De Landdag van den B.V.L. te Alphen 9000 personen op den grootschen vooravond ANN HARDING CHARLIE KLAAGT ZIJN NOOD. LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 22 Augustus 193| VRAGENRU BRI EK Charlie Ruggles over het uoodlot van den beroep8komiek. Na weken van intensieve voorbereiding door de verschillende commissies, was dan eindelijk gisteravond het moment aange broken dat Alphen a. d. Rijn de duizenden en nog eens duizenden landstormers kon ontvangen. Gelijk gemeld, gaat deze land dag uit van het gewest Zuid-Holland West en wordt gehouden op het IJsclubterrein te Alphen. De accomodatie was op het ter rein tot in de puntjes geregeld. De orga nisatie was voor het grootste gedeelte in handen van kapitein Karres. seer. v. Z.H West en van den heer E. de Goede en bleek tot in onderdeelen verzorgd. Nauwelijks was het terrein voor de inzet der feestelijkheden opengesteld of van heinde en verre kwamen de duizenden landstormers aan. zoodat reeds weldra op het terrein een groote drukte heerschte. Wie er waren. Terwijl een aantal luidsprekers, verzorgd door het technisch bureau G.T.B. te Den Haag vroolijke muziek deed hooren, stroom de het feestterrein dat met vlaggen en groen was versierd, vol. Op de tribune na men een groot aantal autoriteiten plaats, waarvan wij noemen de wnd. commissaris der Koningin in de prov. Z.H. jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, vergezeld van den chef van zijn kabinet jhr mr. Sansberg van Boelens. luit.-gen. L. F. Duymaer v. Twist, voorz. van de Nationale Landstormcom missie en mevr. Duymaer van Twist, gen.- majoor H. de Jongh. inspecteur der infan terie en van den vrijw. landstorm en mevr. De Jongh. voorts tal van burgemeesters uit de omliggende plaatsen, de leden van de gew. landst. comm. Z.H. West en ver tegenwoordigers van een groot aantal an dere gewestelijke landstormcommissies en tal van andere militaire autoriteiten. De avond werd te ongeveer 8 uur ge opend door den voorzitter van de pl. land- stormcommissie den heer W. J. Spreij. Speciaal bracht spr. dank aan den se cretaris der commissie, res. kapitein Karres en den heer De Goede, plaatselijk leider te Alphen, die voor de organisatie van den landdag zoo veel werk hebben verzet. Het doel van den landdag zag spreker drieër lei: In de eerste plaats wordt de saam- hoorigheid tusschen de landstormers on derling en tusschen landstormers en meer deren bevorderd. Ten tweede moet de land dag dienen om degenen, die zich nog niet bij de B.V.L. hebben aangesloten, tot aan sluiten te noodigen. Heden zijn ruim 80.000 mannen in de B.V.L. georganiseerd. Dit ge tal moet stijgen tot 100.000. In de derde plaats moeten zekere elementen in ons volksleven die de hand zouden willen uit steken naar het wettig gezag of zich zou den willen vergrijpen aan ons Konings huis. weten dat de B.V.L. er is en paraat is. Spr. besloot met een: Leve de Koningin! Als volgende spreker trad op de burge meester van Alphen. de heer P. A. Colijn, lid van de Gew. Landstormcommissie en eere-voorzitter van de pl. Landstormcom missie. Spreker hield vervolgens een toespraak, waarin hij er op wees, dat het in de laat ste weken weer in 't bijzonder de voorval len in SDanje zijn. die op den ernst van den huidigen toestand wijzen, en, voor wie zien willen, beteekenen een baken in zee. Het komt er nu maar op aan of ons volk een. open oog heeft voor de tallooze gevaren waardoor het wordt omringd; of het oog heeft voor de teekenen der tijden maar ook of het zien wil het zoo belang rijke feit. dat wij in ons land, ons nog mogen verheugen in een betrekkelijke rust, een rust die wij voor een deel toch óók danken aan