te dien aanzien gegeven voorschriften, is ver kocht in het tijdvak van 5 Juli 1936 t/m 16 Augustus 1936 een teeltpremie zal wor den uitgekeerd, overeenkomende met een bedrag van gemiddeld f. 100per H A. Voor koolzaad van den oogst 1936 het welk met inachtneming van de daartoe gegeven voorschriften is verkocht vóór 23 Aug. 1936, zal een teeltpremie worden uit gekeerd overeenkomende met een bedrag van gemiddeld f. 86.per H.A. De steunvergoeding voor de laagste klasse groene erwten, alsmede voor an dere erwten, gedenatureerd in het tijdvak van 24 Augustus t/m 29 Aug. 1936 zal f. 1.90 per 100 kg. bedragen, terwijl voor in dat zelfde tijdvak gedenatureerde erwten van de kwaliteitsklasse C een vergoeding van f. 2.40 per 100 kg. zal worden betaald. 8755 Boeren er zijn spijt over uitdrukt dat B. en W. geen vergunning hebben gegeven aan „Wilskracht" Zondag j.l. voor het geven van een sportdemonstratie. De voorzitter zegt dat het college bezwaar heeft de sport op Zondag uit te breiden en het college het idee had dat entree zou worden ge heven, doch niet had geweten dat het fei telijk meer een demonstratie in eigen kring en op eigen afgesloten terrein was. Het idee zat bij B. en W. voor dat een en ander viel onder de openbare vermakelijkheden. Hierna gaat de raad in geheime zitting. BODEGRAVEN. Opening Kaasdag. In de bovenzaal van het Beursgebouw werd de Kaasdag geopend. 107 boeren had den hun kaas gezonden, allen ongeveer op dezelfde dag gemaakt, onder dezelfde weersomstandigheden enz., maar toch be duidend verschillend van kwaliteit. De voorzitter van het comité voor den kaasdag, gevormd uit de besturen der drie DlaatseUike landbouworganisaties, de heer C van Dam begroette de aanwezigen. Spr. gaf een overzicht van de totstandkoming van den kaasdag. Het verheugde sor. te kunnen mededee- len dat de jury over het algemeen zeer voldaan is over het aangeboden Droduct en dat van de 107 gekeurde kazen er 46 dus bijna de helft bleken te behooren tot de le soort. 33 tot de 2e soort, 20 tot de 3e soort en slechts 8 van afwijkende kwa liteit waren. Sm\ dankte tenslotte het ge meentebestuur dat vertegenwoordigd was door den burgemeester en de beide wet houders. de ver. van Kaashandelaren, waar drie landbouworganisaties. het Zuivel station en den heer v. d Most. voorzitter van de Ned ver v. Kaashandelaren en van de Prooagandakern Rijnstreek voor hun belangstelling. Vervolgens werd gesproken door den heer Joh. P Veerman, namens de Bodcgr. Ver. van Kaashande'aren. Tot slot werd nog gesproken door den heer A. H. v d. Most. Namens het Zuivel- stat'on dankte de tweede voorzitter de heer W Boer voor de medewerking De voorzitter dankte oonieuw voor het eesDrokene en verklaarde de tentoonstel ling geonend waarna de genoodigden een rondgang gineen maken. y, £rt.ïr fciirfèn cr^ntröleerd dan ware I van het voltallige bestuur aanwezie was. de óe^noeliykheden iSmeTVfVv» -irle landbouworganisaties. hef. Zuivel- onlduiking geen sprake doch heeft men dc 3mnd denateurskaarten Ingevoerd om de uitvoering mogelijk te maken, waarbij men niets heeft nagelaten Hij twijfelt niet aan de eerlijkheid van partijen. Uitvoerig bespreekt sor dan wat er gebeurt als het voor-tel van B. en W. wordt aangenomen of als Hosanna geliik kriigt. Met handha ving van beide standpunten wil hij even wel alle moeilijkheden voorkomen en in verband met de financieele omstandighe den der vereeniging