WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1936 No. 32447 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN YISSCHERIJ-BERICHTEN 77ste Jaargang Dif nummer bestaat uil DRIE bladen EERSTE BLAD STADSNIEUWS BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel -voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dr. E. C. WIERSMA. Benoemd tot hoogleeraar te Delft. Foto van Vliet. Prof. Wiersma. Zooals wij gisteren nog in een gedeelte van onze oplaag konden mededeelen, is bij Koninklijk besluit van 25 Augustus 1936 benoemd tot gewoon hoogleeraar in de afdeeling der algemeene wetenschappen aan de Technische Hoogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de theoretische en toegepaste natuurkunde, dr. E. C. Wiersma. thans conservator aan het Ka merlingh Onnes laboratorium hier ter slede. Eliza Cornells Wiersma werd 29 Sept. 1901 'e Naaldwijk geboren. Hij bezocht de lagere school te Naaldwijk en Den Haag, doorliep vervolgens de 3de H.B.S. met 5-jarigen cursus in de Residentie en studeerde daar na aan de Leidsche Universiteit in de wls- en natuurkunde. Zijn leermeesters waren o.m. de hooglee- taren J. P. Kuenen. H. P. Ehrenfest, H. A. horentz, H. Kamerlingh Onnes en W. J. de Haas. Hoewel de heer Wiersma zijn doctoraal examen in de wis- en natuurkunde, met als hoofdvak natuurkunde den 8en October 1926 aflegde, werd hij reeds twee jaar eer der, namelijk op 1 Januari 1924 aangesteld als assistent van prof, Kamerlingh Onnes, wienst laatste assistent hij is geweest. Zijn wetenschappelijk werk met betrek king tot het magnetisme verrichtte de heer Wiersma in hoofdzaak tezamen met dr. H. R. Woltjer, destijds conservator aan het Natuurkundig Laboratorium te Leiden (het tegenwoordige Kamerlingh Onnes Labora torium). De heer Wiersma werd met ingang van 1 Juli 1927 benoemd tot waarnemend conservator te Leiden. In 1929 volgde zijn benoeming tot hoofdassistent en in 1930 na de benoeming van dr. Woltjer tot hoog leraar te Bandoeng, volgde hij dezen te «iden als conservator op. Ondanks zijn drukke werkzaamheden wist bij nog tijd te vinden aan zijn dissertatie te terken. Hij promoveerde alhier in Febr. 1932 op een proefschrift getiteld: „Eenige onder- aoekingen over paramagnetisme", waarbij Prof. dr. W. J. de Haas als promotor op trad. In nauwe samenwerking met laatst genoemde en onder diens leiding verrichtte b'j in de laatste jaren zeer belangrijk we tenschappelijk werk op het gebied der mag netische afkoeling, culmineerende in het yereiken van de laagste temperatuur, ooit ter wereld bereikt en welke nog slechts enkele honderdste gedeelten van een graad rin het absolute nulpunt verwijderd was Voor Leiden en inzonderheid voor het Kamerlingh Onneslaboratorium beteekent b)n vertrek naar Delft ongetwijfeld een ernstig verlies. J. B. MEYNEN t EEN ALGEMEEN GEACHT STADGENOOT HEENGEGAAN. Hedenmorgen bereikte ons de droeve tijding, dat in den ouderdom van 78 jaar te zijnen huize is overleden de heer J. B. Meynen, oud-hoofd eener school hier ter stede, oud-wethouder van onderwijs en nog in vele andere opzichten een vooraanstaand stadgenoot, gewaardeerd en bemind door allen, die met hem In aanraking kwamen. De heer Meynen was zoowel in christelijk protestantsche als in onderwijs-kringen een zeer bekende persoonlijkheid, die op beider gebied veel en voortreffelijk werk heeft tot stand gebracht, hoewel zijn natuurlijke be scheidenheid steeds wist te bewerkstelli gen. dat zijn persoon zooveel mogelijk op den achtergrond bleef. Vóór alles was hij een man uit één stuk, een man van begin selen, maar ook iemand met een uitzonder lijk sterk ontwikkeld dienend begrip. Zijn loopbaan ving aan als onderwijzer aan de voormalige Chr. school aan de Hooi gracht, waar hij als een uitnemende leer kracht bekend stond. Daarna werd hij be noemd tot hoofd der M.U.L.O.