LEIDSCH DAGBLAD - Sportblad Maandag 31 Augustus 1936 BUITENLAND J*!feéÈr££!Sd(Éii^ AUTOMOBILISME. DE INTERNATIONALE ALPENRIT. De Nederlandsche rijders gehuldigd. Een hartelijke huldiging is Zaterdag te Valkenswaard ten deel gevallen aan de Nederlandsche deelnemers aan den inter nationalen AlDenrit. die toen terugkeerden uit Zwitserland Tusschen Valkenswaard en het Belgische Hasselt waren in de morgen uren reeds talrijke automobilisten uit het geheele land tezamen gekomen, in afwach- tine van de komst der wedstrijdrijders. Om ruim 12 uur kwamen de Alpenrijders aau de BelgischNederlandsche grens en daar vond een korte huldiging plaats bli monde van den heer Stenger onder-direc teur van de Fordfabriek, die hulde bracht aan de kranige prestaties der rijders en liet uitkomen, dat de Nederlandsche naam in den vreemde wederom met eere in de voorbije dagen is genoemd. Allen werden met kransen, waaraan de rood-wit-blauwe linten waren bevestigd, gehuldigd en toen trok de karavaan, want zoo eroot was de stoet inmiddels gewor den. via Eindhoven naar Tilburg, waar in hotel ..Riche" een afscheidslunch plaats vond Overal langs den weg liep de bevol king uit en juichte de kranige rijders hartelijk toe De drie. geheel Oranje ge schilderde fords trokken zeer de aandacht evenals de drie Lincoln Zephirs. In hotel ..Riche" heeft de directeur der Fordfabriek, de heer Both, alle prijswin naars hartelijk gehuldigd voor hun presta ties in het bijzonder het team. dat den Al penbeker heeft -gewonnen, n.l. het trio van Strien-Langelaan. Ton-Diepen en Erens- Krabbenbos. Aan allen werd een herinneringsplaauette aangeboden. ROSEIMEIJER WINT DEN GROOTEN BERGPRJIS. Motorrijder verongelukt. Gisteren is voor de twaalfde maal op het circuit van Schauinsland nabij Frei burg de automobielwedstrijd om den groo- ten bergprijs van Duitschland verreden. Het parcours heeft een lengte van 12 K.M. en een verval van 800 meter. Er werden enorme snelheden bereikt, waarbij het ab solute baanrecord, dat op naam stond van Hans Stuck, met een gemiddelde uur snelheid van 88.7 K.M. driemaal werd ver- b.terd. In totaal sneuvelden niet minder dan achttien records. Winnaar werd Rose- meijer op Auto-Union, die op schitterende wijze reed. met een gemiddelde uursnelheid van 90.1 K.M. Er deden zich twee ernstige ongelukken voor. die een donkere schaduw over den wedstrijd wierpen. De Duitsche motorrijder Schneider met N.S.U. zijspan, vloog twee K.M. vóór de finish uit de baan. doordat de voorband sprong. %ij sloeg te pletter tegen de rotsen en was op slag dood. De duo rijder Kolle bekwam een schouderfractuur. Dit is het eerste ongeluk met doodelijken afloop, dat tot nu toe bij de wedstrijden om den grooten bergprijs, is voorgekomen. Voorts kwam nog de Duitscher Zimmer- mann ten val. die een beschadiging aan. den wervelkolom opliep. De races werden door 80.000 toeschou wers gevolgd. De uitslagen waren: Motoren tot 250 ccm.: 1. A. Geiss (D.K.W) 8 min. 28.8 sec., gem. uursnelheid 84,9 KM., nieuw record. Motoren tot 350 ccm.: 1. A. Fleischmann (N.S.U.). Duitschland, 8 min. 21.7 sec., gem uursnelheid 86 KM., nieuw record. Motoren tot 500 ccm.: 1. H. P. Mueller (D.K.W.l Duitschland) 8 min. 5.8 sec., gem uursnelheid 88,9 K.M., nieuw algemeen re cord voor motoren. Motoren met zijspan: Tot 600 ccm.: 1. K. Baun (D.K.W.) Duitschland. gem. uursnelheid 75,9 KM., nieuw record. Tot 1000 ccm.: 1. H. Staerkle (N.S.U.) Zwitserland. 