NA HET OLYMPISCH FEEST j BUITENL. WEEKOVERZICHT ERVARINGEN VAN EEN HOLLANDER IN SPANJE |77,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 15 Augustus 1936 Vierde Blad No. 23432 - En vergeet vooral niet thuis te vertellen hoe jullie het bij mij gehad hebt! LUCHTVAART Zestien dagen van de buitenwereld afgesloten LAND- EN TUINBOUW. DE SPAANSCHE FURIE EEN BESLISSING TE BERLIJN DE CHINEESCHE EENHEID. Hoe steeds golft In Spanje de burger lui zonder beslissing voort. Toch lUkt het In oD. dat de nationalisten langzamerhand i de meerderheid komen, al is het niet i,jn zoodanigen aard. dat reeds van een lfind-overwlnnlng eesproken kan worden. joals te voorzien was. neemt de strijd ge hield een meer moorddadiger karakter nn en is de droeve periode aangebroken an „oog om oog en tand om tand". Het Tirme Spaansche land wordt wel zwaar be- jcht voor het gebrek aan leiders, die wer- |teliik leiding kunnen geven In moeilijke jislandigheden! Intusschen heeft de door Frankrijk inge lote actie om de overige mogendheden te inneen tot een eenheidsfront van ..niet- nenging" ln de Spaansche affaire nog let het gewenschte resultaat opgeleverd. Lar Dultschland en speciaal Italië nog Hëdenklngen hebben geopperd, Engeland fielt zich geheel achter het Fransche ..reven geplaatst en toont zelfs eenlge on- tevredenhe'd over het ophouden door de uderen. maar wat ls er tege" te doen? Jjitschland wil. alvorens toe te stemmen, blikbaar bevrediging inzake het vermoor- lien van een viertal Dultschers te Barce lona en voor het in beslag nemen van een ■Dliltsch vliegtuig door de regeerlngstroe- |tin. Het heet. dat Parlis druk op Madrid Irelent om toe te geven en zoo dit juist is, Izil het wel gebeuren ook! Van ernstiger liard ziin de bedenkineen van Italië, dat Itegeliik onder de niet-inmenging wil be- I nekken het verbod om geld of levens- I middelen te leveren en menschenmate- I Haal Dit laatste zal voor diverse landen een I Etoote moelllikheld opleveren in Frank- I riik eaat een groot deel van het Volksfront licrh al te keer tegen de neutraliteit en I zou men het liefst de regeering van Madrid Iopenlijk: willen steunen en vandaar ook. dat Frankrijk aan blijft dringen om voor- lloODie alleen het ooe op het voornaamste Inricht te houden, n.l. de levering van I Moens en wat daarbij hoort. Rome toont lichter geen haast en dat geeft weer ge- I reede aanleiding voor allerlei oncontro leerbare geruchten, waarbij het fascisme In lalzemeenen zin wordt beschuldigd van I deun voor de Spaansche nationalisten. I waarbij de vraag wordt opgeworpen, wie I den oDStand tegen Madrid financiert en I meer dergelijke open vragen, waarop ln- I derdaad het antwoord schuldig moet wor- den gebleven. Een gelukkig teeken ls echter, dat alge- I meen wordt ingezien het gevaar voor een I Europeeschen oorlog en dat overal de vrede I boven alles wordt gesteld: dat geeft ons I booD. dat de Spaansche furie niet tot ver- dere verwikkelingen zal voeren. Een maatregel der sovjets veroorzaakt levenwei. begrijpelijkerwijze, deining in de I troote politiek, n.l het vervroegen van den [dienstplichtigen leeftijd tot 19 laar. waar- I door het Russische leger anderhalf maal zoo groot heet te worden en in vredestijd zelfs tot 2 mlllioen man moet uitgroeien. I Inderdaad, dat geeft te denken, ook eelet I oo het Fransch-Russisch verdrag! Toevalligerwijs valt met dit besluit der I loviets juist samen het bezoek van den chef van het Fransche leger, generaal Gamelln. aan Polen. Zooals bekend, waren den laatsten tijd de Poolsch—Fransche verhoudingen bedenkelijk verkoeld en de Duitzch—Poolsche warmer geworden. Het zebeuren