Ir Jaargang WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1936 No. 23441 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS SCHEEPSVERBINDINGEN GEMEENTEZAKEN. Versterking der Indische weermacht BINNEN VIER JAAR VERNIEUWING VAN HET LUCHTMATERIEEL BUITENLAND HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden v3n 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noord eind spie in Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn.: per 3 maanden f.2.35 per week ...isf. 0.13 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) lüit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. Ictspanningsvereeniging „v.o.a.". Geslaagd uitstapje. i eenige weken van voorbereiding is het libestuur dezer vereeniging gelukt den Meren hunner leden ivan 411 jaar) Es genoeglijken dag te bezorgen, mede mk zij de medewerking der Leidsche fir m's, die spontaan hun medewerking ver- (trden door het gratis beschikbaar stel ijs van limonade, koek, fruit enz., enz. |0m 9 uur vertrokken gisteren 100 kin- Jsiien met blijde gezichten met een van (jrland's booten naar Katwijk, waar de ■gemeester een gedeelte duin beschik- :ar had gesteld en waar zij om 11 uur meerden. Na eerst den inwendigen ftnseh versterkt te hebben, werd een invang gemaakt met de verschillende [dei, zooals: hardloopen, turfrapen enz., De niet-prijswinnaars ontvingen een jstprijs. Na het uitreiken der prijzen en Jnrsnaperingen vertrok men weer naar de Boot. Na aankomst te Leiden om halfacht litfg de vreugde der kinderen ten top, littn het Christelijk muziekkorps „Athalia" |aeed stond om de kinderen met muziek saar de Kaasmarkt te begeleiden. De leden sloten zich achter de kinderen |:j). Vervolgens ging men langs Mare, Oude ingel, Turfmarkt, Kort-Rapenburg, Bree- |itraat, Hoogewoerd, Hooigracht. Kaas- narkt, waar de stoet ontboden werd door li-n voorzitter den heer Sire. Na „Athalia" Itidankt te hebben voor haar belanglooze Ir.edewerking. werd aan het bestuur een |ïerinneringsmedaille aangeboden. Ook den commissaris van politie werd Idank gebracht voor de genomen orde- I maatregelen. Met een driewerf hoera voor „Athalia" lierd deze prachtige dag besloten. ■de staking bij tieleman en dros. Het werk gedeeltelijk hervat. Hedenmorgen heeft een zestigtal vrou- |t?n en meisjes, werkzaam in de afdeeling Imoentenconserven van de firma Tieleman lid Dros, die Maandag j.l. wegens een af- I temen eisch om loonsverhooging in s aking waren gegaan, zich voor hervat der werkzaamheden op de oude eerwaarden aangemeld. Ongeveer een even groot aantal bleef I reigerachtig de fabriek te betreden. handelsregister kamer van koophandel. Wijziging: N.V. Eerste Leidsche Hulp- I tank, Oude Rijn 104, Leiden. Overleden mmissaris: M. G. Bon. Opheffing: W. Mulder, Lange Diefsteeg I li. Leiden, handel in vreemde postzegels fn aanverw. artikelen. - De heer G. Blijleve, die dezer dagen I «en gemeentedienst met pensioen heeft I verlaten, was niet bij „Endegeest" In be dekking als loopknecht, maar als maga- I rijnbediende. - De Leidsche Christelijke Oranjever eniging organiseert In den avond van 31 Augustus een Oranjefeest, waarop als hoofdschotel door de leden der Timdeler- dub opgevoerd zal worden het historische I Hiel „Het Geuzenalarm". - Bij de drukkerij P. J Mulder en Zoon Alhier verscheen het affiche voor den a.s. October-optocht. voorstellende een vlag -0 de Leidsche kleuren rood en wit be uevens het stedelijk wapen en in groote '»de cijfers op een gouden fond het getal jó met- daaronder de woorden „jaar historie" in blauwe letters. Het ontwerp werd vervaardigd door den heer Joh. den Holder. De navolgende schepen zijn morgen ra- óio-telegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen Radio: Alchiba, Alcyone, Almkerk, Alpherat, Al- Macca, Boschfontein, Colombia, Costa J'ea, Crijnssen, Gaasterkerk, Hoogkerk, 'udrapoera. Jagersfontein, Jan Pietersz. Juen, Johan de Witt. Johan van Olden- hanievelt, Kota Nopan, Marnix van St. Al- óegonde. Nijkerk, Poelau Roebiah, Rand- fontein, Van Rensselaer, Rotterdam (H. A. I Serooskerk, Sibajak, Simon Bolivar, I hiamat, Springfontein, Stuyvesant, Veen- I 'am, Venezuela, Volendam en Zuiderkerk. Behalve bovengenoemde passaglerssche- ta zijn de meeste Nederlandsche vracht- jthepen eveneens via Scheveningen Radio hereiken. Telegrammen worden aange- J®en door alle telegraafkantoren en door "Aiio-HoUaod. OPHEFFING BOUW- EN WONINGTOEZICHT EN ONDERBRENGING BIJ GEMEENTEWERKEN. Sedert eenigen tijd is, gelijk bekend is, bij B. en W. in overweging het vraagstuk van de opheffing van het Bouw- en Wo ningtoezicht als zelfstandigen dienst en 't onderbrengen van de werkzaamheden van dien dienst bij den dienst van Gemeente werken. Thans zijn B. en W. aangaande dit vraagstuk voldoende geïnformeerd, om een voorstel tot die reorganisatie aanhangig te kunnen maken. Vooraf echter de mo tieven, welke tot dit voorstel lelden. De reorganisatie wordt door het College in de eerste plaats wenschelijk geacht met 't oog op een meer doelmatige organisatie van de takken van gemeentezorg. welke door de beide diensten worden behartigd. De werkzaamheden van de diensten van Gemeentewerken en van het Bouw- en Woningtoezicht raken elkander gedurende de laatste jaren op verscheidene punten zeer nauw en vorderen in vele gevallen een zeer intensieve samenwerking van beide diensten. Dit is vooral een gevolg van de omstandigheid, dat het nieuwe uitbrei dingsplan en de uitleg van de bebouwde kom een belangrijk grootere bemoeiing van den dienst van Gemeentewerken met bouwplannen van particulieren, woning- bouwvereenigingen. enz. vorderen, dan voorheen het geval was, en dat de werk zaamheden van dien dienst met betrek king tot de volkshuisvesting B. en W. denken hierbij aan de aanwijzing van gronden voor Woningwetbouw, aan de voorziening ln woningbehoefte door rechl- streekschen bouw door de gemeente en aan de saneering van de binnenstad steeds grooter en veelvuldiger zijn ge worden. Als vanzelf is daardoor de vraag naar voren gekomen, of samenvoeging van beide diensten niet als een voor de hand liggende reorganisatie moest worden be schouwd. te meer, omdat door concentra tie ongetwijfeld een bespoediging in de afdoening van zaken zal worden verkregen Over zeer vele onderweroen toch moet thans het advies worden ingewonnen, zoo wel van den dienst van Gemeentewerken als van dien van het Bouw- en Woning toezicht. Geeft dit reeds op zich zeif tot vertraging in de afdoening daarvan aan leiding, de behandeling wordt nog om slachtiger en de vertraging nog grooter, indien de adviezen van elkander afwijken en nadere adviezen moeten worden ge vraagd. Het zal zonder meer duidelijk zijn, dat in dit opzicht een meer doelmatige behandeling van zaken zal worden ver kregen door een samensmelting van de beide diensten onder één leiding. Behalve om redenen van doelmatigheid, is de samensmelting ook gewenscht met het oog op de daaruit voortvloeiende ver mindering van de jaarlijksche uitgaven. In de eerste plaats toch zal de functie van Directeur van het Bouw- er. Woningtoe zicht. welke functie op dit oogenblik va cant is. wegvallen en verder verwachten B. en W„ dat de samensmelting van beide diensten een zoodanige verdeeling van werkzaamheden zal mogelijk maken, dat ook uit dien hoofde eenige bezuiniginz zal worden verkregen. Omtrent de gedachte organisatie van de werkzaamheden