HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 77ste Jaargang DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1936 No. 23442 STADSNIEUWS BUITENLAND Burgerlijke Stand van Leiden LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per. regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindspiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week —.'.-.TT-V.. f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.l Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. HET TRIANON-THEATER. Van morgen af voorloopig gesloten. Naar wij vernemen wordt van morgen af let Trianon-theater voorloopig gesloten en de exploitatie onder leiding van de huidige directie, die als zoodanig was aangesteld door de N.V. Jericho te Rotterdam, opge heven. Deze exploitatie berustte sinds 17 Au?. 1927 in handen van den heer en mevr. Diks. De N.V. Jericho heeft het theater inans verhuurd aan den heer N. Ortje, iiimexploitant te den Haag. Hedenavond vordt de laatste voorstelling onder de hui directie gegeven. Wij herinneren ons met waardeering en dankbaarheid het vele verdienstelijke werk dat door den heer en mevr. Diks gedurende lal van jaren in het belang van de ge meenschap is gedaan, o.a. de voorstellln- gegeven ten bate van meerdere crlsis- ïn liefdadigheidsinstellingen, het brengen van de film der K XVIII enz. De Leidenaars zullen dan ook ongetwij feld het heengaan van dit echtpaar, dat lich vele vrienden had weten te verwerven, betreuren! DE POSITIE DER JODEN. In verband met de moeilijke positie der Joden in vele landen en speciaal met het oog op den dreigenden toestand in Pales tina, zullen bij den ochtendienst op Zater dag a.s. in alle synagogen in Nederland een bijzonder smeekgebed en een predi- catie uitgesproken worden. Hier ter stede zal dit geschieden door den voorganger der Israelietische gemeente den heer V. E. Bloemkoper. SCHOOL DU1VENBODESTRAAT. Ouderavond. Toen te kwart voor acht het hoofd der school, de heer J. C. van Schalk, de bijeen komst opende, waren alle plaatsen bezet. De voorzitter deelde mede, dat deze avond «en bijzonder karakter droeg, omdat tege lijk het afscheid zou plaats vinden van de leerlingen dea: hoogste klasse. Zooals bij 'n dergelijk afscheid te verwachten is, zou naast de ernst het vroolijke gedeelte niet rergeten worden. Allereerst lieten nu de leerlingen der mondorgel club van de school hooren, dat lij onder leiding van den heer P. J. Kreu- E«r in weinig weken goede vorderingen hadden gemaakt. De stukjes, welke zij vóór «n na de pauze speelden, werden met zeer hartelijk applaus beloond. De heer Planjer had met de jongens «enige zeer aardige gymnastische oefenin- ?«n ingestudeerd, die gelukkig zeer weinig Plaats vroegen. Met groote belangstelling 5«rden de verrichtingen der jongens door ie aanwezigen gevolgd. Daarna voerde een '6-tal jongens een grappig stukje met rang en voordracht op. De heer Dingjan, e» dit met groote toewijding in korten tijd aan de jongens had geleerd, had veel suc- 1*3 van zijn werk, evenals de jeugdige .burgemeester" van Nergenshuizen Na een drietal fijn gespeelde accordeon- nummers, door den heer W. F. Nleuwen- hurg, volgde een tospraak van den secre taris van den Centralen Ouderraad, den aeer Kruit. Deze wekte de ouders op tot «leun van de school, het schoolfonds en oudercommissie. hi de pauze, welke daarna volgde, werd het werk der leerlingen, dat in de lokalen Bereed lag, bekeken en besproken. Vooral tentoonstelling van de verzamelingen '-helpen, gesteenten en ertsen die o.a. «oor de medewerking van leerlingen en «aderwijzers was bijeengebracht, trok sterk aandacht. Niet minder echter was dit h«t geval met de handwerken der meisjes, he penteekeningen en houtschilderwerken h«r jongens. Deze toonden den bezoekers tets heel bijzonders. Voor vele aanwezigen tas het „tentoongestelde in hooge mate 'Wassend!! Na het gebruiken van een kopje thee ®«t een koekje werd 't programma ver volgd, Wederom toonde de mondorgelclub "aar kunnen. De heer Nieuwenburg als jheordeonnist en twee oudercommissie- '«den, die heel mooie mondorgels bespeel- h®, vormen een zeer toegejuicht trio. toen de heer Nieuwenburg nog een twee- solonummers had gegeven, kwam het van den avond. De secretaris der •hdwcommissiie, de heer P. H. v. Egmond, «Pak nog een enkel woord o.a. over het «hhoolfonds. foen wals het woord aan den voorzitter, allereerst alle medewerkers hartelijk Ten speciaal woord richtte hij tot de wangen van de hoogste klasse en hun ■jhors. Hartelijk nam hij op deze wijze 'feheid van de jongens en meisjes. ■Jaarna werd deze uitnemend geslaagde "hdtravond door hem gesloten. LEIDSCHE CHR. PADVINDERSVER. „DE TREKKER". Gisteravond werd onder groote belang stelling van ouders en genoodigden door de L. C. P. V. „De Trekker" (welke niets uitstaande heeft met de Ned. Padvinders- vereen. Red.) het nieuwe troephuis in de voormalige Kweekschool voor Zeevaart officieel in gebruik genomen. Zoowel ouders als verkenners en welpen waren ten hoog ste met de nieuwe lokaliteit ingenomen. STAKING BIJ T. EN D. OPGEHEVEN. Hedenmorgen hebben ook de sedert gis teren nog in staking zijnde vrouwen en meisjes in overgroote meerderheid en op de oude voorwaarden, het werk in de afd. groentenconserven der fima Tieleman en Dros hervat, terwijl de resteerende succes sievelijk weer in dienst zullen worden ge nomen, wanneer behoefte aan werkkrach ten beslaat. Hiermede behoort dit arbeids conflict dus tot het verleden en gaat alles weer gewoon zijn gang. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Het scholenwerk vangt spoedig aan. Men schrijft ons: Tot een van de belangrijkste onderdeden van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling behoort zeker het Scholenwerk. Mocht ln het winterhalfjaar '35'36 hier ter stede een uitstekend bezochte Arbel- dersavondschool door de afdeeling worden georganiseerd, het komende winterseizoen is het bestuur van plan de zaak nog volle diger aan te pakken. Voor lederen arbeider zal er gelegenheid komen, om in de eerste klas van een nieuw in te stellen Arbeiders avondschool, welke op een avond in de week gedurende een tweetal uren wordt gehouden, de vaak zoo noodige kennis op te doen, zonder dat dit kapitalen aan studie geld behoeft te kosten. Het schoolgeld wordt nl. berekend naar het inkomen en varieert, met inbegrip van een volledig stel leerboeken van 12 tot 35 cent per week. Voor echtparen Is nog weer een speciale re geling. Les zal worden gegeven in de vak ken Nederl. Taal, Rekenen en Sociale maatschappelijkei kennis. Bovendien ligt het dit jaar in de bedoe ling van den plaatselijken Scholendienst een tweede klas te vormen met de reeds gevorderden. Tenslotte zal onze stad misschien een Kaderschool rijk worden. Dit is een avond school. waar gedurende twee avonden per week pl.m. 2 uur per avond les wordt ge geven in Nederlandsche Taal. Boekhouden en Handelsrekenen, Geschiedenis, Econo mie en Staatsinrichting. Uiteraard is hier