DE STRIJD IN SPANJE LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Zaterdag 5 September 1936 BUITENLAND DE BIOSCOPEN TELEGRAMMEN lAAT/Ttjj^MCHTIN DE ALGEMEENE TOESTAND. Voor den vrede. De algemeene commissie der vredes bijeenkomst te Brussel heeft besloten een permanente organisatie in het leven te roepen, zoomede een internationale propa- gandacommissie. Een delegatie zal naar Genêve vertrekken om den president van de Volkenbondsvergaderingin kennis te stellen van het werk van het congres. De parlementaire commissie, welke onder lei ding staat van den Franschen afgevaar digde Grumbach, heeft besloten, dat de tot de vredesbeweging toegetreden parlements leden aan den vooravond van iedere vol kenbondsvergadering te Gènève zullen bijeenkomen Jouhaux, de secretaris-generaal van de C. G. T. (het Fransche vakverbond' gaf een uiteenzetting van de verantwoordelijk heid van de vakvereenigingen In den strijd tegen den oorlog. Hij verklaarde daarbij, dat de vakvereenigingen economische ge lijkheid tusschen de volken tot stand moesten trachten te brengen, maar dat zulks slechts verwezenlijkt kan worden, indien de verdragen werden herzien. Hij legde vervolgens den nadruk op den preventieven strijd tegen den oorlog Een van de eerste middelen hiervan is volgens spreker nationalisatie der wapenindustrie. Tenslotte verklaarde Jouhaux van meening te zijn. dat men den Volkenbond moest steunen, niettegenstaande de jongste mis lukkingen. De vakvereenigingen in een land, dat aanvalt, hebben volgens hem den plicht een algemeene staking te ontkete nen. Te Warchau is de oud-strijders organisa tie Fidac bijeen geweest. Er werden eenige resoluties goedgekeurd, oa één inzake de niet-deelneming van de Fidac aan de vredesbijeenkomst te Brussel wegens de onvoldoende bekende methodes van actie en de weinig duidelijke conse quenties; een andere resolutie had betrek king op de voortzetting der pogingen op vreedzame wijze toe nadering te verkrijgen met de Duitsche. Hongaarsche Bulgaarsche en Turksche oud-strijders. Tot president van de Fidac werd gekozen Carlo Delaroix, de voorzitter der Italiaan- sche vereeniging van oorlogsinvaliden. Na de sluitingszitting bood de president der Poolsche republek een thee aan. Aangezien hij zelf door ongesteldheid verhinderd was. werd hij vertegenwoordigd door minister Beek. De gedelegeerden van het vrouwencon gres der Fidac werden door de weduwe van maarschalk Pilsudskl ontvangen. o BELGIË. Van Zeeland zal Woensdag een verklaring afleggen. Minister-president van Zeeland zal Woensdag voor de parlementscommissie van binnenlandsche zaken en vervolgens voor de radio een belangrijke verklaring af leggen. welke betrekking heeft op de bin nenlandsche politiek. Het schiint. dat deze verklaring noodzakelijk is geworden door de situatie welke is geschapen door de ge beurtenissen in de buitenlandsche politiek en de agitatie in het binnenland o DUITSCHLAND. De verhouding tot de Baltischc landen. Reuter verneemt uit Kofno, dat de Duit sche regeering aan Lithauen een non agressie-pact heeft voorgesteld, waartoe ook de andere Oostzeelanden zouden kun nen toetreden. De Lithausche regeering moet hierop geantwoord hebben, dat zij eerst haar bondgenooten van de Baltische entente wil raadplegen. Dit verdrag zou ten grondslag gelegen hebben aan de be sprekingen, die onlangs in Letland tus schen de ministers van buitenlandsche za ken van Lithauen, Estland en Letland zijn gehouden. Het heet, dat de drie regeerin gen omerent dit onderwerp tot volkomen overeenstemming zijn gekomen. Er zijn dus nieuwe