KAMER VAN KOOPHANDEL VERGADERT TE NIEUWKOOP IJiie Jaargang DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1936 No. 32448 Het onfginningsbedrijf dier gemeente met Leidsch huisvuil HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ORDENING IN DE VLEESCHCONSERVEN-INDUSTRIE Dit nummer bestaat uil VIER bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. pet tegel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk iager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f.2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.> In afwijking van den gebruikelijken regel vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland gistermiddag niet ln haar gebouw aan den Stationsweg, doch in het Raadhuis te Nieuwkoop. Men zal zich herinneren, dat de Kamer, de wenschelijkheid van meerder contact met bepaalde deelen van haar district in- liendc, reeds eenige malen in omliggende gemeenten vergaderde, waarbij in de mor genuren door het Bureau der Kamer be sprekingen werden gevoerd met de voor bestaande plaatselijke» organisaties. Verschenen was een deputatie uit de drie middenstandsvereenigingen, bestaande uit de heeren G. van der Neut, S. Splinter en 1. Otto en een deputatie van de Vereenigde Smedenindustrie, bestaande uit de heeren J. Hesseling, W. van Koert, H. Voorsluis en P. Verlooij. Zoo was ditmaal de keuze gevallen op Nieuwkoop, het vriendelijke specifiek Zuid- Hollandsche dorpje, waarheen Leiden zijn stadsvuil expedieert, waardoor doellooze rietvelden uiteindelijk worden getransfor meerd in vruchtbare gronden. Het dorpje ook bekend door zijn ijzersmeedkunst en. sooals de heer ten Cate Brouwer tijdens de vergadering terloops mededeelde, zoo lang zamerhand ook bekend door zijn groote aantrekkingskracht voor kruideniers. Want op een bevolking van nauwelijks 3000 zielen, telt Nieuwkoop onder haar in gezetenen niet minder dan 104 kruideniers! Onnoodig te zeggen, dat er onder dit gilde vooralsnog geen mlllionairs schuilen! De vergadering in het Raadhuis werd bij gewoond door den burgemeester van Nieuw koop, den heer P. M. M. van der Weyden en door den gemeente-secretaris, den heer C. J. Groenendijk en werd, zooals gewoonlijk, gepresideerd door den heer D. ten Cate Brouwer, die de vergadering opende met ren woord van welkom, ln het bijzonder tot den burgemeester en den heer Groenendijk, rien hij dankte voor de verleende gastvrij heid en de ontvangst. Spr. verbond daar aan den wensch, dat de K. v. K. ook in het belang dezer gemeente werkzaam zal mo gen zijn. Na goedkeuring der notulen waren de in gekomen stukken aan de orde. Hieronder bevond zich een schrijven van het Ministe rie van Waterstaat, waarin met betrekking tot vernieuwing van de bruggen te Gouw- sluis werd medegedeeld, dat daarmede de grootst mogelijke spoed zal worden be tracht. Besloten werd eenige medailles beschik baar te stellen voor de a.s. tentoonstelling tan vee- en bodemproducten ,,Vebo" al hier. Aan het verzoek om subsidie werd op voorstel van het Bureau niet voldaan, evenmin als aan het verzoek van den heer 4e Gooyer. tevens penningmeester van het tentoonstellingsbestuur om voor een be scheiden bedrag deel te nemen in het ga rantiefonds. De voorzitter gaf er den voorkeur aan ttrst de finantieele uitkomsten af te wach- ten. Zijn deze onverhoopt ongunstig, dan ran het bestuur zijn verzoek nog altijd her halen. De heer de Gooyer zeide daarvan nota te hebben genomen. De voorzitter deelde verder mede, dat aan 4e N.V. Kon. Ned. Grofsmederij in verband met haar 100-jarig bestaan de gouden serf-penning der Kamer is verleend. Van verschillende zijden kwamen bij de Kamer klachten binnen over ernstige ver- haging, welke het verkeer te water onder bindt. van het feit, dat de spoorbrug over het Galgewater naast de Rijnzichtbrug 'eelal gebruikt wordt als rangeerterrein. Het Bureau zal trachten daarin