voor een een behoorlijke voorafgaande stu die noodzakelijk, zoodat voor toelating tot deze cursussen eerst een klein examentje moet worden afgelegd. Al deze scholen zullen ongeveer 1 October in werking treden, terwijl een ieder zich als deelnemer kan laten inschrijven. N. A. C. De Ned. Amusements Club hield gister avond in café Rest. Royal een algemeene ledenvergadering. De voorzitter de heer Joh. P. Jansen heette allen van harte wel kom. Spr. maakte bekend dat het bestuur er in is geslaagd het perceel Hoogewoerd 128 a te huren, dat als clubhuis zal wor den ingericht. De datum der officieele opening zal nader worden bekend gemaakt Na goedkeuring van het programma voor de maand September was er gelegenheid om zich op te geven voor deelname aan de Taptoe en den Stertocht welke worden ge organiseerd door de 3 October-vereeniging, in verband met de viering van Leiden's Ontzet. In de Propaganda-Commissie heeft nog plaats genomen de heer J Hoekstra. Tot leiders zijn benoemd: algemeen lei der de heer C. J. M. van Eyken, leider bui tensport de heer A. J. van Zeyst, leider binnensjDort de heer C. J. Völker. Na rondvraag sloot de heer Jansen de vergadering. SPEELTUENVER. „NOORDERKWARTIER" Zaterdag a.s houdt „Noorderkwartier" haar jaarlijksch tuinfeest voor de kinde ren der leden. Er zullen verschillende kin derspelen gehouden worden, terwijl dit feest wordt opgeluisterd met muziek. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Gebrs. Aangeenbrug in liquidatie, Krek laan 11, Sassenheim. Kweeken van en handel in bloembollen enz. Wijzigingen: H. van der Vliet, Hoofdstraat 252, Sas senheim. Runderslagerij. Uittredend eige naar: p. van der Vliet, d.d. 3 Sept. 1934. Wijziging handelsnaam in: G. v. d. Vliet. Pension „Christina", Rembrandtweg 8, Noordwijk a. Zee. Uittredend Eigenaresse: J. M. RoozenRutten. d.d. 5 Maart 1936. Wijziging handelsnaam in: Pension Klein, voorh. Christina. DE ALGEMEENE TOESTAND. De verlenging wrn den Duitschen dienstplicht - Schacht te Parijs. De verlenging van den Duitschen dienst plicht blijft het groote onderwerp van den dag. Volgens zekere berichten van Duitsche zijde, is de verlenging van den Duitschen dienstplicht een deel van de eerste plan nen tot reorganisatie van het leger en zou deze in ieder geval vóór 1 October zijn ge last. voor de huidige lichting zou zijn vrij gekomen. De militaire argumenten voor dezen maatregel zijn, dat een diensttijd van één jaar niet voldoende is om de soldaten vol doende te vormen voor de huidige geme chaniseerde legers. Verder was de dienst tijd van een jaar niet voldoende voor de defensie van het land. Doordat de lich ting in October naar huis ging. had het „winterleger" vrijwel geen waarde. Ten derde houdt het oppercommando rekening met „uitgeholde" jaren van de lichtingen, welke in den oorlog zijn gebo ren. Hierbij houdt men tevens rekening met het feit, dat deze jongelieden in hun jeugd gebrek hebben geleden. In militaire kringen wordt verder ver klaard. dat ook na deze vermeerdering van diensttijd het Duitsche leger zuiver defensief is en men wijst erop, dat in de meeste buurlanden de diensttijd eveneens langer dan een jaar is. Vermoedelijk zullen de nieuwe militaire maatregelen nieuwe belastingen noodig maken. Het gerucht gaat, dat een „weer- belasting" zal worden ingevoerd, eenigszins gelijk aan een dergelijke belasting in Zwit serland. Alleen zij, die persoonlijk hun dienstplicht vervullen, zijn vrij "van deze belasting. De belasting