DE STRIJD II\ SPANJE (i«ie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 31 Augustus 1936 Vierde Blad No. 23445 BINNENLAND LUCHTVAART TOESTAND ONGEWIJZIGD. CLEARINGOVEREENKOMST MET ROEMENIE GETEEKEND. BE AANKOOP VAN ROEMEENSCHE TARWE OP DE NEDERLANDSCHE MARKT MOGELIJK GEMAAKT. Df Regeerlngspersdlenst meldt thans: Vrijdag Jl. Is te Boekarest een nieuwe Marine-overeenkomst tusschen Nederland li Roemenië onderteekend. Door het tot itind komen dezer overeenkomst ls de vo- iljt. welke van 10 Febr. 1935 dateert, ver uiten; niet vervallen ls de op laatstge noemden datum tevens gesloten handels- Jrtreenkomst. Nadat ln den tusschentijd voortdurend t getracht door het sluiten van een nieuwe dearingovereenkomst een oplossing te vln- ji, waardoor de wederzij dsehe betalingen levredigend konden worden geregeld, werd - den loop van dit jaar een daartoe ge- rhlkte basis gevonden en is, na de noo- (Ige voorbereiding, kortgeleden overgegaan »t het voeren van onderhandelingen met je Roemeensche regeering, welke thans lol bovengenoemd resultaat hebben geleld. Aan de dearingovereenkomst ls verbon- jen een regeling, welke den aankoop van ien hoeveelheid Roemeensche tarwe op (e Nederlandsche markt mogelijk maakt m er toe strekt de uitvoering der clearlng- «ereenkomst te bevorderen. DE HAAGSCHE GEMEENTE- BEGROOTING, B, en W. van 'sGravenhage hebben tons de gemeentebegrootine Ingediend iwr het Jaar 1937. Deze sluit op den gewonen dienst met #n bedrag van f. 70.629.253.20. Ten einde deze begrooting sluitend te Ween zlln verschillende bezuinigingen «gebracht oa. op de onderwijsuitgaven nor een bedrag van rond 467.000 gulden. Voorts wordt 1 millloen uit het reserve fonds van het grondbedrllf genomen, ter- vlll wat de belastingen betreft, alleen de tccenten op de personeele belasting met 10 urhoozd zullen worden. Bovendien wordt iet tarief voor de hondenbelasting met on- iireer 1/3 verhoogd. MOTIE DER KATH. DEM. PARTIJ. Het partijbestuur der Kathollek-Demo- oatische partij, ln vergadering bijeen te Utrecht, heeft Zaterdag een motie aange nomen, waarin het verklaart, dat het met uitstelling kennis genomen heeft van (Iverse maatregelen en plannen van de ngeerlng, als daar zijn de afschaffing van dm huurbijslag en het degradeeren van rallede arbeiders tot uitgesloten beroeps- nritloozen, de voorschriften aan de ge- leentebesturen inzake verlaging sala rissen en loonen. het inrichten van op militaire leest geschoeide werkkampen voor Jeugdige werkloozen, het verlagen der pensioenen en het enorm verhoogen der militaire uitgaven zoowel In Ned. Oost- Indlë als ln Nederland, het jammerlijk ver- mrloozen der belangen van pachters en kleine land- en tuinbouwers, enz. en ver der zegt van oordeel te zijn, dat de daaruit voortvloeiende verdere vermindering der koopkracht een groot deel des volks dringt oaar pauperisme en den ondergang veroor- nakt van den nljveren middenstand, wes halve het protesteert»-tegen al deze maat- ttfelen en voornemens en er bij de R.K. Raatspartij op aandringt om zich haar vroegere verkiezingsleuzen en beloften en df voorschriften der pauselijke encyclieken k herinneren, terwijl het voorts bij de katholiek-democratische leden der verte- lenwoordlgende lichamen er op aan dringt hun krachten ln te spannen, om ver te ellende voor ons volk te helpen voor komen en de volksnooden te helpen, lee- tlgen. Het partijbestuur roept tenslotte de de mocraten van allerlei richting op. om door het stichten van een democratlsoh een heidsfront stelling te nemen tegen dicta- tour van welke zijde ook en voor volks vrijheid en welvaart. T. J. S. SCHMIDT TREEDT AF ALS VOORZITTER DER R. S. A. P. Naar wij vernemen heeft de heer P. J. Schmidt, lid van den Amsterdamschen ge meenteraad en van Prov. Staten van Soord-Holland zijn functie van voorzitter tJn de Rev. Socialistische