d CHIEF WHIP VISSCHERIJ-BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 29 Augustus 193) FINANCIEN SPORT VRAGENRUBRIEK BUITENLAND Iedere ontspanning wordt pas volmaakt met de beste sigaret voor ieders gezondheid DE BIOSCOPEN HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: B, J. M. Kortmarm v/h J. P. M. Kok. Dorpstraat 104, Oegstgeest Handel inzout. Overleden eigenaar: B. J. M. Kortmann. dd. 15 Aug. 1936. BOUW VAX EEN SIGARENFABRIEK. Op een deel van l)et terrein der voormalige Katoenfabriek. Naar wij vernemen is binnenkort een voorstel van B en W. aan den raad te ver wachten om aan den bekenden tabakshan- dcl der firma A. H. J. Wijtgnburg alhier een gedeelte van het terrein der voorma lige Katoenfabriek te verkoopen. zulks in verband met bouwplannen dier firma. f.400— GESTOLEN. De firma B. en N. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat te haren nadeele uit een winkellade een bedrag van f. 400.— is ontvreemd. Vermoedelijk heeft de inbreker zich door insluiping toegang tot de win kel verschaft. De eerste ploeg voorgeoefenden der lichting 1936 van het 4de regiment Infan terie, zal 2 September met groot verlof ver trekken. Dinsdag 1 September as. hoopt de heer K. Rep, filiaalhouder bfj de N.V. Albert Heijn, in haar winkel aan de Haarlemmer straat alhier, zijn 25-jarige werkzaamheid bij voormelde Firma te herdenken. Waar de heer Rep van deze 25 jaren ruim 16 jaar hier ter stede is werkzaam geweest, zal het hem dien dag zeker niet aan be langstelling ontbreken. Abusievelijk stond vermeld, dat de jongeheer R Bansschoor Jr. geslaagd was voor het diploma zwemmen in de Zijl. Dit moet echter zijn de jongeheer R. Ranse laar Jr. De kornetten Kramer. Tellegen, Otto, Eeldenburgh en Heshusius van het 6e Reg. Veld-Art, alhier vertrekken heden met groot verlof. DE MOEILIJKHEDEN VAN DE B0.4Z- BANK TE IJMUIDEN. Het A.N.P. meldt: De door de spaarders van de Boaz-bank te IJmuiden benoemde commissie van ad vies. die tot taak kreeg, te onderzoeken, of lio.uidatie dan wel faillissement van deze instelling wenschelljk moet worden ge acht. deelt mede. dat zij er niet in geslaagd Is, binnen vier weken na het houden der spaarders-bijeenkomst, bedoeld advies uit te brengen.-De commissie stelt zich n.l. op het standpunt, dat waar dit advies een be hoorlijke basis moet hebben, een accoun tantsonderzoek noodzakelijk is, weshalve dit onderzoek ls opgedragen aan het ac countantskantoor J. van Beek te Haarlem. Een en ander heeft tot gevolg, dat ver moedelijk eerst einde September aan de spaarders nadere mededeelingen kunnen worden gedaan. Met de werkzaamheden wordt de grootst mogelijke spoed betracht. Van andere zijde vernemen wij nog, dat het bestuur der bank zich tegen dit onder zoek ernstig heeft verzet, doch de spaar ders achtten een dergelijk onderzoek zeer gcwenscht, temeer omdat thans reeds is gebleken, dat het bestuur raar met het geld omgesprongen heeft. Tal van credie- ten zijn verstrekt aan particulieren, be drijven enz. waarvan de soliditeit zeer te wenschen overliet. IJMUIDEN, 29 Aug. VISCHPRIJZEN. Tarbot Der K.G. f. 1.100.70. Griet Der kist van 50 K.G. f.25—15 Tongen per K.G f. 15C0.68. Groote Schol ner kist van 50 K.G f. 27—16. Middelschol f. 17—12.50, Zetschol f.11. Kleine Schol f. 13—2.80. Schar f. 4.203.10. Pieterman en Poontjes f. 2.30. Wijting f. 3.90. Aangekomen de loggers: KW 86 met f.710. SCH 132 met f.35. O 254 met f.31. VLAARDINGEN. 