verbetering brengen door een bespreking der betrok- hen instanties te beleggen. Hierna kwam in ^handeling het conceptadres aan den Minister van Handel, Nijverheid en Scheep- baurt inzake de ordening in de vleeschcon- -venindustrie. Op verzoek van den heer Guljé zal een copie van dit adres gezon- worden aan de ministers van Sociale haten en Landbouw en Visscherij. De heer 4t Gooyer drong aan op een mondelinge ^lichting bij den minister, terwijl de heer "ttgers afschaffing van het geheele bacon- Jatract bepleitte, daar dit een eenzijdige - 'ordeeling van een enkeling inhoudt. Be zoogenaamde uitgesloten" fabrikan- krijgen iedere week van de regeering een douceurtje van drie- a vierhonderd Men. zeide hij. kan het adres zelf is het volgende ont- «nd: fc Kamer van Koophandel betuigt dar leedwezen over het feit dat aan 1 heer de Bruin te IJmuidcn definitief rekening van het Rijk een opdracht verleend van een millioen blikken ge W. ."e Kamer meent dezen maatregel te f'Men betreuren, daar deze zeer sterk in is met het begrip ordening en sanee ring, zooals ook door Uwe Excellentie is bepleiten door het geheele Ministerie wordt voorgestaan. De productie-capaciteit toch van de vleeschwaren- en vleeschconserven- lndustrie is, inzonderheid door het weg vallen van den export, reeds veel te groot zoodat het wel zeer te betreuren zou zijn als door deze regeeringsopdracht bij deze overcapaciteit nog een geheel nieuw bedrijf definitief gecreëerd zou worden. Ook de ervaring als lid van het Econo misch Technologisch Instituut in Zuid- Holland en Zeeland opgedaan, heeft de Kamer geleerd dat de algemeene regee- ringspolitiek eischt, dat geen steun direct of indirect gegeven dient te wor den tot het oprichten of uitbreiden van fabrieken van die producten, welke hier te lande reeds in voldoende hoeveelheid ver vaardigd worden. Dit beginsel vindt de Kamer zeer zuiver weergegeven in de woorden van onzen Minister-President, toen hij zei in de ver gadering der Eerste Kamer op 7 Februari J.I.: „Geen nieuwe ondernemingen waar de bestaande in de behoefte voorzien, geen werkverschuivlng maar werkverruiming". In dit verband veroorlooft de Kamer zich voorts de aandacht van Uwe Excellen tie te vragen voor de geheel verschillende wijze waarop ook thans nog de bacon- fabrieken worden behandeld en de behan deling welke de vleeschwaren- en conser- venfabrieken ondergaan: zij wenscht daar bij den nadruk te leggen op de meedeeling ten aanzien van de baconindustrie van Zijne Excellentie den Minister van Land bouw en Visscherij, voorkomende in zijn antwoord van 21 Augustus op de vragen van den heer van der Weyden. luidende: „De Minister wil vooropstellen dat hij sinds zijn optreden er naar gestreefd heefteen saneering van deze industrie, waarin een belangrijke overcapaciteit bestaat, te bevorderen Bij de thans geldende voorwaarden wordt dan ook de inschrijving voor het baconcontract beperkt o.a. tot die fabrie ken, die tusschen 1 Januari 1929 en 1 Augustus 1932 voor eigen rekening en risico bacon hebben bereid en uitgevoerd (waardoor andere dus uitgesloten worden) terwijl bovendien de baconfabrieken daar bij nog vrijheid hebben ontvangen om de vleeschwarenfahrieken te gaan beconcur- reeren, iets waartoe de baconfabrieken, dank zij de buitengewoon hooge winsten in het verleden met het baconcontract be haald, uiteraard zeer wel in staat zijn. Het te Leiden gevestigde even goed geoutilleerde als goed gerenommeerde be drijf van de firma Tieleman en Dros moet nog steeds de nadeelige gevolgen van de ongelijke behandeling van regeeringswege aan den lijve ondervinden De werkgele genheid te Leiden loopt in de laatste jaren regelmatig terug en de Kamer zou haar plicht verzaken, indien zij Uwe Excellentie er niet op attent maakte, wanneer regee- ringsmaatregeien mede daarvan oorzaak zijn. Bovendien wordt thans de