„INCOGNITO" DE STRIJD IN SPANJE iBUITENL, WEEKOVERZICHT De Koning van Engeland aan de Dalmatische kust „Heerlijk, dat niemand mij hier herkent!' 77,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 22 Augustus 1936 Derde Blad No. 23438 LAND- EN TUINBOUW GEVAREN RIJZEN! Noe steeds woedt de droeve strijd In Spanje voort, zonder dat nog een uitein delijk succes voor een van beide partijen U te zien. Weliswaar blijft de indruk, dat de nationalisten langzaam terrein winnen. Joch in leder geval ls het niet van der- eelilken aard, dat een beslissing als aan slaande mag worden aangenomen: ook al Kijft natuurlijk ten allen tijde de moge lijkheid open. dat onverwachts een der strijdende partijen in elkaar kan zakken. Aanvankelijk leek het rekken van de operaties voor de regeering niet onvoor- deelig. daar mocht worden aangenomen, jat de regeering op den duur over meer uithoudingsvermogen zou beschikken, doch ook daaraan is een grens en thans lijkt het omgekeerde waarschijnlijker. De regee- linz heeft momenteel wel zoo ongeveer in het vuur gebracht, waarover zü kon be schikken. de tegenpartij is nog lang niet uitgepraat door het blijven aanvoeren van strijdkrachten uit Marokko! Voorloopig is dat een succes, hoewel op den duur dit suc ces toch wel eens te zwaar betaald zou moeten kunnen worden Het is ondoenlijk een schatting te maken omtrent het aantal slachtoffers, dat reeds is eevallen. doch dit staat vast. dat het in de duizenden loopt Vermoedelijk zal het oanal gesneuvelden nog wel klein zijn in terhouding tot het aantal, dat van weers- siiden is gefusilleerd of op nog wreedere wijze ter dood is gebracht. Met den dag schijnt de broederstrijd op het Iberische schiereiland in dit opzicht bloediger te worden en waar is nog het einde? De rroeeere onderlinge twisten onder de Span jaarden getuigden trobwens reeds van een tast ontwikkelde moordlust tusschen tonen van een land! Hoevele kunstschatten daarnevens noo- deloos ziin vernield, het is evenmin te be- oordeelen. doch dat de waarde in de mil- liarden loopt, staat, helaas, wel vast. De otficieele regeering is er no<* wel. doch heeft, weinig meer te vertellen; overal toeren communisten en anarchisten den boventoon en hun devies is nu eenmaal: vernielen en nog eens vernielen, zin of teen zin weg met het oude. Dit gebrek aan discipline zou overigens de Spaansche regeerüig van den schijn en met haar ons werelddeel parten kunnen spelen, gelet op het jongste conflict, dat er gerezen is tusschen Duitschland en Madrid! Een van de z.g. regeeringskruisers de officieren daarvan zijn vermoord en het gezag ls overgegaan op de roode beman ning! heeft te onzaliger oogenblik bul ten territoriale wateren van Spanje het Duitsche stoomschip „Kamerun" aange houden en doorzocht, hoewel daartoe geen enkel recht bestond. Van Duitsche zijde is daartegen ten scherpste geprotesteerd, doch bovendien is aan de Duitsche oorlogs schepen, die zich in de Spaansche wateren ophouden of weldra zullen ophouden, want de Duitschers hebben nieuwe eenheden derwaarts gezonden, ten strengste opdracht gegeven om met de wapens een herhaling tegen te gaan. Waarmede een zeer gevaar lijke situatie is geschapen, vooral, waar, zooais gezegd, de Spaansche regeerings- oorlogsschepen geen officieren meer aan boord hebben, doch zelfs onder roode vlag opereeren! Waartoe enkele schoten de wereld kun nen leiden, het is in 1914 geblekenIn ieder geval loopt de door Frankrijk voor gestelde non-interventie tengevolge van het incident groot gevaar te mislukken. Erg hard boteren wil het te dien op zichte toch al niet, daar de beslissende nntwoorden van Duitschland en Italië nog altijd op zich laten wachten. Speciaal van Itallaansche zijde laat men er geen twijfel over bestaan, dat onder non-interventie ook moet worden gerekend het niet ver kenen van hulp in natura of geld om van vrijwilligers maar niet eens te praten. Aan vankelijk scheen Italië zelfs persuitingen van sympathie met de regeering te Madrid fr onder te willen betrekken doch daar van is het tenminste teruggekomen. Niettemin vormen de Italiaansche voor waarden, hoe