29 Aug. Binnen te Vlaardlngen: KW 25 met 18 last var. 3 schenen. Maatjes groen f. 15.70 14.20 Volle groen f. 12.9011 30. Maatjes f. 7.30—9.20. DE HARINGVISSCHERIJ. (Van onzen Visscherij-medewerker). Maandag liepen de prijzen bij flinken aanvoer wat terug; voor de volleharing met ongeveer èen gulden. Toch wordt er tegen de huidige prijzen grif gekocht voor export en we konden de laatste dagen bij kleinere aanvoeren een zeer willige stem ming constateeren. Daar de vangstberich- ten over de geheele linie niet te ruim zijn. zullen de prijzen voorloopig in geen geval verder terugloopen en waarschijnlijk wel weer iets aantrekken. Het belangrijkste nieuws van deze week is wel de nieuwe verkoop door de Reeders- vereeniglng naar Rusland van 30.000 Schotsche vaten haring. In totaal zijn nu 70.000 Schotsche vaten of circa 100.000 kantjes naar Rusland verkocht, Verblij dend Is, dat voor deze nieuwe transactie een iets hoogere prijs bedongen werd, dan voor den eersten verkoop. De vooruitzichten voor de haringvis- scherij voor dit jaar zijn thans werkelijk niet slecht. Tot op heden zijn ruim 60.000 kantjes meer gevangen dan het vorige jaar, zoodat de resultaten tot nu reeds beter zijn. Hierbij komen thans de verkoo pen naar Rusland, die het de reederijen mogelijk maken een overschot vlug weg te werken. Verder is van belang het door de Reedersvereeniging genomen besluit om SCHIETEN. „WILLEM TELL" (Bodegraven). De uitslag van den Wilhelminawedstrijd waa: le klas: 1. J. J. Hoogendoorn, 47 p.; 2. A. B. Domburg, 46 p.: 3. C. Bloemendaal, 45 p.; 4 A. Vroege. 44 p.; Troostprijs C. Zaal. 39 p. 2e klas: 1. J. Versloot. 44 p.; 2. A. Hoogen doorn. 43 p.: Troostprijs J. van Dam. 40 p. Vrije baan wedstrijd: 1. J. J. Hcogen- doorn. 143 p.; H. Gdbel, 143 p.; 3. T. F. Oskam, 135 p. (steun 441; 4. C. Zaal, 135 p.; (steun 43-42); 5. H. Schoo, 135 p. «steun 43-34)6. A. Veelenturf, 131 p. DUIVENSPORT. „DE LUCHTBODE" (Zoetermeer). Wedvlucht vanaf Oudenbosoh. De uit slagen waren: i, 2. 7 en 9 M. J. Koevoets; 3, 4, 5, 6 en 10 Breugelmans; 8 Brussé Aankomst eerste duif 8 uur 52 min. 23 sec., laatste duif 9 uur 6 min. 47 sec. o SCHAKEN. RECTIFICATIE. C In den wedstrijd tusschen Katwijkere en badgasten won de heer Th. Admiraal van den heer D. W. okker; een drukfout had het tegenovergestelde vermeld. D. v. P te L. Vraag: Mag een be- eedied makelaar bii boedelscheiding de waarde van hulzen taxeeren? Antwoord: De makelaar kan door be langhebbenden als deskundige benoemd worden om de waarde der goederen te beDaien. De waarde van onroerende goe deren moet volgens art. 1123 B W. door drie deskundigen beDaald worden. Makelaars doen de waardeering od den eed bij den aanvang hunner bediening afgelegd. A Z. U wende zich tot het secreta riaat der Jeugdherbergen. Adres: Plantage Fransche laan 14. Amsterdam (Centrum), Oc uw andere vragen kan het volgende geantwoord worden: Verhuizing naar een duurdere woning kan Dlaats hebben, als dit noodzakehik is. De genoemde verhoo- ging van de huurwaarde heeft verhooging van de personeels belasting tot gevolg. vanaf 15 October as. een vierde gedeelte van de vloot de versche haring te laten aanvoeren. Hierdoor wordt de productie van gezouten haring met een vierde ver minderd en het is zeer waarschijnlijk, dat het na dezen maatregel en den verkoop naar Rusland mogelijk zal blijken, dat de vloot het geheele seizoen op volle capaci teit blijft visschen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Schacht tevreden over zijn bezoek aan Parijs Nieuwe politieke ontmoetingen Voorstellen tot wijziging van het Volkenbondspact. Na een afscheidsbezoek