t> 77sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 5 September 1936 Vierde Blad No. 32450 voor de huisvrouw menu voor de week nuttige wenken vragenrubriek bij VLASVELD Und- en tuinbouw Aan liet slot van mijn vorigen brief be loofde ik u het slobbroekje te beschrijven m de afwerking van truitje en broekje. Begin het broekje aan het middel; zet 76 steken op. dus 12 méér dan voor het truitje en gebruik ook hiervoor naalden No. 9; brei, net als bij de trui, 16 toeren in het ribbetje: 2 recht, 2 aver., en werk de rest weer recht heen, recht terug; net als de trui! Na het ribbetje volgt het ver hoogde gedeelte voor de broek; aldus: 1ste toer, 6 recht, omkeeren en over deze 6 terug. 2de t. 12 recht, omkeeren en over de 12 terug. 3de t. 18 recht, omk. en over de 18 terug. 4de t. 24 recht; omk. en over de 24 terug. enz. enz.; steeds om den an deren toer 6 st. meer breien, net zoo lang tot er nog 28 st. overblijven. Daarna over alle steken breien in één toer en door gaan tot de korte kant van het werk 17'/j cM. lang is. Vervolgens aan weerszijden van het werk 1 steek minderen, net zoo lang tot er nog 42 steken over zijn. Op deze 42 st. zonder minderen 4 c.M. lang breien. Nu worden de steken voor den voet verdeeld: 13 st. recht en op de volgende 16 steken over een lengte van 24 toeren heen en terug breien. Dit vormt dan de wreef. Breek de wol af en hecht haar weer aan, waar de 13 steken waren blijven staan. Neem hier 12 st. langs den kant van de wreef op, brei deze en brei met dezelfde naald 8 steken langs -den teen. Brei met een aparte naald de andere 8 teensteken. Neem ook daar 12 lussen langs den ande ren kant van de wreef op en eveneens de overblijvende 13 steken. Al deze steken op één naald. Brei nu 8 toeren zonder min- ieren op deze steken. In de volgende 8 toeren moet u aan weerskanten van de naald 1 steek min deren. Daarna kant u losjes af en breit het andere pijpje precies eender. En nu de afwerking. Naai van het trui tje de zijnaden en de mouwnaden dicht en daarna van het slobbroekje de vóór- en achterzijde; nu van elk pijpje ook de voet- rooi dichtnaaien. Maak om het middel van het slobbroekje 6 knoopsgaten in het ge ribbelde boord en zet precies daartegen over op het truitje een zestal flinke knoo pen; maak vervolgens de sluiting op den schouder in orde met twee maal twee kleinere knoopen en knoopsgaten, en pers het werk aan den averechten kant met een warm ijzer onder een vochtigen doek even vlug op. U ziet, dat het patroon eenvoudig is, zoodat vergissen is uitgesloten. En wilt u er nu voor besluit nog een aardig jasje bij? Het is gebreid met een paar breinaalden No. 8 en 4-draadsch wol. Wat vindt u van een lengte van schouder tot onderkant van 27'/. c.M.? Dan moeten de mouwtjes 14 c.M. zijn, en de wijdte van de jas van onderen 59 c.M. Begin onder aan den rug en zet 60 st. op; eerst voor een randje: 8 toeren recht heen, averecht terug, en daarna de z.g. „Moss"- steek: de ééne toer 1 recht, 1 averecht: en de volgende verspringen: 1 averecht, 1 recht. Ga in den Moss-steek door tot het werk 19 c.M. lang is, gemeten van het begin af. Dan bent u aan het armsgat toe. Kant aan het begin van de 2 volgende toeren 4 steken af en ga dan, steeds in den Moss-steek, over 10 c.M. lengte door. Volgende toer: de eerste 19 steken Moss- ateek. dan 14 st. af kan ten en de overblij vende 19: Moss-steek. Brei op deze laatste 19 steken, 7 toeren en zet dan aan den halskant nog 15 st. er bij op voor den voorkant. Ga op die 34 st. door tot het armsgat 20 c.M. lang is; de eerste 6 ste ken aan den halskant moeten steeds recht heen en averecht terug, voor den rand. Als het armsgat 20 c.M. lang is. moet u er aan lie zijde 4 steken bij opzetten. Nu op de