den B V.L Toch wordt ook ons land door de eco nomische ontwikkeling allerminst onbe roerd gelaten en bedriegen de teekenen niet, dan gaan wij nog moeilijker tijden tegemoet, daar de internationale spannin gen eer toe- dan afnemen. In hoeverre zullen wij in Nederland aan al die invloe den weerstand kunnen bieden. Hoe groot is het weerstandsvermogen van eiken Ne derlander? Worden niet velen verlokt dooi de leuzen van den tijd? Het is van groot belang dat allen wier hart nog brandende is van liefde voor vorstenhuis en vader land goed georganiseerd en goed bewa pend zijn. Daarom is de B.V.L. van zoo groot belang. Indrukwekkende taptoe. Het glanspunt van dezen avond was on getwijfeld de groote taptoe, die werd ge blazen door tamboers van het reg. grena diers. de hoornblazers van het regiment Jagers, de trompetters van het 2e half- regiment huzaren, met medewerking van Leo XIII. Ongeveer een halfuur duurde deze taptoe die door het publiek en de autoriteiten onder groote stilte werd aan gehoord. De sergeant-hoornblazer der Ja gers A W. Huguenin had hier de leiding, die bij hem in uitstekende handen was. Generaal Duymaer van Twist gaf in een korte rede nog uiting aan zijn groote blijd schap over dezen georganiseerden land dag. terwijl ook de voorzitter, de heer L. J. Royaards zich met een geestdriftig woord tot de landstormers wendde en hen op wekte tot plicht en trouw aan het vaandel. Huldiging van majoor Boots. Een plechtig moment was het ook, toen kap. Bordewijck sympathieke woorden richtte tot den commandant van Z.H. West majoor J. P. Boots, die hierbij werd gehuldigd namens de landstormers en uit hun handen een fraaie lederen fauteuil ontving met het gebeeldhouwd relief der B.V.L. „Als 't Moét". De majoor bleek voor deze hulde zeer er kentelijk en betuigde aan de landsetormers zijn oprechten dank. Na eenige keurige uitgevoerde zangnum mers van de Chr. zangver. „Hosanna", volgde als slot van dezen avond een Grootsche zoeklicht-demonstratie van het verllchtingsbataljon van het corps Genietroepen te Utrecht. Het was een vol ledige oefening, die de bezoekers meemaak ten. De luistertoestellen werden in werking gesteld, door middel waarvan men de lucht afluisterde naar het luchtdoel (een groote driemotorlge Fokker van de K.L.M.) Reeds spoedig en keurig op tijd naderde het toe stel en de positie had men spoedig be paald. Met de meer dan een milliard kaars sterke lichtbundels der zoeklichten, werd toen een aanvang gemaakt. Het was een indrukwekkend schouwspel en hoewel de piloot meerdere malen aan de lichtbun dels trachtte te ontkomen, had men hem betrekkelijk weer spoedig ..bijgelicht". De belangstelling voor deze demonstratie was zeer groot. Ook bulten het terrein en op andere punten in de gemeente hadden zich duizenden opgesteld. Ook nadat het vliegtuig in de richting Schiphol verdween, werd de demonstratie met de lichtbundels nog eenigen tijd voortgezet, zoodat ook ln verre omgeving kondschap werd gedaan van den landdag van heden, die vanmor gen met een reveille werd Ingezet. De dag van heden. De landdag van heden ving eigenlijk officieel aan in den middag, maar reeds vanmorgen te 8 uur werd vanuit de trouw zaal van het gemeentehuis een krachtige reveille geblazen, die door tal van verte genwoordigers van vereenigingen en vele offlcieele gasten werd bijgewoond. Tegen den middag begon de stroom van land stormers te komen. De belangstelling was massaal. Het terrein werd te I uur ge opend en onmiddellijk kwamen groote drommen van heinde en verre aan. Ook nu zorgden de luidsprekers van het G. T. B. voor de noodige muziek om het wachten voor de bezoekers te korten. Ontvangst door