DE STRIJD LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 3 September 193i I\ SPANJE ^HN/T IN LI TUIL BUITENLAND L*Telef.€€6| LUCHTVAART lAAT/TjyjOlCUTIN GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden voorwerpen in de maand Augustus 1936. Sleutels, een Bewijs van Nederlander schap, een zwart kinderschoentje, een vlet, portcmonnaies, eenlge stukjes ijzer, onder deeltje van een motorrijwiel, een zilveren schakelarmband, rozenkransen, een bar| biljet, een rood kindertaschje. een vulpen houder. een korte bontmantel, een koffer, lnh. goed en schrijfbenoodigdheden. een motorzelltje. een gouden gladde ring, een zilveren armband met steentje,, een radla- teurdop. een gasaansteker, een blauw kin dertaschje, een loopborstel voor een jacht geweer, een vultpotlood. een kopeken arm band. een blauwe overall, een bruin kinder sandaaltje, een gouden ringetje met steen tje een eend. een bruin dekzeil, een bruine muts, een autostep, een pakje boterbonnen een pakje, lnh. een pantalon, een colbert jas. een witte gymnastiekschoen, een doos je. inh. een zilveren ringetje. RW B -mer ken, een blauwe colbertjas, een rose kin dermutsje, een paar nieuwe heerenhand schoenen, een pakje inh. vemoedelijk car- tonnage. een R.-K. kerkboekje, een bruine actetasch, een badpak en badhanddoek, een gouden broche met steentjes, een da mesarmbandhorloge, een roode ceintuur, een beige ceintuur. Gevonden in de Electrlsche Tram (stads- lijnl4 paar handschoenen, een rozen krans, een klnderparaplule, een parapluie, een schoentje, een portemonnale. Gevonden ln het. Postkantoor: Een paar c. i-.eshar.ci sell oenen een heerenparapluie. een vulpenhouder, een damesarmband, een vulpenhouder, een paar dameshandschoe nen en een Fransch leesboek. Terug te bekomen en Inlichtingen te ver krijgen eiken werkdag, behalve 's Donder dags en 's Vrijdags van 1—3 uur nam. ten Politiebureele alhier. Met ingang van 1 October a.s. zal de heer S. Th. Buys, hoofd-administratief ambtenaar ten kantore van den gemeente ontvanger den gemeentedienst met pensioen verlaten. Onze oud-stadgenoot pater Cuniberlus Sloots O.F.M., bibliothecaris in het Francis caner klooster te Weert (L.) en archivaris van de Nederlandsche Provincie der Min derbroeders, zal 7 September a.s. zijn zilve ren kloosterfeest herdenken. Pater Sloots is tevens lid van de rijks commissie van advies inzake het biblio theekwezen. Mej. Willie van der Riet behaalde het diploma van de snelapparaten volgens de methode van de E.N.S.A.I.D. Zij is een leerlinge van mej. J. Pouw alhier. De Ned. Stucadoorspatroonsbond houdt a.s. Woensdag in „Den Burcht" alhier zijn 34ste jaarvergadering. Gisteren is de 9-jarige wielrijder A. v. d. K.. wonende in de Rijndijkstraat met zijn flets omgevallen, waardoor hij den linkerbovenarm brak. De Eerste Hulpdienst vervoerde den iongen naar het Academisch Ziekenhuis. De voorzitter van de Commissie voor de viering van den Koninginnedag, de heer W Koops Azn. heeft een telegrafische dankbetuiging ontvangen van den adjudant van dienst de Jonge van Ellemeet in ant woord op het aan H.M. de Koningin door de feestvierende Leidsche schoolkinderen gezonden gelukstelegram. MAANDBLADEN. In „Publieke Werken" schrijft lr. Jac. P. Thysse over „Reiniging van het riool water te Bandoeng"; lr. F. A. F. Tunne- kotter over „Voorbeeld van een stadsrio- leering voor een klein gebied volgens het gescheiden stelsel met bemaling", o