Arbeiderspartij neergelegd De doodvonnissen en de ter reur in Rusland waren aanleiding voor den heer Schmidt een verklaring aan zijn Partijbestuur te zenden, waarin hij consta teert o.m. dat openlijk dient te worden uit- Eesproken, dat er geen enkel wezenlijk verschil meer bestaat tusschen het regime "n Stalin en dat van Hitler. De heer Schmidt wees er daarbij op, dat verdediging ook zelfs van de gebrek- j®te vormen van democratia een levens gang voor het proletariaat ls geworden, lat elke dictatuur-gedachte moet worden eestreden en dat dientengevolge de clau ses die betrekking hebben op de aan vaarding van de „dictatuur van het prole- anaat" uit de programma's van de R. S. dienen te worden geschrapt. Hij echtte deze afzwering en bestrijding van ,e dictatuur-gedachte tevens noodzakelijk effect te geven aan het protest tegen 'e gruwelen ln Rusland. Aangezien den heer Schmidt bleek, dat hieromtrent geen 'teenstemming ln de partijleiding be- ™hd, heeft hij zijn functie als voorzitter Jjjh de partij en als redactie-lid van „De nieuwe Fakkel" neergelegd. RE 100.000STE BEZOEKSTER OP ,,'T VOLLE PROFIJT'. Zaterdagmiddag om 1 uur betrad mej. "Jus Keus, dochter van den directeur van .iHeemaf" te Hengelo de tentoonstel- 58 ut Volle Profijt" te Enschede. Toen bi) monde van den heer dr. H. A. Zwlj- 'uherg, lid van het tentoonstelllngsbe- ;.»ur vernam, dat zij de 100.000ste bezoek- C. van deze tentoonstelling was. Dr. jfUnenberg begroette de jongedame met 1 biir bloemen en deelde haar mede, dat namens het tentoonstelllngsbestuur ,1, Zcschenk zal worden aangeboden, be- ■Wk» 5 uit een kunstzijden japon uit te ri|- 5,°P de modeshow van ,.'t Volle Pro- luk., j- Keus toonde zich uiteraard zeer eu8d met de fraaie geschenken. DE VERZAKKING LANGS DEN HAASTRECHTSCHEN DIJK. Thans vrijwel tot staan gekomen. De verzakkingen aan den weg bij Stol- wijkersluls tusschen Gouda en Haastrecht waar twee weken geleden over een afstand van ongeveer 150 M. het weglichaam plot seling een flink eind wegzonk, zijn thans vrijwel geheel tot staan gekomen. Er zit nog wel eenlge werking in den grond, maar deze geeft geen reden tot ongerustheid. De maatregelen, welke zijn getroffen ten opzichte van de vijf huizen, waaronder het bij de verzakking weggeperste veen om hoog kwam, hebben hun gunstige uitwer king niet gemist. Vanwege den provincia len waterstaat ls direct na de verzakking begonnen vóór de hulzen den grond af te graven, opdat het veen een uitweg zou hebben alvorens het onder de woningen terechtkwam. De perceelen hebben na deze werkzaamheid dan ook geen verdere schade gekregen. De verzakking van den weg, die bij de reconstructie van den Haastrechtschen dijk wordt aangelegd over een afstand van een kilometer ter afsnij ding van eenige bochten, heeft twee hui zen heel weinig beschadigd. De overige drie zijn verschoven, waarvan één onge veer anderhalve meter. Dit pand vertoont verschillende scheuren. De hulzen zijn niet ontruimd behoeven te worden en spoedig zullen de noodlge herstellingen worden verricht. Met het storten van zand op het verzakte gedeelte is reeds aangevangen. De grootste diepte van de verzakking ligt tus schen drie en vier meter. N.R.Crt. VERNIETIGING VAN TUINBOUW PRODUCTEN. Mevrouw Bakker-Nort heeft aan den mi nister van Sociale Zaken de volgende vra gen gesteld: Kan de minister mededeelen, of het juist is, dat dezer dagen op de veilingen te Venlo groote hoeveelheden tomaten, augurken en sla de minimum prijzen niet konden op brengen en met petroleum overgoten en onbruikbaar zijn gemaakt? Is de minister niet van oordeel, dat ver nietiging op groote schaal van tuinbouw- artlkelen, die een uitstekend voedsel zijn, niet behoort plaats te vinden, en dat In de toekomst dergelijke groenten, hetzij ln ver- schen staat, hetzij Ingemaakt, aan gezinnen van werkloozen behooren