77«i« Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 10 Augustus 1936 Vierde Blad No. 23427 ^KlIN/T IN LITTEiCfcj^j KERK- EN SCH00LNIEUWS. Mooi gebruind DE NIEUWE VERKEERSWEG ONDER SASSENHEIM. MET DE WERKZAAMHEDEN AANGEVANGEN. «.«OJtCTteOOf VAAST t" WE& OflMB in veRftANo fier et aam- siurnwg, aan oen r'jkswes Alom is men nu onder de gemeente Sas- lenheljp bezig met den bouw van bruggen ra viaducten ten behoeve van den nieuwen Rilltsweg. Gelijk men weet. komt er een viaduct over de spoorbaan, waar ook de tram over heen geleid zal worden, voorts bij den Warmonderdam, de Wasbeekerlaan en den Menneweg, terwijl bruggen komen over d! Dinsdagsche Wetering (Klinkenberg), de Zandsloot en de Sassenheimsche vaart. Natuurlijk moet ln de verschillende pol ders rekening gehouden worden met de af- talerlng en zullen in den nieuwen weg de noodige duikers komen. Het is In hooge mate Interessant de ver- Kólllende werkzaamheden gade te slaan, al bestaan deze nog hoofdzakelijk uit grond en graafwerken. De brug over de Sasseneimervaart wordt tg. „op het droge" gemaakt, daar de vaart In verband met een aan te leggen aan- sluitenden provincialen weg (waarover hieronder meer) verlegd wordt. Als men bij dit werk staat, ziet men in de richting van de Leidschevaart bij de diverse werken de heistellingen en kan men den aan te leggen weg reeds volgen. De zandhoogte in den Haarlemmermeer- polder wijst de plaats aan, waar aanslui ting wordt verkregen met den ln aanleg lijnden weg in den polder. Daar men ln de polders den slappen veen- bodem niet als ondergrond kan gebruiken, vordt deze, die een dikte van ruim 2 meter beeft, uitgegraven tot men op de kleilaag komt. De uitgegraven grond wordt vervan- ten door zand, dat bij de brug over de Ssssenheimervaart per schip wordt aange roerd. Nu doet zich het geval voor, dat deze kleilaag daar ter plaatse, zeer slap is en door het gewicht van het zand in de ge- traven kuil geperst wordt. Dit ls een te- tenvaller en betezkent méér werk. Het is erenwel een waarschuwing voor de werk- riamheden aan den anderen oever, waar zet het oog op een eventueel bezwijken 'in den dijk. een ringdijk wordt aange- legd, zoodat men zich daar reeds voor te- tenslagen wapent. BIJ het viaduct aan den Menneweg heeft men ook reeds den veengrond uitgegraven (o is het storten van zand op de kleilaag begonnen. Hier vindt het vervoer per auto plaats en den ganschen dag is het een komen en gaan van leege en geladen rrachtauto's. Het eigenaardige is, dat hier de kleilaag vast genoeg ls, om de zand- massa te houden. Inmiddels worden voor den aanleg van Je aarden baan reeds maatregelen getrof fen. Zoo heeft de aannemer van dit werk nabij Klinkenberg een boerderij gekocht, jm er het benoodigde zand uit te graven. Gerekend wordt hieruit 1.000.000 M3. zand verkrijgen. Wat er later met het uit gegraven terrein geschieden zal is nog niet bekend. Naar verluidt maakt het Polder bestuur bezwaar tegen deze uitgraving. „Bn nu de Provinciale weg: Rljksweg- "oordwijk. Deze is reeds uitgezet; naar verluidt zal bet woonhuis van den heer N. Beumer ®oeten verdwijen, om de verbinding Ter Jeede—Teyllngerlaan te verkrijgen. In Ter teede volgt deze weg de z.g. Beukenlaan "aar het einde van de Oost Haven en van- Jaar langs de nieuw te graven vaart naar "en Rijksweg. Dezen provincialen weg vindt men op bU- ïaande situatie-teekening. MAANDBLADEN. Het R.K. Bouwblad publiceert de vol- P,c artikelen in het Augustusnummer: (in» uwe jaargang. Een koepelschilde- n£L, Havenstein, De prijsvraag voor 't ™e Raadhuis te Amsterdam, Bouwen bet land. NATIONALE WONINGRAAD. Jaarvergadering afdeeling Zuid-Holland. De afdeeling Zuid-Holland van den Na- tlonalen Woningraad heelt ln ..De Galerli" te 