9 min. 16,9 sec., gem. uursnel heid 77,5 KM., nieuw record, beste tijd van alle zijspanmotoren. Sportwagens zonder compressor tot 1100 ccm.: 1. B. Neumeyer (B.M.W.) Duitsch land, 10 min. 34,3 sec., gem. uursn. 68 KM Tot 1500 ccm.: 1. E. Heinle (B.M.W.) (Duitschland. 10 min 9.2 sec., gem. uur snelheid 70,9 KM. Tot 2000 ccm.: 1. P Schweder (Adler) (Duitschland) 9 min. 49,1 sec., gem. uursn. 73.3 KM. Boven 2000 ccm.: 1. A. Petzold (Ford) Duitschland, 9 min. 45,7 sec., gem. uursn. 73,7 KM., beste tijd van alle wagens zonder compressor. Sportwagens met compressors tot 1100 ccm.: 1. W. Briejn (Amilcar) Duitschland, 9 min. 7,4 sec gemidd. uursn. 78,9 KM., nieuw record. Tot 2000 ccm.: 1. H. Berg (Alfa Romeo) Duitschland, 9 min. 25 sec., gem. uursn. 76,38 KM Boven 2000 ccm.: 1. Farina (Alfa Romeo) Italië 8 min. 21,9 sec., gem. uursn. 86 KM., nieuw record, beste tijd van alle compres sor-wagens. Race-wagens tot 1100 ccm.: 1 W. Baeu- ir.er (Austin) Duitschland, 8 min. 34,2 sec., gem. uursn. 84 KM., nieuw record. 2. W Baeumer (Austin) tweemaal ge start, 8 min. 53,9 sec., gem. uursn. 80.9 K.M. 3. R Kohlrausch (M.M.) Duitschland, 9 min. 297 sec. Tot 1500 ccm.: 1. R. E. Tongue (Enge land) op Era, 8 min. 49,2 sec., gem. uursn. 81.6 KM. 2. Troelsch (Duitschland) op Bugatti, 9 min. 23 sec. gem., uursn. 76,7 KM 3. L. Uboldi (Italië) op Maserati. 10 min. 24 sec. Boven 3000 ccm.: 1. Rosemeyer (Duitsch land) op Auto-Union, 7 min. 59.3 sec., gem. uursn. 90.1 KM., nieuw record. 2. Von Delius (Duitschland) op Auto- Union, 8 min. 1,9 sec., gem. uursn. 89.9 KM. 3 Von Brivio (Italië) op Alfa Romeo, 8 min. 27,6 sec., gem. uursn. 85,1 KM. PAARDENSPORT. HET INT. CONCOURS HIPPIQUE TE AKEN. HENGELSPORT. WEDSTRIJD TE SASSENHEIM. Gisteren hield de Hengelsportvereeniging „Sassenheim" haar eersten wedstrijd, die goed geslaagd is. Er werd gevischt met dood aas. Alle deelnemers ontvingen een prijs, die door de winkeliers beschikbaar waren gesteld. De wisselbeker en medaille werd gewon nen door M. Moerkens, de 2e prijs door H. C. Hoogervorst en de 3e door M. Meeuwis- sen. Luit. Greter op „Ernica" derde in het springen om den grooten prijs van Aken. Zaterdag werd het int. concours hippique tc Aken voortgezet onder prachtige weers omstandigheden en groote belangstelling. Het was de voorlaatste dag van het con cours en er werd zeer goede sport te zien gegeven. In den wedstrijd om den grooten prijs van Aken. werd de Roemeensche luit. Rang op ..Delphis". welk paard een zil veren medaille op de Olympische spelen heeft gewonnen, eerste. Tweede werd de Italiaansche kapitein Conforti op „Nereide", terwijl onze landge noot luit, Greter op „Ernica" de derde plaats bezette. Dit resultaat werd eerst na vier maal overspringen bereikt, waarna deze ruiters uit een veld van 57 gestarte deelnemers overbleven De dressuurproef werd gewonnen door ..Kronos" onder rit meester Brandt (Duitschland). terwijl in de afdeeling voor buitenlandsche deelne mers de Oostenrijksche majoor Podhajsy op „Nero" den eersten prijs behaalde. DUIVENSPORT. HET OOSTEN N. B. v. Z.) LEIDEN. Wedvlucht vanaf Eindhoven op 29 Aug. Afstand der resp. hokken 104108 K.M. In concours 113 vogels, welke in vrijheid wer den gesteld om 1.30 uur met N.O.