te worden uitge reikt? o UIT NED. OOST-INDIË. HET OPENBAAR GEHOOR. DE ECONOMISCHE STRIJD IS DOORSTAAN. BATAVIA, 31 Aug. (Aneta) In zijn rede tijdens het openbaar gehoor, op den jaardag van H.M. de Koningin, sprak de heer van Helsdlngen, voorzitter van den Volksraad. Hij zelde om.: De tijden dat Oranje-gezinden stonden tegenover staatschen of patriotten, is reeds lang voorbij. Ons vorstenhuis won sinds dien aan waarde door boven de partijen te staan, en dor met strikte onpartijdigheid en rechtvaardigheid het belang van het land te stellen boven uiteenloopende groepsbelangen. Deze gevoelens van ver bondenheid stemmen tot verheugenis. Het besef welk een kostelijken schat wij in ons Koningshuis hebben, stemt tot innige dank baarheid voor het feit. dat H.M. de Ko ningin en H.K.H. Prinses Juliana ook dit jaar voor ons gespaard zijn gebleven, en dat H. M. ook in het afgeloopen jaar haar beste krachten mocht wijden aan groote Indische vraagstukken. Hierop antwoordde de gouverneur-gene raal het volgende: „Dit jaar. de laatste maal dat ik op dezen dag daartoe word geroepen, spreekt de verheven gedachte, welke aan deze samenkomst ten grondslag ligt, luider dan ooit. Alle volkeren van lie! geheele Koninkrijk der Nederlanden ver eenigen zich heden tot onverbrekelijke eenheid in de wenschen voor het geluk en in de hulde aan onze geliefde en vereerde vorstin. Het besef van, aldus verlevendigde, imperiale saamhoorigheid, bemoedigt en geelt vertrouwen Wij zijn op een, voor Indië, belangrijk punt gekomen. Aan den eenen kant is men bereid te erkennen dat in de moei lijke jaren veel tot stand is gebracht en de storm zoover geluwd is, dat on middellijk levensgevaar geacht kan worden voorbij te zijn. Hij die dat be seft, zal zeker hier aanwezig zijn met een uitzonderlijk gevoel van dank baarheid. Niemand zal het hem euvel duiden als zich daarin een zekere trots mengt, voor het geschenk dat H. 91. de Koningin thans kan aanbieden: het behoud van het land. Dit behoud is verkregen dank zij ons aller samen werking, met zelfopoffering en hoogste plichtsvervulling. De strijd is door staan. Dit mogen wij tegenover H. M. de Koningin getuigen als Indië zich heden schaart onder hen die haar hulde brengen. Aan den anderen kant valt echter een zekere vrees voor de toekomst te onderken nen. Na de moeilijke jaren wil men gaarne weder vooruitzien langs het zonnig pad, dat voert naar bronnen van welvaart en voorspoed. Men verwacht dat de regee ring een zoodanig pad aanwijst. De ;e- geering is nog steeds daartoe niet in staat. Zij nam kennis van tal van goede raad gevingen: laat een ander onze schulden betalen of jaarlijks een groot bedrag ter beschikking stellen. Men sprak van deva luatie, schuldvermeerdering etc., en zoo werden tal van nieuwe wegen aanbevolen, maar die deels voor begaanbaarheid prac- tisch zijn uitgesloten en anderdeels niet naar dat verlangde, zonnige pad, leiden. Erkend moet worden dat de zon nog niet is doorgebroken. Het moge minder som ber zijn dan voorheen, maar de omstan digheden zijn nog steeds moeilijk. Daarom ls het zoo goed dat wij hier tezamen zijn. Ais de angstige vraag „waarheen?" wordt gesteld, kunnen wij haar dan beter stellen dan op den dag van heden? Door de eeuwen heen beantwoordde het Huis van Oranje, als leider en hoeder Van ons volk, die vraag voor ons. Als de Groote Zwijger ln uitersten nood den weg niet zag, klonk zijn woord dat hopen niet noodig ls om te ondernemen, noch slagen noodig om vol te houden. Dit woord, gedragen door: Mijn schildt ende betrouwen, syt ghy o Godt mijn Heer", wijst toch den weg, ook thans voor ons. Met deze gedachten bezield, verzeker ik mij het voorrecht Hare Majes teit de gelukwenschen van Ned.-Indië te mogen overbrengen". DOODELIJK ONGELUK BIJ MOTOR RACES. BANDOENG. 