LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 26 Augustus 1936 BINNENLAND De distributie van levensmiddelen Er zitten ook verbeteringen in de gewijzigde steunmaatregelen LUCHTVAART MAATREGELEN VOOR DEN WINTER. In het gebouw Excelsior te 's-Graven- hage is gistermiddag een vergadering ge houden van de vereeniging van Directeu ren van Maatschappelijk Hulpbetoon, af- aeeling Zuid-Holland, waarin de heer G. W F. van Hoeven, hoofdinspecteur voor de steunverleening. besproken heeft het „be leid van den socialen werker", de maat regelen, vervat in de circulaire van den Minister van Sociale Zaken .van 31 Juli 1936 en de distributie van levensmiddelen. De heer van Hoeven wees erop, dat de bekende circulaire van 31 Juli veel stof heeft doen opwaaien. Intusschen hoort men alleen spreken over de afschaffing van den huurtoeslag en de regeling van de standaardloonen. Maar er zitten ook ver beteringen in de circulaire en daarom is het goed, dat een en ander eens bekeken wordt. Spr. wees erop, hoeveel er afhangt van het beleid van den socialen werker. Hi) is de man immers van de dagelijksche uit voering. Hij dient goed te beseffen, welke groote belangen hij in handen heeft. In tusschen wordt deze taak van dag tot dag zwaarder en veak onderschat, ook door gemeentebesturen. Gebrek aan vertrouwen is een der hoofd oorzaken van veel ellende. De sociale wer ker zorge ervoor, dat het vertrouwen be waard of hersteld wordt. Momenten als men nu beleeft, leiden er zoo licht toe. dat men het vertrouwen verliest. Het tegen wicht der sociale werkers dient in de weegschaal gelegd te worden. Het is eerste plicht, aan de betrokkenen duidelijk te maken, waarom een bepaalde wijziging in de steunregeling noodlg is Men late niet alleen het gevoel, maar ook het verstand spreken. De doorsnee Nederlandsche arbeider wil niets liever dan werken. Te erkennen valt echter, dat er heel wat loopen, die roe pen: „leve de crisis". Wordt daar niet op gelet, dan sticht men kwaad voor den be trokkene en voor het bedrijfsleven, bene vens voor den arbeider, die het noodig heeft. Daarom is spr. voorstander van een strenge contröle. De heer van Hoeven stipte vervolgens de circulaire van 31 Juli aan. Te dien aan zien wees hij op de volgende verbeteringen, die de circulaire gebracht heeft: het laag ste tarief is met 50 cents verhoogd. De maxima zijn belangrijk verbeterd. Ten aanzien van de loonnormen der Jonge werkloozen is veel verbeterd. Verbeterd is ook de rouleerregellng van de werkver schaffing. Voorts heeft de regeering betoogd het noodige te zullen doen ten aanzien van de distributie van levensmiddelen. De verandering zal plaats hebben in twee étappen. Spreker stelde voor, zich te bepalen tot de eerste étappe. In dit ver band onderwierp hij verschillende punten der circulaire aan een bespreking om ver volgens te komen op de levensmiddelen distributie. ZIJ is gecentraliseerd onder gebracht bij het departement van Sociale Zaken. Spr. heeft daarbij de leiding. In de distributie zal binnenkort op genomen worden 6000 ton bak. en braadvet. Bij de versche-groentendistributie bestaan eenige moeilijkheden. Men is daarbij afhankelijk van het doorge draaide product, dat enorm varieert. De versche-groenten kunnen daarom niet over het heele land worden ge distribueerd. Dze groenten worden dan ook op de brandpunten gebracht. Wat nu nog opgevangen wordt boven het normale kwantum wordt niet vernie tigd, maar ingeblikt. De fabrieken zijn reeds druk aan 't werk. De kans is zeer groot, dat ook tomatensoep zal kun nen worden verstrekt. Daarmede komt er tevens een nieuw afzetgebied voor de tomaten. Ook zeide spr. nog. dat in verband met het uit de markt nemen van varkens, 15 fabrieken dag aan dag bezig zijn varkens gehakt te draaien. Ook met andere voe dingsmiddelen is men nog bezig. Alles wordt erop gezet om den arbeider in den aanstaanden winter een uitmuntend pro duct voor te zetten Ten aanzien van den winkelier zeide spr., dat de regeering wil medewerken indien ook de winkelier medewerkt. Met een mi nimale winst zal hij tevreden moeten zijn. In ieder geval, ook al zou er van zekere zijde tegenwerking komen, de distributie gaat in ieder geval door. -o- BIJDRAGE AAN DE K.E.M.A. Ten bedrage van f. 40.000. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, waarbij op de Waterstaats- begrooting voor 1936 een post van f. 40.000 wordt gebracht als bijdrage aan de N.V. tot Keuring van Electrotechnisohe Mate rialen te Arnhem. Hiervoor verkrijgt de regeering 't recht, voor zooveel noodig, gebruik te maken van de inrichtingen en werken van de K E.M.A. ten behoeve van het vaststellen van voor schriften en het houden van toezicht (w.o. het doen van uitspraak in geval van ge schillen) inzake keuring van electrotech nisohe materialen en apparaten. EEN BEZOEK AAN DE STOKVIS-FABRIEKEN. DE NIEUWE ERRES-RADIOTOESTELLEN ZIJN GEREED. (Van onzen reisredacteur). In deze mooie zomersche dagen denken de fabrikanten alweer aan den winter. Zoo is het met de mode, waarvan de winter- modellen reeds bij de magazijnen circulee- ren; zoo is het ook bij de radiotoestellen. De firma R. S. Stokvis en Zoon heeft haar modellen voor het nieuwe seizoen alweer gereed en dezer dagen hebben wij er eens kennis mee kunnen maken. In de oude fabriek aan de Stortebekerstraat in Den Haag zijn thans, wat dit deel der fabri cage betreft, de hout- en metaalbewerkin gen geconcentreerd: de montage geschiedt in de nieuwe fabriek aan de Laakkade. Daar is een leegstaande fabrieksruimte verkregen die voor dit doel zeer geschikt is. De nieuwe Erres-toestellen gaan wel in vele opzichten met hun tijd mee. Ze zijn n.l. alle zonder uitzondering thans uitge rust met één kortegolfbereik. waarvan de technische mogelijkheden zelfs in het een voudigste apparaat tot het uiterste zijn benut. Elk Jaar brengt ook weer een ver betering van de kwaliteit van de ontvangst, al zijn op dit gebied de laatste jaren geen geweldige sprongen meer gemaakt omdat sinds eenigen tijd in de radioindustrie een stadium bereikt is, dat aan hooge eischen voldoet. Hier is de kwaliteitsverbetering bereikt, in de eerste plaats door gebruik making van de nieuwste lampen. Verder is de ophanging van de luidspreker-co nussen verbeterd, hetgeen een betere bas- weergave tot gevolg heeft. Bij de duurdere toestellen komt daar nog een electrische kunstschakeling bij. En ten slotte is nu een grooter aantal apparaten uitgerust met variabele selectiviteit. Daarmee heeft de luisteraar het zelf in zijn macht om een keuze te doen tusschen grootere selectivi teit en een zuivere klankweergave. BIJ den huidlgen stand van de radiotechniek moet nu eenmaal het een aan het ander wor den opgeofferd. De bediening der toestellen wordt eik jaar weer eenvoudiger. Zelfs het kortegolf bereik wordt met één knop bediend op een wijze, die het voor den leek mogelijk maakt allerlei nieuwe stations te tiooren. Een nieuwigheid bij de Erres-toestellen is nog een klikinstelling aan den knop waarmede de bandbreedte wordt gevarieerd, waar door de normale stand er van gemakkelijk is terug te vinden. Dat zal aan de ge luidsweergave bij een vluchtige bediening ten goede komen. De zichtbare afstemming is in dit seizoen in alle apparaten, behalve het allergoedkoopste aanwezig, in den be kenden vorm van een neonbulsje, dat over een maximale lengte tot lichten gebracht moet worden. Deze afsteminrichting heeft in de practijk getoond zelden of nooit te talen en is bovendien gemakkelijker in stelbaar dan een met bibberende wijzer tjes of een. waarbij men uitsluitend op het gehoor moet afgaan. In het uiterlijk van de kastjes, hetwelk