-wind. De uitslag is als volgt: De Romijn 1. 2; v. Gennip 3, 7; Geel 4. 9, 10, 12, 22. 23; Christiaanse en v. Doorn 5. 17, 21; Houthoff 6; Cosée 8: Breedijk 11, 19. 20; Schroder 13: Versteeg 14. 15. 16, 18. De le vogel bereikte het hok om 3 uur 9 min. 40 sec. met een gemiddelde snelheid van 1043.85 Mtr. p. minuut. De laatste pun- tentellende vogel om 3 urn- 24 min. 39 sec. met een snelheid van 907.22 Mtr. p. minuut. A s. Vrijdag inkorven voor Weert. o DE BLAUWBAND (ALPHEN). Wedvlucht vanaf St Waver, in concours 94 duiven, die hun hokken bereikten als volgt: H. Hulscher 15. 19, 27. 29, 30; G. Stap per 2: J. Rooda 10, 13. 20; J. v. Capel 4, 9, 17; K R. W Kuipers 6; D. v. Eijk 7. 31; J. v. Leeuwen 8. 11, 12; K. v. Keulen 14, 16. 26; A. J. Lagerweij 15. 22. 23. 24. 25; C. v. Ofwe- gen 18. 28; H. W. Martens 21; aankomst le duif 10. 35. 13; laatste 10.50.08. o UIT AALSMEER. De Poslduivenver „Strijd en Vriend schap" te Aalsmeer-Oost hield Zondag een wedvlucht vanaf St Katheleine Wave. af stand 137 KM. In concours 105 duiven. los voorm. 9 uur. De uitslag was: 1. 14: P. A. de Rijke: 2, 4. 5. 6, 7, 11, 12. 17, 20: H. Ver beek Jr.: 3. 19; Joh. Baarsen Dzn.: 8. 18, 21: G. C. v. Dam; 9, 10. 15: Joh. Postma; 13: Gb. Stevens; 16: P. Hulsbos. Aankomst le duif voorm. 10.14.47. 21e voorm. 10.53.56 uur. ..De Telegraaf" hield dezelfde wedvlucht, efstand 135 K.M.. met tot uitslag; 1, 2, 13: Jac. Koper; 3. 4, 6. 14. 15: C. de Horde; 7, 9: W. Baars: 5 Joh. Versteeg: 8' C On derwater: 10; W. v. Looy: 11: A. Keessen; 12: J. Vreeken. Aankomst le duif voorm. 10.46.3 uur. DAMMEN. JAARVERGARDERING RIJNSBURGSCHE DAMCLUB. Bovengenoemde club kwam in jaarver gadering bijeen. De voorzitter opende de vergadering met een kort welkomstwoord, waarna de secretaris de notulen las van de vorige vergadering Deze notulen wer den onveranderd goedgekeurd. De indee ling der competities gaf geen aanleiding tot moeilijkheden. De speelavond wera vastgesteld op Dinsdagavond en wel in het Ontspanningslokaal. Het speelseizoen werd gesteld op 1 Sept. tot 31 Mei. Een nadere contributieregeling werd goedgekeurd. Ge tracht zal worden zooveel mogelijk leden te winnen opdat met 3 tientallen kan wor den uitgekomen. Na gehouden rondvraag en verloting, sloot de voorzitter de verga dering. De daarna gehouden wedstrijd had tot resultaat dat de prijzen werden ge wonnen door J. Schoneveld, A. v. d. Mey en F. A. Verkuil. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Thans zijn de aanvoeren op de gebruiks- vee-afdeelingen eenigszins toenemende. Vooral versch gekalfde koeien waren in de vorige week ruimer aangeboden. Het zijn de hooge prijzen die wat vee „los" maken, maar voor einde Augustus en dan met een goede vraag zooals er nu reeds eenigen tijd is, zijn de aanvoeren tooh nog zeer matig te noemen. De handel liep over de geheele linie nog redelijk af. Te Zwolle en Leeuwarden zelfs vlug. terwijl de prijzen nog wat opliejien. We zagen beste gebruiks- koeien verkoopen van f220f275 en de mindere kwaliteiten van f. 150f. 200. Guste koeien voor de mesterij waren weer heel duur. ofschoon de markt wat stroever verliep. Niettemin noteerde we over f. 140 f. 180 en zelfs tot over de f. 200 per stuk. Jongvee is nog altijd zeer schaarsch aangeboden en duur: l'/i-jarige pinken maakten van f. 120f. 160 per stuk; terwijl voor