29 Aug. (Aneta) Tijdens de training voor de motorraces welke op Koninginnedag zullen worden gehouden, is op het race-terrein Tegallega de nieuwe lingen-rijder Almerood uit Malang uit de bocht gevlogen en tegen een betonnen paal gereden. Hij werd van zijn motor ge slingerd en circa 25 meter verder opge nomen. Hij bleek overleden te zijn. KASTEKORT. PAMEKASAN, 29 Aug. (Aneta) Bij 's lands kas te Soemenep is een kastekort geconstateerd van f. 6000.—. De algemeen ontvanger, de heer S. ls geschorst. REGENT OVERLEDEN, DJOKJAKARTA, 29 Aug. (Aneta) In den afgeloopen nacht ls overleden raden Wirogoeno, regent van Kadipaten. De overledene was een beroemd kenner van do Javaansche muziek en de eerste die gamelan-muziek ln notenschrift optee- kende. DE FEESTEN OP YPENBURG. ZEER GROOTE BELANGSTELLING EN GESLAAGDE DEMONSTRATIES. Aan ons verslag van Zaterdag omtrent de opening van Ypenburg kan nog worden toegevoegd, dat ook dr. Colijn aanwezig is geweest, evenals de burgemeester van Leiden. Na de openingsredevoeringen werd een groot aantal luchtballonnetjes opgelaten. Vervolgens nam de vliegdemonstratie een aanvang. Het is niet twijfelachtig, dat de duizen den en duizenden, die op het vliegveld aanwezig waren, volop genoten hebben van het uitgebreide programma, dat hun ls ge boden. De demonstratie van de Nationale Luchtvaartschool en het langs taxiën van de „ouden van dagen" (de „Spin", de Fok ker F. 2, de Fokker D. 7 en de FK 1. Kool- hovens eerste product) hadden veel suc ces, blijkens de toejuichingen van de groote schare belangstellenden. De demonstratie éscadrille vliegen van Soesterberg, onder leiding van kapitein vlieger, Van Weerden Poelman, werd kra nig uitgevoerd. De heer Hoekstra gaf eenl ge staaltjes van zweefkunst met zijn toe stel te zien, welke van groote behendig heid getuigden. De heer Asjes werd storm achtig toegejuicht om zijn gedurfde acro batiek bij 't voorvliegen van de Koolhoven trainer FK 51. En zoo ging het door tot laat in den middag. Het maken van rondvluchten perTCD.M - toestel ging niet door, aangezien de machi ne 's morgens bij het landen in den muilen grond was weggezakt. Omstreeks 6 uur heeft een sportvlieg- tuig, bestuurd door den vliegenier K. van de Nat. Luchtvaartschool, vergezeld van een passagier, eveneens wonende te Am sterdam op een weiland van den landbou wer Koot achter de Looierslaan te Veur- Leidschendam een noodlanding moeten maken. Het vliegtuig was op weg van Venn. Nationaale Luchtvaartschool en Ypenburg naar Schiphol, toen onderweg de benzinetank defect raakte. Het landen geschiedde vrij vlot, waarbij slechts het landingsgestel eenige schade kreeg. De beide inzittenden bleven ongedeerd. Binnen het half uur was reeds een mon teur ter plaatse, welke met de reparatie, welke ter plaatse uitgevoerd kan worden, begon, om na de invallende duisternis deze gisteren voort te zetten. Gistermiddag is het vliegtuig weder opgestegen. De bestuurders van het vliegveld Ypen burg, de Haagsche Aeroclub, de Naaml. Venn. Nationale Luchtvaortschool en de Rotterdamsche Aeroclub, hebben gis teravond een diner te Schevenlngen ge geven ter gelegenheid van de officleele opening van het Vliegveld. Onder de aanwezigen bevonden zich de minister van waterstaat, generaal Snijders, luitenant-generaal jhr. W. Roell, com mandant van het veldleger, de burgemees ter van Rijswijk, de directeur van de K.L, M. baron Krayenhoff, voorzitter van de Algemeene Nederlandsche Vereenlglng voor Vreemdelingenverkeer, ir. J. E. F. de Kok, voorzitter der Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor de Luchtvaart, kapitein van Aller, commandant van het vliegveld „de Kooij", enz. Gisteren waren weder tienduizenden op gekomen om de diverse prestaties en de monstraties van tal van vliegtuigen gade te slaan. Het talrijke publiek volgde vol aandacht de verschillende evoluties in het luchtruim en beloonde na