ln Dantzlg heeft ln Polen echter een reactie tengevolge gehad en wellicht tracht Frankrijk daarvan thans gebruik te maken De sovjets zouden door hun lezeruitbrelding deze Fransche poging wel weer eens kunnen benadeelen, want Polen voelt zich. en dat ls te begrijpen, niet be- oaald ..lekker" naast den Russlschen mo loch In dit verband valt het aangekon- diede bezoek van den chef van het Roe- mipnsche leger aan Warschau in 't oog Men ziet evenwel uit het bovenstaande, dat achter de schermen in ons werelddeel bard wordt gewerkt, al schijnt de politiek momenteel te rusten, nu alle parlementen mot vacantie zijn tot bet najaar en van voorbereiding van de komende Locarno- conierentie weinig of niets wordt gemerkt: «n welk laatste echter de Olympische melen ook wel niet vreemd zullen zijn. In Dultschland heeft men immers thans «clnig gelegenheid voor rustig nadenken! Toch is te midden van het groote sport- I 'estijn in de Duitsche hoofdstad een be- lanzrijke beslisslne gevallenHitier heeft bin vertrouwden raadsman op het terrein der buitenlandsche politiek, ambassadeur in bijzonderen dienst von Rlbbentrop, be noemd tot gezant te Londen. Dat beteekent «n opoffering van belde zliden: Hitler zal ziin vertrouweling niet meer zoo gemakke- 'ük kunnen polsen over de vraagstukken van den dag en von Rlbbentrop. die naast Jzet officiee'e departement van buiten landsche zaken onder von Neurath als het ware een eigen departement had ingericht, 'al de leiding daarvan niet meer zoo vol ledig kunnen voeren! Intusschen doet het J'el uitkomen, dat de Fuehrer groot belang hecht aan een goede verstandhouding met vonden en daarvoor een offer wil brenRen. von Rlbbentrop was In dit geval wel de aangewezen persoon, want hij is persona kzata ln Eneeland. waarmede hij immers ook het vloot-accoord wist af te sluiten, dat de verhouding tusschen Frankrijk en Jnaeland een oogenblik zelfs afbreuk dregde te zullen doen. Lang is de benoeming ln beraad gehou den, doch nu dan afgekomen het Verre Oosten is een zekere ont manning merkbaar in de JapanschChi- üsesche betrekkingen. Ongetwijfeld moet Jjp dit toeschrijven aan de overwinning l?n Nanking op Kanton. Maarschalk rsang Kai Sjek is er in geslaagd om van <-"Vna weer een eenheid te maken, zondert JJJJ de Kwangsi-zaak no? even uit. die fitter niet ai te ernstig schijnt te moeten .orden genomen Dat verandert de situatie 'pK?r<laad zeer opmerkelijk en Japan munt bereid rekening te honden met dezen «envaller. van het standpunt van Tokio u\brekend. Teceliikertiid toont Japan zich weer toeschietelijker tegenover het nkbeeld van een vernieuwing van het 'endschaosverdrag met Engeland, het- Un pveneens aan h€t toenemen in kracht 1 C'iina moet worden geweten, ^soannine is derhalve ingetreden! tn Üen de verhoudineen tusschen Japan de sovjets vertoonen nog hetzelfde De stad liep zoo goed als leeg en m«® installeerde zich buiten op het veld, onder de vijgen- en amandelboomen of ln de boerderijen. Drie kwart der burgerij was gevlucht: de rest bleef, met de vele katten in de bovenstad rond de Citadel. Daar za ten we dus op het veld.... Totdat einde lijk na zestien lange en wel bijzonder onpleizierige dagen de Engelsche tor pedojager „Grenville" op de ree versoheen. De commandant bleek bereid na een morgen van angstige afwachting ook alle andere vreemdelingen mee te nemen. Den volgenden dag is ook nog een Hol- landsoh schip gekomen, maar toen was het te laat. Slechts de 80 Dultsch-Joodsche emigranten, die in Ibiza een nieuw bestaan opbouwen, bleven achter. 