Van Vliet wereldkampioen der amateurs HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN HlXt Jaargang Maandag 31 Augustus 1936 No. 36 Scheren» wint bij de beroepsrijders Uitstekend rijden van den Nederlander v. d. Voort IHMIIIIIIH Finale 1ste rit: 1. Van Vliet;2. Gorget l'/i lengte. 2de rit: 1. Van Vliet; 2. Georget 1 lengte. Einduitslag: wereldkampioen Van Vliet (Nederland); 2. Georget (Frankrijk); 3. Collard (Belgiè); 4. Sellinger (V. S.). o DE voorteekenen hebben niet bedrogen. De sprintwereld kampioenschappen te Zürich zijn geëindigd met de uit eindelijke overwinningen van Van Vliet, den Nederlandschen amateur, en Scherens, den Belg, den beroepssprinter. Het is intusschen wel merkwaardig, dat beide sprinters een klasse op zichzelf vormen. In de beslissende ritten won Van Vliet op over tuigende wijze van Georget (Frankrijk) en Scherens van Gerar- din, eveneens Frankrijk. Van Vliet heeft het niet zoo heel moeilijk gehad. Dat is te danken aan zijn groote snelheid. Maar het was toch wel goed. dat hij niet zulke moeilijke ritten kreeg, omdat hij er gisteren in totaal vijf had te rijden, tegen Zaterdag slechts één. In de eerste plaats nam hij natuurlijk den Engelschman Helps voor zijn rekening en in de kwart-finale was het Renaudin (Frankrijk), dien hij met twee lengten klopte, waarop in de halve beslissing Collard het slachtoffer werd. Bewondering hebben we ook voor den (weeden Nederlandschen amateur sprinter. Van der Voort, die in de achtste finale den Duitscher Lorenz klopte. Indien de voorteekenen ten opzichte van Van der Voort niet bedriegen, dan wordt hij de op volger van van Van Vliet, want tenslotte hebben we een ander noodlg indien deze Woerdenaar professional wordt en dan zal heusch niet lang meer duren, vermoedelijk nlti langer dan 1 Januari a.s. Als amateur rijdt Van Vliet voor den eersten keer na zijn terugkomst in Ne derland te Utrecht. De Woerdenaar zal hedenmiddag per vliegtuig uit Zürich ver trekken en arriveert op Schiphol ongeveer lts uur. DE WEDSTRIJDEN VAN ZATERDAG. Zooals algemeen verwacht werd in de kringen der insiders, zijn er op den eersten dag geen verrassingen voorgekomen. Een enkele race was bijzonder levendig, maar voor de rest waren het ritten, die geen enthousiaste stemming op de tribunes konden brengen. Voor Nederland kon het verblijdende feit worden geconstateerd, dat de Oranje hemden nog met vier renners aanbleven, t.w. Van Vliet (natuurlijk) en Van der Voort bij de amateurs en Van Egmond en Van der Linden bij de professionals. Ge rard Leene was heelemaal niet komen op- Jagen, zoodat Van der Linden zijn plaats had ingenomen. Toen we nu de balans opmaakten van Zaterdag, kwamen we tot het volgende resultaat: Zestien amateurs waren aangebleven, t.w. Chaillot, Van Vliet, Pola, Collard, Lorenz, rhbe, Waegelin, Georget, Magnussen, Re- haudin, Rigonl, Van der Voort, Dissing, Bellinger, Ganz en Helps. Van de professionals waren aangebleven, Michard, Scherens, Falck Hansen. Merkens, Body Smith, Van Egmond, Kaufmann, Richter, Engel, Faucheux, Van der Lin den, Dinkelkamp, Andersen, Arlet, Grun- flahl. Van Egmond heeft op prima wijze ge wonnen van den Pool Szamota, die hij op den langen sprint nam. De Pool kwam er niet aan te pas en ondanks eenige malen omkijken, won de Haarlemmer met een tijd van 121/5 sec. over de laatste 200 meter. Het zou ver foeiend zijn een verhaal te geven van «Ie sprinraces van Zaterdag, want er zijn niet minder dan 31 verreden. De Woerdenaar Van Vliet had een Ja panner als tegenstander. Het kwam niet eens tot een spurt. De Nederlander hield Ishizuka achter ™h aan en zonder noemenswaard het finpo te versnellen ging de Oranjeman a's eerste over de eindstreep met een tijd 'an 13 3/5 sec. over de laatste 200 meter. Van der Voort kwam tegen Pola en den Rongaar Orczan. De Nederlander nam den f°P. gedachtig aan de lessen van Schil- "ng en voerde het tempo hoe langer hoe vfer op, daarbij loerend om zich niet te 'aten verrassen. RIJ nam de eenige kans, die in de race •at door bij de 200 meter weg te spurten. Pola was evenwel gedecideerd sterker Passeerde den Nederlander in de bocht, oo Hongaar werd derde. Na de ritteri der amateurs kwamen de Professionals. BPj favorieten hebben al heel weinig Sj'le gehad met hun tegenstanders. Vs k®am tegen een Nederlander, an der Linden. Deze wilde een verrassen- roanoeuvre uitvoeren, schoot vroeg weg. Mi?i. voorsProng, maar juist toen kreeg I'm, 5 8elegenheid zijn kwaliteiten te j).en en hij won met gemak. UjoR tijd over de laatste 200 meter was Over Van Egmond hadden we het hier boven al. En het behoeft geen betoog, dat Rich ter won. Er waren na de prof-ritten dus twintig series gereden en de herkansingen kwamen aan de beurt. Nadat Rigoni zich van een plaats in de verdere ritten verzekerd had, kwam Van der Voort weer op het cement. De Oranjeman bekeek nu de zaak van een anderen kant, bleef op de derde plaats, doch de Japanner ging vroeg weg en hij moest wel aanzetten._«Na het lulden van de bel leidde Van der Voort en het kwam Van Vliet. tot een nijdigen eindspurt tusschen den Nederlander en den Zwitser Burkhart. Het pleit werd in het voordeel van den Nederlander beslist. Zijn tijd was 12 3/5 seconde. Tenslotte bleef Van der Linden zonder veel moeite overwinnaar in den herkan singskamp tegen Harold Smith. Van den Heuvel had tegen Dinkelkamp niets in te brengen. DE FINALES. Laten we allereerst aandacht wijden bij de wedstrijden van gisteren aan Van der Voort, die in den kwart-eindstrijd Collard tegen zich kreeg, een mannetje van klasse, van wien men vooruit had kunnen zeggen, dat hij het tot de halve finales zou bren gen. Van der Voort heeft zijn huid tegen den Belg zoo duur mogelijk verdedigd en verloor slechts met handbreedte. Als men nagaat, dat deze Belg tenslotte als derde is geëindigd, dan mag men Van der Voort met zijn optreden te Zürich ongetwijfeld geluk wenschen. Typisch was dat men zijn kracht als sprinter zoo hoog schatte, dat de organi satie der baan hem in een handicap-race, die meestal bij de wereldkampioenschap pen tusschen de verschillende sprlntritten in wordt gehouden, scratch plaatste, ter wijl alle Japanners 150 meter voorsprong hadden. Intusschen was het teveel op een afstand van twee ronden, nog geen 700 meter. Verrassingen hebben we ook gehad. Dat Pola niet in de halve beslissingen zou ko men had men niet gedacht. De pittige Fransche sprinter Georget, denzelfde, die Van Vliet later trof, heeft hem eruit ge reden met de tactiek, die vrijwel alle Franschen toepasten door in de bocht die men tegenkomt na het luiden van de bel, naar beneden te schieten. De Italiaan was danig kwaad maar er was niets aan te doen en de andere verrassing was, dat de Franschman Chaillot er uit werd gereden door den Amerikaan Sellinger. En Merkens zal men vragen. Wat heeft die er van terecht gebracht? Andersen had geen kans tegen den Olympischen kampioen van eenige dagen geleden, maar toen stiet de Duitscher in de kwartfinale op Michard. een renner, die veel ouder is en ook veel geroutineerder. Merkens on dervond de fouten van zijn jeugd en moest er voor boeten. De Fransche tactiek zegevierde over den Olympischen kampioen wgnt Michard