politieke besprekingen tusschen het Duitsche rijk en de Oostzeelanden te wachten. Het Nieuwe Roxy-theater. Shirley Temple, het guitige, wereldberoemde won derkind ls deze week te bewonderen In „Vaders eerewoord" en opnieuw kan men genieten van haar los, ongedwongen, na tuurlijk spel In deze film is zij Penny, het dochtertje van twee avonturiers Jerry en Toni. dié besluiten van elkander te gaan. wanneer Jerry het plan, om zijn dochtertje te verkoopen, wil gaan uit voeren. Dat is Toni toch te erg! Bij nader Inzien wil echter Jerry haar geenszins meer verkoopen en zoo trekken ze gedrieën als fatsoenlijke menschen naar de Ri viera, waar Jerry als kantoorbediende voortaan zijn brood verdient. Maar Jerry valt weer terug in handen van Oom Felix, een juweelendief, die hem overhaalt een collier te stelen. Jerry doet zulks en ver stopt het in Penny's Teddybeer, op welke plaats Penny het gestolen kleinood vindt. Verdrietig over het feit, dat haar vader een dief is en zelfs zijn eerewoord tegen over haar gebroken heeft, ts ze teleur gesteld in hem en daarom neemt Toni de schuld op zich. Dit is Jerry te machtig en met een berouwvol hart brengt hij het collier terug, waar het thuisbehoort en aan het avonturiersleven van Jerry is nu voorgoed een einde gekomen dank zij Toni en Penny. Dit is de korte inhoud van deze Amerik^ansche speel film, waarin natuur lijk aller aandacht gericht Is op Shirley Temple, die met Carole Lombard en Gary Cooper deze rolprent tot een groot, ver diend succes voert. u première voor Leiden gaat de tweede hoofdfilm .Kanodulvels", een boelende rolprent, welke een sportleven geest ademt en rijKelijk voorzien is van prachtige natuuropnamen, die als achtergrond die nen voor een sensationeele handeling Belde films vormen tegader een heel aan trekkelijk programma! ENGELAND. De reis van den Koning Naar staking in Wales. Gisteren ls de Koning van Engeland te Istanboel aan land gegaan. Hij werd ver welkomd door Kemal Ataturk, die hem de leden der Turksche regeering voorstelde. Een groote menigte juichte den Koning toe, die door de feestelijk versierde straten der stad reed. De Koning heeft verschillende monumentale gebouwen bezocht, die des avonds te zijner eere waren geïllumineerd. Eden's gezondheidstoestand heet, zonder nu bepaald zorg te baren, toch minder gun stig te zijn dan gemeld is. Daar de onderhandelingen inzake het mijnconfliet in een impasse zijn geraakt, heeft de leiding der mijnwerkersfederatie in Zuid-Wales officieel bekend gemaakt, dat order zal worden gegeven, om Maandag het werk te staken. Ongeveer 120.000 mijnwerkers zijn bij deze staking betrokken. DANTZIG. Verklaring van Foerster. In een rede, gehouden door Albert Foer ster. den leider der Dantzlger nationaal- socialistische partij, heeft deze o.a. ver klaard. dat de grondwet van de vrije stad in het leven is geroepen voor de behoeften van Dantzig en niet voor den Volkenbond. Indien zij de bevolking niet past. kan zij gewijzigd worden. Sprekende over het vertrek van 2000 Dantziger miliciens naar het aanstaande congres te Neurenberg, gaf Foerster te kennen, dat dezen bij hun terugkomst te Dantzig een verandering zouden aantreffen. Wat er op til is? o ZUID-SLA VIE. Bezoek van Koning; Boris. Koning Boris van Bulgarije zal een dag de gast zijn van den prins-regent Paul op het kasteel Krany in Slovenië. o BRAZILIË. Een fascistisch complot. De politie van Bahja heeft een complot ontdekt van de fascistische Accao Integra- llsta tegen de regeering. Verscheidene ar restaties werden verricht, o.a. werd de districtsleider van de