aan den Fran- schen premier Blum te hebben gebracht, met wien hij nog een onderhoud had van een uur. heeft dr. Schacht gistermiddag de Fransche hoofdstad weer per vliegtuig ver laten. Alvorens uit Parijs te vertrekken, heeft Schacht tijdens een te zijner eere gehouden receptie in het Duitsche huis een rede uitgesproken waarin hij om. zelde, dat hij niet naar Parijs was gekomen om cre- dieten te vragen. Schacht is altijd een te genstander geweest van buitenlandsche leeningen, die na verscheidene jaren de zelfde moeilijkheden zouden opleveren. Vertrouwen kan alleen gevestigd worden door persoonlijk contact. De welwillende ontvangst, die spr. te beurt ls gevallen, achtte hij een uitdruk king van den latenten wil om uit de at mosfeer te komen, waarin niet meer van gedachten wordt gewisseld of zaken wor den gedaan. De besprekingen te Parijs hebben betrekking gehad op de mogelijk heid het vertrouwen tusschen de twee lan den te herstellen. Daarna zouden dan de groote problemen ter hand genomen kun nen worden. ,,Ik verlaat Parijs met de zekerheid", al dus Schacht, „dat Frankrijk en Duitsch- land in de eerstvolgende maanden actieve gedachtenwlsselingen tuaschen leidende persoonlijkheden wenschen te hervatten". Schacht's reis zou dan een succes kun nen worden genoemd! In politieke kripgen doet het gerucht de ronde, dat wij onder voorbehoud vermel den, dat Mussolini in de tweede helft van September een bezoek zou brengen aan Hitler. Men verzekert, dat dit bezoek on derwerp van de besprekingen tusschen Horthy en Hitier zou hebben uitgemaakt. Mussolini zou per vliegtuig komen en lan den op het vliegveld, dat men te Berchtcs- gaden bezig ls aan te leggen voor Hitier. In deze kringen hecht men aan dit even- tuecle bezoek van Mussolini groote poli tiek belang. Mussolini zou dit bezoek als tegenbezoek brengen voor dat. wat Hitler ir, Venetië hem gebracht heeft, in den zo mer van 1933. De Duce zou van de gelegen heid gebruik maken persoonlijk zijn dank baarheid te uiten voor de houding, die Duitschland tijdens de sancties heeft aan genomen. De Duitsch-Oostenrijksche verzoening van 11 Juli heeft het bewijs geleverd, üat de Duitsche en Italiaanschc politiek op 't oogenblil; niet meer met elkaar in botsing komen ten aanzien van de Oostenrijksohe en Midden-Europeesche kwestie. Boven dien gelooven sommige waarnemers, dat Duitschland en Italië in het centrum van Europa een anti-bolsjewistische staten- groep pogen te vormen. De gebeurtenis sen in Spanje, zoo zeggen zij, zouden deze evolutie hebben versneld. Een accoord zou onder oogen worden gezien, dat behalve Italië en Duitschland de volgende landen zou omvatten: Polen, Oostenrijk, Hongarije en misschien Bulgarije, Voorts staat een bezoek van Koning Ca rol van Roemenië en van prins Paul van Zuid-Slavië aan dr. Benosj op 't program der komende besprekingen. Als tegenwicht? Sovjet-Rusland heeft den secretaris-ge neraal van den Volkenbond een nota doen toekomen in antwoord op het verzoek tot Indiening van voorstellen tot vervolmaking van de in toepasslng-brenglng der princi pes van het Volkenbondspact. De sovjet-Russische regeering is van mee ning. dat een herziening van het statuut van den Volkenbond op het oogenblik niet gerechtvaardigd zou zijn op grond van de moeilijkheden, waarop de procedure tot aniendeerlng van het pact op grond van artikel 26 zou stuiten. Zij stelt echter- met net oog op een juistere toepassing van het pact de volgende grondslagen voor: 1. In geval van oorlog tegen een lid van den Volkenbond