Van het Olympisch front. f. 150.- 177«le Jaargang ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1936 No. 23432 ONZE IBRUGGENPRIJS VRAAG STADSNIEUWS. BUITENLAND. Eerste Nederlandsche n.v. IM. NO OM EN Het voornaamste nieuws van heden. DE STRIJD IN SPANJE. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3S per week f.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Regelmatig: komen de oplossingen op I onze LEIDSCHE BRUGGENPRIJSVRAAG binnen. Wij verheugen ons daarover en zijn belangstellend, wie als winnaars aan gewezen kunnen worden. Wij herinneren eraan, dat de oplos- I singen. onderteekend met den naam en het volledig adres van de(n) inzender (ster) moeten gesloten worden in een enveloppe, welke aan de voorzijde met duidelijke let- I ters het woord „BRUGGENPRIJSVRAAG" vermeldt. I Zij moeten uiterlijk Maandag 24 Augustus des middags te 12 uur in ons bezit zijn. Voor de inzendingen, die, naar het oordeel onzer Redactie, voor een bekroning in aan merking komen, loven wij een bedrag van (één honderd en vijftig gulden) aan geld prijzen uit, te weten: 1 prijs van f. 20. 1 prijs van f. 15. 1 prijs van f. 10. 10 -prijzen van f. 5.en 22 prijzen van f. 2.50. Beroep op de uitspraak onzer Redactie is niet mogelijk. De uitslag zal in ons Blad van VRIJDAG 28 AUGUSTUS a.s. worden bekend gemaakt. DE DIRECTIE. VOORSTEL AAN DEN RAAD. Van den heer v. d. Voort. Het raadslid, de heer v. d. Voort, heeft volgend voorstel ingediend. In aansluiting op de gehouden interpel latie in de Raadsvergadering van 13 Juli U. aan den arbeider H. Kors, het achter stallige loon uit te betalen, wat hem tijdens zijn te werkstelling bij den Ge meentelijken-Plantsoenendienst vanaf 23 Maart 1936 tot aan het beëindigen van tijn dienstbetrekking, volgens bestaande raadsbesluiten en het besluit van 13 Juli 1936 te weinig is uitbetaald. UITREIKING ZWEMDIPLOMA'S „DE ZIJL". Grootc belangstelling. Dat de belangstelling voor de zwemsport steeds groeiende is, bleek wel gisteravond ln de zweminrichting „De Zijl" waar voor bet verwerven van het diploma zwemmen groote belangstelling bleek te bestaan. Reeds lang vóór 8 uur was de ingang der zweminrichting geheel gevuld met wach tende belangstellenden en een ieder was Mij later op den avond zijn kinderen of verwanten te mogen en kunnen aanmoe digen, waarna voor eiken deelnemer na het afleggen van de proef een applausje volgde. De diploma's werden behaald door: de heeren: J. v. Hooven, W. Euduard, W. v. Haarlehi en E. A. Th. Vermond, 9- J. v. Weeren. Joh. Jac. Dreef, W. v. d. Roni, H. Broomans, P. v. d. Kaai, D. Devi ce. J. Verhoeven, K. Vister, J. E. v. d. Heuvel en W. v. Es; de dames: C. v. VeggelPlezier, M. Crama—Planken, W. SmitWiersma, de Visser— Breyer, C. ten Geuzendam, M. J. Mazurel. G. Swaan, F. Klever, R. Ver daagt, R. Westdorp en E. J. v. d. Poel, A v. Meurs, G. Lepelaar, L. Verschoor, R. Ravier, B. Blok, R. Kukler, A. Demmendaal •Leiderdorp iB. Meester. A. Nievaart. L. d. Reyden, M. Turion (Voorschoten), T. Kallenberg, E, Schelvis, J. Wakka en M. Gorrée. ^Waar geen plaatsnaam vermeld is ls deze WIELRIJDSTER AANGEREDEN. °P het kruispunt GeversstraatEnde- geesterlaande Kempenaerstraat te Oegst- geest is onze 14-jarige plaatsgenoote M. G. J' toen zij vanaf de richting Endegeest wam, per rijwiel, aangereden door een personenauto, bestuurd door J. de K. te Otrecht. De wielrijdster bekwam 'n diepe vleesch- Jond aan een der armen en een aan haar ™je, terwijl haar rijwiel werd vernield. Een •Weekend gebleven geneesheer verleende de eerste hulp waarna zij per ziekenauto van 1 Nieuwkoop is overgebracht naar het Ac. "•ekenhuis. Het ongeval was te wijten aan het niet 'erleenen van