het gemeentebestuur. Het gemeentebestuur van Alphen ont ving de autoriteiten in het paviljoen van het IJsbaanterrein. Onder de talrijke autoriteiten bevonden zich de reeds hier boven genoemden, benevens luit. generaal J. Borel adj. in buiteng. dienst van H. M. de Koningin, oud insp. v. d. B.V.L. gene- raal-majoor b. d. H. Zeeman, de heer J Snoeck Henckemans, wethouder van Den Haag, lid v. d. Nat. comm. en tal van bur gemeesters uit de Rijnstreek en omliggende gemeenten. Burgemeester P. A. Colijn, sprak hierbij een welkomstwoord. In de aanwezigheid der autoriteiten zag spr. een duidelijke uitspraak hunnerzijds, dat de B.V.L. recht heeft op hun steun en zij daarin een voorbeeld willen geven. Zonder enthousiasme kan de B.V.L. niet bestaan, maar ook moet er een hartelijk medeleven zijn. 80.000 landstormers. vrijwillig verbon den. is niet slechts een symbool van een heid, het Is de eenheid zelve. Aan nationale kracht hebben wij in deze dagen bijzonder behoefte, ook om ons te verzetten, tegen die machten, welke die kracht willen ondermijnen. Wij zijn allen één ln onze liefde voor Vorstenhuis en Vaderland, één ook In onzen strijd voor het behoud van onze geestelijke en staat kundige vrijheden. Men vraagt in dezen tijd naar „daden". Spr. wilde dan wijzen op de B.V.L. Met den wensch. dat men aangename herinneringen zou mogen bewaren aan Al phen, eindigde hij. Opening der middagbijeenkomst. De middag werd geopend door den heer L. G. Royaars, voorz. van den gew. landst. comm. Z.H. West. Spr. had gaarne hier in de eerste plaats namens het gewest een bijzonder woord van eerbiedig welkom toegeroepen aan H. M. onze geliefde Koningin en aan H. K. H. Prinses Juliana, doch helaas hebben zoo wel H. M. als H. K. H. tot haar leedwezen aan onze ultnoodiging geen gevolg kun nen geven, in verband met het feit dat de Koninklijke familie eerst heden uit het buitenland is teruggekeerd. Spr. sprak een woord van grooten dank tot burgemeester Colijn voor zijn steun aan dezen landdag. Met weemoed en dankbaarheid herdacht spr. wijlen ds. Veldhoen, 2e voorz. v. d. Z.H. West, aan wlen de B.V.L. zooveel te danken heeft. Dan wees spr. op de kom mervolle tijden, waarin wij leven. Om deze dagelijks terugkeerende zorgen van ons af te zetten, is het houden van een land dag van zulk 'n buitengewone beteekenis: hij geeft ons nieuwe moed, kracht en sterk te om de toekomst weer met meer vertrou wen tegemoet te gaan, maar bovenalspoort hij ons weer eens bij verniewing aan, om „paraat" te blijven en om te toonen dat wij bezield zijn met grooten eerbied voor onze geëerbiedigde Koningin en voor het wettig over ons gestelde gezag. Onder leiding van opperwachtmeester C. van Opstal voerden de onderofficieren van het 6e reg. veldart. de kranige ruiters, die reeds zooveel successen hebben geboekt, 'n nummer carousselrijden uit. Ze waren gekleed in de fantastische uniformen uit den Napoleontischen tijd en brachten de rit onberispelijk teneinde. Het publiek dankto hen met luid applaus. Het défilé. Er werd thans begonnen met het défilé van de ongeveer 2500 landstormers van Z.H. West. Het défilé is in zijn eenvoud en soberheid desalniettemin of mogelijk Juist daardoor, een grootsche demonstratie geworden. De opstelling van de duizenden deelnemers was een prachtig voorbeeld van uitnemende organisatie. Op een en ander alsmede de diverse toespraken ko men wij Maandag a.s. nader terug. Overzicht onzer belangrijkst* I Veemarkten. De afgeloopen week kenmerkte ach ij 't bijzonder door zeer korte aanbiedln«J op de slachtvee-afdeelingen en aangezij de vraag sedert eenigen tijd voortduren! naar voren komt, of er nu werkelijk zj