-School aan het Noordeinde waaraan hij 33 van zijn beste levensjaren gaf en die hij tot grooten bloei bracht. Karakteristiek voor den goeden naam, welke de school onder zijn leiding ver wierf, is het feit, dat nog heden ten dage, 18 jaar na zijn afscheid als zoodanig, velen de Noordeinde-school nog altijd bestem pelen als „de school van den heer Meynen". En zijn vele oud-leerlingen gewagen nog met dankbaarheid van het goede onder wijs en vooral ook van de wijze levens lessen, welke de heer Meynen hen in hun jeugd heeft meegegeven. In 1918 legde hij zijn ambt als school hoofd neer. doch hij bleef werkzaam aan de Zendingsschool te Oegstgeest waaraan hij reeds lang als leeraar verbonden was. Twee jaar later deed hij voor de Chr. His torische Partij zijn intrede in den gemeen teraad, waarvan hij tot het vorige jaar on afgebroken deel heeft uitgemaakt en waarin hij al spoedig een vooraanstaande plaats innam. Zijn betoogen stonden, zoo wel naar den vorm als naar den inhoud, steeds op een hoog peil en vonden altijd een aandachtig gehoor. VER. VAN OUD-LEERLINGEN VAN M. S. G. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen firma van der Spek en Lagas, Haarlem merstraat 9294. handel in damesstoffen, ®meshoeden enz. ,yPh. fil. Gierstraat 31, Haarlem, dd. 31 J»ll 1936. Woembollenbedrijf L. en H. Bisschops, Molenstraat 19, Sassenheim. °e vennoot H. M. Bisschops is uitgetre- dd. 1 Jan. 1936. Het bedrijf wordt |»rtgeaet door L. A. Bisschops, als eenig -lenaar. onder den naam Bloembollen- drijf l Bisschops. Gebroeders van Beek, Nieuwe Wetering '18, Alkemade; molenmakerij. let kantoor is verplaatst naar Linden- 111 26, Leiderdorp. Wijlen de heer J. B. Meynen. Na de gemeenteraadsverkiezingen van 1923 werd de heer Meynen aangewezen als wethouder van Onderwijs, welk ambt hij met groote nauwgezetheid en onpartijdig heid tot 1927 bleef waarnemen. Zijn adviezen waren zoo overtuigend, dat uit den raad zelfs soms de roep kwam: be toog maar niet langer, het is al duidelijk ge noeg! Daarna bleef hij, zooals gezegd, raadslid tot het voorjaar van 1935, toen hij om ge zondheidsredenen zijn mandaat ter beschik king stelde. Behalve op het gebied van het onderwijs maakte de heer Meynen zich nog verdien stelijk voor de Ned.-Herv. gemeente alhier. Bijna 45 jaar was hij lid van het College van Notabelen der Ned.-Herv. kerk, waar van gedurende niet minder dan 43 jaar de eminente voorzitter, naar wiens bezadigd oordeel iedereen gaarne luisterde. De heer Meynen was voorts nog lid der plaatselijke Schoolcommissie en inspecteur van Chr. Volksonderwijs. Met de heeren Lens en Kalsbeek behoorde hij tot de samenstellers van het gedenk boek „Van Strijd en Zegen" dat uitgegeven werd bij gelegenheid van het 50-jarig be staan der Vereeniging van Chr. Ónderwijs in Nederland en Overzeesche Bezittingen. Verder was de heer Meynen nog voorzit ter van de commissie tot inzameling