'sGravenhage haar jaarvergadering ge houden onder voorzitterschaD van den heer H. J. Arnold uit Rotterdam. Namens het hoofdbestuur heeft de heer K. van Staal gesproken. Hii wees op de moeilijkheden, waarin het oarticulier bouw- bedriif zich thans bevindt moeilijkheden, welke het gevolg zlin van een verkeerde Dolitiek van bouwondernemers. En thans Doogt men deze moeilijkheden in verband te brengen met den cultudeelen striid van de woningbouwverenigingen Daartegen dient krachtig geprotesteerd te worden. SDreker deelde mede. dat het hoofdbestuur van den Nation. Woningraad de volgende week zal vergaderen om ziin standpunt te bepalen betreffende de afschaffing van de huurtoeslagcn. welke de regeering voor stelt. Ook de woningbouwverenigingen hebben er groot belang bil. dat deze aan slag od het peil van de steunuitkeeringen verijdeld wordt. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. Vervolgens was het woord aan den heer M. Vrijenhoek, wethouder van Stadsont wikkeling en Volkshuisvesting te 's Graven- hage. die een lezing met lichtbeelden hield over: „De Woningwet en de saneering van slechte wonlngwllken". Veel van den glans dien de Woningwet aanvankelijk had. is door belangrilke wiizigingen verlorn ge gaan. o TANDEMDAG OP WAALHAVEN. Een groot succes. Zooals alles tegenwoordig aan mode on derhevig ls, bestaat er ook een mode voor het rljwleltoerisme, en deze mode heet het laatste jaar „tandem". Niet meer de tan dem. welke wij vroeger zagen, het lange, onhandige, bijna onbestuurbare apparaat, dat nooit daarheen wou, waar zijn berijders het hebben wilden, maar een moderne tan dem. verchroomd en mooi gemoffeld, mak kelijk bestuurbaar, voorzien van de meest moderne trommclremmen, kortom een voertuig, zooals een ieder er een zou willen bezitten. Als propaganda voor dit zoo economische en practische voertuig, en eveneens als attractie voor het toch al zoo attractieve vliegveld Waalhaven, is er gisteren een tandemdag gehouden, georganiseerd door dc K.L.M. in samenwerking met den A.N.W.B., de Gazellefabrieken te Dieren en de Ned. Wielren Unie, die wonderwel ge slaagd is, dank zij een perfecte organisatie en het zomerweer. Het programma bestond uit een groote sterrit, een kleine sterrit, en een handicap- wedstrijd. waarvan de laatste twee eigen lijk een geheel vormden, doordat de deel nemers van de kleine sterrit verplicht wa ren aan de handicap mee te doen. In totaal hebben er 114 deelnemers aan de onderscheidene wedstrijden deelgeno men, waarvan er voor het meerendeel voor de kleine sterrit en de handicap hadden ingeschreven, hoewel dit zeker niet een keuze uit gemakzucht geweest zal zijn. want voocal bij de handicap regende het soms strafpunten. De cirkel met steenen, het verplaatsen van het glas water, de wip, en het openen en het sluiten van een ge grendeld hekje, alle waren even zoo vele struikelblokken ln dit parcours, maar voor al het glas water heeft vele strafpunten op het geweten. De uitslagen voor deze rit, gecombineerd met de kleine sterrit waren: le prils, een blnnenlandsche vlucht per K.L.M.de heer e. van Tuyl, uit Rotterdam; tweede prijs: twee retours voor een bin- nenlandsche vlucht per K.L.M.. de heer Polack uit Den Haag; derde prijs: twee maal twee rijwiellam pen, de heer v. Leeuwen uit Scheveningen; de vierde prijs: twee boekwerken, de heer Amp uit Oud-Vossemeer; vijfde prijs: twee legpenningen, de heer Bakker uit Poortugaal De groote sterrit, die werd beoordeeld naar het aantal afgelegde kilometers, werd gewonnen door den heer S. van Tuyl uit Rotterdam, die uit de twee prijzen, die voor den eersten prijs beschikbaar waren gesteld, de nieuwe tandem koos. Tweede prijs: met vermelding voor bij zondere prestatie: twee retourvluchten Berlijn, de