ook dit jaar weer ontworpen is door den bekenden sierkunstenaar Otto van Tus- schenbroek, overheerschen horizontale en verticale lijnen. In overeenstemming hier mede is de ronde schaal verlaten en ver vangen door een z.g. lineaalschaal, die van horizontaal model is in de toestellen, waarbij de verticale afmeting overweegt, en van verticaal model in die, waarin de horizontale lijnen het meeste spreken. Iets nieuws vormen de onderzettafeltjes, die bij elk toestel in de desbetreffende kleur zijn ontworpen. De kastjes zijn uitgevoerd in gepolitoerd notenhout en die van het duur ste toestel zijn ingelegd met palissander. De nieuwe toestellen zijn alle superhete rodynes, het schema dat de laatste jaren vrijwel algemeen ingang heeft gevonden. Dit seizoen kenmerkt zich door eenige ver beterde eindlampen, waardoor het onver - vormd weer te geven vermogen is toegeno men. De AL4 is de eindlamp van alle ap paraten, behalve het duurste, waarin de AL5 is gebruikt. Van de toestellen worden zes verschillende modellen gebouwd, van de eenvoudigste met drie lampen en één ge- lljkrichtlamp tot de duurste met vijf lam pen en een gelijkrichtlamp. Behalve wegens haar radiotoestellen heeft de firma R.S. Stokvis en Zoon de laatste jaren ook bekendheid gekregen door haar Erres-stofzuigers. waarvan we In de fabriek de drie modellen eveneens hebben zien monteeren. Het is alles Ne- derlandsch fabrikaat. Dat zal straks ook gezegd kunnen worden van de Erres-naai- machines, die nu nog gedeeltelijk met licentie in het buitenland worden vervaar digd. Met ingang van 1 Januari 1937 hoopt de firma, naar de directie ons verzekerde een aanvang te maken met de fabricage van haar eigen naaimachines, de eerste van onzen eigen bodem. Zoo schrijdt de Nederlandsche industrie steeds voort in haar streven naar werkverruiming. Zij toont ook hier weer. dat zij voor het bui tenland niet behoeft onder te doen. -o- HERBENOEMING VAN BURGEMEESTERS Bi) Kon. besluit zijn opnieuw tot burge meester benoemd: Met Ingang van 21 Sept. te Chaam, A. Schram, secretaris dier gemeente. Met ingang van 1 Sept. te Klundert, mr. P, N. Höweler. Met Ingang van 25 Sept. te Varlk. C. J. M. Brouwers, secretaris dier gemeente. Met Ingang van 28 Sept. te Moerkapelle, A. Verheul Azn. Met ingang van 6 Sept. te Hekelingen en Spijkenlsse A. Lindeman van Bloemen Waanders. Met ingang van 17 Sept te Hoogkarspel, S. M. Middelhoff. Met ingang van 3 Sept. te Ursem. D. F. C. F. van den Heuvel, sceretaris dier ge meente. Met Ingang van 6 Sept. te Zwaag, J. Wlerlng, secretaris dier gemeente. Met Ingang van 1 Sept. te Grauw en Langendam. F. J. van Campen. Met ingang van 22 Sept. te Stavoren, mr. S. M. van Haersma Buma. secretaris dier gemeente. Met ingang van 30 September te Blok zijl, H. J. Bulten. Met Ingang van 17 September te Bergen (L.), E. L. M. Otten. DE TENTOONSTELLING „T VOLLE PROFIJT", ENSCHEDÉ. DE OFFICIEELE OPENING. De groote tentoonstelling ,,'t Volle Profijt" te Enschedé, welke een beeld geeft van hetgeen Twente presteert op het gebied van industri, landbouw, veeteelt en handel, is vanmorgen op het Erve Zeggelt te Enschedé geopend. De organisatoren kunnen met trots terugzin op hun werk; hier is een expositie verrezen, welke van een dergelijke beteekerüs is, dat Enschedé er de komende week door in het middel punt van de belangstelling zal worden geplaatst. Zooals men weet Is deze tentoonstelling ingericht ter gelegenheid van de opening van de haven van Enschedé welke plech tigheid in den laten middag zou worden verricht door den minister van Water staat, Jhr. Ir. O. C. A. van Lith de Jeude, alsmede ter eere van het veertigjarig be staan van de Lonneker landbouw en zud- veicoöperaties. Tal van houten gehouwen, welke op kleurige, artistieke wijze zijn versierd, be vatten zulk een groot aantal