gewettigd zij op zich zelve ook lijken hulp ls hulp, in welken vorm ook! voor Frankrijk een geweldig be zwaar. De regeering-Blum heeft al haar uiterste best te doen, om eigen gelederen af te houden van daadwerkelijken militai ren steun, laat staan dus van zijdeling- zchen steun! De sympathieën laten zich nu eenmaal niet geheel en al onderdrukken, hoe gaarne ben dit ook zou zien om erger te voor komen Gevolg van een en ander is intussohen, bat er nog altijd geen overeenstemming is bereikt en dientengevolge over en weer ln kolde kampen in Europa de beschuldigin gen ten aanzien van steun aan de belli- torenten, juist of niet juist, dat is niet te controleeren, aan de orde van den dag zijn. Hoezeer de atmosfeer daardoor wordt vertroebeld, laat zich denken! Tot overmaat van ramp loopt men, als tevolg van die geladen stemming, het risico, dat een van beide partijen, die zioh zwak voelt worden, alles op haren en sna- 'en gaat zetten en probeert door opzette re onwettige daden inmenging van bui- kn te forceeren, in de hoop, zelf dan van °e andere zijde hulp te zullen erlangen, "n kat in nood doet vreemde sprongen, !f|t een oud spreekwoord niet voor niets. feitelijk kan Europa deze stemming van Beladenheid in het geheel niet verdragen, dzar immers besprekingen moesten wor sen ingeluid over een hernieuwing in 'enigerlei vorm van het vroegere Locarno- «rarag. De Olympische spelen zijn thans Rhidigd en Duitschland heeft weer allen [W om zich te wijden aan de groote Politiek.Maar men merkt, nog niets ™i ernstige besprekingen of uitzetten «n voelhoorns, de tijd lijkt er allesbehalve *>)P voor. Van verdere economische ontspanning, ™czeer tevens gewenscht, komt onder deze ™»t4ndigheden al evenmin iets terecht .stagnatie in ieder opzicht veroorzaakt de «Pwnsche furie! JWt Engeland, wordt de situatie in de „™riandsche Zee evenzeer met den dag tikker, al geeft het feit, dat met Egypte ■mninste overeenstemming is bereikt j®jaJ^eenige verademing in het Oostelijk ■■■■II.mi Ml I Italië's antwoord inzake non-interventie. De Italiaansche minister van buitenland- sche zaken, Ciano. heeft gisteren aan den Franschen ambassadeur te Rome een nota overhandigd inzake de kwestie der niet- inmenging in de Spaansche aangelegen heden. Na te hebben herinnerd aan de van Italiaansche zijde gemaakte opmerkingen over de draagwijdte en de grenzen, welke de non-interventie moet hebben, om inder daad doeltreffend te ziin. verklaart Ciano in zijn nota. dat de Italiaansche regeering. teneinde de totstandkoming van een ac- coord te vergemakkelijken, overeenkomstig de door de Fransche regeering gedane voor stellen bereid is: 1. Den directen en indirecten in- of doorvoer naar Spanje, naar de Spaansche bezittingen of naar de Spaansche zone in Marokko, van wapenen, munitie, oorlogs materiaal. benevens gemonteerde of ge demonteerde vliegtuigen en oorlogsschepen te verbieden; 2. Dit verbod toe te passen op alle con tracten, welke in uitvoering ziin; 3. Zich in verbinding te stellen met de andere belanghebbende staten voor het doen van wederzlidsche mededeelingen be treffende alle voorzorgen, welke getroffen worden, ten einde bovengenoemde maat regelen doeltreffend te doen zijn. Van haar kant zal de Italiaansche re geering de desbetreffende maatregelen van kracht doen worden, zoodra de Fransche. Engelsche. Portugeesche. Duitsche en Sov jet-Russische regeeringen dit eveneens doen Terwijl men evenwel ln het Fransche voorstel ook spreekt van „indirecte inmen ging". zonder nader aan te geven, dat zij deze ..indirecte inmenging" interpreteert in dien zin, dat openbare inzamelingen en het werven van vrijwilligers ten behoeve van een van beide strijdende partijen niet toelaatbaar ziin in het land. dat aan de overeenkomst deelneemt. Daar bovendien in Eurooa belangrijke staten ziin, die wapenen fabriceeren. bui ten de staten, welke in het Fransche voor stel worden genoemd, acht de Italiaansche regeering het noodzakelijk, dat het accoord inzake niet-inmenging ook door deze staten wordt onderteekend. Het antwoord is er dus nu maar schuift opnieuw alles od de lange