partü gearresteerd. Een aantal documenten werd in beslag genomen en alle gebouwen van de Inte- gralista zijn gesloten. De bladen berichten verder, dat tevens een aantal officieren, onderofficieren en manschappen van de politie in Ba hik ztifi eearresteerd. o RUSLAND. Een sombere balans. Over de oogstmislukklng zijn thans na dere gegevens beschikbaar: het laar 1936 was een uitgesproken droogtejaar voor een gebied, dat met enkele uitzonderingen, biina geheel Europeesch Rusland omvat. In de omgeving van Moskou laten honderden boeren hun vee wegens voereebrek in de stad slachten en hetzelfde verschijnsel treft men aan in de omgevine van vele andere steden Daar niet als in 1921 (steunactie van Nansen!! hulp van buiten te verwachten is. moet de Sovjet-Unie trachten met eigen krachten de dreigende catastrofe af te wenden. Als hulpmiddel daartoe beschikt zij over ongeveer tien millioen ton graan, dat a]s reserve voor het Roode leger is opgeslagen. De Sowjet-regeering schiint niet van zins te ziin dit graan ter beschikking van de bevolking te stellen; het leger moet in de eerste plaats verzorgd worden daar men dit. behalve in verband met de buitenland sche moeilijkheden, ook met het oog op de steeds toenemende binnenlandsche onrust, noodzakelijkerwijs geheel slagvaardig moet houden. Casino-Theater. Het programma van Casino is ook deze week weer van een uit stekend gehalte. Het zet al direct goed in met een tweetal journaals, waarin we onze zwemsters, de laatste wedstrijden te Berlijn en de sluiting van de Olympische Spelen zien Een grappig teekenfilmpje comple teert het voorprogramma. Als eerste hoofd film zien we dan een op en top griezelfilm. „De geheimen van het kasteel", met Claire Dodd en Clarck Williams. Diefstal, moord, een geheimzinnig luidende bei. kortom alles wat maar noodig is om een film griezelig te maken, is hier aanwezig. Nauwelijks is de eene sensatie voorbij of de andere vraagt weer de aandacht. Zooals in elke goede griezelfilm moeten we ook bij deze aan het eind weer beken nen, dat wij een ander voor den schuldige aanzagen. Na de pauze draait de hoofdfilm „Anny en Anny". met de gevierde Anny Ondra in een dubbelrol. De verdere voornaamste rol len worden bezet door Adolf Wohlbriick en Fritz Odemar. Ook ditmaal is Anny Ondra weer de echte vrooiijke. vlotte filmspeel- ster, zooals we haar uit tal van groote films kennen. De fotografie is buitenge woon goed. terwijl er eenige aardige liedjes worden gezongen. Zeer goed geslaagd is o.a. de scène in de gevangenis, waarin Anny Ondra zich voor 500 dollar heeft laten op sluiten. om een dame die als een twee lingzuster op haar lijkt, doch Innerlijk he melsbreed van haar verschilt, er uit te houden. Tenslotte komen „Anny en Anny" beiden op een groot ijsfeest, dat gegeven wordt voor een liefdadig doei en waarop de echte Anny als kampioene kunstrijdster van Amerika moet optreden. De tijdelijke Anny moet zich hier tegen haar wil in let terlijken en figuurlijken zin op glad ijs be geven. Op komische wijze weet ze haar optreden tot een groot succes te maken. Dan volgt een zeer „hartelijke" ontmoe ting tusschen de beide Anny's en tenslotte, PALESTINA. Engelsche troepen-versterking. In verband met de versterking van de troepen in Palestina is in Engeland een aantal reservisten onder de wapenen ge roepen. Naar vernomen wordt, zal de eer ste divisie van hét Brltsche leger, welke 12.000 man telt, naar Palestina worden ge zonden. Tusschen Lydda en Haifa is een trein ontspoord, tengevolge van sabotage. Een Britsch soldaat kwam om het leven en twee