Holland spreekt een woordje mee. PRACHTIGE RESULTATEN OP DE OLYMPISCHE SPELEN. Maandag 10 Augustus 1936 No. 33 Vijf Nederlandsctie Zwemsters in twee finales. £7j^aargang «ifliilllllUIHIUIIlil lllllllllill! RIE MASTENBROEK SCHITTERENDE resultaten heeft Nederland op dezen Zater dag en Zondag behaald bij de Olympische Spelen in Duitschland! Arie van Vliet werd Olympisch kampioen in de tijdrace. Ooms en Leene tweede in den tandem-wedstrijd (elders in dit Blad vindt men daarover de bijzonderheden), onze kano vaarders veroverden twee bronzen me dailles, Kagchelland en Maas verbeter den hun positie bij de zeilwedstrijden en tenslotte wisten zich niet minder dan vijf onzer zwemsters in de finales der 200 m. schoolslag en de 100 m. vrije slag te plaatsen, zoodat hier ongetwijfeld een mooie kans is op een Olympisch kam pioenschap. De Nederlandsche vertegenwoordigers hebben zich dus in hoóge mate doen gelden (was alleen niet een ongelukkig toeval oorzaak dat aan de Hollandsche heeren-estafette-ploeg bij de athletiek de derde prijs ontging?) en met reden hebben de tientallen suppor ters in het zwemstadion en op het rijkssportveld dan ook hun „Yell" kunnen doen daveven: „Holland spreekt een woordje mee. Je Maintiendrai! Ie Maintiendrai! Je Maintiendrai!" 200 M. SCHOOLSLAG DAMES. De dames Waalberg en Kastein in den eindstrijd. Natuurlijk was de publieke belangstelling ▼oor het zwemtournooi enorm. De uitsla gen van de series der 200 M. schoolslag voor dames werden Zaterdag nog door ons ver meld. Gistermorgen vond de halve beslis sing plaats. In de eerste serie start op de tweede baan Jopie Waalberg, tezamen o.a. met de Japansche wereldrecordhoudster Maehata, de sterke Deensche Soerensen en de beide Duitsche zwemsters Hoelzner en Woll- schlaeger. Jopie Waalberg start goed en is tegelijk weg met Maehata, doch dan komt Soeren sen opzetten en reeds bij het eerste keer punt tikken onze landgenoote en de Deen sche gelijk aan. Dan begint Jopie Waalberg langzaam af te zakken. Maehata heeft een ruimen voorsprong en ook Soerensen ligt onbedreigd op de tweede plaats. De Duit sche zwemster Hoelzner, die inmiddels naar voren is gekomen, ziet eveneens kans voor bij onze landgenoote te komen, die op de laatste 50 meter al haar krachten inspant om te voorkomen, dat de Duitsche Woll- schlaeger haar de vierde plaats ontneemt. Met een zeer kleinen voorsprong tikt Jopie Waalberg als vierde aan. Eerste is de Japansche Maehata in 3 min. 3.1 sec., tweede Soerensen, derde Hoelzner en vierde Jopie Waalberg met een tijd van 3 min. 9.7 sec. In de tweede serie start Jennie Kastein eveneens op de tweede baan, met de sterke Duitsche zwemster Genenger en o.a. de Deensche Christensen. Genenger is het snelste weg. Jennie kastein start als derde achter de Zweed- sche zwemster Isberg. Na het eerste keer punt komt zij echter snel opzetten en ver over de tweede plaats achter de Duitsche zwemster, die met een voorsprong van eenige meters onbedreigd de leiding heeft. Gp de derde 50 meter komt echter on verwacht de Engelsche Storey opzetten, jue Isberg passeert en ongeveer op gelijke hoogte met Jennie Kastein komt. Onmid dellijk verhoogt Jennie haar tempo en ioopt op de laatste 50 meter opnieuw uit, ^aardoor zij gemakkelijk tweede wordt achter de Duitsche Genenger, die met een janzienlijken voorsprong eerste is gewor- jen in den tijd van 3 min. 2.8 sec. De tijd van Jennie Kastein is 3 min. 9.2 sec., van ?e Engelsche zwemster Storey 3 min. 9.8 '^ec en van dé vierde aankomende, de 4Weedsche Isberg 3 min. 11.4 sec. in de finale komen de eerste drie uit series en bovendien als snelste vierde JJ6J- Waalberg. Twee Nederlandsche zwem- nebben het dus tot den eindstrijd ge- Willy den Ouden. 