weinig voorraad van slachtrijpe koeien B en wij met de korte aanvoeren ook ln ver! band brengen dat er zoo'n groote overvloei van gras is en daardoor de boeren het v3 wat vast houden, hebben wij bij eeni! groote weiders en tevens bij enkele cel grootste handelaren in slachtvee, eens gel informeerd of inderdaad de slachtveestaij zoo is ingedund, als de aanvoeren dit wel3 seizoen wel doen voorkomen. Het oorde! luidde zonder voorbehoudEr is niet alletj weinig slachtvee, maar tevens een gevoeli! schaarschte aan mager materiaal voor da vleeschproductie. hetgeen in het as. najaa] wanneer de groote herfst markten wordd gehouden wel zal blijken. De prijzen zijl dan ook in deze week weer algemeen op] loopend. terwijl de afloop op de Vrijdag] markten, vooral gisteren hier ter plaats] bepaald zeer duur was. We noteerde voord beste kwaliteit van 6065 en de allerbest] tot op 70 cent per KG. geslacht. 1 Deze extra fijne kwaliteit wordt meestj bij den boer thuis verkocht en dikwijl| reeds voor iets boven de 70 cent per Ka Ook het gebruiksvee was weer in beperkt] hoeveelheid aangevoerd en hoog in prijd Prima melkkoeien 200—260 en soms hoogt!] Overigens f 150190. Vaarsen f. 140—no] Ook jong fokvee is goed aan den prijs, wj zien thans puiken voor f. 120—135 per ito] verkoopen. Graskalveren (met schetsen) f. 6065 peJ stuk; nog maar matig van soort, wanl beste komen er nog haast niet aan da markt. De aanvoer van het jonge fokgorf blijft zelfs aan de Frlesche markten wr klein. De wolveemarkten hadden een goed verloop en vooral gisteren hier op de Leidsohe markt werden goede prijzen be- steed. Beste zuiglammeren f. 13—15, tot f. 16.— per stuk. Vette varkens constant 1919'/f doch moeilijk 20 cent per pond te maken en in magere varkens wegens de ziekte stil en lager. L. B. te L. Een dergelijke munt heelt1 in ieder geval bestaan, doch het is minstens 5Q jaar geleden. Abomné te Groningen Wij raden V aan een advertentie te plaatsen in de plaatselijke bladen. Wij vermelden nog, dat inmiddels reeds een aanvang is gemaakt met het in gereed heid brengen van de op te stijgen lucht ballon terwijl op het terrein medewerking werd verleend door gardisten van de Oran je Garde en een groep padvinders. Ook de E.H.B.O. verleende reeds voor eenige minder ernstige gevallen hulp. Ann Harding, de bekende Ainerikaansche filmster, is deze week te zien in de film „Wereldsche vrouwen", met Robert Young. Nils Asther en Sari Maritza. Ann Harding is een der sterren van het kleine Hedgerow Theater in de buurt van Philadelphia, dat reeds zooveel goede ac teurs en actrices voor het witte doek heeft afgeleverd. Zij komen van tijd tot tijd weer in dat theater terug: „Om de batterij weerblj te laden" zooals de leider ervan, Jasper Deeter, het noemt. Ann Harding vierde en viert nog steeds triomfen in dit kleine schouwburgje met zijn 168 zitplaat sen, waar op een onwaarschijnlijke manier met de beschikbare ruimte gewoekerd wordt. De kleedkamers liggen onder het popperige tooneeltje, dat niet breeder is dan 4.50 M„ waarop echter uitstekende kunst gegeven wordt. Sinds Ann Harding beroemdheid en we reldnaam verwierf door de film. speelt zij in het theater alleen nog tijdens haar va- cantie's. Maar er wordt dan geenerlei spe ciale reclame met haar gemaakt. Op de affiche, die in :1e hall hangt, staan de namen der medewerkers, allen even groot gedrukt en in een willekeurige volgorde. Ann Harding staat bijv. ergens middenin. Het is Jasper Deeter's methode, dat het op 't geheel aankomst en niet op de pres- tatie's van den enkeling. Een methode, die helaas slechts door weinigen gehuldigd wordt. Hierboven Ann Harding met haar part ner