baan. In de eerste plaats zal het voor Frankrijk vrij wel onmogelijk zijn om zoover te gaan als Italië wil en in de tweede plaats zullen nog tal van andere landen gepolst moeten worden. Hoe de stemming in Frankriik is. be wijst het volgende: Gisteren is de aangekondigde gemeen schappelijke vergadering gehouden van de bureaux der socialistische arbeidersinter- nationale en het internationaal vakverbond. De bestuurscommissie van de C.G.T. heeft een communiqué gepubliceerd, waar in zii zich volkomen solidair verklaart met het Soaansche proletariaat, dat „strijdt voor de verdediging van het republikeinsch bewind" Verder heet het in dit communiqué, dat de arbeiders van de C.G.T. het recht en den Dlicht hebben, den Soaanschen proletariërs te hulo te komen met ..alle ten dienste staande middelen". De commissie eischt voor de „Soaansche regeering" het recht op. zich vrii te kun nen voorzien van verdedigingsmiddelen tegen de opstandige generaals ln dienst van het fascisme. Tenslotte wordt een beroep gedaan od alle Fransche arbeiders, door een doel treffende solidariteit mee te werken aan de overwinning van de „democratie in Spanje". Wat kan de regeering Bium daartegen doen? Fransche vliegtuigen in Madrid? Oo het Madrilreensche vliegveld Bara las ziin Donderdag een aantal Fransche vliegtuigen geland, -n.l. een drie-motorig Breguet-Wibauld-verkeerstoestel. dat on- middelijk met de Soaansche kleuren werd beschilderd en 25 vechttoestellen. die een Fransche bemanning aan boord hadden en bewapend zouden ziin met 6 machine geweren. Van het front. Van de fronten is feitelijk niets te mel den. Beide partijen melden kleine over winningen die in wezen de situatie niet veranderen. Nieuw ziin ^berichten over opstand tegen de regeering in Malaga, waar in de straten zou worden gevochten en over de verove ring van Cordoba door de regeeringstroe- Den. doch beide berichten verdienen be vestiging voor en aleer er veel waarde aan mag worden toegekend Poolsch consul gedood. De Poolsche pers bericht, dat de hono raire consul van Polen te Valencia Magiera, een Spanjaard van Poolsche afkomst, tij dens de ongeregeldheden in Spanje is ge dood De Poolsche regeering heeft haar ver tegenwoordiger te Madrid opdracht gege ven. een energiek protest in te dienen bii de Soaansche regeering. m Volgens een bericht uit Sevilla heeft generaal Queipo de Llano oer radio bekend gemaakt, dat in Madrid drie bekende too- neelschriivers gedood zijn. n.l. Jacinte Be- STAND DER LANDBOUW GEWASSEN. ERNSTIGE SCHADE IS DOOR DEN GROOTEN REGENVAL BEROKKEND. In het oogstbericht van 13 Juli 1.1. kon worden medegedeeld, dat de stand der ge wassen reden gaf tot tevredenheid. Na dezen datum heeft evenwel een periode van ongestadig regenachtig weer de kansen op een ruimen oogst vernietigd. Dooreengeno- men kan de stand der gewassen niet eens normaal worden genoemd. Aldus vangt het in de Staatscourant van gisteren gepubliceerde overzicht aan be treffende den stand der landbouwgewassen op 17 Augustus 1936, dat, onder medewer king van de Rijkslandbouwconsulenten is samengesteld haar gegevens, verstrekt door de correspondenten der directie van den Landbouw en, wat de weersgesteldheid be treft, door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut. Vooral de granen, die reeds voor een be langrijk gedeelte zijn geoogst, hebben op vele plaatsen door den grooten regenval ge leden; ook aan de peulvruchten is plaatse lijk vrij groote schade veroorzaakt. Vóór het tijdstip, waarop met het graanmaaien een aanvang kon worden genomen, bleken vele perceelen reeds te zijn gelegerd en gedu rende den tijd. dat het koren in hokken te velde stond, hield de regen zoo lang aan, dat op vele plaatsen schot optrad. Voor het optreden van de aardappelziekte was de weersgesteldheid eveneens bevorderlijk. Be zwaarlijk kunnen de verwachtingen ten aanzien van de opbrengst en kwaliteit der gewassen hoog zijn gesteld. De tarwe, die voor het belangrijkste deel op den datum van het oogstbericht was bin nengehaald, zal waarschijnlijk nog een nor maal gewas leveren. Legeren is vrij veel voorgekomen. In