125 vreemdelingen zaten nu dus op het dek van den Engelschen torpedojager, een nauwe behuizing. Maar de behandeling Was uitmuntend! Een nacht logies op de „Grenville" en toen lagen we voor de ree van Valencia, waar ook een internationaal eskader van slagschepen aanwezig was (o.a. de Engelsche „Repulse", Fransche. Duitsche en Itallaansche schepen). Ook was er het Engelsche hospitaalschip de „Maine", waarop we overgebracht werden, In den nacht gevaren naar Barcelona en daar in de haven gemeerd voor het haven station, vlak naast de enorme Engelsche kruiser .„London". Langs de kade zagen we regeerlngstroe- pen slenteren, maar zij zagen er vervaar lijk uit. Het waren vertegenwoordigers van het geweldigste „grauw", aan wie de regeering allerhand wapens had gegeven: zij waren tot de tanden toe gewapend dat men zich kan voorstellen en zij waren vergezeld van dames in roode rokken. Met triomfantelijke, dan weer dreigende ge zichten keken zij ln onze richting, de met roode banden en strikken omwonden armen opgeheven en zwaaiend. Ook waren er tallooze „Assalto's", dit zijn storm troepen van de regeering, waarvan er ook eenlge Calvo Sotelo hebben vermoord: zij liepen rond in blauwe „overalls" en hadden een militaire pet op. Het zag er alles uit, zooals dat bij de Fransche revolutie van 1789 het geval geweest moet zijn. Steeds meer vluchtelingen kwamen aan boord, zoodat we al gauw met 400 vreem delingen waren. Hun verhalen over massa moorden enz. waren natuurlijk dikwijls verbijsterend, maar daarover vertel ik U niet, omdat ik ze niet controleeren kan. Zoo bereikten wij dan tenslotte Marseille en hoorden later, dat Ibiza dezer dagen weer door de regeeringstroepen overmees terd ls. Voor den afloop der nationalisten, waarvan wij de meesten als hoogst fat soenlijk hebben leeren kennen, vreezen wij het allerergste, hoewel ik daar niets over weet. Voor Spanje en vooral voor Ibiza, waar van wij de bevolking tijdens ons langdurig verblijf zoo hebben leeren waardeeren, gaat ons deze dieptreurige toestand aan het hart Fransche zakenlieden, eveneens ge vlucht, zeiden ons het ergste voor Frankrijk te vreezen, indien de regeeringstroepen mochten overwinnen. Ik breng U dit over. niet om voor de een of andere groep partij te kiezen, maar het is toch wel zeker, dat het communisme hoogtij gaat vieren als de Spaansche regeering de anderen ver slaat. In Frankrijk zélf viel het ons al op, dat in de Parijsche Cineacs het publiek geest driftig applaudisseerde, toen Spaansche vrouwen met geweren in de hand op het witte doek verschenen of toen er een zwaar communistische propagandafilm vertoond werd. En we zagen talloozen optrekken naar een meeting, waarop Leon Blum zou spreken later hoorden we, dat er 400.000 menschen zijn woord beluisterd hadden de mannen met roode hoeden op, de vrou wen in roode rokken. Voor onze rust is het dus na alle spanning, waarin wij met de andere vreemdelingen „als één familie" geleefd hebben goed, weer in Holland te zijn. maar het mooie, zonnige Spanje, waar nu helaas fel gestreden wordt en waar we een groot medelijlen mee hebben, kunnen we toch zoo gauw niet vergeten! DE „KWAK" NAAR INDIË VERTROKKEN. Hedenmoren te 6.02 uur is de ..Kwak van Schiphol vertrokken voor den tocht naar Indië. Voor deze reis hebben geboekt: twee passagiers AmsterdamCalcutta, twee Am sterdamAllahabad, twee Amsterdam- Bratislava en twee AtheneKarachi. Medegenomen is 227 KG. briefpost. 1 K G. pakketpost en 130 K G vracht DE NIEUWE K.L.IM.