vleeschwaren en vleeschconservenindustrie bij de reeds bestaande te groote productiecapaciteit beconcurreerd behalve door de genoemde baconfabrieken, door een dank zij de regeeringsopdracht nieuw gecreëerd bedrijf. Het verschil tusschen de regeling getrof fen ten behoeve van de baconfabrieken en de behandeling van de vleeschwaren- en rleeschconservenfabrieken treft wel heel pijnlijk. Tevens meent, de Kamer van Koophandel te mogen opmerken dat, nu gebleken is dat het gehakt in blik door den heer de Bruin te LJmuiden vervaardigd niet op de juiste wijze werd gefabriceerd, noch van goede samenstelling was, wel zeer duidelijk is ko men vast te staan, dat er geen enkele reden is geweest om met voorbijgaan van de bestaande naar werk hunkerende fa brieken, een buitenstaander in de gelegen heid te stellen groote hoeveelheden gehakt in blik te vervaardigen. Naar de meening der Kamer is er daarom alle aanleiding het risico der nieuwe onderneming voor rekening der promotors te laten en niet door nieuwe orders de Nederlandsche vleeschconservenindustrie met een totaal overbodige fabriek nog verder te desorga- niseeren. De Kamer veroorlooft zich daarom Uwe Excellentie te verzoeken de vleeschconser- venfabrieken althans ten deze niet nog verder bij de baconfabrieken ten achter te stellen en de eenheid in regeeringsbeleid ook in dezen te bevorderen, dat in overeen stemming met de regeling voor de bacon fabrieken, geen regeeringsopdrachten meer worden gegeven aan vleeschwaren- en vleeschconservenfabrieken, die niet reeds tusschen 1 Janupari 1929 en 1 Augustus 1932 voor eigen rekening en risico het be treffende product hebben bereid. Na afdoening der huishoudelijke zitting werd het woord gevoerd door den burge meester. Deze heette allen hartelijk wel kom en zeide aangenaam getroffen te zijn geweest door het denkbeeld om den inge zetenen ln de gelegenheid te stellen hun belangen naar voren te brengen en den leden der Kamer gelegenheid te bieden om door eigen aanschouwing de toestand ter plaatse op te nemen. Nieuwkoop ondervindt als zoovele ge meenten de moeilijkheden van dezen tijd en tracht daaraan het hoofd te bieden. Spr. eindigde met een beroep te doen op de Kamer om mede te werken tot ver wezenlijking der mogelijkheden, welke de gemeente Nieuwkoop in haar schoot draagt Hierna was het woord aan den secretaris van Nieuwkoop, den heer C. J. Groenen dijk, die een interessante causerie hield over het ontginningsbedrijf der gemeente middels Leidsch huisvuil, van welk bedrijf de spreker tevens administrateur is. Wij ontleenen daaraan het volgende: Het was in 1925, dat minister Ruys de Beerenbrouck aan het gemeentebestuur van Den Haag verzocht om een voorstel, ingediend bü den Raad voor het stichten van een nieuwe vuilverbrandingsinrich ting, aan te houden, teneinde gelegenheid te hebben om door een onderzoek te laten uitwijzen of het niet mogelijk zou zijn met het vuil groote uitgestrektheden woesten grond in ontginning te brengen. Weldra zou het blijken, dat hier achter stond de Ned. Heidemaatschappij, die toen reeds het oog gevestigd had op een afvoer naar Drente. De minister verkreeg van Den Haag, wat hij vroeg, met het gevolg, dat Z.Exc. een commissie in het leven riep ter bestudee ring van dit vraagstuk. Onmiddellijk wendde Nieuwkoop zich tot deze commissie om de aandacht te ves tigen op een afvoer van vuil naar onze rietvelden. Dit schrijven ging uit, niet van het gemeentebestuur, doch van dijkgraaf en heemraden van den polder Nieuwkoop en Noorden, waarvan de dijkgraaf de zelfde was als de burgemeester, de heer P. A. Th. van der Weyden. Deze pogingen leverden evenwel geen resultaat op, Intusschen hadden zich hier aangemeld de heeren de Koning, directeur van den Reinigingsdienst te Leiden en ing. Feh- mers, adj.