matrozen en een soldaat werden ge wond. TSJECHO-SLOWAKIJE. Het proces tegen de Polen. In verband met de door den zaakgelas tigde van Polen ondernomen stap, waarbij geprotesteerd werd. tegen het feit, dat üe Poolsche consul gemengd werd in het pro ces tegen Bocek en diens medebeklaagden, beschuldigd van aanslag op de veiligheid der Tsjecho-Slowaaksche republiek, wordt medegedeeld, dat het O. M. slechts zijn plicht deed door met alle feiten der zaak rekening te houden. Het proces heeft geen enkele bijbedoeling en verbergt geen vij andelijke bedoelingen jegens Polen. VEREENIGDE STATEN. Hoover weer in de politiek. Oud-president Hoover, die zich. naar men algemeen geloofde, had teruggetrokken, zal weer in de politiek gaan. Alvorens naar het Oosten te vertrekken, deelde hij mede, voornemens te zijn, ten gunste van Lan- don aan de presidentieele verkiezingscam pagne deel te nemen. De anarchist Kuehnel. die bekend heeft een aanslag op president Roosevelt te hebben beraamd, is ontoerekenbaar ver klaard. en onder toezicht geplaatst. MIDDEN-AMERIKA. Opstand in Honduras? Volgens verschillende berichten zou in Honduras een opstand uitgebroken zijn, die onder leiding staat van Marcos Baca In West-Honduras zou de opstand reeds een grooten omvang hebben aangenomen. SCHEURING IN HET AMERIKAANSCH VAKVERBOND. NEW-YORK, 5 Sept (Reuter) - Tien groote vakvereenigingen, die bij het groote Amerikaansche Vakverbond waren aange sloten, zijn wegens insubordinatie uit den bond gestooten. Zij vertegenwoordigen te zamen 1.100.000 arbeiders, hetgeen mee'r dan een derde is vin het totaal aantal leden van hét'.Amèftkaarisch Vakverbond. Dc-ze tien dissidente vakvereenigingen zul len onder voorzitterschap van John Lewis, den leider van den mijnwerkersbond, een nieuwen vakbond oprichten. SECRETARISSEN VAN TROTZKI TE ANTWERPEN. BRUSSEL. 5 Sept. (A.N.P.). Wolf en van Heyenoort, de beide secretarissen van Trotzki zijn, komende van Kopenhagen, te Antwerpen gedebarkeerd. Zij deelden mede, zich naar Parijs te zullen begeven, teneinde te trachten, Trotzki aan den greep der Noorsche politie te ontrukken en het op treden van hun chef te rechtvaardigen. Tegen een krampaanval staat ook de meest geroutineerde zwemmer machteloos. Waag U daarom nooit zoover in zee, dat een ander U slechts met moeite zou kunnen bereiken. zooals het in een dergelijke film betaamt, het „happy end"! Een bezoek aan Casino loont de moeite! Lido-thater. - „Roberta" vormt het hoogtepunt in de ongemeen geperfectio neerde prestaties van het brillante paar Ginger RogersFred Astaire, dat op het gebied van dans, zang en spel bijkans niet te evenaren schijnt. Zooals dit tweetal in een gracieuzen stijl en 'n fabelachtige tech niek zijn dansen uitvoert, ls in één woord volmaakt. Daarbij ls de film zoo vol goeden smaak, vol lichte charme en bekoorlijke distinctie, en bovendien met een verrassende variatie gemaakt, dat afwisselend het oor en het oog gestreeld worden. Hiertoe leent zich ook het verhaal op zichzelf bijzonder goed, hetwelk zich afspeelt in het modehuis Ro berta met modeshows en dergelijke exhi bities. In dit modepaleis werkt een cos- tuumontwerpster, Stephanie, die een Rus sische prinses ls en beeldschoon bovendien. Op deze dame raakt een Amerikaansch voetballer. John Kent, die met zijn vriend, den bandleider Huok, naar Parijs overge stoken is, verliefd en wie zal hem zijn ge luk misgunnen? Zeker niet zijn vriend Huck, want ook deze vindt een handige partner in de danseuse Lizzie. En dan is er verder nog een tante, die na haar dood de modesalon ais erfenis