TIJDSCHRIFTEN. In het Septembernummer van „Het Haagsch Maandblad" worden de volgende artikelen gepubliceerd: Ontstellende cijfers door dr. J. Lunlng Prak; Grotlus' Vertroos ting voor het Volkenrecht door prof. mr. J. A. van Hamel; Devaluatie: Geen vraag stuk, doch een onvermijdelijkheid door A. J. W. Renaud; Luchtvaart-geneeskunde, door dr. J. Jongbloed; Honderd jaar foto grafie door Luc Willink; Volkshumor ln Nederland door prof. dr. J. Walch; Iets over Groenloöpen, door prof. dr. P. Fijn van Draat; Is er voor ons tooneel nog een toekomst weggelegd? door Ben Albach en Zigeuners en Zlgeunermuziek, door dr. Felix Rutten. o BOEFJE. Maandag 7 September a.s. komt het Ver. R'd. Hofstad-Tooneel, dir. Cor van der Lugt Melsert ln den Schouwburg alhier wederom een vertooning geven van het vermaarde Boefje met Annie v. d. Lugt Melsertv. Ees in d_e titelrol. NIEUWE UITGAVEN. De N.V. Droste's cacao- en chocoladefa brieken te Haarlem, zond ons het tweede deel van haar album „Java". Ook van deze uitgave werd de tekst weer verzorgd door den heer J. C. Lamster, con servator aan het Koloniaal Instituut te Amsterdam; teekeningen en aquarellen zijn van de hand van den heer G. S. Fernhout, terwijl de typografische verzorging bij Joh. Enschede en Zonen te Haarlem be rustte. Het album vormt een onmisbaar vervolg op het eerste deel en wijkt ln geen enkel opzicht af van de fraaie uitvoering daar van. De mooie plaatjes vindt men verpakt bij de Droste-producten. Trambestuurders, bedenkt dat uw voetbei een eenvoudig waarschu wingssignaal en geen slagwerk is. BELGIË. Wereldvredecongres te Brussel. Vandaag vangt het door lord Cecil en Pierre Cot bijeengeroepen vredescongres onder den naam „Rassemblement univer6el pour la paix" te Brussel aan Doel van het congres is de concentreering voor alle vredeskrachten o ENGELAND. Eden lijdende aan waterpokken. Kabinet bespreekt den toestand in Palestina. Eden is lijdende aan een lichten aanval van waterpokken. Hij zal zich eenlgen tijd uit het ministerie vau bultenlandsche zaken terug moeten trekken.Hlj hoopt hersteld te zijn voor de bijeenkomst van de Volkenbondsvergadering. Het kabinet heeft zich gisteren vooral bezig gehouden met den toestand in Palestina Naar de ochtendbladen melden, heeft het kabinet besloten, de „vredes voorstellen" van den minister van bulten landsche zaken van Irak, die bepaaïfie concessies aan de Arabieren behelsden, niet aan te nemen. De „Daily Telegraph" wijst er op. dat het kabinet niet besloten heeft, de Jood- sche Immigratie te beperken. Het blad meent bovendien te weten, dat de regee ring wellicht den staat van beleg in geheel Palestina zal afkondigen. o FRANKRIJK. Het nationale inkomen. Volgens cijfers, ontleend aan offlcleele gegevens van het ministerie van financiën, vertoont het Fransche nationale inkomen een aanzienlijke vermindering. De totale opbrengst aan inkomsten-be lasting in 1929 bedroeg 57.992.028.000 francs en nam ln 1930 toe tot 64.144 000.000 frs.: in 1931 viel dit bedrag terug tot 49.909.200.000 frs. en lr. 1932 tot 45.687.996.000. In 1933 vlei weder een lichte stitglng te constateeren tot een bedrag van 54.659 048.000. terwijl in 1934 weer een da ling intrad tot 49.438.000.000 Ook doet zich een scherpe daling voor ln het bedrag, dat ontleend is aan de belas ting van een zakelijken omzet. Dit bedrag, dat in 1929 nog 10.140 mll- lioen frs. bedroeg was in 1934 teruggeloo- nen tot 