DE STRIJD IN SPANJE ingezongen /tukken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsda? 11 Augustus 1936 LAND- EN TUINBOUW, De afbraak van onzen agrarischen export. De nationalisten melden successen. LUCHTVAART. VRAGENRUBRIEK. AGENDA. Hoe word ik snel bruin JdJN/T IN LITTEKEN FAILLISSEMENTEN. HOE KAN DE EXPORT NAAR DUITSCHLAND HERLEVEN? INGRIJPENDE VERANDERING VAN HANDELSPOLITIEK URGENT. Met onzen agrarischen export is het sinas enkele jaren zooals bekend meer dan treurig gesteld. Voor een voor naam deel is dit te wijten aan de handels politiek, welke ons land vooral ten opzichte van den export naar Duitschland gevolgd heeft. In land- en tuinbouwkringen is reeds vele malen scherpe critiek daartegen geuit, doch steeds vergeefs. Op tallooze vergaderingen en congressen van de land en tuinbouworganisaties hoort men steen en been klagen over het dood bloeden van onzen export naar de oosterburen, hetgeen voor een groot deel te wijten is aan het niet volgen eener actieve handelspolitiek. In tuinbouwkringen wordt deze oorzaak van den crisistoestand in den tuinbouw den iaatsten tijd wel zeer sterk gevoeld, zóó sterk zelfs dat dezer dagen opnieuw pro testvergaderingen zullen worden gehouden van verschillende tuinbouworganisaties, waarin de handelspolitieke toestand met Duitschland als één van de voornaamste vraagstukken aan de orde zal komen. Dr. ir. M. D. Dijt. uit Haarlem, behandelt thans in de Mededeellngen van de Duit- sche Kamer van Koophandel voor Neder land dit vraagstuk. De sterke achteruit gang van het Nederlandsch-Duitsche handelsverkeer is een bekend verschijnsel geworden, dat in de jaren na 1870 een groote vlucht had genomen. In 1913 was de boterultv'oer ongeveer tweemaal zoo groot als in 1860. Van dezen uitvoer ging 21.2 pet. naar Engeland en niet minder dan 50.8 pet. naar Duitsch land, terwijl de kaasuitvoer circa 2' maal zoo groot was geworden. Daarvan ging 28.7 pet- naar Engeland en 24.8 pet. naar Duitschland. Hierbij valt op te merken, dat in 1860 van den boteruitvoer 94.5 pet. en van den kaasuitvoer 67.5 pet. naar Enge land ging en naar Duitschland slechts resp. 0.1 pet. en 5.3 pet. Deze cijfers toonen duidelijk aan. hoe groot de verschuivingen waren ten gunste van Duitschland. In het jaar 1929 was de verschuiving ten gunste van Duitschland nog veel grooter geworden, doch daarna komt de groote verandering. De sterke te ruggang van den uitvoer naar Duitschland heeft zich in het loopende jaar verder voortgezet en deze teruggang viel helaas niet alleen bij boter en kaas, maar ook bij eieren, groenten, bloembollen enz. waar te nemen. De export van groenten en bloembollen. Voor de producenten en handelaren van groenten en bloembollen bracht de sterke teruggang van den uitvoer naar Duitschland de bekende moeilijke proble men. Men ziet bij het cijfer van den boter uitvoer naar Engeland een sterke stijging, doch zooals men weet is dit geheel en al een gevolg van de geforceerd lage prijzen, waardoor deze export verliesgevend is. Mr. Dijt wijst het verwijt, als zou het een groote fout zijn geweest om onzen export in zoo sterke mate op één land te richten, van de hand. Wel erkent hij dat er eenige ruimte bestond voor een uitbrei ding van den uitvoer naar andere landen, een uitbreiding, die overigens ook inder daad heeft plaats gehad naar landen als Sovjet Rusland, Noorwegen, Zweden, Polen, Dantzig, Oostenrijk, Joego-Slavië, Litauen. Memel, Egypte, Br. Indië, Ned. Indië, Ver. Staten enz. Het moet echter als hoogst onwaar schijnlijk worden geacht, dat het verlies van het Duitsche afzetgebied voor ons land zou kunnen worden gecompenseerd door het verwerven van nieuwe markten. Aller minst onder