100 M. VRIJE SLAG, DAMES. Nieuw Olympisch record van Rie Mastenbroek. Zaterdagmiddag begonnen de wedstrij den voor dames over 100 M. vrije slag. Daarbij zorgde Rie Mastenbroek reeds in de eerste serie voor een ver rassing, door in een uiterst spannen- den strijd, waarbij zij op 25 M. nog een achterstand moest inloopen tegen de Duitsche kampioene Arendt, het oude Olympische record van Helen Madis- son te breken en met 1 min. 6.4 sec. op haar naam te brengen. Willy den Ouden had blijkbaar een moeilijken strijd en zwom een vrij hoo- gen tijd doch hierbij mag niet uit het oog worden verloren, dat Rie Masten broek tenslotte zeer snel moest zwem men om haar Duitsche concurrente Arendt voorbij te komen, terwijl Willy zich ermee kon vergenoegen te zorgen, dat haar gevaarlijkste mededingster haar niet voorbij kon. Bovendien was zij niet fit door een keelontsteking. De jongste van onze zwemploeg, Tini Wagner, heeft eveneens kranig ge zwommen. wat wel blijkt uit het feit, dat zij gevaarlijke concurrenten als dc Braziliaansche Azevedo en de Deen sche Svendsen achter zich liet. Dat zij tweede werd met een rivale als de Argentijnsche Campbell kan geen verwondering wekken, wanl deze heeft getoond, dat zij inderdaad van groote klasse is. Na Rie Mastenbroek maakte zij den hesten tijd welke het pas ge broken record van Helen Madisson evenaarde, n.l. 1 min. 6.8 sec. Te 3 uur werd begonnen met de eerste serie, waarin, gelijk gezegd, voor Nederland Rie Mastenbroek uitkwam. Alvorens officieel op de startplaats te verschijnen, duikt Rie het water in, om zich nog even los te maken of om de tempera tuur te probeeren. Dan echter is het ,,op de plaatsen". Rie Mastenbroek heeft de derde baan. Aan haar rechterhand heeft zij haar gevaarlijkste tegenstandster, de Duitsche kampioene en recordhoudster Arendt, en links op de banen 5 en 6 de Amerikaansche kampioene Rawls en de Canadeesche kampioenen Dewar. Eenige Duitsche collega's knikken ons bemoedigend toe: „ihre Rie wird sich klas sieren, wird bestimmt zweite". Het lijkt even, alsof zij gelijk krijgen. Arendt is het snelste weg en hee$t na twintig meter al een ruimen meter voorsprong op Rie Mas tenbroek, die gevolgd wordt door de Ame rikaansche en de. Canadeesche. De Duit sche kampioene loopt snel uit en heeft bij het keerpunt zeker twee meter voorsprong. Rie Mastenbroek keert echter zeer goed en loopt geleidelijk in. Op 25 meter heeft zij nog ongeveer een meter achterstand, doch onweerstaanbaar loopt Rie dan in, om op de laatste 20 meter in een formidabele eindspurt haar tegenstandster achter zich te laten en volkomen onbedreigd te win nen, met Arendt als tweede, Rawls derde en Dewar vierde. Het luide gejuich der talrijke aanwe zige Nederlanders gaat in een waar triomf- geloei over, waaraan zich het applaus der overige bezoekers paart, als wordt mede gedeeld, dat Rie Mastenbroek het oude Olympische record van 1932, dat met 1 min. 6.8 sec. op naam stond van de Ame rikaansche zwemster Helen Madisson, heeft gebroken en de 100 meter heeft ge zwommen in 'den.jjiieuwen Olympischen recordtijd van 1 mm, 6.4 sec. Willy den Ouden wint na harden strijd. In de tweede serie verschijnt Willy den Ouden aan den start op dezelfde baan als Rie Mastenbroek, n.l. baan 3. Op baan 2 start de sterke Amerikaansche McKean, op baan 5 de Australische De Lacy. Het is voor Willy een zware wedstrijd geworden, want al lag zij bü den start een weinig voor, de Amerikaansche en Australische zwemsters kwamen snel opzetten en op de eerste 50 meter zag Willy geen kans. aan merkelijk op haar beide gevaarlijkste ri valen uit te loopen. Vrijwel gelijk keeren de drie zwemsters en er ontstaat op de laatste 50 meter een spannende strijd. Wat wij verwachten, n.l. een felle eindspurt van Willy den Ouden, waarbij zij haar mededingsters gedecideerd achter zich laat gebeurt niet. Een oogenblik schijnt het zelfs, of de Australische zwemster De Lacy, die plotseling fel komt opzetten, onze land genoote zal inhalen, doch Willy zet er alles op en tikt met een voorsprong van onge veer één meter als eerste aan. Haar tijd, 1 min. 8.1 sec., bewijst dat zij ver beneden haar kunnen is gebleven. Tini Wagner als tweede eveneens geplaatst. In de derde serie start onze jongste 100 meter-zwemster Tini Wagner. Zij trok de 7de baan en kwam daardoor naast de fa voriete van deze heat, de Argentijnsche