unieke in zendingen, dat men vele uren noodig heeft om alles te bezichtigen. Om half elf vanmorgen kwamen de ge- noodlgden in het groote restaurant, in het midden van het uitgestrekte tentoonstel lingsterrein bijeen. Onder hen bevonden zich o.m. de mlnJster van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lith de Jeude, de com missaris der Koningin in de provincie Overijssel, mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, mr. dr. A. A. van RhiJn, secretaris generaal van de departementen van land bouw en visscherij en diverse burgemees ters. wethouders en raadsleden van Twentsche gemeeinten. De rij van sprekers werd geopend door den voorzitter van de tentoonstelling, den heer H. B. Peteri, die alle aanwezigen wel kom heette en het doel der tentoonstel ling uiteenzette. Vervolgens werd het woord gevoerd door den burgemeester van Enschedé, den heer J. J. G. E. Ruekert, den secretaris-generaal van landbouw en visscherij, mr. dr. A. A. van Rhijn en den Commissaris der Konin gin in Overijssel mr. dr. A. E. baron van Voorst tot Voor$t. Tenslotte werd het woord gevoerd door den minister van Waterstaat, Jhr. ir. O. C. A. van Lidt de Jeude. die de hoop uit sprak dat zoowel de landbouw als de in dustrie, waarvoor op deze tentoonstelling propaganda wordt gemaakt, krachtig mo gen bloeien in het belang van de volks welvaart. Spr. dankte allen die hadden meegewerkt aan de inrichting van deze tentoonstelling en opende namens de re geering de tentoonstelling. TWEE VLIEGERS BEGRAVEN. De slachtoffers van het ongeluk te Soestcrberg. Gistermiddag is -tri tegenwoordigheid van zeer velen op Nieuw Eik en Duinen te Den Haag teraardebesteld het stoffelijk over schot van den Vrjjdag te Hilversum om het leven gekomen sergt.-vlieger bij de luchtvaartafdeeling te Soesterberg, J. P. J. Lemstra. Namens den minister van Defensie a.o„ dr. Colijn, was aanwezig kolonel H. D. S. Hasselman. De L.V.A. te Soesterberg had een deputatie gezonden met aan het hoofd kapitein Van der Zanden, de Marine Luchtvaartdienst was vertegenwoordigd door den officier-vlieger Den Ouden en den sergt.-vliegtuigmaker Lokman. Voorts was er de heer S. Smits namens de directie der Fokkerfabrieken. In opdracht van den inspecteur van de militaire luchtvaaart en van den comman dant der L. V. A. te Soesterberg voerde het woord kapitein Van der Zanden, chef van de opleiding voor vliegerwaarnemer. Na zijn diepe deelneming met dit verlies te hebben betuigd, herinnerde spr. aan de voorspoedige opleiding van Lemstra. Aan de groeve heeft de moeder bedankt voor de aanwezigheid der officieele depu taties. Ds. J. Poot ging hierna voor in gebed. Te half twee is op de begraafplaats te Mlddeiharnis het stoffelijk overschot van den bij het vliegongeluk om het leven ge komen vlieger G. C. Koeze met militaire eer ter aarde besteld. Aanwezig waren de commandant van dc luchtvaartafdeeling Soesterberg, kolonel van den generalen staf P. W. Best en een deputatie uit het personeel van de af- deeling. Deze deputatie bestond uit den eersten luitenant C. J. M. Nass, kapitein H. Schlimmer en den reserve-sergeant G. Sonderman. De kist werd door tien collega's van den overledene, allen reserve-sergeants, ten grave gedragen. o DE „NIEUW AMSTERDAM". Het schip komt in 1938 in de vaart. Het nieuwe vlaggeschip van de Holland- Amerika Lijn, dat bij de Rotterdamsohc Droogdok Mij. onder R.D.M. 200 op stapel staat, zal „Nieuw Amsterdam" worden ge naamd. gelijk gisteren is gemeld. Het schip, dat in 1938 in de vaart zal komen, heeft een tonnenmaat- van onge veer 33.000, een waterverplaatsing van 36.000 M3„ terwijl de geladen diepgang 9.55 M. bedraagt. De bemanning zal 540 koppen tellen. Er komen 260 hutten in de eerste klasse, 205 hutten in de toeristenklasse en 74 hutten in de derde klasse. Het aantal badkamers bedraagt 120 en het aantal douchekamers 265. Vervoerd kunnen wor den 520 passagiers eerste klasse. 