schoot naar beneden. Wel bewees Merkens inderdaad zijn klasse maar het was te laat; met miniem verschil kon Michard nog winnen. Het is merkwaardig trou wens, dat ook Richter in den halven eind strijd in het bekende Fransce valletje liep. Gerardin. die grootè sprintkracht heeft, en lang kan sprinten, vluchtte weg en de Duitscher kwam er niet meer aan te pas, zoodat het dus geen finale Scherens-Rich- ter werd, zooals in de verwachting lag, maar een reprise van den strijd om de grand prix te Parijs, in welken kamp Ge rardin ook het slachtoffer van den Belg is geworden. Falck Hansen had het nog zóó gezegd: „Scherens is veel sterker dan Ge rardin. Hij heeft met hem gespeeld in de grand-prix". Nog twee Hollanders zijn er op den laat- sten dag uitgekomen, t.w. Van Egmond en Arie van der Linden. Van laatstgenoemden is weinig te vertellen, want die verloor van Engel volgens alle regelen der kunst, maar Van Egmond deed het beter, d.w.z. in den eersten rit toen hij Eddy Smith tegen zich kreeg. Deze man van het vijfde wereld deel kreeg geen kans. De lange Haarlem mer kreeg daarop Gerardin in den kwart eindstrijd tegen zich. Inplaats dat van Egmond zijn kracht beproefde op den lan gen sprint tegen den Franschman (daar gelaten of hij dan nog kans zou hebben gehad) wachtte de Haarlemmer tot op 150 meter en begon toen in eerste positie lig gend weg te loopen. Natuurlijk kreeg de Nederlander toen geen kans meer. In het Hollandsche kamp vreesde men, dat Van Vliet zich in de finale zou laten verrassen. Inderdaad ging Georget ook binnendoor, maar de Woerdenaar ging hem direct achterop. Georget had de fout ge maakt te weinig op tempo te liggen toen hij wegging. Van Vliet sloeg hem gedeci deerd met meer dan een lengte verschil, tijd 12 sec. In den tweeden rit nog meer spanning en heel veel fotografen. Van Vliet behield tot het einde den kop en won weer met een lengte. Opnieuw boekte hij een tijd van 12 seconden. En daarop volgde de eere ronde, bloemen enz. met al den aankleve van dien. Luide klonk het Wilhelmus op. Even later ook de Brabanconne voor Scherens. Het was een mooi slot van een dag, die heel wat interessanter was geweest dan de eerste. Van Vliet heeft in de eerste der twee finaleritten 12 seconden gereden over de laatste 200 Meter. Dat deed geen ander amateur hem na en Scherens reed als snelste professional driemaal 114/5 sec. over de laatste 200 Meters in de finale- ritten. Ze gaven daarmede het duidelijke bewijs van hun superieure kracht. De resultaten van gisteren waren: Amateurs lste rit: 1. Chaillot (Frankrijk); 2. Rigno (Italië). 2de rit: 1. Van Vliet (Nederland), 2. Helps (Engeland) 3de rit: 1. Pola (Italië); 2. Magnussen (Denemarken). 4de rit: Collard (België); 2. Ihbe (Duitschland). 6de rit: 1. Georget (Frankrijk); 2. Ganz (Zwitserland). 7de rit: Van der Voort (Nederland); 2. Lorenz (Duitschland). 8ste rit: 1. Renaudin (Franrijk); 2. Dis sing (Denemarken). Kwartfinales: lste rit: 1. Sellinger; 2. Chaillot. 2de rit: 1. Van Vliet; 2. Renaudin. 3de rit: Georget; 2. Pola. 4de rit: 1. Collard; 2. Van der Voort. Halve eindstrijden lste rit: 1. Van Vliet; 2 Gollard 1 lengte. 2de rit: 1. Georget; 2. Sellinger 3 leng ten. Om de derde plaats: lste rit: 1. Collard; 2. Sellinger 1lengte. 2de rit: 1. Collard; 2. Selinger l'/s lengte. Scherens. Professionals: Achtste finales: lste rit: 1. Gerardin (Frankrijk); 2. Arlet (België). 2de rit: 1. Michard (Frankrijk); 2. Din kelkamp (Zwitserland). 3de rit: 1. Scherens (België); 2. Grun- dahl Hansen (Denemarken). 4de rit: 1. Richter (Duitschland); 2. Kaufmann (Zwitserland). 