de huidige omstandigheden. Oorzaken niet onoverkomelijk. Mr. Dijt bespreekt voorts de oorzaken van de ineenstorting van het Nederlandsch handelsverkeer met Duitschland, die men overigens niet als onoverkomelijk mag beschouwen. Toen Duitschland na den oorlog tot een debiteurstaat was geworden, was zijn eco nomische structuur niet meer in even wicht met zijn financieele structuur. De economische verhoudingen waren organi satorisch zóó gegroeid, dat Duitschland als crediteurstaat een invoer-overschot moest hebben. De door het verdrag van Versail les afgedwongen financieele structuur stelde echter het tegenovergestelde als voorwaarde. Daar echter de mvoer de eerste jaren na den oorlog grooter bleef dan de uitvoer werd de wanverhouding steeds grooter. Er waren slechts twee mogelijkheden: de financieele structuur diende zich aan te passen aan de economische, hetgeen dus neerkwam op vermindering der oorlogs schulden. of wel het omgekeerde moest plaats hebben, hetgeen dan zou neerkomen op een inkrimping van den invoer. Tenslotte heeft men de beide wegen be wandeld. maar de veranderingen in de economische structuur en de gevolgen daarvan voor de betreffende groepen wa ren zeer ernstig. Ook Nederland tracht door het systeem der clearing de econo mische verhoudingen van de in- en uitvoer zóó te regelen dat de rentebetaling tot op zekere hoogte wordt verzekerd. Men had zoowel den invoer uit Duitsch land kunnen uitbreiden als den uitvoer kunnen verminderen. De invoer uit Duitschland is sterk gedaald %n wel van 8.6 millioen ton ter waarde van f. 298 millloen in 1934 tot 7.57 mill, ton ter waarde van f239 millioen in 1935. Uitvoer besnoeid ten gunste van rentebetaling. Teneinde toch de rentebetaling tot op zekere hoogte te kunnen handhaven, moest de uitvoer naar Duitschland sterk worden besnoeid. In 1934 was de uitvoer nog 2 66 mill, ton ter waarde van f. 177 mill, en in 1935 2.21 mill, ton ter waarde van f 129 mill. Het verzet tegen dezen gang van za ken is intusschen den Iaatsten tijd wel toegenomen, zulks temeer, omdat b.v. een land als Denemarken zijn uitvoer naar Duitschland zag stijgen. Er bestaat in Duitschland groote behoefte aan onze pro De opstandelingen melden eenige suc cessen. Naar een bijzondere correspondent van de „Temps" uit het strijdgebied van Bada- Tw ij feit daar niet aan, dat zal door de nationalisten gebeuren. Dit is het geheim van Mola en Franco. Eerstgenoemde maakt geen geheim van zijn voornemen te wach- joz meldt, schijnt het, dat de nationale ten, tot Franco gereed zal zijn om Madrid troepen daar Inderdaad de overhand krij- te lijf te gaan. gen. Reeds hebben zij Merida ingenomen, dat een belangrijk knooppunt van wegen en spoorlijnen vormt. In Merida zouden de nationalisten de verbinding met de troepen van Sevilla Caceres en Burgos tot stand hebben ge bracht. Vanuit Merida werd verder opgerukt naar Montyo, dat bezet is. In Badajoz, aldus meldt de correspondent verder, heeft zich een merkwaardig inci dent voorgedaan. In de kazerne der stad bevonden zich ongeveer twee honderd veer tig man z g.n. ontwapende civiele garde. Op een goeden avond nu verscheen een offi cier van de roode militie met eenige man nen en twee mitrailleurs in de kazerne en deelde daar mede, dat de nationale troepen zich nog slechts enkele kilometers van Badajoz bevonden De civiele gardisten haalden daarop een aantal wapens, die zij hadden weten te bergen te voorschijn en openden het vuur op de regeeringstroepen. die op hun beurt de kazerne den geheelen nacht, door be schoten. Eerst na een langdurig gevecht zouden de regeeringstroepen weer de overhand hebben gekregen. Tegen tien uur des morgens werd de witte vlag