zwemster Campbell, terwijl tevens in deze serie o.a. startten de Deensche Svendsen en de Braziliaansche Azevedo. Campbell startte prachtig en had reeds na 20 meter een voorsprong van bijna twee meter, op welken afstand zij gevolgd werd door Tini Wagner, Azevedo en Svendsen. Tini zwom dapper en hoewel zij geen kans zag den afstand tot haar Argentijnsche tegenstandster te verkleinen, wist zij toch na het keeren te bereiken, dat zij niet verder afzakte. Zij bleef de Argentijnsche op 2 a 3 meter afstand volgen, waardoor zij definitief haar beide andere tegenstand sters van zich afschudde en als tweede aantikte met een tijd van 1 min. 8.9 sec. Mej. Campbell bleek den uitmuntenden tijd van 1 min. 6.8 sec. te hebben gezwom men, den besten tijd na dien van Rie Mas tenbroek. In de beide volgende serie zwommen geen Nederlandsche meisjes meer mee. Ook de tijden waren hooger dan in de drie vo rige heats. Zij kwamen niet beneden de 1 min. 9 sec. De vierde serie werd gewon nen door de Deensche Hveger, in 1 min. 9.6 sec., gevolgd door de Japansche Kojima en de Engelsche miss Wadham. In de vijf de en laatste heat ontspon zich een span nende strijd tusschen de Amerikaansche Lapp en de Hongaarsche Lenkei, die twee de werd, terwijl de Canadeesche Stone op de derde plaats kwam. De Fransche kam pioene Therese Blondeau bleef achter de Duitsche Lohmar op de vijfde plaats en kwam dus, niet in de demi-finale. De beste vierde, die in de demi-finale werd geplaatst, was de Canadeesche kam pioene Dewar, die in dezelfde serie als Rie Mastenbroek als vierde 1 min. 9.2 sec. zwom. HALVE BESLISSING 100 M. VRIJE SLAG, DAMES. Rie Mastenbroek wint weer. Gisteren werden de halve finales der 100 M. vrije slag voor dames verzwommen, waarbij de drie best geplaatsten uit elke serie, alsmede de snelste vierde in de finale kwam. In de eerste serie startten voor Nederland Rie Mastenbroek en Tini Wagner. Zij had den resp. baan 4 en baan 7 en van baan 1 naar 8 startten de deelneemsters in de volg orde: Lenkey (Hongarije), Arendt (Duitsch land), Kojima (Japan). Rie Mastenbroek, Coutinho (Brazilië), Dewar (Canada), Tine Wagner en Rawls (V.S.). Ahrendt en Rawls had Rie Mastenbroek Zaterdag in haar serie achter zich gelaten. Hoe zou het thans gaan? Gisela Ahrendt nam de leiding op baan 2, terwijl op baan 8 Catherine Rawls naar voren kwam. Met enkele meters voorsprong zelfs keerde de Duitsche zwemster als eer ste, Rawls als tweede, terwijl onze beide langenooten op dat moment tezamen op de derde plaats lagen. Zooals gewoonlijk haalde Rie Mastenbroek op de tweede 50 meter geheel haar achter stand in, was op 25 meter voor de finish Gisela Ahrendt reeds voorbij gestreefd, ter wijl aan den anderen kant een prachtige strijd ontstond tusschen Rawls en Tini Wagner. Rie Mastenbroek wist op de laatste me ters nog zooveel voorsprong met haar eind spurt te halen, dat zij gemakkelijk eerste werd in den tijd van 1 min. 6,4 sec. (haar nieuwe Olympische recordtijd van Zaterdag i Het was jammer, dat Tini Wagner in het vuur van den strijd uit haar baan geraakte en even in de touwen terecht kwam, doch o. i. tikte zij als derde tegelijk aan met Catherine Rawls. Bij den officieelen uitslag bleek dat echter 1/10 sec. te schelen. Zij werd vierde met een tijd van 1 min. 8,6 s., die voldoende bleek te zijn voor een plaats in de finale. Willy den Ouden wordt tweede. In de tweede serie startte Willy den Ouden op baan 6. Haar gevaarlijkste con currente was zeker de Argentijnsche Camp bell. die op baan 1 startte. De volgorde was Stone (Canada), de Lacy (Australië), Wad ham (Gr. Brittannië), Lapp (V. S.), Willy den Ouden. Hveger (Denemarken) en Mc Kean (V. S.). Campbell nam onmiddellijk de leiding. Willy lag na 25 meter tweede, met McKean als derde. Campbell wist haar voorsprong op de eerste 50 meter te behouden, keerde met ongeveer 2 meter voorsprong voor Willy, die zelf weer anderhalven meter voor lag op McKean. Op de tweede vijftig meter liep Willy haar achterstand, voor namelijk door een felle eindspurt op de laatste 