is nog niet vastgesteld, doch vermoedelijk zai deze op gelijke wijze wor den berekend als Inkomstenbelasting e.d. De vertegenwoordigers van de Fransche minderheidsfractie in de Fransche Kamer hebben de noodzakelijkheid naar voren ge bracht van een dringende bijeenroeping van de commissies van buitenlandsche za ken en van het leger der Kamer, teneinde kennis te nemen van de. maatregelen, die de regeering denkt te nemen, teneinde de veiligheids des lands té verzekeren. Van enkele zijde komen berichten, die een oorlog tusschen Duitschland en Rus land als onvermijdelijk en aanstaande wil len suggereeren. Hoewel wij deze berich ten niet willen achterhouden, lijkt het ons, dat er toch nog geen reden is voor directe ongerustheid, daar beide partijen de draagwijdte van zoo'n oorlog wel zullen inzien Octava Goga, de leider van de Roemeen- sche „nationaal-christelijke partij „Haken kruis", die van Berlijn is teruggekeerd, waar hij een onderhoud had met Adolf Hitler, Goering en Goebbels, verklaarde in een interview met de „Curentul", dat de Duitsche politieke wereld zich alleen bezig houdt met het bolsjewistische gevaar. Hij is van oordeel, dat een conflict tus schen het nationaal-socialisme en 't Mos- kou-isme onvermijdelijk is. Duitschland is een voorvechter van een internationale solidariteit tegen het com munisme en is bereid in het strijdperk te treden om het te bestrijden. En de „Evening News" publiceert een be richt, volgens hetwelk Stalin in een radio rede tot het roode leger zou hebben ver klaard: Wij staan aan den vooravond van ernstige gebeurtenissen. Men kan u elk oogenbiik vragen uw leven te offeren in de verdediging van uw proletarischen ge boortegrond". Deze laatste uitlating wordt intussschen van Russische zijde al weer tegengespro ken. Dat er spanning heerscht. mag echter veilig worden aangenomen! m De gouverneur van de bank van Frank rijk en mevrouw Labeyrie hebben gisteren dr. Schacht een déjeuner aangeboden. Hierbij zaten mede aan de ambassadeur van Duitschland Welezeck, de Fransche minister-president Leon Blum, de minis ter van financiën Vinvent Auriol, de minister van buitenlandsche zaken Yvon Delbos, de minister van nationale econo mie Spmasse, de minister van handel Bastide en de vice-gouverneur van de bank van Frankrijk, Guiraud. Het kabinet van den Franschen minister president heeft een antwoord gepubliceerd van Blum op een schrijven van den com- Dr. van der V. heeft hij de politie aan gifte gedaan van de vermissing van een microscoop ter waarde van eenige hon derden guldens uit een der plaatselijke la boratoria. Te Den Haag slaagde voor het staats examen coupeuse, mej. Anny Duindam al hier, leerlinge der modevakschool St. Cu- nera van de Zusters der Voorzienigheid, Hoogewoerd. Gistermiddag om 15 uur 23 arriveerde aan het station alhier uit Naarden—Bus- sum 300 manschappen, onderofficieren en officieren van het 4de reg. infanterie. Met ingang van 1 Sept. organiseert de aloude Leidsche Schilder- en Teeken academie „Ars Aemlamu Naturae", geves tigd Pieterskerkgracht 9, wederom een dag- en een avondcursus in teekenen en schilderen, zoowel voor beginnelingen als gevorderden. munistischen afgevaardigde Thorez, waar in deze protesteerde tegen de bijzondere eer-betuigingen, verleend aan Schacht, den dag na het besluit van Duitschland den militairen diensttijd te verlengen. Blum wijst er op, dat de Fransche regee ring geen enkel oogenbiik besprekingen wil weigeren inzake een algemeene