525 in de toeristenklasse en 225 ln de derde klasse. De commandobrug ligt 23 Meter boven den waterspiegel, de bovenkant van den schoorsteen 33 Meter en de toppen van de masten 55 Meter, Het aantal dekken be draagt 10, terwijl 22 reddingbooten worden meegevoerd, plaats biedende aan 1984 per sonen. In totaal is 15.000 ton materiaal noodig voor den bouw van de „Nieuw Amsterdam" en er moeten 3.200 000 klinknagels voor ge klonken worden. Reeds eerder heeft de Holland-Amerika Lijn een passagiersschip „Nieuw Amster dam" ln bezit gehad, dat indertijd voor sloop naar Japan werd verkocht. Dit schip had een tonnenmaat van ongeveer 17.000. CONTINGENTEERING NAADLOOZE BUIZEN. Bij de Tweede Kamer Is ingediend een wetsontwerp tot regeling bij de wet van het K. B. van 22 Juni 1936, waarbij de in voer van naadlooze buizen of pijpen van ijzer of staal voor gas, water en centrale verwarming met een uitwendige doorsnede van 20 tot en met 60 m.M. met ingang van 1 Juni 1936 voor het tijdvak van vier maanden werd beperkt. Tegen het eind van Augustus 1935 was het noodzakelijk den invoer van gelaschte buizen, waarvan de prijzen binnen een half Jaar tijds ten gevolge van het uiteen vallen van het contingentale buizenkartel met cjrca Wit- waren gedaald, te beperken, ten einde den strijd om de blnnenandsche markt voor de Nederlandsche industrie eenigszlns te verlichten. Deze contingenteering heeft ln toene mende mate aan effect Ingeboet door den stijgenden invoer van naadlooze bulzen, welke reeds spoedig een overmatig karakter aannam. De invoer bedroeg ln de periode Januari t.m. Mei 1J35 3438 ton en ln de zelfde periode in 1936 5554 ton, terwijl van Januari t.m. Juli 1935 gemiddeld circa 740 ton per maand werden ingevoerd, tegen circa 1220 ton per maand in de periode Augustus 1935 t.m. Mei 1936. Daar. zooals reeds werd opgemerkt, deze overmatige invoer afbreuk doet aan het effect van de contingenteering van ge laschte buizen, heeft de minister gemeend tot toepassif?? van de Crisislnvoerwet te moeten overgaan. De contingenteering van naadlooze buizen van genoemde afmetin gen Is derhalve te beschouwen als een sluitstuk op den Invoer beperkende maat regelen, welke ten aanzien van gelasohte buizen zijn getroffen. De invoer van alle andere naadlooze bul zen of pijpen, met inbegrip van stoom- en vlampijpen, is. voor zoover het geen rij wielbuis betreft, niet aan beperking onder worpen. o REÜNIE TELEFOONPERSONEEL TE HILVERSUM. Het personeel van de rijkstelefoon, ge organiseerd in den Centralen bond van Nederl. post-, telegraaf- en telefoonperso neel ic.b.p.t.t.) hield zijn jaarlljksche reünie te Hilversum. Uit alle windstreken waren de telefonis ten. toezichthoudsters en chefs-telefoniste samen gestroomd. De bijeenkomst stond onder leiding van den heer H. van Glessel. alg. secretaris van den c.b.p.t.t, te 's-Gravenhage, De voortschrijdende automatiseering en centralisatie van den telefoondienst heeft voor het betrokken personeel verschillende minder prettige consequenties. Weliswaar is door de bedrijfsleiding destijds de ver zekering gegeven, dat „er geen ongerust heid behoefde te bestaan ten aanzien van de positie van het in dienstzijnde bedie nend telefoonpersoneel" en ook „dat de wijzigingen in het telefoonbedrijf geen ge dwongen ontslag van telefonisten zullen medebrengen", doch de door de automati seering overcompleet rakende ambtenaren worden naar elders verplaatst, meermalen ver bulten den kring van het gezin en fa milie. Ook de promotiekansen van het personeel raken in het gedrang. Over een en ander vond een uitvoerige gedachtenwlssellng plaats culmineerende in het besluit, het bondsbestuur te verzoe ken de ter zake onder het personeel leven de