-directeur van de Lichtfabrieken aldaar, op zoek naar een gelegenheid om het vuil van die gemeente kwijt te raken. Het was op 18 Mei 1928. Terstond werden de onderhandelingen geopend. Leiden stelde, evenals Den Haag reeds gedaan had, de voorwaarde, dat niet met den Polder gecontracteerd zou wor den, doch met de gemeente, hetgeen ge schiedde om de meerdere bedrijfszekerheid in den afvoer. Ruim een jaar later werd de overeen komst geteekend en op 18 September 1929 werd de eerste vlet Leidsch vuil alhier aan gevoerd. Een jaar later mochten we even eens een overeenkomst afsluiten met de gemeente Wassenaar. In groote lijn deelde spr. mede, hoe deze afvoer geregeld is. De gemeenteraad heeft hiervoor gesticht een afzonderlijk bedrijf, waarvan het be heer berust bij B. en W„ bijgestaan door een commissie van advies, bestaande uit 2 leden van den gemeenteraad. De overeenkomst met Leiden en ook met Wassenaar is aangegaan voor den tijd van 20 jaren, terwijl de gemeente Nieuwkoop voor hetzelfde aantal jaren ook een over eenkomst aanging met een particulier (na dat hiervoor een inschrijving was gehou den!. die voor den afvoer moet zorg dra gen. Deze persoon moet zorgen voor een sleepboot met vletten (hij heeft er thans 14), kortom voor alle materialen, noodig voor het vervoer, voor de sluis- en brug- rechten. alsmede ook voor het lossen, alles nauwkeurig in een contract omschreven. Leiden en Wassenaar hebben niet anders te doen, dan het vuil te storten in de vletten en zijn daarna van alle bemoeienis en van elke verantwoordelijkheid af. Lei den betaalde eerst een vergoeding per meter, doch doet dit thans,, krachtens een gewijzigde Overeenkomst, per inwoner naar het gemiddeld aantal over elk jaar. Was senaar betaalt per afgevoerde ton van 1000 KG. Als men nu weet, dat Leiden betaalt 41 cent per inwoner en dat de vergoeding van Den Haag, te betalen aan de Vuilafvoer- maatschappij, kortweg de V.A.M. genoemd, neerkomt op f. 1.20 per inwoner, dan is daarmede aangetoond, dat het Rijk aan de gemeente Den Haag allerminst 'n voor- deelige transactie heeft opgedrongen. Het vuil uit Leiden en Wassenaar wordt niet gestort ln de plassen alhier, zooals een taaie legende dat wil, doch gestort in een laag van 3 Meter ongeveer, op riet land dat de gemeente hiervoor aankocht. Met inbegrip van het water bezit zij thans ten dienste van het. bedrijf ruim 30 H.A. Zoodra de stortlaag de vereischte hoogte heeft, wordt deze afgedekt met een laagje bagger ter dikte van 4 c.M. Hiermede wordt het onooglijk gezicht weggenomen, men voorkomt, het wegwaaien van papier en allerlei lichte stoffen, stankverspreiding, het azen van gevogeltje, ratten e.d. en men bevordert tegelijk een gunstige werking van de teeltlaag. Van sohade voor natuurschoon is niets gebleken, integendeel, en hierbij is van groot belang, dat het beheer niet gelaten wordt bij particulieren, die het winst bejag vooropstellen, doch dit moet blij ven bij de gemeente, die allereerst het scheppen van een ordelijken toestand beoogt. De vraag is te stellen of de ophooging en ontginning met stadsvuil ook econo misch beantwoordt aan de gestelde ver wachtingen. Deze verwachtingen waren werkverruiming, bestaansverruimlng en bodemcultuur. Wat betreft de werkverruiming: alleen reeds het vervoer, het lossen en het afdek ken versdhaft aan gemiddeld 15 arbeiders in de gemeente een behoorlijk inkomen. Omtrent de bestaansverruiming worden we teleurgesteld, hetgeen een gevolg is van de crisis. Gedacht was aan de mogelijkheid om op de ontginning zelfstandige tuin- bedrijven te stichten, doch dit was tot heden niet uitvoerbaar. Niet omdat de bo dem zich hiervoor niet leent, doch omdat voor de producten geen afzet aanwezig is en ter oorzake van de saneering. Thans teelt de gemeente in hoofdzaak elk jaar voederbieten, welke in de maand October in perceelen publiek worden verkocht. Wat aangaat de verbetering van den bodem, hier zien