-TOESTELLEN. Naar aanleiding van het feit. dat de K.L.M, over zal gaan tot de aanschaffling van een aantal nieuwe Douglas-machines vernemen wti. dat deze toestellen behooren tot de nieuwste types, welke in de fabrie ken van Douglas te Santa Monica gebouwd worden. Het ziin de DC 3 en de DST (Dou glas super transport!. Een uiterlijk verschil tusschen deze beide types is er niet. De DC 3 heeft evenwel plaatsruimte voor 21 pas sagiers, die dan zooals bil de DC 2. welke de K.L.M. in gebruik heeft, achter elkaar gezeten ziin. terwijl de DST ruimte aan 14 passagiers biedt, verdeeld over 7 apparte menten. zooals de Fokker F 36 is ingericht met 8 appartementen, eik voor 4 passa giers. In de DST kan de steward 's avonds de gezellige kajuiten gemakkelijk voor slaapgelegenheid inrichten, zoodat het yliegtuig des nachts veertien slapende pas sagiers mee kan dragen. Ook is er een buffet aan boord, twee waschgeleeenheden en aparte kleedkamers, een voor de dames en een voor de heeren. De DST en de DC 3 ziin uitgerust met 2 Wright cyclone g 2 motoren, die het vliegtuig op 2130 meter een maximale snelheid kunnen geven van 343 K.M. per uur. terwijl de kruissnelheid oo 3050 M. 290 K.M. per uur bedraagt. Het vliegtuig heeft een plafond van 7300 meter en een plafond van 2300 meter, wanneer slechts een motor is Ingeschakeld De overige afmetingen ziin: spanwijdte 29 meter, lengte 20 meter en hoogte 4.55 meter terwiil het leege toestel 6900 K G. weegt. Met de nieuwe types van Douglas wordt reeds gevlogen door de American Air Lines, terwijl ook andere groote lucht- verkeersmaatschaoDljen. zooals de Trans Western Aviation Co. (T.W.A.) en de United Air Lines. beeld, toonen zelfs neiging zich toe te sDitsen Maar het Oosten blijft voorloopig nog onberekenbaar Telkens blijkt, hoeveel Hollanders in Spanje vertoefden.... Zij komen nog steeds gevlucht uit 't land. dat nu in vuur en vlam staat, en deelen hun ervaringen mede. Nu hebben wij gesproken met iemand uit onze onmiddellijke omgeving, die dezer da gen uit Spanje kwam en er eenige maan den voor vacantie vertoefd had. Ik logeer de op Ibiza, het zuidelijkste eilandje van de Balearen, zoo zeide hij ons. Mijn vrouw en ik zaten er rustig en vredig met vele andere vreemdelingen van allerlei nationa liteit. Niets deed den opstand vermoeden: deze werd inderdaad wel in het najaar verwacht, maar zeker is men natuurlijk daarvan nooit. De u bekende moord op Calvo Sotelo verhaastte de gebeurtenissen: door de radio werden wij op de hoogte ge houden en in één nacht was het ook op Ibiza gebeurd. De regeering d.w.z. de bur gemeester werd afgezet door den kapi tein van de infanterie, die in de Citadel in de bovenstad van het kleine plaatsje van ongeveer 6000 inwoners huisde. Dit deed hij op last van zijn commandant te Palma. De andere autoriteiten van het plaatsje lie pen onmiddellijk met hem mee, het ging dus aanvankelijk nogal gemoedelijk, uiter lijk althans. Eerst wilde de kapitein de zaken even afwachten: zien, of de nationalisten, dan wel de regeering ging winnen. Maar ten slotte achtte hij het tooh raadzamer den burgemeester naar de gevangenis over te brengen en hij stelde diens voorganger in diens plaats. Iedereen was eigenlijk te Ibiza op de hand van de nationalisten, zoo ook de commandant van de Guardia Civil. On middellijk gelastten zij de mobilisatie; drie lichtingen werden opgeroepen en zoo zagen wij ook den Nederlandschen vice-consul een Spanjaard al gauw op een hoek van de straat op schildwacht staan. De „anar chisten" club werd onmiddellijk gesloten en de leden werden in arrest gesteld. Nie mand is echter een haar gekrenkt, maar het was toch een nacht vol opwinding. Daar zaten we dan.Afgesloten op ons eilandje van de wereld, zonder eenig com municatiemiddel! Geen post of courant, geen booten, die aanlegden, niets.... Le vend in één