geschikte kalveren geboren in dit voorjaar van f. 60f. 85 werd besteed. Ongeschikten voor den dood waren ook prijzig; 100 K G. geslacht gewicht van f. 45f. 50 per stuk. Nuchteren eveneens stijf in prijs f. 7—f. 12 per stuk. Het liep met al het slachtvee weer vlot en de koeien maakten bij kort aanbod van 55 tot 68 cent per KG. geslacht en stieren van 50 tot aan 60 cent per K.G. voor de beste kwaliteiten. Vette kalveren van 1630 cent per pond levend gewicht. Een zeer vlotte handel was er weer op de wolvee-afdeelingen. De exporteurs die wat noodig hadden ondervonden Vrijdag hier ter plaatse weer een groote concurrentie van de Lloyd, waarvoor weer 150 stuks werden verkocht. Oude schapen deden van f. 20f. 25 Extra beste zelfs nog wat meer. en zuiglammeren f. 12f. 17 per stuk. Magere schapen voor de weiderij waren in verhouding nog het duurste. De vette varkensmarkt liep ongeveer prijshoudend af 1919'/ï tot 20 cent voor de beste soorten; terwijl voor de magere varkens nog heel geringe kooplust bestond. DE ALGEMEENE TOESTAND. Diplomatieke besprekingen. Van officieele Italiaansche zijde spreekt men de berichten over een bezoek van den Duce aan Hitier tegen. De Hongaarsche rijksbestuurder Horthy heeft den Oostenrljkschen bondspresident Miklas bezocht. Vervolgens is hij doorgereisd naar Poert- schach, waar ook Von Papen is gearri veerd. Mogelijk zal deze een onderhoud met hem hebben. Bondskanselier Schuschntgg heeft tegen over journalisten verklaard, dat de Oos tenrijksche regeering geenszins voornemens Is, deel te nemen aan de vorming van een politiek „blok" of „front" en dat in dit opzicht geen onderhandelingen hebben plaats gehad, die de medewerking van Oos tenrijk zouden impliceeren. De buitenlandsche politiek van Oosten rijk blijft, naar Schuschnigg verklaarde, gebaseerd op het protocol van Rome. dat, zooals men weet, voor alle mogendheden open staat. De Poolsche generaal Rydz-Smlgly en de hem begeleidende officieren, zijn te Parijs aangekomen. Zij werden aan het station verwelkomd door Daladler. generaal Ga- melin, kolonel Stoeffel, de chef van het militaire huis van den president der repu- biek en RoChat, den chef de cabinet van den minister van Buitenlandsche Zaken, Delbos Voorts was o.m. generaal Denain aanwezig. DUITSCHLAND. S A. naar de Rijksweer Einde van den „Kulturkampf"? Er verluidt dat rijkskanselier Hitler waar schijnlijk op het nationaal socialistisch schijnlijk op 't nat.-soc. congres te Neuren berg zal afkondigen, dat S.A.-afdeelin- gen als landwehr bij de rijksweer zullen worden ingelijfd. Hitier zou op verzoek van Blomberg en den grooten generalen staf tot dezen maatregel gekomen zijn. Slechts de SS. zou ten dienst van Hitler en de partijleiding blijven. Het herderlijk schrijven van de bis schoppen, dat op de bijeenkomst van Fuöa is opgesteld, heeft in nat.-soc. kringen een goeden indruk gemaakt. Hier wordt gezegd „de kerk vereenigt zich met het nationaal- oocialisme in den strijd tegen het wereld- bolsjewisme. Zij roept den zegen van den Hemel af over het werk van den Fuehrer en verklaart haar geestelijke krachten in dienst le stellen van de nationale gemeen schap". In tegenstelling met hetgeen de laatste jaren heeft plaats gehad, publiceert de „National-Zeitung" te Essen, een orgaan van Goering. groote uittreksels uit het schrijven en legt dën' nadruk