enkele deelen des lands kon ook schot worden geconstateerd, doch dit euvel is bij genoemd gewas vrij beperkt gebleven. De kwaliteit van de korrel is er evenwel ongunstig door beïnvloed. De rogge, die eveneens reeds grootendeels is geoogst, heeft meer van de weersgesteld heid geleden dan de tarwe. In dit gewas is op de zandgronden plaatselijk vrij veel schot waargenomen. De kwaliteit van de korrel zal dooreengenomen tegenvallen, terwijl de opbrengst iets onder normaal zal zijn. Van de granen heeft de wintergerst het minst geleden. Het gewas kan normaal wor den genoemd. De haver, die nog ten deele in gemaaiden toestand buiten staat, is sedert het vorig oogstbericht vrij sterk achteruitgegaan. Op sommige plaatsen kon in dit gewas nawas worden geconstateerd, een euvel, dat de korrelkwaliteit zeer benadeelt. In Zeeland was de opbrengst bevredigend. De zomergerst verschilde in hoedanigheid weinig van de haver. Van de peulvruchten vertoonen de veld- boonen nog een normalen stand, welke dus met het praedicaat goed tot vrij goed kan worden aangeduid. De erwten, die er bij het vorig oogstbe richt zoo gunstig voorstonden, hebben het meest van de weersgesteldheid te lijden ge had. Vele peulen zijn door den regen op den grond gezakt en onder het loof gaan rotten, zoodat de kwaliteit en opbrengst veel te wenschen overlaten. Ook de kleur is minder goed, doordat het gewas te lang op de rui ters heeft gestaan Ook de stamboonen zijn zeer achteruit gegaan. De stand kan nauwelijks vrij goed worden genoemd. Hoewel het vlas na het trekken minder gunstig weer heeft gehad, zal de opbrengst van het gewas niet beneden normaal zijn. De oogst van het koolzaad werd eveneens door den regen bemoeilijkt. Kort vóór den oogst was de stand vrij goed te noemen. De kwaliteit is matig, doch de opbrengst stelt niet teleur. Het blauwmaanzaad zal waarschijnlijk 'n goed gewas opleveren Het karwijzaad heeft meer dan een nor malen oogst gegeven. De aantasting van de karwijmot was minder dan in de vooraf gaande jaren. Ook het mosterdzaad vertoonde een vrij wel normaal gewas. De stand van het spinaziezaad en suiker bietenzaad kan goed worden genoemd. Uit de vele berichten kan worden opge maakt, dat het optreden van Phytophtora in de consumptie-aardappelen vrij groote afmetingen heeft aangenomen en wel voor al in de vroege soorten. De stand van de late aardappelen kan nog goed worden ge noemd .doch over de opbrengst hiervan kan nog weinig worden gezegd. De fabrieksaardappelen vertoonen een goeden tot vrij goeden stand. Ook hierin treedt Phytophtora op, terwijl het loof vrij vlug afsterft. De suikerbieten vertoonen tot dusverre een goeden tot zeer goeden stand. Hetzelfde kan gezegd worden van de uien en voederbieten. Het weiland heeft zich door den over- vloedigen regenval weelderig ontwikkeld. Overal in het land is overvloed van gras. Slechts de lager gelegen landen zijn door de aanhoudende regens drassig geworden, als gevolg waarvan het gras is vertrapt. Dooreengenomen kan de stand van het wei land echter goed tot zeer goed worden ge noemd. navente, 70 jaar oud. (Nobelprijshouder 1931 en de beide broers Serafim Alvarez Quintero en Jaoquin Alvarez Quintero. Bovendien is de schilder Ignacio Cul- caga. tevens een bekend amateur-stieren vechter, gedood. Nog twee Duitsche protesten. Aan den door de Russische sovjets te Barcelona gebouwden „korte golf-zender van de anti-fascistische militie" ziin thans, behalve de reeds aanwezige omroeper uit Rusland voor mededeelineen in de Duit sche taal. te werk gesteld redacteurs en omroepers voor uitzend'ngen in de Engel sche. Fransche en Portugeesche taal. Allen ziin door den Moskouschen zender waar deze lieden tot dusver werkzaam waren, aan de anarchistische leiders in de Cata- laansche hoofdstad ter beschikking ge steld. De DuRsche gezant te Moskou en de Duitsche zaakgelastigde te Madrid hebben bii de resDect'eveliike reee'ringen een -chero orotest inzcd'cnd weeens de od- hitsende en lasterlijke oropaganda middels de radio tegen Duitschland en Duitschers gevoerd.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9