voorrang aan de auto, door "e wielrijdster. Wederom deden onze zwemsters van zich spreken: de Neder- landsche estafetteploeg, bestaande uit Jopie Selbach, Tine Wagner, Willy den Ouden en Rie Mastenbroek zegevierde op de 4 X 100 meter vrije slag en verbeterde tegelijkertijd het Olympisch record! De zevende bronzen medaille werd veroverd door ons hockey team dat Frankrijk^net 43 versloeg. Van onze sabelschermers bracht van Wieringen het tot aen halven eindstrijd en werd toen uitgeschakeld; Montfoort en Mosman vielen reeds eerder af. In het roeitournooi werd de Nederlandsche Gestuurde Vier vierde en zij viel dus buiten de prijzen. Bij de dressuurproef, onderdeel van den samengestelden ruiter- wedstrijd, leverde onze landgenoot Kahn zeer fraai werk. Hij wist zich in het klassement van dit nummer vierde te plaatsen. Negende werd lt. Pahud de Mortanges, terwijl lt. Tonnet de elfde plaats bezette. HET PROGRAMMA VOOR MORGEN LUIDT: 10.20 uur: Ruitersport, Springconcours van den samengestelden ruiterwedstrifd. 15.20 uur: Voorrijden van den winnaar van de groote dressuur proef Springconcours. 18.20 uur: Sluitingsplechtigheid. 20.20 uur: Zwemmen, werelddeelen-estafette. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Gebr. Verkade, Noordwijk, v. Limburg Stirumstraat 38. Manufactu- renhandel. De mede-eigenaar H. Verkade Is d.d. 1 Juli 1936 uitgetreden en heeft aan Hendrik Verkade toestemming verleend de zaak onder den ouden naam te blijven voeren voor diens eigen rekening. Leidsche Manufacturen Industrie H. Lens, Leiden, Nieuwe Rijn 55-56. Winkel in manufacturen enz., fabricatie van tri cotages cn confectie „Elmi". Wijziging uit geoefend bedrijf thans uitsluitend gros- sierderij ln manufacturen, tricotages enz. Oosthoek en Zoon's Industrie- en Han delmaatschappij N.V., Alphen aan den Rijn, Emmalaan 174, hoofdzaak: Waldeck Pyrmontkade 137. Het hoofdkantoor is verplaatst van 's-Gravenhage, naar: Alphen a/d. Rijn, Emmalaan 174. Vestiging afdeeling: „Houtwarenfabriek de Oude Rijn". Opheffing: K Klok, Roest v. Limburg straat 2, Katwijk aan Zee, drogisterij en aanverwante artikelen. VISCHWEDSTRIJD DER LEIDSCHE ONTSPANNINGS-VEREENIGING. De vischwedstrijd der L.O.V. is met groo te animo gehouden. Er werd precies te halfnegen onder veel belangstelling ver trokken per fiets van de Lammermarkt. Te ongeveer 10 uur arriveerden de deelnemers aan de Sassemerpont, waar anderhalf uur gevischt werd, doch in verband met den wind, was het er niet pleizierig. De volgen de twee uur deed echter het eerste gedeelte volkomen vergeten, daar men toen naar den anderen kant van de Ringvaart was gegaan, waar men niet zoo'n last had van den wind. Er waren 65 deelnemers. Werden er in de eerste periode slechts 26 suks ge vangen, de tweede maakte alles goed: een aantal van 86 werd bereikt. Hieronder volgen de eerste 5 prijswinners 1. J. Mieloo (vogelkooi met vogel), 2. H. v, d. Heiden (schemerlamp), 3. B. den Helder (stel hengels), 4. T. Erades (wekker), 5. 1ste controleur (bon voor overhemd met das). Er waren in totaal 30 prijzen. De leiding was in goede handen bij den heer Pouw. Den winkeliers, die weer hun milde mede werking verleenden wordt hierbij namens de werkloozen en het bestuur van L.O.V. hartelijk dank gebracht. Het L.O.V.