600.6 millioen frs. Het agentschap Stefani verneemt, dat de ministers van koloniën en justitie een wetsontwerp hebben aangekondigd tot af schaffing van het bagno Het transport van dwangarbeiders naar Guiana is inmiddels reeds opgeschort. O7 NOORWEGEN. Trotzki. Trotzkl en zijn vrouw hebben gisteren Hoenefoss verlaten om hun nieuwe woning te betrekken te Sundby, 30 -kilometer ten Zuiden van Oslo. Ze werden geëscorteerd door politie-auto's en een vrachtauto. De advocaat van Trotzki heeft ver klaard, dat zijn lastgever voornemens zou zijn een proces aanhangig te maken tegen de Noorsche communisten en tegen de nationale unie, 'n partij met fasclstlschen inslag en tegen de organen van deze beide partijen, teneinde schadeloosstelling te verkrijgen voor de tegen hem geuite be schuldigingen. o RUSLAND. Boerenoniusten in Azerbaidsjan. De correspondent te Warschau van het „Zwoelf Uhr Blatt" meldt, dat volgens be richten uit Kief zeer ernstige boeren oniusten in de autonome sovjet republiek Azerbaidsjan zouden zijn uitgebroken. In verband met de slechte oogsten zou den de boeren der collectieve bedrijven ge weigerd hebben, het voorgeschreven deel van den uitzaai in te leveren. Toen daarop de zoogenaamde requlsitle- commando's der Gepeoe naar de dorpen werden gezonden, om de oogstvoorraden in beslag, te nemen, namen de boeren een vijandige houding aan en gingen zij met dorschvlegels en vuurwapenen de com mando's telijfAan beide zijden vielen hierbij dooden en gewonden. Door de Gepeoe zijn daarop de inwoners van eenige dorpen voor straf naar Siberië gezonden. Vele boeren werden gearresteerd en na een kort proces door de Gepeoe standrechtelijk ter dood veroordeeld en direct gefusilleerd. o HONGARIJE. Goemboes' ziekte. Minister-president Goemboes heeft rijks bestuurder Horthy verzocht hem te willen ontheffen van de leiding van het ministe rie van landsverdediging. Horthy heeft dit verzoek ingewilligd en heeft op voorstel van Goemboes veld maarschalk Somruthy benoemd tot Hon ved-minister. Goemboes is bevorderd tot generaal der infanterie. Minister Goemboes, die een kiesrecht- hervorming noodzakelijk acht, heeft den voorzitter van de Kamer verzocht alle par tijen bijeen te roepen, opdat deze haar ge zichtspunten in deze kwestie uiteen zullen kunnen zetten. Behalve over de kiesrechthervorming zal zij zich tevens hebben uit te spreken over een eventueele uitbreiding der bevoegd heden van den regent en over de hervor ming van de Eerste Kamer. In deze bijeenkomst zal de regeering ver- vertegenwoordigd zijn door den vice-voor- zltter van den ministerraad en de minis ters van blnnenlandsche zaken en justitie. 4556 (Ingez Med.) DENEMARKEN. Dr. Niels Neergaard overleden. De vroegere Deensche minister-president dr. Niels Neergaard. is op 32-jarigen leeftijd overleden. o ROEMENIË. Interview met Antonescu. Victor Antonescu, de nieuwe minister van bultenlandsche zaken, heeft de vertegen woordigers van de pers ontvangen en hun een uiteenzetting gegeven betreffende de bultenlandsche politiek van Roemenië, waarbij hij woordelijk en met nadruk ver klaarde: „De bultenlandsche politiek blijft, zooals ze tot nog toe geweest is". „Deze politiek", aldus vervolgde Anto nescu, „is de politiek van allianties, welke ons ln den grooten oorlog de overwinning schonken en ons leidden naar de verwezen lijking, der nationale eenheid binnen het kader van natuurlijke grenzen. De vredes verdragen