heer P. A v. d. Maid. Derde prijskunstvoorwerpen, beschik baar gesteld door de Gazelle fabriek: de heer C. Boersema uit Cuxsand (Gron Vierde prijs: de boekwerken „Ons eigen Land" en „25 Jaar Luchtvaart", de heer H. J. Janse. KARDINAAL VAN ROSSUM-MONUMENT ONTHULD. Gisteren is in de Sint Servatius-kerk aan het Vrijthof te Maastricht een monument onthuld gewijd aan de nagedachtenis van wijlen kardinaal van Rossum, die in Augus tus 1932 ln Maastricht ls overleden. Na een pontificale hoogmis, opgedragen door mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, noodigde de deken van Maas tricht, mgr. J. Wouters, den bisschop uit, het monument te onthullen, dat dicht bij de noodkist-kapel ls aangebracht, waarin het gebeente van den eersten bisschop- missionaris vereerd wordt. Mgr. dr. Lemmens ging daarna tot de onthulling van het monument over. G. D. CROMMELIN. t In den ouderdom van ruim negentig Jaar is te Amsterdam overleden de heer G. D. Crommelin, oud-directeur van de N.V. Ba- taafsche Hypotheekbank. Ruim veertig jaar was de heer Crom melin directeur van de Bataafsche Hypo theekbank geweest. Vóór dien was hij lid van de firma Crommelin en Huidekooper. Er verdrinken jaarlijks meer menschen, die wél dan die niét kunnen zwemmen. Hoed' U daarom voor zelfoverschatting en ga niet te ver van den wal. DE STEUNKWESTIE TE SLIEDRECHT. Het oordeel van den directeur-generaal van steunverleening. In verband met de moeilijkheden, welke zich hebben voorgedaan met steuntrekkers bii een van de werk verschaf fings-obtecten in de omgeving van Sliedrecht. met name bil het werk te Baanhoek—Buldersteeg. heeft het A. N P. een onderhoud gehad met den directeur-generaal voor de werk verschaffing en steunverleening. mr. D. G. Draayer, aan het departement van Sociale Zaken. Od een vraag naar de aanleiding tot de moeilijkheden, antwoordde mr. Draayer, dat van verschillende ziiden het werk te BaanhoekBuldersteeg in opspraak was gekomen en dat ook van de ziide van den Rijkswaterstaat klachten over den gang van zaken aldaar waren geuit. De contact commissie bouwbedriif-werkverschaffing heeft daaroD een onderzoek ingesteld od het werk. dat moet worden verricht met steuntrekkers uit Sliedrecht Hardinxveld en Giessendam. Waren alleen menschen uit de laatste twee Dlaatsen genomen, dan zou vermoe delijk het werk zonder noemenswaardige moeilijkheden zün verlooDen. De Slie drechtenaren ziin echter een geheel ander slag menschen. Ze komen, in tegensteling tot de anderen, uit het baggerbedrijf en hebben een eeheel andere mentaliteit De eerste staking was het gevole van op ruiing. de volgende hield verband met de indeeling over de, karren. Aangezien de Sliedrechtenaren maar twee kubieke meter verdichtten tegen de anderen dri, werden voor hen drie man Der twee karren inge deeld ten einde den treinenloop regelmatig te houden. Kunt u. zoo vroegen wij. verklaren, wat de reden van dat verschil ln prestatie ls en is hier sprake van mindere geschiktheid bil de Sliedrechtenaren? Men moet. aldus antwoordde de directeur-generaal, hier verschil maken tusschen ongeschiktheid en onwilligheid. De onwilligheid ls in vele ge vallen voldoende duidelijk aan den dag ge treden. Het laden van de zandkarren door de Sliedrechtenaren wekt direct den indruk dat de mannen vrii behoorlijk met den schop kunnen werken, maar dat ze angst vallig zorgen, niet te veel treinen Der dag te laden, door telkens te rusten en vooral bii het wisselen van de treinen een flinke rustpoos van minstens tien minuten te nemen.. Er was hier zoo ging mr. Draayer voort een zeer duidelijk waarneembaar lijdelijk verzet. Dit was oorzaak, dat de minister van Sociale Zaken besliste, dat de arbeiders van de karren, die voortdurend liidelijk