van vrijw. bijdragen voor eerediensten en van het fonds tot verbetering der predikants- tractementen. Uit het bovenstaande blijkt overduidelijk welk een veelzijdig-verdienstelijk stadge noot in den heer Meynen is heengegaan. Zeer vele ingezetenen zullen zich zijn sympathieke persoonlijkheid dankbaar blijven herinneren. Met recht kan van hem worden getuigd, dat hij werkte zoolang het dag was. Hij ruste in vrede. De begrafenis zal plaats hebben Zaterdag a.s. 12 uur op de begraafplaats aan de Groenesteeg. Bij het 25-jarig bestaan. Toen vele oud-leerlingen van M S G., na de luisterrijke herdenking van het 125-jarig bestaan van het destijds geheeten Genoot schap „Mathesis Scientlarum Genitrix", op 20 en 21 September 1910 te kennen gaven het plan te hebben om te komen tot stich ting van een Vereeniging van Oud-Mathe- sianen. om aldus den vriendschapsband, welke er tijdens de herdenking onder de oud-leerlingen heerschte, te bestendigen, werden door de toen inmiddels ontbonden feestcommissie stappen daartoe gedaan. De leden dier commissie, de heeren O. S. Knottnerus, wonend te Rotterdam, P. J. Niesten, H. H. Verhulst, J. A. Verhoog. J. Koene. A. A. Schreuder, H. A. Blom. D. v. Llth en H. J. Planjer, allen alhier woonach tig, kwamen eenige malen daartoe bijeen en in een dier bijeenkomsten werd beslo ten de oud-leerlingen van Mathesis tot een vergadering uit te noodigen in het Nuts- gebouw hier ter stede. Op 18 September 1911 werd de oprich tingsvergadering gehouden en verscheidene oud-leerlingen gaven zich als lid op. De leden der ontbonden feestcommissie wer den tot bestuur gekozen, waarbij de func ties als volgt werden verdeeld: O. S. Knott nerus. voorzitter, P. J. Niesten, vice-voorz., H. H. Verhulst, secretaris, J. A. Verhoog, 2e secretaris, J. Koene, penningm. en A. A. Schreuder 2e penningm. De overige leden kregen een bijzondere functie. Hierna toog het bestuur aan den arbeid, hetgeen er toe leidde, dat een jaar na den datum der oprichting, op 17 Sept. 1912, 118 oud-leerlingen zich als lid hadden la ten Inschrijven, terwijl 10 personen de ver eeniging door een jaarlijksche bijdrage wenschten te steunen. Dit was zeer zeker een klein percentage van het groote aantal oud-leerlingen, hetgeen ten zeerste be treurd werd. Wel liep het aantal leden in de eerstvolgende jaren nog eenigszins op en bedroeg dit in 1921 een totaal van 244 met 26 donateurs, doch na dien tijd ver minderde het weer. Er kwam weer op leving, gevolgd door nieuw verlies, maar de herdenking van het 150-jarig bestaan bracht gelukkig weer meerdere oud-leer lingen op de ledenlijst. Thans bij het 25-jarig bc-staan hopen 26 leden en l donateur hun zilveren jubileum mede te herdenken. Bij tusschenpoozen. hetzij door overlij den of bedanken, verkregen andere leden voor korter of langeren tijd zitting in het bestuur. De leden O. S. Knottnerus. H. H. Verhuist, D. v. Lith en A. A. Schreuder zijn van de oprichting af steeds bestuurslid geweest, de heer Knottnerus, als voorzitter, de heer Verhulst als secretaris. De heer v. Lith is nu vice-voorzitter, de heer Schreu der penningmeester. Van de overige eerste bestuursleden is de heer P. J. Niesten in Mei 1918 en de heer H. J. Planjer in 1928 overleden. De heer Koene was genoodzaakt zijn bestuursfunc tie neer te leggen wegens vertrek naar Dost-Indië, terwijl de heeren Verhoog en Slom