hebben onze wettige aspiraties volkomen bevredigd en een einde gemaakt aan geografische en ethnologlsche toestan den, welke de normale ontwikkeling van ons volk belemmerden. Thans hebben we slechts te arbeiden, om ons 'te organlseeren en te ontwikkelen bin nen een onaantastbaar raam van grenzen, welke wij verkregen hebben dank zij de offers van de beste zonen van ons land. Dit is de politiek, Welke door alle achter eenvolgende regeeringen is gevoerd en dit is ook de politiek, welke deze regeering zal voortzetten en wij zijn er zeker van, te kun nen rekenen op den steun en medewer king van alle bevriende en geallieerde naties. Ik geloof niet, dat ik lange verklaringen behoef af te leggen over onze alliantie met Frankrijk, welke de basis blijft van onze bultenlandsche politiek. Hij, die in 1917 in een Fransche uniform over de vijandelijke linies vloog in een Fransch vliegtuig, om een boodschap over te brengen van onze groote geallieerde behoeft tegenover het Fransche volk en zijn leiders niet opnieuw uitdrukking te geven aan zijn gevoelens van vertrouwe n en sympathie. Ik zal me ertoe bepalen te herinneren aan de betrekkingen van uiterst hartelijke samenwerking, welke ik als Roemeensch gezant te Parijs heb on derhouden met Clemenceau, Poincaré, Briand, Barthou en zoovele andere Fran sche staatslieden. Ik twijfel er niet aan, of ik zal ln denzelfden geest van vertrouwen en volmaakte overeetljlemming samenwer ken met de huidige^Fransche regeering, welke ons, toen wij onlangs te Parijs onder handelingen voerden, ten einde ons bewa peningsprogram te kunnen uitvoeren, zoo hartelijk en afdoende hielp. De Fransch-Roemeensche alliantie is niet slechts het werk der kanselarijen, doch een gevolg van spontane gevoelens. Deze ge voelens, welke ons land bij alle gelegenhe den jegens Frankrijk tot uitdrukking bracht, zijn slechts de weerslag van de vriendschap en de trouw welke Frankrijk ons land bewees." „Onze alliantie met de landen van de kleine entente vormt een essentieel bestand deel van onze bultenlandsche politiek. De banden, welke ons vereenigen, kunnen slechts met den dag nauwer worden aan gehaald. Wij wenschen te handhaven en te ontwikkelen de vriendschappelijke samen werking met Polen evenals onze vriend schappelijke betrekkingen met de landen van de Balkan-entente, vereenigd door poli tieke belangen en economische banden De onlangs met Groot-Brittannië geslo ten overeenkomsten hebben nieuwe bases geschapen voor onze economische en finan- cieele betrekkingen, welke wij verder wen schen op te bouwen in het belang van belde landen. De herinnering aan den grooten oorlog bindt ons ook aan Italië. Gemeenschappe lijke economische belangen en de sympa thie van het Roemeensche volk voor Italië versterken nog deze banden. Wij zullen voortgaan, onze goede betrek kingen met sovjet-Rusland te verbeteren. Tenslotte zullen wij ervoor waken, de beste betrekkingen te onderhouden met onze buurstaten en alle andere landen, on der welke Dultschland, waarmede wij goede relaties onderhouden, voortvloeiend uit groote economische belangen. Trouw aan het Volkenbondspact zullen wij voortgaan, actief samen te werken met den Volkenbond te Genève." JAPAN. De vloot. Japan heeft een nota gericht tot de Britsche regeering, waarin het zijn voorne men betuigd 11.059 ton aan torpedojagers, 15.598 ton aan duikbooten in de vaart te houden. Dit naar aanleiding van de door