moet de Volkenbondsraad binnen drie dagen worden bijeengeroepen; 8256 (Ingoz. M,d.) 2. binnen drie dagen na zijn bijeenroe ping moet de Volkenbondsraad zijn hou ding bepalen aangaande het al dan niet aanwezig zijn van omstandigheden die aan leiding geven tot de toepassing van artikel zestien van het pact; 3. na de vaststelling van het feit. dat een slaat zijn toevlucht tot een oorlog heeft ge nomen. wordt deze beschouwd als zijnde in staat van oorlog met alle leden van den Volkenbond en moet deze staat aan sanc ties worden onderworpen; 4. de toepassing van militaire sancties vindt plaats door staten, die partijen zijn in verdragen van wederzijdschen bijstand en die gemeenschappelijk moeten optreden, evenals door die Staten, die zich willen onderwerpen aan de aanbeveling van den Volkenbondsraad op grond van de bepalin gen van paragraaf 2 artikel 16; 5. het niet nemen van het in paragraaf 2 bedoelde besluit door den Volkenbonds raad mag de onmiddellijke uitvoering hun ner verplichtingen door Staten, die partijen zijn in verdragen van wederzijdschen bij stand, niet verhinderen. 6. de staten, die partijen zijn in verdra gen van wederzijdschen bijstand, hebben het recht onmiddellijk hun strijdkrachten gereed te maken, zoodra de secretaris-ge neraal van den Volkenbond in kennis zal zijn gesteld van een oorlog tegen een staat, lid van den Volkenbond: 7. militaire sanctie-maatregelen door on derteekenaren van verdragen van weder- zPdschen bijstand genomen, zullen niet be schouwd worden als daden van agressie; 8. Onafhankelijk van de militaire sanc ties neemt de Volkenbondsraad een besluit aangaande de in werking treding van de bij de paragrafen 1 en 3 van artikel 16 voorziene maatregelen, en een desbetref fend besluit is bindend voor alle staten leden van den Volkenbond 9. Elk lid van den Volkenbond, dat wei gert deel te nemen aan economische en financieele sancties, kan onderworpen worden aan economische en financieele uitzonderingsmaatregelen door de andere staten. 10. De statèn. leden van den Volkenbond, verplichten zich alle wetgevende maatrege len te nemen, die dienstbaar zijn aan de eventueele toepassing dezer maatregelen. 11. Verdragen van wederzljdsohcn bij stand tusschen staten, die belang hebben bij de handhaving der veiligheid in bepaal de gebieden, worden beschouwd als zijnde „De Landbouw" geeft steeds weer de Hulsvrouw garantie Op ieder product en in elke instantie 8312 DE LANDBOUW, Lelden, Tel. 218 CIngez. Med.) een veiligheids-garantie binnen het kader van het pact. Ook de Argentijnsche vertegenwoordiger te Geneve heeft op het secretariaat-gene raal van den Volkenbond voorstellen van de Argentijnsche regeering inzake wijziging van het Volkenbondspact overhandigd. Argentinië stelt hierin voor, den bond meer universeel te maken, den raad meer democratisch te maken met gelijkheid van de staten en die artikelen, welke In het pact onvoldoende zijn gebleken, te wijzigen. De Argentijnsche regeering stelt ook grooten prijs op het harmonLseeren van het pact van Genéve met het Brland- Kellogg-pact en het Argentijnsche pact. BELGIË. Herdenking van Koningin Astrid, Heden is het voor België een bijzondere dag: algemeen zal worden herdacht de droeve dood van de zoozeer beminde Ko ningin Astrid, die vorig Jaar op dezen datum den dood vond bij het auto-onge val bij Küssnach. in Zwitserland. Op de plaats des onheils ls, zooals men weet, een eenvoudige kapel opgericht. Daar zullen heden vele bloemen worden neergelegd en een vuurkruis namens de Belgische vuur- krulsers. Hedenmorgen is er een officieele hedenkingsplechtigheld in de St. Gudule en vanmiddag zullen duizenden een be zoek brengen aan den grafkelder der Ko ninklijke Familie te Laeken. 