geheschen, nadat de comman dant van de kazerne en zes en twintig man schappen den dood hadden gevonden. Naar de „Paris Soir" uit Tanger ver neemt, zouden de troepentransporten van generaal Franco uit Ceuta naar Algeclras beëindigd zijn. Franco moet ongeveer vijf tien-duizend man naar het Iberisch schier eiland hebben overgebracht. Uit Gibraltar verluidt, dat vliegtuigen van de nationalisten Malaga hebben ge bombardeerd. Volgens een bericht uit Lissabon, zijn de stad en en de provincie Santander in han den van de nationale troepen gevallen. Te Bayonne is bevestiging ontvangen van het bericht, dat San Sebastian geheel verstoken is van water. Het radiostation van Tetoean verspreidt het volgende bericht: Twee vliegtuigen der Spaansche regee ring, elk bemand met drie vliegers, zijn gedeserteerd. De militairen hebben zich aangesloten bij het leger van generaal Mola, dat ten Noorden van Madrid ope reert. Te Barcelona zijn 400 priesters doodge schoten. Te Lora del Rio bij Cordova zijn Zaterdag 195 personen in een put geworpen en te Constantia bij Sevilla 250 personen. De putten werden daarna met dynamiet vernield. De stad Guadalajara, welke is gelegen aan den spoorweg Madrid-Barcelona, is door de colonnes van generaal Cabanelias, die uit Saragosso kwamen, bezet. Een onderhoud met generaal Franco. Generaal Franco heeft te Sevilla een bij- zonderen correspondent van een Lissa- bonsch blad een onderhoud toegestaan, waarin hij o.m. verklaarde, dat de toestand der nationalisten dagelijks verbetert, ter wijl de mogelijkheden der Madrileensche regeering tegenstand te bieden volgens generaal Franco in dezelfde mate vermin deren. Onze beweging, aldus generaal Fran co, is militair en nationalistisch. Zij heeft geen relatie met eenige politieke partij. Onze taak is Spanje van den chaos te red den en den eerbied te herstellen voor het leven van onze medemenschen en de reli gie. De militaire dictatuur zal, indien moge lijk, slechts van korten duur zijn. Het be stuur zal In handen van deskundigen wor den gelegd en niet in handen van politici. Noch de vlag noch de staatsvorm zullen gewijzigd worden. Spanje is republlkeinsch en zal republlkeinsch blijven. Wat veran deren zal, zijn alleen de blnnenlandsche toestanden. Overzicht van een nationalist. Don Rafael Aizpun Santa Fé, oud-minis ter van Justitie in het kabinet van Lerroux en eerste afgevaardigde van Navarra, geeft het volgende algemeene overzicht van den toestand in Spanje: „Wanneer gij van de Fransche grens uit gaande, ongeveer ter hoogte van Gavarnie, een lijn trekt, kunt gij de gebieden schei den. die in handen van de regeering en die, welke in handen van de opstandelingen zijn. Die lijn moet buiten Huesca en Sara- gossa om loopen, vervolgens afdalen naar Daroca, voorbij Medinaceli, Atienza en Segovia, doorgetrokken worden naar Avila. Plancencia, Caceres, Badajoz, welke plaats zoo goed als in de macht der nationalisten is, en dan loopen langs Tirente de Cantos, Sevilla. Córdoba voor Malaga langs. In groote trekken is dat het front. Binnen deze verdeeling liggen twee enclaves. Een regeerlngsenclave, dat ten Oosten van Oviedo begint en langs de zee loopt tot aan de Fransche grens, en een nationalisten- enclave, dat de stad en de streek van Gra nada omvat. Van welken kant het over winnende offensief ontketend zal worden? Aan het front van Catalonlë, waar gene raal Gil Juste het bevel voert, gaat het er alleen maar om de Ingenomen stellingen te handhaven. In Guipuzcoa strijden drie hoofdcolonnes tegen de mijnwerkers van Asturië en, helaas, tegen de Basklsche na tionalisten, die tegen hun geloofs- en ras- genooten strijden om een problematieke onafhankelijkheid te