daling de piloten met een hartelijk gewulf met zakdoeken voor hun koene prestaties. Eenzelfde huldebetuiging viel ten deel aan den heer Willem van Meel, die na zijn huldiging Zaterdag in Tiel ook een kijkje kwam nemen op Ypenburg en aan een anderen pionier op luchtvaartgebied, den bekenden Jan Olieslagers, wiens verschij ning eveneens met luid applaus werd be groet. Na afloop keerde het publiek, zij het dan ook met eenig oponthoud ten gevolge van de verkeersregeling, voldaan over het gebodene huiswaarts. Heden is de laatste dag van deze fees ten, welke wel de overtuiging hebben bij gebracht, dat de residentie en haar om geving vol trots is op de opening van dit vliegveld. Van het front. Gedurende de beide laatste etmalen zijn vier luchtaanvallen op Madrid uitgevoerd, waarvan de bedoeling in de eerste plaats is geweest de b.urgerlijke bevolking te ont moedigen, hetgeen volgens de regeerings- berichten niet zal gelukken. Reuter maakt melding van twee doden en 15 gewonden als gevolg van deze aanvallen. Ook overi gens begint de strijd zich de laatste dagen weer meer op de hoofdstad te richten. De inmenging van Oropesa, in de provincie Toledo, wordt door de anti-regeeringstroe- pen, als zijnde een belangrijk strategisch punt, van groot gewicht geacht en zij zijn van meening, dat de weg naar Madrid thans open ligt. Wij zullen over eenige da gen in de hoofdstad zijn, ondanks de marxistische leugens, heeft generaal Queipo de Llano reeds verklaard. Het is thans wel zeker, dat ook de laatste aanval van de opstandelingen op Irun geen succes heeft gehaa en dat in de situatie aldaar, ondanks een verwoeden strijd van drie dagen, geen verandering van beteeke- nis is gekomen. Slechts één hoogte zou door de nationa listen zijn genomen, nl. de hoogte Urza. Deze hoogte is tegenover het regeerings- vliegveld gelegen, dat daarmede binnen het bereik van de artillerie der witten is gekomen, waardoor het voor de rooden zijn bruikbaarheid verloren heeft. Slechts nu en dan hoort men nog het geratel van machinegeweren uit de rich ting van de berg Uriarte of „speelt" de artillerie haar somber lied. Waarschijnlijk heeft het commando zich rekenschap ge geven van de mislukking en laat het de manschappen rust nemen, totdat verster kingen zullen zijn aangekomen om een nieuwen aanval te kunnen ondernemen, maar dan uit de richting van Ventas, een plaatsje ongeveer 4 kilometer van de stad. Troepen vrouwen en kinderen zijn bij Behobiè de Fransche grens overgekomen, vluchtende uit de richting van Irun. Hartverscheurende tooneelen deden zich daarbij voor: ouden van dagen werden op stoelen weggedragen, vrouwen hebben haar kindertjes in doeken gewikkeld en stijf tegen zich aangedrukt. Alle mannen, die de wapens kunnen dragen, zullen in Spanje achterblijven. Duizend vrouwen en kinde ren hebben Irun verlaten. De vluchtelingen worden overgebracht naar St. Jean de Luz en Bayonne. Er worden nog 2000 vluchte lingen verwacht. De prefect van het departement Pyrenees leidt den ordedienst. Overigens melden beide partijen dezelfde kleine succesjes, waardoor echter geen wij ziging in de situatie komt. Regeeringskruiser zwaar beschadigd. Officieel wordt uit Gibraltar gemeld, dat de regeeringskruiser Miguel Cervantes" door een bombardement van de nationalis tische luchtmacht en door een nationalls- tlschen onderzeeboot in de Straat van Gi braltar zware schade heeft bekomen. Zeven en zestig doodvonnissen. De krijgsraad van Sevllla heeft 67 aan voerders der socialistische mijnwerkers van Rio Tinto ter dood veroordeeld. De Bisschop van Segovia door anarchisten vermoord. Te Burgos heeft een uit Madrid komend geestelijke verteld, dat de bisschop van Segovia, door Catalaansohe anarchisten is vermoord. De bisschop van Tortosa wordt met ver scheidene andere personen gevangen ge houden aan boord van een schip, dat