29 Augustus is voor België „Astrld-dag"l DUITSCHLAND. Belasting op de N.V.'s met 50»/» verhooid, Schrijven der R.K. bisschoppen. Teneinde de financiering van de uit. gaven voor de grootscheepsche „nationaal- politieke" plannen, welke uitvoering de Duitsche regeering zich tot taak heeft ge steld. uit de loopende ontvangsten moge- lijk te maken, is een wet uitgevaardigd, krachtens welke de Duitsche vennoot schapsbelasting met 50"/o wordt verhoogd. Deze verhooging wordt onmiddellijk van kracht voor de belasting, dte de vennoot schappen voor het tweede halfjaar van 1936 moeten opbrengen. Aangezien de be lasting op de inkomsten der vennootschap pen tot dusverre 20% bedroeg, zal zij voortaan dus 30"/» bedragen. In de desbetreffende toelichting wordt o.a. verklaard, dat het levensrecht van de Duitsche natie de tegenwoordige groot scheepsche uitgaven eischt en anderzijds aan de economisch niet noodzakelijke op richting van N.V.'s door de belastingver- hooging paal en perk kan worden gesteld. Morgen zal in alle katholieke kerken van Duitschland een herderlijk schrijven van de Duitsche bisschoppen worden voorge lezen, welke is opgesteld in de onlangs gehouden conferentie te Fulda. Hierin wordt aan den Fuehrer gevraagd vrede te sluiten met de katholieke kerk, geschillen van het verleden te vergeten ra de kerk toe te staan met de rogeering samen te werken in den strijd tegen het steeds toenemend gevaar, dat de wereld bedreigd, het bolsjewisme, dat zijn sinister optreden toont in Spanje. Rusland en Mexico. De bisschoppen verklaren, dat kanonnen alleen niet voldoende zijn om het bolsje wistisch gevaar te keeren, een gezonde lei ding is noodig om de overwinning te ver- zkeren. De bisschoppen hebben een copy van dit herderlijk schrijven aan Hitier gezonden, DANTZIG. Actie tegen Lester. Twee Brltsehe afgevaardigden, die terug gekeerd zijn van een bezoek aan de vrij» stad Dantzig, vertellen, dat de nationaal- socialisten twee politiemannen hebben ge posteerd voor het bureau van den Volken bondscommissaris Lester, teneinde de be- zoekers te fotografeeren en te waarschu wen voor „onaangename gevolgen". Ieder burger der vrije stad, dlo een of ander be roep doet op den. Volkenbondscommi3sari> zal worden beschouwd als een vijand van den nationaal-socialistlschen staat en als zoodanig behandeld worden. De genoemde afgevaardigden verklaren in kennis te zijn van volledige geverifieerde gevallen van personen, die vervolgd zijn, omdat zij in op positie zijn tegen de nat.-soc. NOORWEGEN. Trotzki wordt geïnterneerd. De minister van justitie deelt mede da' de Noorache regeering besloten heef, Trotzki en zijn echtgenoote te interneeren, nadat Trotzki gisteren in een bespreking nadrukkelijk had geweigerd, de voorwaar den, welke hem werden gesteld voor verder verblijf te Noorwegen, zich niet meer in te laten met politiek, te aanvaarden. De beide secretarissen van Trotzki zul len worden uitgewezen. Luxor-theater De Lumina-film .Liefde in uniform" doet in velerlei opzicht her inneren aan de zooveel opgang makende rolprent .Meisjes in uniform", welke in dertijd terecht overal volle zalen getrok ken heeft! Ook hier zijn de mannelijke rollen van betrekkelijk ondergeschikte be- teekenis, terwijl van decor-wisseling nau welijks sprake ls, waar het geheel zich afspeelt binnen de muren van