zenuwachtige spanning, zes tien dagen lang. De radio was verboden, zoodat ook die het zwijgen was opgelegd.. Al met al dus een enerveerend experiment, dat men zelfs in den grooten oorlog niet heeft meegemaakt. U begrijpt: het was een ellendige boel. De vreemdelingen, alsook de Spanjaarden waren weldra van alle geldmiddelen ver stoken, zij hoorden niets van hun familie en met den dag werd men ongeruster over allerlei zaken. Daarbij kwam. dat de voorraden brood koren. suiker, koffie enz. met den dag ver minderden: vooral was er na 14 dagen groot gebrek aan benzine, zoodat er haast geen auto meer over het ongeveer 35 KM. lange eiland meer mocht rijden. De wildste geruchten deden telkens de ronde, maar zeker iets weten deed nie mand. zoodat de opwinding en de nervosi teit eigenlijk steeds grooter werden. Intusschen moet ik U nog zeggen, dat tenminste de Franschen met de Belgen en Zwitsers na een week door een Fransch oorlogsschip werden afgehaald: de com mandant van de infanterie had een tele gram verzonden naar den Franschen consul te Palma, met deze hulpverleening als gevolg. Mijn telegram aan den Neder landschen consul te Palma. om de Johan van Oldenbarneveldt, die op 31 Juli daar zou langs komen, ook aan te zenden, bleef echter helaas onbeantwoord. Toevallig werd op een dag in het nabu rige St. Antonio een radiobericht uit Duitschland opgevangen, dat een Hol- landsch schip Ibiza zou aandoen. Den vol genden dag stonden wij met tallooze andere vreemdelingen aan de kade. maar er kwam helaas nietsIn de plaats daarvan wel een regeeringsvliegtuig. dat biljetten rondstrooide, waarin de stad be dreigd werd met onmiddellijke algeheele destructie, als ze zich niet terstond overgaf. U begrijpt: de opwinding steeg ten top, temeer omdat de nationalisten er natuur lijk niet aan daohten, dit bevel oo te volgen. OOGST VERNIETIGD DOOR DEN REGEN De heer Weitkamp vraagt steun voor Gramsbergen en Hardenberg. De heer Weitkamp heeft de volgende schriftelijke vragen gesteld aan den minis ter van landbouw en visscherij: 1. Is het den minister bekend, dat onder de gemeenten Gramsbergen, Stad- en Ambt-Hardenberg, tengevolge vaal wolk breukachtige regens, tal van haver en aardappelakkers overstroomd zijn, waar door het gewas volkomen is vernietigd? 2. Zoo ja. is dan de minister bereid toe te staan, dat den gedupeerden landbou wers, allen tot den kleinen boerenstand behoorende, eenlge tegemoetkoming in de geleden schade worde verleend, althans hun de z/g. teeltpremie voor de aardappe len worde 'kwijtgescholden? ACTIE TEGEN DE KAL VERTEELT- BEPERKING. Gisteren is te Leeuwarden een vergade ring gehouden van afgevaardigden van het comité van actie tegen de regeling van de bestaande kalverteeltbeperking. Besloten werd in een telegram aan den minister van landbouw en visscherij bittere teleur stelling uit te spreken, omdat ZJSxc. geen antwoord geeft op de gezonden adressen. De vergadering achtte met het oog op de concurrentiemogehjkheid van het Nederl. veebedrijf tegenover het buitenlandsche, Iedere beperking uit den booze en achtte voorts met het oog op de concurrentie mogehjkheid van het beperkte Nederland- sche bedrijf de eenzijdige beperking in hooge mate onrechtvaardig. Op grond van art. 4 van de grondwet eischt het comité gelijke rechten voor de veehouders bij de uitvoering van de crisismaatregelen en wijst het de bevoorrechting der stamboek- en t.b.c.-vrije bedrijven af. omdat het meent gerechtigd te zijn als eigenaars van niet- stamboek- en ntet-t.b.c.-vrlje bedrijven ook boventallige kalveren aan te fokken.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13