wij twee uitersten. Laag. gelegen, verzuurde velden met wild gras en braamstruiken herschapen in vrucht baar land, waarop het bietengewas telken- jare welig opschiet. Dank zij de poreus heid van den veenachtigen ondergrond is de teellaag na eenigen tijd practisch onaf hankelijk van eiken neerslag en wordt een bodem verkregen, welke niet meer met het waterbezwaar te kampen heeft, waarin een zoo sterke groei optreedt, dat men vruch ten kweekt van de beste kwaliteit. Ca. 7 H.A. van dit ontgonnen land is thans aan wezig. Sedert een viertal jaren neemt ons be drijf ook af de afvalstoffen van het G. E. B. van Den Haag, bestaande uit vliegasch, sintels e.d., een quantum van ruim 21.000 ton per jaar. Deze afvalstoffen worden van de hand gedaan voor terrein-ophoogingen, demping van slooten en killen, enz., waar door een beteekenende werkverruiming verkregen is. Vervolgens heeft het gemeentebestuur in 1934 ln het leven geroepen een bagger- werkverschaffing, welke ook geheel loopt over het bedrijf. In de plassen alhier en ook in het water van de gemeente is veel bagger aanwezig, welke na droging ge schikt is voor teelaarde en welke zich vooral ook voor grondverversching uit stekend leent. In de kweekerijen te Boskoop o.a. wordt het een steeds meer gevraagd artikel. Steuntrekkers, die het baggeren eenigszins meester zijn, worden nu in den daarvoor geschikten tijd te werk gesteld; zij verdie nen daarbij een goed loon, de bagger wordt opgeslagen op de nog niet opgehoogde ter reinen van het bedrijf en zoodra zij vol doende is ingedroogd, verkocht en afge voerd tegen kostprijs. Spr. besloot zijn luide toegejuichte cau serie met. het uitspreken van den wensch. dat Nieuwkoop ook in de toekomst moge bliiven rekenen op den steun der Leidsche Kamer van Koophandel en moge blijven profiteeren van den grooten invloed en vooruitzienden blik van haar eminenten voorzitter en secretaris die ook in de tot standkoming van het bedrijf een zoo werk zaam aandeel hebben gehad. Na afloop der vergadering werden de leden in de gelegenheid gesteld een boot tocht te maken over de Nieuwkoopsche plassen en de resultaten der ontginning in oogenschouw te nemen. Allen betoonden zich hierover uitermate enthousiast. Aan het einde van den tocht bood de K. van K. aan het gemeentebestuur van Nieuwkoop in café-restaurant „In den Ver gulden Turk" alhier een maaltijd aan, waarbij o.a. het woord werd gevoerd door den burgemeester van Nieuwkoop en door den heer ten Cate Brouwer. Aan den heer Groenendijk werd de ver guld-zilveren eerepenning der Kamer aan geboden. Op den terugweg naar Leiden passeer den wij Aarlanderveen. waar bliide Konin- ginnefeest-vreugde heerschte. Dwars over den „grooten" verkeersweg was een soort tooneel opgeslagen en bii aankomst van onze autobus week het Dubliek gewillig naar weerszijden om den doorgang vrii te maken Maar nauwelijks was de bus gepas seerd of het hernam zijn oude plaats mid den op den verkeersweg en schonk ziin volle aandacht aan het gebeuren oo het podium. Gelukkig dorp. waar dergeüike toestanden nog mogelijk ziin o VRAGEN AAN B. EN W. Inzake de steunverleening der werkloozen. Het raadslid, de heer C. Snel heeft den raad toestemming gevraagd in de raads vergadering van 7 September aan B. en W. de volgende vragen te mogen stellen. Ie. Is het door B. en W. in de raadsver gadering van 17 Augustus toegezegde on derzoek naar de gevolgen van de door de regeering aangekondigde verslechtering in de steunregeling reeds beëindigd? 2e. Indien vraag 1 bevestigend wordt be antwoord. willen B. en W. dan mededeelen welk aantal werkloozen hierdoor zal worden getroffen en tot welke bedragen? 3e. Hoe groot is het aantal werkloozen, dat door de vermindering van den huur- toeslag wordt getroffen en tot welke be dragen? 