Robert Young. „THE GARDEN OF ALLAH". De opnamen der nieuwe Dietrich-film gereed. De werkzaamheden aan de eerste Selz- nick-International-fllm „The Garden of Allah" zijn gereed. David O Selznick. de de producer van o.a. „Viva Villa" en „Men- schen in 't Hotel", heeft onlangs een eigen onderneming gesticht en „The Garden of Allah", naar het veel gelezen boek van Robert Hichens is een der eerste films, die door deze nieuwe onderneming werd ver vaardigd. „The Garden of Allah": als tooneelstuk en vooral als zwijgende film heeft dit ge geven (wij herinneren aan de productie met Alice Terry en Lwan Petrowich) im mers veel succes ook buiten Amerika geoogst. Het wekt dan ook geen ver wondering, dat Selznich zich tot dit gege ven aangetrokken gevoelde. Hij is daarbij zeer energiek te werk gegaan. Zijn pro ductie-staf werd na een nauwkeurige se lectie samengesteld uit vooraanstaande fi guren in Hollywood Richard Bolelawski, de regisseur van „Les Misérables", „Raspoetin", „The Pain ted Veil" en „Men In White", werd door Selznick voor de regie van „The Garden of Allah" geëngageerd. Het scenario werd geschreven door W. P. Lipscomb, die zich eveneens met „Les Misérables" en verder met „A tale of two Cities", „Richelieu" e.a. op den voorgrond plaatste. De hoofdrollen in „The Garden of Allah" worden vertolkt door Mariene Dietrich en Charles Boyer. Het door Mariene Dietrich vertoonde spel in „Marokko", „Shanghai- Express" en andere Oostersch-getinte films was mede aanleiding, dat zij voor deze hoofdrol werd uitverkoren, terwijl Charles Boyer. door zijn uitbeelding van diverse belangrijke rollen in o.a. „Caravan" en „Private Worlds" als Marlene's tegensjieler werd geëngageerd. Robert Hichen's geschiedenis brengt twee menschen, die ernstig ln hun gevoelens teleurgesteld zijn, samen In de Sahara, zoekend naar vergetelheid. De man, een monnik, die zijn orde heeft verlaten, treedt met de godsdienstige vrouw in het huwe lijk. nadat zij tot den Islam zijn overge gaan. Beiden zijn eenigen tijd volmaakt gelukkig, totdat de vrouw, als zij bemerkt, dat de gedachten van haar echtgenoot nog immer naar het verleden uitgaan, hem er toe aanzet, zijn plichten tegenover de orde weder op te nemen. „The Garden of Allah („De Tuin van Allah", welke film binnen afzienbaren tijd in ons land zal worden uitgebracht, is ge heel in kleuren opgenomen. De buitenop namen werden in de Arizonawoestijn ge maakt onder een brandende hitte. Verdere medespelenden zijn Basil Rathbone, C. Abrey Smith, Joseph Schildkraut en de danseres Tilly Losch. NIEUWE PLANNEN VAN KORDA. Alexander Korda heeft bekend gemaakt, dat in zijn nieuwe studio's te Denham bij Londen een nieuwe film met Mariene Die trich wordt opgenomen. De titel ervan is „Knight Without Armour" naar een roman van James Hilton. Robert Donat, die be kend werd door films als o.a. „39 Steps'1 en „De Graaf van Monte Crlsto" is haar tegen speler. Voor Merle Oberon, de snel rijzende ster, werd een scenario „The Divorce of Lady X" gekocht, terwijl deze actrice, tezamen met Charles Laughton zal spelen ln „I Clau dius". Voorts zullen Miriam Hopkins en Conrad Veidt in een nieuwe Korda-fllm „Dark Journey" optreden, een spionnage-drama, dat door den bekenden Engeischen regis seur Victor Saville gemaakt zal worden. Voor vertooning gereed is de tweede Wells-Korda-film „The Man, who could work Miracles" met Roland Young in den titelrol, bijgestaan door Ralph Richardson en Joan Gardner. Bing Crosby, Ethel Merman en Charlie Ruggles in één der scènes van de muzikale comedie „Ons is niets te dol". Charlie Ruggles Een naam. die bij zeer velen zeer pret tige herinneringen zal oproepen. Herinne