overige steken doorgaan tot de voorzijde telijk is aan den rug. Daarna afkanten. Vervolgens de wol aan den kant van hals hij de andere 19 steken aanhechten en 6 toeren breien; daaria net zoo doorgaan, als c voor de andere helft van het voorpand werkte. De mouwtjes komen nu aan de beurt; vouw het werk dubbel en neem 46 st. op voor de mouwen; brei hierop de Moss- rteek over een lengte van ll'/j c.M. Dan volgende toer: 1 recht, 2 tezamen breien; dit herhalen tot het einde van jen [oer. Daarna de laatste 6 toeren recht heen en averecht terug werken; ten slotte "kanten en het tweede mouwtje net zoo werken. Voor het kraagje neemt u 44 steken rond •en hals op: daarmee begint u aan het Bidden van den voorkant: bij de eerste van de Moss-steken; nu over een lengte van 6'/i c.M. recht heen en averecht terug breien, steeds één steek meerderend aan het einde van eiken toer door eerst in den voorkant en daarna in den achterkant van den laatsten steek te breien; kant dan veer losjes af. "aai voor de afwerking de zijnaden en Je mouw-naden dicht; haak 3 lussen aan tfn kant van het rechter voorpand en zet er drie knoopen tegenover op het linker voorpand Pers tot besluit het werk aan een verkeerden kant met 'n warm ijzer op. KNOOPGARNEERINGEN ALS NIEUWE HERFSTMODE! Reeds eenige jaren kan men bemerken, dat in de vooraanstaande mode-atelier»; steeds opnieuw een poging gewaagd wordt om de knoopgarneering tot een groot suc ces te maken, maar tenslotte bleek, dat men in zijn begrijpelijk enthousiasme te ver ging en in de fout verviel van onnoo- dige overdrijving, zoodat de knoopgarnee- ringen weliswaar reeds algemeen de aan dacht van het publiek trokken, maar er toch niet „in" gingen, daar overdrijvin gen op modegebied nog nooit met succes bekroond werden! Door deze ervaringen wijzer geworden, probeert men nu de knoopgarneeringen weer op den voorgrond te brengen, maar brengt ze spaarzaam aan en alleen daal waar ze werkelijk „logisch" aandoen, d.w.z. volmaakt harmonieeren met den stijl en de lijnen van het betreffende model en niet zooals tot nu toe meestal het ge val was er uitzien als „nuttelooze opschik". Wanneer de eerste vingerwijzingen ons niet bedriegen, bevindt men zich nu op den goeden weg en zal men zich met de nieuwste, met knoopen gegarneerde mo dellen zeker de gunst van het publiek ver- MAANDAG: Gehakt Worteltjes, aardappelpurée Vruchten Recept; Aardappelpurée. 1 Kg. koude gekookte aardappelen worden opgekookt met een halven liter melk. Wanneer ze ge heel warm en zacht zijn. worden ze fijn gemaakt met een puréestampcr en ver mengd met 50 gr. boter. Peper, zout en nootmuskaat voegt men naar smaak toe. Een vuurvaste schotel wordt met boter in gesmeerd. De purée wordt hierin gedaan, de bovenkant bestrooid met paneermeel en belegd met klontjes boter. In den oven laat men er een bruin korstje op komen. DINSDAG: Kalfsnierstuk (2 dagen) Andijvie, aardappelen Chocoladevla Recept: Kalfsnierstuk braden. 3 pd. vleesch, 1 ons kalfsniervet en zout. Men wascht het vleesch en zout het. Het vet wordt heet gemaakt in een ijzeren pan en het vleesch wordt er aan alle kanten door gewenteld; daarna aan alle kanten bruin gebraden. Als het vleesch de goede kleur heeft wordt telkens iets water bij het vet gegoten tot de jus ongeveer een derde vet en twee derde mager is. De braadtijd is 35 min. per pond. overen en het succes blijvend kunnen maken. Hieraan is het toe te schrijven dat knoopeffecten niet alleen voor kleeding buitenshuis (dus voor mantelpakken en mantels) in aanmerking komen, maar ook een belangrijke rol spelen bij de nieuwe herfstjaponnen en hier reeds zoo'n enorm succes oogstten dat men ze aanbrengt op straatkleeding, verder op het middag japonnetje en tenslotte