4e. Hoe groot is het aantal der werkloozen die. doordat zij in de laatste vier jaar geen 26 weken hebben gewerkt, in een lagere norm zullen worden geplaatst en welke nadeelige gevolgen zal dit hebben per 1 Mei 1937? 5e. Welke maatregelen zijn of zullen door B. en W. worden genomen ten opzichte der werklooze bewoners van woningen, die door de verlaging der huurtoeslag worden getroffen? 6e. Willen B. en W. aan den Raad mede deelen welke stappen door hen bij de regeering zijn gedaan om deze verslechte ring niet in te voeren?. BINNENLAND. Bescherming tegen luchtgevaar; f. 30.000 voor het nationaal fonds voor bijzondere nooden (2e Blad). Geen samenvoeging van marechaussee en rijksvcldwacht? (Binnenland. 3e Blad). De nationale tenniskampioenschappen; Van Swol door Boon geslagen (Sport. 3e BI.) BUITENLAND. Vorderingen der Spaansche nationalisten bij ïrun en elders (3e en le Blad). Interview met den nieuwen Roemeen- schen minister van buitenl. zaken (Buiten land. le Blad). Opnieuw berichten over boeren-onlusten in Rusland (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. SCHOOL MEDUSASTRAAT A (HOOFD: A. W. I. KORSWAGEN). Jaarlijksch uitstapje. Gisteren maakten de leerlingen van bovengenoemde school, onder leiding van personeel en oudercommissie, een zeer geslaagd uitstapje naar Schiphol en Am sterdam. De tocht geschiedde per salon boot, welke onder vreugde-gejuich werd „veroverd". De stemming aan boord was uitstekend en werd telkens nog verhoogd door de ver schillende tractaties: limonade, rollen Fru_ jetta, krentenbollen en koeken, vonden een welkome ontvangst! Een woord van dank voor de coöperatie „Vooruit", die tegen zeer billijke prijzen leverde. De dames en heeren van de Oudercommissie, die den geheelen dag met lust en toe wijding de leiding van het uitdeelen op zich hadden genomen, verdienden zeer zeker veel lof. Op Schiphol daalden' en vertrokken juist vele vliegtuigen, hetgeen door de kinderen met bewondering werd aanschouwd. Trouwens, den geheelen dag werd uiter mate genóten, niet het minst in den speel tuin te Amsterdam. Hoewel echter de tijd voor de meesten veel te gauw verstreken leek, werd de terugtocht in de allerbeste stemming aangevangen en volbracht. In Leiden wachtte den kinderen nog een verrassing. De arbeidersmuziekver. ..Nieuw Leven" stond klaar en met de muzikanten voorop werd een marsch door het Kooi- kwartier gemaakt. Een spontaan „Hoera voor de muziek" bij aankomst vóór het schoolgebouw bewees wel. dat het laatste op prijs werd gesteld! Dankbaar en voldaan gingen hierna de jeugdige feestgangers naar huis. AANGEHOUDEN. Op verzoek van den commissaris van. Dolitie te Den Helder ziin door de recherche alhier aangehouden J H K. en J. van K.. beiden zonder vaste woon- of verbliifplaats onder verdenking zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van een bak fiets. o MILITARIA. In het tijdvak van 726 September a.s. komen bij het 6e Regiment Veld-Artillerie de navolgende reserve-officieren voor her halingsoefeningen onder de wapenen: de res. 2e luits. Kruithof, Schokking en Wester man. In het tijdvak van 712 September a.s. zal bij het 6e Regiment Veld-artillerie alhier een cursus worden gehouden in den Ter rein Meetdienst waaraan de navolgende reserve-officieren zullen deelnemen- de res. le luits. van der Lijke. Quak, Engberts, de Kluijver, van As. van Gent. Boot. Smit en Lieve en in het tijdvak van 1419 Sept. als voren, de res. le luits. Slijper, Deuss, Pop. Muller, de Jongh, jhr. Laman Trip. Snoep, v. Gelderen en de 2e luits. v. Kam pers. Blekkingh en Westerink. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. N.V. Bouw- en Handelmaatschappij „Spijkenisse", Nieuw Voordorpstraat 18, Voorschoten, Afkomstig uit Amsterdam. Wijziging. Den Heyer en van Starkenburg, Oegst- geesterweg 4, Oegstgeest. Bloemenhandel. Vestiging filiaal: Heerderweg 33, Maas tricht.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1