geen viervoudige ver hooging opleggen doch dit bedrag onin baar verklaren en de verordening wijzigen. Sor. hooot dat B. en W. zijn voorstel tot het hunne zullen maken, zoodat stemming achterwege kan blijven. De heer v. Kleef kon in den aanslag niets onregelmatigs vinden en zal dus voor het voorstel van B. en W. moeten stemmen, hoewel hij een tweetal overwegingen van net prae-advies minder juist acht. Zonder de verordening geweld aan te doen en 't voortbestaan der vereeniging niet onmo gelijk te maken, stelt hij voor de aansla gen te handhaven doch „Hosanna" een subsidie toe te kennen geli.i1' aan het be drag van de viervoudige verhooging. De heer Geerlof spreekt ook in dezen geest en is voor het idee van den heer Boern, doch acht. het onjuist dat men persoonlijke gesprekken in het geding hrrf', gebracht. De heer den Uijl houdt eveneens een uit voerige besoroking en al is het standpunt van B. en W iuist. hij had gehoopt dat men soepeler tegenover deze vereeniging, wier kunnen en durf hij wat de schepping der kunst betreft, bewondert, was geweest Z. i. was een subsidie aan deze vereen, zeer op zijn plaats geweest B. en W. en de raad moeten toch meer naar hel cultu reel belang zien. De zaak moet niet op de spits worden gedreven en hij wil tot een oplossing komen als het idee van den heer van Kleef. De voorz. antwoordt, dat het B. en W. tot voldoening stemt dat zij door deze be lastingheffing niets wonderlijks hebljen gedaan en de raad hiervan doordrongen is. Reeds in de stukken hebben zij gezegd dat zij ook de viervoudige verhooging betreu ren. De voorz. is niet van meening dat met het bedrag van f. 41.het bestaansrecht' der vereeniging gemoeid is. Er is in onze gemeente blijkbaar een groote weerzin te gen deze verordening. Een soepele behan deling bi,i belastingverordeningen is ge vaarlijk. Hij acht het beter dat de raad zich daarover beraad. Na nog verschillen de besprekingen waarbij de heer W. Spreij in het openbaar er prijs op stelt te verkla- len dat het onjuist is zooals van hem in de gemeente wordt verteld, dat hij ook zelf een kaart van 75 et. (kaart aan 3 mnd. donateurs uitgegeven) heeft gehaald, wordt tenslotte aangenomen dat Hosanna alsnog in de gelegenheid zal worden ge steld, het bedrag ad f. 41.te betalen, wordt hieraan voldaan en afstand gedaan van het recht van beroep, dan zal de vier- \oudige verhooging ten bedrag van f .107.45 achterwege blijven Rondvraag De heeren Geerlof en Boe ren vragen aandacht voor de schoolgeld- regeling 1937 en voor de grootere gezinnen meer oroeressle toe te passen. De heer B. Spreij wijst op de gevaarlijke bocht aan Gen Gnephoek en vraagt meer politietoe- ziriil voor het verkeer in den Hoorn gedu rende werkzaamheden aan den rijksstraat BOSKOOP. In de bad- en zweminrichting aan den Otweg hebben de examens zwemmen plaats gehad. Alle deelnemers'sters) zijn geslaagd, n.l. de dames: H. GoudkadeVerheul, Nel Bon- gers, Marie Booy, Marie Groenestein, Ineke Hooftman, Ina Nijveldt, Wijna v. Pelt, Mientje Rosbergen, Ineke Struve, Helena Wlegersma en Guusje Zwartendijk en de heeren: G. de Gunst, G. Grootendorst, F. le Feber, J. v. Hartingsveldt, M. Otto, P. Ramp en W. v. d. Willik. Een 21-jarige Duitscher, die hier, zon der papieren en zonder middelen van be staan verblijf hield, is door de politie aan gehouden en op transport gesteld naar zijn land. De heer K. Kooy slaagde voor het po- litiediploma