-bestuur kan terugzien op een dag, waarop de werk loozen hun leegen tijd volkomen konden vergeten! Geslaagd te Den Haag voor het examen hoofdvak L.O. mej. C. A. E. Tonus alhier. Geslaagd te Utrecht voor het examen Engelsch L.O. onze plaatsgenoot de heer J. Louwe alhier. Hedenmiddag is heropend de schrijf- machinehandel van den heer W. Brouwer Noordemde 19. De zaak is geheel gerestau reerd en maakt nu een zeer modernen indruk met parketvloer en verbreede étalageruimte met portiek Deze restau- rati werd verricht door de firma's Kaay en Ziegelaar (schilderwerk) en van Dam (glaswerk). Een zeer groote voorraad machines van verschillend fabrikaat is aanwezig. DENEMARKEN. „Boerenweer" van 10.000 man. Het blad „Socialdemokraten" deelt mede, dat op de vergadering van de boerenorga- nlsatie te Aarhus is besloten een boeren weer op te richten van 10.000 man. Deze garde zal tusschenbeide komen bij onrecht vaardige verkoopen bij executie of andere maatregelen tegen de boeren genomen. Ver der zal zij zorg dragen voor het uitvoeren van bevelen van de leiding bij staking e.d. Deze garde is een copie van die, welke de syndicalisten en socialisten hebben. De hoe- renorganisatie wil het huidige parlemen taire regiem omver werpen en wordt geleid door een bestuur, dat ten deele nationnal- socialistisch is. Naar verluidt heeft men zich tot een aantal reserve-officieren-gericht om de leiding op zich te nemen van de boeren weer. NOORWEGEN. Trotski verhoord. Het hoofd der veiligheidspolitie van Oslo heeft zich naar Krlstiansand bege ven, teneinde aldaar Trotski te ondervra gen omtrent de door de leiders der partij van nationale unie, een partij van fascis tische sympathieën, tegen hem geuite beschuldiging, als zou Trotski zich tijdens zijn verblijf in Noorwegen aan onwettige politieke actie hebben schuldig gemaakt. Trotski sprak dit echter tegen. De moge lijkheid is niet uitgesloten, dat hij later verzocht zal worden nauwkeuriger inlich tingen te verstrekken aan den rechter van instructie. RUSLAND. Nieuwe vervolgingen ingesteld Het volkscommissariaat van binnenland- sche zaken heeft in den loop van 1936 een reeks terroristische Trot ski-Zinowief-groe nen ontdekt, die od rechtstreeksche aan wijzingen van den in het buitenland ver- toevenden Trotski en onder de rechtstreek sche leiding van het z.g. Vereenigde cen trum van het Trotski-Zinowjef blok een reeks van terroristische aanslagen tegen leiders van de Communistische partij van de Sovjetunie voorbereidden. Door onderzoekingen is vastgesteld, dat dit blok op aanwijzingen van Trotski en Zinowjef in 1932 georganiseerd is. Verder kon worden vastgesteld, dat de moord od Kirof op 1 December 1934 od rechtstreek sche aanwijzingen van Trotski en Ninowief voorbereid en geDleegd is. Het onderzoek in deze zaak is beëindigd. Ter beschikking van de rechtbank zijn gesteld Zinowjef Kamenef Jewdokimof. Iwan Smirnof. Bakaiew. Kratsikowski. Ter Waganian. Dreizer, Goldman Reingold- Pikel, Olberg. Berman-Joerin. Fritz David (Kroeglamski) en Nathan Loerje. Het oroces zal 19 dezer voor de militaire kamer van het ODDerste gerechtshof be ginnen. (In het begin van 1935 ziin Zinowjef en Kamenef reeds tot reso. tien en viif iaar vriiheidsberooving veroordeeld wezens medeollchtigheid aan een contra-revolutio naire samenzwering en den moord od Kirof Ook Jewdokimof en Bakaiew be hoorden toen tot de veroordeelden). Verzorging van Uw nabe staanden is thans nodiger dan ooit! Het betalen van een levens verzekeringspremie is sparen, niet uitgeven. Bijkantoor Leiden, Breestraat 10a Telefoon 302 Na 6 uur 2479. 