van het Bouw- en Wo ningtoezicht in het verband van die van Gemeentewerken merken B. en W. het volgende op. Het doel. hetwelk bij de reorganisatie voor oogen staat, een doelmatige organi satie en een bezuiniging op de jaarlijksche uitgaven, zal het meest benaderd worden, indien het personeel van het Bouw- en Woningtoezicht in de huidige formatie van den dienst van Gemeentewerken wordt op genomen en derhalve niet de dienst van het Bouw- en Woningtoezicht in zijn ge heel als een afzonderlijke afdeeling, met een min of meer zelfstandig hoofd en eigen administratie, bij den dienst van Gemeen tewerken wordt ingelijfd. De vier Inspecteurs, die in hoofdzaak ,-ontroleercnden arbeid verrichten, zullen daarmede belast dienen te blijven. Zij heb ben daarmede een volledige taak, terwijl zij uiteraard over de ervaring beschikken, welke een goede uitoefening van de con trole eischt. De Hoofdinspecteur zal belast blijven met de werkzaamheden, voor welke hij voornamelijk is aangesteld, te weten 't eontroleeren van gewapend beton- en ij zercon truc tier. Daarnaast kan hem de directe technische leiding van de Inspec teurs worden opgedragen, terwijl hem te vens, aangezien met een en ander niet, zijn geheele persoon wordt gevorderd, de me dewerking kan opgedragen worden aan de voorbereiding van plannen voor gemeen telijke werken. Hierdoor wordt tegelijk eenige verlichting verkregen in den arbeid van het leidende personeel van den dienst van Gemeentewerken, dat door het groote aantal werken, hetwelk in uitvoering en in voorbereiding is, zwaar is belast. De administratie werkzaamheden van den dienst van het Bouw- en Woningtoe zicht zullen, voor zooveel van redactionee- len aard zijnde, aan den Administratief Hoofdambtenaar bij Gemeentewerken feun- i nen worden toevertrouwd. Dezen zal een assistent ter zijde moeten worden gesteld. I Het overige gedeelte kan bij de administra tie van Gemeentewerken worden onder- 1 gebracht. De administratief ambtenaar 2e klasse bij den dienst van het Bouw- en Woningtoezicht zal, in verband daarmede, aan die administratie moeten worden toe gevoegd. Nog opmerkende, dat de gecombineerde dienst niet van dien omvang zal zijn, dat zij niet door de leiding behoorlijk zou kun nen worden overzien, meenen B. en W. met het vorenstaande te hebben duidelijk ge maakt, dat er aanleiding is om tot ophef fing van het Bouw- en Woningtoezicht als zelfstandigen dienst over te gaan en te vens, dat het onderbrengen van de werk zaamheden van dien dienst bij den dienst van Gemeentewerken op de bovenaange- geven wijze zonder bezwaar kan geschie den. In Groningen en Delft zijn beide tak ken van gemeentezorg tot één dienst ge combineerd: de ervaring aldaar verkregen heeft geen aanleiding opgeleverd veran deringen in dien toestand te brengen. Thans iets over de wijze waarop de reor ganisatie tot stand dient te worden ge bracht. Zooals gezegd, dient Bouw- en Wo ningtoezicht als zelfstandige dienst te wor den opgeheven. Aan het personeel van dien dienst zal derhalve. Wegens opheffing van zijn betrekking, eervol ontslag moeten worden verleend. Met ingang van den dag, waarop dat ontslag ingaat, zal dit perso neel. behoudens na te noemen uitzonde ringen. bij den dienst van Gemeentewer ken moeten worden aangesteld in dezelfde rangen en op hetzelfde salaris, waarin en waaron dit thans werkzaam is. De Hoofdinspecteur evenwel zal, nu de aard van zijn werkzaamheden verandering zal ondergaan, aangesteld moeten worden als Ingenieur bij Gemeentewerken en wel, met het oog op de aan zijn tegenwoordige functie verbonden wedde van f. 3 456. f. 4.032.