nalaat aan John Kent, die haar neef is, waarmee dan ge zegd wil zijn, dat Stephanie het slechter had kunnen treffen. Tevens valt het te begrijpen, dat er een kostbaar gemonteer de modeshow te genieten is en de muzikale omlijsting uit een reeks melodieuze songs bestaat, prachtig gezongen door Irene Dunne, een openbaring op dit gebied Het applaus aan het einde gaf stellig uiting aan het enthousiasme, dat het publiek vervulde. In hooge mate enerveerend is de nieuw- 'Vervolg van het 3de Blad) Nieuwe strijd bij Irun. Om 6 uur vanmorgen zijn uit Fontarabie 200 man volksfrontmilitie aangekomen, die het tijdens den nacht verlaten brug- hoofd te Irun, alsmede een gedeelte van den weg. die naar deze stad leidt, hebben bezet. Zij hebben zich tot taak gesteld, de overbrenging van verscheidene uit Barce lona komende munitietreinen naar San Sebastian te beschermen. De correspondent van Havas meldde om 8 uur: de toestand ls onveranderd. Irun is door de nationalisten niet geheel bezet. De 200 man. die bij het aanbreken van den dag den weg. die van de brug naar de stad leidt, hebben bezet, zetten den strijd voort De tegenstand der regeerlngstroepcn wordt georganiseerd en schijnt krachtiger te worden. Om half acht heeft het geschut van het fort Guadelupe, dat nog steeds in handen der volksfrontroepen is. de door de natio nalisten bezette omstreken van Irun ge bombardeerd. Mededeelingcn van generaal Queipo de Llano. Het leger van generaal Franco, dat van uit het Zuiden naar Madrid oprukt, is, naar generaal Queipo de Llano voor de radio heeft verklaard, thans tot op 115 K.M. van Madrid opgerukt, GeneTaal Cavalcantl hoopt met zijn colonne nationalisten binnen 3 dagen Oviedo te bereiken. Drie colonnes nationalisten zijn van La Linea en Antequera vertrokken naar Malaga, waartegen de nationalisten thans, naar men gelooft, een breed-opgezet offen sief willen openen. Mislukte landingspoging op Majorca. Generaal de Llano heeft via radio-Sevilla medegedeeld, dat de regeerlngstroepen voor de derde maal getracht hebben, op Majorca troepen te debarkeeren. Zij hadden echter een zware nederlaag geleden en móesten onverrichter zake terugkeeren. Gijzelaars gefusilleerd. Een der gijzelaars, die uit het fort Guade loupe heeft kunnen ontsnappen, heeft bij zijn aankomst te Hendaye medegedeeld, dat 170 gijzelaars hedenochtend zullen worden gefusilleerd. Naar vernomen wordt zijn verscheidene vooraanstaande persoonlijkheden te Irun, die met de nationalisten sympathiseerden, hedenmorgen doodgeschoten. BINNENLAND. ZILVEREN FEEST VAN DE MIDDELBAAR TECHNISCHE SCHOOL TE DORDRECHT. Ter gelegenheid van het zilveren jubi leum van de Middelbaar Technische School te Dordrecht had vanmorgen in de be stuurskamer der school een bijeenkomst plaats, waar het bestuur, leeraren, leden van de school-commissie en vele gemeen telijke autoriteiten aanwezig waren om ge tuige te zijn van de aanbieding van een huldeblijk van de burgerij. De wethouder van onderwijs, de heer I. van Huiden, droeg namens het gemeente bestuur en de Dordtsche bevolking een bi bliotheek-fonds van ruim f. 1000 over aan het bestuur als blijvend aandenken. In de aula bood ing. J. de Waard namens de leerlingen een geschenk aan in den vorm van een gevel-klok. Daarna sprak ing. J. Hammes in tegen woordigheid van bestuursleden, leeraren en ruim 200 reünisten de feestrede uit. Hij bood namens de oud-leerlingen een bronzen plaquette aan met de beeltenis van den oud-directeur der school, ir. H. de Groot, die gedurende vrijwel het geheele bestaan der school de leiding van de on derwijsinrichting