Euro- peesche regeling. Voorts wijst Blum op de draagwijdte en de beteekenis der besprekingen. De besprekingen hebben betrekking op economische en ftnancieele problemen. Het is niet onmogelijk, dat de omstandigheden, waaronder een ander systeem de clearing- overeenkomst zou kunnen vervangen, zijn bestudeerd Het is evenwel licht begrijpelijk, dat den dag na het besluit van Duitschland den militairen diensttijd vast te stellen op twee jaren de Fransche minister-president en de ministers bij hun Duitschen collega op heldering hebben gezocht. Men weet even wel niet of Schacht tegenover de Fransche ministers zijn standpunt heeft uiteengezet en de Intensieve bewapening van zijn land heeft gerechtvaardigd met economische en sociale redenen daar de oorlogs industrie de werkloosheid absorbeert. OOSTENRIJK. De Duitsch-Oostenrijksche overeenkomsten. He_t Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat cie op 12 Augustus geparafeerde over eenkomsten tusschen het Duitsche rijk en Oostenrijk inzake de regeling van zekere het reis-, het goederen- en het betalings verkeer betreffende aangelegenheden giste ren te Berlijn zijn onderteekend door den Oostnrijkschen gezant, Tauschutz, en den „ministerial-direktor" van het ministerie van buitenlandsche zaken, Ritter, zoomede door de beide delegatieleiders. De beperkingen, welke tot nu toe hebben bestaan in het reisverkeer tusschen Duitschland en Oostenrijk zullen waar schijnlijk vandaag nog worden epgeheven. POLEN. Rydz-Smigly naar Parijs. Generaal Rydz-Smigly zal morgen naar Parijs vertrekken. De inspecteur-generaal van het Poolsohe leger zal worden verge zeld door den brigade-generaal Stachie- wicz, den chef van den grooten generalen staf, kolonel Strzelecki, en den chef van het bureau van den inspecteur-generaal en eenige aides de camp. Het bezoek van Rydz-Smigly zal enkele dagen duren, tijdens welke hij de Fransche legermaneouvres zal bijwonen. UIT HET VERRE OOSTEN. De incidenten te Tsjangtoe Weer een Russisch-Japansch grensincident. Bij de incidenten, welke zich, zooals ge meld, te Tsjangtoe hebben voorgedaan, zijn behalve de beide Japanners ook ver scheiden Chineesche politie-beambten en soldaten, zoomede tal van burgers om het leven gekomen of gewond. De Japansche consul-generaal te Nan king, Soema, heeft den Chineeschen minis ter van buitenlandsche zaken meegedeeld, dat Japan de Tsjangtoe-aangelegenheid als zeer ernstig beschouwt. De minister van buitenlandsche zaken deelde mede, dat leger en politie opdracht hebben ontvangen zoo streng mogelijk op te treden tegenover de ordeverstoorders. Reeds zijn twee leiders der bende, bij de gebeurtenissen betrokken, geëxecuteerd. Het hoofdkwartier van het Kwantoeng- deelt mede, dat nabij Woe Ta Kou aan de Oostgrens van Mandsjoekwo gisteren een Japansche grenspatrouiile slaags is geraakt met een sovjet-Russische ruiterpatrouille, 20 man sterk, welke de grens was gepas seerd. De roode ruiters openden het vuur op de Japanners, die dit beantwoordden en de Russen dwongen terug te trekken met achterlating van een doode. De Russen ontvingen later versterking van 70 man met twee mitrailleurs en heb ben thans een stelling betrokken aan den Russischen oever van de Poltaso-rivier, van waaruit zij de Japanners bedreigen. De Japansche grenswacht is op haar hoede. Het ministerie van buitenlandsche zaken van Mandsjoekwo heeft bij den sovjet- Russischen consul-generaal te Harbin ge protesteerd tegen de grensschending door manschappen van het roode leger. BINNENLAND. De verzending van haring naar Rusland is begonnen. (3e Blad). Opening van de haven te Enschedé; Koninklijk bezoek aan de tentoonstelling. (Binnenland. 