Groot-Brittannië toegepaste clausule uit het verdrag van Londen, welke clausule be trekking heeft op de waarborging van de koopvaardijvaart Dit beteekent dat Japan een grooter sterkte aan duikbooten zal krijgen dan andere landen. DE TOCHT VAN DICK MERRILL. De Oceaanvliegers Rlchmann en Merrill seinden om 5.20 Amst. tijd „alles O.K.", de afgelegde afstand werd op 1.500 mijl ge schat. Om 3.20 Amst. tijd, toen de vliegers New- Foundland waren gepasseerd, seinden zij: „vliegen over den Oceaan op een hoogte van 10.000 voet, 't weer is betrokken". Een om 9.20 uur ontvangen bericht luidt: „wij schatten, dat wij sedert het vertrek 2 195 mijl hebben afgelegd en thans 900 mijl van Ierland verwijderd zijn." (Vervolg van het 3e Blad). De strijd aan het Estrcmadura-front. Naar van particuliere zijde wordt gemeld wordt op het oogenblik hevig gevochten ln Estremadura, waar de nationalisten hun beste strijdkrachten en een groote hoeveel heid oorlogsmateriaal hebben geconcen treerd. Alle aanvallen zijn echter afgestuit op het verzet der regeerlngstroepen, die door krachtige tegenaanvallen de nationa listen genoodzaakt hebben, zich terug te trekken. Bij het aanbreken van den dag hebben bommenwerpers der regeering, die door jagers geëscorteerd werden, een enorme hoeveelheid bommen op de linies der natio nalisten laten vallen. Zij werden aangevallen door jachtvlieg tuigen der nationalisten die echter neerge haald werden. Dc strijd om Irun. Aan het front van Irun en Behobla wordt op het oogenblik verwoed gestreden. De nationalisten maken een omtrekkende be weging, teneinde Irun van twee kanten te kunnen aanvallen. Verbitterde gevechten vinden plaats aan den rand van Behobla, dat om 9 uur hedenmorgen nog in handen der regeerlngsmllitle was. Het aantal slachtoffers, dat gisteren gevallen is. wordt op 2000 geschat. Meer dan 2000 vluchtelin gen zijn in den afgeloopen nacht de grens gepasseerd. De Italiaansche ambassade. De Italiaansche ambassade is van Madrid naar Alicante overgebracht. BINNENLAND. ZONDAGSARBEID IN DRUKKERIJEN. Request van het R.K. Werkliedenverbond. Het R.K. Werkliedenverbond ln Nederland heeft in een schrijven aan den raad van ministers bezwaren geuit tegen de vergun ning aan een ongeorganiseerden drukker voor overwerk en Zondagsarbeld. Het verbond acht deze vergunning be treurenswaardig uit sociaal en godsdienstig oogpunt. Het acht een Zondagavondblad overbodig. De vergunning randt de gods dienstige overtuiging van een groot deel der bevolking aan. Het verbond stelt de vraag of het niet dringend gewenscht ware ge weest, dat, vóór de minister van sociale za ken zijn beslissing, die afwêek van de op vatting van den directeur-generaal van den arbeid, nam, de door de-"regeerlng inge stelde bedrijfsraad voor de typografie was gehoord. Het verbond verzoekt den raad van ministers de genomen beslissing onge daan te maken. o BOERDERIJ AFGEBRAND TE WARTENA. Waarschijnlijk tengevolge van hooibroei is in den afgeloopen nacht bij Wartena onder Leeuwarden brand ontstaan in de boerderij van den heer A. Nauta. De brand werd door de dienstbode ont dekt, die in allerijl de bewoners wekte, zoodat dezen Intijds het brandende ge bouw konden verlaten. Daar echter de boerderij zeer afgelegen ligt, was het de brandweer van Wartena niet mogelijk, direct hulp te verleenen. Boerderij en schuren brandden dan ook geheel uit, terwijl een stamboekstier in de vlammen omkwam. o