wenschen en bezwaren ter kennis van den heer directeur-generaal der p.t.t. te brengen. De ongehuwde ambtenaren betalen, even als de getrouwde collega's gedurende hun geheele loopbaan pensioen-premie voor weduwen en weezen. De vrouwelijke amb tenaren, die vóór den 45-jarigen leeftijd in het huwelijk treden, worden ontslagen. PractLsch staat tegenover den betaalplicht voor de ongehuwden geen ontvangrecht. Enkele jaren geleden heeft op initiatief van mevrouw BakkerNort de Tweede Kamer een wijziging van de pensioenwet aangenomen, waardoor de ongehuwden ln de gelegenheid werden gesteld het wedu- wenpensioen aan ouders, broer of zuster voor wie dc ambtenaar onderhoudsplicht had, over te dragen. Deze bepaling werd echter door dc Eerste Kamer verworpen. Het rijkstelefoonpersoneel vestigde nog maals de aandacht op deze leemte in de pensioenwet. Gerulmen tijd werkt een staf van acqui sitie-ambtenaren bij den P.T.T. Per 1 Juli JJ. Is deze bedrijfstak omgevormd ln een pers- en propaganda-dienst, met als chef den heer J. G. Pater van den persdienst. Door den directeur-generaal is ten vo rige jare, op een desbetreffend verzoek van de vakorganisatie, geantwoord: „dat het bezwaar ontmoet vrouwelijk personeel met acquisitie-werkzaamheden te belasten". Naar de meening van den directeur-gene raal „Is de practijk dezer werkzaamheden dusdanig, dat deze taak niet onder alle omstandigheden door vrouwelijk personeel zou kunnen worden vervuld". De reünisten hebben, na uitvoerige be spreking van dit onderwerp, het bonds bestuur verzocht zich ter zake opnieuw met den heer directeur-generaal te verstaan. De reünisten verzamelden zich aan een gemeenschappelijk maaltijd ln hotel „Hof van Holland" te Hilversum. ————o VLIEGTUIGEN VOOR SPANJE. Het Tweede Kamerlid Schalker heeft aan den Minister van Koloniën, voorzit ter van den Raad van Ministers, de vol gende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is de Minister, gezien het besluit der regeering om, voorzoover haar bevoegd heid strekt, te verhinderen, dat burger lijke vliegtuigen naar Spanje worden ge leverd, bij nadere overweging niet van oordeel, dat het niet juist was, op 8 Aug. j.l. aan de K.L.M, toestemming te ver- leenen tot het verkoopen van twee Fokker toestellen aan de Crilly Airways Ltd. Niet tegenstaande de Minister tevoren door steller dezer vragen persoonlijk was ge waarschuwd, dat die vliegtuigen bestemd waren om vla Engeland aan de tegen de wettige regeering van Spanje rebelleerende fascisten te worden geleverd? 2. Heeft de regeeringe maatregelen ge troffen ten einde te verzekeren, dat in den vervolge in geen enkelen vorm van Ne derland uit hulp wordt verleend aan de Spaansche fascistische opstandelingen en dat agenten van deze laatsten onmiddellijk uit het land zullen worden gewezen? DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen te 5.58 uur ls de „Riet vink" met passagiers en post van Schiphol vertrokken voor den tocht naar Indlë. Voor deze reis hebben de volgende pas sagiers geboekt: Een Amsterdam-Singapore twee Amsterdam-Karachi en een Amster dam-Cairo. Medegonemen ls 228 K.G. briefpost, 6 K.G. pakketpost en 190 K.G. vracht. De Kwak ls hedenmorgen om 10 uur 15 van het vliegveld TJililltan te Batavia ver trokken met medeneming van 194 kilogram post, 11 kilogram pakketpost en 52 kilo gram goederen. Elf passagiers werden voor tussohentrajecten geboekt. Twee personen moesten wegens plaatsgebrek worden ge weigerd. 