verwerven. Genoemde colonnes staan onder bevel van de kolonels Beorlegui. Artiz de Zarate en Losarcos. Het is mogelijk maar niet volstrekt noodzake lijk, dat zij San Sebastian innemen vóór het groote offensief. Deze oorlog zal aan het Zuidelijke front gewonnen worden met de colonne van Somosslerra onder bevel van kolonel Garcia Escamez en de colonne van Guadarrama onder generaal Ponte. Van zijn kant heeft Franco, de opperbevel hebber der troepen in het Zuiden, terwijl hij naar het schijnt Zuid-Oost-Spanje, welks strategische belang verwaarloosd kan worden, verwaarloosde, zijn inspanning ge richt naar het Noord-Westen. Hier vechten troepen, die gevormd zijn uit legioensolda ten van Marokko en uit geregelde Afri- kaansche troepen, welke in het gebied van Badajoz opereeren. Het zijn onze beste troepen, het best geoefend en het best uitgerust. Zij zullen Badajoz veroveren en vla Ca ceres een eerste contact tusschen de Zuide lijke en Noordelijke troepen tot stand bren gen. Wanneer dat gebeurd is, zal Madrid tusschen drie vuren staan, in het Noorden, in het Westen en in het Zuiden In dien wanhopigen toestand kan gehoopt worden, dat Madrid niet zal trachten het onmoge lijke te doen, d.w.z. de stad verdedigen. Wanneer Madrid echter de dwaasheid mocht begaan tegenstand te bieden, zou het aan gevallen worden uit Toledo, Navancarnero en op een lijn loopende van het Escuriaal naar Guadalajara. De oud-minister eindigde zijn verklarin gen met de woorden: de nationalisten wen- schen, dat Spanje in den strijd zoo min mo gelijk lijden zal, onze generaals zullen het het onmogelijke verrichten om te overwin nen. Geruchten. Nog niet bevestigde geruchten melden het aftreden der regeering Glral te Madrid en de vervanging door een regeering Prieto. De Paris Midi meldt uit Barcelona, dat daar het vakverbond en het Iberisch anar- chistenverbond in den boezem van het volksfront in conflict zijn geraakt, met de naar hun meening te verburgerlijkte Cata- laansche regeering en verder met de civiele garde, die voor een deel opdracht heeft ge kregen, den anarchisten en vakvereenigln- gen de kortgeleden verdeelde wapens weer af te nemen en tenslotte ook met de an dere arbeidersorganisaties. De leden van het vakverbond en de anarchisten zouden van hun leiders instructie hebben ontvan gen. op ieder te schieten, die hun de wa pens weer zou willen afnemen. De non-interventie. De Portugeesche minister van buitenland- sche zaken heeft den Engelschen zaakge lastigde te Lissabon het standpunt van zijn land t. a. v. het Fransche voorstel tot niet- inmenging in Spanje uiteengezet. Naar verluidt is Portugal, ofschoon het in beginsel het Fransche voorstel aanvaardt, van oordeel dat de volgende punten een voorafgaand onderzoek vereischen: le. acht Portugal het noodig dat Sovjet- Rusland aan een overeenkomst van nlet- inmenglng deelneemt; 2e. Moeten de Spaansche oorlogvoerende partijen de internationale zone van Tanger eerbiedigen. 3e. Wensclit Portugal waarborging van zijn territoriale onschendbaarheid door Frankrijk en Engeland voor het geval Spanje communistisch mocht worden. De Russische regeering heeft den Fran- schen zaakgelastigde te Moskou medege deeld dat Sovjet-Rusland zijn instemming betuigt met den tekst van de Fransche voor stellen tot niet-inmenging in Spanje. De correspondent van Reuter te Rome meldt dat Italië zich in beginsel accoord heeft verklaard met de Fransche voorstel len. Dit is den Franschen gezant gisteren op het departement van buitenlandsche za ken te Rome meegedeeld. Over eenige punten duren de onderhan delingen nog voort. Volgens den correspon dent van het D.N.B. te Rome vindt dit zijn reden in het feit dat men