op karakte ristieke passages. Dit is het beste bewijs, dat de houding van de nationaal-socialis- ten ten aanzien van de katholieke kerk is gewijzigd. Deze periode volgt op een tijd perk van politieken strijd en zelfs vervol ging. Het is een gevolg van het feit, dat Hitler den invloed onderging van zekere raadgevers, die erop wezen, dat de gods dienstige onlusten de inwendige kracht verzwakten en schadelijk waren voor het moreel van het Duitsche volk. Hitier heeft het schrijven van de bis schoppen gunstig ontvangen. Tijdens de Olympische Spelen kreeg de pers opdracht zich te onthouden van het schrijven over de zedenprocessen tegen katholieke gees telijken en in het begin van de vorige week besloot de regeering zelfs een aantal schan daalprocessen niet te doen plaats hebben; zelfs zouden ook deviezen-processen wor den gestaakt. Ook geiocft men. dat deze maatregelen gepaard zullen gaan aan een amnestie welke zich ook zal uitstrekken tot het ver goeden van de boeten en confiscaties in de deviezen-processen tegen geestelijken. Ook redenen van buitenlandsch politie ken aard zouden oorzaak zijn van deze ge wijzigde houding ten aanzien van het ka tholicisme. Naar men verzekert, heeft Mus solini de aandacht van den Fuehrer erop gevestigd, dat het officieele anti-katholi- cisme funest is en Hitier zou reeds verze keringen hebben gegeven in deze richting voor het afsluiten van het Duitsch-Oos- tenrijksche accoord van 11 Juli. Ook de anti-bolsjewistische verklaringen van het Vaticaan ten aanzien van Spanje hebben te Berlijn een diepen indruk gemaakt. De brief van de bisschoppen en de maatrege len van den Fuehrer beteekenen het einde van den „Kulturkampf", welke in Duitsch land heerscht sedert het aan het bewind komen van het nationaal-sociallsme. ENGELAND. De Koning naar Turkije Labour contra den Koning. Te Londen wordt bevestigd, dat Koning Eduard zich na zijn verblijf in Grieken land naar Turkije zal begeven en waar schijnlijk Ataturk zal ontmoeten. Het be zoek was voor het vertrek van den Koning reeds vastgesteld. Het zal het eerste bezoek van een Koning van Engeland worden aan het Turksche staatshoofd. Te Konstantinopel verluidt dat het kininklijke jacht na de Grieksche wateren verlaten te hebben op 3 Sept. te Tojanak wordt verwacht. Na enkele van de 31 oorlogsgraven op Gallipoli te hebben be zocht zal koning Eduaird naar Konstanti nopel gaan. Zijn bezoek dat een informeel karakter zal dragen, zal drie dagen duren. Te Cardiff is een vergadering gehouden van labours en vakvereenlgingen. Verscheidene sprekers dreigden, de kroningsfeesten het volgend jaar te boy cotten, indien de nieuwe regeling van den werkloozensteun niet wordt gewijzigd. Sommigen verklaarden zelfs dat de werkloozen deze feesten niet alleen passief moesten saboteeren, doch demonstraties moesten organiseeren bij deze gelegenheid. ITALIË Rede van den Duce. Mussolini heeft gisteravond te Avellino de aangekondigde groote redevoering uit gesproken ten overstaan van de soldaten die aan de groote manoeuvres deelnemen en in tegenwoordigheid van hooee autori teiten zoomede in biizijn van de leden der buitenlandsche militaire missies Mussolini verheerlijkte de strijdmacht van Italië en verklaarde, dat deze zoowel diende als behoeder van den vrede van Italië als van den wereldvrede. Hli zeide met name: „ik noodig de Italianen uit mijn afdoende verklaring absoluut volgens den letter te nemen: het is niet ondanks den oorlog in Afrika, maar als gevolg van den oor log in Afrika dat alle militaire krach ten van Italië doeltreffender ziln dan voor dezen oorlog Wii kunnen steeds binnen enkele uren en ov een enkel bevel 8 millioen man mobiliseeren". Nu door de meest éclatante en snelle overwinning een der rechtvaardigste oor logen der geschiedenis geëindigd is. bezit Italië in het hart van Afrika onmetelijke gebieden, waar het ziln arbeiderskrachten en zijn scheppende capaciteiten ontwik kelen kan. Het is daarom, en niet alleen daarom, dat wij terwiil wii de dwaasheid van een eeuwigen vrede, die door onze fascistische leer ter ziide is gesteld, van ons afwileen. met. allen en voor zoo lang als maar moge lijk is den vrede wenschen en dat wii be reid ziin. onze volledige bijdragen en mede werking voor het werk van den vrede on der de volken te verleenen. Na de catastrophe van het failliet der ontwapeningsconferentie, ten aanzien van der. bewapeningswedloop die reeds ont ketend is en niet tegen te houden |s. ten overstaan van bepaalde politieke toestan den. die zich met een dubbelzinnig aspect ontwikkelen, kan voor den Italiaan van de fascistische periode het wachtwoord slechts zijn: wii moeten sterk ziin, wij moeten steeds sterker ziin Wii moeten zoo sterk zijn dat wij aan alle gebeurtenissen het hoofd kunnen bieden en de toekomst, hoe dl? ook zli fier in de oogen kunnen zien. Aan dezen hoogsten eisch moet en zal het eeheele leven der natie ondergeschikt zijn". ROEMENIË. Titulescu vervangen. De regeevingscrisis is uitgebroken in den geest als Zaterdag nog onder de telegram men vermeld. Tatarescu heeft zijn kabinet gewijzigd: Titulescu is uitgezet als minister van buitenl. zaken en vervangen door Antonescu totdusver minister van finan ciën. Het afzetten van Titulescu heeft krach tig verzet tot gevolg vooral bij de natio nale boerenpartij en de nationalisten, wiens blad o.a. schrijft: „Welk ernstig feit heeft zich voorgedaan, dat de regeering de moreele mogelijkheid zou kunnen geven voor het land de vor ming van een nieuw kabinet zonder Titu lescu te rechtvaardigen?" De regeering heeft de plicht dit raadsel te verklaren. Onze bondgenooten vooral zullen vragen om welke redenen men Titulescu op zij heeft geschoven in een zoo opgewonden periode en aan den voor avond van de conferentie der Kleine Entente, welker program de bestudeering behelst van zeer ernstige problemen ten opzichte van den vrede en de politiek van Roemenië. Het schijnt, dat de positie van het nieuwe kabinet niet erg stevig is! Nader wordt gemeld: De gevolmachtigde minister Arion heeft zijn ambt van secretaris-generaal van het ministerie van buitenlandsche zaken neer gelegd en verzocht, ter beschikking te worden gesteld. NOORWEGEN. Rond Trotzki. „Dagbladet" deelt mede. dat tijdens de zitting van den ministerraad, waarin werd gesproken over het lot van Trotzki, minis ter-president Nygaardsvold heeft gezegd: „Wel, als hij onze voorwaarden niet wil onderteekenen, dan zullen we voor hem een „Noorsch Siberië" zoeken". Trotzki onderteekende de voorwaarden, welke de Noorsche regeering hem stelde voor zijn langer verblijf in Noorwegen niet en thans is hij Inderdaad een gevangene in zijn eigen huis bij