ringen aan kostelijke uren van filmgenot, aan avonden van ononderbroken, gezond lachen. U heeft zeker ook om hem gelachen! Want al Is Charlie, evenmin als eenlg ander acteur, onfeilbaar: aan het lachen brengt hij U zeker En deze bioscoopvriend van U. deze vroo lijke man. heeft zijn nóód geklaagd! Hoe ongeloofelljk het ook moge klinken: som ber stond zijn gelaat en klagelijk waren de tonen, die hij voortbracht Het was tijdens de opnamen voor „Any thing Goes", de geestige muziekfilm van Lewis Milestone, die binnenkort in Neder land zal worden uitgebracht onder de titel „Ons is niets te dol!", en waarin Charlie Ruggles met Bing Crosby en Ethel Merman de hoofdrollen vervult dat een reporter in de studio doordrong en Charlie voor een interview wist te winnen. En daarbij kwam dan aan het licht, hoe juist zijn beroep van komiek, in schijn zoo luchtig en opwek kend, Charlie's levensgeluk bedreigt! Charlie Ruggles sprak als volgt: „Als je Je nu eens werkelijk nuttig wilt maken en als Je Je lezers nu eens een waren dienst wilt bewijzen, publiceer dan een krachtige waarschuwing! Een waarschu wing, luidend: Een ieder, die in zich een roeping als komiek voelt, bedenke zich eerst twee en een halve maal, alvorens zich aan dit vak te wijden. Want in de eerste plaats is het erg moeilijk om een groot komiek te worden en velen bereiken niet meer, dan dat ze uitgelachen worden. En in de tweede plaats ben je nog niet gelukkig als Je het onverhoopt tot beroemd komiek mocht brengen! Als Je eenmaal het ongeluk hebt, als ko miek bekend te staan, wordt Je namelijk geen enkel ernstig moment in Je leven meer gegund. Als je. als ieder gezond mensch, zoo nu en dan diepzinnige en wel gemeende dingen wilt zeggen, beginnen alle omstanders te grinniken, omdat ze denken, dat je voor droogkomiek speelt en de draak steekt met alle diepzinnigheid. Ik heb eens een alleraardlgsten man ge kend, die komiek was van beroep en die groote belangstelling had voor de psycho analyse. Maar iedere keer, dat hij in gezel schap van zijn vrienden, over dat buiten gemeen interessante onderwerp begon, lachten zijn toehoorders, dat hun buiken schudden en hun wangen scheurden. Dat een komiek zoo iets in ernst zou meenen, kwam eenvoudig niet bij hen op. Ikzelf wensch het nadrukkelijk te ver klaren, dat ook ik zoo nu en dan mijn ern stige oogenblikken heb. Ik heb waarachtige belangstelling voor politiek en diplomatie. De dwaasheden van 's werelds patroon brengen mij dikwijls aan het peinzen. 8" ik heb zoo nu en dan inzichten, waarvan ik openbaring voor nuttig houd. Maar geloot niet, dat ik iemand zoover kan krijgen, dat hij naar mijn ideeën op dit gebied met een ernstig oor luistert! Nauwelijks roer ik zoo iets aan, of men knort inwendig, de oogen glinsteren en al gauw welt een schater lach op. Zoo vaak voel Ik behoefte een harug woordje te zeggen over allerlei belangrijke zaken, zooals Roosevelt's New Deal, he Britsche Theelek of de Nederlandsche Re's- belasting, of iets anders van gelijke 'mP°'* tantie, maar mijn toehoorders luisteren me een glimlach en wachten gespannen oe laatste zin van mijn verhaal af. Want oa verwachten ze een clou. Van begin ai aai staat het voor ze vast. dat ik ze de nieuwst mop vertel,h Nu vraag ik U. Als goed staatsburger ne ik toch zeker de plicht met ernst over ernstige zaken des levens na te denke Maar mijn vrienden saboteeren mijn ree om hardop te denken! Ik doe daarom hierbij een groot hero e op het kleine beetje gevoel voor rechtva digheid, dat de wereld nog bezit, en eis „emancipatie van Charles Ruggles en ware komieken ter aarde!"

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 14