0 DE NIEUWE GOUVERNEUR-GENERALL OP SCHIPHOL. De nieuwe gouverneur-generaal van Ne- derlandsch-Indlë, Jhr. Starkenborgh Stat houwer, vergezeld van zijn echtgenoot» en hun dochter, hebben gisteravond van Schiphol uitbeen vllegttocbt gedaan van ongeveer 45 minuten, aan boord van het Douglas-vllegtulg „Sperwer" van de K.L.M. Mede bevonden zich aan boord een neef van den gouverneur-generaal, jhr. Van Haersma Buma, de heeren Piesman, Gul- lonard en mr. Slotemaker van de K.L.M. De tocht werd om half acht begonnen en men vloog over Haarlem en Amsterdam, boven de wolken, hetgeen bij ondergaan de zon een schitterend schouwspel oplever de. Het hooge gezelschap was bijzonder verrukt van dit ongewone tooneel. Na af loop van de vlucht werd het avondmaal gebruikt ln 't nieuwe restaurant op Schip hol. waarna het gezelschap per auto weer naar Den Haag terugkeerde. (N.R.Ct.) VLIEGTUIGEN VAN DE BURGERIJ AAN DE INDISCHE REGEERING? Aneta meldt uit Batavia: Het „Bat. Nieuwsblad" deelt mede, dat men ln middenstandskringen het plan overweegt om de Indische burgerij te Inte resseeren voor het aanbieden van enkele vliegtuigen aan de regeering, teneinde daarmede te getuigen tegen linksche stroo mingen die het op peil brengen van de defensie zooveel mogelijk trachten tegen te gaan. KONINGINNEFEESTEN. HIstorische-Allegorische Costuums, zwarte kleren, hoge hoeden. 8123 „ERATO", - Oude-Singel 14 - Tel. 889. Wasfakkels 10 Ct. cinerez. Med.) TER AARDEBESTELLING IR. L. H. N. DUFOUR. Onder groote belangstelling heeft gister middag op de algemeene begraafplaats te Den Haag de teraardebestelling plaats ge had van ir. L. H. N. Dufour, oud hoofdin genieur ln algemeenen dienst bij de spoor wegen. Tegenwoordig waren o.m. de oud-minis ter van watrstaat ir. A. W. Könlg, C. H. Drlessen, chef van den dienst van weg en werken der Nederlandsche Spoorwegen. A. Blomhert, voorzitter der vakafdeeling voor electrotechniek en technische natuurkunde van het Koninklijk instituut van Inge nieurs, met den secretaris prof. Dorgeio uit Delft, vertegenwoordigende den raad van bestuur, mr. D. Lodder, vice-president van het Haagsche Gerechtshof, mr. J. J. van Blom, oud secretaris-generaal van het de partement van Justitie, prof. Ir. Van der Bilt, wethouder van 's-Gravenhage, Ir. H. Lohr, directeur van de provinciale Gelder- sehe electrlclteltsmaatschappU, de profes soren van Bemmelen. Nelemans en DU*' hoorn. dr. ir. G. L. F. Philips, ir. H. van der Minne, oud lid van den raad van toe zicht op dc spoorwegen, notaris mr. S. K. D. M. van Lier, veie oud-collega's en vele vrienden van den thans ontslapene. Aan de geopende groeve heeft allereerst een broer woorden van afscheid gesproken, waarna de heer C. H. Driessen namens de Nederlandsche Spoorwegen de groote ver diensten van den heer Dufour schetste,m verband met de ontwikkeling van hetsem- wezen, waaraan zijn naam verbonden zal blijven. Vervolgens sprak ir. Gratama ah vriend, waarna nog een nicht namens de familie woorden van erkentelijkheid heelt gesproken. Nadat de aanwezigen bloemen op de sa- hadden gestrooid, dankte de broeder voor de betoonde deelneming. 0 VERSPREIDE BERICHTEN. De Rott. Lloyd Rapide ln aansluiting op het mailschip Indrapoera wordt mor gen te 7 uur 38 ln Den Haag verwacht. 0 UIT NED. OOST-INDIK. HET GRAF VAN COEN. BATAVIA, 25 Aug. (Aneta). Naar de „Java-Bode" meedeelt, stelde het depar tement van onderwijs en eeredienst aan de regeering voor het gedenkteeken op M' graf van J. Pzn. Coen te doen bestaan u>» marmeren platen waarop niet alleen cm naam van J. Pzn. Coen doch ook die va® andere gouverneurs-generaal en hun ecni- genooten, wier overblijfselen ln dezen® ruimte gevonden zijn, zullen VM™om5; Hiervoor is een bedrag van f. 75.000 noo dig, waarvan f. 60.000 voor aankoop en ai- braak van een pakhuis. Men rekent 0» een gedeelte van dit bedrag door een zameling zal binnenkomen: men verwat dat de groot-handel f. 30.000 zal geven. 0 WEER EEN AARDSCHOK. KOETARADJA. 26 Aug 'Aneta) HedW' nacht werd een korte, doch vrU "eï aardschok geconstateerd. Vele personen snelden naar bulten, w gezien zij erger vreesden. 2-J

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10