heeft gehad. Wegens ernstige ziekte was de heer de De Groot zelf verhinderd de feestelijkheden bij te wonen. ste Charlie Chan-film „Charlie Chan's ge heim", die al de vorige „thrillers" van de schepping van Earl Derr Biggers over treft. Als een bus sluit het scenario, dat buitengewoon gecompliceerd ls en toch geenszins verwarrend. Een zekere heer Allen Colby, bij wiens dood meerdere par tijen groot belang hebben, wordt vermoord en met een ongekend vernuftige scherp zinnigheid weet Charlie Ohan den moor denaar te ontmaskeren. Evenals op den eersten avond reeds het geval was, zullen velen van dit uiterst ge slaagd programma willen profiteeren en het verdient zulks ten zeerste. Luxor-thcater. „Herfstmanoeuvres"! Ge begrijpt al waar dat heen moet; ge denkt aan levenslustige meisjes en vrooiijke jongelieden in keurig zittende uniformen; ge denkt aan onstuimig kloppende harten en liefdes-avontuurtjes. En ge hebt goed gedacht! „Herfst-manoeuvres": een film van stoutmoedige cavalerie-offlcieren, die on vervaard chargeeren daar waar zij een knappe jongedame ontmoeten, die keer op keer „bulten zichzelf" zijn en die al hun strategische kennis weten aan te wenden indien zulks noodig mocht zijn om Amor's vijanden een beslissende nederlaag toe te brengen. Vrouwelijke list als extra- versterking van het offensief wordt daarbij gaarne en dankbaar aanvaard. Zoo ook in „Herfst-manoeuvres", waarin twee offi cieren van wie de één Hans Söhnker is verliefd zijn op de bij-de-hande dochters van de landgoed-bezitster, in wie wij Ida Wüszt herkennen Partijen zijn het ten volle eens, maar als het ernst wordt dienen ook de ouders er in gekend te worden en nu wil het noodlot dat de mama der meis jes reeds jarenlang gewikkeld is in een pro ces met haar buurman den papa van Hans Söhnker over een kwestie, die meer O Burgos protesteert. Naar vernomen wordt, heeft de re*ee- ring te Burgos bij de Fransche regeering geprotesteerd Generaal Queipo de Llano heeft voor radio-Sevilla de redenen voor dit protest uiteengezet, namelijk: 1. tijdens de gevechten om Irun iiin door de nationalisten een' aantal Franschs officieren gevangen genomen. 2. In den strijd om Irun zijn dum-dum kogels van Fransch maaksel gebruikt. 3. Aan vliegtuigen der regeering ls toe gestaan, In Frankrijk te linden om brand stof in te nemen, en den voorraad bom men aan te vullen. De niet-inmenging Gisteravond ls het antwoord der Portu- geesche regeering gepubliceerd op het voorstel van Frankrijk en Engeland, om een Portugecschen diplomatleken verte genwoordiger, hetzij te Parijs of te Londen te machtigen, deel te nemen aan de werk zaamheden van het Internationale con trole-comité voor de toepassing van het accoord tot nlet-inmenging ln de gebeur tenissen in Spanje. De regeering zal haar medewerking ver- lecnen, op voorwaarde, dat accoord gegaan wordt met de volgende punten: 1. De scherpe omlijning van de bevoegd heden der commissie, overeenkomstig de geformuleerde reserves en op de voorwaar den door elke regeering gesteld. 2. Dat de commissie de middelen van actie ter beschikking worden gesteld, noo dig, om haar taak te kunnen vervuilen. 