te Rome meent dat de Fransche voorstellen niet het defini tieve officieele standpunt van de Fransche regeering weergeven. De „Osservatore Romano" meldt, dat de Heilige Stoel met kracht bij de regeering te Madrid geprotesteerd heeft in verband met de heiligschennende daden, die tegen de kerken en de kloosterbevolking zijn be dreven. Italië heeft wel geprotesteerd tegen het vermoorden van vier Italianen te Barcelona, doch zal het geval niet dramatiseeren. De Duitsche admiraliteit deelt mede, dat twee torpedobootjagers, de „Kondor" en de „Möwe", zijn vertrokken om de Duitsche vloot in de Spaansche wateren te verster ken. DE FOKKER F. 36. aucten en de prijzen zijn daar hoog. Er is desondanks niets ondernomen, dat tot een uitbreiding van de afzet van groenten enz. naar het buitenland met name speciaal Duitschland zou kunnen leiden. Er dient een grondige wijziging te komen in onze handelspolitiek. o.m. door zoo noodig Duitschland door credleten in staat te stellen tot grootere aankoopen over te gaan. Een vergrooting van den uitvoer zou een stijging van de koopkracht van ons land tengevolge hebben. Op die wijze zou den de verleende credleten weder terug komen. Niet vasthouden aan dc clearing. Bij een vasthouden aan de clearing met G. v. L. te L. Leiden. Utrecht, Jutfaas, Vianen, Zaltbommel, Hedel, Den Bosch, Dongen, Schijndel, St. Oedenrode, Son, Eindhoven, Aalst. Duitschland zonder credieten is een spoe- weinig hoop bestaan dige opleving nauwelijks denkbaar, want dan dient men eerst te beginnen met den invoer uit Duitschland te vergrooten en zulks is bij een steeds dalende koopkracht van ons volk onmogelijk. Bij een voort zetten van de utdige clearing- en han delspolitiek k: i er volgens dr. ir. Dijt dan ook voorloonlg .oor onzen export slechts HET VLIEGENDE HOTEL. In een bericht over de luchtvaart-ten- toonstelling ILIS te Stockholm, vermeldden wij reeds In het kort een en ander over een nieuw ontwerp van Fokker, de F. 56, waar van een maquette op deze tentoonstelling was geëxposeerd. Wij zijn thans in staat een volledige beschrijving en malen en prestaties te publlceeren. De F. 56 is een viermotorige vrijdragende middendekker, heeft twee verdiepingen en kan des daags 56 passagiers en 56 koppen bemanning en des nachts 28 passagiers vervoeren over een afstand van ruim 1000 K.M. De uitrusting voor het nachtverkeer bestaat uit 28 bedden, 4 kleedkamers, elk met 2 waschtafels. In de onderste verdieping bevindt zich links een toilet en een trap naar de boven- verdieping.Rechts is een kleedkamer met twee waschtafels ingericht. Op de boven verdieping is de keuken en daarnaast even eens een kleedkamer met twee wasch-gele- genheden. In den vloer van de benedenver dieping Is een luik aangebracht, van waar uit de bemanning en eventueel de passa giers der voorste appartementen, door mid del van een trap. toegang tot de machine hebben. De bovenverdieping bestaat uit vier af- deelingen, elk ingericht overdag voor acht passagiers. De leuningen der stoelen zijn omkeerbaar, zoodat men zelf kan bepalen of men voor-, dan wel achteruit wil vlie gen. Bij nachtvluchten worden de stoelen samengeklapt, waardoor een bed gevormd wordt. Boven de zitplaatsen is in den wand eveneens een bed aangebracht, dat des nachts naar beneden kan worden geklapt. De benedenverdieping bestaat uit twee compartimenten, een voor den voorsten en een achter den achtersten ligger der vleu gel. Ieder compartiment heeft overdag 12 zitplaatsen en des nachts 6 bedden. De ruimte, waartoe men vanuit de cabine, door middel van een groote deur toegang heeft en achter deze cabine is gelegen, be vat zoowel op de boven- als de beneden verdieping links een