van den Alg, Ned. Politiebond. o HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Geboren: Maartje Jannie, d. van Jac. van Aalst Czn. en H. den Hertog. Ondertrouwd: A. van der Haven 29 j. en J. Heimus 29 j. Gehuwd: W. A. Koekenbier 36 j. en M. A. Verkleij 32 j. LEIDEN, 7 Sept. 1936. Noteering coop, groenten-, fruit- en bloemenveiling-vereen. „Leiden en Omstreken"» Andijvie f. 0.50 0.80; Kroten f.11.70; Komkommers f.1 —2.20; Bloemkool I f. 3.5011; idem II 1.1.50—5.10; Roode Kool f. 1.60—5.10; Savoye Kool f. 4.104.90; Groene Kool f.1 3.30; China Kool f. 1.60; Meloenen f.3— 22; Pieterselie f.0.30; Prei f. 0.80—1.70; Ra dijs f. 0.50—0.80; Kropsalade f. 0.501Sel derie f.0.301.20; Bleekselderie f. 0.12 0.22; Knolselderie f.3.80; Wortelen f.2— 5.90; Perziken f. 0.5013 per 100 st. Kroten f.12.20; Kroten gekookt f.57; Snij- boonen f. 317; Stokboonen f. 614; Pronkboonen f. 1.504; Stamboonen f 3 12; Postelein f.36; Spinazie f.49: To maten A f. 3—4.40, B f. 3—5.20, C f. 3—3.60, CC f. 23.20; Uien f. 1—2.70; Aardappelen f. 2.10—2.20 per 100 kilo. Vette Varkensmarkt van Dinsdag 8 Sept. 1936. Totaal aangevoerd 187 st. Prijs per K.G. levend gewicht in centen. 172 zwaar 4039, 15 licht 37. Handel matig. BOSKOOP, 7 September. Coöp. Ver. „De BoskoopsChe Velling". Rozen per bos: Wendland 2941 etTa lisman 12—16 ct.; Wilh. Kordes 1624 ct.; Paul Grampel 15—20 ct.; Jules Bouché 9 13 ct.; Juliana 1214 ct.; Else Poulsen 17 —28 ct.; Gloria Mundi 18—21 ct.; August Noack 1013 ct.; Golden Ophelia 7—9 ct.; Briarcliff 12—18 ct.; Hadley 22—30 ct.; Pechtold 3541 ct.; Ellen Poulsen 1417 ct.; Pheube 2231 ct.; Rosalandia 1216 ct.; Columbia 812 ct.; Florex 2432 ct.; Edith Helen 2635 ct.; Ingar Olsson 20 28 cent. Diversen per bos: Clematis Durandi 17 33 ct.; idem Mevr. le Coultre f. 1.20; idem Prins Hendrik f 0.591.09; idem L'Azur- stern 5770 ct.; the President 2337 ct.; Gerbera 1620 ct.; Dalia's 68 ct.; Chry santen gr. bloemig 5070 c.: idem tros 30 50 ct.; Physalis Francetti 69 ct.; Le- gustrumtakken 11 ct.: Vuurpijlen 8 cent; Rozen In pot per stuk 15 cent. KATWIJK AAN DEN RIJN, 7 September. Eigenheimers per kist van 25 Kg. f. 0.60 0.75: Drielingen f.0.300.40; Bos peen f. 3.70—6.10; Bloemkool I f. 8.80—10.60; Peen per kist f. 0.851Uien per 100 Kg. f. 1.70—2. RIJNSBURG, 7 September. Bloemkool I f. 6—11 per 100; Bloembool II f. 24; Groene kool f.23; Roode kool f. 2.60 2.70: Gele kool f. 2.402.50; Aardappelen f. 0.500.75 per kist; Waspeen f 0.801: Kroten f. 0.40—0.50; Uien f. 0.80—1 per 50 kilogram. Bloemenveiling, 7 September. Mont- bretia's 1215 c.; Lelies wit f. 4.505; Pom pon dahlia's 25—35 c.; Zinnia's 2035 e.; Gladiolen brillant 25—35 c.; idem Jacoba 3550 c.; Perfection 45—75 c.; War 4580 c.; Asters witte straal 3540 c.; rose 25 35 c.; Struisveer wit 2035 c.; rose 2025 c.; gemengd 3035 c„ alles per 100. ROELOFARENDSVEEN, 7 September. Druiven 1213 cent per pond. Meloenen 3 12 cent per stuk. Sla f. 0.501.20 per 100 krop. Tomaten A 4550 cent. TomatenB 50—60 cent. Tomaten C 3840 cent. Toma ten CC 25 cent per bak van 25 pond. Snij- boonen f. 0.321.45. Prinsesseboonen 90— 95 cent. Dubb. Stam 8085 cent. Witte Pronkboonen 17 cent per 10 KG. Grof 25 cent. Bommen 1617 cent. Stippel 12'/i ct. per 25 KG. ROTTERDAM, 7 September. Binnenland- sohe granen. Haver f. 5.756.25 (extra blanke iets meer); Gerst Ohevaller f.6— 6.25; Gerst Winter f. 5.90—6.10; Erwten kleine groene f. 79; Erwten Schokkers f.1012; Bruine Boonen jarige f.1011; Karwijzaad f. 2021 (inclusief)Blauw- maaanzaad zeer flauw gestemd. Alles per 100 kilo netto. TER AAR, 7 September. Spinazie per kist 4 Kg. 22 cent; Andijvie f.616; Peulen per 10 Kg. f. 0.601.30: Snljboonen f.0.300.80; Princesseb. f. 0.551.15; Witte Pronkb. 