zelfs op avond- kiceding. De populariteit van de knoopenmode is reeds daardoor verzekerd, dat er een enorme verscheidenheid in is en dat de gewone hoornen knoopen afgewisseld wor den met glas- en kristalknoopen, been- en vooral kunsthoorn-modellen, door parel moeren knoopen. knoopen uit ivoor gesne den of van schildpad en zelfs door koraal- knoopen, dat daarnaast echter ook de vele modellen der met zijde of wol overtrokken passementerie-knoopen onder een ieders aandacht worden gebracht, en dat men ook de met strasz- én allerlei gekleurde steenen bezette, in de avondmode zeer gewilde knoopen veel ziet. Daar de knoopen in dichte verticale rijen worden aangebiacht, blijken zij voor de lijn en den totaalindruk van het op deze wijze gegarneerde model buitenge woon gunstig te zijn. daar banen in de lengte altijd slank maken en dus tot die effecten behooren, die iedere vrouw al dadelijk graag geïntroduceerd wil zien. Nog steeds wordt het wandelpakje bij voorkeur van een tweed-achtige stof ge maakt, die vlotter en vooral veel practi- scher is dan een effen stof, waar ieder vlekje op te zien is, dat in een bont ge weven stof geheel verdwijnt. Het heeft er allen schijn van dat donkere, gestreepte stoffen in de herfstmode de voorkeur zul len genieten, daar door verwerking van het materiaal in verschillende streep-richtin- gen goede „vlakpatronen" ontstaan, zooals inen op onze eerste afbeelding kan zien. in dit geval wordt de stof in diagonaal richting genomen voor een vest-achtig middenstuk, dat een goeden stijl heeft en het geschetste japonnetje karakteriseert als kantoor- en wandelpakje. De knoopen zijn hier doelmatig en niet willekeurig aangebracht, daar zij eenerzijds de slui ting vormen van het vest-achtig boven stuk en van de slanke, nauwe mouwen, anderzijds het onderste gedeelte van den rok aantoonen. Het bovenstuk van het visitejaponnetje, dal op onze middelste afbeelding te zien is, verdient vanwege de hooge „kraagpunten" reeds onze aandacht, terwijl de rok er het bewijs van is. dat de tunica geen uitzon dering meer is. maar zich in de herfst mode als belangrijke factor heeft weten te doen gelden. De garneering bestaat hier uit passe menterie-knoopen. die in meerdere rijen aangebracht en in dezelfde kleur gehou den als de stofi een karakteristieke ver siering beloven te worden, die bovendien nog toegepast wordt op de half-lange „bovenmouwen" die van onder tot boven zijn bezet met passementerie-knoopjes en daarbij passende lusjes, die om de knoo pen heen gelegd zijn. De hoofdzakelijk voor comedie en be zoeken bestemde „gekleede" japon heeft een „Nieuw-Empire-lijn", die opvalt door de markante rij straszknoopen en boven dien door de breede revers in den stijl van de uniformen uit het begin van de 19e eeuw. We kunnen nu beoordeelen hoe voor treffelijk de herfstmode de kunst verstaat om knoopen op doelmatige wijze als gar neering aan te brengen en wij zien meteen dat zij daardoor in staat was een voor de herfstmode karakteristiek effect te schep pen. WILLY UNGAR. DE NIEUWE PARAPLUIE VOOR DEN HERFST. zal zeker door de originaliteit van haar knop. die nu eens den vorm heeft van een dier, dan weer de een of andere fantasie- figuur brengt, de algemeene aandacht tot zich trekken. In tegenstelling met de meestal uit hout gesneden „dier-knoppen" (we toonen U op onze afbeelding een aardig hertje), worden de gestileerde „fantasie-knoppen" bijna zonder uitzondering vervaardigd van een smaakvolle combinatie van metaal met hout of van leer met metaal. Als voorbeeld daarvan moet onze andere schets dienst doen, welker stok van een edele houtsoort zou kunnen zijn of met leer overtrokken, terwijl de knop en de draagring wegens het contrast van metaal moeten