Hoenefoss, waar hij streng wordt bewaakt door een sterke politiemacht. Bezoekers worden niet toegelaten en op telefonische oproepen wordt nfet geant woord, terwijl zijn post onder censuur staat. De autoriteiten hebben nog geen beslis sing genomen inzake de toekomstige ver blijfplaats van Trotzki in Noorwegen. Een van de plannen is hem een huis aan te wijzen middenin een militair kamp. De secretarissen van Trotzki, Wolff en van Heinert, weigerden goedschiks het land te verlaten, waarop zij door de politie wer den gearresteerd. Zij zijn per trein naar de grens gezon den, met bestemming naar het vasteland van Europa. De sovjet-regeering heeft de Noorsche regeering ervan in kennis gesteld, dat zij het aanhoudende verblijf van Trotzki in Noorwegen schadelijk achtte voor de vriendschappelijke betrekkingen tusschen de sovjet-unie en Noorwegen. Van haar kant heeft de Noorsche regee ring bij monde van den minister van justitie verklaard, dat indien Trotzki een visum kan verkrijgen voor een ander land, waardoor hij in staat wordt gesteld Noor wegen te verlaten, haar dit zeer aange naam zou zijn. MEXICO. Bemoeilijking van immigratie. De Mexicaansche regeering heeft een wetsontwerp afgekondigd, waarbij van alle immigranten wordt geëscht, dat zij een bedrag van 100.000 pesos meebrengen, en waarbij hun buiten het beoefenen van den landbouw en het drijven van import- en exportzaken, geen enkele andere bedrijfs uitoefening wordt toegestaan. VEREENIGDE STATEN. Roosevelt in het geteistert landbouwgebie* Bij zijn bezoek aan de door de langdurig»! droogte geteisterde landbouwgebieden, heeftL president Roosevelt Zaterdagmiddag t»| Pierre, de hoofdstad van Zuid-Dakota f voor verscheidene duizenden toehoorders'! een rede gehouden, waarin hij opnieuw del regeeringsuitgaven verdedigde om aan hetl vraagstuk der droogte tegemoet te komen „Indien het een millioen dollar kost oni tien millioen dollar te redden, acht ik hetl de moeite waard", zeide hij. De president wees er vervolgens op. dat een uitvoerig! program van samenwerking tusschen hetl rijk, de staten en de gemeenten noodig was! om de door gebrek aan regen geschapen' toestanden te bestrijden. „Doen wij het niet, dan loopen wij gevaar een ruime bel legging, niet alleen in geld, maar ook in| menschenlevens, te verliezen". Na de redd had Roosevelt een bespreking met de gou-J verneurs van Zuid-Dakota en Wyoming andere ambtenaren. Later bezocht hij eenl kamp aan de rivier Missouri. Donderdagl a.s. zullen president Roosevelt en zijn tel gen-candidaat voor het presidentschap? gouverneur Landon, elkaar ontmoeten, ii een vergadering van gouverneurs der stal ten, welke door de droogte zijn geteisterd. PALESTINA. De staking wordt voortgezet. De Hooge Arabische Raad heeft een com4 muniqué gepubliceerd, waarin wordt aanl gekondigd, dat met algemeene stemmen dq bemiddeling van den minister van Buitenl landsche Zaken van Irak, Noeri Said Pasja? is aanvaard, „een bemiddeling", zooals he| communiqué zegt, „welke officieel uit naai van de regeering van Irak is aangeboden"! Genoemde raad zal binnenkort een confe rentie bijeenroepen van alle Arabisch! dlstrlctscomlté's om het door den Raad ge nomen besluit te homologeeren. In afwach ting van een accoord blijft de algemeeni staking onverminderd voortduren. De botsingen met de Arabieren eischter twee