—in den rang van Ingenieur 2e klasse, aan welke functie een wedde ver bonden is van f. 3.456.f. 4.416. Vermits de Hoofdinspecteur ln het ge not is van twee periodieke verhoogingen, ware hem bij de benoeming in zijn nieuwe functie een tweetal periodieke verhoogin gen bij vervroeging toe te kennen. Aan de diensten van den klerk le klasse bij het Bouw- en Woningtoezicht zal na de reorganisatie geen behoefte meer bestaan, zoodat deze ambtenaar niet bij den dienst van Gemmentewerken kan worden aan gesteld. Aan hem zal derhalve, overeen komstig de desbetreffende verordening, wachtgeld moeten worden toegekend. De vorenvermelde assistentie van den Administratief Hoofdambtenaar bij Ge meentewerken. wiens werkzaamheden aan merkelijk zullen worden uitgebreid. zal moeten worden verleend door een kracht met min of meer grondige vakbekwaam heid. aan wien meer belangrijke werk zaamheden, zij het onder leiding van den Administratief Hoofdambtenaar, zelfstan dig zullen kunnen worden overgelaten Als zoodanig komt niet in aanmerking de tegenwoordige assistent, zoodat aan de zen ambtenaar, wegens verandering in de inrichting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is, eervol ontslag zal moeten worden verleend onder toekenning van wachtgeld Het ontslag van den Hoofdinspecteur en van de Inspecteurs zal, evenals de benoe ming van den Hoofdinspecteur tot Inge nieur bij Gemeentewerken, door den Raad moeten geschieden, zulks ingevolge de des betreffende verordening. Het ontslag van het verdere personeel bij den dienst van het Bouw- en Woningtoezicht, de aanstel ling van dat personeel, voor zooveel noo- aig. bij den dienst van Gemeentewerken en het ontslag van den assistent van den Administratief Hoofdambtenaar bij laatst genoemden dienst, zullen door B. en W. moeten plaats hebben. Het tijdstip van in gang van een en ander ware aan B. en W. over te laten. Het is mogelijk gebleken, dat de dienst van Gemeentewerken, ook na de reorgani satie. in het gebouw Breestraat 125 tijde lijk blijft gehuisvest. De Commissie van Fabricage heeft zich met deze reorganisatie vereenigd. Ingediend is thans een wetsont werp tot wijziging en verhooging van het dertiende hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1936, zulks met het oog op de versterking der Indische weermacht. Minister Colijn acht, gegeven de internationale verhoudingen van het oogenblik, het voortgaan met aanbouw van het kleine materieel doelmatiger dan het op stapel zet ten van een nieuwen kruiser. Voor het jaar 1940 zullen 4 jagers en 9 onderzeeërs worden vervaardigd. In totaal zijn er 12 jagers en 18 onderzeebooten voor de Indische Defensie noodig. Binnen vier jaren zal het lucht- materieel moeten worden ver nieuwd. waartoe reeds verschil lende bestellingen zijn gedaan. Onder andere zullen geleidelijk 39 groote gevechtsvliegtuigen voor de Indische landmacht (bom menwerpers) worden aangeschaft. iMen zie voor nadere bijzonderheden het 3e Blad). IJMUIDEN, 26 Aug. 1936. vischprijzen. Tarbot per K.G. f. 0.940.62; Griet per kist van 50 K.G. f.2116; Tongen per K.G. f. 1.150.90; Groote Schol per kist van 50 K.G. f.26—21.50; Middelschol f.20—18; Zetschol f.2015; Kleine Schol f.18 7.50; Schar f.103.60; Tongschar f.25 13; Vleeten per stuk f. 1.80—1.20; Pieter man en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 3.101.90; Groote Schelvisch f.129; Middel schelvisch f.1210: Kleinemiddel Schelvisch f. 11.507.50: Kleine Schelvisch f.10—6.50; Kabeljauw per kist van 125 Kg. f. 5525; Gullen per kist van 50 K.G f. 11 —2.20; Heilbot per K.G. f. 1.12—0.90; Wij ting per kist van 50 K.G. f.42.30; Ma- kreei per kist van 50 K.G. f. 123.50. Aangevoeld: Groote hake f.73; Groot middel hake f.70; Kleinmiddel hake f.24 —21; Kleine hake f. 16—15. Aangekomen de