zijn. De paraplu wordt naar de laatste mode losjes en iets bol uitstaand in het hoesje gedragen en bezit die ongedwongen ele gance, die ons altijd weer bekoort. WILLY UNGAR. DAAR ZIJN DE NIEUWE HERFST- CORSAGES, die natuurlijk voor de mantels in geen geval van zijde gemaakt worden, daar dit materiaal voor vochtige herfstdagen on geschikt en stijlloos zou zijn. Anderzijds heeft men vilt- en leeren bloemen reeds te veel gezien zoodat men vol enthousiasme de laatste nouveauté: de bontbloem ontvangt en het van wit met zwart bont vervaardigde model het mooist vindt. Wij toonen op onze afbeelding als cor sage een herfstmantel van een door een reepje hermelijn gevormde rozet met een hart van perslaner en blaadjes van het zelfde bont, op het zijschetsje daarentegen een van 'n stukje afgevallen Breitschwanz of van zwart, geschoren lamsvel ge maakte bloem met een hart van wit bont en, smaakvol aangebrachte hermelijn staartjes, die voor het gestileerde karak ter van zoo'n corsage niet onbelangrijk zijn! WILLY UNGAR. VOOR HET MENU AARDAPPELEN direct besteld 8769 DUDE J1MGEL 120 TEU 7«3 OOEZQ/TBQQT 32 TCU2623 LEJDÖS (Ingez. Med.) DONDERDAG: Runderbiefstuk Princesseboonen, geb. aardappelen Vruchtensalade Recept; Vruchtensalade. In een glazen schaal worden laag om laag vruch ten gelegd, die zoo noodig geschild, ontpit en in kleine stukjes verdeeld zijn. Tus- schen elke laag wordt suiker gestrooid. De bovenste laag "moet uit vruchten bestaan, die aan de lucht niet verkleuren. De be reiding moet liefst eenige uren vóór het gebruik plaats hebben. Men kan naar ver kiezing de salade garneeren met geslagen room. vermengd met poedersuiker. VRIJDAG: Gebakken tarbot. Aardappelen, ravigotte saus, salade Flensjes Recept: Ravigotte saus Ravigotte saus is mayonnaise vermengd met fijn gehakte groene kruiden als dragon, pim pernel, peterselie. Mayonnaise wordt als volgt bereid: Twee eidooiers worden even geroerd met wat peper, zout en mosterd; een halve lepel azijn wordt toegevoegd en druppelsgewijze onder voortdurend roeren wat slaolie. Wordt de saus te dik, dan voegt men een weinig azijn toe. Op deze wijze kan pl.m. 2 d.L. olie op twee eidooiers gebruikt worden en een halve d.L. azijn. Is de mayonnaise te dun, dan voegt men iets heet water toe of een blaadje opgeloste gelatine. Is de mayonnaise te dik, terwijl meer azijn het te zuur zou maken, dan voegt men iets koud water toe. In den winter moet de slaolie vóór het gebruik geheel vloeibaar gemaakt worden. Olie en azijn worden het beste op kamertempera tuur gebruikt. ZATERDAG: Varkenscarbonade Bloemkool, aardappelen Schuim-omelette Recept: Schuim-omelette. Vier ei dooiers worden zeer schuimig geklopt met 25 gr. suiker en wat citroenschil of va nille. De eiwitten worden zeer stijf geklopt en hier luchtig mee vermengd. In een koekepan wordt hel mengsel in boter aan den onderkant lichtbruin gebakken. De koekepan wordt nu even in den oven ge houden om de omelette ook van boven op te drogen; de omelette wordt dubbel ge vouwen gelegd op een verwarmde schotel cn met poedersuiker bestrooid. ZONDAG: Koninginnesoep Kalfstong met aardappelpurée, tuinboonen Vruchten Recept: Kalfstong. Een flinke kalfs tong wordt goed gewasschen, met zout afgewreven en 1'/- uur gekookt in ruim kokend water met zout. Het vel wordt er af gehaald, het keelstuk er af genomen en de tong in plakken gesneden. De bouli- lon wordt voor de soep gebruikt. Eenvoudig menu. Spaghetti met tomatensaus Gepocheerde eieren Ananas met slagroom Recept: Spaghetti Spaghetti is een fijne macaronisoort zonder openingen. Men bereidt het als macaroni, alleen wordt ae spaghetti niet in kleine stukken gebro ken. Na het afgieten roert men er boter door en geeft er tomatensaus