3. Dat waarborgen voor de onpartijdig heid van haar optreden worden gegeven. De brand te Irun is biina uitgewoed Daar het vannacht windstil was. ts een groot deel der huizen en eenige kerken door de vlammen gespaard gebleven. De militaire toestand is onveranderd. Het hoofd van de internationale brug is nog door ongeveer 10 volksfrontaanhangers be zet. Een Belgische communist, die eenige uren geleden uit Irun, waar hit aan de brug het machinegeweer bediend heeft is aangekomen., vertelt dat zich nog slechts ongeveer 100 volksfrontaanhangers als laatste posten te Irun bevinden De rustige morgen wordt door eenige vluchtelingen gebruikt, om naar Irun terug te keeren, teneinde daar eenige eigendommen te halen. Hendaye zelf heeft ziin normale aanzien herkregen. De duizenden vluchte lingen ziin biina allen met speciale treinen en autobussen verder vervoerd. DIEVEN VAN RIJWIELPLAATJES AANGEHOUDEN. De politie te Leeuwarden arresteerde gis, teren terzake van diefstal van rijwlelbe- iastingmerken, L. P. en L. F., belden te Leeuwarden woonachtig. De dieven zijn zóó brutaal te werk ge gaan. dat zij de gestolen merken weer aan de eigenaars van de rijwielen, waarvan de belastingplaatjes waren ontvreemd, te koop aanboden. Zij zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. o DE OCEAANVLUCHT VAN MEVROUW MARKHAM. Hoewel men nog steeds niets van mevr. Markham gehoord heeft, maakt men zich niet buitengewoon ongerust trots ontvangst van een bericht van den New-Yorkschen c.eerdeskundige, volgens hetwelk de avia- Irice op het oogenblik met slecht weer te kampen zou moeten hebben. Indien op tijd zou mevrouw Markham tegen 2.20 uur Amsterdamsche tijd Nieuw Foundiand kunnen bereiken. o Bij Kon. Besluit van 22 Aug. is aan mr. W. J. van Beeck Calkoen, op zijn ver zoek. met ingang van 4 Oct. 1936, eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meenten Bunnik, Odijk en Werkhoven, on der dankbetuiging voor de langdurige diensten als zoodanig bewezen, met gelijk tijdige bevordering tot officier In de Orde van Oranje Nassau. principieel dan belangrijk is en welke in feite niets anders betreft dan de vraag wie van het tweetal verplicht is een sloot, welke door beide landerijen loopt, door te trekken. De krijgsraad, die hierover door de offi cieren en hun vrouwelijke helpsters belegd wordt, is even gewichtig als belangwekkend en het oorlogsplan wordt zoo degelijk en wei-overwogen in elkaar gezet dat het on afwijsbaar tot succes leiden moet. Voordat het zoover ls wordt er echter nog een harde strijd gestreden en Ida Wüst met Leo Sle- zak vervullen daarbij de hoofdrollen. Vroo- lijk en luchtig wikkelt het scenario zich af, talrijk zijn de vermakelijke scenes, uitste kend de muziek en de zang. welverzorgd ook de fotografie, welke in deze prachtige entourage zoo dankbaar is! Uitbundig ko misch zijn de kibbelpartijen tusschen Ida Wüst en den dikken Leo Slezak. Zóó hebben zij zich verzoend en zóó staan ze weer als kat en hond tegenover elkaar. Wie zouden een dergelijke opgave trouwens vlotter en leutlger kunnen uitwerken dan deze twee ras-artisten, die zich in deze zeer geslaagde ouderwetsche film-operette volkomen uk- leven kunnenRobert Stolz droeg zorg voor de knappe muzikale illustratie en regisseur Georg Jacoby had eenige goed- vondsten Het Luxor-program is deze week trou wens geheel ln stijl, want ook de tweede hoofdfilm een typische Duitsche kluun' geeft keurig spel en vele dolle situaties, welke door regisseur Carl Fröllch tot een behoorlijk geheel aaneengeregen werden. „Spektakel om Jolanthe" is een grapp's niemendalletje, dat z'n beteekenis voorna melijk ontleent aan de schitterende typee- ring der vele boeren van het kleine dorpIj die zoo kostelijk samenspannen om eerie lastingambtenaar er tusschen te ne „f maar aan het slot tot de wat pijnlijke o" dekking komen dat zij zichzelf te P® hebben gehad! Een Interessante dierei film ziet men verder in het bljprogramm 2-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2