15 0.35 cent; Spekboorien f.0.300.65Poste lein f.22.60; Breekpeen per 100 Kg. f 2— 5; Uien f,2.303.10; Roode kool f. 4.10 4.50; Witte kool f. 44.70; Savoye kool f. 2.205.30; Peen per 100 bos f.36; Sla per 100 stuks f. 0.501.30; Bloemkool per stuk l'/i7 cent; Meloenen f.513; Kom kommers f. 13.30; Tomaten B f. 12.10; Kas-Snijboonen f. 1.101.30. VEUR, 7 September. Engelsche komkom mers le soort f.11.50; 2e soort f.1; 3e soort f. 1; Gele komkommers le soort f. 1.20 1.50; 2e soort f.11.20; 3e soort f.1; Kropsla le soort f. 0.50—1.20; 2e soort f. 0.50; Peen f. 2.50—5.20; Bloemkool le soort f.4—6.50; 2e soort f. 1.50—2; Toma ten midd. f. 1.501.90; groote ronde f. 1.50 —2.20; 2e soort f. 1.50; 3e soort f.1; Andij vie per 100 f. 0.500.90; Spinazie per 4 kilo 836 cent; Postelein f. 2—3.80; Snijboonen f.512; Spercieboonen f.414; Prei f. 1.80 3.90; Seldery f. 0.801.20: Meioenen f.3 18; Druiven f. 9.5012.80. KOUDEKERK. De collecten in de Ned. Herv. Kerk brachten voor de Diaconie over de maand Juli op f, 104.45, over Augustus f. 91.43, voor de kerk f. 71.87, Restauratiefonds f. 61.99, Busje plaatsengeld f. 24.71, Verjaringsfonds f. 23.60, Plan 1936 f. 64.58, Offerblokken f. 9.42. LEIDERDORP. Koninklijke onderscheiding. Bij K.B. van 26 Augustus is verleend de eeremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ln goud aan den heer A. v. Muiden hoofd van de Zondagsschool der N.H. gemeente alhier. NOORDEN. Drankbestrijding. Onder leiding van den voorzitter, deil heer C. Voorn, hielden Kruisverbond en Mariaver. in de St. Franciscuszaal een weg. Voorts dringt de heer Ruting op spoed ledenvergadering. De nieuwbenoemde ka- aan betreffende de plaatsing der koelcel pelaan C. Stet, was ter vergadering aan- lr> de noodslachtplaats, terwijl de heer I wezig. Spr. ziet in de aanwezigheid van den kapelaan een bewijs van medeleven met het edele streven van Kruisverbond en Mariaver. De heer P. Maarsseveen bracht als afge vaardigde verslag uit van den Sobriëtasdag op 15 Augustus te Den Haag en de heer M. A. Bergonje van den Bondsdag op 7 Juni te Amsterdam. De voorz. deed verslag van de jeugdreis naar Ouwehands Dierenpark te Rhenen Tot bestuurslid van de Mariaver. in de plaats van mej. A. van den Helder, werd benoemd mej. P, Maarsseveen. Van de Soblëtasalmanak zullen voorloo- pig 25 exemplaren worden aangevraagd. Besloten wordt op 18 October een pro- paganda-avond te organlseeren. WADDINXVEEN. De glasfabriek blijft doorwerken. De plannen tot stopzetting van de glas- en spiegelfabriek van de firma Matze zijn voorloopig uitgesteld. Tot nader order zal de fabriek nog in werking blijven. De aan gezegde ontslagen zijn voorloopig ingetrok ken. De bewoners van de Oranjelaan heb ben een buurtvereeniging opgericht waar van het doel is, wanneer dé leden van het vorstelijk huis verjaren, dit op gepaste wijze te vieren. Het bestuur is als volgt sa mengesteld: M. v. d. Berg, voorzitter; C. Graafland, secretaris, J. Bresser, penning meester en commissarissen P. Both. A. M. de Witte, J. C. Janmaat en Mulder. 3—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11