5de rit: Falck Hansen (Denemarken); 2. Faucheux (Frankrijk). Gde rit: 1. Van Egmond (Nederland); 2. E. Emith (Australië). 8ste rit: 1. Engel iDuitschland)2. Van der Linden (Nederland)). Kwarteindwedstrijden lste rit: 1. Scherens; 2. Engel. 2de rit: 1. Michard; 2. Merkens. 3de rit: 1. Gerardin; 2. Van Egmond. 4de rit: 1. Richter; 2. Falck Hansen. Halve eindstrijden: lste rit: 1. Scherens; 2. Michard l'/s lengte. 2de ril: 1. Gerardin; 2. Richter 1 lengte. Om de derde plaats: lste rit: 1. Richter; 2. Michard 1 lengte. 2de rit: 1. Richter; 2. Michard band dikte. Finale lste rit: 1. Scherens; 2. Gerardin band dikte. 2de rit: 1. Scherens; 2. Geardin l'/j lengte. Eindresultaat: Wereldkampioen Sche rens (België); 2. Gerardin (Frankrijk); 3. Richter (Duitschland); 4. Michard (Frank rijk). Wereldkampioenschappen 1939 in Italië. Op het U. C. I.-congres te Zürich werd besloten de wereldkampioenschappen in 1939 in Italië te houden. Van de beslissingen, die op dit congres zijn genomen, memoreeren wij nog, dat de bepalingen inzake den overgang van we reldkampioen en amateurs tot het profes sionalisme ook tot de Olympische kam pioenen uitgebreid worden. Wereldkam pioenen der amateurs en Olympische kam pioenen mogen in de toekomst eerst in het volgende kalenderjaar als prof. starten. Dc indeeling der Stayersseries. De series van den stayerswedstrijd over 100 K.M., welke morgen worden verreden, zijn als volgt ingedeeld: Eerste serie: Lacquehaye (Frankrijk); Lohman (Duitschland); Severgnini (Ita lië); Geers (België); Danholt (Denemar ken), Snoek Jr. iNederland); Gilgen (Zwit serland). Tweede serie: Metze (Duitschland); Ronsse (België); Raynaud (Frankrijk); Alkema (Nederland); Manera (Italië); Suter (Zwitserland en Prieto (Spanje). NIEUW-SWIFT. Om het lange afstand kampioenschap. Gisterenmorgen werden onder groote belangstelling de lange afstand kam pioenschappen der verschillende catego rieën verreden. Allereerst kwamen de vijf aanwezige A-klassers, waarvan Schüller buiten mede dinging reed, aan den start voor een strijd over 100 K.M. In de eerste ronde had Rienk Riethoven reeds een voorsprong van 80 meter genomen, terwijl de anderen ge- zamelijk volgden. Alles kwam echter bij elkaar en J. Bergman wist in de tweede ronde een premie te winnen. Iedere ronde van 7.200 meter werd in circa 13 min. af gelegd. In de derde ronde wist K. d? Hnas een voorsprong te nemen welke hij tot ruim 600 meter opvoerde Dit werd Riet hoven echter te bar en hij demareerde uit het peleton en liep de Haas in, waarna zij tezamen verder gingen. Tegen het einde De voetbal-tournooien om den Zilveren Bal en den Arolbcker zijn begonnen. De wereldkampioenschappen wielrennen; Van Vliet en Scherens wonnen de titels in dc sprint. Engeland heeft met 80 de leiding in liet tennistournooi tegen Nederland te Noordwijk. De bondsvergadering van den K. N. V. B. Osendarp door den Zwitser Haenni op de 100 M. geslagen na de 100 yards te hebben gewonnen. der vierde ronde kreeg de Haas een lekke band welke hem een achterstand van 7 miib.ten bezorgde, waarna hij moedig doorzette. In de ronde hierop zag R. Riet hoven zijn voorsprong door een lekke band in een achterstand omgezet. Hij verrichtte de fraaie prestatie door in nog geen 2Vi minuut de reparatie te verrichten. Berg man en Burgy hadden intusschen een grooten voorsprong gekregen, terwijl J. Schüller door een inzinking was afgezakt. Hij werd door Riethoven ingeloopen, waar na beiden weer wisten in te loopen. Schül ler staakte daarna den strijd, terwijl Riet hoven na de zware achtervolging meteen weer demareerde en een voorsprong