3e Blad en Laatste Berich ten, le Blad). De nieuwe landvoogd naar Indië ver trokken. (Binnenland, 3e Blad). Teleurstelling in Indië over de defensie- voorstellen. (Binnenland, 3e Blad). Drama te Rotterdam; een 46-jarige vrouw aan brandwonden overleden; haar echtgenoot gearresteerd. .(3e Blad). Motorschuit gezonken te Lutjebroek; de beide opvarenden verdronken. (Gemengd, 3e Blad). Felle brand te Nijmegen. (Gemengd, 3d Blad). BUITENLAND. Bloedige gevechten bij Irun en San Sebastian, doch geen beslissing is gevallen. (2e en le Blad). Na de verlenging van den Duitschen diensttijd. (Buitenl. le Blad). Schacht te Parijs. (Buitenland, le Blad). Nieuwe incidenten in het Verre Oosten. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. EGYPTE. 26 Augustus nationale feestdag. Krachtens een decreet zal de 26e Augus tus, de dag waarop het Britsch-Egyptische verdrag werd ge teekend, voortaan een nationale feestdag zijn. PALESTINA. Naar ontspanning? Tijdens zijn bijeenkomst heeft de hooge Arabische raad besloten de voorstellen van den minister van buitenlandsche zaken van Irak in principe te aanvaarden. Miouri Said Pasja, die momenteel in Egypte vertoeft, zal vandaag naar Jeru salem terugkeeren, om met de Palestijn- sche regeering verder te onderhandelen over de voorloopige opschorting van immi gratie der Joden, in afwachting van de komst der koninklijke Britsche commissie en de amnestie voor de gevangenen van de jongste onlusten. De mogelijkheid bestaat dus, dat einde dezer week de staking van de Arabieren tot een einde zal komen. Naar de „Daily Telegraph" uit Jeruza lem verneemt, hebben de Arabistdie leiders een proclamatie uitgevaardigd, waarin stopzetting van de campagne van geweld en vernieling wordt geëischt. VEREENIGDE STATEN. Eerste verkiezingsrede van Landon. De republikeinsche candidaat voor het presidentschap Landon, heeft gisteravond in zijn eerste verkiezingsrede, te Buffalo gehouden, scherpe critiek geleverd op de financieele politiek van de regeering Roo sevelt, die tekort op tekort heeft gehoopt, zoodat de staatsschuld thans twee derde van het inkomen der gezamenlijke bevol king uitmaakt. Landon kondigde, voor het geval hij zou wonden gekozen, een hervorming van het belastingstelstel aan. GEBOREN Henriette Lucie, d. v, C. A. van Ophuij- sen en N. A. W. Bruck Albertus Gerar- dus, z. v. G. A. Vermeulen en P. A. C. Schaap Hans, z. v. S. Jansen en W. H. van der Zeeuw Anna Margaretha, d. v. G. F. Zuiderduin en G. Boon Neeltje Jacoba, d. v. A. Vreeken en J. G. H. Kriebel Cornelia Johanna, d. v. M. C. Bevelan der en C. A. Rijstenbil Gerard, z. v. H. Schalk en E. A. Schalk Anny Truus, d. van H. Boon en J. Altona. ONDERTROUWD: J. W. van Wijnen jm. 25 j. en M. C. van den Berg jd. 23 j. GEHUWD. E. J. Bokma jm. en H. F. Schlupp jd J. Boom jm. en M. J. Rosdorff jd. P. A. Brussel jm. en M. Segaar jd. W. F. Dreef jm. en E. Kerkvliet jd. Y. Dijk stra jm. en W. Dekker gesch. T. C. van Engelsdorp Gastelaars jm. en J. Zwigge- laar jd. Koestomo jm. en M. W. Heij- mans jd. P. C. Mooten jm. en E. M. de Vos jd. J. A. Paalman jm. en L. van Berkel jd. A. Taverne jm. en E. de l'Ecluse jd. OVERLEDEN. C. W. NulleVerbeek vr. 73 j. Leven loos aangeg. zoon van J. C. Uljee en J. Schouten.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1