eveneens bedankten. Van de talrijke gehouden vergaderingen varen er vijf van buitengewonen aard, n.l. irie ter huldiging van den heer Dikshooni bij diens aftreden als directeur van M.S.G.. één voor de herdenking van het 135- en één voor die van het 140-jarig bestaan. Onder art. 1 sub c van het reglement der •■ereeniging wordt gezegd: „Herdenken van len Stichtingsdag 117 September) van het Genootschap". Behalve in de jaren 1914 en 1935 is de verjaardag van M.S.G. steeds verdacht, 't eene jaar luisterrijker dan het andere. De herdenking in 1914 verviel van wege den wereldoorlog, het vorig jaar werd de herdenking georganiserd door een co mité uit de oud-leerlingen met geldelijken steun voor de Vereeniging. Deze feestvie ring ligt bij vele stadgenooten ongetwijfeld nog versch in het geheugen. Het doel der vereeniging wordt in art. 1 sub a van het reglement als volgt omschre ven: „Steunen van het fonds, door Oud leerlingen in 1910 gesticht". Behalve in de jaren 1930. '33, '34 en '35 heeft de Vereeni ging daartoe steeds gelden aan het bestuur van M.S.G. overhandigd. Een bedrag van f. 1175 tot versterking van de rente van het fonds werd aldus afgedragen. Bovendien werden tusschentijds nog enkele bedragen voor bijzondere doeleinden geschonken. Na 1932 werd de steun aan het fonds stop gezet, wijl er door het bestuur van M.S.G. in de laatste jaren geen boek- of plaat werken ten dienste van het onderwijs uit de rente van het fonds zijn aangeschaft. De rente van het fonds bedraagt sinds 1930 meer dan de aanvankelijke hoofdsom. De vereeniging heeft tenslotte getracht steeds een andere bepaling van het regle ment, n.l. art. 1 sub b. trouw na te komen. Dit artikel schrijft voor: .Helangstelling toonen en opwekken voor alles wat het Genootschap betreft". Deze belangstelling kwam o.m. telken male tot uiting bij het uitschrijven der vijfjaarlijksche prijsvragen en door de organisatie in samenwerking met het M.S.G.-bestuur van een tentoonstelling van teeken- en werkstukken van Oud- Mathesianen bij gelegenheid van het 150- jarig bestaan. Gedurende de 25 jaren van haar bestaan heeft de vereeniging ook veel tegenslag ondervonden. Steeds werden alle pogingen aangewend om de oud-Matheslanen in de vereeniging ingelijfd te krijgen, doch in de Vereeniging van Mathesianen, leerlingen dus van M.S.G., ondervond zij hierbij een ernstige concurrentie, toen deze vereeniging het mogelijk maakte, dat oud-leerlingen zich ook bij haar aansloten. Pogingen om ten deze tot een bevredigende oplossing te komen hebben steeds gefaald. Hetgeen te betreuren valt, omdat de Vereeniging van Oud-leerlingen, gedreven door liefde tot de school, steeds op alle mogelijke wijze de belangen der school heeft voorgestaan. Dat niet meerdere oud-leerltngen het be stuur van de Ver. van Oud-leerlingen in dit loffelijk streven steunden valt evenzeer te betreuren. Aan het slot van dit kort historisch over zicht der thans jubileerende vereeniging mogen we hier ongetwijfeld wel een woord van lof brengen aan de heeren O. S. Knott nerus, en H. H. Verhulst, die van de op richting af, resp. als voorzitter en secre taris, de groote stuwkracht der Vereeniging zijn geweest. EEN EIGENAARDIGE BETREKKING. De patroon moet eerst handgeld hebben. Een stadgenoot heeft dezer dagen ge reflecteerd op een advertentie in een van onze groote Nederlandsche dagbladen, waarin