een zieken huis. Loretta Young is er de hoofdpersoon in. Tegader met tientallen andere meisjes komt zij hier om er opgeleid te worden voor verpleegster en in de drie jaren van den cursus wordt zij zich zoodanig haar levenstaak de dienende liefde be wust, dat zelfs de liefde voor den jonge man (gespeeld door John Boles) op den duur niet sterk genoeg blijkt te zijn om haar het huiselijk geluk te doen verkiezen boven het nastreven van wat zij voelt als haar roeping! Lumina heeft deze geschie denis op treffende wijze weten te schet sen en de film werd aldus tot een lange reeks van boeiende tooneelen, die ontroe ren door hun waarachtigheid. Geestige seënes ontbreken niet, zelfs neemt de hu mor er een vooraanstaande plaats in (ver makelijk is bijvoorbeeld, die nieuwsgierig heid naar het samentreffen van de hoofd- persone met den jongeman, die als haar verloofde ls aangeduid! i. maar door dit alles heen voelt men toch de ernst, de op offerende liefde, welke past in een entou rage als deze. Het ls een moeilijk onder werp. dat in de film „Liefde in uniform' werd aangeroerd en uitgewerkt, maar het js ook een dankbaar gegeven. De gevoel volle vertolking deed het bovendien op een zeer hoog peil komen en laat indrukken na, welke menigeen nog heel lang bijblijven zullen De twede hoofdfilm heet „Dollar-prin sessen". een dolle en kluchtige historie in Amerikaanschen trant met Bette Davls en George Brent als de belangrijkst» per sonen. In het bijprogramma weer een uitvoerig journaal (over de Olympische Spelen is men nog lang niet uitgepraat) en een grappige teekenfilm I Het Nieuwe Roxy-Theater De voor raad show-films, welke Warner Bros in omloop brengt, schijint schier onuitputte lijk. Met iedere nieuwe film worden de vorige weer overtroffen door nieuwe vond sten en nog gracieuzere dansen, waarin Busley Berkeley een genie is. Telkens op nieuw weet hij verschillende variaties in de dansen aan te brengen en nieuwe fi guren te ontwerpen. De „Wonderbar" is het mondaine vermaaksoord, waarvan Al Jolson eigenaar is, die met een vlotte con ference de dansnummers van het danspaar Inez en Harry inleidt. In den danseur meent een getrouwde vrouw, Liane, haat liefde gevonden te hebben, doch tenslotte moet zij erkennen, dat hij slechts een op lichter is. Al deze rollen worden door stars van de allergrootste bekendheid vertolkt; het danspaar door Dolorez del Rio en Rl- cardo Cortez en Liane door Kay Francis. En om de „cast" volledig weer te geven, treedt ook nog Dick Powell op en wat zou hij anders doen dan zingen I Het is Lloyd Bacon, één van de knapste regisseurs, ge weekt, die met deze uitmuntende artisten en een goed scenario „Wonderbar" tot een uitstekende, vlotte rolprent gemaakt heeft, welke boeit, zoowel het gezicht als h« gehoor. Deze voortreffelijke „Wonderbar" wordt aangevuld met een lachsucces zonder weer ga, n.l. Joe E. Brown in „De Zesdaagsche". Er hebben orkanen van vreugde en jolijt gedaverd door het theater, toen Joe Brown bij toeval de Zesdaagsohe won, omdat een stuk watten, met chloroform doordrenkt, aan zijn broek was blijven hangen en al de anderen daardoor onder narcose gebracht werden We hebben inderdaad zelden zoo smakelijk hooren lachen, als om dezen komiek der komieken, die Joe Brown on getwijfeld is. Wie zich eens kostelijk wil amuseeren, hij vergete vooral Joe Brown niet! Casino-Theater vertoont deze week een tweetal films, dde beide stellig gezien mo gen worden, n.l. Faddy, op één na de beste" en „De Matrozenbruid". In de eerst genoemde rolprent