bij. Voor de tomatensaus snijdt men vier tomaten in stukken en bereidt ze als voor tomatensoep. Na het zeeven bindt men 't sap met bloem en boter. Groentebouillon kan in de meeste ge vallen in plaats van vleeschbouillon wor den gebruikt. Een goede groentebouillon wordt verkregen door een kleine gesneden selderyknol. twee geschilde wortelen, een stukje bloemkool of kool, twee tomaten, twee uien. wat peterselie, eerst samen in wat boter te fruiten en dan lVi uur zacht jes te koken in vier liter water met zout. Aangebrande spijzen kunnen, indien het aanbranden spoedig wordt bemerkt, met gesloten pan even in koud water worden gezet. Na eenige minuten neemt men de spijzen voorzichtig uit de pan en kookt ze in een andere pan verder; zij hebben dan in de meeste gevallen nog een goeden smaak. Taai vleesch kan malsch gemaakt wor den door het toevoegen van azijn of citroensap bij het stoven. Wanneer peulvruchten moeilijk gaar worden, voegt men bij het koken een kleine hoeveelheid dubbelkoolzure soda toe. Het afwegen van kleine hoeveelheden is dikwijls zeer tijdroovend. Daarom is het gemakkelijk te weten, dat: l afgestreken eetlepel meel is 10 gram; 1 afgestreken eetlepel boter is 15 gram; 1 afgestreken eetlepel zout is 10 gram; 1 afgestreken eetlepel vet is 15 gram; 1 afgestreken eet lepel suiker is 13 gram. DU4 HELPEN WK EIKAAD G. van E. te L. Het adres van den heer N. Ortje is Plantage Kerklaan 41, Amsterdam. F. B. te L. Het salaris van een werk meester (bij de Spoorwegen??) in Belgié is ons onbekend. Adressen van Leidsche infermatiebureaux kunnen wij in deze ru briek niet verstrekken: van tijd tot tijd kunt u ze wel eens vinden in de adver tentiekolommen, waar ze thuis behooren. C. K„ te L. Inderdaad is de beschreven toestand vreemd, doch o.i. niet verboden. Als u werkelijk schade daardoor denkt te ondervinden, wende u zich onverwijld tot het bestuur der inrichting en tot de ge committeerden. A. J. D. v. T., te L. vraagt, of voor een onbewoond huis personeele belasting moet worden betaald, als er in een kamer of gang meubelen worden opgeborgen. Antwoord: Er is een uitspraak van den Hoogen Raad geweest in 1918, waarbij het belastbaar gebruik werd afgeleid uit de omstandigheid, dat een perceel geheel of gedeeltelijk tot bergplaats van meubels diende. Wilt u dus met zekerheid vrij van per soneele belasting zijn, dan plaatse u de meubels ergens anders. B. te L. vraagt na hoeveel tijd huur schuld is verjaard en bij welk inkomen men kosteloos kan procedeeren. Antwoorden: 1. Verjaring treedt in na 30 jaar. 2. Een bewijs van onvermogen is noo dig. af te geven door het gemeentebestuur. Een bepaalde grens van het inkomen is wettelijk niet vastgesteld; met allerlei fac toren wordt daarbij rekening gehouden. M. te K. Vraag: Zijn de erfgenamen aansprakelijk voor de schulden van den overledene? Antwoord: Ja, zij moeten bij aanvaarding van de erfenis de schulden voldoen. Het is echter mogelijk de erfenis te verwerpen of te aanvaarden onder voorrecht van boe delbeschrijving. In het laatste geval moe ten de erfgenamen alleen de schulden be talen, voorzoover deze de baten niet over schrijden. W. S„ te L. vraagt, of aan een hulp in de huishouding vergoeding moet worden gegeven, als de familie haar met vacantie zendt. Antwoord: Ja, een billijke vergoeding komt haar toe. PRIJS VAN TAXE-MELK. Naar de Nederlandsche zulvelcentrale bsu bedraagt in de week van 6 t/m September (consumptiemelk regeerings- 2,1 11 bet taxegedeelte 6 1/4 cent, even ed verhoogd met premie of verminderd J afdracht voor de kwaliteit, overmelk i», ^minimumprijs 4.40 cent. "'dracht bij levering in consumptie van fre dan taxemelk 2'/i cent.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13