ten behoeve van „een persbureau" plaatselijke correspondenten werden op geroepen. Al heel spoedig kreeg onze stadgenoot een spontanen brief terug, blijkens het briefhoofd verzonden door het „Algemeen Journalistiek Nieuwsbureau", gevestigd Meloenstraat 16 te 's Gravenhage, post rekening 276600 ten name van J. Nijsse, waarin zonder verder onderzoek werd ver klaard, dat genoemde heer Nijsse in prin cipe bereid was den sollicitant een aanstel ling te verleenen voorloopig als B-eor- respondent voor de gemeente Leiden. Gelijktijdig werd verzocht het bedrag der jaarlijksche contributie meteen op boven staande girorekening te willen oversphrij- ven! Blijkens het toegevoegde reglement dienstvoorwaarden bedraagt die contri butie voer B-correspondenten f. 3,25 per jaa". Als salaris ontvangen de corresponden ten „het door de pers verstrekte hono rarium na aftrek van de daarop komende onkosten". Een merkwaardige bijzonderheid van dit „persbureau" is tenslotte nog, dat het, voorzoover wij hebben kunnen nagaan, wel over een giro-rekening, maar niet over een eigen telefoon-toestel beschikt! o LEIDSCHE AQUARIUM- EN TERRARIUM- VEREEN. „DE NATUURVRIEND". Bovengenoemde vereeniging hield gister avond haar maandelijksche ledenveiga- dering in Huize Feenstra. Te circa kwart over acht opende de voorzitter deze druk bezochte vergadering. Bij de behandeling van het huishoudelijk gedeelte werden de laatste mededeelingen gedaan omtrent den kweekwedstrijd. welke a.s. Zaterdag ge houden zal worden. Tevens bleek door den snellen groei der vereeniging en het groot aantal beginnende liefhebbers te dezer stede, behoefte te bestaan aan een voor lichtingscommissie. Ter vergadering werd een voorlichtingscommissie benoemd, be staande uit de heeren M. Barkema, Deei- mastraat 42, A. B. Donk, Kapteynstraat 49, F. W. Hanselaar, Lindestraat 13a. C. H. Langezaal, Levendaal 117a, C. Lut, Aiexan- derstraat 62a, P. Swanenburg, Dahliastr. 18a en W. Zwart, Zijlsingel 50, die bereid zijn aan leden en personen buiten de ver eeniging alle gewenschte voorlichting te verstrekken. Voorts werd groote aandacht gewijd aan het voedselvraagstuk en uitvoerig de kweek van enchytraeën uiteengezet, daar bij waarschuwend voor eenzijdige voede ring. daar deze verstopping kan veroor zaken. Ook werden mededeelingen ver strekt van vindplaatsen van daphnia's en werden vischziekten behandeld. Na een ge animeerde rondvraag waarbij verschillende visschen onderling werden geruild, sloot de voorzitter te circa 11 uur de vergade ring. BINNENLAND. De ernstige gevolgen van één dag snel verkeer. (3e Bla-d). Standaardloonen voor arbeiders, die langdurig werkloos zijn, verhoogd. (Bin nenland, 3e Blad). De middenstandsbonden verzoeken In schakeling van den handel bij de verstrek king van levensmiddelen aan werkloozen, (Binnenland, 3e Blad). De Gereformeerde Synode heeft dr. K. Dijk, te 's-Gravenhage, benoemd tot hoogleeraar te Kampen. (Kerk en School, 2e Blad). IJMUIDEN, 2 September. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 0.900.64; Griet per kist van 50 KG. f.2111; Tongen per KG. f. 1.250.82; Groote Schol per kist van 50 KG. f.3023; Middelschol per kist van 50 KG. f.2518; Zetschol per kist van 50 KG. f.2115; Kleine Schol per kist van 50 KG. f. 174.50; Schar per kist van 50 KG. f. 112.30; Tongschar per kist van 50 KG. f. 2116; Vleeten per stuk f. 2.20 1.10; Pieterman en Poontjes per kist van 50 KG. f. 2.300.60; Groote Schelvisch per kist van 50 KG. f.26—22.50; Middel Schel visch p. kist van 50 KG. f.23—16: Klein- middel Schelvisch per kist van 50 KG. f. 20 11; Kleine Schelvisch per kist van 50 KG. f. 10—3.10; Kabeljauw per kist van 125 KG. f.4219.50; Gullen per kist van 50 KG. f. 11.502.80; Lengen per stuk f. 1 0.58; Heilbot per KG. f. 1.02—0.78: Wijting per kist van 50 KG. f. 3.401.10; Koolvisch per stuk f. 0.43; Makreel per kist van 50 KG. f. 7.80—2. Aangekomen de stoomtrawlers: IJM. 87 met f.1430; IJM. 19 met f. 32.50; IJM. 102 met f.1235; IJM. 96 met f.2050; IJM, 98 met f.2140; IJM. 26 met f.4509; IJM. 112 met f.3042; IJM. 196 met f.2450; IJM. 491 met f.2034; IJM. 165 met f.1200; E. 436 met f. 1192, en de loggers RO. 1 met f.480; Y. 204 met f.760; KW. 162 met f.430; KW. 155 met f.520: KW. 35 met f.460; KW 154 met f.460; KW. 159 met f.510; KW. 52 met f. 370. Aangevoerd: 116 kantjes steurharing. Prijzen f. 7.604.90 per kantje en 900 kis ten versche haring. Prijzen f. 3.801.70. BUITENLAND. Heftige strijd om Irun, doch belde par tijen handhaven hun positie. Elders suc cessen der nationalisten gemeld. (2e en le Blad). De hervorming van den Volkenbond. (Buitenland, le Blad). Verplichte arbeidsdienst wordt in Roe menië ingevoerd. (Buitenland le Blad). Gaat Griekenland in fascistische rich ting? (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Volkenbond. Gisteren was het de laatste dag. dat het secretariaat van den Volkenbond nog voor stellen tot hervormlnz van den Bond in ontvangst kon nemen. Alleen van Frankriik. Sovjet-Rusland. Argentinië. Uruguay en Nieuw Zeeland ziin voorstellen ontvangen. Nieuw Zeeland stelt voor. dat alle sta ten, leden en niet-leden van den Bond on middellijk een plebisciet organiseeren over de volgende beide ounten: Is het volk bereid autonomisch en on middellijk deel te nemen aan sancties, voorzien bil art. 16 van het Volkenbonds- cact tegen iederen staat, die door den raad of de Volkenbondsvergadering wordt ge kenmerkt als een aanvaller? Moeten in dit geval de legers van de staten onmiddeltik en automatisch ter be schikking van den Volkenbond worden gesteld? De regeering van Letland acht den op bouw van het Volkenbondspact van dien aard, dat een wijziging niet noodie is. Men moet alles doen om het aantal leden van den Bond te verhoogen en verder moet vermeden worden, dat de militaire sancties worden verzwakt. DUITSCHLAND. Weer een onderzeeboot-flottielje. Gisteren is te Kiel het tweede duikboot flottielje in dienst gesteld, dat op bevel van den „Fuehrer" den naam „Saltswedel" zal dragen FRANKRIJK. Verlenging van den diensttijd? Het bezoek van generaal Rydz Smigly. Naar de „Figaro" meent te weten, zou de regeering de verlenging van den dienst tijd tot 2'/; jaar overwegen. Deze kwestie zou a.s. Vrijdag in den ministerraad worden besproken. Tijdens de manoeuvres bij Suippes heeft hedenmorgen president Lebrun aan den Poolschen generaal Rydz Smigly het groot-cordon van het Legioen van Eer uit gereikt. VLAARDINGEN, 2 Sept. Binnen van de haringvisscherijKW. 36 met 23 last,. Prij zen: groene haring 1.10.80—9.80; volle f. 9.2-1—8.60; maatjes f. 9.60—7.50; KATWIJK, 2 Sept.: KW. 141 met 33 last. Prijzen: volle f. 8.908.85; maatjes f. 8.30—7.75; ijle f. 8.50—7.75.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1