25 meter, vrijwel geheel in, doch wij zagen Campbell toch als eerste aantikken. Derde werd Mc Kean. De tijd van Camp bell was 1 min. 6,6 sec., die van Willy den Ouden 0.1 sec. langer. De derde in deze serie de Amerikaansche McKean, was met 1 min. 8,9 sec. reeds boven den tijd van Tini Wagner. De finale zal dus alle drie Nederlandsche zwemsters aan den start zien, verder twee Amerikaanschen, Rawls en McKean, de Duitsche Ahrendt en de Argentijnsche Campbell. Opmerkelijk is het minder goede resul taat van de Deensche zwemster Ragnhild Hveger, die zich uit de tweede halve finale niet voor den eindstrijd heeft kunnen plaatsen. WILLY DEN OUDEN HAD EEN LICHTE KEELONTSTEKING. Een verklaring voor haar matigen tijd van Zaterdagmiddag. Na afloop van de wedstrijden kwamen wij mevrouw Van Wyckhuizen, de train- ster van Willy den Ouden, even gelukwen- schen met het zwemmen van haar pupil: het was nu toch heel wat beter gegaan dan Zaterdag. „We hebben zoo'n angstigen nacht achter den rug," vertelde mevrouw Van Wyck huizen ons. „Willy was Zaterdag bij het zwemmen van haar serie inderdaad niet geheel fit, een lichte keelontsteking, afijn u kent het, heel velen hebben het hier ge had. Zij voelde zich loom en moe en dit verklaart haar tijd, welke boven de 1 min. 8 sec. lag. Zaterdag is zij natuurlijk vroeg naar bed gegaan. Dr. Van Daal verzorgde haar speciaal. En nu was het maar af- BR ASSER, de Hollandsche 10-kamper, in actie bij het nummer discuswerpen. fit zou voelen. Ze is laat opgestaan, koorts was er gelukkig niet en Willy voelde zich veel en veel beter dan Zaterdag. Ze ging wat met den heer Lotsy wandelen en onze chef de mission heeft haar moed ingespro ken en gezegd, dat zij physiek nu weer geheel beter was, dat zij de tanden op elkaar moest zetten, dan zou het zeker gaan. En alhoewel Willy nog niet in haar gewonen vorm is, hebt u toch wel kunnen zien, dat het weer ging, dat het liep. En nu is het slechts wachten op den eindstrijd. Ik zelf heb echter een angstigen nacht achter den rug. Jaren en jaren heeft Willy er voor geploeterd, maanden en maanden heeft zij zich voor deze gebeurtenis voor bereid, serieus zooals Willy alles doet. En nu zou al het werk, al het streven met één klap vernietigd zijn. Willy den Ouden niet in den eindstrijd, het zou haast niet te ge- looven zijn. Zoo dacht ik maar. Maar ge lukkig. dank zij de prachtige verzorging van alle kanten was zij Zondagmorgen heel goed. Dr. Van Daal zal haar nu vroeg naar bed sturen. Hij verwacht ook dat zij Maan dag in haar ouden vorm aan den start zal verschijnen." „Zij voelde het zelf." aldus vervolgde de Rotterdamsche trainster, „dat het Zondag goed ging. Zaterdag had zij een bedrukt ge zichtje, nu zag zij er weer opgewekt uit. Alle meisjes kwamen onmiddellijk naar haar toe, een hand geven. Het is toch zoo'n gezellig troepje/ ze leven met elkaar mee. weten, dat zij hier gezamenlijk voor haar land zwemmen. En nu ook onze schoolslag- zwemsters getoond hebben, dat zij tot de wereldklasse behooren, nu is de geest bij de meisjes heelemaal prima geworden. Voor een belangrijk deel is dat ook te danken aan mevrouw Braun, die heel hard gewerkt heeft, in Rotterdam en nu hier weer. Toen we Willy zoo goed over de baan zagen gaan, konden zij en ik onze tranen niet houden. Voor het eerst van ons leven hebben we vergeten onze stopwatch af te drukken.Maar we hadden na dien nacht ook zoo in angstige spanning geleefd." 100 M. VRIJE SLAG HEEREN. Olympisch record tweemaal door Japan verbeterd. Van het zwemnummer 100 meter vrije slag voor heeren, waarbij onze zwemmers Mooi en Stam Zaterdagmorgen werden uit geschakeld, werd 's middags de demi-finale gezwommen. De hierin geplaatste zestien deelnemers zwommen in twee series, die beide door de Japanners gewonnen wer den, terwijl in de tweede serie ook de 2de wachten, of zij Zondagmorgen zich geheelplaats door een Japanner was bezet. EEN OOGENBLIK UIT DE BESLISSING VAN HET TANDEMNUMMERHOLLAND (LINKS) TEGEN DUITSCHLAND.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9