is Paddy Adair woedend over het feit, dat haar vader, majoor Adair, haar zuster Eileen wil uithuwelijken aan den schatrijken Lawrence Blake, om zijn schulden te dekken, en zij ls er ook daarom niet over te spreken, wijl Eileen van Jack Breen houdt. Paddy stelt alles in het werk, om een huwelijk te voorkomen. Eilacle. nu begint Eileen werkelijk van Blake te houden en Jack vat liefde op voor Paddy. En de kleine Paddy zelf? Zonder het zelf te be seffen, ls ze hopeloos verliefd op Blake, en een verwijdering tusschen beide zusters is niet tegen te houden. Doch Blake op zijn beurt is zioh gaan Interesseeren voor Paddy en vraagt haar ten huwelijk. Tot tweemaal toe, wijst ze hem af, doch de derde maal bezwijkt zij eindelijk voor zijn aanzoek. Ook Eileen en Jack hebben elkander weer gevonden en zóó zien we tenslotte alleen gelukkige gezichten. Janet Gaynor, Warner Baxter en Margaret Lindsay zijn de voor naamste medespelenden in dit welgeslaagd filmwerk. Van een geheel ander genre is de tweede hoofdfilm, „De matrozenbruid", een vroo- lijke rolprent, waarin het lustig toegaat. Van een drietal matrozen ls één verliefd geworden op een cabaretzangeres en hij wil haar trouwen, maar aleer het zoover is, moeten er tal van moeilijkheden over wonnen worden, want zijn belde vrienden helpen hem zoo nu en dan, volkomen te goeder trouw overigens, van den wal in de sloot. Alice Faye en Lew Ayres zijn de uit stekende hoofdroivertolkers. Lido-Theater Stan Laurel en Oliver Hardy zijn ook nu weer kostelijk, zooals altijd. In hun genre, het vroolljke, vlotte en luchtige spel zijn zij onverbeterlijk. Deze week zien wij het edele tweetal in het Lldo-theater in de film „In de penarie", een film, precies als de vorige, zooals „Schots en scheef", „Fra Diavoio", enz.; een aaneenschakeling van onzin en gees tigheden en juist daardoor een kostelijke rolprent, die we ieder kunnen aanraden te gaan zien. Stan en Laurel zijn weer pre cies zooals we dat van hen gewend zijn, onnoozel en overloopend van goedheid, maar als het er op aan komt staan ze toch hun mannetje. Dat bewijzen ze als win keliers. Echte Pietje Bell's, alles probeeren zij, met de beste voornemens bezield pa*" ken zij de een of andere zaak aan. steefl» zijn ze bereid aan iedereen hulp te ver- leenen, maar telkens en telkens ,.we®f loopt het verkeerd uit en worden zij mei- verwijten overladen. Wat de mimiek betreft Ls het twae'? eigenlijk met geen andere sterren uit filmwereld te vergelijken. Met een enW' gebaar, een kleine verandering van nei gelaat, met een enkele beweging van.°! vingers bereiken zij meer dan een anaei met een half uur praten. „In de penarie" bestaat eigenlijk uit an* gedeelten: Stan en Oliver als winkeliers- als polttle-agenten (om veiliger te zijn en als ronselaars en zeelieden. Alle see"! zijn even geestig en we zouden werxeiu» niet weten aan welke scène we de voo keur zouden moeten geven. Een un'c moment ls het bijvoorbeeld, wanneer &«"- achtervolgd door een spook begint te nw Voor de pauze wordt „In de der wokenkrabbers" vertoond, een een Amerikaansohe film met een zeer bevrco gend slot. In het Journaal zien we Rie MM»? broek en onze andere zwemsters veonw voor hun fraaie overwinningen °P Olympische Spelen te Berlijn. Om tegemoet te komen aan de vei» - die In de afgeloopen week Shirley niet konden zien, daar het theater ul«e kooht was. werd deze zoo gewaaraee film hedenmiddag voor het laatst en P nieuw onder groote belangstelling toond. 2-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2