verzet plegen hetgeen zit te voren hadden aangekondigd te zullen doen voor onbepaalden tijd van plaatsing en gewone hulp ingevolge de steunregeling worden uitgesloten. Ten gevolge hiervan werd een groot aan tal menschen geschorst. Zooa's het bil zulke aangelegenheden meestal het geval is. ziin onder de geschorsten een aantal goedwillige werkers, die geïntimideerd ziin geworden door de groote schreeuwers. Na gegaan wordt thans, wie van de geschors ten als bonafide wegjeers ziin aan te mer ken. Dezen zullen oppleuw worden beproefd od hun werkwilligheid-..en. zii kunnen zoo doende weer ln degewone reeel'ncen wor den opgenomen. de perseus" uit spanje terug. Gisternacht te drie uur meerde de ..Per seus" van de K.N.S.M. voor het etablisse ment van de maatschappij. Zij kwam terug van een reis naar de Middellandsche Zee, waaraan een tiental toeristen had deel genomen. Op den terugreis heeft het schip een aantal havens in Noord-Spanje aan gedaan. n.l. Bilbao, Santander en Pagases. We hebben na aankomst van het schip een kort onderhoud met eenige opvarenden ge had. In Pagases had het schip twee dagen gelegen. In de stad was het een hel Er werd dag en nacht hevig gevochten tusschen opstandelingen en regeerings- getrouwen. Het was aldus onze zegs man verre van plezierig om daar ook maar een oogenblik aan wal te gaan. Men was er zijn leven geen oogenblik zeker, 't Werk lag er volkomen stil. de menschen hadden slechts tijd voor hun burgeroorlog. Met revolvers en geweren gewapende bur gers waren op straat een gewoon verschijn sel. Erg veel levensmiddelen waren niet in het stadje, de regeeringspartlj heeft nog een hoeveelheid visch van ons gekocht. Wij waren blij. toen we het ruime sop weer kozen en de stad achter ons konden laten Later hoorden we dat enkele schepen voor de bommen hadden moeten vluchten. In Bilbao en Santander was het toen wij «r waren, tamelijk rustig, er werd zelfs nog gewerkt. In de haven van eerstgenoemde stad lag een Amerikaansch slagschip en een Dultsch en Engelsch oorlogsschip. Vluchtelingen heeft de Perseus" op haar reis niet opgenomen en belangrijke avon turen hebben de opvarenden niet meege maakt. begrafenis kl. czn de boer. Onder zeer groote belangstelling uit het geheele land, heeft Zaterdag te Assendelft naar de N.R.Crt. meldt, de begrafenis van den heer KI. Czn. de Boer, oud-lid van beide Kamers der Staten-Generaal. oud lid van de Prov. Staten van Noord-Hol land, en oud-burgemeester van Assendelft, plaats gehad. Nadat vooraf in den familie kring gesproken was door den plaatselijken predikant ds. H. J. Barnouw, werd de kist gedekt door enkele bloemstukken, langs een dichte massa belangstellenden graf waarts gedragen. Bij het raadhuis sloten vele officieele personen, o.m. de leden van den gemeenteraad, zich bij de familie aan. Nadat de kist was gedaald trad als eerste spreker naar voren oud-minister dr. F. E. Posthuma die namens het Centraal beheer en de Centrale landbouw onderlinge woor den van dank sprak voor wat de heer De Boer gedaan had en geweest is. Noode moeten wij hem missen aldus spr.. maar vergeten zullen wij hem niet. Daarna sprak jhr. mr. N. Ch. de Gijse- laar. oud-burgemeester van Leiden, die onder het neerleggen van een krans dank bracht namens de levensverzekering en lijfrente mij, de Groot Noord Hollandsche van 1845. Gedurende dertig jaar, aldus spr., hebben wij den overledene gekend, heb ik met hem mogen omgaan en heb ik hem gewaardeerd ais een beminnelijk, hoog staand, liefdevol en edel mensch. Ir. J. van der Waerden directeur van de N.V. de Vereenigde Blikfabrleken, waarvan PREDIKBEURT DINSDAG. NOORDW1JK AAN ZEE. Gerei. Bond (Julianaweg 27): n.m. 8 u. ds. Lekkerkerker van Oldenbroek. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Hilversum (Ned. Prot. Bond) J. Zuurdeeg te Geertruidenberc. de concentratie van de bijzondere scholen. Het Eerste Kamerlid mr. Droogleever Fortuyn heeft de volgende vragen gericht tot den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen: Heeft het overleg, gepleegd in de Staats commissie. benoc-md bij Kon. besluit van 11 Februari 1.1., reeds tot conclusie gehad, dat gelet op de verklaring dienaangaande van den voorzitter van den raad van mi nisters in de vergadering van den Tweede Kamer van 20 December 1.1. de concen tratie van bijzondere scholen zal kunnen worden verwezenlijkt op een wijze, die de tegen paragraaf 12 van het ontwerp van wet tot verlaging van de openbare uitga ven voor het onderwijs ingebrachte bezwa ren ondervangt en is de commissie er in geslaagd een voorstel te formuleeren met betrekking tot de wet van 4 Augustus 1933? Zoo neen, kan dan. gelet op de mededee- ling, door den voorzitter van den raad van ministers in dezelfde vergadering gedaan, dat, indien het overleg der commissie niet binnen korten tijd tot een oplossing zou leiden, die voor regeering en Staten-Gene raal aanvaardbaar zou blijken, de regee ring zelfstandig met een voorstel zou ko men, desnoods met een al dan niet gewij zigde indiening van de bepalingen van paragraaf 12, zoodanig voorstel spoedig worden tegemoet gezien? algemeene synode der ned. herv. kerk. In de te 's Gravenhage voortgezette zit ting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk kwam aan de orde het verslag van den Pensioenraad. Daaraan ontleenen we dat van groot belang voor de ontwikke ling van het Pensioenfonds was de wijzi ging van art.. 66 van het reglement op de vacaturen, die de approbatie van het be roep verbindt aan de premiebetaling. Daar- worden gelaat, hals en armen door AMILDA-zonnebruincrême. Voorkomt tevens vervellen en den zoo pijnlijken zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. 7612 (Ingez. Mcd.) de overledene mede-oprichter en commis saris was, zeide, dat hij niet alleen de groote werkkracht er. het medeleven met de maatschappij, maar ook de liefde voor het personeel, van hoog tot laag. van den overledene wilde roemen. Daarop sprak de heer P. Stapel woorden van dank voor wat de heer De Boer in het bijzonder voor de Hollandsche mij. van landbouw waarin de naam van Klaas Czn. de Boer zal blijven voortleven, is geweest.. Dr. L. F. C. Schey, rijkszuivelconsulent in Noord-Holland, deed uitkomen hoe de heer de Boer een vaderlijk vriend voor hem is geweest Als laatste spr. voerde het woord de heer E. Corver, namens de coöperatie Een dracht maakt Macht, in 1878 opgericht door den thans overledene, die toen nog te Krommenie woonde. Nadat ds. Barnouw het Onze Vader had uitgesproken, heeft de oudste zoon. J. J. de Boer. burgemeester van Assendelft, na mens zijn moeder en verdere familie, voor de belangstelling dank gezegd. mutaties in de hoogere legErrangen. Naar de N.R.Ct. verneemt, zal generaal- majoor J. van Andel, commandant van de le divisie, in het najaar den dienst met pensioen verlaten. Hij zal worden vervan gen door kolonel van den Generalen Staf jhr. J. t. Alting von Geusau, directeur van de Hoogere Krijgssschool, die dan tot ge- neraal-majoor zal worden bevorderd. Vermoedelijk zal tot directeur van de Hoogere Krijgsschool worden benoemd lui- (enant-kolonol van den Generalen Staf N. t. Carstens, thans directeur van het Etappen- en Verkeerswezen, die in laatst genoemde functie zal worden opgevolgd door majoor M. W. L. van Alphen van de brigade Grenadiers en Jagers. ordening in het brandstoffen- bedrijf. De nieuwe vereeniging van detail handelaren in brandstoffen in Nederland, gevestigd te Amsterdam heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden met betrekking tot de wijze, waarop tot nu toe getracht werd meer orde en regel in het brandstoffenbedrijf te krijgen. Zij verzoekt de Kamer er aan te willen medewerken, dat in den brandstoffenhan- del in Nederland, zoowel een algemeene hulsbrandcommissie, als diverse plaatse lijke commissies, op zoodanige wijze worden samengesteld, dat daarin de verschillende ln het bedrijf werkzaam zijnde groepen naar evenredigheid van hunne belangen vertegenwoordigd zijn, de bepaling betref fende klanten bescherming worde opgehe ven, een goede prijsregeling worde ontwor pen. voor onrechtvaardigheid bij de uit oefening van de vereischte controle worde gewaakt, de groote instellingen niet bij de anderen worden bevoordeeld, kortom, sa neringsmaatregelen worden getroffen, welke op dezen naam aanspraak kunnen maken. verspreide berichten. De gewone audiëntie van den minister van handel, nijverheid en scheepvaart, zal op Donderdag 13 Augustus a.s. niet plaats hebben. door zijn 106 predikanten tot betaling overgegaan. Waar noodig betrachtte de Pensioenraad tegemoetkoming. Art. 33 stelt als mogelijkheid dat vrijwillige deelnemers wegens verblijf in de tropen een extra pre mie betalen. De zaak is nu zoo geregeld dat bij behoud van de oude premie oudendags- en weduwe-pensioen ongewijzigd blijven, maar het recht op e.v. invaliditeitspen sioen vervalt en bij valide terugkeer in het moederland automatisch weer van kracht wordt. Wil men het recht op premie be houden dan wordt die verhoogd met het in de oude premie bezittende bedrag ter dek king van het risico voor het invaliditeits pensioen. waardoor dus in zoo'n geval practisch de premie voor het invaliditeits pensioen wordt verdubbeld. Stijging van het tractement of het afloopen van polis sen waarvoor premie betaald werd moet in gevallen van vroeger verleende verlaging van premie tot verhooging leiden. Daaraan moet ten strengste de hand gehouden wor den om het fonds te vrijwaren voor niet veronderstelde selectie-risico's. De Pen sioenraad is e.v. bereid tot het voeren van het beheer over de suppletlebeurs. In 1935 kwamen 72 predikanten aan, waarvan 8 terugkeerden tot het ambt. Over "35 werden 148 nieuwe polissen uit gereikt, waaronder 80 aan tevoren nalati- gen. 12 deelnemers werden wegens over lijden of aankoop van de polis algevoerd. Het aantal deelnemers bedraagt thans 1325. Het aantal in gebreke blijvenden be neden 55 jaar bedraagt thans nog 34; bo vendien zijn 54 predikanten die na 1 Jan. '36 55 jaar geworden zijn eveneens ln ge breke. Bovendien zijn er nog 31 met een premie-vrije polis, totaal 119 die hun ver plichtingen niet nakomen. Van de deelne mers zijn 81 pensioengerechtigd, waarvan 6 nog het gratiejaar genieten. Vayi de restee- rende 75 zijn 43 weduwen-pensioenen, 20 invaliditeitspensioen, 10 emerltaatspensioen en 2 weezenpensioen. Eigenlijke emeritaats- pensioenen zijn er niet, want de genoemde 10 betreffen emeritaat wegens ziekte en houden met de z.g. spaarpolissen verband (voor deelnemers die reeds boven de 55 jaar waren bij inwerkingtreding van het fonds). Deze polissen leiden in feite tot lijf rente. Een gewoon emeritaats-pensioen zal eerst dit jaar ingaan. De weduwenpen- sioenen zullen voorhands bescheiden blij ven. Alle bijkomstige redenen meegeteld is een totaal bedrag aan pensioenen over 10 jaar van f. 15.284.60 niet teleurstellend. Aan premies werd ontvangen totaal f. 293.781.55. Nu het aantal niet-deelnemen- de predikanten nog maar 38 bedraagt en het aantal toegekende premieverlagingen allengs minder wordt is betaling van het volle bedrag aan premies in de verte in verschiet. Het kapitaal van het Fonds groeide in de 10 jaar van zijn bestaan van f. 189.704.69 tot f. 2.452.519 