garderobe en een wen teltrap. welke de verbinding tusschen de belde étages vormt, en rechts een kleed kamer. Deze kleedkamers worden alleen voor nachtverkeer Ingericht en voorzien van twee waschtafels elk. Bij dagverker worden zij benut als bagage-ruimen en garderobe. De stuurhut is geheel voorin den neus. zoodat de piloten, welke naast elkaar zijn gezeten, een volkomen vrij uitzicht hebben. Achter de zetels der bestuurders is de radio-installatie aangebracht met links de plaats voor den boord-werktulgkundige. De vlleginstrumenten zijn op een bord voor de zitplaatsen der piloten gemonteerd, zoodat voor beide bestuurders een vrij ruim zicht gewaarborgd is. De overige in strumenten en controle-apparaten zijn op een apart bord en een schakeltafel in de cockpit aangebracht. Het voorste bagage ruim is ingericht onder den cokpit en ge deeltelijk onder de bovenste kleedkamer ep kan van uit de cabine bereikt worden. De beide overige ruimen, welke zich in de benedenverdieping bevinden, een in het midden, tusschen de liggers en een in den staart, zijn van bui tenaf door een deur in den wand der romp toegankelijk. Het landingsgestel is Intrekbaar en wordt langs hydraullschen weg in den vleugel, tusschen den voor- en achter-ligger ingetrokken. De stand van het landingsgestel is steeds in de cockpit te controleeren. De F. 56 is ontworpen voor 4 luchtge- koelde motoren van 8001100 PK. elk. Iedere motor van moderne constructie kan worden ingebouwd, mits In den start 900 PK. ontwikkeld wordt. De vier motorbok ken, twee aan iedere zijde van den romp in den vleugel, zijn onderling verwisselbaar. Het leeggewicht van deze nieuwe Fokker bedraagt 15250 KG., de nuttige last 7250 KG„ zoodat het vlieggewicht het respec tabele getal 22500 KG. vormt! De afmetingen zijn: spanwijdte 38,5 m„ lengte 25,8 m„ hoogte 6,45 m„ vleugelopper vlak 200 M2. De maximum snelheid bedraagt bij mon tage van 4 Hispano 14 Ha-motoren op een hoogte van 2825 meter 355 KM. per uur, de kruissnelheid op 4700 meter 315 en op 2000 meter 290 KM. per uur, zoodat on danks de enorme grootte dezer zware ma chine een behoorlijke snelheid wordt be reikt. Het brandstofverbruik is 644 KG. per uur. De actie-radius, of afstand welke aan één stuk kan worden afgelegd, Is 1520 KM. HEDEN. Noordwijk Zee: Geref. Bond. JuU- ana weg 28: ds. J. Lekkerkerker, n.m. 8 u, Woensdag. De Burcht: Bijeenkomst der S.D.A.P, Spr. Koos Vorrink, nam. 8 uur. Sassenhelm: Alg. verg. v. aandeel houdershouders N. V. Bloembollenbedrljf Baartman en Koning; 2 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg, 8 uur nam. Dr Socrates" Woensd., Donderd. en Zaterd. nam. 2 u Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur, Trlanon-Theater, Breestraat, 8 uur nam. .De Millioenenerfenis". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. doorloopend van 2—Tl, en vervolgens om 8 uur. Lldo-Theater, Steenstr. 39, 8 1/4 u. n.m. „Catharlna de Kleine". Woensdag en Zaterdagnam. 2'/j uur. Zondag nam. 2 uur, 4>/i uur en 8 u. 15. Het Nieuwe Roxy, Haarl.str. 7 uur nam, .De Hekser". lederen middag 2'/> u„ Zondag v.af 2 u, Casino-Theater, Hoogewoerd, 8 uur nam. ..De roen der wildernis" Dagelijks nam. half drie. Zondag nam. 4 en 8 uur. DAGELIJKS. Pieterskerkgracht 9Tentoonstelling Leidsche Schilder- en Teeken-Academie „Ars Aemula Naturae" 105 uur. Schevenlngen (Circus Carl Hagen beek): Nam. 8 uur. 's Woensdags, 's Zater dags en 's Zondags 2 uur. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE BEZUINIGING OP HET NIJVERHEIDSONDERWIJS. Het Nijverheidsonderwijs is ongetwijfeld het onderwijs voor het grootste gedeelte van ons volk. Op de Nijverheidsscholen worden de toe komstige ambachtslieden theoretisch en practlsch gevormd, zoodat later de maat schappij met recht trotsch kan zijn op een select stel vakmenschen, Om dit nu mogelijk te maken moet het onderwijs wat deze menschen moet vor men, zoo uitgebreid en volledig mogelijk zijn. Dit laatste nu wordt blijkbaar, gezien den getroffen bezuinigingsmaatregel, waarbij de 3-jarige cursus aan de Am bachtsschool hier ter stede in een 2-jarige werd omgezet, over het hoofd gezien. Deze verslechtering was, den economi- schen toestand in aanmerking genomen, in zekeren zin onafwendbaar, doch als dan bezuinigd moet worden, waarom moet dan alleen het Nijverheidsonderwijs daarvan het slachtoffer worden? Waarom blijven de 3- en 5-Jarlge cursussen aan de Hoogere Burgerscholen gehandhaafd? Deze instellingen van middelbaar onder wijs genieten zoo het geen rijksinstellin gen zijn, toch ook subsidie van het rijk. Wij heeten hier te leven in een democra tisch land, waarin de staatsburgers gelijke rechten en plichten hebben, welnu waar- - DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot half vier. Inenting tegen dlphterle 4-5 u. nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatiebnr. v. Alcoholisten 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld", echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Aug. a.s. waargeno men door de apotheken G. F. Reyst, Steenstraat 35, Telefoon 136 en A. J, Donk, Doezastraat 31, Telefoon 1313 en mej. J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegst- geest, Telefoon 274. Door AMILDA-zonnebrulncrème krijgen Uw gelaat, armen en hals, direct een gezond, sportlef bruine teint, die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct, 7 632 (Ingez. Med.) DE „BIENNALE" TE VENETIË. Gistermiddag werd de Internationale Filmtentoonstelling de „Biennale" te Venetië officieel geopend. Voor een talrijk publiek, waaronder zich de hertlg van Genua en de hertog van Spoleto bevonden, werd het woord gevoerd door graaf Volpi, leider der Biennale, dr. Lehnich, president der Duitsche Relchsfilmkammer en door den Italiaanschen minister van propaganda Dlno Alfieri. Veertien landen zijn op deze tentoonstelling met in totaal 46 films ver tegenwoordigd, te weten Nederl. met „Jon ge harten" en „Rubber", verder Amerika met 9 films, Duitschland met 6, Frankrijk met 7, Spanje met 1, Italië met 4, Enge land met 6, Hongarije met 3. Oostenrijk met 4 films en tenslotte Britsch-Indië en Egypte ieder met een film. Opgeheven wegens gebrek aan actief: H. F. Heuzen, Voorhout. J. A. Otten, Leiden. om bezuinigt men dan op het onderwijs van een deel van die burgers, en laat men het onderwijs van het andere deel onaan getast? Op een Nijverheidsschool is elk uur van den schooldag nuttig besteed aan het ge ven van onderwijs in vakken, welke de leerling noodig heeft, om later als een allround vakman een plaats in de maat schappij in te nemen. Kan een H.B.S., waarop zooveel kennis wordt ingepompt, waar de leerlingen 'n hun latere leven niets meer aan hebben, hierop bogen? Laat men al de overbodige leervakken schrappen, dan zal men bot de conclusie komen dat, zonder de leerlingen in bun algemeene ontwikkeling te schaden, (het geen nu bij de Ambachtsschoolleerlingen wel het geval is!) de 3-jarige makkelijs in een 2-, en de 5-jarige in een 4-jarige» cursus kan worden omgezet. En indien dan eventueel mocht blijken dat de beschik bare tijd niet toereikend was voor de behandelen leerstof, zou men altijd nos kunnen overgaan tot verlenging van o schooluren van 4 tot 7 uur, zooals dat »v de Ambachtsscholen gebruikelijk is. Bezuinigen is goed, doch niet aan M. C. SCHOUTEN. Oud-leerling 2-J

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6