7772 CIngez. Med.) VEREENIGDE STATEN. Rede van Roosevelt voor den wede. Te Chantanzera hield president Roose velt een rede, waarin hij o.m. zeide: De vrede van Europa ls een belangrijke kwestie. Ons volk kan geen kwesties langs zich heen laten gaan, die, hoewel zij zich voordoen aan gene zijde van de grenzen, toch een vitalen invloed kunnen uitoefenen en waarschijnlijk ook zullen uitoefenen op de toekomst van de Vereenigde Staten. Ik ben meer ongerust over den interna tionalen toestand dan over onzen binnen- landschen toestand. Ik zeg dit niet, omdat ik een pessimist ben, doch omdat ik hoop heb. dat de afgunst, haat en boosheid tus- schen de volken nu hun uiterste grens heb ben bereikt en dat zij gevolgd zullen wor den door een nieuwe golf van vrede en good will. Na vervolgens nogmaals de politiek van goede nabuurschap te hebben bekrachtigd, zeide Roosevelt: een schitterend monument voor den vrede en sociaal-economische vriendschap is de grens, welke de Veree nigde Staten en Canada verbindt. Het we- derzijdsche vertrouwen heeft deze grens ge sticht. Ik hoop, dat de politiek van goede na buurschap, welke op ons halfrond heerscht, tot voorbeeld zal dienen voor onze buren aan gene zijde van den Oceaan, waarmede wij zelf op goeden voet staan. Met bitterheid ziet het geheele complex der volkeren, dat niet alleen de geest doch ook de letter van de Internationale verdra gen straffeloos en zonder rekening te hou den met de eenvoudigste beginselen van eer geschonden worden. Een permanente vriendschap tusschen de volkeren evenals tusschen de menschen kan slechts gehandhaafd worden door een nauwgezette naleving van het gegeven woord. Odanks dit alles hebben wij krach tige pogingen gedaan, om de internatio nale bewegingen tot verhindering van den oorlog te steunen. Roosevelt herinnerde vervolgens aan het échec van de conferentie tot algemeene ontwapening en vlootbeperking. Wij zijn geen menschen, die ons isolee- ren, behalve in zooverre, dat wij ons geheel afzijdig trachten te houden van een oor log. Wij moeten niet vergeten, dat, zoo lang de oorlog zal bestaan, er gevaar zal zijn. dat zelfs het land, dat het vurigst naar den vrede verlangt, daarin wordt meegesleurd. Vervolgens de oorzaken van den oorlog nagaande, gaf de president te kennen, dat een wegnemen van de economische bar rières er toe zou kunnen bijdragen, hen te ontmoedigen, die 'n economischen oorlogs wedloop nastreven. Roosevelt wilde niet staande houden, dat een meer vrije internationale handel een einde aan den oorlog zou maken, doch hij sprak de vrees uit, dat zonder dit de oor log een vanzelfsprekend gevolg zou zijn. Een toespeling makend op de volmach ten, welke door het congres aan den pre sident verleend zijn, om de neutraliteit te handhaven, zeide Roosevelt, dat in geval van een oorlog in een ander werelddeel deze volmachten de oorlogswinsten zou den verminderen, waarvan anders Ameri- kaansche staatsburgers zouden profitee red De industrieele en landbouw-produc- tie voor de oorlogsmarkten kunnen onme telijke fortuinen opleveren voor enkelen, doch voor het land in het algemeen ver wekken zij een ramp. Indien wij te kiezen hebben tusschen oorlogswinsten en den vrede, moet ons volk zeggen: wij kiezen den vrede. Wij kunnen buiten den oorlog blijven. Indien zij die toezicht houden en beslui ten te nemen hebben, in details en vol doende de internationale kwesties begrij pen, opdat de kleinere beslissingen van iederen dag niet tot een oorlog leiden en indien zij te zelfder tijd den moed heb ben om neen te zeggen tegen hen, die ons door hun egoïsme en onvoorzichtigheid naar den oorlog zouden voeren. Indien er landen zijn, die ons kwaad willen, dan weten zij. dat wij sterk zijn Wij kunnen ons verdedigen en wij zullen onze buren verdedigen. Wij trachten niet te domineeren, wij eischen geenerlei territoriale expansie, wij zijn gekant tegen imperialisme. Wij wen- schen een vermindering van de wereld- bewapening, doch gelooven aan de demo cratie, vrijheid en vrede. Wij bieden allen landen van de wereld de hand van een goeden buur Dat zij, die onze vriendschap wenschen, ons in de oogen zien en ons de hand drukken. BINNENLAND. Positie