dooden (Engelsche soldaten). VOOR DINSDAG 1 SEPT. Hilversum I, 1875 M. AVRO-uitzendinj 8.00: Gr.pl. 10.00: Morgenwijding Gr.pl. 10.30: Piano-recital 11.00: Huis houdelijke wenken 11.30; Lyra-Trlo - 12.15: Kovacs Lajos' orkest 1.00: Gr.pl 1.15: Orgelspel 1.45: Gr.pl. 2.00 Omroeporkest en solist 3.00: Jetty Can tor's Ensemble 4.30; Kinderkoorzang- 5.00: Kinderuurtje 5.40: Omroeporkesl 7.00: Onbekend 7.30: Gr.pl. 7.45 Inlichtingen voor studenten 8.00: Be richten A.N.P. Mededeelingen 8.10; Re vue-programma mmv. Kovacs Lajos' or kest, de AVRO-Girls en solisten 9.50: Gr.pl. 10.00: Dansmuziek 10.45: Gr. pi. 11.00: Berichten A.N.P. 11.10 Dansmuziek 11.3012.00: Gr.pl. Hilversum n, 301 M. KRO-uitzcndin 8.00—9.15 en 10.00; Gr.pl. 11.30—12.01 Godsd. half uur 12.15: KRO-orkest ei Gr.pl. 2.00: Voor de Vrouw 3.00: Gr. pi. 4.00: KRO-orkest 4.45: Gr.pl. 5.45: Gelukwenschen 6.05; Causerl „Twee eeuwen Engelsche Kunst" 6.25- 7.00: KRO-Melodlsten 7.15: Causerie „Achter de leiding in alles" 7.35: Sport praatje 8.00: Berichten. A.N.P. Mede. deelingen 8.10; KRO-Melodislen 9.00 Causerie „De internationale vredescam- pagne" 9.15: Sted. orkest Maastricht- 10.00: Gr.pl 10.15: KRO-orkest (0n 10.30: Berichten A.N.P.) 10.50: Gr.pl.- 11.00: KRO-Boys 11.30—12.00; Gr.p'i. Droitwich, 1500 M 11.20; Orgelspel - 11.50: Gr.pl. 12.35: BBC-Northern-Ire land orkest en solist 1.30: Sportrcpor tage 1.50: Yascha Krein's zigeuneroi kest 2.35; Gr.pl. 3.20: Norris S aa ley's sextet 4.05: Forum Theater orke" 4.50: Gr.pl. 5.15: Sportreportage- 5.35: Het Krish-Septet 6.20—6.45: Be richten 6.50: BBC-Northern-orkest- 7.35- Voordracht 7.50: Orkest Paul Wh) reman 8.20: Cabaret-programma - 9.15: Hoorspel 10.00: Berichten Ww BBC-orkest en solist 11.3512.20: Daas muziek. Radio-Paris, 1648 M. 7.20 en 8.20: Gr.' pl. 11.20- Kamer-orkest 2.50: Gr.pl. 4.20: dito 4.50: Zang 5.50: Kamer-oi kest 8.30: Zang en cello 9.05: Opera' uitzending 11.50—12.35: Pascal-orkest Keulen, 456 M. 6.50 en 12.20: Orkest- concert 2.35: Gr.pl. 4.20: Omroepor kest 5.40: Kamennuziek 6.50; Om roeporkest 8.30: Vroolijk programma- 9.2010.20: Vroolijke voordrachten. Brussel, 322 en 484 M 322 M.: I»- Gr.pl. 12.50: Dansmuziek 1 30: Salon- orkest 1.50—2.20: Gr.pl. 5.20: Salon orkest 6.50 en 7.20: Gr.pl. 8.20: Klein- orkest 10.30—11.20: Gr.pl. 484 M.: 12.20: Gr.pl 12.50: Salon-or- kest i.30: Dansmuziek 1.50—La"- Gr.pl. 5.20: Piano- en Klarinetrecital- C.35: Gr.pl. 6.50: Salon-orkest —.'-f Symphonieconcert 9.35; dito 11.15: Gr.pl. Deutschlandscndcr, 1571 M. 8.30. r pulair concert en dansmuziek richten 10.50: Klarinet en piano - 1"™ Weerbericht 11.20—12.20: Dansmuzies- GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Dinsdag 1 September. le programma: lederen dag van 8 I uur: AVRO. VARA. enz. 8—21 2e programma: lederen dag van l uur: KRO. NCRV. enz. 345 i 3e programma: 8.00: Keulen 1 diversen - 10.05: Keulen Radio 12.20: Brussel VI R20', - 15.20: Droitwich 17.15: Brussel vt 18.50: Parijs Radio 19.50: diversen 20.20. Brussel Fr. 21.20: Keulen Boedapest of diversen 22.50: Ber j. 4e programma: 8.00: Brussel VI jj. Londen Reg. 11.20: Droitwich - Londen Reg. 13.50: Droitw!ch ,,n; Londen Reg. 17 35: Droitwich - 115: diversen 18.50: Droitwich ,,35; Parijs Radio 22.00: Londen R«g Droitwich Wijzigingen voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 12