nam. W. Burgy zette er toen alles op om weer bij te komen, terwijl J. Bergman dit hooge tempo tenslotte niet meer kon volgen en opgaf. Steeds verder liep R. Riethoven nu uit en in een hoog tempo wist hij het kam pioenschap in de wacht te sleepen. Uitslag: 1. R. Riethoven, 3 uur 22 min. 32 sec., kampioen lange afstand; 2. W. Burgy; 3. K. de Haas. Daar W. Burgy nog in de prijzen viel, werd aan K. de Haas een extra prijs toegekend voor zijn moedig doorzet ten.' In de B-klasse kwamen 9 renners aan den start, waarbij allen hard van stapel liepen. Eerst waren H. de Jager en v. Rooyen samen weg, terwijl daarna P. Verberg een voorsprong nam. In de tweede ronde kreeg laatstgenoemde een lekke band en gaf op, terwijl J. v. d. Lust na een valpartij een achterstand kreeg en even daarna opgaf. Vier renners wisten ten slotte een voorsprong te krijgen n.l. H. Krimp, H. de Jager. C. Ouwehand en P. van Zon. Op 100 meter gevolgd door W. v. Rooyen. J. Ribot en J. Krimp. In de zeven de ronde kreeg C. Ouwehand, die zeer goed gereden had een lekke band en hij moest opgeven. De drie achterblijvers stel den alles in het werk om weer bij te komen, hetgeen echter niet lukte. W. van Rooyen, die niet erg in conditie bleek, staakte toen den strijd, even daarna ge volgd door J. Krimp. J. Ribot hield zooals we van hem gewend zijn moedig vol en reed het geheele parcours uit. P. van Zon bleek intusschen heel wat in de mars te hebben en hield keurig vol, doch kon het tenslotte tegen de gezamelijke krachten van Krimp en de Jager niet bolwerken en moest lossen. Om beurten den kop nemend glingen beiden verder en zij wisten alle premies in de wacht te sleepen. Zij kunnen op een schitterend gereden course terugzien, welke H. de Jager door zijn bui tengewone sprintcapaciteiten in zijn voor duel wist te beslissen. 1. H. de Jager, 3 uur 28 min. 48 sec., kampioen B-klasse; 2. H. Krimp; 3. J. Ribot. De vijf C-klassers hebben ook een aar- digen strijd te zien gegeven. Hier ging het over ruim 60 K.M. M. Segaar kreeg reeds spoedig een lekke band en zoodoende werd een der favorieten uitgeschakeld. Intus schen werd een aardig duel gestreden tus schen J. Hintzbergen en Th. Holst, terwijl H. v. d. Biezen en H. Holswilder dezen strijd op 100 meter volgden. Na vijf ronden gaf Holswilder op, terwijl v. Biezen alleen verder ging. J. Hintzbergen was onbetwist baar de sterkste, hetgeen Holst noopte om zeer onsportief eerstgenoemde te hin deren, waarvoor hij een waarschuwing ontving. Op fraaie wijze won Hintzbergen den eindspurt en hiermede het lange afstandkampioenschap, zoodat hij beide kampioenschappen zeer verdiend in de wacht sleepte. 1. J. F. Hintzbergen; 2. Th, Holst; 3. H. v. d. Biezen De verschillende premies werden door de navolgende renners gewonnen: R. Riethoven en H. de Jager, ieder 3; J. Hintzbergen, 2 stuks; H. Krimp en J. Bergman, ieder een. E)e renners K. de Haas en J. Ribot mochten voor hun moedig vol houden ieder een extra premie in ont vangst nemen. Woensdag wordt de Ronde van Assen delft verreden, waaraan de Nieuw-Swift leden J. en R. Riethoven; A. van Amster dam; W. Burgy; W. van Rooyen en K. de Haas zullen deelnemen. Tevens zal er dien avond te Nieuwerbrug (bij Gouda) een grasbaanwedstrijd wor den verreden, waarvoor de navolgende renners zijn ingeschreven: J Riethoven Azn .T. Schüller: W. Burgy; S. J. de Tong; H. Krimp, M. C. Ssca*r: C. Ouwe"*-)1 en J. v. d Lust Er wordt gereden: een sprint en een 100 ronden wedstrijd. Het vertrek hiervoor is bepaald op zes uur vanaf de Korevaerstraat.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9