POGING TOT DOODSLAG. In het huis van bewaring te Zutphen ls ingesloten een 35-Jarlge koopman uit Er- melo, verdacht van poging tot doodslag, gepleegd ln den nacht van 1 op 2 Septem ber. Hit had dien nacht met een auto onder Hoog-Soeren gereden. Twee rijks veldwachters gaven hem een stoptêeken, doch de verdachte reed door met een snelheid van ongeveer 70 K.M. Door op het laatste oogenblik op zijde te springen konden de twee veldwachters hun leven redden. o LADING UIT SPANJE. De Kon. Ned. Stoomb. Mij. heeft sinds gisteren alle vrachten voor lading van Spanje met 25 verhoogd. Deze verhoo ging zal eveneens worden toegepast op lading, waarvoor vrachtcontracten be staan, aangezien op grond van de alge- meene vervoersvoorwaarden, dergelijke contracten, onder de tegenwoordige om standigheden, tijdelijk worden opgeschort. o JEUGDIGE BEZOEKERS VAN SPEELTUIN SLAAN DEN BEWAKER BEWUSTELOOS Gisteravond is in een speeltuin in het Ondiep te Utrecht een 25-jarige speeltuin bewaker bewusteloos in zijn wachthuisje gevonden. Het is verboden, in den tuin, na sluitings tijd te spelen. Aangezien het evenwel meer malen voorkwam, dat de Jeugd zich toch toegang tot den tuin verschafte, had men twee bewakers aangesteld. Gisteravond hebben twee Jongens van 16 en 17 jaar. op het oogenblik, dat een der bewakers zich even verwijderd had, zich toegang tot den tuin verschaft. Zij weigerden te voldoen aan het bevel den speeltuin te verlaten. Een van de Jongens heeft daarbij den bewaker met een hard voorwerp op het hoofd ge slagen, tengevolge waarvan deze een lichte hersenschudding bekwam. Het slachtoffer wist nog naar zijn wachthuisje te strom pelen alwaar hij later door zijn collega werd gevonden. De toestand van den bewaker was heden morgen nog van dien aard, dat hij nog van tijd tot tijd het bewustzijn verloor. -O Vliegtuigfabriek gebombardeerd, Generaal Queipo de Llano heeft gister- avond voor radio Sevilla medegedeeld, dat vliegtuigen der nationalisten de vliegtuig fabriek te Guadeljara gebombardeerd heb ben, met het gevolg, dat deze lh vlammen is opgegaan. Ook het vliegveld van Malaga ls gebom bardeerd en verscheidene schepen der re geering, waarop brand uitbrak. Catalaansche colonne verslagen, Medegedeeld wordt, dat een Catalaan sche colonne in de omgeving van Huesca door de nationalisten is verslagen. Een dui zendtal Catalanen werd gevangen genomen en naar Saragossa overgebracht. Radio-Oviedo meldt, dat het dorp Gra- nlda door de nationalisten ls bezet. Nationalisten verder opgerukt naar Madrid. Volgens mededeeling van het hoofdkwar tier te Valladolld, zijn de nationalisten er gisteren ondanks een heftigen tegenstand der regeeringstroepen in geslaagd, met succes een offensief tegen Madrid door te voeren, en over 25 K.M. op te rukken. De regeerlngstroepen hebben behalve een hoeveelheid krijgstuig meer dan 400 doo den en talrijke gevangenen verloren. Franschman te Tetoean gefusilleerd. Naar vernomen wordt is een Fransch man, die voor het uitbreken van den mill talrèn opstand in de Spaansche zone ge vestigd was. te Tetoean gefusilleerd. Door de diplomatieke autoriteiten ls een onderzoek ingesteld. OPLICHTER AANGEHOUDEN. De gemeente-polltie van Halfweg heeft in een café gearresteerd den 40-jarisen kassier T. S„ wonende te Amersfoort. De man die den laatsten tijd in Amsterdam verblllf hield, werd reeds langen tiid ee zocht, omdat hti talrijke doktoren ln ver schillende