der Nederlanders te Madrid niet direct gevaarlijk geacht (Binnenland, 4de Blad). De vierde overwinning van Euwe in het internationaal schaaktournooi te Not tingham (Sport, 3de Blad). Doodelijke aanrijding te Oegstgeest (Uit de Omstreken, 2de Blad) BUITENLAND. Verdere vorderingen der Spaansche na tionalisten (2de en 1ste Blad). Een vredesrede van president Roosevelt (Buitenland, 1ste Blad). Hernieuwde actie tegen de groep Zinov- jef in sovjet-Rusland. (Buitenland, 1ste Blad) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Van 't front. De Portugesche Radioclub deelt mede. dat behalve de stad, ook de provincie Ba- dajoz sedert gisteren geheel in het bezit der nationalisten is. Bij Iran zijn de nationalisten doorge drongen tot Ventas, op 4 KM. van Irun. De Havas-correspondent aan het Gua- darrama-front meldt, dat de regeeringsge- zinde luchtmacht en artillerie gister een groote activiteit aan den dag hebben ge legd, en de nationalisten genoodzaakt heb. ben, zich terug te trekken. Vannacht viel op alle fronten ln de Gua- darrama groote activiteit waar te nemen waaruit geconcludeerd kan worden, dat binnenkort breed opgezette operaties zul len plaats vinden. Parede, in het gebied van Somosierra is door de regeeringstroepen bezet. Radiobericht van Sevilla. Generaal Queipo de Llano zeide in een radiorede, het te betreuren, dat hij zich vergist had, toen hij de inneming van Ma drid tegen 15 Augustus aankondigde. „Oor zaken van technischen aard hebben de operaties vertraagd, doch spoedig zal de inneming van Madrid een feit zijn," Vervolgens doelend op de geruchten, dat de regeering te Madrid zou denken aan interventie van een buitenlandsche mo gendheid om een einde aan den oorlog te maken, zeide de generaal, dat generlei in terventie mogelijk is: „de marxisten en communisten moeten zich overgeven". Troepentransporten uit Marokko duren voort. Het transport van Marokkaansche troe pen naar Spanje duurt nog steeds voort. De „Times" meldt uit Gibraltar, dat dage lijks minstens 200 man per vliegtuig van Ceuta naar Sevilla worden vervoerd. Amerikanen geadviseerd te vertrekken. Het Amerikaansche ministerie van bui tenlandsche zaken heeft de te Madrid wonende Amerikanen verzocht onmiddel lijk Spanje te verlaten. Indien zij blijven doen zij dit op eigen verantwoordelijkheid. Krachtig protest van Portugal. De Portugeesche regeering heeft giste ren aan de regeering te Madrid een nota doen overhandigen, waarin moreele en nrrierriele genoegdoening wordt geëischt voor de grensschending, waarin gewapen de regeeringsaanhangers zich eergisteren nabij Campo Maior hebben schuldig ge maakt. De nota zou m zeer krachtige termen gesteld zijn. Intusschen heeft terzelfde plaatse een nieuw incident plaats geihad, toen com munisten met 2 auto's de grens overtrok ken, doch met achterlating der auto's moesten terugkeeren. Portugal aanvaardt non-interventic. In een nota van den Portugeeschen minister van buitenlandsche zaken wordt verklaard, dat Portugal in principe ac- coord gaat met het plan inzake non-in terventie in Spanje. Ten aanzien van levering van wapens wordt in de nota gezegd, dat Portugal geen voorraden bezit. Alles wat het doen kan, is de doorvoer van wagens over Portu- geesch grondgebied verbieden. Portugal vestigt de aandacht der regeeringen op de gevaren, die de burgeroorlog in Spanje voor Portugal herbergt. Bijgevolg zal de regeering vrij zijn om naar gelang der omstandigheden te dom wat zij noodig acht om de binnenland-c'nc rust te be waren. het leven en de bezittingen harer onderdanen te beschermen en de integri teit en de onafhankelijkheid te verdedigen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1