stoomtrawlers: IJM 21 met f.1450; IJM. 147 met f.1946; IJM. 3 met f.1500; IJM: 71 met f.2580; IJM. 183 met f. 2230; IJM. 177 met f.1416; IJM. 91 met f.590; IJM. 1 met f.3120 en de logger KW. 51 met f. 693 besomming. VLAARDINGEN, "b Aug. Binnengekomen de KW. 42 met 30 last. Volleharing f. 9.10—9.30; Maatjes haring f. 8.60—7.50. DE ALGEMEENE TOESTAND. De verlenging van den Duitschen dienstplicht. Zooals te verwachten was, heeft de uit breiding van het Duitsohe leger groote be zorgdheid gewekt vooral in Frankrijk en zullen tegen-maatregelen niet uit blijven. De Belgische gemengde militaire com missie. belast met de studie van de vraag stukken van de nationale defensie, heelt, reeds een dagorder aangenomen, waarin ln principe de algemeene dienstplicht wordt aanvaard. De stemming in Frankrijk? Daarover meldt men o.a. aan het „Hbld.": Men is het er in de eerste plaats vrijwel algemeen over eens dat het beroep op de Russische dreiging niets is dan een voor wendsel. Op het oogenblik, dat Moskou Zinowjev en zijn kameraden fusilleert, kan men niet zeggen dat Rusland naar buiten bijzondere propaganda maakt voor het bolsjewisme. Het plan van Hitier echter, in „Mein Kampf" uiteengezet, ontwikkelt zien matig en het eind van de Olympische Spe len is zooals men verwacht had het sein voor een nieuwe etappe van zijn verwezen lijking. De beteekenis van het voorwendsel is vrij gering tegenover de vraag: Wat moet Frankrijk thans doen. nu het de dreiging in het Oosten opnieuw zoo ziet verergeren en het zich dient te herinneren, dat Hitier het als voornaamste vijand van Duitsch- land heeft aangewezen? Men vindt ln eenige beschouwingen de opvatting dat het doel van deze nieuwe versterking van de Duitsche militaire macht, die blijkbaar een soort hegemonie beoogt over de kleinere mogendheden, die zich door het communisme bedreigd ach ten, ten doel heeft Frankrijk te isoleeren. Onder deze omstandigheden hebben de ge ruststellende verzekeringen, die Schacht die juist te Parijs is gearriveerd wel zal komen geven, niet veel waarde en moet Frankrijk er naar streven in.Jiet binnen land eensgezind te blijven en "naar buiten de banden met de bondgenooten te verster ken. Ook tot Italië, dat met den stap be zwaarlijk erg ingenomen kan zijn, moet toenadering worden gezocht, hetgeen niet zoo heel veel moeilijkheden behoeft mee te brengen. In een besohouwing van Jean Fabry in de „Intranslgeant" spreekt deze oud minister van oorlog de meening uit, dat Duitsohland zich gereed maakt den strijd op alle fronten te voeren en het hoofd te bieden aan alle coalities. Voor Frankrijk brengt de uitbreiding van den dienstplicht in Duitschland de nood zakelijkheid mede. zijn geheele nationale verdediging te reorganiseeren. Met den tweejarigen diensttijd kon het moeizaam het hoofd bieden aan den toestand, ont staan door het vormen van een Duitsch leger van 36 divisies. Daarbij was dan nog rekening gehouden met de vriendschap van Italië en met. rust en neutraliteit in Spanje. De nieuwe regeling maakt het Duitsch- iand gemakkelijk de 300 divisies van 1918 weer te reconstitueeren. „Het is voor ons een kwestie van leven en dood om de ba- BINNENLAND. De defensie van Indië wordt versterkt; een wetsvoorstel ingediend. (3e Blad). De distributie van levensmiddelen en de maatregelen voor den winter. (Binnenland, 3e Blad). Vier Hollanders uit Duitschland uitge wezen. (3e Blad). De stand der groente- en fruitteeltge wassen. (Land- en Tuinbouw, 2e Blad). Voorstellen van B. en W. van Leiden tot combinatie van Bouw- en Woningtoezicht met Gemeentewerken. (Gemeentezaken, le Blad). Ingaande morgen zal steun worden ver leend aan de kleine zeevisscherij. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De Spaansche nationalisten hebben nieu we aanvallen ingezet, (le Blad) Na de verlenging van den Duitschen dienstplicht tot 2 jaar. (Buitenland, le Blad). Japanners in China vermoord. (Buiten land, le Blad. Bezoek van dr. Schacht aan Parijs. (Bui tenland, le Blad). Sovjet-vliegtuig neergestort. Elf slacht offers. (Luchtvaart, le Blad). zie voorts laatste berichten eerste blad. lans op te maken en zonder verwijl de nieuwe opofferingen te aanvaarden, welker noodzakelijkheid deze ongetwijfeld zal aan- toonen", zoo besluit hij. De rechtsche afgevaardigde van Parijs, Fernand Laurent, heeft den president van de legercommissie der Fransche Kamer een brief gezonden, waarin hij vraagt, deze commissie zoo spoedig mogelijk bijeen te roepen om den minister van oorlog, Dala- dier, te hooren over de consequenties van het besluit van de Duitsche regeering den diensttijd te verlengen. Laurent wijst er ln zijn brief verder op, dat de socialistische collega's in deze com missie hebben voorgesteld, een sub-com missie te benoemen, welke belast is met het bestudeeren van de mogelijkheid van een nieuwe groepeering van de strijdmacht om te komen tot een vermindering van den diensttijd in het Fransche leger, zonder de veiligheid van het land aan te tasten. Hetgeen hij wei zeer opportuun oor deelt Volgende cijfers worden nog gegeven: Den eersten Juli 1937 zal Duitschland 1.200.000 man onder de wapenen hebben, bestaande uit 300.000 man vrijwilligers met langen diensttijd, die reeds grondig ge oefend zijn. 500.000 man recruten van de lichting 1914. die dan reeds 21 maanden zullen hebben gediend, en 400.000 man van de lichting 1915, die dan 9 maanden heb ben gediend. Na 31 October 1937 wordt het aantal re cruten minder. Op dien datum zullen zich ongeveer 1 millioen man onder de wape nen bevinden, op 1 October 1938 zal het aantal manschappen, dat onder de wape nen is. 900.000 bedragen. De bladen melden, dat generaal Gamelin gisteren een bezoek heeft gebracht aan Blum om met hem den toestand te be spreken. Men wil dus, naar de „Echo de Paris" schrijft, maatregelen treffer, tegen het Duitsche gevaar. Het resultaat der besprekingen is volgens het blad echter nog niet bekend. In Engeland trachten gezaghebbende kringen het belang van de verlenging van diensttijd in Duitschlad als van minder draagwijdte voor te stellen. Zij wijzen er op. dat door de „recrutenarme jaren" en door het feit, dat tal van jonge Duitschers reeds verbintenissen voor twee jaar heb ben aangegaan, de verlenging van dienst tijd de Duitsche effectieven niet zoozeer vergroot als op papier lijkt. Men verheelt echter de psychologische uitwerking van dit decreet niet. dat zijn weerslag vindt in een toeneming der spanning tusschen Ber lijn en Moskou. Het is inmiddels duidelijk, dat na de zitting van het ministerieel co mité, de Britsche diplomatie niet in gebreke zal blijven haar invloed te gebruiken om zoo veel mogelijk den weerklank van de Duitsche beslissing te verzwakken. De correspondenten der Engelsche bla den te Berlijn meldden, dat de Rijksdag te Neurenberg zal bijeenkomen gedurende het partijcongres, dus tusschen 8 en 14 September en dat Hitler dan zelf over de noodzakelijkheid van de verlenging van den diensttijd zal spreken. Bovendien zullen dan maatregelen worden aangekondigd tot organisatie van de geheele Duitsche jeugd, zonder klasse- of standenonderscheid, ter verdediging van het vaderland. De jongens zuilen reeds voor hun d'ensftyd geoefend weiden, de msirjr in nav-gin» 'n akfr r- bouw, zoodat zij in geval van oorlog de mannen in den landbouw zullen kunnen vervangen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1