deelen des lands voor vrij be langrijke bedragen- heeft benadeeld. Hij bood zich n.l. aan als Incasseerder van achterstallige vorderingen maar droeg de geïnde gelden niet aan de betrokken artsen af. S„ die naar Haarlem is overgebracht heeft bij zijn verhoor bekend od deze wiize gedurende de laatste 6 maanden ruim f.1100 ten nadeele van acht Haarlemsche doktoren te hebben verduisterd Bovendien heeft hil verklaard een groot aantal dok toren in andere plaatsen des lands voor ruim f. 2000 te hebben benadeeld De eelden had hij ten eigen bate aangewend S. za] ter beschikking van de justitie worden gesteld. ^o AANBESTEDING BOUW BRUG EN TUNNEL TE ROTTERDAM. Te Rotterdam heeft hedenmorgen onder groote belangstelling, namens de gemeente de aanbesteding plaats gehad van een brug over de Maas en, namens den rijks waterstaat, die van een tunnel, onder die rivier, volgens plan a, en voor plan b. Hoogstè lnschrijfster voor de brug was: de Hollandsche Beton-Maatschapplj N.V. te 's-Gravenhage voor plan a 1 f. 13.900.000, voor plan a 2. f. 14.000.000. Laagste In- schrijfster de N.V. Aannemingsmaatschap, pij v.h. Hillem en Roosen en de beton- bouw-maatschapplj „Trio" te Amsterdam voor: plan a 1. f. 12.696.000; voor plan a 2 f. 12.830.900. Tunnelplan a: vierbanlge tunnel volgens eigen plan met banen voor wielrijders en voetgangers: hoogste lnschrijfster: de Hollandsche Beton-maatschapplj N.V. te 's-Gravenhage voor: plan 1. f. 12.746,000; plan 2 f. 12.536.000; plan 3. f. 12.516.000; plan 4. f. 12.306.000; laagste lnschrijfster; Christian! en Niel sen's Gewapend Beton Maatschappij te 's-Gravenhage voor plan 1 (met alle kunstwerken voor krulsingsverkeer op beide oevers) f. 11.125.000; voor plan 2 (met weg lating van alle kunstwerken voor kruislngs- verkeer op den linker Maasoever) f. 10.810.000; voor plan 3 (met weglating van alle kunstwerken voor kruisingsver- keer op den rechter Maasoever) f 10.885.000; voor plan 4 (met weglating van alle kunstwerken op beide oevers) f. 10.565.000; plan b. vierbanlge tunnel met voorloopig twee banen ingericht voor wielrijders en voetgangers. Hoogste lnschrijfster N.V. Gewapende betonbouw „De Kondor" t« Amsterdam voor plan 1. f. 11.925.000; plan 2 f. 11.675.000; plan 3 f. 11.705.000; plan 4. f. 11.455.000. Laagste lnschrijfster Hollandsche Beton- Maatschapplj N.V. 's-Gravenhage, volgens bestek: voor plan 1 f.9.974.000; voor plan 2 f. 9.774.000; voor plan 3. f. 9.776.000; voor plan 4. f. 9.576.000. 0 POLITIEKE OPTOCHTEN TE ALMELO VERBODEN. Ook de 1 Mei-optocht zal aldus onmogelijk zijn. De burgemeester van Almelo, mr. M. Sllchterman, heeft alle politieke optochten ln die gemeente verboden. Als eerste viel onder dit verbod de S.D.A.P., die een op tocht wilde organlseeren ln verband met een gewestelijke plan-meeting In -venter. Een conferentie tusschen den burgemees ter en vertegenwoordigers der moderne arbeidersbeweging leverde geen resultaat op, de burgemeester handhaafde zijn ver bod, hoewel de S.D.A.P. op het standpunt staat, dat hiermede een grondwettelijk recht wordt aangetast. Door dit verbod zal ook van een 1 MjjjJ optocht niets kunnen komen hoewel deze tot dusverre nog steeds ls toegestaan Ook de landelijke federatie van textie." arbeiders welke haar landelijk congres as. Zaterdag en Zondag te Almelo houdt en mede een optocht wilde organlseeren, is 011 laatste verboden. 2-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2