67. Op de winst en verliesrekening der effecten is door lage beursnoteeringen een koersverschil van f 72.025.75, waarin bij uitloting a pari kans is op 'n belangrijke boekwinst. De gestegen onkosten bedragen voor '36 f. 10.619.91 of 3.61"/o. Het saldo beschikbaar ter voldoe ning aan pensioenverplichtingen ad f. 2.440.494.01 is gesplitst in een weten schappelijke premie-reserve van f. 2.092.753 en f. 347.74101 als extra reserve. Deze extra reserve is In de huidige omstandigheden nog een zekerstelling temeer. Terzake van de doodehandsbelasting wacht de fiscus de wetenschappelijke balans af om te beoor- deelen of en in hoeverre de Pensioenraad deze belasting schuldig is. Uitgegaan zijn tenslotte 2085 en ingeko men 1784 brieven. De premie-reserve is berekend door den actuaris van den Pensioenraad, prof. mr. M. M. v. Haaften, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit. De Synode nam met belangstelling van dit verslag kennis en keurde het onder dank aan den Pensioenraad voor zijn be langrijken arbeid goed. Hierna was het agendum afgewerkt en sprak de president, dr P. Smit van Heu- men, een slotwoord. Hij releveerde dat de Synode veel en moeilijk werk te verrichten gaf. Het mocht worden gedaan met beleid en zonder hartstocht. Spr. richtte een woord van dank tot de leden der Synode, de prae-adviseerende hoogleeraren, de vice- president, Ds, P. Hokma en den secretaris ds. D. den Breems, om vervolgens een woord van afscheid te richten tot de heeren Ds. R. Cremer te Veendam en mr. H. J. M. Tijs- sens, oud-ouderling te 'sGravenhage, die een volgend jaar niet meer als lid der Synode zullen terugkeeren. Spr. wees er tenslotte op dat niemand in de toekomst zien kan, maar dat die ligt in de hand van Hem. Die het Hoofd van Zijn Kerk is. De vice-president richtte woorden van dank tot den president voor zijn uitne mende leiding. Nadat nog enkele leden der Synode het woord hadden gevoerd werd de Algemeene Synode na 21 zittingsdagen mes de gebruikelijke plichtplegingen gesloten. Dr. J. C. v. d. DOES. Dl' J. C. v. d. Does, leeraar in Ned. Taal en Geschiedenis aan de beide Chr. H B S. en te Amsterdam en een vooraanstaand figuur in den kring van het onderwijs, her denkt a.s. Zaterdag den dag waarop hij voor 40 jaar bij het lager onderwijs in dienst trad. Geboren te Hellevoetsluis, was de jubila ris als onderwijzer werkzaam te Zelhem, Delft en Arnhem en als hoofd te Varsse- veld, Nijkerk op de Vel. en Amsterdam. De jubilaris die onderscheiden acten bezit, zoowel lager als middelbaar, promoveerde in 1925 tot doctor in de letteren en wijs begeerte op een disertatie, getiteld: „Het ontstaan van de Anti-revolutionaire of Christelijk-Historische Partij". De jubilaris is lid van den Onderwijsraad en diende de afd. Amsterdam van de Ver. van Chr. On derwijzers en onderwijzeressen in Neder land en de Overzeesche Gewesten als voor zitter. Hij is secr. van een der Chr. scholen in de hoofdstad, lid van den Bond van Chr. schoolbesturen en neemt zoowel bij het Mulo-diploma als in de Vormschool aan de onderwijzersopleiding een actief aandeel. Daarnaast is hij celbezoeker van de Prot. Chr. Reclasseeringsvereeniging. lid van den Reclasseeringsraad. enz. Tal van geschriften hebben van zijn hand het licht gezien. Behalve zijn kleinere schoolboekjes schreef hij een standaard werk over: „De Afscheiding in haar wor ding en beginperiode", waarvan 'n vervolg ter perse is, eveneens een standaardwerk over „De Doleantie in haar wording en be ginperiode" en cubliceerde hij bijdragen in het week blad „De School met den Bijbel" en de tijdschriften De Nieuwe Taalgids, Stemmen des Tijds, De Vriend des Huizes en Anti-Rev. Staatkunde.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13