in de haven van Tarragona voor anker ligt. Verder verspreid de nationalisten-zender van La Coruna het bericht, dat ln Cuenca talrijke priester en seminaristeil- door de roode troepen zijn terechtgesteld. Uit Toledo. De correspondent van Havas heeft Za terdag een bezoek gebracht aan de pro vincie Toledo, waar alles volstrekt rustig was. In de eerste middaguren bracht hij een bezoek aan de stad Toledo, waar hij zich rekenschap kon geven van de uitwer king van het kanonvuur der legale troe pen. dat de voornaamste gevel van het Alcazar, waar nog steeds rebellen ver schanst zitten, yernield heeft. Laat in den avond ontmoette hij den gouverneur der provincie Jose Vega, die hem verklaarde, dat de rebellen gebrek hadden aan levens middelen, daar zij niet voldoende leeftocht hebben kunnen krijgen van hun vliegtui gen, aangezien veel neergeworpen pakken voedingsmiddelen bulten' het Alcazar zijn neergekomen. De gouverneur voegde hieraan toe. dat zich 1300 personen in het Alcazar bevin den, onder wie 300 vrouwen en kinderen, die in de kelders verblijven. Het is moge lijk, dat een aantal hunner verstikt ls on der de pulnen, die voortdurend neervallen tengevolge van de bombardementen. Voorts verklaarde de gouverneur, dat het moge lijk zou zijn ln enkele uren het Alcazar te veroveren, dat met 300 kg. ontplofbare stoffen is ondermijnd, maar men tracht overgave te verkrijgen om te vermijden slachtoffers te maken, te meer. daar ver scheidene personen met geweld in het Al cazar worden vastgehouden. Bovendien doen zich in het Morenpaleis dagelijks ge vechten tusschen de belegerde opstande lingen voor. aangezien zich onder hen een zeker gedeelte bevindt, dat zich zou willen overgeven. De gouverneur veronderstelt overigens, dat de bovenste verdieping van het Alcazar vernield is, want. zoo zelde hij. de opstan delingen schieten steeds minder van de hooge transen In de eerste uren van den nacht kon men duidelijk de ontploffingen hooren binnen het paleis, de explosies waren afkomstig van mijnen die de lega- len tot ontploffing brachten. De toestand der belegerden is op tragische wijze wan hopig, vervolgde de gouverneur, en de regeeringstroepen laten hun met luidspre kers weten, dat leder oogenblik verwacht kan worden, dat zij het geheele gebouw in de lucht laten vliegen, maar dat zij nog geduld oefenen om te voorkomen, dat andere artistieke gebouwen der stad wor den beschadigd. De gouverneur voegde hier echter aan toe. dat de regeeringstroe pen thans vast besloten zijn een einde te maken aan de opstandshaard. Voor humaner oorlog. In Britsche officieele kringen wordt ver klaard, dat te Hendaye een bijeenkomst is gehouden van ambassadeurs van verschil lende mogendheden, op initiatief van den gezant van Argentinië, ter bestudeering van de kwestie hoe de burgerstrijd in Spanje kan worden gehumaniseerd. Welke handelwijze gevolgd zal worden, is nog niet bekend. Het eerste doel zal zijn. een uitwisseling van gevangenen te verkrijgen. VAN MEEL TE TIEL GEHULDIGD. Een werkelijk grootsche huldiging be reidde de Oranjevereeniging van Tiel Zater dag den oud-vlieger van Meel. Het was dit jaar n.l., gelijk reeds gemeld, een kwart eeuw geleden dat de Federation Aeronau- tique Internationale hem als den eersten Nederlander het verzwaarde vliegbrevet uit reikte. Gezien de groote belangstelling welke men destijds voor de verrichtingen van de pioniers op luchtvaartgebied koesterde, wilde Tiel. waar van Meel voor 25 jaar terug werkte en experimenteerde, de eerste zijn om hem hulde te brengen. Overal werd te Tiel gevlagd. Een eerecomité bestaande uit den burgemeester van Tiel en verschil lende ingezetenen, stond het bestuur der Oranje vereeniging terzijde. Aan alle verzoeken om medewerking was zoowel door het Rijk. als door verschil lende instellingen en sportvliegers zonder eenig voorbehoud voldaan. Tegen 12 uur ronkten vliegtuigmotoren boven de stad. Het waren sportvliegers die acte de présence gaven. Komende van Rotterdam per auto-giro toestel bracht de heer van Meel eerst te Nijmegen een groet aan zijn daar wonen den vriend Adriaan Mulder, ook een der eerste vliegers, die thans ziek is. Geëscor teerd door drie watervliegtuigen van de Mok welke tot Druten Van Meel tegemoet- vlogen, arriveerde de autogiro om tien mi nuten voor drie te Tiel op de nieuwe kade. Het toestel werd bestuurd door den heer H J. van der Velden uit Rotterdam. Een luid gejuich steeg uit de menschenmassa op, toen het toestel op het geïmproviseerde vliegveld landde. Ballonnetjes werden op gelaten en de muziek speelde het Wien Neerlands Bloed. De voorzitter van de Tlelsche Oranje vereeniging, mr. dr. Baale, drukte den heer Van Meel het eerst de hand. De heer Van Meel sprak er zijn groote voldoening over uit dat men blijkbaar zooveel werk van zijn huldiging gemaakt had. Teerwijl een mu ziekkapel een „Dat is ter eere" blies, betrad de oud-vlieger het gereserveerde gedeelte. Hier waren o.m. tegenwoordig kolonel Wal- laardt Sacré, de heer C. Gordijn Jr.. com mandant van de brandweer te Amsterdam, de eere-voorzitter van de Tielsche Oranje vereeniging. de heer W. C. Dresselhuys Jr. en Jan Olieslagers. Mr. dr. Baale, voorzitter der Oranjever eeniging, wees op de groote belangstelling bij deze huldiging en deed uitkomen dat op de creditzijde van den grooten oorlog de enorme vooruitgang van de techniek ge boekt moet worden. Hij bood den heer van Meel een oorkonde aan, Kolonel Wallaardt Sacré. vertegenwoordi gend de Kon. Ned. Vereeniging voor de Luchtvaart, bracht de opening ter sprake van het vliegveld Ypenburg, waaraan de toekomst ten grondslag ligt, in verband met deze huldiging, waar het verleden uit spreekt. Dit laatste toch maakte het moge- ijlk dat Ypenburg geopend kon worden. Sprekend over den pionier van Meel, wees hij erop dat daarin juist diens grootste ver dienste ligt Hij dankte hem daarvoor, als mede voor het feit, dat de heer van Meel sinds 1911 onafgebroken lid is van de in 1907 opgerichte Luchtvaartvereeniging, de oudste in ons land .Hij bood hem tenslotte een zilveren legpenning met inscriptie aan. De heer Dresselhuys Jr. bracht in herin nering van Meels proefnemingen van 25 jaar geleden en diens moed om in een toe stelletje van bamboe en zeildoek de lucht in te gaan. De heer C. Gordijn Jr., als hoofd van den Amsterdamschen Luchtbeschermingsdienst, vergeleek het comfort van de hedendaag- sche toestellen met dat van 25 jaar geleden. De heer van Meel beantwoordde hierna de sprekers. Hij zeide het bijna niet onder woorden te kunnen brengen, hoe diep hij getroffen was door de geweldige ontvangst. Hij memoreerde den tijd dat hij met groot majoor van Heyst boven de mooie Betuwe verkenningstochten maakte en het hoogte- record van 1810 meter op zijn naam bracht. Hij bracht de Oranjevereeniging dank voor wat zij voor hem deed. waarna hij zijn oud commandant den heer Wallaardt Sacré huldigde om diens energie en breeden kijk op het terrein van militaire en burgerlijke aviatiek. Na zijn erkenning uitgesproken te hebben over de wijze waarop de lucht- vaart-afdeeling Soesterberg. de marine en de K.L.M. hem mede huldigden, bracht hij de Tielsche burgerij dank voor de ontvangst. Hierna had een défilé van nagenoeg alle Tielsche sport- en andere vereenigingen plaats. DE GORDONN BENNETT-BEKER De ballons gestart. Gistermiddag heeft op 't vliegveld Mokotow bij Warschau in tegenwoordigheid van den pres. der republiek en van eenige leden der vei eering, zoomede tal van lede,, van net, diplomatieke corps de start plaats gehad van den 24sten wedstrijd om den Gordon Bennett beker. De ballons verdwenen ln Z. O. richting.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13